Zierikzeesche Nieuwsbode WILLEM VQGT komt! A. V. R. O. Maandag 15 Sept. 1930. zierikzeesche courant. De u»a.8Auü5i. ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën DE DOCTORES. NV. IMSTEMIU EIEMENTEIMIEK iII Ur. FETEIS, Uit Stad en Provlnoie. ABONNEMENT: Prfji per 8 mftaadea f 1,60, franco per poet 1,80. Voer het buitenland per jemr 10, Afsonderljjke nommere 5 cent. Vertohgnt Knd., Wned. en Vrjjd. Tel. So. 82. - Poetgiro 18T67T. No. 12054. Ult|.-Mullir M. J. KOSTEN. TM 18 regel» 00 eta., m 4 regels en durboren 20 ets. per regel. Reclame. 80 ets. p. regel. Bjj eontraot belangrijke korting. Insending op den dag TM ait- gsTe vóór 10 nr*. ■Itarlljfc 10 uur op dwdogv. nitgnl Zl], die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot t Oct. a.s. verschijnende nummers GRATIS. b"i nnenland. DRAlSItlAvANVALKEMBURCS-- mLEVERTRA BEELAERTS VAN BLOKLAND. Uit den boezem der Nederlandsche de legatie is vorige week te Genève bij monde van minister Beelaerts van Blok land, een frisch en krachtig geluid ge komen, dat in vele hoeken van de Vol kenbondsvergadering met hartelijk ap plaus werd ontvangen. Onze minister van buitenlandsche zaken richtte zijn zwaarste geschut op de teleurstellende resultaten, die de Bond tot dusver ver mag aan te wijzen op het gebied der economische en militaire ontwapening, waarbij de economische wellicht nog meer zijn critische belangstelling had dan de militaire, want de heer Beelaerts zei terecht, dat het oorlogsgevaar in de wereld aanmerkelijk zou kunnen toene men, wanneer het economische nationa lisme, dat overal tot protectionisme leidt, de economische crisis in de toekomst nog zou 'kunnen bestendigen of verergeren Het protectionisme, zoo riep de heer Beelaerts uit, is een doodloopende weg. De heer Beelaerts was er sterker dan ooit van overtuigd, dat de wereld be staat uit natiën, die in veile opzichten van elkaar afhankelijk zijn, zoodat het niet langer aangaat om een 100 o/0 na tionalistisch standpunt te handhaven als uitgangspunt bij de organisatie van in ternationale betrekkingen. En dit geldt meer dan ooit op het gebied der econo mie. Wie, zooals de Nederlandsche re geering, in den Volkenbond gelooft, kan dan ook niet dan met bezorgdheid zien hoe weinig practisch resultaat is opge leverd door de pogingen van den Bond om internationale economische samen werking op verschillend gebied voor te bereiden. De heer Beelaerts had geen ge brek aan voorbeelden om dit trieste feit te illustreeren. Van de militaire ontwa pening en de Haagsche Codificatieconfe- rentie kon de minister al niet veel be ters zeggen. Dat alles gaat veel te lang zaam, zoo langzaam als de constructie van het nieuwe Volkenbondsgebouw, waarvan alleen nog maar de eerste steen ligt. Wat noodig is, is een beter begrip van de waarheid, dat een gezond inter nationalisme de beste waarborg is voor feuilleton. de bevordering van ieders nationale be langen. Minister Beelaerts stelde dan ook schertsend een nieuw artikel 19 van het Bondspact voor, dat niet zal moeten slaan op de mogelijkheid van herziening van verouderde verdragen, maar op de mogelijkheid van herziening van ver ouderd nationalisme, dat de wereld geen zier verder brengt. De rede was een frisch en zakelijk geluid, dat ongetwijfeld in de Bondsvergadering een weldadigen invloed kan uitoefenen. DE STAKING BIJ DE K.L.M. GEËINDIGD. Nadat de rijkjsbemiddelaar mr. de Vries eerst afzonderlijk toet ieder ;der bij het conflict betrokken) partijen had geconfe reerd, is onder zijn leiding- op het depar tement van Waterstaat een gemeenschap pelijke bespreking 'gehouden, waarbij vier léden van 'de vereeniging van verkeers vliegers en 'drie leden van den raad van1 bestuur 'der K.L.M. tegenwoordig wa ren. Dientengevolge hebben de piloten zich! bereid verklaard tot dadelijke her vatting van 