Zierikzsesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD F E U I L L ETOW De wraak der Verdrevenen Uw Huid geneest beter, mooier en sneller met PUROL behooranda olj da vin Vrijdag 3 Oct 1930, no. 12062 ALGEMEENE VERGADERING van het WATERSCHAPSBEST. VAN SCHOUWEN, gehouden op Maandag 29 September. Voorzitter de heer S. J. Gast. Aanwezig alle heemraden, hoofdingelanden, bene vens ingenieur en ontvanger-griffier. Na de opening benoemt de voorzitter een commissie, bestaande uit de hoofd ingelanden A. J. Padmos, H. J. Gast en M. van Gastel, tot het onderzoeken der geloofsbrieven van de herkozen hoofd ingelanden, de heeren jhr. C. A. van Citters, L. L. Bolle, W. den Boer, L. Blom, J. Smallegange en A. J. van Schel ven. Tijdens dit onderzoek wordt de vergadering geschorst, totdat de commis sie met haar taak gereed was. Bij monde van den rapporteur der commissie, hoofd ingeland van Gastel, adviseert deze bij de heropening tot toelating, waartoe con form) besloten wordt. De voorzitter wenscht de herkozenen geluk met hunne herbenoeming, die met groote stemmenmeerderheid geschiedde. Spr. hoopt, dat zij in de komende zit tingsperiode met dezelfde lust en opge wektheid de belangen van het water schap zullen behartigen. De voorzitter deelt daarop mede, dat Ged. Staten het besluit tot heffing van buitengewoon dijkgeschot in 1930 heb ben goedgekeurd. Aan het waterschap is verzocht om alsnog over te gaan tot een nieuwe schatting der gronden. Het bestuur stelt zich voor daarop te rug te komen, wellicht in de eerstvol gende algemeene vergadering. De Oosterenban bericht dat het ge- schot is vastgesteld op f 5,95 per H.A. Verder deelt de voorzitter mede, dat bij K.B. is goedgekeurd het besluit der Staten van Zeeland tot wijziging van het bizonder reglement op het bestuur van het Waterschap. De voorzitter feliciteert de alg. yerg- met dit besluit. Wanneer op 16 October nieuwe verkiezingen voor hoofdingelan den zullen worden gehouden, dan hoopt spr., dat men in het college mannen krijgt, die het goed met Schouwen mee- nen. Er zijn 2300 aanslagen voor de ongebouwde eigendommen; de lijst van stemgerechtigden bevat 2000 namen. De mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen, evenals die betreffende de uitloting van de effecten van het re servefonds; de uitslag van de bestedin gen; uitslag verpachtingen; overlijden oud-kantonnier S. Berrevoets; uitloting van obligatien ten laste van het Wa terschap en kasopname. Aan de orde is het voorstel van het Dag. bestuur tot het converteeren der 5 o/o leeningen (f61000 en f 145,000) in leeningen van 49/16 o/0. Getracht is nog betere condities te verkrijgen, maar dit is niet gelukt. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel goedgekeurd. Over het volgende voorstel van het D.B. betreffende het sluiten eener na dere overeenkomst met de gemeente Zierikzee voor suatie op Schouwen, volgt eenige discussie, maar eerst zet de voor zitter de toedracht der kwestie uiteen. De gemeente Zierikzee is dezen zomer tot het Waterschap gekomen om te con- fereeren tot opening der Westhavensluis Op die conferentie is een opneming ter plaatse gevolgd en Schouwen heeft het voorstel aan Zierikzee gedaan, om het overtollige water der rioleering, op Schouwen te loozen. Voor 1911 toen de Westhavensluis in werking was, werd door Zierikzee f 150 betaald voor on derhoud. Werd dit bedrag eventueel groo- ter, dan zou Zierikzee daaraan 