TWEEDE BLAD HEERENBAAI Bieten rooien behoorande bij da van Vrijdag 10 Oct. 1030, no. 12065 HET VASTRECHTTARIEF DER P.Z.E.M. I Er bestaat een heel mooi spreekwoord, dat (het is niet met alle spreekwoorden het geval) op zeer vele gebeurlijk heden van het dagelijksche leven van toepassing kan worden verklaard. Onbekend maakt onbemind, heet dat spreekwoord. Vele dingen, nieuwe dingen, nieuwig heden, trekken ons weinig aan, als wij ze niet kennen, als we niet weten, wat ze behelzen, ten doel hebben of hoe ze werken. We moeten eerst eens de détails bekijken, alles tot in finesses nagaan of de dingen meemaken, dén eerst komen we tot de overtuiging, dat 't vreemde en nieuwe iets (of niets) voor ons waard is. Waar wij wel heen willen? Wel naar het vastrechttarief der P. 2. E. M., dat sedert ruim een jaar is ingevoerd en dat zoovele voordeelen biedt voor de stroomverbruikers die den stroom, behalve voor de verlichting hun ner woningen en/of zaken aanwenden voor electrische huishoudelijke appara ten, om een voorbeeld te noemen: voor strijkijzers, theelichtjes en stofzuigers. Het vastrecht heeft het recht olm popu lair te zijn, zoowel in de villa van den gesitueerfde, als in de huurwotning van den eenvoudigen burgerman; het vast recht bie>d)t de moigelijkheid om tegen lagen strolomprijs gebruik te maken van de vele soiorten elektrische huishoude lijke apparaten. En dat deze apparaten op hun beurt waard zijn, populair te wojrden, zal niemand tegenspreken, die inziet, dat zij; alle de vojlgende eigen eigenschappen bezitten, welke eigen schappen zij met het electrisch licht ge meen hebben.Y Veiligheid. Brandgevaar is bij behoor-* lijk aangelegde leidingen buitengesloten. Vuur en vlammen (wij denken aan koken, verwarmen), komen bij electrische appa raten heelemaal niet voor. Gemak. „A turn of the switch does it", zegt de Engelschman, een draai aan den schakelaar.... dat is alles. Voor de rest zorgt de electriciteit: stofzuigen, venti- leeren, strijkijzer-warmen, eten koken wasschen, naaimachine-draaien... wij hou den; op, want er is geen einde aan. Voordeel. Bij de tegenwoordige lage tarieven kan de electriciteit met succes de concurrentie met hare mededingers weerstaan. Mocht in een enkel geval aan het finan- ei,ëele voordeel van de eleetrieisehe ener gie even twijfel bestaan, de'vele andere voordeelen eji gemakken, welke de elec triciteit biedt, zijn groot genoeg om haar de overwinning te bezorgen. Wie meer &il weten van de toepassingsmogelijk heden der electriciteit sla er „Ons Elec- triciteitsblaadje", %het orgaan der P. Z. E. M. maar eens op na. Dus ter zake. Wij spraken over het vastrechttarief. Er bestaan bij de P.Z.E.M. in hoofdzaak twee tarieven, n.l. het lichttarief en het vastrechttarief. Het eerstgenoemde tarief is van belang voor de aangeslotenen, die den stroom alleen voor licht gebruiken, het laatstge noemde tarief levert echter voordeel op (wij schreven het reeds) voor de aange slotenen, die den stroom voor licht èn voor electrische huishoudelijke apparaten gebruiken. Er zijn lichtstroom-verbrui- kers, die vastrecht wenschen, doch nut heeft dat voor dezulken niet Eerst zullen we eens wat van 't vast rechttarief (dat voor de Noordgroep den vorm van een piektarief heeft) vertellen. Een verbruiker, die vastrechttarief heeft, betaalt jaarlijks een vast bedrag, dat dan ook vastrecht heet. Verder wordt hem] voor alle verbruikte Kilowaturen (af gekort K.W.U.) een teer lage prijs in rekening gebracht, n.l. voor de eerste tien per maand afgenomen K.W.U. 10 cent en voor alle overige in die maand afgenomen K.W.U. 8 cent per K.W.U. Het vastrechtbedrag is zoodanig gesteld, dat het, verhoogd met het stroomver bruik voor licht, berekend tegen 10 c.q., 8 cent per K.W.U., practisch