Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement; Maandag 22 Sept. 1930. zierikzeesche courant. advertentien Inzending Advertentiën binnenland. feuilleton. DE DOCTOREST N.V. AMSIERDAMSCHE ELEMENIEKFABRIEK v/h. GÉ. PETERS, Uit Stad en Provincie. WILLEM VOGT komt Vrijdag 3 October. Prfja per 3 Miudu f 1,50, franco per port f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, A.fa>nderl(jke nnmmeri 5 oent. Verachjjnt Hnd., Wnad. en Vrgd. Tel. No. 33. - Poetgiro 13T67T. 87sta JAARGANG. - No. 12057. Dir. 1. J. BE LOOZE. Ullt-Rriiitnr H. J. KOSTER. Tan 18 regel. (0 et.., ran 4 regel, en daar boren 20 eta. per regel. Bee lame. 30 eta. p. regal. Bjj contract belangrijke korting. Inaending op den dag Tan ull- gare vóór 10 or*. ■ItarlllklO uur oo du dag v. aitgaaf ZIJ, dia zich van af heden op ons blad abonnsarsn, ontvangen da tot 1 Oct. a.t. verschijnende nummers GRATIS. RIJWIELREFLECTORS. Tot de ministers van justitie en water staat heeft de B. B. N., Bond van Be drijfsautohouders in Nederland zich ge wend om aan te dringen op meer toe zicht op de reflectoren op rijwielen en naleving van art. 59 van het motor- en rijwielreglement. De bond acht voor rijwielen verplichte reflectoren dikwijls zóó geheel verkeerd op het rijwiel geplaatst, dat zij niet het minste effect sorteeren. De kwaliteit van de reflectoren is dikwijls zoo slecht, dat van terugkaatsing van het daarop ge worpen licht geen sprake is. BENZINEPRIJS VERLAAGD. De verbonden benzinemaatschappijen hier te lande hebben den officieelen ver koopprijs-' verlaagd van 18 tot 16 cent per liter. Wij brengen in herinnering dat de prijs van 18 cent gegolden heeft van October 1928 af, toen eveneens een ver laging met 2 cent per liter plaats had; voordien was de prijs 20 cent. BROOD MET AARDAPPELMEEL. Naar aanleiding van de toegestane ver menging van 10 pCt. aardappelmeel bij het tarwemeel, is het in het algemeen belang wenschelijk alvorens deze toe voeging verplicht gesteld wordt, te wij zen op het groote verschil in voedings waarde van aardappelmeel tegenover ■tarwemeel. Volgens de gegevens in het Standaard- Werk' van prof. dr. J. König, gepubliceerd in het „Maandblad tegen de Vervalschin- gen" van Sept. 1914, is de verhouding van vet en eiwitstoffen als volgt: Eiwitstoffen. Vet. Tarwemeel 12.58 o/0 1.59 o/o Aardappelmeel 3.61 o/0 0.30 o/0 Hieruit blijkt, dat tarwemeel S1^ maal meer eiwitstoffen en ruim 5 maal meer vet bevat dan aardappelmeel. Indien deze gegevens op inlandsch aardappel-zetmeel betrokken worden, bevat dit meel slechts 0,88 o/o eiwitstoffen en 0,50 o/o vet, der halve ruim 14 maal minder eiwitstoffen en 0.50 o/o vet, derhalve ruim 14 maal minder eiwitstoffen en ruim 3 maal minder vet dan tarwemeel. Daar dus door de toevoeging van aard appelmeel, zij het ook slechts tot een hoeveelheid van 10 o/0, de voedingswaarde niet onbeteekenend afneemt, is deze ver menging een „wettelijk gesanctionneerde vervalsching" te noemen, indien zij ver plicht gesteld zoude worden welke in strijd is met de volksvoeding, waar het een zoo gewichtig volksvoedsel als ons dagelijksch brood betreft. HET AANTAL MOTORRIJTUIGEN IN NEDERLAND. Iedei* kan de toeneming van het aantal motorrijtuigen op den openbaren weg in ons land waarnemen en de statistiek der motorrijtuigen doet ons zien, dat Neder land bezig is zoo zoetjes aan den „ach- 23 Naar hét Engelsch. Alle kleur was van Queenie's gelaat geweken en er was een nieuwe uitdruk king in haar oogen. Margaret knikte slechts..." „Maar zijn vrouw?.... Leeft die nog?" „Ja, Mr. Mallory is beneden zijn stand getrouwd, Zijn vrouw