2/s en Schouwen, wiens sluis het is, V? aan die meerdere kosten bijdragen. Óok is er een tusschencontract, dateerend van Mei 1911, waarbij Zierikzee voor loo- zing op Schouwen f 10 betaalt. Thans wordt voorgesteld het meerdere riool water op Schouwen te loozen voor f250 per jaar. Zierikzee heeft bericht gezon den dat het met dat voorstel accoord gaat. De heer Hocke vraagt wat er tegen is, dat vuile water door de Westhaven sluis in de haven te brengen? Zijn die kosten zoo hoog, dat Zierikzee daar voor is teruggedeinsd en vraagt het daarom suatie op Schouwen? Voor het waterschap ziet hij tegen deze loozing op, daar hij ontreiniging vreest. Spr. herinnert aan den tijd toen door het eten van oesters uit de Nieuwe Haven in Zierikzee typheuzé koortsen heersen ten, doordat het vuile grachtwater in de haven kwam. Nu gaat dat water door Schouwen. Spr. raadt voorzichtigheid in deze aan. De voorzitter antwoordt, dat het voor stel dat nu gedaan wordt, is uitgegaan van het bestuur van Schouwen. Wat er tegen is de Westhavensluis te openen, daarop antwoordt spr., dat hij er niet voor is, meer gaten in de dijken te maken dan noodig is. Hij beschouwt slui zen als een noodzakelijk kwaad. Wat de verontreiniging betreft, daarvan zal Schouwen, meent spr., geen last hebben. De ingenieur licht dit nader toe en betoogt, dat de bovenste laag van het grachtwater, dat voor een zeer groot deel door de zon is gedesinfecteerd, over de schuif Schouwen ingaat. Hij ziet er geen gevaar in. De heer den Boer merkt op, dat wan neer het gaat over het vuile gracht water, het bestuur van Schouwen nad moeten adviseeren aan Zierikzee de Westhavensluis open te maken, maar wanneer we hier te beslissen hebben over, vinden wij, algem. vergadering, het goed, dan zag spr. liever deze zaak uitgesteld tot bij de behandeling van de begrooting. Bovendien vindt spr. het weinig geld dat Zierikzee voor suatie betalen zal. De voorzitter stelt hem gerust. Het is goed uitgerekend hoeveel M3. vuil water meer over het Schot Schouwen in gaat. De heer Hocke is nog niet overtuigd en hij vreest dat ook wel vuile sloffen Schouwen in zullen gaan. -Men is hier altijd trots geweest op de Schouwsche paling. In de toekomst wordt spr. bang om er van te eten. De ingenieur betoogt dat het hier gaat om de bacteriën en de kans op typhus- besmetting blijft even groot als die tot nu toe is geweest. Na nog eenige discussie daarover wordt het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 18 tegen 5 stemmen, die der heeren Blom, van Gastel, Hoo- genboom, den Boer en Hocke. Ter tafel komt thans het voorstel van het bestuur tot herziening van de ver ordening, regelende de jaarwedden. Voor tot artikelsgewijze behandeling wordt overgegaan, vraagt de heer Hocke het woord. Hij huldigt den voorzitter en het bestuur voor de wijze waarop zij de autoriteiten hebben kunnen overtuigen van de noodzakelijkheid der heffing op de gebouwde lasten. Gezien de hooge lasten, de malaise in den landbouw en de toon van versobering, gehoord in de Troonrede, is spr. er niet voor de sa larissen te verhoogen en bejammert hij het dat het bestuur met die verhoogin gen aankomt. De heer Bolle vraagt den voorzitter of deze het niet een beetje gevaarlijk vindt de salarissen nu reeds te verhoo gen? Men weet nog niet wat de nieuwe belasting opbrengt en daarom was het wellicht beter hen, die meerder werk moeten leveren, een toeslag daarvoor te geven. De heer Krepel vraagt een besloten vergadering, welk voorstel aangenomen wordt. De vergadering gaat daarop over in eene met gesloten deuren. Bij heropening stelt de voorzitter de artikelsgewijze behandeling aan de orde. Art. 1. Aan de betrekking van Ontv.