Zierikzeesche Nieuwsbode DERDE BLAD BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. bihooraida bl| da van Vrijdag S Oct. 1030, ao. 12062. DE CRISIS IN LAND- EN TUINBOUW. De commissie-Lovink en het maal' gebod. Het standpunt der meel' importeurs. Ook zonder maalgebod kan het akkerbouwbedrijf gesteund worden. Diat de taak van de Landbouw-Crisis- Commissie, meer bekend als de Commis- sie-Lovink, veelomvattend en zwaar is, zal niemand dergenen, die min of meer van nabij op de hoogte zijn van den zorgelijken toestand, waarin onze boe renstand verkeert, een toestand, welke zijn invloed op de geheele samenleving doet gelden, in twijfel kunnen trekken. Het beramen en adviseeren van maat regelen, ten doel hebbend om in het warnet van moeilijkheden van onzen land bouw een uitweg te vinden, die 't boe renbedrijf uit het moeras zal kunnen helpen, zonder dat hierdoor de belan gen van andere, bij dit bedrijf direct en indirect geïnteresseerde groepen op ern stige wijze worden geschaad hetgeen voor een zuivere opvatting van de opge legde taak als eisch gesteld zou mogen worden is een opgave, welker oplos sing tot moeilijkheden van bijzonderen aard aanleiding geeft. Het Suikerwetje, dat als eerste uitvloeisel gelden kan van den arbeid der commissie-Lovink, be reikte het Staatsblad onder de protesten dergenen, die in de aanneming van dit wetje een gevaar zagen voor onzen vrij handel; de bemoeiingen der commissie inzake het tarwe-vraagstuk, ten opzichte waarvan een z.g.n. maalgebod wordt aan bevolen, hetwelk „in zijn eenvoudigsten vorm" het gebruiken van inheemsche tarwef beoogt in grootere mate dan thans het geval is, ondervinden eveneens van verschillende kanten bestrijding. Dit alles wijst op de gecompliceerdheid dezer ma terie, welke zelfs het Prijsvrageninsti- tuut, dat is ingesteld door den Oranje- bond van Orde, aanleiding heeft gegeven tot het uitschrijven van een prijsvraag, de verkrijging van een brochure be- oogend, waarin de noodlottige invloed van de crisis in hét land- en tuinbouw bedrijf wordt uiteengezet. Het standpunt der meelimporteurs. Het feit, dat de totstandkoming van zij het ook tijdelijke maatregelen ten bate van de Nederlandsche tarwe- verbouwers een zaak is, waarbij naast die van genoemde categorie in de eerste plaats de belangen van de voor onzen handel zoo belangrijke groep van meel importeurs ten nauwste betrokken zijn, heeft het Persbureau Vaz-Dias aanleiding gegeven, naar het standpunt te infor- meeren, dat in deze kringen ten op zichte van genoemd maalgebod wordt in genomen, waarbij het bureau tevens aan de kopstukken onder de meelimporteurs gevraagd heeft, op welke wijze zij mee- nen, dat aan de huidige moeilijkheden van den akkerbouw kan worden tege moet gekomen. Zoo bleek al dadelijk, dat de meel importeurs het technisch en practisch voor niet uitvoerbaar houden, dat buitenland- Sphe tarwebloem na aankomst met eeii hoeveelheid Nederlandsche tarwebloem wordt vermengd^ vóór aflevering aan de bakkers. Dr. Lovink acht dit zondereenig bezwaar technisch mogelijk. Hiertegen over staat zoo zeide men ons dat volgens den huidigen gang van zaken de uit het buitenland aangevoerde tarwe bloem voor een gedeelte namens den importeur direct aan de Nederlandsche bakkers wordt afgeleverd, en een ander deel via de meelhandelaren zijn bestem ming bereikt, zoodat zoodoende de prijs niet gedrukt wordt door onnoodige kos ten van opslaan en alles, wat daarmede samenhangt. Slechts door deze economische wijze van distribueeren kan aan de concurren tie van de Nederlandsche maalindustrie het hoofd worden geboden. Vermenging van de buitenlandsche bloem met inland- sche bloem vóór aflevering aan de bak kers, zou dus een reeks van dure maat regelen vervoer naar de opslagplaat sen, opslag, openen en bijstorten der zakken, afslag, pakhuishuur, opnieuw vervoer naar beurtveer of spoor, enz. met zich