Zierikzeesche Nieuwsbode HOLLANDSCH ZWITSERSCHE REEPEN 3j|| ABONNEMENT: Woensdag 24 Sept. 1930. zierikzeesche courant. ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën Schnone woorden, m»r oeon daden BINNENLAND." Uit Stad en Provincie. Prje per 3 Munden f 1,50, fnuioo per poat f 1,80. Voor het buiten lend per jeer 10, Afeonderlyke nummert 5 eent. Vereohjjnt Mnd., Wind. en Yrijd. Tel. Ho. 32. - Pottgiro 13T6TT. Ten 18 regelt 90 et«., ten 4 regelt en deerboTen 20 eti. per regel. Beolemet 30 ett. p. regel. By eontreot belangrijke korting. Intending op den dug ren «lt- gere vóór 10 arm. ■Itarll|k10 uur op daudag v. uitgaaf ZIJ, dia zich van af heden op ons blad abonnaoron, ontvangen da tot 1 Oct. a.s. varschljnaode nummert GRATIS. Er is, sedert de economische conferen tie in 1927 te Genève gehouden werd, heel veel geschreven en gesproken over de wenschelijkheid om bestaande belem meringen in den internationalen goede- renruil uit de wereld te helpen. De Vol kenbond zat niet stil. Men schreef nieu we conferenties uit. Deskundigen toogen aan het werk, brachten lange rapporten uit (vrucht van veel studie) en zoo kwam men tot het sluiten van de beroemde;, doch inmiddels berucht geworden tarief overeenkomst, krachtens welke men el kaar plechtig geloofde" om geen pogin gen meer te doen tot verhooging van de tariefmuren. De delegaties dineerden, brachten een dronk uit op het welzijn van een onbelemmerd ruilverkeer tus- schen de volkeren en reisden naar hun haardsteden terug. Wat ze daar precies aan hun regeeringen vertelden, weten wij niet, doch er zullen er wel bij ge weest zijn, die geschud hebben van het lachen vanwege het feit, dat de tarief conventie de mooiste wassen neus is, welke er ooit op de wereld bestaan heef t. Het is niet onvermakelijk, hoewel als bittere ernst bedoeld, wat de Zweed- sche gedelegeerde, Christian Günther, on langs over de tariefovereenkomst van Genève schreef. Men moet niet vergeten, aldus deze zeer bekwame schrijver, dat de Volkenbond tenslotte slechts een aan eensluiting is van staten, die onder el kaar volkomen dezelfde rechten hebben. De Bond beschikt over geen enkel machts middel om de in alle talen van de we reld uitgesproken wenschen tot uitvoering te brengen. Men kan in Genève niet het eene land tegen het andere uitspelen, noch tegenstribbelende partijen door be dreigingen tot toegeven dwingen. De Bond kan alleen maar trachten om zoo goed mogelijk de belangen van zijn leden te behartigen, in welke richting deze be langen ook mogen gaan. Een vrijhandels land wenscht b.v. verlaging jvan alle ta rieven prachtig, men stelt derhalve snel een artikel op, hetwelk bepaalt, dat de tarieven verlaagd moeten worden. Nu komt echter een protectionistische staat aan het woord. Deze kan zich met dat artikel inzake tariefsverlaging niet ver eenigen, meent zich derhalve het recht te moeten voorbehouden om zijn tarieven te verhoogen. Vlug als de wind worden alle krachten in beweging gezet om een nieuw artikel te formuleeren, hetwelk vaststelt, dat, indien het noodig mocht zijn, de tarieven natuurlijk ook verhoogd kunnen worden. Zoo wordt dan einde lijk de overeenkomst, opdat alle partijen het ermee eens zijn, tot een warrewinkel van bepalingen, aanvullende bepalingen en uitzonderingen, welke als geheel be schouwd, de tegenstellingen tusschen de verschillende landen eerder verscherpen dan verzachten. Dat is inderdaad weinig bemoedigend, wat de heer Günther ons daar van den geest van Genève vertelt. Maar nu begrij pen wij ook, waarom men in ons land bij de behandeling van het suikerwetje zoo luchtigjes over de bezwaren is heen gegleden, welke sommigen meenden te ontdekken in het feit, dat Nederland de conventie van Genève had onder teekend. Heeft Nederland dan toch nog ter elfder ure lichtelijk de spot gedre ven