Zierikzeeschg Nieuwsbode TWEEDE BLAD HERVATTING. BUITENLAND. BI NNENLAN D. Uit Stad en Provinoie. behoorende bij d« «i* Vrijdag 26 S»pt 1930, ao. 12059 De afgeloopen feesten beteekenen een keerpunt voor het gezelschapsleven. Als waardig slot van den vacantie- en kom kommertijd luidden zij meteen den aan vang in van een nieuwe school- en werk periode. En het leven heeft hiermee weer zijn gewonen gang en vorm aangeno men. In tegenstelling met de natuur, wel ker levensfuncties nu aanmerkelijk ver tragen gaan. Belangrijk vroeger zelfs dan het vorige jaar, toen boomen en hees ters ongekend lang, tot heel ver in het najaar, in haast ongeschonden staat hun vollen tooi van groene bladerenkronen te bewaren wisten, zoodat het wel leek alsof een „evergreen" der tropen voort aan het werk der Jaargetijden teniet wilde doen. Daarentegen ziet men dit jaar nu al menig gevallen blad en hier en daar al wat verkleuren en eenigszins ijler wor dend groen van boomen en planten, ter wijl door de nogal vroege graanoogst de akkers reeds half Augustus een na- jaarsaanblik vertoonden, het begin van de groote verlatenheid, die over de vel den gekomen zal zijn, wanneer ook het werk van het bieten- en aardappelen- rooien is afgeloopen. Intusschen geeft de natuur nog altijd genoeg te aanschouwen, dat de belang stelling waard is. Nu eens meer dan weer minder opvallend is er immer bedrijvig heid in haar onmetelijke werkplaatsen, die nimmer, ook niet in den winter, geheel en al stil liggen, doch waar dan nog, alhoewel in ander tempo misschien en ongezien dikwijls, in stilte rusteloos wordt voortgearbeid. Alles legt hiervan getuigenis af; dieren- en plantenleven. En zoo is er nu weer volop gelegen heid om verschillende insecten, in het bizonder de tuinspinnen, die al druk in de weer zijn, in hun leven en werken na te gaan. Zij behooren tot de ware aankondigers van den herfst, waarvan zij niet alleen de boden, maar ook de begeleiders zijn. Weliswaar genieten deze insecten om vele begrijpelijke redenen niet de algemeene sympathie, toch wek ken zij desondanks bij menigeen de be langstelling op, zoowel om wat door hen gewrocht wordt als door de zeer vernuftige wijze, waarop zij schijnen te arbeiden, en wat voor velen, ook zelfs voor kenners van dit bijzonder gebied van het insectenleven nog altijd min of meer een mysterie schijnt te zijn. Om dezen tijd van 't jaar dan kunnen grasveld, struik en heester zoo wonder lijk mooi soms met spinrag bedekt zijn, in 't bizonder dan, als de zon er op schijnt en de paarlen van dauw er nog in hangen. Dit fijn en blinkende rag behoort mede tot de schoonheid van een stillen, plechtigen herfstdag, wanneer ook zilverige fijn gesponnen draden door de lucht zweven. Behalve die schoonheid is het geheele bouwsel van een spinneweb een werkstuk van groot vernuft, een toonbeeld soms van ingenieurskunst. Ook in de menschenwereld wordt nu overal haast in deze oorden een grooter activiteit merkbaar, die zich in 't bij zonder op den arbeid richt. Het koeler weer en een minder felle zon schijnen hiervoor de gunstige voorwaarden te scheppen en het zal daarom wel niet toevallig zijn, dat juist om dezen tijd des jaars de arbeid algemeen hervat wordt. En wie zoo gelukkig is om in zijn beroep, ambt of betrekking zijn of haar roeping te hebben gevonden, voor hem of haar zal die arbeid een lust kunnen zijn. Voor wie dit niet of slechts ten deele het geval is, en dat zal wel voor zeer velen onzer gelden, kunnen de vrije uren aan wat voor elk den besten arbeid lijkt, gewijd worden. Wat iedereen wel het liefst zou wil len, wordt dikwijls door de omstandig heden verijdeld. Maar zoo men het