medebrengen, welke den prijs van buitenlandsche tarwebloem zoodanig zou opdrijven, dat importeurs en hande laren gedwongen zouden worden tot stopzetting van hun bedrijf, waardoor mede de expeditiebedrijven te Amster dam en Rotterdam zouden worden ge schaad. Onze vraag of de Nederlandsche tarwe- verbouwers ook zonder invoering vaneen maalgebod zouden kunnen worden ge holpen, werd van de zijde der meelim porteurs bevestigend beantwoord, zelfs is daartoe van deze zijde een tweetal middelen uitgewerkt. Volgens door de commissie genoemde cijfers levert ons land jaarlijks ongeveer 150.000 ton tarwe op en wel van een soort, die in den handel als z.g. „zachte tarwe" gekenschetst wordt. Deze tarwe wordt gebruikt voor de fabricage resp. van z.g. Zeeuwsche tarwebloem, van on- gebuild meel, z.g. kropmeel, voor tarwe bloem voor de broodbakkerij en voor veevoeder, hoofdzakelijk kippenvoer. Waar nu vaststaat dat er in ons land voor elk der vier soorten voldoende afnemers zijn waardoor verkoop van den geheelen oogst gegarandeerd is, en het er slechts or aankomt om den prijs goed te maken, zou dit laatste verwezenlijkt kunnen worden door den Nederlandschen ver bouwer per 100 kilo tarwe een bepaalde J premie te verstrekken. Stelt men deze op fl per kilo, dan ontvangen de ver bouwers dus naast den in den vrijen Handel bedongen verkoopprijs bij verkoop van den geheelen oogst 1.500.000 X fl, dus f 1.500.000, welke som de Staat, daar zij uit de Staatskas betaald wordt, kan verhalen op den belastingbetaler. Het tweede middel is, dat de Nederl. meelfabrikanten en meelimporteurs van elke door hen afgeleverde 100 kilo tar webloem een bepaalde steunpremie aan een door den Staat in te stellen fonds betalen. De jaarlijksche consumptie van brood-tarwebloem op 10.000.000 baaltjes vaiv 50 kilo schattend, verkrijgt men, wan neer daarbij het aan steun op te brengen bedrag wederom op f 1.00.000 gesteld wordt, door toepassing van een eenvoudig rekensommetje een steunpremie van 30 cent per 100 kilo afgeleverde tarwe bloem als uitkomst. Voor het geval de tarweproductie grooter zou worden, dan 150.000 ton of meer dan f 1 per 100 kilogram zou moeten worden uitgekeerd, kan genoemde steunpremie natuurlijk worden verhoogd. Deze maatregel brengt dus voor den Nederlandschen Staat geen kosten met zich mede en aangezien buitenlandsche tarwebloem bij Invoer steeds moet wor den ingeklaard, waarvan statistiekrecht geheven wordt, zou dus de als een soort accijns te beschouwen premie tegelijk met dit recht kunnen worden betaald, waar door ontduiking uitgesloten kan worden geacht. Een weinig kostbare controle ten opzichte van de Nederlandsche meelfabri kanten kan voorts worden bereikt via de door hen gegeven weekstaten van de afgeleverde partijen. Beperking van den import. Waar bij handhaving van het maalge bod er zoowel voor de Nederlandsche meelfabrikanten als voor de Nederland sche meelimporteurs alles aan gelegen is dat het in den loop der jaren verkregen terrein niet verloren gaat, is uit de kringen van laatstgenoemden het voor stel aan de hand gedaan om, zoolang het maalgebod voor de binnenlandsche meelfabrieken van kracht is, den import van buitenlandsche tarwebloem te beper ken tot een vast aantal balen per jaar, overeenkomend met den in doorsnee be rekenden import der laatste vijf jaren. Dit geldt ook alleen, waneer kan worden aangenomen, dat de hoeveelheid tarwe, welke gedwongen wordt bijgemalen, de vrijwillig bijgemalen hoeveelheid aanzien lijk overtreft. Het aandeel van iederen importeur in den gezamenlijken invoer kan op gronden van billijkheid worden vastgesteld, terwijl deze verdeeling, zoo mede de geheele controle het best zou kunnen worden opgedragen aan de direct geïnteresseerden; desgewenscht zou de regeering enkele door haar te benoemen personen aan deze controle kunnen toe voegen. Onze zegslieden lieten echter nadruk kelijk uitkomen dat