gelijk is aan het bedrag, dat diezelfde verbrui ker in een jaar zou hebben te betalen indien hij den stroom alleen voor ver lichting zou hebben gebruikt en daar voor tegen het lichttariefdat van 30 tot 45 cent per K.W.U. varieert, zou hebben betaald. Wie hierover even nadenkt, zal er van overtuigd zijn, dat het vastrecht den ge bruiker van licht en huishoudelijke appa raten noodwendig voordeel moet bieden, omdat die gebruiker, indien hij het tegen lichttarief afnam, in een jaar voor zijn licht alléén al een bedrag, ongeveer ge lijk aan het vastrechtbedrag, zou hebben te betalen. Had die gebruiker dus geen vastrecht, dan zou hij de K.W.U., die hij méér verbruikt dan voor licht alleen noodig is (omdat hij apparaten gebruikt) tegen het lichttarief moeten betalenter wijl hij bij vastrecht voor den stroom, dien hij méér verbruikt dan voor licht alleen noodig is, 10, respectievelijk 8 et. per K.W.U. betaalt. Wij weten nu wat vastrecht is. Maar wat is wel het piektarief? Daarover in 't slotartikel. OUDERWIJS* OUD-VOSSEMEER. Er zal, bij voldoen de deelneming, aan du O.L. school al hier van 1 November—1 Maart 1931 een cursus worden gehouden voor onderwijs aan de niet meer leerplichtige jeugd, waarbij alleen onderwijs wordt gegeven in de hoofdvakken, rekenen, taal, lezen, LANDBOUW EN VEETEELT. ENKELE STATISTISCHE GEGEVENS BETREFFENDE ONZE UIENTEELT EN UIEN EXPORT. In verband met de jongste regeerings- maatregelen ten opzichte van onzen uien- export zullen vele onzer lezers wel be lang stellen in onderstaande gegevens: Een( en ander is geput uit de Verslagen en mededeelingen van de directie van den landbouw, jaargang 1929. Geteelde uien in Nederland in de jaren: g#m. opbr. totaal opbr. •pparvlakte p. H.A. in baaltjes x 50 K.G. ran 50 K G. 1923 2957 H A 299 baaltje* 885,000 1924 3146 434 1,365,000 1925 3336 450 - 1.500,000 1926 3843 490 1,883,000 1927 8313 410 1,358000 1928 3877 529 2,052,000 De uienverbouw was over ons land als volgt verdeeld in 1928: pCt. der totaal opbrengst: oppervl. Zeeland 1657 H.A. 969.618 baaltjes 43 pCt. Z.-Holl. 1387 656,845 B 36 N.-Holl. 598 817,017 15 rest v. Ned. 235 6 De verdeeling over de eilanden was als volgt in 1928: pCt T/h Aantal totaal. H.A. balen, in Ned. Flakkee1250 585,000 29,2 pCt Tholen en St.-Philipsl. 363 208,000 10,4 Schoawen-Duiveland 462 295,000 14,7 K Noord-Bereland 72 40,000 2 Zaid-Beveland682 375,000 19 Walcheren 16 8000 0,4 R West Z-Vlaanderen. 18 9000 0,4 a Oost Z -Vlaanderen 44 84,000 1,7 In- en uitvoer: Hoewel bijna onze geheele opbrengst van uien wordt geëxporteerd, wordt er toch ook nog een vrij belangrijk kwan tum geïmporteerd. Echter niet voor in- landsche consumptie, doch hoofdzakelijk voor doorvoer naar andere landen be stemd. Deze invoer geschiedt hoofdzake lijk uit Egypte en enkele Middellandsche Zee-eilanden. 1928 1927 1926 x 1000 K.G. 17 823 12,390 11,654 15,235 10,363 9 636 1,579 1,235 1,4-5 120,768 105,788 S0,374 Invoer totaal Hiervan nit: Egypte Midd. Zee-eila;aden Uitvoer totaal. Hiervan naar: Daitschland België Engeland Noorwegen Zweden V. S van Amerika 24,540 10.456 59.543 1 424 1,621 16,687 23,579 10,502 f 064 6 654 62,482 64,458 1,244 1,177 1,572 1,454 1,502 2. 