was een model. Zij Idrinkt, het arme schepsel! Die Hettyi, waarvoor ik mij interesseer, is de eenig- overgeblevene van drie dochters". „Maar) Mr. Mallory weet misschien niet, dat zij nog leeft". „Hij weet het zeer goed. Hij geeft haar vijftig pond per jaar". „Hij kan het niet weten.... Ik wil het niet weten... Ik wil bet niet gelooven". „Het spijt mij, dat u mijn woorden in twijfel trekt. Als u een bewijs noodig heeft, wel nu, het geld wordt be taald door zijn zaakwaarnemer". „Het is niet Waar!" riep Queenie met h'oogrooden blos. Dit is een lage, samen zwering, om hem zwart te maken en hem van mij te scheiden. Ik verzeker u, dat ik het niet geloof 1" „Het is waar Miss Donnington", zei Margaret, die steeds minder begreep van de heftigheid van Queenie. „William hoort zeker ook tot dit com- berioht, dat haar nieuwe uitgebreide prljaoourant van -> Zwakstroom-Sterkstroom en Radio-Artikelen op aanrraag gratis aan Hoeren Handeleren worden toegezonden. Amsterdam, C, Prinsengracht 220-2E4. terstand" op dit gebied in vergelijking met; andere landen in te halen. Vooral Jhet jaar 1929—1930 heeft een belangrijke ver meerdering van alle soorten motorrijtui gen te zien gegeven. Volgens de wegen belasting. Immers 80 Juni 1929 werden geteld 126.027 motorrijtuigen en éen jaar later ruim 17,500 meer. Het aantal motorrijtuigen in ons land is nog vrij gering in vergelijking met Amerikaansche verhoudingen. In Europa is ons land no. 9 in de rij der staten. Ge rekend per 100.000 inwoners was 't aan tal automobielen in 1929 in Nederland 1.156. Welke merken auto's personen- en vrachtwagens - worden het meest ge bruikt? In beide gevallen staat Ford verre bo venaan hetgeen voor zoover bekend steeds het geval was. Men zie slechts het volgende lijstje van de voornaamste automerken op 1 Augustus 1929: Perso nenauto's: Ford 14.122, Chevrolet 9.145, Citroen 3.319, Fiat 2.467, Essex 2.375, Buick 2.229, Renault 2.072, Studebaker 2.040, Overland 1.315. In totaal reden in ons land op 1 Aug. 1929 niet minder dan 76 merken auto's, elk met ten minste 50 stuks. Voor de vrachtauto's ziet het lijstje er aldus uit: Ford 20.488, Chevrolet 6.973, Opel 628, Foijdsoin 393, Renault 395. Ten slotte is het voor de autobezitters en in het algemeen belangwekkend te Weten, hoe groot de opbrengst van de wegenbelasting gestort in het wegen fonds is geweest. Men zie: 1927, f6.545.011,64; 1928, f7.884.151,64; „1929, f 9.444.404,62. Het wat lagere cijfer over 1927 is voor een deel veroorzaakt doordat het be lastingjaar! loopt van 1 Mei tot 1 Mei en dus heeft de opbrengst betrekking op een tijdvak van 6 maanden. Over 1930 dit staat wel vast Wordt de f10 millioen verre overschre den. ZIERIKZEE. Om aan de steeds grooter wordende vraag, zoowel naar bloemen als vaste planten, te kunnen voldoen, heeft de fa. A. Romijn, Minnebroerstraat alhier, haar bedrijf verder uitgebreid, door op de kweekerij nog een groote bloemenkas (17 X 5,60 M.) te laten bou wen, waardoor de andere kassen meer voor speciale bloemen en planten kun nen worden benut. Centrale verwarming in alle kassen, maakt het mogelijk, ook in 't komende winterseizoen, den veel- eischenden mensch te gerieven, doorhem in den winter levende bloemen en plan ten in zijn kamer te bezorgen. Ook de electriciteit vindt z'n toepas sing op deze kweekerij. In de vele kas sen kan de elect, lamp gloeien, ware neer de donkere dagen komen en licht noodig is om den kweekersarbeid ook dan voort te zetten of bloemen te schik ken voor bruiloften of partijen. Succes zij den ondernemer bij voortduring toe- gewenscht. De jaarlijksche