Zierikzeesche SU Nieuwsbode Op elke wond Purol Eieren van jonge Hennen abonnement: Vrijdag 10 Oct. 1930. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD InzendingAdvertentien FLOBA'S Koendiibescliuit 1 N. A. KRIJNSE LOCKER Modem kunstlicht. Uit Stad en Provinoi®. K V. VHDERLHE BUK 6% OBLIGM a 100% 'AMSTEL- BATTERU Frg» pet 3 aiundem f 1,50, fnnoo per pent 1,80. Teer hel buitenland per jaar 1 10,-. Afaooderlyke summers 5 oent. Verwhijn» Mnd., Waad. en Vrtjd. Tel. No. 32. - Postgiro 13731T. TAB 1—3 regele 60 eta., Tan 4 regela en daarboren 20 eta. per regel. Reclames 30 eta. p. regel. Sg oontraot belangrgke korting, Inaending op den dag Tan Rlt- gare vóór 10 ora. Dit nummer beataat uit 3 bladen. door ■ItarlIJk 10 uur op doodag v. uitgaaf gebakkan, licht vortoorboar. 40-jarigo reputatie! Proef balen ook voor droogvoeder levert RENESSE. We leven in de eeuw van het licht, van het kunstlicht wel te verstaan. Haast overal, waar van eenige cultuur sprake is, wordt een goede verlichting een eisch des tijds genoemd en elke nieuwe vin* ding op dit gebied, die een vroegere blijkt te overtreffen, vindt spoedig ge- reede ingang. In 2eer snel tempo zijn de verbeteringen elkaar opgevolgd, in den tijd van enkele tientallen jaren, en bejaarden kunnen met recht zeggen, dab zij de evolutie van het licht in haar ge- heelen schitterenden gang hebben mee gemaakt. Groot, zeer groot is de invloed hiervan op onze levenswijze en te mid-, den van den onafgebroken stroom van nieuwe en nuttige toepassingen, hebben we nauwelijks den tijd wat op adem te komen om ons even te realiseeren, hoever men nu al gekomen is en wat het wel worden kan. Wanb het laatste woord is ook voor de ontwikkeling van het kunstlicht niet ge sproken, dat ongetwijfeld nog een ein- delooze toekomst van verrassende moge lijkheden tegemoet gaat. Er is misschien wel geen ander terrein te noemen, waar het nieuwe zoo voetstoots en met zulk een oprecht verlangen wordt binnen ge haald en begroet. En het lijkt wel, alsof het tegenwoordig geslacht zich met on stuimige vaart wil schadeloos stellen voor alles, wat men in vorige eeuwen aan ongemakken te verduren had, die men nu voor onuitstaanbaar houden zou. Want de verlichting, zoowel buiten als binnen, liet vroeger alles te wensehen over. Vooral buitenshuis: op straat en in 't bizonder op den weg. Tot in de "zeventiende eeuw kende men op den openbaren weg haast nergens iets, dat op dien naam aanspraak maken kon en die toestand heeft zich op het platte land en in zeer kleine plaatsen nog ge- ruimen tijd nadien bestendigd. In die eeuw begon men in sommige steden wat aan publieke verlichting te doen. Op zeer bescheiden schaal echter. Hiervoor kwa men dan alleen nog maar de zeer don kere nachten in aanmerking en wel voor enkelei of meerdere uren tot middernacht. En dan nog maar in de voornaamste buurten, waar om de zooveel huizen een licht of lantaarn geplaatst werd. Met deze eerste schemering van verlichting was men dikwijls nog geenszins onver deeld ingenomen. Door de voorstanders ervan hartelijk toegejuicht, werd zij soms door de tegenstanders fel bestreden op gronden, die nu aan bijna elkeen zeer bizar zouden voorkomen. En dan ging het nog maar om een verlichting, die iA werkelijkheid niet meer dan een flauw schijnsel was. Geen wonder dan, dat in die lichtlooze tijden de misdaad overal welig tieren