IWIUUSCIZWITSERSCHE REEPEN ABONNEMENT; Woensdag 1 Oct. 1930. zierikzeesche courawt. ADVERTENTIES Inzending Advertentiën ■IterlIJk 10 uur op dtndigtr. «itflaif Beëindiging Zomertijd. BEKENDMAKING. Uit Stad en Provincie. FEUILLETON. DE DOCTORES. Pïf« per S aturnden f 1,50, fruoo per poit 1,80. Yoor hei buitenland per jou 10, Afoonderlijke Hammen 5 eeai. Venchjjnt ltnd,, Wned. en Vrfjd. Tel. No. 32. Poetgiro 1ST8T7. Zierikzeesche 0 Nieuwsbode rut 1—8 regele #0 ete., m 4 regels en daar boren 20 ete. per regel, Becl&mes 80 ete. p. regel. Bjj eontraet belangrijke korting. Ineending op den dag ran mit- gare vóór 10 ar*. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gelet op de circulaire ran dan Minister van Binnenland8che Zaken en Landbouw van 25 September 193), No. 12344, at'deeling B.B. Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Zomertijd zal eindigen op den vijfden October a.» te drie uur in den voormiddag •n dat op dat tgdstip wederom wordt inge steld de tgdregeling van den middelbaren Zonnetgd van Amsterdam, welke tgdregeling alsdan aanwijst twee uur in den voormiidag. Zierikzee, den 29 September 1930. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, A. TIMMERMAN Cz., wd. Burgem. F. NAEREBOUT, wd. Secretaris. De BURGEMEESTER van Zimxzu brengt ter algemeene kennis, dat in het Bericht aan Zeevarenden van de afdeeling Hydrographie van het Mini»terie van Defensie van 26 Sept. 1930ne. 225de volgende mededeeling voorkomt: „Zeegat van Zierikzee, Zandkreek. Licht gewijzigd. Vorig B. a Z No. 122/1250 - 1930. Ligging: PI. m. 51° 32', 9" N.b. en 3° 55' O.l. Het licht van de Slurf, Oostuitleop Zand kreek, is thans zichtbaar WIT van beneden waarts onder den Zuidwal tot nabjj stompe ton N. 18 met afgeknotton kegel, overigens onveranderd. Deze wijziging, reeds gepubliceerd als verbetering op bijlage I (1930) van den Zeemansgids voor de Nsdorlandscho kust, moet ook worden aangebracht als correctie op de kaarten Nos. 22U en 204." Zierikzee, don 30 September 1910. De waarn. Burgemeester van Zierikzee, A. TIMMERMAN Cz. ZIERIKZEE. Er wordt aan herinnerd, dat de zomertijd dit jaar eindigt op den vijfden October, ten drie uur in den voor middag, zoodat in den nacht van Zater dag 4 fop Zondag 5 October e.k., de klok ken één uur moeten worden achteruit gezet. HAAMSTEDE.-Door tot dusver onbeken de oorzaak brak Maandag j.l. brand uit in den voor verschillende doeleinden ge bruikten kelder onder het tooneel van het lokaal T.A.V.E.N.U., behoorende bij het bekende hotel Bom. Door aanwending van een drietal schuimbluschapparaten werd de brand die zich vrij ernstig liet aan zien, spoedig gebluscht. Niettemin is de door verzekering gedekte schade vrij be duidend. NIEUWERKERK. Maandagavond om streeks 8 uur had hier in de kom der gemeente een ernstig motorongeluk plaats, De heer Jonker van Zijpe reed met iemand op de duo huiswaarts en had het ongeluk met zijn stuur een persoon, een zekere v. K. aan te rijden, hetzij door dat een van beiden niet ver ge noeg uitweek, of de rijder misleid werd door het licht eener daar staande auto. De aangeredene kwam er met eenige gehavende kleeren af, doch door den schok stortte J. over het stuur en bleef bewusteloos liggen. Bloedend uit een wond aan het hoofd, werd hij door eeni- gen binnen gedragen in de smederij van den heer Kesteloo, waar hij later te bed werd gelegd, nadat de inmiddels ontboden geneesheer, dr. Schutter, den patiënt had verbonden en geen verder vervoer toestond. De berijder der duo, die met schrammen aan gezicht en han den was vrij gekomen, werd door den heer J. J. v. d. Zande per auto naar zijn woning vervoerd. BRUINISSE. In de Vrijdagmiddag ge houden vergadering van den gemeente raad waren alle leden tegenwoordig, be halve de heer de Koning, die in verband 26 Naar het Engelsch. (Slót). met de uitoefening van zijn bedrijf elders vertoefde. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken, die voor kennisgeving werden aangenomen, kwam in behande ling een verzoek van het feestcomité om een bijdrage uit de gemeentekas van 350, tot dekking van het tekort in ver band met de feestelijkheden op 3 Sept. Na uitvoerige toelichting door den voor zitter, die o. a. een woord van hulde brengt aan de firma Sas en Huibers, voor de verlichting van het gemeentehuis, welke gratis door die firma is aange bracht, wordt het verzoek ingewilligd. Alleen de heer de Waal stemde tegen. Op voorstel van B. en W. wordt z.h. st. be sloten tot heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting en 25 opcenten op de hoofdsom der fonds belasting, terwijl de betreffende heffings- en invorderingsverordeningen worden vastgesteld. Vastgesteld wordt de begroo ting voor het dienstjaar 1931 met een ont vangst en uitgaaf van f82310,28, w.o. een post voor onvoorziene uitgaven van f4430,39 gewone dienst. De kapitaaldienst sluit met een ontvangst van f 62,35. De jaarwedde van den ambtenaar ter secre tarie wordt op voorstel van den heer van Vessem verhoogd met f 150. Besloten wordt aan Ged. St. vrijstelling te ver zoeken! voor 2 jaar van de invoering van het vak lichamelijke oefening op de o.l. school. Na mededeeling door den voorz., dat het uit te voeren werk in de Korte Ring is aanbesteed voor f997 en dat de uitdieping van de haven wordt uitgesteld tot het volgend voorjaar, wordt de ver gadering gesloten. STAVENISSE. De heer Jae. Wesdorp Johz. alhier, is met ingang van 15 Nov. a.s. benoemd als agent van politie te Amsterdam. Ze stak hem de mooie handen toe wel iets vermagerd en hij sloot ze in de zijne, maar kuste ze niet. Toen ze de uitdrukking op zijn gelaat zag, ontstelde ze en riep: „Arme Will! Heb je je zoo ongerust gemaakt?" „Ja, maar nu voel je je beter worden, Queenie?" „Ik bèn beter en ik zal weer heele- maal goed zijn, als ik je alles verteld heb". „Ik hoef niets te hooren", zei hij kalm. „Maar je moet hel weten, Will!" „Neen; je hoeft mij niets te vertellen en ik wil ook niets hooren. Het is nu voorbij, wat het dan geweest is!" Ze keek naar hem en trok hem wat dichter naar zich toe. „Je bent heel goed voor mij!" „Ik zal altijd goed voor je zijn, Quee- RECHTZAKEN. Ter openbare terechtzitting van den Politierechter te Middelburg van 30 Sept. werd onder meer behandeld de zaak tegen J. J., schippersknecht, 20 jaar, wonende te Bruinisse, verdacht van mis handeling tfan J. de Waal, op 23 Augus tus 1930 te Bruinisse. Eisch f 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Uitspraak f 20 boete, subs. 20 dagen hechtenis. HET DRAMA TE WADDINXVEEN. Op 10 Augustus van het vorig jaar werd Waddinxveen in opschudding ge bracht door een moord. De 36-jarige hout bewerker A. K. vermoordde zijn buur man met een scheermes. K. had ruzie met zijn buurman Schotman over een heg, die voor een gedeelte over het ter rein van K. hing. De houtbewerker had de heg voor een gedeelte afgeknipt; Schotman was hierover zeer verontwaar digd en diende een aanklacht tegen K. in wegens vernieling. De veete tusschen de beide buren werd hierdoor verscherpt. K. werd door den Politierechter te Rot terdam tot f15 boete veroordeeld. Dit proces lokte wederom nieuwe ru zies uit. 10 Aug., te omstreeks half