Zierikzeeschs Nieuwsbode TWEEDE BLAD In den Doolhof. BINNENLAND. Uit Stad en Provinole. behoorende bl] da van Vrijdag 19 Sipt 1930, no. 12056 De bekende Economische Conferentie, in Mei 1927 te Genève gehouden, ter bespreking van den algemeenen econo- mischen wereldtoestand, kwam wat be treft de belemmeringen door den han del ondervonden, tot de conclusie, dat de tijd gekomen was om een eind te maken aan de verhooging der douane tarieven, die langzamerhand in verschil lende. landen uiterst belemmerend waren geworden, voor den handel, en een tegen overgestelde richting in te slaan. De Conferentie legde deze getuigenis af in woorden, die in de geheele wereld weer klank vonden; woorden, die als een laatste waarschuwing en als de dage raad van een nieuwen dag waren. In de jaren na 1927 is echter gebleken, hoe bitter weinig die hoog geroemde „geest van Genève" in de praktijk heeft doorgewerkt. Wij bevinden ons nog steeds in een doolhof van onoverkomelijke muren, die in den loop der tijden meer of min bewust zijn opgetrokken door de geïsoleerde actie der Staten en waar uit het zeer moeilijk is een uitweg te vinden. Ondanks hun instemming in woorden met de aanbevelingen der Eco nomische Conferentie, gaan de Regeerin gen voort met verhoogingen der tarief- muren. In vele landen heeft men den internationalen geest van verzoening en de hooge wijsheid der resolutie van Gie- nève vergeten. "Men is overgegaan tot verhoogingen, van invoerrechten, welker strekking moreel verderfelijk is te noe men. Want al die speldeprikken veroor zaken nieuwe wrijving tusschen de vol keren, en vergrooten de moeilijkheid om een uitweg uit den doolhof te vinden. Handelsbelemmeringen in den interna tionalen zin zijn die willekeurige natio nale beperkingen van het vrije verkeer van goederen, kapitaal en diensten, welke niet alleen den handel en de handelslie den hinderen, maar die ook de econo mische productie en distributie van goe deren, kapitaal en diensten aan banden leggen ten nadeele van alle volkeren. Onvermijdelijk strekken zij tot een druk ken van den levensstandaard. Handel is geen doel op zichzelf, hij is slechts mid del tot 'een doel, hetwelk is het alge meen economisch welzijn. Het is in het belang van de gansche menschheid om met alle inspanning te zoeken naai* de mogelijkheid, den levensstandaard tever- hoogen door nieuwe ontwikkeling, nieu we methoden, nieuwe gedachten aan te moedigen. Daartoe dient met alle kracht gestreeft te worden naar een zoo vrij mogelijken handel tusschen de landen. De ontwikkeling van de economische toe standen en van de geheele beschaving brengt mede een steeds groeiende econo mische afhankelijkheid der verschillende landen, die voor den handel op elkaar zijn aangewezen. Daartoe dienen in de eerste plaats de aanbevelingen van de Economische Conferentie, waarin aange drongen werd op vermindering der tarie ven, verwerkelijkt te worden. Al moge ook een enkele tak van bedrijf bevoor deeld worden door protectie, een land kan zijn invoer niet verminderen zonder tevens zijn uitvoer te verminderen of zijn belegging in het buitenland te ver meerderen. Tarieven zijn geen middel om de werkgelegenheid en productie van het land te vermeerderen, maar hebben eerder tot gevolg, deze in andere rich ting te stuwen. Het is niet toevallig, dat de Europeesche landen met den hoogsten levensstandaard tevens die zijn, die de laagste tarieven hebben. Vooral voor landen als