voor 't zeggen had, dan zou men juist die omstandigheden willen kiezen, die ons een kans zouden geven om de vermo gens, welke wij reeds bezitten nog meer te ontwikkelen en daarmee te toonen. wat wij wel kunnen. Doch om een har monisch en compleet mensch te worden zal het toch wel noodig zijn om in vele, zoo niet in alle richtingen te ont wikkelen, althans zeker niet in één en kele bepaalde richting. En met dat doel plaatst het leven ons soms vaak in toe standen, waar wij datgene moeten doen, waartoe wij ons anders niet in staat zouden achten. Bovendien moet he*t begrip arbeid zoo ruim mogelijk worden opgevat en moet hierbij niet alleen gedacht worden aan beroepsarbeid. De normale mensch is ge durende elk oogenblik van zijn waak- toestand in bezigheid, hetzij hij denkt, spreekt of handelt, dan wel meerdere dezer verrichtingen tegelijk uitoefent. In goeden of kwaden zin dan. Want elke gedachte, elk woord, elke handeling zal invloed hebben, al wordt die meestal niet waargenomen. Een invloed naar buiten en een naar binnen, terwijl de zuiverheid van bedoeling hieraan de eenige werke lijke waarde verleent. En hieraan streng vasthoudend, ziet men dikwijls het won der gebeuren, dat de tegenstand van de buitenwereld voor ons het materiaal wordt, waarmee we de vastheid van han delen en zuiverheid van bedoelen verder uitbouwen. Mogen we hieraan even denken bij de hervatting van onze taak. KONING CHRISTIAAN X. De Deensche Koning, Christiaan X, wordt heden (Vrijdag) zestig jaar. Deze Vorst verheugt zich in een bizondere populariteit bij de democratische Deen sche bevolking. Van uiterlijke pracht en praal, oere- moniëel en hofetiquette moet Christiaan X niets hebben, het Deensche volk zou hij e:r trouwens niet mee imponeeren; hij heeft de juiste levenshouding weten te vinden om onder het volk die plaats in1 te nemen, welke het voor zijn koning wil inruilen. Men kan nog altijd de anec dote hooren vertellen, dat in de rumoe rige dagen na 1918 een socialistisch leider, toen Christiaan een zinspeling maakte,; dat hij wel eens de laatste Deen sche koning kon zijn, hem antwoordde, dat hij dan allicht ook de eerste president van het Deensche Rijk zou zijn. Als het niet waar is... dan zou het toch waar kunnen zijn. Hoewel, in dien tijd waren Christiaan X en het democratisch regiem nog, zooveel jonger en nog niet zoo goed met elkaar vertrouwd als thans en een dergelijk gesprek tusschen den koning en een socialist zou beter ïn onze dagen passen-dan tien jaar geleden. Uit het huwelijk van koning Christiaan en Alexandrine van Mecklenburg-Schwe- rim zijn twee zoons geboren, n.l. de thans 31-jarige kroonprins Frederik en de 30- jarige prins Knud, beiden zeeofficier en beide verstokte vrijgezellen. EEN NATIONALISTISCHE MILITIE? De heer Mendels heeft den minister van defensie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat, blij kens het verslag eener vergadering van vertegenwoordigers van het Verbond van Nationalisten op 31 Augustus 1930 te Am sterdam gehouden, voorkomende in „De Nieuwe Vaderlander", orgaan van dat verbond, d.d. 6 September j.l., besloten is tot de oprichting van een „Nationalis tische Militie", als „militant instituut te gen het roode gevaar", waarbij wordt medegedeeld, dat deze militie zal wor den afgericht „door beroeps- en reserve- personeel der Nederlandsche landmacht", terwijl op een andere plaats in dat blad de kosten genoemd worden van de aan schaffing der uniformen dezer militie, bestaande uit „rijbroek, tuniek, politie muts, koppel en verdere uitrusting?" Zoo ja, is de minister dan in staat en bereid nadere inlichting te verstrekken omtrent aard, bedoeling