kon, vooral in boschrijke streken, waar de buitenwegen soms wel door roover- benden onveilig gemaakt werden en bijna niemand zich alleen en ongewapend durfde te wagen. Een intensief vereni gingsleven, zooals we thans kennen, was toen onbestaanbaar. Zoo heeft dan de ontwikkeling van het kunstlicht in hooge mate medege werkt aan de bevordering van 't levens geluk en aan den algemeenen vooruit gang. Van de moderne verlichting is niets dan goeds te zeggen, wat wel bizonder uniek is, daar elke medaille toch haar keerzij heet te hebben. Op de kwaliteit van ons hedendaagsch licht valt dan ook niets aan te merken en hiermee is elke vroegere wijze van verlichting eenmaal en voorgoed geslagen. Te wensehen blijft alleen, dat de kostprijs niet het tempo van doorvoering en algemeene toepas sing vertragen doet. Niettemin dringt het licht overal door, tot in de verste schuilhoeken der aarde, tot in het kleinste dorp en gehucht. Want waar de voorziening met electrici- teit tot stand kwam, daar kwam ook de moderne verlichting en vele buiten gemeenten kregen alzoo een gezellig aan zien in de lange winteravonden, wanneer zij anders als verlaten en uitgestorven schenen. Het licht is als het leven, waarnaar we allen hunkeren. Ook naar een kunst verlichting als de tegenwoordige, die niet alleen geriefelijk, maar ook gezellig is, een sfeer van warmte en intimiteit scheppend. In 't bizonder ook het licht, dat door onze electrische lampjes bin nenshuis wordt uitgestraald en dat op velerlei wijzen kan aangebracht en ge temperd worden. Zij, die in de afgeloopen maand tijdens de lichtweek het voorrecht hadden de stad Utrecht bij avond te zien, zullen zeker een grootschen indruk hebben ont vangen van de wonderen, waartoe de moderne lichttechniek in staat is. Ditmaal was het nu eens geen koude werkelijk heid, maar eene, die behalve het nut ook de schoonheid diende, daar zij naar alle zijden, naar binnen en naar buiten warmte en poëzie verspreidde en de oude artistieke gebouwen herleven deed, terwijl zij de nieuwe beter en voordee- liger deed uitkomen. Een feesttooi wel iswaar was deze lichtweek en nog geen dagelijksch kleed, maar niettemin toch een schitterend voorbeeld van een schit terende werkelijkheid, die zich, in aan merking genomen dan het snelle levens tempo van tegenwoordig, binnen afzien- baren tijd in plaatsen van eenigen om vang zou kunnen bestendigen. ZIERIKZEE. Ieder muziekliefhebber bezoeker van de onlangs gehouden A. V.R.O.-avond, zal zich 't brillante spel van den heer Boris Lensky nog wel le vendig herinneren. Kunstenaars als deze komen hier nu niet zoo veel voor het voetlicht en daarom verheugt het ons te kunnen mededeelen, dat de heer Bo ris Lensky hier begin volgende maand zijn bezoek komt herhalen, op aandrin gen van den heer Cock, voorzitter der Ver. voor Kamermuziek. Waar de be langstelling en waardeering voor het spel van dezen kunstenaar groot was, hopen we, dat, wanneer deze bekende violist begin November alhier wederom optreedt, de opkomst niets te wensehen zal over laten. De vele bezoekers bij Bellachini Jr. hebben Donderdagavond hun gang naar de Concertzaal zeker niet beklaagd; bijna iedereen heeft genoten van het uitste kend uitgevoerd programma van dezen illusionist^ die door sommige staaltjes van zijn „toover"-kunst de toeschouwers ver baasd deed staan en de, lachlust van zijn auditorium