6 DE UITVOERCONTROLE OP DE UIEN. De in land- en tuinbouwkringen alge meen toegejuichte Landbouwuitvoerwet werd met ingang van 15 Sept. 1930 van toepassing verklaard op uien. Dit product werd n.l. in zoo slechte toestand op de buitenlandsche markt aan gevoerd, dat het de Regeering wensche- lijk voorkwam om van haar bevoegdheid gebruik te maken en de uitvoer van niet tot een goed handelsproduct ver werkte uien te verbieden. Reeds nu blijkt duidelijk welk nuttig werk verricht is met de instelling van deze controle, omdat het een prikkel blijkt te zijn voor land- en tuinbouwers om hun producten beter af te leveren. Immers, zoolang er nog handelaren wer den gevonden, die ook het slecht klaar gemaakte product afnamen, achtte men het niet noodig er meer zorg aan te besteden, ook al werd ons afzetgebied er door in gevaar gebracht. Zooals bij alle verbeteringen doen zich bij het aanbrengen ervan verschillende moeilijkheden voor. Zoo blijkt reeds dui delijk, dat niet iedere teler van uien erop is ingericht om zijn product vlug en deugdelijk in orde te maken en dus bij de aflevering moeilijkheden worden ondervonden,'terwijl ook het Uitvoer Con trole-Bureau, aan wie de uitvoering van de controle is opgedragen, door 't groot aantal laadplaatsen niet steeds kan vol doen aan den wensch van den handel, dat overal controleurs aanwezig zijn, zoo dat zonder eenig oponthoud kan worden verladen. Zoo zijn er tal van moeilijkheden, die nu eenmaal een gevolg zijn van het feit, dat er een uitvoercontröle is ingesteld, die bepaalde- misstanden uit den weg wil ruimen. Op een vergadering van belanghebben de organisaties, bijeengeroepen door de Prov. Commissie uit de Veilingen in Zee land, zijn deze moeilijkheden onder het oog gezien en algemeen was men van oordeel, dat alleen centralisatie van de sorteering en de handel kan leiden tot wegneming van de bezwaren en een deug delijke cointróle mogelijk maakt zonder dat de handel er door belemmerd wordt. Wanneer iedere teler met behulp van een primitief werktuig de z.g.n. hor of met de hand moet sorteeren en op alle mogelijke plaatsen uien worden verladefi zal de genomen maatregel niet aan de verwachting beantwoorden. Wel kan het geval zijn, wanneer on der leiding van de veilingen, landbouw- vereenigingen en in sommige streken ook onder leiding van de handelaren flinke sorteergelegenheden in het leven wor den geroepen, waar vlug en deugdelijk DE VERMAKELIJKE HISTORIE VAN DE FAMILIE VAN EMMEN. door G. TH. ROTMAN. 53. Oom Alex nam afscheid, pakte zijn parasol en ging heen. Maar buiten scheen het warme zomerzonnetje en daarom zette oom zijn parasol op en wandelde tevreden en vergenoegd huiswaarts, want hij had drie kopjes thee met koekjes gehad. Maar hoe hij voor spot liep, de arme man, dat bemerkte hij pas toen hij thuiskwam. 54. Kaatje was een best mensch, maar ze had één leelijk gebrek: ze geloofde nog aan spoken. Hoe dikwijls had me vrouw al niet gezegd: Kaatjeje moet de kinderen geen spookgeschiedenissen vertellen!" Maar 't hielp niet, telkens deed ze T weer. het product in orde wordt gemaakt en de handel in massa en betrouwbaar kan koopen, zonder dat allerlei tusschen- personen noodig zijn. Duidelijk blijkt, dat de tijd is aangebro ken;, dat er wat meer samenwerking komt tusschen de telers, teneinde weg te nemen het verschil dat er bestaat tus schen wat de handel vraagt en wat de teler aanbiedt. Wanneer men werkelijk een vereen voudiging) van de handel wil en een hoo- ger bedrag van de uiteindelijken prijs, zal de oogst door de teler tot een beter handelsproduct moeten worden verwerkt en ook de ervaring in andere landen heeft geleerd, dat er dan meer onder ling samengewerkt moet worden als tot nu toe het^geval is. Reeds gingen verschillende veilingen, landbouwvereenigingen en handelaren tot het inrichten van sorteergelegenheden over en het is nu aan de telers van uien die plannen te steunen en niet langer een afwachtende houding aan te nemen. Het gaat hier niet om een proefneming, maar om de zoo spoedig mogelijke door voering van een systeem, dat de meeste kans biedt het bestaande afzetgebied te behouden en zoo mogelijk uit te breiden. Op bovengenoefhde vergadering werd besloten maandelijks bijeen te komen ter bespreking van de bezwaren die worden ondervonden, teneinde bij