en werkzaamheid dezer Nationalistische Militie, en zijn oor deel te kennen te geven omtrent haar wettigheid en geoorloofdheid, en in het bijzonder mede te deelen, of haar af richting door beroeps- en reserveperso- neel der Nederlandsche landmacht zal geschieden met zijn instemming en toe stemming, althans met zijn voorkennis, en of onder haar „verdere uitrusting" wellicht bewapening te verstaan ware? ZIERIKZEE. De heer Cock alhier schrijft ons: Telkens wanneer ik i» de Haagsche Post de rubriek „Toerisme" nasnuffel en vragen en antwoorden bestudeer betref fende „Zeeland", treft het mij, dat nooit de naam „Schouwen" genoemd wordt. Was! tot voor korten tijd dit gedeelte van Zeeland vrijwel „terra incognita", thans mag verondersteld worden, dat dit niet meer het geval is, immers de groote bladenj hebben den laatsten tijd wel dege lijk de aandacht op dit bekoorlijke brok natuurschoon gevestigd. Mooiere omge ving dan Wester-Schouwen, Haamstede en Renesse bieden, zal men moeilijk in onze duinstreken vinden. Het strand, de duinen, bosschages zijn van onvergete lijke pracht en door de geïsoleerde lig ging is het de ideaalverblijfplaats voor hen, die het drukke stadsgewoel voor eenigen tijd willen ontvluchten. Verschil lende zomerhuisjes worden er reeds ir het seizoen te huur aangeboden. Wil men goede pensions, zoo zijn die ook te krij gen, evenals onderdak in enkele, zij het dan eenvoudige, hotels. Alles is evenwel tot dusverre nog vrij primitief. Het laat zich evenwel aanzien dat de duinstreek daar ter plaatse binnen afzienbaren tijd zeeir vooruit zal gaan. Voornamelijk door de medewerking der K. L. M., die met Mei 1931 een vliegdienst zal organiseeren HaamstedeRotterdam v.v., lijkt het mij niet gewaagd te voorspellen, dat Schou wen mettertijd een attractie zal worden voor hen die bovenal gesteld zijn op iets „selects". Een of meer modern inge richte hotels met een vliegdienst voor de deur, moderne villa's, golfterreinen, tennisvelden, een élite publiek, ziedaar een schoone toekomstdroom. Wie helpt mee de zaken aanpakken? Een combina tie op tuinbouwgebied, die thans groote ontginningswerken uitvoert, geeft - zij het dan op ander gebied reeds een prachtig voorbeeld van gezonde energie. Dat het „Nieuw-Haamstede" goed moge gaan! De oude auto ten dienste van het Ziekenhuis voor Schouwen en Duiveland heeft het onlangs opgegeven. Medicijnen, noch onmiddellijk chirurgisch ingrijpen mochten meer baten. Een nieuw middel voor ziekenvervoer moest er zoo vlug mogelijk komen, daar elk oogenblik de noodzakelijkheid van vervoer uit een der gemeenten op ons eiland naar het Zie kenhuis te Noordgouwe zich kan voor doen. De firma A. J. Akkerdaas al daar werd de levering van een nieuwe ziekenauto opgedragen en tot volle te vredenheid van het bestuur, is de auto, die Donderdag op 't Havenplein ten toon was gesteld, geleverd. Het is een 6-cy- linder Chevrolet-Truck, speciaal voor zie kenvervoer gebouwd. In plaats van gor dijnen, heeft men achter, langszij en ach ter de chauffeur, matglas aangebracht, waardoor ontsmetting, in geval van ver voer van patiënten, lijdende aan een be smettelijke ziekte, gemakkelijk kan plaats hebben. Het bed rust op veerende poo- ten, zoodat het hinderlijke schokken tot het minimale wordt beperkt. Twee zit plaatsen naast het bed en een electr. lamp completeeren de ziekenafdeeling. De koplamp vertoont een groot wit kruis, als 't embleem der ziekenverpleging. Het geheel ziet er keurig afgewerkt en prac- tisch uit. STAVENISSE. Bij Kon. besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eeremedaille voor menschlie- vend hulpbetoon toegekend aan onzen vroegeren