- Griffier is een jaarwedde verbonden van f4000. De ontvanger-griffier is verplicht de betrekking van secretaris-penningm. der commissie voor de grindwegen in Schouwen te vervullen. Over dit artikel wordt gestemd. 17 hoofdingelanden verklaren zich voor en 6 tegen, n.l. de heeren Blom, Krepel, Gast, Mol, Steur en Hocke. Art. 2. Aan de betrekking van Inge nieur is een jaarwedde van f 5000 ver bonden. De ingenieur is verplicht de be trekking van ingenieur bij de in de 2de alinea van art. 1 genoemde commissie te vervullen. Aangenomen z.h.st., evenals de volgende artikelen. Art. 3. Aan de betrekking van Com mies van het Waterschap Schouwen is een jaarwedde verbonden van f 1700, klimmende met 3 jaarlijksche verhoogin gen van f 100 tot f 2000. Art. 4. Aan de betrekking van Water bouwkundig opzichter is een jaarwedde van f 1800 verbonden en vrije woning of eene daarvoor door de Alg. Verg. vast te stellen vergoeding bij bewoning van eigen huis. Deze jaarwedde word;, bij gebleken geschiktheid en getrouwe plichtsbetrach ting, verhoogd met 2 tweejaarlijksche ver hoogingen van f 150 tot f 2100. De waterbouwkundige ambtenaren zijn krachtens hunne betrekking verplicht te vens hunne diensten te verleenen aan de commissie voor de grindwegen. Art. 5. De machinist en de tweede machinist van het stoomgemaal hebben vrije woning, vrij vuur en licht. De machinist heeft een wedde van f2000, bij gebleken geschiktheid en ge trouwe plichtsbetrachting, verhoogd met 2 tweejaarlijksche verhoogingen van f150 tot f 2300. De 2de machinist heeft een jaarwedde van f 1200, bij gebleken geschiktheid en getrouwe plichtsbetrachting verhoogd met 2 tweejaarlijksche verhoogingen van f 150 tot f 1500. Art. 6. Alle verhoogingen in de vo rige artikelen vermeld, gaan in met den len Januari van het jaar volgende op dat, waarin het noodig getal dienstjaren is volbracht. Art. 7. Aan de betrekking van bode, tevens Kamerbewaarder, is een jaarwed de van f 1000 verbonden. Art. 8. De stoker van het stoomge maal heeft vrije woning, vrij vuur en licht, benevens een jaarwedde van f900, te verhoogen bij gebleken geschiktheid en getrouwe plichtsbetrachting, met 2 tweejaarlijksche verhoogingen van f150 'tot f 1200. Art. 9. Deze verordening treedt 1 Jan. 1936 buiten werking. De verordening wordt daarop in zijn geheel aangenomen en ann Ged. Staten zal goedkeuring worden gevraagd voor wat betreft de artt. 1 en 2. De erfpacht van Th. F. Vermeirssen wordt wederom oninvorderbaar verklaard. De heer de Glopper stelt voor dezen post maar te royeeren, maar de voorz. zégt, dat onderzocht zal worden of deze post, die al meer dan 25 jaar op de agenda prijkt, misschien verjaard is. De verga dering wordt hierop geschorst tot half twee. Bij heropening komt ter tafel de rekening van het Waterschap over 1929 met het rapport der commissie. Rappor teur is de heer Smallegange. Deze vraagt o.m. of de post schrijfloonen, hoofdst. X art. 1, in rekening gebracht mag worden? De voorzitter antwoordt bevestigend. Op de begrooting staat een post voor deze werkzaamheden uitgetrokken. De rekening wordt daarop goedge keurd, evenals de rekening van het re servefonds, terwijl voorts mededeeling