Nederland, wier bestaan afhangt van den invoer van voed sel en grondstoffen, gelden deze argu menten. Er is voor ons land dan ook alles aan gelegen, het vrijhandelssysteem hoog te houden, waaronder het krachtig en welvarend is geworden. Nog is Neder land in hoofdzaak een vrijhandelsland; een politiek, die op bescherming uit is, is dan ook buitengewoon gevaarlijk voor onze export-industrie en onzen buiten- landschen handel. De voordeelen, die be schermde rechten zouden kunnen brengen, staan in geen verhouding tot de voor deelen, die een algemeene verlaging der tarieven voor handel en nijverheid zouden opleveren. Het feit, dat Engeland zijn traditioneel vrijhandelsstandpunt heeft verlaten, en, zij het ook nog voo^ slechts enkele ar tikelen, het protectionistisch systeem heeft aanvaard en wel in zijn ruwsten vorm. heeft zijn krachten verzwakt het is een wapen dat zich tegen het land zelf richt. De groote Engelsche industrieën kunnen niet bestaan van den afzet op de binnenlandsche markt; zij moeten de middelen vinden om op de wereldmarkt te kunnen concurreeren of ondergaan Een systeem van tarieven helpt hier niet, het is, zooals de leider van een der grootste industrieën het uitdrukte, niet anders dan een subsidie voor „efficiency" Het belang van nijverheid en handel eischt, dat de Engelsche politiek zoo spoedig mogelijk terugkeert tot het vrij handelssysteem, waarop de industrie en de wereldhandel van Engeland opge bouwd zijn. Want thans volgen steeds meer landen het slechte voorbeeld en geraken wij steeds verder in den dool hof! DE RIJKSMIDDELEN. Het eindcijfer van den middelenstaat ad f 37,980,859 is wel geschikt om de sombere klanken, welke Minister de Geer in de millioenennota doet hooren nog even wat kracht bij te zetten. Gaf de vorige maand een lagere opbrengst van f 1,7 millioen te zien tegenover Juli 1929, de maand Augustus heeft het nadeelig verschil tegenover Augustus 1929 op c.a. f 2,6 millioen gebracht, dat is een groo- ter nadeelig verschil dan eenige maand- opbrengst in dit jaar tegenover het vo rige nog heeft getoond. Het zijn vooral de opbrengsten van enkele middelen, welke belangrijk lager zijn dan het vorige jaar en hierbij treft allereerst de lage opbrengst van de Di vidend- en Tantièmebelasting, n.l. 2,4 mil lioen. In totaal is uit dit middel tot nu toe f 14,7 millioen in de schatkist ge vloeid tegenover f 16,9 millioen in de eerste 8 (maanden van 1929, dus f 2,2 mil lioen minder. Een buitengewoon lage opbrengst ge ven voorts de Zegelrechten te zien, n.l. f 1,057,992, dat is ongeveer de helft van de opbrengst in Augustus 1929. Zelfs in de crisisjaren 1920—'22 heeft deze belas ting niet een zoo lage maandopbrengst te zien gegeven. Ook de Registratierechten gaven een veel lagere opbrengst, n.l. f 1,6 millioen tegen ruim f 2,1 millioen in Augustus 1929. Ook dit is een laagte-record. Men moet teruggaan tot October 1927 om een lager maandcijfer voor dit middel aan te treffen. Minister de Geer meent, dat in de opbrengst van dit middel de druk der malaise al ten volle tot uiting komt. Ook de opbrengst der Invoerrechten is wederom belangrijk achteruit gegaan, wat niet te verwonderen is, gezien de vrij regelmatige daling van de waarde van den invoer. Van de accijnsen brachten die van Ge slacht en Gedistilleerd minder op. De Personeele belasting is het eenige middel, dat een hoogere opbrengst van eenige beteekenis aan kan wijzen, n.l. f4,8 millioen