dorpsgenoot, dhr. J. Eerland, agent van politie 2e klasse te Leiden. SCHERPENISSE. De collecte voor de alleenstaande blinden te Wolfheze, heeft alhier opgebracht f 67,07. OUD-VOSSEMEER. Gedurende al de verloopen maanden van 't vischseizoen werden in waterleidingen en kreken al- hieq geen palingen gevangenthans in de donkere nachten dezer week kwam er kentering; geen wondervangsten, maar toch zeer bevredigende. Er wordt ook wel eens karper en voren gevangen, maar de waarde daarvan is niet hoog, daar het hier weinig gewilde visschen zijn. Speciaal komen daar vreemdelinge? voor uit Brabant en België, aartsliefheb bers van hengelen. Woensdagavond werd alhier op het Marktplein voor het Rechthuis een con cert gegeven, in de eerste plaats door O.-V. Muziekvereeniging, daarna door .Semper Cresendo" van Nieuw-Vosmeer. Er werd door beide gezelschappen een aantal nummers keurig ten gehoore ge bracht en, ondanks het onaangename, druilige weer, was er groote belangstel ling; en werd met stilte alles aangehoord; in dit opzicht heeft men wel eens min der aangename tijden gehad, als onder het spelen een aantal jongelieden zich niet kalm kon houden. verkoopingen, en& DREISCHOR, 24 Sept. Ten overstaan van Notaris Van 't Haaff werden heden alhier publiek verkocht: I. Voor de er van van den heer Joh. Doeleman _Hz. 65,70 Aren tuin in het Kleine Schor, voor f 3075; kooper de heer J. J. Ver- jaal; II. voor den onherr. gemachtigde van J. Geelhoed: 2 woonhuizen en erf, aan den Achterweg, voor f 210; koo per de heer A. J. Verjaal. ONDERWIJS. STAVENISSE. Mej. M. Minderhoud, on derwijzeres met verplichte hoofdacte aan de o.l. school alhier, is als zoodanig be noemd aan de Rijksleerschool, verbonden aan de R. Kweekschool te Middelburg. DE STAATSCOMMISSIE-RUTGERS. Naar „De Tijd" verneemt, zal het rap port van de Staats-commissie-Rutgers, be treffende het algemeen vormend- en het buitengewoon lager onderwijs over enkele weken verschijnen. Belangrijke objecten van bezuiniging heeft de commissie niet gevonden. Op de Rijksuitgaven voor het lager onderwijs is besparing slechts mogelijk door beper king van het aantal leerkrachten, doch na het royale gebaar van het kabinet- De Geer, waarbij de thans geldende dif- ferentieele leerlingenschaal opnieuw werd ingevoerd, zou een eventueel voorstel van de Staatscommissie tot vergrooting der klassen, om een ietwat belangrijke be sparing te krijgen, geen redelijke kans hebben, te worden aangenomen. De wijziging der Lager Onderwijswet, die in de Troonrede is aangekondigd, zal derhalve niet zijn een ontwerp bezuini- gingswet, doch slechts een technische herziening V8n enkele belangrijke onder- deelen, welke echter de rijksuitgaven voor het gewoon lager onderwijs onvermin derd laat, terwijl de kosten van het bui tengewoon lager onderwijs vermoedelijK zullen stijgen. DE VERGISSING DER EXAMEN-COMM. Omtrent de oorzaak van de inmiddels herstelde vergissing van de Utrechtsche examen-commissie voor de hoofdakte ver neemt de Tel. nog het volgende: De commissie heeft de waardeering over het ingeleverde werk uitgesproken op grond van een oude puntenlijst, die nog in haar bezit was en die niet door een nieuwe was vervangen. Deze oude DE VERMAKELIJKE HISTORIE VAN DE FAMILIE VAN EMMEN. door G. TH. ROTMAN. 49. Alle drie de kopjes gingen tegelijk omhoog, maar 't volgend oogenblik vie len ze alle drie kletterend op den grond en zat het heele gezelschap met vuur- roode gezichten en uitpuilende oogen te proesten en te brieschen. Wat ze nu in hun mond hadden, begrepen ze geen van drieën, maar de visite was ineens afge loopen, want meneer Van Overscheuten liep woedend de deur uit en kwam niet meer terug. 