het aan de hand doen der boven geformuleerde voorstellen al lerminst erkenning van hun kant inhoudt van de wenschelijkheid tot het treffen van eenigen regeeringsmaatregel. Integen deel gaven zij te kennen, dat zij iedere regeringsinmenging, welke een belem mering of beknotting van den vrijen handel en het vrije bedrijf tot gevolg heeft, uit den booze achten. Het akker- bouwbedrijf, zoo zeide men ons, is bij lange na niet het eenige, dat een crisis doormaakt; voor vele andere bedrijfstak ken, die hieronder lijden, valt op geen steun van regeeringswege te rekenen. Zoodanige steun trouwens verslapt de energie en is alleen daarom ook reeds af te keuren. Dat er aan den kant der meelimpor teurs ook practische bezwaren bestaan ten aanzien van de invoering van een maalgebod, ligt voor de hand. Zoo staat het voor hen vast dat een dergelijk maalgebod in de practijk zon der eenigen twijfel moet uitloopen op een monopolistische positie van de bin nenlandsche meelindustrie en dus met groote zekerheid de Nederlandsche bak kerij en het Nederlandsche broodetend publiek beduidend zwaarder zou treffen dan de commissie-Lovink voorloopig wil inzien of toegeven. Over deze practische bezwaren nog een en ander in een slotartikel. VEER MOERDIJK—WILLEMSDORP. Naar aanleiding van een door den A. N.W.B. en de K.N.A.C. gedaan verzoek aan den betrokken arrondissementsinge nieur van den Rijkswaterstaat om te be vorderen, dat bij druk verkeer de dienst van het veer Moerdijk—Willemsdorp met twee of meer veerponten zal worden verricht, werd thans bericht ontvangen, dat wanneer druk vervoer te voorzien is, tijdelijk personeel van elders moet worden ontboden, omdat het varen met meer dan een veerboot uitbreiding van personeel vereischt. In overweging is echter uitbreiding van het te Moerdijk gestationeerd personeel. ZIERIKZEE. Op de voordracht van heemraad van Schouwen, zijn wegens pe riodieke aftreding van den heer J. Pad mos, door de vergadering van hoofdinge landen de volgende heeren geplaatst: 1. J. Padmos, 2. M. A. Mol en 3. H. J. Gast. STAVENISSE. Die Roode Kruiscollecte 1930 heeft in deze gemeente door den verkoop van speldjes door enkele jonge dames, f 17 opgebracht. - De heer J. W. H. F. Buijze, sedert de laatste jaren voorzitter der afdeeling Tholen van het „N. O. G.", heeft zich bij zijn periodieke aftreding niet meer als zoodanig verkiesbaar gesteld. Zijn ge vorderde leeftijd en het feit, dat er gelukkig verscheidene jonge krachten in de* afdeeling zijn, zijn de oorzaak van dit besluit. Op de eerstvolgende vergadering der afdeeling, 18 October a.s., zal er dus in die vacature moeten worden voor zien. SCHERPENISSE. Dezen winter zal al hier een cursus in motorkennis worden gegeven. Als leider dezer cursus zal op treden dhr. J. Hage, Molenstraat, St.- Maartensdijk. ONDERWIJS. Dinsdagmiddag had in de Landbouw- huishoudschool te Zierikzee de plechtige eindles plaats van de 2- en 3-jarige cur sus onder leiding van den voorzitter der Z.L.M., mr. P. Dieleman, die de bijeen komst opende met een i welkomstwoord aan de commissies van toezicht, de wnd. burgemeester van Zierikzee, mej. Smit, inspectrice bij het landbouwhuishou,don- derwijs, de verschillende gasten, ouders en de nieuwe directrice, mej. Leenhouts. Voor spr. tot uitreiking der diploma's overging, vond de openbare les plaats onder leiding van de dames Reichardt en Sterringa en de heeren W. P. L. Bak ker en N. A. Quist. Na uitreiking der rapporten aan de cursisten, werden de diploma's met een toepasselijk woord of een geestige opmerking overhandigd aan de leerlingen aan den 2-jurigen cur sus, n.l.: Wilhelmina C. Dalebout te Kerkwerve; Aaltje W. Dalebout te Ouwerkerk; Maatje Groenewoud te Renesse; Hendrien J. J. Ridderhof te Zierikzee; Cornelia Con- standse, id.; Elisabeth Lena v. Nieuwen- huizen te Brouwershaven; Cornelia L. H. van Vessem te Bruinisse; Kaatje van der