Zierikzeesche ffi Nieuwsbode Eieren van jonge Hennen FLOBA'S Hoendarbeschuit eisjesn fÉiPUROL ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Vriidao 17 Oct 1930 zierikzfesche courant 87«t« Jaarbanb. «o. 120B8. °paen dH r.. «ït- EERSTE BLAD NI VADERUKDSCUE BANK 6% DBL1GÜIIEN a 100% Algemeens Schouwing op da VloBdplanken. Algemeen Overzicht. N. A. KRIJNSE LOCKER AMSTEL- BATTERU Fr(j« per 8 maanden f 1,50, franco per peat f 1,80. Voer het buitenland per jaar t 10,-. hfamderljjke nummers 5 cent. Vereehijnt Mnd., Wnad. en Vrijd. Tel. No. 32. - Postgiro 18T6TT. ran 18 regels (0 ets., ral 4 regels en daar boren 20 ets. per regel. Beelames 80 ets. p. regel. Jig contract belangrijke korting. J UL1, ,aJU' f- EESCHE "IJriAïrT. D|[ J DE lBBZt u|^>.ll|É|ltNr J WSTFJ g«™ «óór 10 ar». Olt nummer beslaat uit 3 bladen. voor belaste Waarden, 's-GRAVEN HAG E. met Jaarlljkscbs uitloting. Verkrijgbaar bil alle Kassiers BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gelet op artikel 87 der Algemeene Politie verordening voor deze Gemeente; MAREN BEKEND: dat op Woensdag 22 October, aan te vangen te 2 our in den namiddag, eene algemeene schoawing zal worden gehouden over de vloedplanken met alles wat daartoe behoort, alsde kistingen of kaden langs de erven, de naar den waterkant gekeerde zijden van gebouwen, de hozgnen van deuren en kelderramen, de keldermonden met bg- behoorende zgmuren en zoodanige stoepen, waaronder kelders aanwezig zjjn. Zij berinneren belanghebbenden verder aan bet voorschrift der bovengenoemde verordening, dat de vloedplanken of kistingen van de bepaalde hoogte alsdan moeten zijn buiten gebracht en eeae voldo-nde hoeveel heid bruikbaar klei of ander tot opstopping geschikt materiaal aanwezig moet zijn Zisrikzeb, 15 October 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J C. A. BANNINK. Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. HET PAN EUROPA-VRAAGSTUK. De vroegere president van de Duitsche rijksbank, dr. Schacht, heeft voor stu denten en professoren van de Yale-Uni- versiteit, (Amerika) een voordracht gehou den over het Pan-Europa-vraagstuk. Dr. Schacht verklaarde, dat de ge- dachtengang van Briand berustte op poli tieke overwegingen en dat hij met zijn plan slechts streeft naar consolidatie van de huidige positie van Frankrijk. Een statenbond, zooals Briand dien wenscht, en welke slechts overwonnen volken en niet de overwinnaars tot ont wapening dwingt, is zonder eenige inner lijke rechtvaardiging. De algemeene ont wapening en het opheffen van alle mili taire) verdragen is eerste voorwaarde voor het scheppen van de Vereenigde Staten van Europa. Frankrijk, aldus spr., dat door de annelatie van Elzas-Lotharingen in hooge mate economisch onafhankelijk is, heeft den Europeeschen statenbond het minst noodig. Een aaneensluiting der Europeesche mo gendheden! op economische basis is waard, dat| men er naar streeft en is zelfs nood zakelijk. Europa kan niet door politiek, maar slechts door een grondig begrijpen van zijn economische behoeften gered worden. De wereld buiten Europa behoeft een economisch opgebouwd Pan-Europa niet te vreezen, aangezien daardoor de koopkracht en de afzetmogelijkheden voor de geheele wereld zullen stijgen. Dr. Schacht eindigde zijn rede met de woorden: „De voorspoed voor allen is de beste waarborg voor den vrede, niet de onderdrukking van een enkele mo gendheid". BINNENLAND, HET MAALGEBOD, Naar het Hbl. verneemt, zal in de in het Jaarbeursgebouw te Utrecht te hou den vergadering, waaraan zullen deel nemen de -vertegenwoordigers van alle bakkersorganisaties in Nederland, een voorste^ worden gedaan, om den minister te adviseeren, een belasting (of acpijns) te heffen van de bakkers voor elk baaltje meel van 50 K.G. dat zij gebruiken en wel ten bedrage van f 0,25. De opbrengst daarvan