de oplossing ervan zooveel mogelijk dezelfde weg te volgen. DE NOOD DER SUIKERINDUSTRIE. Het gemeenschappelijk bestuur van de Coöp. Suikerfabrieken Dinteloord en Ze venbergen heeft in de ontwikkeling der suiker- en pulpprijzen aanleiding gezien, ingrijpende maatregelen te nemen, om de algemeene onkosten zooveel mogelijk te drukken. Besloten is, dat het bestuur afstand zal doen van alle vergoedingen, behalve reis- en verblijfkosten. Verder zal het wisselend deel van-het salaris van de ambtenaren der beide fabrieken verVallen en zullen met 1 Januari a.s. de salarissen bovendien met 10 o/o wor den verminderd. De salarissen, die géén „tantième" genieten, zullen met 20 worden verminderd. Op de arbeidsloonen, die contractueel zijn geregeld en op de kosten der hulp grondstoffen, kan uit den aard der zaak niet bezuinigd worden. Bovendien heeft men op de tramvrach ten een korting van 20 o/o weten te ver krijgen. Voorts is in het voorjaar aan de leden toegezegd, dat voor 25 tot 35000 k.g. Dinteloordbieten en voor 20 tot 30000 k.g. Zevenbergenbieten, gerekend per aan deel, een bedrag van f 2,50 per 1000 k.g. extra zou worden betaald. Door de veranderde omstandigheden echter moet deze maatregel thans beperkt worden en zal de f 2„50 alléén worden uitgekeerd voor de hoeveelheden bieten, die van den zomer door de leden zijn opgegeven. Tenslotte heeft het bestuur in de om standigheid, dat exportsuiker en natte pulp thans moeilijk verkoopbaar zijn, aan leiding gezien, om de bieten, die bij de Dinteloord boven 35,000 k.g. per aandeel en bij de Zevenbergen boven 30,000 k.g. per aandeel niet te betalen, tenzij er huur van aandeelen tegenover staat. Het bestuur is n.l. van meening, dat het niet in het belang der leden is, dat de hoe veelheid bieten te groot wordt. De leve ringsplicht van het statuaire minimum per aandeel blijft echter bestaan. Het bestuur heeft bovendien de leden er op gewezen, dat het binnenkort te verstrekken voorschot klein zal moeten zijn. En hoewel het er van overtuigd is, dat de heerschende noodtoestand zeer bij draagt lot het gezondmaken der suiker industrie over de geheele wereld, is het toch van plan, indien deze toestand niet mocht veranderen, om aan de algemeene ledenvergadering zoo noodig het verlich ten of tijdelijk opheffen van den leve ringsplicht of eventueel het stopzetten der fabrieken voor te stellen. iPREDIKBE EJ HTEN-, Zondag 12 October, Kerkwtrv*. 2 ure, ds. Voor* ven Zierikzee. ••r*«sk«rkt. 6 30 ure, ds. Koopman* van Eikerree. ■argk. 9.30 ure, ds. Boogaard. 2 ure, ds. Koopmans. Pa«r4w«ll*. Geeu dienst. ■«•■■tait. 2 ure, ds. Boogaard (Bed. H. ECHTE FRIESCHE iiwwmai/UMMuM 20-50ct. per ons Doop en Extra-coll. voor de kerk). Geref. Kerk Onbekend. Oud-Geeef. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. filkcraee. 9.30 ure, ds. Koopmans. Geref. Kerk» 930 en 2 ure, ds. Vogelaar, ■raawarahtTaa. 10 ure, dr. Proost (Oogst- praek) Geref. Perk. 9.30 en 2 ure, ds. de Boer (Voorber. E.Av.) Seaaamairc. 2 ure, ds. v. Gijethupsen Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoek (Bed. H. Av.) en 2 ure, idem (Dankzegging). Me«r4g«a*rt* 9.30 ure, ds. v. Griethugsen OraSaghor» 9.30 ure, ds< v. d. Griend (Bed. H. Ar.) Oawcrkerk, 6.30 ure, ds. Drost. HIeawarkark. 9 30 ure, ds» Gerritsen Geref. Kerk. 9.30, ds. F. Bouma van Rjjsen- burg (Bed. H. Ar.), 2 idem (Nabetr.) en 6 dre, idem. Geref. Gear. 9, 2 en 5.30 ure, Leesdieust. VoatarSaal. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30, Leesdienst en 2 ure, dr. v. Lonkhujjzen van Zierikzee. Geref. Gen 9.30, 2 en 5.30 nre, de heer Remijn. 81r|asslaa<l. 2 ure, ds» v. d. Griend (Oogst- preek). Srmimitoo. 9.30, ds. Waardenborgen 2 ure, idem (Doöpsbed.) Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9 30, 2 en 6 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Ai-J.-Paltar. Geref. Kerk. 9.30 en 2 uro, ds. Spoelstra. Sto-^mpslsa*. 9.30, ds. de Bres van Sint- Maartensdpk en 2 ure, Leeskerk. Oud-Gere Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, ds. Boone. Ykalaa* 9 30, ds. Wolfenberger en 2 ure» ds. v. Rootselaar. Geref. Kerk. 9.30 en 2.30 ure, dr. Veltenaar. Geref. Gem 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Donderdag 16 Qct. $.30, 2 en 6 ure, ds. Barth van Borselle. Vrge Gerei Gem. 9.30, 2 en 6 ure, de heer Baajj. St.-fiaartaac4gk. 9.30, Leesdienst en 2 ure, ds. de Bres. Oud-GeieL Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Oai-Vassanaar* 9.30 en 2 ure, ds. de Gidts. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Vreug denhil. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ui», Leesdienst. ^«cnvIUt. 9.30, ds. v. Rootselaar en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.80 en 2, dhr. de Vries6 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.31, 2 en 6 ure, Leeskerk. aekarpaalasa. 9.80, Leeskerk en 2 ure, ds. Moerman. Geref. Ge*. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Woensdag 15 Oei. 6.30 ure, ds, Barth van Borselle. £tavealM«, 9.30, ds. Moerman en 2 ure» Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. SL-Aaaalaai* 9.30, Leeskerk en 2 ure. ds. Wolfenberger. Geref. Wem. 9.30, 2 en 5 30 ure, Leeskerk. aardappelen rooien en andere land arbeid, veroorzaakt kloven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, 60 en 90 ct. PUROL VERSCHILLENDE BERICHTEN. VERGIFTIGING. Zondagmiddag zijn in het gezin Hogendijk op het tuindorp Heij- plaat te Rotterdam 5 personen ziek ge worden na het gebruik van het middag maal. Ook de 19-jarige Van Heusden, die bij de familie H. heeft gegeten, is ziek geworden. De verschijnselen duidden op vergiftiging. Aanvankelijk liet de toe stand van geen der patiënten zich ern stig aanzien. Dinsdag is er evenwel op eens een ongunstige wending gekomen, welke opneming van de patiënten uit het gezin Hogendijk in het ziekenhuis aan den Coolsingel noodzakelijk maakte. De vader, de 60-jarige P. H. is overleden. De toestand van de andere in het zieken huis opgenomen patiënten is ernstig; die van den 19-jarigen Van Heusden, die thuis kan worden verpleegd, is redelijk wel. Het onderzoek naar de oorzaak van de vergiftiging wordt zeer bemoeilijkt door de omstandigheid, dat het al zoo lang geleden is, dat de patiënten een maaltijd hebben gebruikt. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantivoordcljjkheid der redactie). Copie wordt niet teruggezonden. Zierikzee, 4 October '30. Mijnheer do RedacteurI Verleen mij s.v.p. de vereischte ruimte om het ingezonden stuk in uw blad van 1 dezer van den heer Versteeg om trent de hoofdzaken te beantwoorden. De heer V. beweert dat de S.D.A.P. den eisch van ontwapening stelt, omdat ons volk wel kan worden afgemaakt doch zich niet kan verdedigen, zooals dat zou moeten gebeuren. Dat is m.i. een stand punt, waarvoor men niet anders kan doen dan bedenkelijk de schouders ophalen. Geen enkele oorlogspartij zal ons Hol landers afmaken. Met zulke barbaren heb ben wij het in onze naaste omgeving niet te doen. Bovendien de Hollandsche Leeuw laat zich in gezonden toestand en goed gewapend niet zoo gemakkelijk afmaken. In hoeverre wij ons eventueel naar be- hooren, dus met kans op overwinning zouden kunnen verdedigen, zou afhangen van de tegenpartij, die wij tegenover ons zouden krijgen of van de omstandighe den, waaronder n.l. alleen of in vereeni- ging met een andere oorlogspartij, wij den strijd zouden moeten voeren. Een volk dat naar een bepaalde even redigheid voor den strijd is toegerust, onder goede staatkundige en strategische