opwekte door 't komi sche optreden van twee „medehelpers". Men denke nog maar eens aan( de be- tooverde stoel! Speciaal de aandacht trokken de „Droom van een Gierigaard", waarbij de veilig gestelde guldens uit de lucht gegrepen werden, de „Rozen- spiegel" en „Botania", waarbij een enor me hoeveelheid bloemen op het tooneer werd getooverd, waar boven de heer Bellachini Jr. tot slot twee groote Holl, vlaggen liet wapperen. Na de pauze volg de eerst „De droom van den Kalief van Bagdad", die iedereen verbaasd deed staan. Hoe kon dat? Een dame, los van den grond hangende in de lucht, spijt alle wetten van de zwaartekracht. Een luid applaus volgde op dit interessante nummer. Veel bijval oogstte de heer Bel lachini verder met het vangen van dui ven uit de lucht, de „vliegende" muziek, de tooverklok en het alwetend medium. „Het verdwijnen van 12 personen", vorm de het slotnummer. Hoe dat gaat? Komt u maar eens kijken. Heden (Vrijdag) avond treedt de heer Bellachini hier voort 't laatst op. Het is heusch de moeite waard. Men amuseert zich. BROUWERSHAVEN. De Nederlandsehe motorschoener „Albion", op weg van L-on den naar Vlissingen, is door den hevigen storm uit den koers geraakt en over den Oosterbank geslagen, waardoor de stuur inrichting brak en het stuurboordanker verloren ging. De reddingsboot van Burghsluis trok er op uit, maar behoefde geen assistentie te verleenen, daar de Duitsche sleepboot „Wotan" inmiddels was gearriveerd, die de schoener het Brouwershavensche Gat uitsleepte naar Vlissingen. NIEUWERKERK. De toebereidselen voor de te houden Bazar in „Reho both" alhier, zijn reeds zoover gevor derd, dat de datum van opening de finitief is vastgesteld op Dinsdag 21 October en ook de twee volgende da gen, Woensdag en Donderdag, om een ieder in de gelegenheid te stellen een bezoek aan de Bazar te brengen. POORTVLIET. De collecte voor het Roode Kruis heeft alhier f 13,80 opge bracht. SCHERPENISSE. Door de muziekver. zal dit jaar wederom ten behoeve van hun kas een loterij worden gehouden. De toestemming van B. en W. is reeds ontvangen. Door den heer D. A. Hartog is ont slag aangevraagd als lid van het Burger lijk Armbestuur. ONDERWIJS.. NIEUWERKERK. Voor de vacante be voor bolaate Waardon, '•■QRAVENHAGE. met jaarlljksche uitloting. Verkrijgbaar bi] alle Kassiers trekking van onderwijzeres aan de O. L. school in deze gemeente hebben zich solliciianten aangemeld. Na gehouden toelatingsexamen zijn a. tot de eerste klasse der Rijksland- bouwwinterschool te Goes toegelaten: P. van Langeraad, Dreischor; M. Mol, Duivendijke; C. Steendijk, Stavenisse. \*Ê$mOÏM EN VEETEELT. OUD-VOSSEMEER. Door vertrek van ingezetenen uit deze gemeente komen tegen November a.s. niet minder dan 10 perceelen bouwland vrij, eigendom van den Weezen-Armen, welke dus nu weer beschikbaar zijn voor personen, die daar voor in aanmerking kunnen komen, te gen vooraf getaxeerde pachtpenningen. AANBESTEDINGEN ST.