zou dan moeten dienen voor steun aan de akkerbouwers. De voorstellers stellen zich de inning voor door middel van speciale factuur zegels. Aangezien in ons land per jaar pl.m 10 millioen baaltjes meel worden ver* bruikt, zou de opbrengst dus pl.m. f 2l/2 millioen bedragen. De jaarlijksche tarwe- productie op 150.000 ton stellende, zou dit dus neerkomen op een steun van pi. m. f 1,70 per 100 K.G. inlandsche tarwe. DE ZUIDERZEESTEUNWET. De Minister heeft aan de Tweede Ka merleden een tweede nota van wijziging gezonden, waardoor de minister zeer veel aan de Kamer tegemoet komt. In art. 6 wordt nu bepaald, dat bij de vaststelling van tegemoetkomingen en toe lagen mede rekening zal worden gehou den met de waardevermindering van be drijfsmiddelen. Ook in art. 13 wordt dit element thans ingebracht. Er wordt bo vendien bepaald, dat spaarpenningen en gebakken, licht verteerbaar. 40-jarige reputatie! Proef balen ook voor droogvoeder levert R E N E S S E. inkomsten uit arbeid tot zekere grenzen buiten beschouwing blijven bij de beoor deeling der hoogte van den te verleenen steun. Voorts wordt de leeftijd van degenen, die geacht worden geen nieuw bestaans middel meer te kunnen verwerven, van 65 op 60 gebracht, conform den wenscb van de commissie van rapporteurs en de minimumrente der voorschotten van 4 op 3 pCt. Daarmee is het ontwerp zoo goed als veilig. Mgr. Nolens zeide reeds, dat er ■thans geen aanleiding meer was voor de motie-Duys te stemmen, die alleen den steun van de heeren Braat, Floris Vos eni 'de V. D.'s vond, behalve dan natuurlijk de S.D.A.P. DE NUMMERING VAN HUIZEN TEN PLATTELANDE. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een omzendbrief gericht aan de gemeentebesturen, waarin wordt gewe-, zen op een, van het bestuur der Ver. van Raden van Arbeid, ontvangen schrij ven, waarin geklaagd wordt over de on duidelijke! nummering der huizen ten plat- telande. In verband hiermede is bij dat bestuur de vraag gerezen of het niet mogelijk is, indien bij gelegenheid van de volkstelling de huisnummering wordt nagegaan en verbeterd, maatregelen te treffen, dat de nummering zoodanig wordt aangebracht, dat deze van den weg af duidelijk zichtbaar is. Uit Stad en Provinole. ZIERIKZEE. Bij de Donderdag gehou den stemming voor de benoeming van 3 hoofdingelanden voor den gebouwden eigendom voor het waterschap Schou wen zijn uitgebracht 476 stemmen, waar van 8 van onwaarde zijn verklaard. Van de geldige stemmen zijn uitgebracht op de heeren: R. D. Faber 269 st.P. M. Panny 134 St.; P. Verbeek 130 st.; R. Gerritsen 127 st.; L. Doeleman 109 st.; A. den Boer 98 st.; G. J. Lunenberg ,96 St.; A. C. v. d. Vliet 93 St.; J. S. Hoog- stra 59 st.; J. Unger 14 st.; C. van Wes ten 10 st.; J. J. A. v. Velthoven Sr. 6 st.; Mr. C. J. B. du Croo 5 st.; J. d. Vrieze 4 st.; L. Quant en J. J. Mat- thijsse ieder 3 st. A. Timmerman, L. Guinée, W. v. Mal- land, C. C. D. Timmerman Az., C. C. M. Timmerman Wz. en G. H. P. Ribbens ieder 2. P. M. Panne, J. Soons, L. Zonruiter, J. van Dommelen, G. Potappel, W. Merle, H. J. van Nouhuijs, M. Hendrikse, J. van Velthoven, J. Catshoek, G. Gasille, P. van Westen Cz., W. G. Boot, W. Ver steeg, W. H. Ittman, P. H. Olthof, M. Berman, F. L. Timmerman, J. M. Plaum, G. A. van Zuijen, P. Gast, N. v. Sluijs, M. J. der Weduwen, A. C. Bolle, J. Peute, C. J. van Schelven en I. de Broe- kert ieder één stem. De heer Faber is dus verkozen, ter wijl herstemming zal moeten plaats heb ben tusschen de heeren P. M. Panny, P. Verbeek, R. Gerritsen en L. Doeleman. Wij kregen inzage van een brief, door het Intern. Passage- en Reisbureau gericht aan onzen burgemeester, waarin Z.E.A. wordt medegedeeld, dat zij zijn verzoek, om het luchtschip de „Graf Zeppelin", dat Zondagmorgen een tocht boven ons land zal maken, ook boven Zierikzee te laten