collecte voor het „Roode Kruis" zal hier deze week Don derdag en mogelijk ook Vrijdag worden gehouden. Naar men ons mededeelt, zal het plot?" ging zij voort. „Beweert hij even eens dat Mr. Malloryi getrouwd is?" „Ik heb het hem verteld, toen ik het wist. Zijn dochter, Hetty Mallory kwam mij in het ziekenhuis raadplegen, maar ik had niet gedacht aan eenige betrek king tusschen die twee, tot zij het mij vertelde". Queenie viel in een stoel; ze hield de oogen gesloten. Margaret was op het punt haar wat water te bieden, toen zij het hoofd op hief. „Wilt u met mij mee gaan en uw be schuldiging tegen Mr. Mallory in mijn tegenwoordigheid, herhalen?" vroeg zij nu plotseling heel 'kalm. „Mocht het niet waar zijn, dan zal ik er op aandringen, dat hij een aanklacht wegens laster tegen u indient". „Ik ben bereid, om dadelijk met u mee te gaan", antwoordde Margaret vastbe- raden. Queenie stond iop en met trillende han dler! pakte ze enkele dingen in 't taschje. Het meisje, dat Margaret boven had gelaten, kwam waarschuwen: „Het rijtuig staat voor, Miss Queenie", „Zoo?" Zij trachtte al op te staan, maar wankelde en prevelde: „Ik ben niet wel", waarop zij een erge hoest bui kreeg. „Neen", zei Margaret, „u is lang niet wel". Waarom zoudt u dan nu ook gaan? Hetty heeft al zoo lang gewacht; een paar dagen meer of minder zal niets geen verschil maken!" „Is( u bang, Mr. Mallory te ontmoeten?" comité van actie tot verbetering van het veer Zijpe—A.J.-Polder Dinsdag a.s. des n.m. 2 uur door Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat in audiëntie worden ontvangen. SEROOSKERKE. Evenals dit vorige ja ren het geval is geweest, zal ook dezen winter door de Centrale vereeniging voor reizende bibliotheken voor deze gemeente een kist met 100 boeken worden beschik baar gesteld. Het is te hopen, 'dat velen wederom of voor 't eerst de gelegenheid zullen aangrijpen ,om de lange winter avonden te benutten voor deze weinig kostende en toch zoo nuttige uitspan ning. De bibliotheek zal weder gevestigd zijn in de school, waar 's Vrijdagsmid dags na de namidddagschooltijd de boe ken zullen worden uitgegeven. ELKERZEE. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is voor de provincie 'Zeeland benoemd tot deskundige bij de uitspraak in beroep bij uienuitvoerkeuring, de heer P. Hanse te Eikerzee. SCHERPENISSE. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot gemeente veldwachter alhier de heer J. Wonder- gem, thans korporaal bij de politietroe- pen te Amsterdam, geboortig van Vrou wepolder. DE JAARWEDDEN VAN DE BURGEMEESTERS ENZ. Ged. «Staten van Zeeland hebben thans de bij hun besluit van 9 Mei j.l. ontwor pen regeling van de jaarwedden van de burgemeesters, secrétarissen, ontvangers en wethouders der Zeeuwsehe gemeen ten definitief vastgesteld en opgezonden ter Koninklijke goedkeuring. In het in dertijd aan de gemeenteraden toegezon den ontwerp-besluit zijn enkele wijzigin gen gebracht. Behoudens afwijkingen op grond van vroegere regelingen voor in functie zijnde ambtenaren is de nieuwe regeling als volgt: De jaarwedden van de burgemeesters worden verhoogd en gelijkgesteld met die van de secretaris sen. De jaarwedden van de secretarissen blijven zoo goed als onveranderd. In gemeenten tot en met 800 inwoners wor den zij met f100 verhoogd.. In de ge meente Zierikzee bedraagt de verhooging f 300. De jaarwedden van de ontvangers worden iets hooger. Voor de gemeenten van 3000 to't 6000 inwoners en de ge meente Zierikzee blijft de bestaande toe stand gehandhaafd. De wethoudersjaar- wedden wordeq ook hooger, met uitzon dering van