wordt gedaan van den stand van dit fonds op 1 Sept. j.l. (De cijfers zijn reeds Maandag gepubliceerd). Het Dag. Bestuur vraagt vervolgens machtiging voor onderhandsche aanbe steding van de voor 1931 benoodigde ba salt en basaltslag, cement, gecreosoteerd hout en steenkolen. Uit het Engelsch van J. S. FLETCHER. (Nadruk verboden). HOOFDSTUK I. Oliver Carsdale, een schatrijk fabrikant uit Halfirth, had bezoek van een zaken vriend uit Londen, die zijn week-end op zijn prachtig landhuis te Ryvedale Moor, op enkele uren afstands van de stad ge legen, was komen doorbrengen. Gisteren was de vriend aangekomen en nu liet Carsdale hem de prachtige tuinen zien, die de villa omringden, om hem ten slotte te brengen naar een op een heuvel gelegen! kreupelboschje, vanwaar men een schitterend vergezicht had over het om ringende landschap. Ze liepen voort onder het frissche groen van de nog jonge dennen en kwa men na eenigen tijd aan een terras. Cars- dale's gast kon geen woorden vinden om uitdrukking te geven aan zijn ver wondering hier zoo'n prachtig plekje aan te treffen. Dat had je niet gedacht, hè, Rawlin- son", zei Carsdale lachend, terwijl hij naar het prachtige landschap wees, dat zich voor hen uitstrekte". Ja, ja, zoo iets zul je in heel Yorkshire niet aan treffen, in heel Engeland misschien niet". Z'n gast antwoordde niet. Hij keek vol verrukking naar het landschap, vol af wisseling! en kleur dat zich zoo plotseling voor zijn oogen vertoonde en dacht er aan, dat zijn gastheer het volste recht had om op zoo iets trotsch te zijn. Den, vorigen dag was hij, zooals gezegd, op Carsdale's buitengoed aangekomen. Vanuit zijn auto had hij toen gezien, dat het huis van zijn gastheer gelegen was te midden van uitgestrekte, eentonige heidevelden. Maar nu bevond zich onder hem een lang, diep dal, zóo diep, dat het een ravijn geleek dat zich uitstrekte van het Zuiden naar 't Noorden, waar het bijna onmerkbaar in heuvelach tig terrein scheen over te gaan. De hellingen van het dal waren zacht glooiend, op sommige plaatsen echter steil. Hij stond nu op het uiterste puntje van een groote rots, waar onder op een diepte van ongeveer honderd voet, een kronkelend, steenachtig riviertje zich brui send een weg door het dal brak. Tot op een halven mijl afstand waren tal van dergelijke overhangende rotspunten zicht baar. En zoover het oog reikte, nergens zag men eenig teeken van menschelijke cultuur. Maatf in het Noorden, heel in de verte, daar, waar het dal in de vlakte over ging, lag een stad Halfirth-terrasvormig gebouwd op de steile rotsen. Zij scheen eert verzameling van pakhuizen en fabrie ken en grauwe huizenmassa's, gelegen rondom een steenen brug en een eeuwen oude kerk. Het was meestal opvallend hoe leelijk en somber de stad was, maar nu, in de stilte van den avond, nu slechts een parelgrijs rookwolkje dreef - boven de pannendaken der huizen, die men in de schemering nog slechts heel vaag zich De heer Krepel handhaaft zijn vroeger reeds ingenomen standpunt ten deze. Hij is niet erg voor onderhandsche aanbe steding. De voorzitter antwoordt dat Schou wen er financieel mede gebaat is. Verder vraagt de heer Krepel of het bestuur tevreden is met de basalt die tegenwoordig op de wegen gebracht wordt. Spreker heeft enkele monsters medegenomen uit Schouwen en uit an dere polders en zich als leek afgevraagd, zou men in Schouwen niet de duur uit zijn? De voorzitter meent, dat