vliegen, in behandeling zullen nemen. Het reisbureau doet even wel geen beloften, daar de te volgen route af zal hangen van de weersgesteld heid boven ons land. Doch wel zegt het,bureau toe de volste medewerking te zullen verleenen, teneinde te trachten, dat het luchtschip ook boven stad en eiland verschijnt. BROUWERSHAVEN. Woensdag strand de het motorschip van J. W. de Reus op den Steenendam bij den vuurtoren van Schouwen. Door hulp van den scheepsberger J. Adriaansen te Brouwers haven is het gelukt het schip op de reede van Brouwershaven te brengen. OOSTERLAND. Donderdagmiddag had den de tramdiensten eenige vertraging, doordat een wagon met bieten, door ver keerden wisselstand, op de halte Blauwe- keet, uit de rails liep. Door hard wer ken van het personeel, werd de wagon, na eenige uren weer op de rails gebracht. NIEUWErKERK. De „Rehoboth-Bazar' zal, in verband met de Herfstvacantie, gehouden worden in de openbare school, door den Raad dezer gemeente daartoe welwillend afgestaan. Omtrent openen en sluiten der Bazar verwijzen we naar de advertentie) in dit blad. Het bestuur hoopt op een flinke opkomst en heeft, dank zij' de medewerking van verschillende fir ma's, vele attracties aan te bieden, o. a. Iheeschenkerij, sjoelbak, grabbelton, ver loting van prachtige voorwerpen, etc., doch de grootste attractie is zeker wel de werking der wonderpomp, zoo leuk en excentriek, dat niémand zal verzuimen, daar een kijkje te pemen. Indien ieder meewerkt, slaagt het opgezette plan. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 14 Oct. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Overgegaan wordt tot beëediging van het benoemd raadslid, den heer M. J. Stoutjesdijk, die in handen van den voorzitter aflegt de eeden, voorgeschre ven bij art. 39 der Gemeentewet. Aan de onderwijzeres aan de o. 1. school, mej. J. A. P. Bijlo, wordt op haar verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend, tegen den door B.» en W. te bepalen datum. Aan L. J. Boogaart wordt ont heffing verleend van 1/2 jaar hondenbe lasting. Aan R. Heijboer wordt ontheffing verleendl van schoolgeld voor 1 kind over 7 maanden en aan L. J. Boogaart voor 1 kind over 9 maanden. Gelezen wordt een schrijven van B. en W. van Ooster- land, houdende bericht, dat de Raad dier gemeente heeft besloten voorloopig niet over te gaan tot het aanschaffen van een auto- of motorbrandspuit. Na uit voerige gedachtenwisseling wordt met alg. st. besloten om tot aanschaffing van een motorbrandspuit over te gaan, tenzij de Raad der gemeente Oosterland alsnog binnen acht dagen teekenen geeft te wil len samenwerken tot gezamenlijke aan schaffing van een autobrandspuit. Beslo ten wordt adhaesie te betuigen aan een adres van het Comité voor Verkeersver- beteringen van - en naar de Zuid-Holl. en Zeeuwsehe Eilanden en West-Brabant, gericht tot den Minister van Waterstaat, inzake beschikbaarstelling der middelen voor uitvoering der verbeteringen, voor gesteld in het rapport der Staatscom missie. Aan het bestuur der vereeniging „School met den Bijbel" wordt overeen komstig zijn verzoek vergoed de meer dere pensioensbijdragen, ad f42, voor de assistente, mej. J. Minderhoud, over 1927. Besloten wordt om aan Ged. Staten ont heffing te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs- in het vak lichamelijke oefeningen aan de openb. lagere school. In behandeling komt de begrooting voor 1931, welke, behoudens enkele wijzigingen, onveranderd wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 49007,281/2. De wijzigingen betreffen aan koop van een motorbrandspuit, waarvoor f2500 wordt uitgetrokken en verhooging van de posten: onderhoud van straten en onderhoud van riolen. De heer Stoutjesdijk wijst er op, dat de aanduiding der richting op den muur van het café de Later niet deugt. Aan de