met die conventie, waarover zooveel hoogdravende woorden zijn gesproken? Maar wat moeten wij andere landen dan nog verwijten? Kunnen wij dan nog wel met goed fatsoen een hooge borst op zetten tegen Duitschland, dat onze zui velproducten, eieren en groenten weert? Hebben wij ons allerbeste wapen, n.l. dat van den moreelen moed, om aan de zaak van den vrijhandel trouw te blij ven, niet uit handen gegeven door in- invoering van een invoerrecht op suiker, waarvan het neg geenszins zeker is, dat zij, voor wie die steun bedoeld is, er eenig voordeel van zullen hebben? Neen, het ziet er met een onbelem merd internationaal ruilverkeer nog niet rooskleurig uit. Drie jaar geleden werd even de schijn gewekt, alsof de wereld op den goeden weg was. De schoone redevoeringen waren niet van de lucht. Op het oogenblik weten wij, dat het slechts schoonklinkende woorden waren. Dadern hebben wij nog niet gezien. EET WEER IN AUGUSTUS. Het Kon. Ned. Mete or. Instituut te De Bilt geeft een overzicht van het weer in Augustus. Gemiddeld over de geheele maand waren de overdagtemperatuur, het gemiddelde maximum en het gemiddelde minimum respectievelijk 0°.4,0°,4 en 0°.3 boven normaal. De hoeveelheid neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg 104 m.M. tegen 80 normaal. In Friesland viel ongeveer 10 o/0 meer dan normaal, in Zuid-Hol land, Zeeland, Drenthe, Overijssel, den Achterhoek van Gelderland en in Zuid- Limburg was de hoeveelheid 15 tot 25 o/o, in Oost-Brabant en Noord-Limburg ongeveer 55 o/0f m het overige deel van het land 30 tot 45 o/0 boven normaal. De eerste en vooral de tweede dekade was over het geheele land te nat, de derde te droog. Onweer kwam vooral voor op den 3, 5—8, 12—15 en 21. Het aantal uren zonneschijn op de 5 hoofd stations bedroeg 212 tegen 180 normaal. EEN PRIJSVRAAG AANGAANDE DE LANDBOUWCRISIS. Het Prijsvrageninstituut, ingesteld door den Oranjebond van Orde wenscht een brochure te verkrijgen, waarin de nood lottige invloed van de crisis in het land en tuinbouwbedrijf wordt uiteengezet. Het Instituut noodigt ^belangstellenden uit tot het leveren van een beknopte, duidelijke en overtuigende uiteenzetting, in aangenaam leesbaren vorm geschreven, van de huidige crisis in het land- en tuinbouwbedrijf, den omvang daarvan nu en vermoedelijk in de naaste toe komst en de fundamenteele beteeke- nis van zoodanige crisis voor de geheele samenleving. Het Instituut stelt hiervoor 2 prijzen beschikbaar, .onderscheidenlijk groot f 500 en f 250. WEER EEN RADIOLEZING VERBODEN. Maandagavond zou mr. J. H. Schultz van Haegen voor den Nederlandschen Omroep, algemeen programma, dat deze week verzorgd wordt door de V.A.R.A., spreken over het onderwerp: noodzake lijke verbeteringen in het gevangenis- en reclasseeringswezen. Deze lezing heeft echter niet plaats gehad, daar de uit zending door de Radio Omroep Con trolecommissie is verboden. ZIERIKZEE. Het departement Zierik- zee der Maatschappij „Tot Nut van het Algemeen" wil trachten zijn, verleden jaar aangevangen, plannen tot het stich ten van Nuts-Ontwikkelingscursussen ,tot uitvoering te brengen. Het plan is ge durende de maanden November tot April op twee avond-uren cursussen te geven in: a. eenvoudige bedrijfsboekhouding; b. Nederlandsche taal; c. rekenen en schrift verbetering; en bij voldoende deelname in: d. Engelsche taal; Fransche taal; f. Duitsehé taal en g. in die vakken, waarin nog belangstelling blijkt te be staan, b.v. motorkennis, electriciteitsken- nis, radiobouw e.d. vakken. De bedoeling van deze cursussen is om mannen en vrouwen, na den leer plichtigen leeftijd, gelegenheid te geven hun vrije avonden aan te wenden tot vermeerdering van de vaardigheid in hun bedrijfs-administratie en algemeene ont wikkeling en hen ontspanning te geven op voor velen eentonige dagtaak. Deze