'den dienst op de vóór de staking geldende voorwaarden. De directie heeft zich bereid Verklaard allen weer in dienst te nemen, spoedige herziening van 'de dienstvoorwaarden te bevorderen en 'den rechtstoestand der piloten schriftelijk vast te leggen. Aan een commissie van drie personen zal zoo spoedig, mogelijk 'opgedragen worden, oen ontwerp-rechtstoestandlte imaken. In deze commissie zullen de directie en de Ver eeniging van 'verkeersvliegers elk een lid aanwijzen en 'den minister van water staat zal worden verzocht, een derde lid buiten de partijen aan ,te wijzen om de leiding der 'commissie (op zich te nemen. Heden' (Maandag;) Wordt het werk her vat. CONGRES S.D.A.P. EN N.V.V. Nog maar enkele maanden, geleden be vatte het groote gebouw voor K. en W. te Den Haag een groote schare leden der moderne arbeiders- en vakbeweging. Toen den 16en Mei heerschte in de zaal het duister van den dood; het was de herdenkingsplechtigheid voor den leider Troelstra. Zaterdag was de groote zaal wederom gevuld met leden van S.D.A.P. en N.V.V. Thans om in een congres te demonstreeren voor Staatspensioen, Al- gemeene invoering van den wettelijken 8-urendag. Medezeggenschap en bedrijfs organisatie, Wettelijk geregelde vacantie, Sociale verzekering en werkloozenzorg, Ontwapening en tegen de a.s. Vlootuit- breiding. De heer J. Oudegeest, partijvoorzitter, opende het congres, waarna hij de kwes tie van de uitzending van dit congres aan 't licht stelde. (De redevoeringen Waren niet tevoren bij de radiocontrole commissie ingezonden, waardoor de uit zending per radio niet doorging). Nadat op voorstel van den voorzitter telegrammen waren verzonden aan de Poolsche en Duitsche partijgenooten (aan de Iaatsten om hun succes bij de ver kiezingen op Zondag toe te wenschen), verkreeg de voorzitter van het N.V.V. de heer E. Kupers het woord, die sprak over: Staatspensioen en sociale verzeke ring. De volgende spreker was dr. Th. v. d, Waerden, die behandelde het onderwerp: Medezeggenschap en bedrijfsorganisatie. Op beide redevoeringen volgden eenige discussie, waarna drie resoluties werden aangenomen, respectievelijk betreffende: ouderdomsverzekering, wettelijke werk loosheidsverzekering en medezeggenschap en bedrijfsorganisatie. bericht, dat haar nieuwe uitgebreide prljseourent van Zwakstroom-Sterkstroom en Radio-Artikelen op aanvraag gratis aan Heeren Handelaren worden toegezonden. Amsterdam, C, Prinsengracht 220-224. De avondvergadering werd gehouden onder voorzitterschap van den heer van de Walle, vice-voorzitter van het N.V.V. Als eerste spr. trad op de heer S. de la Bella Jr., die tot onderwerp van zijn rede had: „Dioorvoering van den 8- urendag en invoering van een wettelijke vacantie-regeling". De heer Alberda sprak over de vloot wetplannen, herinnerde aan het petition nement van 1923 tegen de Vlootwet en verdedigde het huidige petitionnement te gen de plannen van den minister van defensie tot uitbreiding der vloot. Zondag werden te Amsterdam en Rot terdam meetings tegen de Vlootwetplan nen gehouden, welke door duizenden wer den bezocht. Na afloop werden groote optochten gehouden. ZIERIKZEE. Dé ingezeténen zij hierbij medegedeeld, dat .orize burgemeester, de heer* J. C. A. Bannink, voor 3 .iweken piet vacantie is. De toestand van sommige wegen op de Zeeuwsche 'eilanden laat meermalen tel wienschen (over. van verschillende kan ten komen 'ernstige klachten betreffende den slechten toestand van een 2-tal wegen op' eiland Schouwen, n.l. de weg Zierikzee over Serooskerke, Ren esse, Haamstede en [terug langs den Dijk en de weg 'Zierikzee, Brijdorpe, Loopers- kapelle, Scharéndijke, Eikerzee, Ellje- meet, Renesse. Deze wegen Worden te smal geoor deeld, terwijl 'de verharding vele putten en gaten vertoont én ,op den weg los steenslag gespreid 'wordt. Reeds thans