overzijde is eene goede aanduiding geweest, doch daar is overheen geschil derd. De voorzitter zegt toe, hierin ver betering te zullen aanbrengen. Dhr. Boot vraagt, hoe het komt, dat gedurende de laatste verlichtingsperiode te Capelle niet kon worden verlicht? Dhr. van de Zande deelt mede, dat er gedurende 6 7 dagen een gebrek aan de liehtleiding is geweest. De heer Flikweert vraagt een lantaarn voor het Stoofhof bij Kleemans. Het/ is daar een donkeren hoek. De voor zitter antwoordt, dat B. en W. aldaar een onderzoek zullen instellen. De heer Flikweert merkt nog op, dat 't meerdere malen voorkomt, dat de autobus bij de Braai blijft staan om gerepareerd te wor den. Het is daar zoo nauw, dat daar idan niemand door kan. De voorz. zegt toe persoonlijk de ondernemers te zullen aanzeggen, dat dit niet meer mag plaats vinden. Hierna sluiting. %ECHT2JJU£N. KINDERMOORD. De Rotterdamsche Rechtbank heeft Donderdag de geruchtmakende moord zaak uit de Rubroekstraat behandeld. De oud-Oost-Indische militair P. S., 40 jaar, had zooals men zich herinneren zal, in den avond van 11 Juli zijn dochtertje van 11 en zoontje van 9 jaar doodge schoten. De man was werkeloos en moest van een pensioen van f 12 per week rondkomen. Kort te voren had hij in Heck's lunchroom een betrekking gehad, die hem f 25 per week opleverde. Wijl het werk, dat hij te doen had, hem niet aanstond, had hij die betrekking opge geven. Nadien had hij nog slechts een week in de blikfabriek te Hilligersberg gewerkt, maar ook dien arbeid had hij opgegeven. Het O.M. eischte, na ver hoor van verdachte en de getuigen, 8 jaar gevangenisstraf, te ondergaan in een bijzondere strafgevangenis, gevolgd door ter beschikking stelling van de regeering. Uitspraak 30 October a.s. ONDERWIJS. De heer P. L. Dorreman van Scha Dinsdagmiddag werd op de uitgestrekte duinterreinen achter Haamstede, door den burgemeester dier gemeente de eerste spade in den grond gestoken, daar mede een begin makend met de egaliseering van het vliegveld, dat men in het komende voorjaar denkt te openen. Naast jhr. van Cittere de heer J. J. Cook, de promotor dezer grootsoh opgezette zaak. rendijke, slaagde voor het examen derde stuurman groote vaart. NIEUWErKERK. Ter vervulling van de vacature! voor onderwijzeres aan de open* bare lagere school alhier, zijn op de voordracht) geplaatst de dames C. A. Har- tog van Burgh, C. G. Bouter van Zierik zee en S. J. C. Versprille te Aarden burg. KERKNIEUWS. Geref. Gem. SCHERPENISSE. Beroepen: ds. van Neerbos van Terneuzen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. ONGELUKKEN. Op de stortplaats voor kolen bij de -Elec. Centrale te Amster dam is de 33-jarige werkman Smit, on der de kolen bedolven geraakt en ge stikt. Donderdagmorgen reed met groo te snelheid de vrachtauto van den 20- jarigen slager L. H. door de Parklaan te Eindhoven, toen uit de Kievitslaan een onbekend gebleven vrachtauto na derde en den weg trachtte over te ste ken. Om een aanrijding te vermijden, stuurde de slager naar rechts en reed het trottoir op. Op hetzelfde oogenblik fietste daar aan de rechterzijde van den weg de 49-jarige H. v. d. L., portier bij de Philipsfabrieken en vader van zeven kinderen. Hij werd omvergereden. Zijn beide beenen werden verbrijzeld. Hij is naar het R.-K. ziekenhuis overgebracht, waar hij tegen 11 uur is overleden. De auto is in beslag genomen. Het doch tertje van C. Mangelmans te Eindhoven, dat 11 maanden oud is, is ten huize van de ouders aan de Hofstraat, van haar hobbelpaardje gevallen. Het is daarbij, zonder dat iemand het opmerkte, in een waschteil getuimeld en daarin verdron ken. Woensdag waren eenige kinderen aan het spelevaren op een vlot in een vijvec in de buurt van Heerlen. Plotse ling is het vlot omgeslagen, tengevolge waarvan de 13-jarige E. P. te water ge raakte en verdronk. Op de kermis te Dinther (N.