leiding staat en met den vereischten moed is bezield om den strijd voor zijn zaak en goed recht te voeren, kan zich altijd naar behooren verdedigen. Een oorlog is, uit een oogpunt van menschelijk gevoe lens beschouwd, misdadig, doch uit staat kundig en economisch oogpunt bezien, eene door omstandigheden opgedrongen noodzakelijkheid en dus niet misdadig. Zoolang er uit verschillen en staatkun dige en economische belangen, als anders zins, conflicten geboren kunnen worden, welke niet anders dan door de kracht der wapenen tot oplossing kunnen wor den gebracht, kan geen enkel volk, klein of groot, zich aan die z.g. misdadigheid van een oorlog onttrekken. In dergelijke gevallen moeten kleine staten bij eene poging van een oorlog voerend leger of troepenmacht om door hun land of een deel daarvan te trekken (neutraliteitsschending) op zijn minst daartegen krachtig gewapend kunnen op treden en die schending trachten te be letten of te belemmeren. Roe sterker in zulk een geval een weer macht is van een neutralen staat, des te meer strijdkrachten zal de schender aan zijn eigen hoofdmacht moeten ont trekken, wat bij een opmarsch tegen een vijandelijk leger noodlottige gevolgen kan hebben en voor den schender een groo- ten invloed ten kwade kan uitoefenen op het verder verloop van een oorlog. Een land dat zich eenzijdig zou ontwa penen en zich dus aan zijn plicht zou onttrekken om aan de handhaving van de internationale rechtsgemeenschap het volkenrecht mede te werken, zelfs eigen vrijheid en veiligheid niet naar ver mogen zou willen bevorderen, zou ook de voordeelen moeten missen, welke die gemeenschap biedt, zijn recht op zelf standig volksbestaan verliezen, of onder eenige mogendheden moeten worden ver deeld, of onder de voogdij van een of meer mogendheden moeten worden ge steld of eenvoudig mandaatsgebied moe ten worden. De beginselen van recht en plicht en de offervaardigheid voor hoogere belan gen recht op zelfstandig volksbestaan, recht op economische medezeggenschap in de volkerengemeenschap ter bevorde ring van eigen handel, industrie, scheep vaart enz., medezeggenschap in de inter nationale rechtsgemeenschap, nationale eer enz., mogen wij niet prijsgeven en achterstellen bij de bevordering van so ciale doeleinden en politieke machtsbe geerte. Met dank voor de plaatsing, KRISTELIJN. EASKTBEEICHTI^o PLUIMVEENOTEERING V. P. Z. 3 Oct. Jonge hanen f 0,35—1,75; oude kippen f 0,50—1,80; oude eenden f0,85; konijnen f 1,20—2,45; per stuk levend. EIER-NOTEERING V. P. Z. 8 Oct. Kipeieren f7,20 per 100. «Coöperatieve Veiling Zierikasee- GROOTE VEILING. Kipeieren f 6,80; kleine f 5,30. KLEINE VEILING. Eendeieren f 4,40—6,50; kuikeneieren f 3„40; alles per 100 stuks; boter f 0,83 —0,90; id. afw. f 0,76; per ppnd. Veiling van 7 October. Appels: notarisappel 19—20; pres. v. Engeland 18; Bismarck 18; court pendu 2e 13; tante Dora 2e 15; goudreinette 2e 15; charles ross 2e 13; valappels 7—15; peren: maagdeperen 20; comtesse 2e 13; marsepainperen 2e 9; beurré clairgeau 2e 15; valperen 719; princesseboonen 17—18; spruiten 11—14; druiven 50—52; per k.g.; wortels f 4,40; per 100 bos; andijvie f 0,90—1,80; roode kool f 14; bloemkool f 13—18; savoije kool f 13; knolselderij f 3—4; per 100 stuks. Valllngsv. „Eendracht" ta Tholan. Veiling van Woensdag 8 Oct. Louwtjes le soort 13; 2e 8; zure belle fleur le 22—24; Kieipeer le 14; Ermgaard le 10—15, Comtesse de Paris le 14; Doyene de coramice le 37—51; Br. Diel le 13; Goudreinetten le 34—44, 2e 2, 3e 7; Drielsche groene le 7; Huismanszoet le 8; Handperen le 7; Gieser Wildeman le 14, 2e 11, 3e 5; Kruidepeer le 11; Pondspeer le 11, 2e 7; Tante Dora le 18—19, 2e 15, 3e 6; Jodenpeer le 13,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 6