Wekken te Duivendijke. Het diploma van den 3-jarigen cursus verwierven: Jannetje C. P. van Deveren te Brui nisse; Cornelia T. Hage, te id.; Lena Klompe, id.; Marina de Waal, id.; Anna L. v. d. Bout, Eikerzee; Pietje Gakeer, id.; Pieternella M. v. d. Bout, Zonnemaire: Jans Ganzeman, id.; Helena Ketz, Nieu- werkerk (Z.); Adriana A. Steendijk Az., id.; Alida de Rijke, Zierikzee; Jannetje Jonker, id.; Geertruida van der Panne, te Haamstede. De voorzitter wenschte de gediplomeer den geluk, hoopte, dat ze de school niet den rug toe zullen keeren, maar ook in de toekomst van het hier ontvangen on derwijs ruimschoots gebruik zullen ma ken, zoowel in practijk als theorie. Blijf, aldus spr., een band van vriend schap vormen met elkaar en bereidt u voor op de taak, die de vrouw in de maatschappij heeft te vervullen. Waar dit de laatste openbare les was onder leiding van mej. Reichardt, sprak de voorzitter haar hartelijk toe. Spr. wenschte haar geluk met haar plannen om zelf een gezin te gaan vor men en hij was oprecht dankbaar voor wat de vertrekkende directrice in de 4 jaren, dat zij aan het hoofd van deze school stond, voor het landbouwhuishjouid onderwijs heeft gedaan. Vooral in 't be gin is veel overleg en energie noodig ge weest om vooroordeel weg te nemen en dat is door mej. R. gedaan op voor treffelijke wijze. Het speet spr., dat zij de school gaat verlaten. Hij wenschte haar gezondheid en geluk toe in haar verder leven. (Ap plaus). Mej. Leenhouts, de nieuwe directrice, die uit het verre Noorden weer de Zeeuw sche streken, waaruit ze gekomen is, komt opzoeken, sprak de voorzitter in welgekozen woorden toe, haar de verze kering gevend, dat zij bij haar werk niet alleen de steun en sympathie zal deel achtig worden van de leerlingen en toezicht. Spr. hoopte tenslotte dat mej. ouders, maar ook van de commissies van Leenhouts eenige jaren de leiding van deze school op zich zal nemen en ver klaarde haar daarop geïnstalleerd. (Ap plaus). De inspectrice, mej. Smit, die hierop het woord bekwam, herinnerde aan de totstandkoming van de school, aan de eerste jaren van bestaan en de strijd om de vooroordeelen weg te nemen. Spreker (wees er op dat juist nu, in den tijd van malaise in den landbouw, het vooral noo dig is de jonge meisjes de school te laten bezoeken. Spr. dankte de Z.L.M., inzonderheid ir. Siebenga, het gemeente bestuur van Zierikzee, de kring S.-D. van de Z.L.M., de ouders en het perso neel der school voor wat gedaan is bij en na totstandkoming. Speciaal mej. Rei chardt bracht spr. dank voor al hetgeen zij deed voor de school, de hoop uit sprekend, dat mej. Leenhouts zal voort gaan op den weg die nu is gebaand. (Applaus). Verschillende meisjes-gediplomeerden dankten voor het genoten onderwijs, wel ke dankwoorden vergezeld gingen van het aanbieden van souvenirs. Namens alle leerlingen werd de schei dende directrice een fraai practisch ca deau aangeboden. Mej. Reichardt dankte hiervoor, sprak de meisjes hartelijk toe, evenals de autoriteiten en commissies, en eindigde met een woord van aanbeveling tot aansluiten bij den bond van oud-leer lingen. Mr. Dieleman sprak een kort slot woord, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de volgende eindles gehouden zal worden in een nieuw eigen gebouw (Applaus). De plechtigheid was hiermede beëin digd, waarop de leerlingen thee met ge bak serveerden. DE VERMAKELIJKE HISTORIE VAN DE FAMILIE VAN EMMEN. door G. TH. ROTMAN. 