-Br.) zijn twee personen door v. D. uit Loosbroek plotseling aan gevallen en met een mes ernstig ge wond. Bij T. v. W. uil Vinkei, werd een slagader doorgesneden. In levensgevaar lijken toestand is hij naar het zieken huis te Veghel vervoerd; v. D. is aan gehouden en heeft bekend. Bij het verrichten van werkzaamheden aan de in aanbouw zijnde centrale van het P.E.N. nabij de Hoogovens teIJmuiden is een zwaar blok, dat van een hooge stelling viel, terecht gekomen op het hoofd van een gehuwden 25-jarigen werkman uit Haarlem. De verwondingen waren van dien aard, dat de dood spoedig intrad. AAN DE MOEDER TERUGGEGEVEN. Het 2-jarig meisje, dat Zondag j.l. te Apeldoorn werd ontvoerd, is door de politie te Amsterdam opgespoord, waar na het weder aan de moeder werd terug gegeven. MALVERSATIES. In het Huis van Be waring te Rotterdam is eenigen tijd ge leden een employé van de Rotterdam sche Melkinrichting en de Vereenigde Zuivelbereiders, welke firma's aan den Persoonsdam gevestigd zijn, opgesloten. Hij wordt verdacht een bedrag van in to taal ongeveer f 100,000 verduisterd te hebben. Deze malversaties moeten reeds over een geruim tijdsverloop hebben plaats gehad. Op verzoek van de beide firma's verschaft de politie geen nadere inlichtingen in deze zaak. VAN HEINDE EN VER. In Wallstreet te New-York hebban twee mannen zelfmoord gepleegd door van een torénhuis te springen. Een van hen sprong van de dertiende verdieping Priis per 25 d, ovetal vecka/óóaac' HXSebe. filers Pdasengmcit H&Z) AMSTERDAM 1EL48882 PREDIKBEURTEN. Zondag 19 October te ZUrikzM. Ned. Hexv. Keik. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Pgnacker Hordgk. Kleine Kerk. 10 ure, ds Voors. 's Avonds zeven nre, ds. de Voogd vam Vlissingen. Ds. Voors hoopt Zondag 28 October in ds Nituiee Kerk den H. Doop ts bedienen. Aangifte Vrijdag 24 October van 10 tot 1 uur, bij-Meg. Costerus, MeeUtramt B S8. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerki 10 en 6 nre, dr. v. Lonkhugzen. Ohi. Gevet. Kevk. 9.30, ds Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 nre, ds Hoogendoorn. Ivangelisatie Jemël. 10 en 7 nre, Samenkomst. Oud-Geref. Ge*. 9.80, 2 en 6 nre, Leeskerk. Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Dooie o 30-60 cd 90 ct. Tub« 80 ct. van het Equitable-gebouw. Hij kwam op een vrachtauto terecht, en sleepte in zijn val| ook nog den chauffeur mee, dieeven- eens werd gedood. De andere zelfmoordenaar sprong van de vier-en-twintigste verdieping van het Singer-gebouw. Het avontuur, waarbij Jack Diamond-, de beruchte Amerikaansche bendeleider, bijna het leven inschoot, wordt hoe lan ger hoe geheimzinniger. Na den moord aanslag werd Diamonds lijfwacht, Abra ham Facro te Harrison vermoord gevon den. Thans wordt gemeld, dat Jacob Ginsberg, de bedrijfsleider van 't hdtel, waar Diamond verblijf hield, spoorloos is verdwenen. Jack Diamond zelf maakt het geheele geval nog raadselachtiger, doordat hij hardnekkig weigert te spre ken. -T- Woensdag 5 November zal, naar het „Hbl. van Antwerpen" meldt, met het ontruimen der tentoonstellingsgebouwien een begin kunnen worden gemaakt. Met deze ontruiming zal, voor wat het Nederl. paviljoen betreft, naar schatting ruim een maand heen gaan. Het pavil joen zelf is, voor een betrekkelijk hoog bedragj aan een Belgische firma verkocht. De hoofdredacteur van 't Fransche nationalistische blad Victoire, Gustave Hervé, komt in een hoofdartikel op voorv een herziening van het verdrag van Ver sailles. Hij verklaart, dat indien het ver drag niet herzien wordt, Frankrijk ver antwoordelijk is voor een aanstaanden* oorlog. Voorts stelt Hervé voor de Duitsche herstelschulden te annuleeren, zoodra Amerika de gealliëerde schulden heeft laten vervallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1