inzake de steenslag, andere factoren in het spel zijn, maar hij wil wel zeggen, dat de steenslag, die op de wegen wordt ge bracht, goed is. De heer den Boer meent, dat de te- woordige basalt voor Schouwen niet veel waard is. De voorzitter merkt op, dat de blau we basalt syndicaatswerk is en wat aan Schouwen geleverd wordt, niet. De ingenieur deelt mede, dat de blau we of Westerwaldsche basalt grofkorre lig is en zachter dan de basalt, die men hier heeft en uit den omtrek van Non- nenwerth en Oberkassei betrokken wordt. Die basalt is harder, maar ziet er on- oogelijker uit. Dat deze basalt goedkoo- per is ligt aan de syndicaatsgeschiedenis. Na deze toelichting wordt de machti ging aan het bestuur tot onderhandsche besteding verleend. Tot leden van het stembureau 1931 worden gekozen de voorzitter en de heemraden Boogerd en Boot en al de andere heeren tot plaatsvervangers. De voorzitter deelt mede, dat het in de bedoeling is, dat het stembureau zich wil laten bijstaan door 2 andere stem- bureaux, met het oog op de te ver wachten drukkere stemming als gevolg van den aanslag op het gebouwd eigen dom. Op alle gemeenten van Schouwen- Duiveland zal de lijst van stemgerech tigden ter visie liggen. Tot lid der commissie tot het nazien der rekening en begrooting, wordt in plaats van den heer J. Smallegange, die 1 November periodiek aftreedt, ge kozen de heer W. den Boer. De heer M. K. Krepel is nu eerste plaatsvervan ger en tot 2de plaatsvervanger wordt gekozen de heer J. Steur Cz. De voorzitter dankt de commissies voor het nazien der geloofsbrieven, der re kening en de leden van het stembureau. Bij de rondvraag vestigt de heer de Glopper de aandacht op de aanbeste ding in den Osse, n.l. het maken van een gebouwtje voor de lichtinstallatie. In de vorige algemeene verg. is voor verlichting f 400 gevoteerd en spreker meent dat Schouwen duur uit is. Had men gasoline verlichting ingevoerd, dan was het goedkooper uitgekomen. Was de nieuwe besteding noodig en de in stallatie niet te luxieus? Devoorzitter geeft toe dat het niet goedkoop is, maar dat is een gevolg van het moeten voldoen aan de door de Arbeidswet gestelde bepalingen, waar op ook het bestuur niet gerekend had. Luxe is er niet aan. De heer Mol vraagt of de installatie voldoet, waarop de voorzitter bevesti gend antwoordt. Verder vraagt de heer Mol hoe het staat met de verpachting van de onverpachte perceelen? De voor zitter deelt hierop mede, dat binnenkort medegedeeld zal worden dat er nog per ceelen onverpacht zijn en dat deze bij inschrijving zullen worden verpacht. De heer Krepel vraagt of het niet mogelijk is zelf Siegwardbalken te ma ken. Dat mag niet, zegt de ingenieur, daarop is patent aangevraagd en na maak brengt u in de gevangenis. De heer W. den Boer vraagt of het bestuur niet voornemens is de groote kosten aan het herstel van de heul in den Krommen Kooiweg verbonden, te niet te doen en die heul te verleggen naar een ander deel van dien weg. De voorzitter acht de manier, waarop de herstellingen nu plaats hebben, de goed koopste. Bij verlegging zou dan door onteigening de kosten zeker veel groo- ter worden. Verder zegt de heer den Boer, dat het hem opgevallen is dat de bestortin- gen aan de strandhoofden een verschil opleveren met de begrooting, van f5000. Is dat voor bijgekomen werk of is het tegengevallen? De ingenieur zegt dat het in orde is. Gedeeltelijk is het tegengevallen, maar het