51. Die parasol nu had hij in de pa- rapluiebak gezet en Kees en Jantje wa ren er als de kippen bij. Ze sleepten allerlei speelgoed bij elkaar en met be hulp van wat eindjes touw hadden ze in enkele minuten een pracht van een draaimolen gemaakt. Wat een pret! 52. Eindelijk zei Kees: „Laten wij den boel er nu maar weer afhalen". Maar 't was al te laat in de kamer klonk ge schuif van stoelen. „Daar komt ie al!" fluisterde Kees. Hij klapte de parasol dicht met speelgoed en al er in, zette hem weer neer alsof er niets gebeurd was, en daar gingen de twee bengels, loop je niet, zoo heb je niet! YERKOOPINGEN, ENZ-. SCHERPENISSE. Bij de gehouden ver- kooping, ten behoeve van den heer D. A. Hartog en ten overstaan van notaris D. v. d. Velde te Tholen, werd kooper vap het woonhuis de heer V. C. P. Kleppe, ad f3000 en van het land, groot 2 H.A. 51 A. 20 c.A. de heer Z. v. d. Velde, ad f1240 per Gemet. KERKNIEUWS. Geref. Gem. Tweetal: Te Scherpenisse, ds. B. v. Neerbos te Terneuzen en ds. A. de Blois te Dirksland. PREDIKBEURTEN, Zondag 5 October, Karkwcrv*. 2 ure, dhr. M. Kuipen uit de Peel. Sarcatkarka* 9.30 ure, dhr. M. Kuipers uit de Peel. ■argfc. 9.30 ure, ds. Boogaard (Doopsbed.) Btcaeise. Geen dienst. Haariwalla. 2 ure, ds. v. Griethugsen. ■aaaiataia. 2 ure, ds. Boogaard. Geref. Kerk. Onbekend. Oud-Qevef. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. ■lkaraaa. 9.30 ure, ds. Koopnxans. Geref. Kerkt 930 en 2 ure, Leeskerk. Breawerafeavea. 10 ure, dr. Proost Gerof. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. de Boer. gaaaaaiaira. 2 ure, ds. Koopmans Geref. Kerk. 9,30 en 2 ure, ds. Hoek. Haar4geawe* 9.30 ure, ds. t. Griethupsen (Doopsbed 8»rai*akar. 9 30 ure, ds( d. Griend (Voorber. H. Av.) Bawarkark. 9.30 ure, ds. Drost. Hlaavarkark. 2 ure, ds. Gerritsen (Doops- bediening). Geref. Kerk. 9.30, Leesdienst, 2 idem (Voorber. H. Av.) en 5.30 ure, idem. Geref. Ge». 9, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Baitarlaa*. 9.30, ds. Gerritsen van Nieuwei- kerk en 2 ure, geen dienst weref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Bouma van Driebergen. Geref. Ge». 9.30, 2 en 5.30 nre, de heer Remgn. Siijaaalaal. 2 nre, ds< Waardenburg. Bralalaaa. 9.30, ds. Waardenborg en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9 30 en 5 nre, cand. Oussoren van Cats. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Geraf. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. AfJ.-Paliar. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Spoelstra. St.-Plllpslaai* 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. v. Rootselaar van Poortvliet. Oud-Gerei Keik. 9, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Thakaa* 9 30 en 2 nre, ds. Wolfenberger. Geref. Kerk; 9.30 en 2.30 ure, dr. Velten^ar. Geref. Gem. 9 30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Vrge Geref. Gem. 9.30, 2 an 6 nre, de beer Baag. 8t.-Maartoasi|k. 9.30 an 2 nre, ds. de Bres (Oogstcollecte). Ond-Geref. Gem. 930, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. •ai-Vassamaar. 9.30, ds. de Gidts an 2 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Geraf. Gem. 9.30, 2 an 6 are, Leesdienst. Paartvllat. 9.30, ds. v. Rootselaar en 2 ure, Leeskerk. Geiet. Kerku 9.30 an 2, dhr de Vries; 6 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.3ü, 2 en 6 ure, Leeskerk. Sakarpealese. 9.30, Leeskerk an 2 ure, ds. de Gidts (Doopsbed. en coll. ziekenfonds) Gerat. Gom. 9.3U, 2 en 5.30 ara, Leeskerk. Qtavaalsca. 9.30, ds. Moerman an 2 ure, Leeskerk» Oud-Geief. Kork. 9.30, 2 an 5.3U ure, Leeskerk. •L-Aaaalaai. 9.30, Leeskerk an 2 ure, ds. Moerman. Gexei. Gem. 9.30, 2 eu 5.30 ure, Leeskerk. VAN HEINDE EN VER. De Britsche rijksconferentie is Woensdag te Londen bijeen gekomen, waar de Britsche premier MacDonald, de gedelegeerden begroette. Met uitzonde ring van generaal Hertzog, den eersten minister van Zuid-Afrika, heeft geen en kele gedelegeerde der andere dominions ooit aan vorige rijksconferenties deelge nomen. Het feit dat de deelnemers aan de conferentie nieuwelingen zijn, geeft de hoop, dat de bijeenkomsten, die 4 tot 6 weken in beslag zullen nemen, vele opbouwende ideeën zullen opleveren. Volgens een te Saloniki (Grieken land) ontvangen bericht, heeft in het munitiedepót te Ghevgeli een hevige ont ploffing plaats gehad, waardoor 3 