behoefte zal niet alleen bestaan voor jongeren van 14—18 jaren, maar zeker zullen ook ouderen hun kennis willen vermeerderen om de strijd tegen con currentie en werkloosheid te verlichten. De cursussen van ongeveer 40 lesuren in den winter, zullen, behalve uit sub sidies, bekostigd moeten worden uit les gelden, waarvan de helft vooruit dient betaald te worden. Voor on- en min vermogenden zullen andere regelen ge steld kunnen worden. Bij Holkema Warendorff U.M. te Amsterdam verscheen het 5e nummer van „Nieuwe Wegen in Vrouwenhand' werk", geïllustreerd twee maandelijksche tijdschrift ter bevordering van de kunst in het vrouwenhandwerk, waarin voor de lezeressen artikels met foto's en re producties van teekeningen zijn opgeno men, over batikwerk, Italiaansche naald kunst, id. borduurwerk, weefwerk, naald werk, raffiawerk, kantklossen etc. Het programma, uit te voeren door het A.V.R.O.-octet, onder leiding van den heer Louis Schmidt, op Vrijdag 3 Oct. a.s., ter gelegenheid van de A.V.R.O.- avond, waar de heer Vogt zal spreken over de zendtijdverdeeling, is als volgt samengesteld: 1. Opening. 2. A.V.R.O.-Marsch, Nico Treep; 3. Ouverture: Si j'étais roi, A. Adam; 4. Hongaarsche Rhapsodie, no. 6, Fr. Liszt; 5. a. Serenade, Boris Lensky; b. La fontaine phantastique, Boris Lens ky; viool-soli door Boris Lensky. Aan den vleugel Egbert Veen; 6. Tausend und eine Nacht, Wals, Joh. Strauss; 7. Rede van den heer W. Vogt. PAUZE. 8. Met z'n achten, Marsch, Louis Schmidt; 9. Ouverture: Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien, Fr. van Suppé; 10. Cap- priccio brillant, F, Mendelssohn; piano solo door Egbert Veen; 11. Potpourri uit de operette: Die Czardasfürstin, E. Kal man; 12.128.000! Marsch. Jan van Dui nen. De Bechstein-vleugel is welwillend ter beschikking gesteld door den heer C. Quispel, pianofabrikant te Rotterdam. BURGH. Dezer Idagen is men begon nen met den aanleg der electrische ge leidingen in de Ned. Herv. Kerk. Deze verbetering zal zeker algemeen toege-. juieht worden. Waarschijnlijk kan a.s. Zondag in de avond-godsdienstoefening het electrische licht reeds in gebruik ge nomen, worden. OOSTERLAND. Benoemd tot controlejr bij het uitvoer-contrólebureau voor het district Schouwen-Duiveland, den heer M. Otte alhier, zulks met ingang van 29 Sept. a.s, Vergadering van den gemeenteraad, Vrijdag 19 September. Voorzitter de bur gemeester. Tegenwoordig alle leden. Op de uitnoodiging van de Centrale Vereen, tot behartiging der Maatschappelijke be langen van zenuw- en zielsziekten, om als lid toe te treden, wordt afwijzend beschikt. Een herhaald verzoek van Joz. Beije om herplaatsing der verwijderde lantaarn bij zijn woning vindt andermaal geen steun, uït overweging, dat de be trokken bewoners bekend konden wor den geacht met het besluit tot wegne men, zij zichzelven met een buitenlicht kunnen behelpen en het weder plaatsen extra-uitgaven voor de gemeente met zich brengt. Gelezen wordt een schrijven van den burgemeester van Nieuwerkerk, die voorstelt, nu Ouwerkerk zich aan de combinatie heeft onttrokken, voor ge zamenlijke rekening van Nieuwerkerk en Oosterland een auto-brandspuit aan te schaffen. Wijl de kosten bij samenwer king van 3 gemeenten toch reeds groot waren, worden ze voor 2 gemeenten nog vermeerderd. B. en W. erkennend het nut van aanschaffing, doch lettend op de ongunstige tijdsomstandigheden ont houden zich van een voorstel en laten het gevoelen over aan den Raad. Na breedvoerige bespreking wordt besloten aan Nieuwerkerk te berichten, dat het plan sympathiek is, doch dat de on gunstige tijdsomstandigheden niet tot aan schaffing leiden en dat deze aangelegen heid gaarne weder zal worden overwo gen, zoodra betere tijden aanbreken. Aan de orde komt de benoeming van een on derwijzeres aan de school te Sirjansland. Bij een heraalde oproeping hebben zich 9 sollicitanten aangemeld, w.o. 4 R.