zes, toen Sch. naar huis ging, viel K. hem met een scheermes aan en bracht hem verschil lende ernstige wonden aan den hals toe, waardoor Schotman kort na den over val overleed. Op 14 Februari j.l. stond K. terecht voor de Rotterdamsche rechtbank, welke hen» wegens moord veroordeelde tot acht jaren gevangenisstraf. In hooger beroep veroordeelde het Hof te Den Haag ver dachte op 23 April tot twaalf jaren ge vangenisstraf. In cassatie verwees de Hooge Raad de zaak naar het Amsterdamsche Hof en zoo had K. zich Dinsdag voor het Amsterdamsche Gerechtshof te verant woorden wegens moord, subs, doodslag, subs, zware mishandeling of mishande ling den dood ten gevolge hebbende. De advocaat-generaal eischte vernieti ging van het vonnis der Rotterdamsche rechtbank en verdachte's veroordeeling wegens moord tot een gevangenisstraf van v ij f t i e n jaar. De uitspraak werd bepaald op 14 Oct. nie, óf wil je soms je verloving ver breken?" „Neen; als je tenminste over het hoofd wilt zien „Het is niet de vraag, wat ik, maar wat jij wilt...." „O, er is toch niemand ter wereld, zóó goed als jij Will!" „En nu geen woord meer, wat je moei te zou kosten, Queenie! Bedenk wel, dat ik vóór alles dokter ben!" „Dat is zoo, Will!" En toen ze haar aandoening weer geheel meester was, zei ze: „Maar hoor eens, je mocht wel eens een nieuwe jas nemen! Deze is niet geschikt voor een groote stad!" „Ik zal er een nemen voor onzen trouw dag. Maar die mag jij dan kiezen, Quee nie!" „Moet ik altijd voor je kleeren zorgen!" „Dat zal verreweg het beste zijn". „Nu, dan zal je beter gekleed gaan, dan dat je er zelve voor zorgde. Wil je wel gelooven, Will, dat je heel knap kunt zijn?" Hij glimlachte eens en toen spraken zij nog heel wat, zoodat het al donker be gon te worden, toen hij ging. Hij had niet voor de thee willen blij ven, daar hij moest terug zijn in het ziekenhuis, zooals hij had gezegd; maar, ONDERWIJS. LANDBOUWCURSUSSEN IN ZEELAND. In Zeeland zullen in den a.s. winte* algem. iandbouwcursussen gegeven wor den te Scherpenisse, Grijpskerke, Oost burg, Zierikzee, Ede, Wissenkerke, Haam stede, St.-Annaland, Hoek, Westkapelle, Gapinge, Aagtekerke, NieuwerKerk, Kort- gene, Sërooskerke (W.), Kwadendamme, Zuiddorpe, Koewacht en St.-Jansteen. Cursussen voor volwassenen, waarop 1 bepaald onderdeel uit het landbouwbe drijf wordt behandeld, zullen gegeven worden te Sluis, Oostburg, Biervliet, Uzendijke (2), Wissenkerke, Scherpenisse, Biggekerke, Ovezand en St.-Maartensdijk. POST EN TELNGRAPHIE. Verplaatst met ingang van 1 October a.s. 'de conducteur der brievenmalen, de heer C. J. Wandelee, van Zierikzee naar het spoorwegpostkantoor te Apeldoorn. M.NDBOUW EN VEETEELT. LIJMBANDEN OM VRUCHTBOOMEN. D>e directie van den Plantenziektenkun- digen Dienst te Wageningen schrijft: Nu het tijdstip, waarop lijmbanden bij vruchtboomen moeten worden aangelegd, wederom daar is, wordt de aandacht op dit bestrijdingsmiddel gevestigd. Daar lijmbanden uitsluitend voor het vangen van wintervlinders dienen, behoeven zij alleen daar om de stammen van vrucht boomen te worden aangelegd, waar dit voorjaar de groene rupsen van deze vlin ders schade veroorzaakten. Deze schade bestaat in het aanvreten van bladeren en jonge vruchten, vooral bij appels en kersen. De lijmband be staat' uit een strook van vet ondoordring baar papier, ter breedte van 12 c.M., die op 1 a 11/2 M. boven den grondj met twee touwtjes om den stam (bij struik- vormen zoo hoog als het stammetje dit toelaat, of om de hoofdtakken) wordt vastgemaakt en waarop ter breedte van 8 c.M. speciaal bereide en zeer