verschil zit vn.l. in een post, die op de vorige begrooting reeds voor kwam. De heer Mol wijst op den slechten toestand van den gewalsten weg Brij- dorpe—Klapweg. De voorzitter beaamt dit. Het ligt in de bedoeling die weg opnieuw los te hakken en in orde te laten maken als nieuwe mac adamweg. Voorts doet spr. mededeeling van een practische uitvin ding voor het schoonmaken van peil- slooten, uitgevonden door den water bouwkundige Giljam, waarvoor dezen een pluim is gegeven. De heer H. J. Gast wijst op de geringe opbrengst der verkochte materialen aan den Langendijk. Konden deze niet in Schouwen gebruikt worden? De voorzitter zal zulks overwegen. Wat nog bruikbaar is wordt aangewend. Aan het eind der vergadering krijgt de ontv.-griffier het woord om het be stuur en de vergadering dank te zeggen voor de genomen beslissing inzake de nieuwe salarisregeling. Hij hoopt dat de heeren, die tegen stemden, dat niet heb ben gedaan uit persoonlijke overwegin gen. Daarop sluit de voorzitter de al gemeene vergadering. €$%0yaf!e?"9 YeiHmg Zierikzee* Veiling van 30 September. Beurré Napoleon 11; id. hardy 23; id. durandeau 14; id. v. d. Ham le 19; id. id. 2e 11—12; eva baltet 13; soldat la- boureur 16; maagdepeer le 16—19; id. 2e 13; william duchesse le 12—14; id. 2e 9; noveau poiteau 12; id. 2e 8; Bismarck 12—13; sterappel 15; adams permain le 17; id. 3e 7; princes noble le 17; id. 2e 14; charles ross 18; coronation 13; bloem zoet 16; zoete valappels 11—12; zure id. 6—10; goudreinet, val 12—13; dubbele pricesseboonen 14—15; enkele id. 17; to maten 16; blac alicante 49—52; id. 2e 42—43; per k.g.; andijvie f 2,10—2,90; sovoije kool f 6,10; roode kool f 5— 5,10; bloemkool f 5,40—15; per 100 st. kroten f 2,60; wortelen f 5,10; per 100 bos. Valllngsv. „Eendracht" te Tholen. Veiling van 1 October. Handperen le soort 7; Besy de Chau- montel le 10, 2e 6—7; Besy van Schonau- wen. le 7; Huismanszoet le 12, 2e 7; zure Bellefleur le 20; Br. Diel le 12—15, 2e 5—9; Conferance le 17; Doyene de Corn- mice le 28—42, 2e 32; Drielsche groene le 9—10; Goudreinetten le 24, 2e 17—18; Br. Clairgeau le 12; Sterappel le 10—16; Duch d' Angoulême le 25, 2e 17, 3e 8; Kleipeer le 15, 2e 5; Br. Lucas le 20, 2e 16; Conseillier a la Cour le 10; Bis marck le 19, 2e 8; Pondspeer le 10, 2e 7; Soldat Laboureur le 12; Nouveau Poiteau le 14, 2e 8; zoete val 3—5, zure( id. 4 ct. per K.G.; Savoyekool 4 ct. per stuk. kon zien afteekenen tegen de donkere lucht, nu had de stad niets leelijks meer. Aan de andere zijde van het terras heerschte de grootste eenzaamheid. Slechts een enkel huis was er te zien, een; grauwe, met klimop begroeide massa van grijzen zandsteen. Het stond aan den oever van het riviertje, juist onder de plek, vanwaar Oliver en zijn gast uitkeken. Rawlinson keek zijn gastheer, die naar het oude huis onder hem stond te turen, van terzijde aan. Er lag iets vreemds in den blik van den fabrikant. PlotselingJ keerde hij zich om en raakte den arm van zijn gast aan. „Zie je dat huis daar", vroeg hij", hoe vindt je het zoo?" „Het ligt daar schitterend", antwoordde de gast, ,,'t schijnt oud te zijn?" „Ryvedale-Abbey heet het", verrtelde Oliver. „Het hoort van Lord Ryvedale". Hij haalde zijn sigarettenkoker te voorschijn, hield dien zijn gast voor en samen gingen ze naar een bank, die on der een uitspringende rotspunt stond. „Laten we hier wat gaan zitten", stel de hij voor. „lederen Zondagavond ik