Zierikzee, waar de toestand onveranderd blijft. Nieuw is een kinder bijslag van 21/2 pet. van de bruto wedde, met een minimum van f 50 en een maxi mum van f 200 voor ieder wettig ,of wettelijk erkend kind beneden den leef tijd van 18 jaren, te beginnen bij het derde kind. De wethouders vallen buiten deze toelage. Voor de toekenning van periodieke verhoogingen voor burgemees ter en secretaris komt in aanmerking de diensttijd, als burgemeester, wethouder, secretaris of bezoldigd ambtenaar boven den leeftijd van 23 jaar, doorgebracht ter gemeentesecretarie of provinciale grif fie. De aftrek bij gelijktijdige vervulling van meer dan een betrekking blijft on veranderd. De titularissen, die steeds in het genot zijn geweest van een hoogc bedrag, die boven de norm van eenige vroegere regeling was toegekend, blij ven het recht op dat hoogere bedrag be houden. „Neen, ik heb niets te vreezen. Maar ik heb u iets verteld, dat u een schok bezorgde. Ik wil Mr. Mallory ontmoeten, wanneer u dit verlangt. Ik had enkel uw hulp noodig om hem te bewegen, iets te doen voor dit arme meisje". „Maar met mij heeft u dan nog piet afgehandeld! riep Queenie buiten zich zelve. „De man heeft mij zijn liefde ver klaard". Nu was het Margarets beurt om bleek te worden, maar zij antwoordde niet. Queenie verbrak het pijnlijk stilzwijgen en sprak veel bezadigder: „Als, wat n zegt, waar is, dan Zou dus deze getrouwde man de onbeschaamd heid hebben gehad, om mij zijn liefde te verklaren, of hij Ongetrouwd was!" Met grooten ernst vroeg Margaret: „Miss Donnington, wist hij dat u niet vrij was?" Deze woorden wekten bij Queenie de herinnering aan MacBride, dien braven trouwen Will, die haar lief had en eer biedigde en dezen iman zeker had willen dooden, als hij wist, wat er gebeurd was. Ze wendde het gelaat af; haar stilzwij gen en 'haar plotselinge verlegenheid waren welsprekend genoeg. „Hoe laat is het?" vroeg zij. „Ik ben nu beter. Laten wij dan maar onmiddel lijk gaan". „Het is vijf minuten over half tien". „In tien minuten kunnen wij op het station zijn". „Op het station? Wat meent u?" „Paddington, het station voor den boot trein. Mr. Mallory vertrekt van morgen". RECHTZAKEN. DE MOORDZAAK-LANS. Voor het Haagsche gerechtshof wordt behandeld de geruchtmakende moord zaak-Lans. Vanwege het O. M. waren 72 getuigen gedagvaard. Als( verdachte staat terecht de gewezen procuratiehouder, die door de Rotter- damsche rechtbank wegens doodslag op zijn- patroon, den heer P. C. Lans, direc teur der N.V. Ale,x de Haas' Handel-Mij. aan den Oostzeedijk te Rotterdam, is veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf. Eerst Vrijdag was het getuigenverhoor geëindigd. Heden (Maandag) 10 uur nam de proc.-generaal requisitoir. LANDBOUW EN VEETEELT. GEWICHT EN GEHALTE VAN SUIKERBIETEN. Op 10 September zijn uit Zeeland 54 'monsters bieten onderzocht. Het gewicht per biet bedroeg gemiddeld 764 gr., het suikergehalte 17,07 o/0. Op 18 Aug. wa kken deze cijfers resp. 625 gr. en 15,7 o/0. ONDERWIJS. R.L.W.S. TE GOES. Aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes zal met ingang van 1 Januari voor oud-leerlingen, en bij wijze van over gangsmaatregel ook voor personen welke de school niet hebben bezocht, een tuin- bouwcursus worden gegeven. De bedoe ling is, om, indien hiervoor voldoende animo blijkt te bestaan, te komen tot een volledig derde jaar, waarin dan spe ciaal de tuinbouwvakken zouden worden onderwezen. NIEUWERKERK. Door mej. J. A. P. Bijlo is met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag aangevraagd als onder wijzeres aan de O.L. school alhier. SIRJANSLAND. Met algemeene stem men is tot onderwijzeres aan de O.L. school benoemd, mej. J. de Ronde alhier. 