-PHILIPSLAND. Door B. en W. is aanbesteed de levering van leermiddelen voor de openbare lagere scholen alhier. De inschrijving luidt als volgt: 1. J. E. d. Broek te Zierikzee, f787,54; 2. S. Ochtman Zn. te Zierikzee, 1798,29; 3. Bureau Nestor te Helmond f800. De levering is gegund aan den laagsten in schrijver. De benoodigdheden voor de handwerken zullen geleverd wordendoor dhr. H. Plandsoen, alhier. De kosten daar van zijn f 136,03. MIDDELBURG. Woensdagmorgen heeft de Rijkswaterstaat in de directie Zee land aan het gebouw van bet proiv. bestuur aanbesteed: het onderhoud van eenige werken bij de Oude Hoeve, aan de Noordzijde van het eiland Schouwen, behoorende tot de zeewerken in de pro vincie Zeeland, gedurende de jaren 1931, 1932 en 1933. Raming per jaar f 7000. Inschrijvers waren M. v. d. Velde te Bruinisse, met f 7030, N. v. d. Linde te Scharendijke met f 6724 en' J. v. d. Panne te Scharendijke met f 6394. TREKOOPINOEN, ENSL ZIERIKZEE, 10 Oct. Ten overstaan van notaris Van 't Haaff werd heden alhier, voor Mejuffr. D. Kelder, publiek ver kocht: een woonhuis en erf, in het Lange Groenendaal alhier, wijk D no. 83. Koo per werd de heer C. L. van Vessem alhier, voor f 320,—. RERRNIEÜWS. Ned. Herv. Kerk. Dr. J. HELDER. Het Herv. Prov. Kerkbestuur van Zee land, heeft met ingang van heden (Vrij dag) aan dr. J. Helder te Zierikzee, na een diensttijd van meer dan 66 jaar, eervol emeritaat verleend. LUCHTVAART. ZEPPELINTOCHT OVER NEDERLAND? Naar de „Tel." meldt, zal 't luchtschip „Graf Zeppelin" waarschijnlijk op 18 Oct. a.s. een tocht naar Nederland maken. Op de terugreis zal het te Mannheim landen. RADIONIEUWS. AFGEBROKEN UITZENDING. Woensdagavond werd de rede van den heer G. J. Zwertbroek, secretaris van de V.A.R.A.-omroep, op last van de Radio omroep controle-commissie afgebroken, toen spr. critiek oefende op 't beleid der regeering en op 't feit, dat de beide, op Hilversum aangewezen omroepvereeni- gingen, de A.V.R.O. en de. V.A.R.A., in zake zenderbouw niet tot overeenstem ming hadden kunnen komen. VOOR DE HUISVROUW. Een heerlijke cakeAls de regen tegen de ruiten klettert verrassen we de huis- genooten met een heerlijke cake, z.g. ge- marmerde cake. Op 11/2 ons tarwebloem neemt men daarvoor 1 ons suiker, 1/2 ons boter, 2 eieren, 1 theelepeltje bak poeder, 1/2 kopje melk, 10 gram cacao en een stukje vanille. De boter roert men met de suiker tot een zalfachtige massa. Dan voegt men één voor één de eieren er goed roerende bij, om er vervolgens de melk goed door te werken en er dan door een zeef langzamerhand de met het bakpoeder vermengde bloem in te strooien. Men verdeelt het deeg in tweeën, ver mengt de eene helft met wat vanille- merg, de andere met de cacao. In een met boter ingesmeerden bakvorm legt men de mengsels, laag om laag, en bakt dan de cake in een matig warmen oven gaar (i/g 3/4 uur). Gevulde tomaten. Op 8 kleine, gelijke stevige tomaatjes neemt men 1 flinke komkommer of 8 eetlepels koude gekook te doperwtjes, peper en zout, 1 eetlepel sla-olie, 1 eetlepel azijn, 1 theelepeltje maggi's aroma en wat peterselie. De gewasschen tomaten worden met een scherp mes van het bovenste kapje ont daan en voorzichtig uitgehold. Van bin nen met een snuifje tafelzout, desge- wenscht met wat peper vermengd, be strooien. De komkommer wordt geschaafd met een sambalschaafje, tot dunne dra den, tot op het zaadgedeelte. Deze sam bal roert men door elkaar met de maggi aroma, sla-olie, azijn, peper en zout en vult er de tomatenbakjes mee. Tenslotte worden er wat fijngehakte peterselie- takjes over gestrooid. HUISVROUW. Prijs per sfuk 25 d, ovecalveckcijj&baac. tiV.Sebr.ftten &wsengraAt22()/2& AMSTERDAM TEL48882 predikbeurten. VERSCHILLENDE BERICHTEN. BAARD) IN BRAND. De 81-jarige H. J. J. uit de Hovenierstraat te Rotterdam, wil de Woensdagnacht weten, hoe laat het was. Daartoe stak hij de kaars op zijn nachtkastje aan. Toen hij zich over zijn horloge boog, kwam zijn lange baard in aanraking met de vlam en hij raakte in brand. Bij de pogingen, om het vuur te dooven, heeft de oude man brandwon den aan beide handen gekregen. Ook in het gelaat heeft hij zware brandwon den gekregen. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Zijn toe stand is hoogst zorgelijk. IN DRIFT. In de woning van den 56- jarigen schilder J. G. K. te Rotterdam, waren de 3 zoons met elkaar aan het stoeien. Het ging er nog al luidruchtig toei en de vader gelastte stil te zijn. Des ondanks bleven de jongens ravotten. De vader werd toen driftig, greep 't brood mes, dat op tafel lag, en slingerde dit in het wilde weg, in de richting van zijn 20-ja-rigen zopn M.J7KL, die op onge^-' veer 1V2 M- afstand stofnd. Deze werd zeer ernstig in den buik getrojffen. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Zijn toestand is zorgelijk. Zijn moeder is eveneens naar dit zieken huis gebracht, omdat er bloedtransfusie moest plaats hebben. M. had zeer veel bloed verloren; van de moeder is daar om, met haar goedvinden, zoo veel bloed afgetapt, dat ook zij ter verpleging moest worden opgenomen. De vader is gear resteerd. Zondag 12 October te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds> Voors. Kleine Kerk, 10 ure, ds. Pynacker Hordjjk. 's Avonda zeven ure, ds. Enklaar van Kattondijko. Luth. Kerk; Geen dienst. Geref. Kerk, 10 en 6 ure, dri v. Lonkhugzen. Chr. Geref, Keilt. 9.30, ds Hoogendooru, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendooru. Evangelisatie JeruSl. 10 en 7 ure, Samenkomst. Oud-Gerof. Gei*. 9.30, 2 en 6 ure, Lee-kerk. water geraakten. Twee jongens en twee meisjes werden door het waterrad van een dichtbij gelegen molen gegrepen; de lijkjes werden later deerlijk verminkt teruggevonden. Twee andere meisjes ver dronken. Ten N.W. van Moskou woedde Woensdag een hevige sneeuwstorm. Ten gevolge van het opwaaien van de sneeuw vormden zich op den weg, doch vooral op den spoorweg, groote sneeuwhoopen, waardoor het treinverkeer geruimen tijd moest worden stopgezet. TAN HEINDE EN TER. De berichten uit Brazilië blijven vrij verward, maar ernstige gevechten tus- schen de regeeringstroepen en de op standelingen heeten aanstaande. De re geering, die aanvankelijk verrast was door de beweging, heeft op verschillen de punten sterke strijdkrachten samenge trokken om tegen de rebellen te operee- ren. Voor het grootste deel is 't trouw aan de regeering. .De vloot neemt daar entegen een aarzelende houding aan. De regeering beschikt bovendien over 130,000 reservisten. De sterkte van de revolutio naire troepen wordt verschillend geschat, maar moet in elk geval aanziénlijk zijn, zoodat een langdurige en bloedige strijd te wachten staat. Te Dalekarlien bij Stockholm heeft zich een vreeselijk familiedrama afge speeld. Een 35-jarige arbeidersvrouw ging met haar 5 kinderen in den leeftijd van 4 maanden tot 11 jaar, naar het meer, waar zij een boot losmaakte en met de kinderen het meer opvoer. Midden op het meer gekomen, wierp zij haar 4 Kin deren over boord en sprong, met de zuigeling aan haar lichaam gebonden, zelf eveneens te water. Het oudste meisje slaagde erin aan land te komen. Volgens een Reuter-bericht uit Mexi co is de stad Pachuca door een