-K. Van 5 sollicitanten zijn inlichtingen in gewonnen, 2 hebben proefles gegeven. Tenslotte is als gevolg van het bericht van het hoofd der school en het advies van den Inspecteur door B. en W. de voordracht als volgt opgemaakt: 1. mej. J. K. de Ronde te Sirjansland; 2. mej. G. Spreeuw te Zaandam; 3. mej. A. J. M. van der Steen te Leeuwarden. Over deze personen vindt.stemming plaats, waarna blijkt, dat mej. de Ronde met algemeene stemmen is benoemd, met in gang van 1 October a.s. Vaststelling vindt plaats van een wijziging der be grooting 1930. Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan het verzoek van de bewoners van de Lange Dreef tot het plaatsen van een straatlantaarn te vol doen. Eveneens wordt besloten aan Ged. Staten vrijstelling te vragen tot 1 Jan. 1933 van het geven van onderwijs in het vak lichamelijke oefening. Komt in behandeling de begrooting 1931. Post voor post wordt besproken en toegelicht. Zij wordt vastgesteld wat betreft den ge wonen dienst op f 68630, en den kapi- taaldienst op f 12242,21. Nadat bij de rondvraag nog gewezen is op d'e minder gewenschte plaats van vuilnis aan Graaf- jesweg, de spoedige verstopping van af- voerwater op het Kerkepad te Sirjans land en het snoeien van de haag aldaar, wordt de vergadering gesloten. SI RJANSLAND. Zaterdagavond werd alhier een muziekuitvoering gegeven door „Oosterlands fanfare". Niettegenstaande het gure weer, bracht een en ander veel volk op de'been en werd er niet alleen door het jongere geslacht, doch ook door ouderen, dapper aan rondedans, om de vlug opgerichte muziektent, mede gedaan. Op het anders zoo stille dorp heerschte nu een gezellige drukte. Geslaagd voor diploma A groote stoomvaart, dhr. N. C. Bal, oud-leerling der ambachtsschool te Zierikzee, thans leerling van de De Ruiterschool te VIls- singen, vroeger wonende alhier. Bij het te Amsterdam gehouden exa men ter verkrijging van het politie-diplo- ma, uitgeschreven door den Algem. Ned. Politiebond, slaagde o.a. dhr. Joh. Corn. Tintel, vroeger wonende alhier, thans agent van politie te 's-Gravenzande. THOLEN. Toen Zaterdagmiddag j.l. de metselaar P. S. alhier de brug passeer de, zag hij ter plaatse, waar vroeger het veer geweest is, een klein kind met den rug naar boven, in de rivier drijven. Direct begaf S. zich per roeiboot de rivier op en mocht het genoegen sma ken het 6-jarig zoontje van C. van D., alhier, te redden. De kleine had veel water ingekregen, doch kon evenwel spoe dig worden bijgebracht. Door den Commissaris der Koningin zal op Dinsdag 30 dezer, een officieel bezoek aan deze gemeente worden ge bracht. Het muziekgezelschap „Concordia", dat den laatsten tijd teekenen van ver val begon te toonen, zal, daar de jongere generatie tastbare teekenen van mede leven geeft, worden omgezet in een har monie. Door het bestuur is voor ruim f 500 nieuwe instrumenten aangeschaft, w.o. verschillende klarinetten en fluiten. SCHERPENISSE. Gem.-vergadering op 22 Sept. Overgelegd en voorgelezen wor den de volgende ingekomen stukken: ken nisgeving van den ontvanger der directe Rubberhakken 'n Hevea-product Zoolplaten, Tip» Vraagt het Uw schoenmaker belastingen te St.-Maartensdijk, betref fende 't voor deze gemeente ontvangen gewetensgeld ad f 463.32; id. betreffende ontvangen opcenten, dividend- en tantiè me-belasting over Aug. 1930 ad f 15,82. Dankbetuiging van H.M. de Koningin voor de aangeboden gelukwensch op haar 50e jaardag; schrijven Ged. Staten betref fende goedkeuring wijziging jaarwedde- regeling voor personeel bij den keurings dienst van waren te Goes; goedgekeurd besluit van 19 Aug. 1930 betreffende ver huring gemeentewoningen en onbebouwd terrein achter die woningen; schrijven van Ged. Staten, meldende dat de con