tegenover ruim f 4,4 mil lioen in Augustus 1929. De opbrengst der Rijksinkomstenbelas- ting kon zich goed op het peil van het vorige jaar handhaven, wat in de ge geven omstandigheden bevredigend ge noemd mag worden. De Tabaksaccijns toont met ruim 2,4 millioen een kleine vermeerdering. BELASTINGBETALING OP POSTKANTOREN. De invoering van de postbetalingen in de steden heeft geheel aan de verwach tingen beantwoord, zoodat naar den thans bestaanden toestand het aantal betalin gen van directe belastingen op de kan toren der posterijen tot 3 millioen is ge stegen. Het voornemen bestaat, dat in stituut verder uit te breiden tot alle ge meenten, ressorteerende onder de stede lijke belastingkantoren, waardoor naar schatting dit aantal met nog ongeveer 250,000 betalingen zal toenemen. RIJWIELBELASTING. In de beschouwingen, welke jhr. De Geer gewijd heeft aan de rijksbegrooting 1931, geeft de minister een overzicht van de maatregelen, waardoor de budget balans werd bezwaard. Bij deze maatre gelen staat ook vermeld: „Schrapping rijwielbelasting f 6,5 millioen". Dit eou den indruk kunnen vestigen, dat de rijwielbelasting zou worden afgeschaft, hetgeen onjuist is. De strekking van bo venbedoelden maatregel is, dat de op brengst van de rijwielbelasting niet ten bate komt van de gewone diensten, doch dat zij in het wegenfonds gestort wordt. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. De go aden koets, waarin de Koninklijke Familie is gezeten, verlaat het Binnen hof, toegejuicht door de duizendkoppige menigte, die dit schouwspel gadesloeg. fabriek, groote Koffiebranderij en Thee- meleerinrichting, eene inrichting voor het sorteeren en reinigen van peulvruchten, zaden en fourage, een tvijnafdeeling en limonadefabriek, terwijl eene speciale af- deeling is ingericht voor opslag en ver werking van Kaas, welk artikel direct op de groote markten wordt ingekocht door daartoe speciaal aangewezen per sonen. Het systeem „direct van producent tot consument", wordt hier dus wel ten volle in toepassing gebracht, zeker ten voor- deele van het publiek, hetgeen uit prij zen en kwaliteiten is te constateeren. Wenschen wij ten slotte de Firma Al- bert Heijn, wier Directie, Zooals steeds gebruikelijk, bij ide opening voor eene verrassing had gezorgd voor het pu bliek, alle succes in onze gemeente toe! BRUINISSE. Uitslag van de Zaterdag jl. gehouden schietwedstrijden van den bij zonder vrijw. landstorm, le pr. M. Boot, 2e pr. R. de Waal; 3e pr. Anth. Jume- let; 4e pr. Jac. Kik; 5e pr. C. Otte; 6e pr. D. de Koning; 7e pr. C. Hooger- werff8e pr. L. van Wouwe; 9e pr. J. de Ronde; 10e pr. Th. Kik; 11e pr. C. W. Kardol. OUD-VOSSEMEER. Er wordt medege deeld, dat door de Kamer v. Koophandel en fabrieken voor Westelijk N.-Brabant aan de Ambachtsheerlijkheid van Oud en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe is ge vraagd verbetering te brengen in den toestand van het veer te Nieuw-Vosmeer. ONDERWIJS. Conventie van Genève. Ingestemd werd met de door de Gr. Mpij. v. Landbouw1 naar voren gebrachte bezwaren tegen ge sloten handelsconventie en zal het K. N. L. C. geadviseerd worden om de be zwaren aan de Regeering kenbaar te maken. Comité v. Edonomisöh verweer. Instem ming vond het voorstel van het K.N.L.C., om met andere centrale organisaties en den F.N.Z. en Tuinbouwraad een comité van economisch verweer op te richten. Onkruidbestrijdiny Naar aanleiding van een ingekomen