lang klevend blijvende rupsenlijm wordt ge smeerd. Daar de vrouwelijke wintervlinders, die geen vleugels bezitten en die dus tegen den stam moeten opkruipen om hare eie ren bij de knoppen te leggen, weldra te voorschijn komen, is het nu het juiste tijdstip voor het aanleggen der lijmban den. n Hevea-product Vraag! hot Uw schoenmak»» VISSCHERIJBERICHTEN. Men schrijft uit Bruinisse aan de N. R. Ct.: Evenals vorige jaren heeft de vorige week weer de gewone openstelling van de mosselzaadbanken in de Grevelingen en andere Zeeuwsche stroomen plaats ge had. In tegenstelling met verleden jaar, is thans nergens in Zeeland, behalve een zeer geringe hoeveelheid op de z.g. Oos- terlandsche slikken, zaad gevallen. Zaadval in de Zeeuwsche stroomen is voor de Zeeuwsche kweekers altijd een buitenkansje en geeft altijd een levendige drukte. Vooral vroeger toen de zaadval in de Zeeuwsche stroomen nog regelma tig voorkwam, kwamen dan bij het .openstellen der banken vele visschers uit de Zeeuwsch-Viaamsche visschersplaatsen naar Bruinisse als zijnde het centrum van de mosselcultuur om het gevischte zaad te verkoopen. Die dit jaar nog gekomen zijn, zijn reeds allen weer vertrokken. Het Zeeuwsche zaad, dat voor een goede mosselcultuur eigenlijk onmisbaar is, be looft dan ook thans verschrikkelijkduur te worden. De vorige week werd n.I. van de Belgische kust de eerste vracht aan gevoerd en verkocht voor f 3 per ton. De verzending op Parijs is nog niet erg willig; er werden evenwel nog goede prijzen gemaakt. Dat de samenwerking onder de vis schers nog veel te wenschen over Iaat, is dezen zomer duidelijk gebleken bij de mosselzaaddistributie van de Zuiderzee. Toen n.I. bekend werd dat ook in het vrijgebleven gebied, z.g. boven de lijn, zaadbanken voorkwamen, hebben velen zich van de distributieregeling niets aan getrokken en het hun door den Bond van Zeeuwsche mosselkweekers toegewezen kwantum ver overschreden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Het provinciaal kerkbestuur van Zee land heeft aan Dr. J. Helder, predikant te Zierikzee, op zijn verzoek eervol emeri taat verleend met ingang van 10 Oct. Dit zelfde kerkbestuur heeft aan den heer Helder ook reeds het emeritaat ver leend met ingang van 1 October 1905, toen hij ruim 41 dienstjaren achter zich had. Daarna is hij op 6 Januari 1907 ten tweeden male te Zierikzee in dienst ge treden en er werkzaam gebleven tot nu toe. ST.-ANNALAND. Vrijdag 7.30 uur, de heer J. G. Abbring, candidaat te Gronin gen. VERSCHILLENDE BERI€HTEN7~ MOORD. In een pand aan Willebrordus- straat te Rotterdam is Maandagmiddag de bewoonster, de ongeveer 25-jarige juffr. M. vermoord gevonden. Haar hals was zoo goed als geheel doorgesneden, zij had voorts een groote wond, nabij het j linkeroor en het wapen, waarmee de mis daad vermoedelijk is gepleegd, een ge- j woon broodmes, was het slachtoffer in den mond gestoken. Bovendien had zij een zware wond aan den schedel. Een schrijfbureau in de kamer, waarin het lijk is gevonden, was opengebroken, j In aansluiting hierop kan nog worden gemeld, dat naast het lijk een dameshoed j is gevonden, in welke 4 steken zijn. Bo- I vendien is gebleken, dat de dader met een of ander scherp voorwerp, vermoe delijk een bijl, zijn slachtoffer op het hoofd heeft geslagen. De schedel is ver brijzeld. De onverlaat heeft haar voorts den hals afgesneden, een steekwond on der het linkeroor toegebracht en haar voorts het mes circa 14 c.M. diep in de mondholte gestoken. Het broodmes is het eigendom van de fam. M. Uit het schrijf bureau worden 2 geldkistjes met onge