hier een poosje ztyten om van het heerlijke uitzicht te genieten. Mooi of leelijk weer, zomer of winter, altijd kun je mij hier vinden. Er zijn dingen, die je nergens zoo prachtig kunt zien als van hier af. Daar in de verte heb je bijvoorbeeld mijn fabriek, daar, in de stad. Daar heb ik veel geld verdiend, en je weet, men houdt ervan om nog, eens naar zulke plekjes te kijken 1 Maar toch liever kijk ik naar Old Abbey". Weer wees hij naar het sombere, oude huis. „Daar zou ik graag de rest van mijn leven willen slijten", zei hij zacht. Zijn gast keek onwillekeurig naar het huis, dat zij nog maar enkele minuten geleden verlaten hadden, een groote, prachtige villa, met alle denkbare mo derne comfort, waarin de geheele atmos feer van weelde vervuld scheen, een ideale woning voor een rijk zakenman. En beurtelings keek hij naar Oliver en het) oude, vervallen kasteel in 't dal onder hem. „Zou je werkelijk dit prachtige, com fortabel ingerichte huis willen verruilen voor dat daar, dat nog uit de middel eeuwen lijkt te dagteekenen", riep Raw linson uit. „Dat meen je toch niet, Cars dale 1" „Waarachtig wel", antwoordde Oliver beslist". Ik zal je vertellen waarom. Al tijd heb ik er naar verlangd om nog eens in RyVedale-Abbey te wonen. Waar om? Omdat ik daar als een arme jon gen, m'n eerste shilling heb verdiend en mij toen voorgenomen heb, dat ik niet zou rusten, voordat iedere steen ervan en iedere meter grond, waarop het staat, mijn eigendom zou zijn. Daar begon ik mijn leven en daar wil ik eindigen. Arm ben ik er begonnen, rijk wil ik er ster ven. Jarenlang ben ik al millionair, ja meer nog, jarenlang...." „Gelukkige kerel, dat je bent", merkte Rawlinson op. ,,'t Zal wel een stokpaard je van je zijn; millionaire zijn gauw ge neigd om er stokpaardjes op na te hou den 1 Of is het werkelijk een gevoels kwestie?" s iLiA'Jt- BURGERLIJKE STANDEN. Over de maand September. RENESSE. Gehuwd: 26, J. E. Freeke, 23 j. jm., en Sara Viergever, 22 j. jd. ,,'t Is méér dan dat", antwoordde Oli ver, 't is iets, wat mij mijn heele leven beslag genomen heeft. Ik heb meer idealen gehad en ik heb ze bereikt! Al ben ik dan niet de rijkste, ik ben toch zeker een van de rijkste mannen van Engeland. Driemaal was ik Burgemees ter van Halfirth. Ik ben voorzitter van de Kamer van Koophandel. Als ik lust had, zou ik, om zoo te zeggen morgen lid van het Hoogerhuis kunnen zijn. Ik kon,.... ik zou niet weten, wat ik niet kon. Maar ondanks dit alles, heb ik er altijd naar gesnakt om nog eens Ryvedale-Abbey mijn eigendom te mogen noemen. Geen dag gaat voorbij, of ik denk eraan! Rawlinson, een man van middelbaren leeftijd, keek zijn gastheer een oogenblik pan, dit alles, dacht hij, was typee rend voor Carsdale's karakter. Hij was een forschgebouwd, energiek zakenman, met een helder oordeel, welbespraakt, het, type van iemand, die zijn heele leven gewerkt had, en het waarschijnlijk tot zijn dood zou blijven doen. Nu, op dit oogenblik, begreep hij hem beter dan ooit te voren. „Ja, ja, ik weet er alles van", zei hij langzaam, „jij behoort tot het slag men- schen, dat recht op hun doel afgaat en het nooit uit het oog verliest". Oliver stak zijn duimen in zijn vest- gaten, klemde z'n sigaar tusschen zijn lippen en leunde behagelijk achterover, terwijl hij droomerig staarde naar Ry vedale-Abbey, dat langzaam in de sche mering scheen te vervagen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 5