schrijven over de wen- schelijkheid om te komen tot wettelijke voorschriften ten opzichte van onkruid- bestrijding, zooals in België en Frank-, rijk reeds het geval is, werd besloten om zich te wenden tot Ged. Staten of der gelijke voorschriften door de provincie zouden kunnen worden gesteld. Voorts zal een schrijven gericht worden tot de betrokken Tramweg-Mpij. Gras- en klaverzaden. Met instemming werd kennis genomen van de wijze, waar op is getracht om den Ned. Landbouw te betrekken in den aanbouw van gras- en klaverzaden van den Wieringermeer- polder. Als afgevaardigden en plaatsverv. naar de algemeene vergadering van het K. N. L. C. werden aangewezen de heer S. J. de Regt en C. Franse, terwijl tevens aan de kringen zal worden gevraagd om op hunne kosten een vertegenwoordiger te zenden. ZIERIKZEE. Dat de belangrijkheid onzer gemeente ook daarbuiten niet on opgemerkt voorbij gaat, bewees de be kende Firma Albert Heijn, door ook hier een filiaal harer bekende onderneming te vestigen. De nieuwe winkel mag voorzeker een aanwinst voor onze plaats worden ge acht. Ze is geheel op moderne wijze ingericht, zooals wij de winkels van deze firma in andere steden kennen. Alles is tegels en marmer, terwijl bij den gehee- len bouw is rekening gehouden, dat hier levensmiddelen moeten worden verhan deld, en dus aan de strengste eischen van zindelijkheid en hygiëne is voldaan. Maar meer nog dan voor de keurige inrichting zelve, constateerden wij bij de opening groote belangstelling van het publiek voor de geëtaleerde artikelen, die het dan ook in hunne fleurige omgeving zeer goed deden. En de in deze branche deskundige huismoeders betoonden zich daarbij niet minder verbaasd ;over de bijzonder voor- deelige prijzen, hetgeen ons aanleiding gaf, eens in de winkel te informeeren, of de firma Albert Heijn nu werkelijk in staat was, zoo goedkoop te leveren en waarom, dit dan wel het geval was. Zeer bereidwillig werd ons op onze vragen geantwoord, en vernamen wij, dat inderdaad tot extra lage prijzen kan worden verkocht, jen niettemin uitsteken de kwaliteiten worden geleverd, daar de firma te Zaandam in hare fabrieken zelf veel artikelen fabriceert of ver werkt. Zij heeft dus controle op grondstoffen, weet, dat leder artikel absoluut prima is, en kan door deze economisch gecom bineerde wijze van werken, veel goed- kooper leveren. Zoo exploiteert men te Zaandam eene Koek- en Baüketfabriek, eene Suiker- werkfabriek, eene Cacao- en Chocolade SCHERPENISSE. De heer D. J. Duin houwer, die als onderwijzer naar Indië vertrok en intusschen was benoemd tot directeur van een Rijksnormaalschool te Bandoeng, is thans aangesteld als In specteur van het L.O. LANDBOUW EN VEETEELT. V. P. Z. Woensdagavond a.s. houdt van 77,30 de heer W. J. van Schelven te Zierikzee voorzitter der afd. Schouwen-Duiveland der V.P.Z., een rede door de radio over „Wanneer levert pluimvee voordeel op?" Waar het pluimveehouden in ver band zal worden gebracht met den land bouw is het voor den pluimveehouder1 zeker van belang deze rede door den luidspreker te volgen. VERGADERING DAGELIJKSCH BESTUUR Z.L.M. Onder leiding van den voorzitter, mr. P. Dieleman, hield het dagelijksch be- .stuun der Z. L. M. op 15 September zijne gewone maandelijksche vergadering te Middelburg. Bij de opening wenschte de voorzitter, den heer D. J- Dees, geluk met zijn Koninklijke onderscheiding en deelde mede, dat de heer J. Welleman bedankt