25 JAAR TECHN. HOOGESCHOOL. De overdracht van het rectoraat der Techn. Hoogeschool te Delft, op heden (Maandag), heeft een ietwat feestelijker karakter gehad dan andere jaren en wel omdat het 25 jaar is geleden, dat de Polytechnische school, Hoogeschool werd, door wijziging van de Hoogeronderwijs- (wiet in 1905 van dr. Kuijper. Delft heeft tot de ontwikkeling onzer welvaart, in de laatste 25 jaar in het bijzonder, zeer veel bijgedragen en doet dat nog. Het aantal hoogleeraren is bijna verdubbeld in die jaren. In 1905 waren er 38 gewone en een buitengewone, thans zijp>er 64 gewone en 5 buitengewone pro fessoren in Delft. Na de afd. der alge meene wetenschappen, die er 15 telt, is „werktuig- en scheepsbouwkunde" met 14 professoren het sterkst bezet, de schei kundige technologie telt er 12. Het gemiddelde aantal studenten in de laatste 5 jaren van de Polytechnische School beliep 950, dat van de laatste 5 jaren der Techn. Hoogeschool 1530. KERKNIEUWS. BROUWERSHAVEN. Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem., deelen met groote er kentelijkheid mede, dat in de godsdienst oefening op 14 Sept. 1.1. o.m. een bank biljet van f 25 werd gecollecteerd, van iemand, die wegens ziekte de godsdienst oefeningen niet meer kan bijwonen en niet wil, dat de kerk daardoor schade zou ondervinden. DE PLECHTIGHEID IN DE RIDDERZAAL, bekeken door een Zierikzeesche bril. Een verzoek aan den Griffier der Eer- Margaret keek haar doordringend aan. In een ommezien vatte zij nu de situ atie zonder haar toevallige tusschen komst zou MacBride het volgend oogen- blik verraden zijn. „Goed. Ik ga mee. Dit taschje kunt u wel hier laten. U zult het niet noodig hebben". Dit was meer een proef, of Qlueenie hem geloofde of niet. Het jonge meisje liet het taschje staan. Toen ze in het rijtuig zaten, keek Quee nie recht voor zich uit. Ze was doods bleek en haar lippen trilden. Margaret, die nooit hard was in haar oordeel, had dan wel zeer met haar te doen. Er werd niet gesproken geduren de den rit. De koffer had op het imperial gestaan en onmiddellijk kwam -er een witkiel naderbij, om er dien af te tillen. Mar garet schudde het hoofd. „Laat dien maar staan", zei ze, ,,'t Is mogelijk dat wij niet met dezen trein gaan". Margaret sprak opzettelijk uit beider naam, om den schijn te redden; en Qiuee- nie, die veel te zeer overspannen was, om aan zoo iets te denken, wenkte haar enkel, om zich te haasten. Ze zagen beiden Mallory op hetzelfde oogenblik. Hij stond bij den goederen trein, zijn orders gevend voor het veilig vervoer van zijn schilderij. Niet zoodra werd hij Qqeenie gewaar of hij trad op haar toe. „Eindelijk!" hoorde Margaret hem zeg gen. „Liefste, ik begon al te vreezen, dat je niet komen zoudt 1" ste Kamer om toegang tot de gereser veerde tribune in de Ridderzaal had een onverwacht succes: bij onze aankomst in den Haag lagen de twee officiëele kaarten bereids te wachten. Als elk verzoek uit Zierikzee in de residentie zulk een vlot en gunstig ont haal vindt, dan is de toekomst van onze goede stad zoo al niet verzekerd, dan toch zeer hoopvol. Do derde Dinsdag in September is voor den) Haag een ware feestdag, vooral voor ]de jeugd, die vrijaf krijgt, hoewel er van wege het personeel der openbare lagere scholen is geprotesteerd tegen eejie officiëele deelname aan de huldi ging vóór het Huis ten Bosch, als zijnde in strijd met het neutrale karakter van die gemeentelijke instellingen. Daarover is natuurlijk heel wat te doen