over strooming geteisterd, waardoor naar men vreest 70 menschen om het leven zijn ge komen. De schade wordt op een millioen peso's geraamd. Het water stroomde door de straten en sleepte tal van lichtge bouwde huizen mede, waarvan de be woners verdronken. Tal van zakenge- bouwen zijn beschadigd en de daarin aanwezige voorraden vernietigd. In een dorpje in Tsjechow-SlowA- kije heeft een ernstig ongeluk plaats ge had. Aan den oever van een beek speel den verscheidene kinderen, toen op een gegeven oogenblik een gedeelte van de schoeiing losscheurde en de kinderen te RAQI0-PR0GRAMMA. ZATERDAG 11 OCTOBER. HILVERSUM: 8 V.A.R.A. Concertorgel bespeling; 9 gram.; 10 V.PR..O. Morgen wijding; 10,15 V.A.R.A. voordracht; 10,30 ziekenuurtje; 11,30 gram.; 12 concert 1,45 kinderliedjes; 2,45 paedagogisch con cert; 4,15 Duitsche les; 4,45 lezing; 5,80 idem; 6,05 kinderuurtje; 7 Uurtje voor visschers; 8 populair concert; 8,45 lezing; 9,15 vocaal- en instrumentaal concert; 9,45 persberichten; 10,30 bij de pomp; 10,45 vervolg concert; 11,15 gram. HUIZEN: 8 K.R.O. morgenconcert; 11,30 godsdienstig halfuurtje; 12,15 K.R.O.-sex- tet; 1,45 gram.; 2,30 vragenhalfuur; 3 kin deruurtje; 5 gram.; 6 sportpraatje; 6,15 journalistiek overzicht; 6,35 gram.; 6,45 Spaansehe les; 7,15 lezing; 8 populair concert; 9,30 persberichten; 11—12 gram. ZONDAG 12 OCTOBER. HILVERSUM: 9 V.A.R.A. postduiven- nieuws; 9.05 gram; 9.15 Esperanto; 9.30 tuinbouwhalfoiurtj e10 ochtendconcert 12.01 A.V.R.O. volksuniversiteit; 12.30 mid dagconcert; 2 boekbespreking; 2.30 con cert; 3.30 volksliederen; 4 middagmuziek; 5.15 V.A.R.A. Teun de Klepperman; 5.25, toespraak; 5.35 voordracht; 6 V.P.R.O. ziekenhalfuur; 7 kerkdienst; 8 persberich ten; 8.10 Concertgebouworkest; 9 piano- voordracht; 9.15 omroep-orkest; 11 gram. HUIZEN: 8.25 N.C.R.V. morgenwijding; 9.25 K-R.O. kerkdienst; 12 K.R.O. sextet; 1.30 gram.; 2 literair halfuurtje; 2.30 gram.; 3 Liefdadigheidsconcert; 4.30 zie- kenhalfuurtje; 5 N.C.R.V. kerkdienst; 7.45 K-R-O. lezing; 8.10 K.R.O.-orkest; 10.10 epiloog. SPORT. SCHIETWEDSTRIJDEN VAN HET ZEEUWSCH VERBAND VAN DEN BlJZ. V RIJ WILLIG EN LANDSTORM. De uitslagen van de op 1 en 2 Oct. te Souburg gehouden schietwedstrijden van den bijzonderen vrij willigen land storm verband Zeeland, zijn wat de korps wedstrijden betreft de volgende: 1. Korpswedstrijd, waarbij elke afdee- ling van den B.V.L. een koningsschutter, een scherpschutter, een schutter 1 en een 2de klasse had afgevaardigd, was voor Model 95: le prijs Poortvliet met 177 p.; tweede Goes (B) met 176 p.; 3de St.-Annaland 173 p.; 4e Scherpenisse 173 p. Personeele wedstrijd der scherpschut ters M 95: 5e. J. W. v. d. Slikke, Sta venisse 47 p.; 6e. P. A. Goedegebuure, St.-Annaland, 46 p.; 9e. A. Leeuwe, Zie rikzee, 46 p. Personeele wedstrijd Schutters le kl. M 95: 2e C. Bevelander, Scherpenisse, 47 p.; 6e. J. W. v. d. Slikke, Tholen, 45 p. Personeele baan Schutters le kl. K.S.O.: 3e. S. Folmer, Nieuwerkerk, 46 p. Personeele wedstrijd der schutters 2e kl. M 95: le C. H. Niemandsverdriet, Zie rikzee, 47 p. Personeele wedstrijden schutters 2e kl. K.S.O.: 3e. J. Flik weert, Nieuwerkerk, 43 p.; 6e. J. Folmer, Nieuwerkerk, 43 p. Vrije baan met K.S.O.: 4e. P. A. Goe degebuure, St.-Annaland. Voor zoover noodig werd rekening ge houden met de steunseries.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1