veer f 4300 vermist. Maandagavond heeft de inspecteur van politie te Oss, in samenwerking met den opperwachtmeester van de mare- chaussée aldaar, naar aanleiding van een verzoek van de Rotterdamsche politie, op het station te 's-Hertogenbosch aangehou den den 22-jarigen blikwerker M. uit Oss, een zwager van de verslagene. Deze heeft bij zijn arrestatie een volledige bekente nis afgelegd; het geldkistje met het ge stolen geld en een bebloede bijl zijn op hem in beslag genomen. Hij is opgesloten en Dinsdag naar Rotterdam vervoerd voor een nader verhoor. DE A.V.R.O.-VLAG. Het zendtijd-besluit van 15 Mei 1.1. heeft wel vérstrekkende consequenties, maar dat het zelfs con flicten zou scheppen met het schoolbe- zoek, zou niemand hebben bevroed. Zoo als 'bekend, plegen de bewonderaars der diverse omroepverenigingen op hun rij wielen een vlaggetje te voeren in de kleu ren dier vereeniging. Vooral de school gaande jeugd vindt daarin een onschuldig genoegen. „Schoolmodes" zijn het; nie mand weet hoe ze „aanslaan" bij de jeugd, niemand weet hoe ze even plotse- eer hij zich daarheen begaf, ging hij bij Margaret aan. „Ja, sir, Miss Margaret is thuis. Ze is bezig een kind te verbinden", zei Anna. Hij deed de deur open en stond op den drempel. Margaret lag voor een kind geknield, zorgvuldig een wonde verbin dend. Al dien ;tijd, dat ze bezig was, sprak zij zacht-overredend; en, na afloop van de behandeling, nam zij het kind op schoot en sprak, sussend als een moeder. Ze had MacBride niet hooren binnen komen. Het kleine ding zag hem 'teerst: Margaret keek op en alle kleur week uit haar gelaat. „Daar is een man!" riep zij. „Ik had u niet hooren binnenkomen", zei ze verontschuldigend. „Dat begreep ik. Ik ben zoo vrij ge weest, om naar u te staan kijken". Margaret zette het kind neer en zei: „Morgen terugkomen, kleintje!" terwijl ze met haar meeging tot aan de deur. Toen ze terugkeerde, stond MacBride bij den schoorsteenmantel, in het vuur te staren. Gedurende eenige oogenblikken zeiden ze geen van beiden eën woord, wetende, dat dit een keerpunt zou worden in hun leven. Ineens legde MacBride zijn hand op haar schouder en sprak, haar diep in de oogen kijkend: „Verwante zielen zijn wij, niet waar?" Hij besefte dus ten volle, dat zij de vrouw was, die hem verstond; de vrouw die nu echter, door hun beider gevoelen van eer en recht voor hem verloren was, voor altijd. Zij' wendde zich van hem af en viel in een stoel, maar zei niets, wat hem zwak kon stemmen. „Wat gaat u nu doen?" vroeg hij, na een langdurig stilzwijgen. „Ik ga naar Edinburg; daar is volop werk voor mij". Hij knikte en zei: „Dat zult u dan ook doen". Anna1 kwam binnen met 't theeblad. „Ik blijf liever niet thee-drinken", zei hij. De oude getrouwe scheen den toestand te vatten, althans geruischloos trad zij weer uit het vertrek. „Ik zal u niet weerzien", zei hij. Ik moet u ook niet weerzien!" Toch ging hij niet. En, naar hem op kijkend, sprak zij: „Maar ik zal altijd dankbaar zijn, dat ik u gekend heb. Dit moest zoo gaan. Vaarwel 1" „Vaarwell" herhaalde hij. ling weer verdwijnen. Woensdagochtend werd evenwel plotseling door het school hoofd van een openbare school te Am sterdam een leerlinge de toegang tot de school geweigerd, omdat ze een A.V.R.O.- vlaggetje op haar rijwiel bevestigd had. Zij werd naar huis gestuurd met de op dracht om aan haar vader te zeggen, dat zij geen toegang meer tot de school zou krijgen, zoolang het vlaggetje op haar fiets prijkte. Vergezeld van haar vader ging zij daar op opnieuw naar school. Het schoolhoofd wenschte zijn beslissing evenwel niet te herzien, ook niet nadat hij er op attent gemaakt was, dat hij wél kinderen in de A.J.C.