had als voorzitter van den kring Oost Zuid-Beveland en als lid van het dagel. bestuur der Z. L. M. Door den kring is als voorzitter, benevens als lid van het hoofdbestuur aangewezen de heer P. Scheelede Putter te Biezelinge en als plv. hoofdbestuurslid de heer P. A. Lindenbergh Ez. te Wemeldinge. Waar het hoofdbestuur in de vacature van een lid van het dagelijksch bestuur moet voorzien, werd goedgevonden, dat de secretaris van den kring, de heer P. J. J. Dekker, voorloopig de vergaderingen bijwoont. Landbouwhuishoudonderwijs. Mededee- ling werd gedaan van de correspondentie met B. en W. van Zzee over den bouw van de nieuwe Landbouwhuishoudschool. Waar een der lokalen is opgezegd, zal ook in de te betalen huursom wijziging worden voorgesteld. Met instemming werd vernomen, dat mej. Kome hare lessen zal hervatten. Prov. Regelingscommissie. Met instem ming werd kennis genomen van de be slissing van Ged. Staten, dat de heeren J. J. Geluk te Noordgouwe en C. de Feijter Jz. te Boschkapelle zijn benoemd tot leden van de Prov. Regelingscommis sie voor de Paardenfokkerij. ,4DoerinnenorganisatieDe ontwerp-sta- tuten van de boerinnenbond vinden in stemming. De oprichtingsvergadering zal worden bijgewoond door den secretaris. TERKOOPINGEN, ENZ. OOSTERLAND, 17 Sept. Heden werden alhier ten verzoeke van den heer W. v. d. Vate, ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verkocht: paard voor f 290; koeien voor f 340;, f 400 en f 440; ossen voor f 80, f 93, 95, f 100, f 105, f 132, f 199, f 250V f 265 en f 275; vaar zen voor f 86j, f 104, f 1111, 205, f220, f 231 en f 260; stiertje voor f 99. POST EN TELEGRAPHIE. VERKORTING ARBEIDSTIJD. Bij! de opening van de Staten-Generaal heeft de Centr. Bond van Nederl. P. T. en T.-personeel een geïllustreerd adres aan de Tweede Kamerleden gericht, waar in erop wordt gewezen, dat er sedert 1923 bij het Staatsbedrijf der P. T.T. in buitengemeen sterke mate is gerationali seerd. Hoewel in dat tijdsverloop het aantal behandelde poststukken toenam van 717.073.752 tot 930.671.785 en 't tele foonverkeer steeg met 70 pCt., is het aantal ambtenaren verminderd met 20 pCt. Daardoor zijn de werktijden van het personeel sedert 1 Januari 1923 met een half uur verlengd, zoodat het be draagt 48 uren per week, voor het tech nisch en bestellend personeel 51 uren en voor de kantoorhouders nog 10 a 13 uur per dag. Daarom dringt adressant bij de Kamerleden met klem aan oni bij het P. T. T.-bedrijf binnen den kortst mo gelijken tijd minstens de werktijden van vóór 1923 te doen herstellen, welke ver korting pioductieven arbeid beteekent voor honderden werkloozen. NIJVERHEID EN TECHNIEK. Willys Overland heeft eene prijsver laging aangekondigd van verschillende harer modellen personen- en vrachtwa gens. Deze verlaging is mogelijk gemaakt door de gestadig groeiende omzet in Nederland gedurende de eerste acht maanden van 1930. RADIO-NIEUWS. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. De A.V.R.O. had in de maand Augus tus 225 zenduren. Hoeveel heeft ze er daarvan ongebruikt gelaten? Geen enkel. Ze heeft alles opgesoupeerd. Maar nu de andere omroepen. Met de V.A.R.A. gaat het. Die had 241 zenduren en liet er 6 ongebruikt. Daar is geen rede lijke aanmerking op te maken. De K.R.O. echter liet van de 265 uren er niet min der dan 61 ongebruikt en de N.C.R.V. had van de 230 uren eveneens in 61 niets te vertellen. Dit beteekent, dat van de 496 uren