is er een levendig verkeer 'op deze wegen en het is te verwachten, dat dit verkeer nog in sterke mate zal toenemen, zoo- dra de verbetering van het veer Zijpe— Anna-Jacoba tot stand is gekomen, waar door, ook de badplaatsjes Renesse Haamstede aan de Westkust van het eiland tot 'ontwikkeling kunnen komen en verkeer tot tzich 'zullen trekken. Dje B. B. N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, heeft Zich daarom tot het bestuur van het Waterschap „Schouwen" gewend, om dringend verbetering ,van beide genoemde wegen te vragen. De bekende omroeper van de A.V. R. O., de heer W. Vogt, komt Woensdag 24 Sept. a.s. in de Concertzaal, om te spreken over ide Zendtijdverdeeling. De stem van den omroeper door de microfoon is genoeg bekend, maar velen Zullen de bekende klanken Wel eens onmiddellijk zonder) draadlooze uitzending, willen hoo- nen. Dlaarvoor is 24 Sept. gelegenheid. Dieze A.V.R.O.-avond wordt opgeluisterd door medewerking van het beroemde A.V.R.O.-octét, waarvah io. a. Boris Lens- ky en Egbert Veen deel uit maken. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit hummer voorkomende adver tentie. 1 Voor het politie-diploma slaagde dezer dagen 'de heer C. J. Klink, alhier. h Vrijdag gaf het gezelschap „Dé Flierefluiters" in de Nieuwe Schouw burgloge aan de Balie „Merijntje Gij zens' Jeugd" van A. M. de Jong, met Welk stuk het vorige jaar hier in ide Con certzaal) wijlen Nap Ide la Mar triomphen vierde. Dé rol van tie „Kruik" was als voor Nap geschreven en pnze nieuwsgierig heid dreef ons naar de Balie, om te zien hoe de heer Walter Smith „de kruik" speelde. Hij heeft ons zeer vol daan! 't Was de ruwe, rauwe wilddief, de schrik van 'de streek, de eenzame zwerver van de hei, met het zachte pleksken in z'n hart voor z'n vriendje „Merijntje", welke rol, evenals vorig jaar, door Ciska Kremer zoo werd uitgebeeld, dat „het" Merijntje voor ons leefde. Vooral die tafereelen waren pakkend, waar Merijntje wijsgeerige theologische gesprekken/ voert met zijn grooten vriend, samen keuvelend aan den weg of in de stroopershut. Kostelijk -is het too'nieeltje, waar de kleine jongen bij den pastoor komt om zijn diefstal van de „mipsels" goed te inaken, nadat „de Kruik" het bezoek heeft 'aangekondigd. Lang en hartelijk is er geapplaudis seerd, vooral voor de Kruik, Merijntje en, de Pastoor. Zaterdag en Zondag trok „Fierefluiter's Oponthoud" de aandacht. Meer nog (dan in „Het Verraad", waar in hij de rol van „Dé Kruik" vervulde, heeft de heer Smith ons voldaan als flierefluiter". D|at is zijn rol; voor hem is ze geschreven en met entrain heeft hij! ze vertolkt. Het type van den reizen d-en muzikant, de trekvogel van de hei, Wiens avonturenlust hem overal heen trekt, de spotvogel, de grapjas, alles is in hem vereenigd. Met een gemak en lust speelt hij „Flierefluiter", al was hij Flierefluiter. D)at is tooneelspelen. „Merijntje" en „Blozekriekske", de 2 kameraadjes, die bij Blozekriekske's moe der hun groote menschenspel speelden, vulden elkaar uitstekend aan. Spontaan leefde het publiek mede met de leuke tooneelen. Dé pastoor en Jans kregen evenzeer hun rechtvaardig aandeel in den bijval. „Jans", de pastoormeid, is een plaatje, geknipt uit een Brabantsch ge ïllustreerd blad. Maar het succes was voor Flierefluiter, die het stuk draagt en) speelt met een opgewektheid, die aan stekelijk werkt. BURGH. Sedert enkele weken vertoeft af en toe in de Westenschouwensche In lagen een wit reigerpaar, vermoedelijk de zilverreiger. Déze vogel, nog schuwier dan zijn inaamgenoot, de blauwe reiger, een merkwaardigheid in Onze om geving. Wij hopen van harte, dat hij vooij het doodelijk schot van een [natuur liefhebber^) gespaard moge blijven. Trouwens, naar onze meening, staat hij onder bescherming der Vogel wet. NOORDWELLE. Zaterdag had alhier een ernstig ongeluk plaats. De heer A. v. d. P., wonende te Ellemeet, kwam met paard en rijtuig uit Haamstede. Toen hij het transformatiegebouw even buiten het dorp naderde, sloeg het paard op hol, wat tengevolge had, dat zijn vrouw uit het rijtuig geslingerd werd en zoo danig op de leuning van de diehtbijzijn- de brug terecht kwam, dat haar gezicht ernstig gewond werd. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Na door dok ter Verduijn den Boer te zijn verbonden, kon ze naar haar woning worden ver voerd. NIEUWERKERK. Vrijdagmiddag Werd alhier in het nieuwe Raadhuis 't eerste huwelijk voltrokken. Het bruidspaar ver liet overgelukkig 'de trouwzaal, wijl door tien ambtenaar, 'die het huwelijk voltrok, pan tie bruid een bouquet en aan den bruidegom een huwelijksgeschenk onder enveloppe werd aangeboden. Naar hét Engelach. 21 „Ik wil rechtvaardig zijn". „Dat waardeer ik. En ik hoop, dat U voor mij ook wel eens een excuus zult weten". „U heeft er geen noodig!" „Dat denkt u maar. Volgens mijn eigen meening handel ik altijd heel verstandig. Zelfs u zult mij toch. niet bescheiden noemen?" „Waarom zoudt u dit ook zijn? U zulit ééns nog wonderen verrichten!" MacBride kon niet anders dan ingeno men zijn met dezen geestdriftigen lof. „Er"is veel te doen in het ziekenhuis", begon hij weer. „Gisteren had ik een hoogst-merkwaardig geval". Toen werd hun onderhoud verder van zuiver technischen aard. Het was laat, toen hij weg ging en van Malloryi werd niet meer gesproken. Een uur samen zijn met Margaret ver kwikte hem altijd. Er heerschte zulk een goede kameraadschap in hun omgang. En achter haar uiterlijke kalmte school zulk een diep gevoel. „Zij is de soort vrouw, die het type is van alle groote en „goede vrouwen c»p de wereld", peinsde hij. „Ze heeft haar aandoeningen, haar tong en haar gedachten, alles uitstekend onder con trole!" En het was aan Margaret, niet laan Queenie, dat hij idaeht, toen hij naar zijn kamer terug ging. Een brief van Queenie lag op tafel. D|eze scheen in groote haast geschreven en luidde: .Beste' Will, Mr. Mallory werd aangezocht, om een portret naar Frankrijk, naar den sa lon, in te zenden en nu wil hij stu ren, wat hij op het ©ogenblik van Imij onderhaden heeft. Is dat piet een compli ment? Ik zal er nog vele malen voor moeten poseeren, maar daarna zal ik je, niet meer lastig maken met Mr. Mal- lortyj. In haast, Je Queenie". MacBride knikte, toen hij tien brief toevouwde. „Ja, het verheugde hem, om te hooren, dat dit nu het laatste portret was. Wat hij van Margaret had gehoord, deed hem niet met meer sympathie over den schilder denken. Gedurende de week daaraan volgende zag MacBride Queenie maar heel weinig; zijn eenige troost was de gedachte, dat de schilderij op die manier des te eer der voltooid zou wezen. En wanneer hij haar dan zag, was Zij niet op haar best. Op! een avond, dat hij na het eten even aanliep, vond hij er haar al heel bleek en moe uitzien; zoo, dat hij er van ontstelde. „Je slaapt toch wel goed, kindje?1 vroeg hij bezorgd. „Neen, niet zoo heel goed". „Heb je pijn, of is er iets, Idat je hindert?" Zij haalde de schouders op en ant woordde ontwijkend. „Iedereen heeft z'n kwellingen". „Vertel ze mij' dan eens. Je moet niet iets hebben, dat je hindert. Ik ben im mers sterk genoeg, om al je kwellingen van je af te nemen?" „Neem! jezelven dan ook van mij weg!" riep zij luchtig, „want jij bent een van mijn ergste kwellingen!" „Waarom?" vroeg hij, even zwaar wichtig als altij.d. (Queenie lachte weer, maar er w,as geen greintje vroolijkheid in haar lach, „Will", zei ze, „tracht toch eens hu mor te verstaan! Je bent altijd zoo ge wéldig ernstig; dat benauwt mijl" „Heb ik zoo totaal geen gevoel voor humor?" vroeg hij wat bitter. Maar weet je,Wat mij hindert?.... Dat je zoo in het geheel niet goed uitziet! Ik dacht er juist over, of „ik je moeder niet zou waarschuwen"- Denkt U om a.s. Woensdagavond. STAVENISSE. Dé laatste nachten heeft alhier een groote slachting onder de ko nijnen plaats gehad. Bij eenige konijnen- houders in tien polder alhier, zijn circa 50 konijnen (waarschijnlijk door een hond,gedood. ST.