50. Ja, 't is verschrikkelijk, zoo onbe dachtzaam als die kinderen waren. Moet je maar eens hooren, wat ze een paar weken later weer uithaalden, toen oom Alex, de veearts, op visite was. Dat was een echt krasse, oude heer, maar hij had een teere huid, en daarom droeg hij bijna altijd een parasol. lijst was in het algemeen strenger dan de tegenwoordig gebruikelijke. Toen aan de commissie op grond van een door de hoofdinspectie van het L.O. ingesteld onderzoek het gebeurde duidelijk werd, heeft zij het werk der examinandi ge toetst aan de momenteel gebruikelijke puntenlijst, met het gevolg, dat niet alle uitslagen van het examen gehandhaafd konden worden. LANDBOUW EN VEETEELT. NIEUWE REGELING VAN DE PACHT. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp: Nieuwe regeling van de pacht en regeling van de pachtcommissies, verklaren de ministers van Justitie en van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, dat de regee ring er van overtuigd is, dat de hier aangeboden, regeling niet verder gaat dan noodig is. Waar de verhoudingen niet te wenschen laten, zal in 't geheel geen overheidsinmenging worden gevoeld. Dat door de in het ontwerp voorge stelde bevoegdheidsbeperkmg van den eigenaar de waarde der landerijen zal dalen, daarvan is de regeering niet over tuigd. In 't algemeen hebben beide par tijen baat bij weinig mutatie en het om gekeerde gaat altijd met economische schade gepaard. Dat aan publieke verhuring euvelen zijn verbonden# is de regeering bekend. Gerui- men tijd geleden zijn dan ook reeds maatregelen genomen om het kunstmatig opdrijven van prijzen te voorkomen. Om nu, op grond, dat daarmede nog niet alles is bereikt, aanstonds te besluiten tot de noodzakelijkheid van afschaffing van openbare verpachtingen, achten de mi nisters een te ver gaande conclusie. In bepaalde omstandigheden is trouwens publieke verhuring de eenige weg langs welke men een pachter voor zijn lande rijen) kan verkrijgen. Dat er bij jaarlijksche graslandverpach tingen onzekerheid voor de pachters be staat, is juist. De vraag echter, of de wetgever hier behoort in te grijpen, kan niet aanstonds bevestigend worden be antwoord. De regeering heeft in het ontwerp eeni ge wijzigingen aangebracht, o. m. om ont duiking te ontgaan. Verder kan, in geval van continuatie, de rechter, volgens de in art. 1626 lid 3 als nog aangebrachte wijziging den termijn van verlenging vast stellen, los van den eersten pachttermijn. Ook heeft de regeering teruggenomen de toekenning van het zakelijk recht, het geen in den breede is uiteen gezet. De regeering acht haar voorstellen een gepaste bevordering van sociale bevredi ging1 door eenigen steun te bieden aan de in den regel zwakste partij bij afsluiting en afwikkeling eener economische en vaak volstrekt noodzakelijke overeen komst. VERKOOPINGEN, ENZ. RENESSE, 24 Sept. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout te Renesse wer den heden voor den heer Joh. Janse, landbouwer alhier, publiek verkocht: kalfvaarzen voor f 316, f 330, f 347, f 315, f 260 en f 261; drachtige var kans voor f 106 en f 104. LUCHTVAART. DE POSTVLUCHTEN NAAR NED.-INDIË. Het eerste vliegtuig van de Donderdag begonnen reeks postvluchten naar Ned.- Indië op de lijn Amsterdam—Batavia, de P.H.A.G.R., bemand met de eerste be stuurder E. van Dijk, de tweede bestuur der T. Wiersma en een werktuigkundige, is Donderdagmorgen te 6.40 op Schiphol gestart. Het K.L.M.