Joego slavische officieren en 8 soldaten op slag werden gedo«pd. 14 andere soldaten heb ben min of meer ernstige kwetsuren op- geloopen, De stad Lihsjen in het Zuiden van de Chineesche provincie Kansoe is een maand geleden door een groote roover- bende overvallen. De bewoners der stad boden vertwijfelden tegenstand, maar wa ren na een beleg van 4 weken zoo uit geput, dat de roovers de stad konden binnendringen. Zij richtten onder de be volking een afschuwelijk bloedbad aan. Volgens ontvangen berichten zijn er 8000 inwoners vermoord. De jonge meisjes werden door de roovers weggevoerd. De leider van het Noorsche meteoro logische station op Jan Mayen heeft, na een systematisch onderzoek, dezer dagen het graf der zeven Hollanders, die daar in 1633 tot '34 overwinterden en omkwa men, gevonden aan het zuidelijk deel der Walrusbaai op geruimen afstand van den dezen zomer opgerichten gedenksteen. Te Roeselare, in West-Vlaanderen, is een eigenaardig eeuwfeestmonument ingewijd. Het bestond uit niet minder dan 7 huizen, die onder de groote arbeiders gezinnen van deze industriestad werden verloot. De minister van arbeid en nij verheid woonde de plechtigheid bij. Aan de gelukkige winnaars werd vervolgens ook nog een premie van 5000 francs over handigd. D|e Engelsche minister van Vervoer wezen heeft een nieuwe verordening uit gevaardigd met betrekking tot het auto verkeer. Er zullen geen rijbewijzen meer worden» verstrekt aan personen met slech te oogen of met hartkwalen, epileptische ziekten of geestesziekten. Alle zware voertuigen zullen voorzien moeten zijn van luchtbanden; ijzeren wielen zullen verboden zijn. Alle automobilisten zullen een polis moeten kunnen toonen voor de verzekering van schade aan derden. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copie wordt niet teruggezonden. LIEFDE TOT DE DIEREN. Op den naamdag van den grooten die renvriend, Franciscus van Assisi, doet Ca- rel Scharten een beroep op de dieren liefde van de menschen. Hij schrijft ons als volgt: Goed te zijn voor dieren is een eere schuld. Wij zijn toch reeds zoo slecht voor verscheidene hunner soorten de natuur schijnt ons hiertoe te dwingen dieren, die wij soms zelfs, voor ons vermaak ook, neerschieten, om hen daarna af te maken en onder een genoegelijk tafelgesprek, desnoods zelfs over de dierenbescher ming, te verslinden; wij zijn toch reeds zoo slecht, zei ik, voor vele hun ner soorten, dat wij waarlijk wel goed mogen zijn voor de andere, die niet eet baar en onschadelijk genoeg zijn, om ge spaard te blijven. Beseft men wel, wat het dier is: een schepping, niet minder wonderbaarlijk be werktuigd dan wij, en in hoeveel opzich ten aan den mensch superieur? Heeft niet de hond, dien men slaafsch- heid verwijt, een warme liefde en een onbezweken trouw, die, zich handhavend door beleedigingen heen, meer op de liefde, door Christus gepredikt, lijkt, dan waartoe een mensch in staat is? Heeft niet de kat, genadig bijna haar voedsel van ons aannemend, een hoog heid van houding en een voorname zwijg zaamheid, een karakter vooral en een wilskracht, die menig mensch haar be nijden mag? Denk aan het edele, schoone paard; aan het ruige, innige schaap; aan welk dier ge wilt; en ge voelt, dat zij iets hebben, iets louters, iets gaafs, dat den mensch ontbreekt. Ze zijn zorgeloos; ze zijn zondeloos; hun hartstochten zijn zuiver en fel; doch alleen wanneer de natuur die gebiedt; zij zijn prachtig van onverdorvenheid. Zij hebben niet gegeten van den Boom des Goeds en des Kwaads. En daarom heb-, ben de dieren iets-, iets geheimzinnigs, dat hun aandachtigen beschouwer eerbied afdwingt, een eerbied, vol van een zachte meewarigheid tegenover hun sprakeloos en weerloos wezen. Goed te zijn voor dieren is meer dan een eere-schuld; het is meer dan een plicht: het is een weldaad voor ons eigen hartl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 9