cept-regeling jaarwedden burgemeester enz. definitief is vastgesteld en, behou dens eenige wijzigingen, naar de Kroon ter goedkeuring is gezonden; schrijven van de centrale vereeniging ter beharti ging der maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken, betreffende ver zoek om toekenning van subsidie; een schrijven van den Toeristenbond voor Nederland, betreffende een verzoek om toekenning van contributie. Al deze stuk ken worden voor kennisgeving aangeno men. Besloten wordt aan het Burgerlijk Armbestuur alhier voor 1930 een tweede verhoogd subsidie van f 750 uit de ge meentekas toe te kennen. De begrooting der ink. en uitg. voor 1930 wordt ge wijzigd wat den gewonen dienst betreft, met een vermeerdering van ink. en uitg. van f 655,20 en wat den kapitaaldienst betreft ad f 1522,40. Nadat de voorzitter nog medegedeeld heeft dat de heer Com missaris der Koningin op Dinsdag 30 Sept. e.k. des namiddags 1,20 uur de ge meente hoopt te bezoeken, wordt de ver gadering gesloten. BECHmsm DE MOORDZAAK-LANS. Na het requisitoir van den proc.-gen. van 't Haagsche Gerechtshof, in de moord zaak-Lans, vernietiging vragend van het vonnis der R'damsche rechtbank en veroor deeling van verdachte wegens valsehheid in geschrifte, vier maal gepleegd, ver duistering en doodslag, tot 20 jaar gev. str., vingen de pleidooien aan. Mr. v. d. Meer besprak de malversaties. Spr. drong erop aan, verd. voor deze feiten te veroordeelen tot een straf, gelijk aap. zijn preventieve hechtenis, indien hij voor den doodslag mocht worden vrijgespro ken. Mr. Kokosky betoogde, dat er twij fel genoeg is om dezen man vrij te spre ken. Men kan dezen man, die vader is en echtgenoot, niet op de aangevoerde gronden uit de maatschappij bannen. Deze man moet worden vrijgesproken omdat het wettig en overtuigend bewijs niet is geleverd, niet is geleverd kunnen worden, misschien omdat in het begin de zaak verknoeid is. De proc.-generaal bestreed vervolgens den verdediger in diens critiek op het vooronderzoek. Indien het vooronderzoek zoo slecht geweest was, hoe zou de rechtbank dan uit hetgeen door het O.M. was aangevoerd, voldoende materiaal bij een hebben kunnen brengen voor een veroordeelend vonnis? Mr. Kokosky betoogde, nog, dat er een Homerisch gelach zal opgaan in Neder land als men beweert, dat het politie onderzoek goed is geweest. Verdachte bleef zijn onschuld volhou den; „God zal wel ééns uitkomst geven", zei hij. De president sloot het onderzoen en bepaalde de uitspraak op Maandag 6 October, des v.m. te 10 uur. ONDERWIJS. NIET GESLAAGD TOCH GESLAAGD! Dat oen onderwijzer, idie hoofdakte-exa men doet, voor dit examen zakt, komt wel, meer voor. Dat hij echter een maand later'van de examencommissie bericht ont vangt, dat deze op haar eenmaal geno men/ beslissing terug komt en hem alsnog als geslaagd beschouwt, mag zeker tot de zeldzaamheden behooren. Toch ge beurde dit dezer dagen met een paar Candidaten, die in Utrecht examen had den gedaan. De heter L. Hendriksen te Nederhorst den Berg ontving van den voorzitter van de examem-commissie be richt, dat hij niet gezakt, maar geslaagd was. Naar de „Tel." bleek, had het geval zich als volgt toegedragen. Van twee vrienden! had de éen in Zwolle, de ander in Utrecht examen gedaan. Beide candi- daten verwierven een zelfde puntenlijst, maaq de Utrechtsche candidaat was afge1- wezenl en de Zwolsche er door gekomen! Begrijpelijkerwijze vroeg de eerste nadere inlichtingen. Het gevolg hiervan was, dat het de Utrechtsche commissie redelijk voorkwam, bedoelden candidaat alsnog voor geslaagd te verklaren. Maar nu wer den ook andere beslissingen in revisie genomenl en nog een paar gezakte candi- daten naar de groep der geslaagden over gebracht. LANDBOUW EN VEETEELT. LANDPACHTERS EN DE LANDBOUW CRISIS. Het bestuur van den Bond