geweest, maar de Wethouder van Onderwijs heeft voet bij stuk gehouden, waarover vele ouders zich verheugd hebben. Al vroeg waren de Hagenaars op de been, wat aan de binnenstad eene bij zondere levendigheid gaf. Tijdig had men de toegangen tot het Binnenhof afgeslo ten, wat nogal eenvoudig was, gezien het geringe aantal nauwe poorten. Wij waren echter in het bezit van de waar devolle kaarten, welke de poortwach ters deden wijken en ons op het Binnen hof brachten, waar onder de kolonnades reeds een talrijke schare een plaatsje had gevonden. Het Binnenhof met de Ridderzaal is eenig mooi van architectuur en wie zelf uit een historische stad komt vol plekjes uit lang vervlogen tijden, die gevoelt zich daar dadelijk thuis. Het consigne luiddef om uiterlijk 12 uur op de gereser veerde tribune aanwezig te zijn, waar door we ruim een uur lang gelegenheid hadden om de officiëele personen te zien binnen komen. Met behulp van kij kers werden ze dichter bij gebracht, het geen dan ook het eenigste contact was met de tribune-bezoekers. Wat ons echter dadelijk opviel bij het binnen komen, dat was de ouderwetsche dakbetimmering en toen We zoo naar boven tuurden, was het precies alsof we ons in het Zierikzeesche museum be vonden. Natuurlijk gold zulks niet voor de overige omgeving, want zooveel schit tering van goud en zilver, kleurige ge waden en moderne toiletten verheft zich boven de sfeer van een museum. De frischheid der gebinten deed echter den ken aan een zeer zorgvuldig onderhoud, zoodat naar onze bescheiden meening de Zierikzeesche betimmering meer en beter den indruk geeft van ongeschondenheid. Wei hadden het gezicht op een dubbele schouw, die ook wat al te modern aan deed, maar de Residentie stelt nu een maal bijzondere eisehen aan 't decor. De Ridderzaal vulde zich met Gene raals, Overheidspersonen, diplomaten, Mi nisters, leden van den Raad van State, van de Eerste en de Tweede Kamer, in schitterende en fonkelende gewaden, waaronder dat van Monseigneur Nolens opviel door een rijkdom van kleuren. Ver scheidene bezoekers van de Tribune had den een oud colbertje voldoende geoor deeld om deze plechtigheid mee op te luisteren. Doordat een vroeger verblijf ons her haaldelijk in de Eerste en Tweede Ka mer had gebracht, waren de voornaam ste officieele personen ons wel bekend Op dit oogenblik zag hij ook Miss Frampton, die vlak bij haar stond. „Wie is dat?" vroeg hij op stroeven toon. Hij keek verschrikt en de ontstelde blik van Queenie bevestigde zijn vrees. Van de een naar de ander kijkend, zei hij: „Het is al laat, Queenie! Als dit een vriendin van je is, zal je afscheid van haar moeten nemen. Maar misschien... is het ook de kamenier? Op een ka menier heb ik niet gerekend". „Neen; ze is mijn kamenier niet, ant woordde Queenie duidelijk. „Waarom heb je haar dan meegebracht. De trein vertrekt zoo dadelijk. Waar is je bagage?" „Dit is Miss Frampton", antwoordde Queenie enkel. Hij fronste de wenkbrauwen en riep ongeduldig „Ik ken haar niet! Wat doet zij hier?" „Ik ben dokter Frampton", zei Mar garet. „U heeft een paar dagen geleden een brief van mij gehad, waarin ik uw hulp vroeg voor uw dochter". „Ik begrijp u niet", mompelde hij. Margaret keek hem recht in de oogep en sprak: „U begrijpt mij wèl en ik begrijp u ook, Mr. Mallory! U is een getrouwd man. Uw zaakwaarnemer heeft quitanties voor het geld, dat u wekelijks aan uw vrouw uitbetaalt. Dat zult u toch niet ontkennen? Uw dochter geniet daar niet van, terwijl zij het toch, o zoo noodig zou hebben l" (Wordt vervolgd)t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1