-vliegtuig heeft 23000 poststukken aan boord. DE „ZEPPELIN" IN DE HOOFDSTAD". Het weekblad „Het Leven" heeft, zoo- alsj bekend is, met de Zeppelinmaatschap pij te Friedrichshafen een overeenkomst gesloten, om een reis naar Amsterdam te organiseeren, waarbij de „Graf Zep pelin"! op een terrein in d© hoofdstad een landing zou maken en passagiers ont schepen en opnemen. Als bijzonder geschikt terrein in de onmiddellijke nabijheid van Amsterdam kwam daarvoor in aanmerking, ook na plaatselijk bezoek van een vertegenwoor diger der Zeppelin-Mpij., het vliegveld Schiphol. Langdurige onderhandelingen zijn daarop tusschen „Het Leven" en de diensten der gemeente gevoerd, die ten slotte geleid hebben tot de mededeeling, dat de gemeente in de maand October op Schiphol geen gelegenheid kan geven tot een landing. „Het Leven" zal nu maatregelen nemén om alsnog den tocht te laten doorgaan ^n de landing in de omstreken van Am sterdam te doen plaats hebben, waar over binnenkort nadere bizonderheden zullen worden medegedeeld. RADIONIEUWS. DE CENSUUR VAN DE RADIO-CONTROLE-COMMISSIE De toespraak, welke de heer A. de Vries, voorzitter van de V.A.R.A., Woens dagavond te Heerenveen heeft gehouden, heeft de V.A.R.A. niet kunnen uitzenden. De rede was niet van te voren aan de radio-contröle-commissie gezonden, waar op de commissie de uitzending ervan heeft verboden. Bij wijze van protest heeft de V.A.R.A. den tijd, dat de heer de Vries te Heerenveen zijn rede hield, ongebruikt gelaten. De omroeper deelde, voordat 't verdere programma ten slotte werd afgewerkt, mee, dat het in het al gemeen niet mogelijk is, zulke toespra ken, voor een zaal met publiek, van te voren op schrift te stellen. MARKTBERÏCMTENc ZIERIKZEE, 25 Sept. Tarwe f 6,75— 8; chevaliergerst f 5,80; bruine boonen f 14—18; erwten (schokkers) f 12—14; witte eigenheimers f 3,25; bonte en blau we aardappelen f 3,50; uien, groote br. en idem witte, groote gesorteerd f 1,25 1,50; id. ongesorteerd f 1; uien kleine f 1. CoUpcratisTe Veiling Zierlkzee. Veiling van 23 September. Appels: charles ross 17; coronation 13; valappels 3—15; peren: bonne Louise 25; triomph de vienne 816; conseiller a la cour 15; beurre hardij 14; id. de me- rode 11—-15; id. Ie brun 10—11; maagde peren 13—16; william duchesse 7—16 valperen 4—10; tomaten 13—15; snijboo- nen 1—9; suikerboonen 3—13; wijnpeeën 1; druiven 25—52; per k.g.; wortels f3,90; per 100 bos; kropsla f 1—1,50; bloem kool f 0,90—8; roode kool f 5,90—6,80; savoije kool f 1—7; andijvie f 1—2,50; per 100 stuks. Veiling van 25 September. GROOTE VEILING. Kipeieren f 7kleine f 5,70. KLEINE VEILING. Eendeieren f 6,90; alles per 100 st.; aanvoer pl.m. 2000 eieren. Boter f 0,83—0,86; id. afw. f 0,70— 0,76; per pond; aanvoer pl.m. 100 pond. PLUIMVEENOTEERING V.P.Z. 19 Sept. Jonge hanen f 0,25—1,20; oude kippen f 0,50—1,70; jonge woerden f0,75 0,80; konijnen f 1,90. EIER-NOTEERING V. P. Z. 23 Sept. Kipeieren f 7,20—7,85; eend eieren f 5,05; ,per 100 stuks. Velllngsv. „Eendracht" te Tholen. Woensdag 24 September. Maagdepeer le soort 13—18; 2e 10—14; Des Deux-soeurs le 9, 2e 7; Campagne- zoet 2e 8, 3e 4; Groningerkroon le 21 23, 2e 17, 3e 6; Br. Diel le 11—20, 2e 6; Br. Clairgeau le 11—21; Br. Napoleon le 12, 2e 7; Br. van den Ham le 15, 2e 9; Br. Superfin le 15; Soldat Laboureur le 15—27, 2e 17, 3e 13—14; Lemoenappel le 25; Bentheimerzoet le 23; Duitsche zoete le 20; Duch. Angoulême le 22; Le Lectier le 15, 2e 10; Goudreinetten 2e 6; Will. Duchesse le 10, 2e 8; Perzik peer le 7; Tr. de Vienne le 15; Berga motten le 8—10; Bonne Louise le 33—35; Handperen le 8; Durandeau 2e 13, 3e 9; Conferanee le 21; Zeferin Gregoir le 14; Gieserwildeman, val 7—9; Kleipeer, vat 3—6, zure val 3—8; zoete val 6; Joode peer, val 9; bloemkool 4—7 ct. per stuk,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 5