van Land- pachters in Nederland heeft besloten al zijne leden op te roepen voor eene krach tige actie bij regeering, volksvertegen woordiging en politieke partijen voor de invoering van de volgende noodmaatre gelen voor den landbouw: wettelijke ontbinding van alle bestaan de contracten; onmiddellijke instelling van pachtcommissies met bevoegdheid de pachten vast te stellen voor de eerste 2 jaar; recht voor alle huurders, wier contract wettelijk ontbonden wordt, om tegen de door de pachtcommissies vast te stellen som voor de eerstvolgende twee jaar in te huren; vastlegging in de wet, dat deze maat regel geacht wordt 1 Mei 1930 ingegaan te zijn; toezegging van de regeering, dat ze binnen het jaar met een behoorlijk ont- werp-pachtwet zal komen; instelling eener staatshypotheek, die aan kleine eigenaren, die hypotheek op hun bezit hebben en de boerderij, of het land zelf in exploitatie hebben, gel den voor hypotheek verstrekt tegen een rente van ten hoogste 2,64 pet. AANBESTEDINGEN. THOLEN. Op Dinsdag 23 dezer werd in de zaal van hotel Hoek te Tholen door den architect J. Vriens, voor de gebr. Hage te St.-Maartensdijk, aanbe steed het bouwen van een nieuwe auto garage aan de Eendrachtsweg (tramhalte) aldaar. Inschrijvers waren: W. J. Gunter, Poortviet, f 6777; J. A. Engelvaart, Oud- Vossemeer, f 6850; Jacob Vaders, idem, f 6851; M. C. van Driel, idem, f 6468; Math, van Driel, idemj, f 6165; M. P. Cla- rijs, Halsteren, f 7989; A. Vriens, Ber gen op Zoom, f 8350; Gebr. Burgers, Tholen, f 6364; J. P. Deurloo, idem, f 6767; W. J. Walpot, idem, f 6550; Abr. du Burck, idem, f 6375,50. MIDDELBURG. De Hoofdingenieur-Dir. van den Rijkswaterstaat heeft heden aan besteed het uitvoeren van baggerwerken in de tramhaven te Zijpe, gedurende 1931, 1932 en 1933. Inschrijvers: P. de Groot, Hilversum, f 8300 bij 48-uren-ar- beidsweek en f 7500 bij 55-uren-arbeids- week; A. Kraaijeveld, Zwijndrecht, f7500 f 6900; N.V. Mpij. tot Expl. van Bag- gerwerktuigen, Dordrecht f 69006200 Mpij. tot uitvoeren van Waterbouwwer ken v/h. A. Hofman, Haarlem, f 6740— 6440; alles per jaar. JKERKNIEÜWS. Geref. Gem. THOLEN. Door den Kerkeraad alhier zijn op het drietal geplaatst: Ds. Barth te Borsele, ds. Heykoop te Utrecht en ds. Lamaiu te Leiden. VERSCHILLENDE BERICHTEN. DOODGEREDEN. Maandagavond begaf de gemeentesecretaris van Epe, de heer Tj. Heier, zich van zijn woning naar het gemeentehuis. Hij stak op het kruispunt Dorpsstraat den rijweg over, vlak voor een auto, die uit de richting Apeldoorn kwam en bestuurd werd door den heer D. uit Amsterdam, Hij werd gegrepen en een eind meegesleurd. De verwondingen waren van zoo ernstigen aard, dat dhr. Heier spoedig aan de gevolgen bezweek. De heer Heier, die ongeveer 50 jaar oud was, was een geziene persoonlijkheid in de gemeente. Marechaussee en politie stellen een onderzoek in. MOORD TE KERKRADE. Maandag avond bevond de 23-jarige T. G. te Kerk rede zich in de lunchroom van K. v. L. aan de Nieuwstraat aldaar in gezelschap van zijn meisje en eenige kennissen. G. was in een vroolijke stemming en toen tegen half elf des avonds twee Duitsche vrouwen den winkel binnen kwamen om iets te gebruiken en daarna wilden be talen, legde G. de hand op de schouder van een hunner en zeide, dat hij ook wel geld had om te betalen. Een der vrouwen gaf G. daarop een slag in het gelaat, juist toen een onbekende man den winkel binnen trad, die G. naar buiten duwde, gevolgd door de beide vrouwen. Nauwelijks was G. buiten de deur of men hoorde een schot vallen. Toen men buiten kwam vond men G., zwaar gewond met een schot in den buik voor de deur liggen. De man en de beide vrouwen bleken inmiddels met een auto verdwenen te zijn. G. werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar ope-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1