op den Huizerzender in Augustus er liefst 122 ongebruikt bleven, of bijna 25 pet En let nu even goed op, schrijft het „Vad." Door het zendtijdbesluit heeft de A.V.R.O. over Augustus 190 uren verlo ren. Die kregen de anderen. Doch op den Huizerzender bleven 122 uren on gebruikt. Al die uren zijn dus van den algemeenen omroep afgenomen, om niet gebruikt te worden. Gaf men ze aan de A.V.R.O., dan zou er eigenlijK geen radiostrijd behoeven te zijn! RADIOTELEFONIE. Woensdag had van het hoofdbestuur van de P.T.T. uit, het eerste geslaagde kruisgesprek met Indië plaats, waarbij men gebruik heeft gemaakt van geheime telefonie. De rijkstelegraafdienst is er nl. in geslaagd het gesproken woord in een zoodanigen anderen vorm te brengen, dat dit voor een mede-luisteraar volkomen onverstaanbaar wordt. Bij de ontvangst wordt het geluid dan weder in verstaan- baren vorm teruggebracht. Het systeem heeft het voordeel, dat de omzetting auto matisch tot stand wordt gebracht en dat geen wijziging aan toestellen of lijnen noodig is. KORT EN BONDIG. Alles wat men niet veranderen kan, wordt lichter te dragen door geduld. Stel nooit tot morgen uit het goede, dat ge heden doen kunt; het heden al leen is het onze. Rijk te zijn is een zegen, wijs te zijn is een kracht, maar goed te zijn is de grootste zegen. Schoonheid is slechts volmaakt, wan neer zij door goedheid gelouterd wordt. Men moet op den weg der vriendschap geen gras laten groeien. ZEETIJDINGEN. ZIERIKZEE, 17 Seept. Ingeklaard: Mo torschip „Prowesse", kapt. W. Stokes, geladen met suikermelasse van Boston van Boston naar Bergen op Zoom. MARKTBERICHTEN. Coöperatieve Telling Zierikzee. Veiling van 16 September. Appels: princesse noble 9—14; roode calvine 2e 17; Gron. kroon 12—22; the queen 12—14; manks codlin 2e 12; val- appels 4—10; peren: triomph de vienne 12—27; beurre de merode 13—22; id. le brun 2e 13; id. hardy 17—25; id. d'an- goulême 17; id. d'amanlis 25; william duchesse 2e 4—12; bonne Louise 3e 16; durandeau 3e 7; conseiller a la cour 2e 8—12; soldat laboureur 2e 10^-16; pres. rosevelt 2e 11; valperen 4—9; drui ven: black alicante 51—61; pruimen: rei ne victoria 10—15; burnbank 19; sui- kerboonen 611; snijboonen 613; to maten 8—12; blauwe aardappels 4; al les per k.g.; drielingen f 2,70; per 100 k.g.; savoije kool f 8—14; roode idem f 7; bloemkool f 4—12; kropsla f 2,90 —3; andijvie f 1,80; komkommers f 1— 2; per 100 stuks; wortels f 4; prei f 5; kroten f 1; per 100 bos; eenden f 0,62 per stuk. Valling». „Eendracht" ta Tholen. Veiling van 17 September. Tr. de cronsel, le 24; 2e 15; 3e 5; br. le brun, le 13; br. de merode, le 16; br. hardy, le 16—27; 2e 14—17; 3e 10—13; br. blanc, le 8; br. clairgeau, le 27—28; 2e 22; 3e 16; br. diel, le 15—16; tr. de jodoigne, le 10—11; 2e 8; 3e 3; sign, d'esperen, le 16; cox pomona, le 34; will, duchesse, le 10—19; 2e 9; 3e 7; lemoenappel, le 14—25; tr. de vienne le 25; 2e 16; bonne Louise, le 24; 2e 13_18; groene id. 1 e22; 2e 15; Bismarck le 21; 2e 14; 3e 5; maagdepeer, le 18; 2e 15; herzogin Elsa, le 15—21; 2e 15; 3e 12; soldat laboureur, le 21; 2e 16; 3e 14; duch d'angoulême, le 22; perzik peer, le 12; calabas, le 16; bentheimer- zoet, le 18; Duitsche zoete, le 16; 2e 9; zure appels, le 7; conferance, le 21; durandeau, le 9—16; handperen, le 6; zoete val, le 4; zure val, le 3—5; stok- snijboonen, le 3; pruimen, le 28,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 5