-uniform toeliet. Het meisje bleef de toegang tot de school ontzegd. De vader hield voet bij stuk en liet het A.V.R.O.-vlaggetje op de plaats waar het eenmaal was. Hij begaf zich daarop naar een inspecteur van het L.O., die de beslissing van het school hoofd wel vreemd noemde, doch.... zelf geen besluit heeft genomen. Het resul taat van een en ander is, dat het betrok ken meisje thans gedwongen vacantie ge niet. De inspecteur heeft een nadere be spreking in uitzicht gesteld met den va der en het schoolhoofd. KIND VERBRAND. Maandagavond heb ben burgers brand ontdekt op den zol der van een woonhuis in de Westmolen straat te Schiedam, bewoond door de familie T. Boven gekomen, zag men een bed in brana staan, waarin het 7-jd.-ig dochtertje* lag, dat brandwonden over het geheele lichaam had gekregen. Een drie jarig kind stond vóór het brandende bed en was ongedeerd. De burgers namen het kind uit het bed en bluschten den brand. In de nabijheid lag nog een kind van 5 jaar. Dr. Groenewegen was spoe dig ter plaatse en liet 't gewonde meisje per brancard naar het ziekenhuis bren gen. Vermoedelijk hebben de kinderen met lucifers gespeeld, want een doosje is in bed gevonden. De moeder was den heelen middag en avond afwezig. Een 14-jarig dochtertje had de kinderen tegen 7 uur naar bed gebracht en daarna ook de woning verlaten. De vader werkt in Eenerveld. Het kind is aan de bekomen brandwonden overleden. ZESTIEN ADVOCATEN VERHOORD. .Maandagmiddag zijn, zoo meldt „Het Volk", niet minder dan 16 Haagsche ad vocaten voor den raad van tucht ge hoord, in verband met omtrent hen in gekomen klachten, als zouden zij gelden, die zij als curatoren- in faillissementen on der zich in beheer hadden, niet hebben afgedragen. Men weet, aldus het blad, dat reeds twee Haagsche advocaten we gens ernstige verdenking van dergelijke handelingen zich in voorloopige hechte nis bevinden. VAN HEINDE EN VER, Niet ver van Luneville (Fr.) zijn in een munitiedepot 27000 granaten ontploft en 400 patroonbanden voor machinegewe ren. De ontploffing geschiedde kort na middernacht en veroorzaakte een paniek onder de wakker geschrokken bevolking van Lunéville. Het garnizoen werd on middellijk naar de plaats des onheils ge dirigeerd. Men gelooft dat hier kwaad willigheid in 't spel is. Zondag hebben te Madrid 20,000 per sonen gedemonstreerd, waaraan alle re- publikeinsche groepen in Spanje hebben deelgenomen. De sprekers eischten het af treden van koning Alfonso en instelling van den republikeinschen staatsvorm. Toen Anna een half uur later binnen kwam, vond zij Margaret zitten, waar Mac Bride haar verlaten had. Ze had geen tranen in de oogen, maar ze was zeer bleek en haar gelaat stond strak. „Je bent moe", zei de oude, met tril lende stem. „Ja, zeer, zeer moei Zoo moe, dat ik liefst voor altijd slapen ging!" De oude sloeg de armen om haar heen: „Zou je niet een beetje kunnen schreien, kindje! Dat zou je goed doen!" Margaret schudde het hoofd: „Ik kan niet schreien, maar... ik kan werken! Er is geen grooter zegen denk baar, dan werk! De volgende maand gaan wij terug naar Edinburg". Anna trad aan het venster en liet met zorg het gordijn neer. „Hij is een groot man, hè?" vroeg ze, nu weer naast Margaret staande. Die antwoordde niet. Ze zat nog ge- ruimen tijd voor zich uit te staren, en, toen zij eindelijk opstond, prevelde ze. „Ik heb immers altijd mijn werk; mijn taak, die ik vervullen moetl" EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1