-ANNALAND. Hoewel wat laat heeft St.-Annaland Donderdag j.l. toch ook nog op feestelijke wijze den 50en jaardag van H.M. de Koningin herdacht. En wel op een wijze, zooals slechts St.-Anna land dat op ons eiland verstaat. Het is weer een feest geworden dat klonk als een klok. De feestcommissie heeft weer alle eer gehad van haar werk. En wat dat werk beteekent kunnen slechts zij beoordeelen, die al eens lid van zoo'n commissie zijn geweest. Reeds Woens- was de Voorstraat en de daar ge plaatste muziektent keurig versierd, ter wijl de bewoners van Tuindorp een heel aardige dubbele poort hadden opgericht. Donderdagmorgen werd om half 8 door twee ruiters te paard reveille geblazen, waarna om 8 uur het feest werd inge wijd met klokgelui en 80 saluutschoten. Daarna gaven eenige muzikanten wat koraalmuziek van den toren ten beste, waarna werd overgegaan tot opstelling van den optocht, bestaande uit school kinderen, het muziekgezelschap, versier de auto's, versierde fietsen, hondekar, huishoudwagen, de vier jaargetijden, bloe misterij, landbouw wagen, boot, ambachts wagen, windmolen enz. Een bijzonder woord van lof komt hierbij zeker toe aan de bloemisterij van de gebroeders Keur (louter samengesteld uit zelf ver bouwde gladiolen) en den huishoudwa gen, waarop de jongedames in allerlei ouderwetsche Thoolsche kleederdrachten verschillende huishoudelijke werkzaamhe den verrichtten. Bij de fietsen trok een drietal vliegmachines zeer de aandacht. De optocht was een succes. Nadat aan de haven door de schoolkinderen enkele vaderlandsche liederen waren gezongen en de burgemeester een toespraak had gehouden, trok men het geheele dorp door. Van 2—3 gaf het muziekgezelschap een concert, waarna van 3—5 op het schoonplein volksspelen werden gehou den, als: geblinddoekt prijzen knippen, zakloopen, fietsen met lange Goudsche pijpen, eieren rijden en tonnetje rijden. Alles trok veel belangstelling. Jammer dat bij het rijden met pijpen nog een klein ongeval plaats had, doordat een kind werd omvergereden. Gelukkig liep het ongeval goed af. 's Avonds gaf „Ac celerando" weer een concert, wat jam mer genoeg letterlijk in 't water viel door den inmiddels losgekomen regen, Dubbel jammer was dit voor de muzi kanten, die zich den geheelen dag zoo veel moeite getroostten .om de stemming er in te houden. Even vroolijk werd ech ter na afloop van 't concert de beroemde St.-Annalandsche fakkeloptocht gehouden. Dit was, als steeds, voor ons dorpje een fantastisch gezicht. Daarna verdreef de regen alle menschen van de straten, doch in de café's werd onder dansmuziek de feestvreugde nog tot laat in den nacht voortgezet. En.... alles had weer een or delijk verloop. Bijna vergaten we nog te melden, Idat tie schoolkinderen van de openbare school in tie klasse namens tie feest commissie werden getracteerd. De kin- tieren van ide bizondere school konden hun tractatie in ontvangst nemen bij den voorzitter van ihet comité, daar door het bestuur verboden was, dit op school te doen. Ook was verboden dien dag dien kinderen vrijaf te geven. Wij mee- nen echter te hebben opgemerkt, dat het over-overgroote deel hun vrijaf toen maar genomen hebben. Voor de versier- „Wat een onzin! Als je dat doet, neemt ze den eerstvolgenden trein hier heen". „En zou dit dan nog zoo erg zijn?" „Wacht tot na de Volgende week, Will. Dian mag je schrijven, zoo veel als jje wilt!" Hij wias verbaasd, dat ze zoo weinig I tegenstand bood. Wel een bewijs dus, dal) ze zich ook Waarlijk niet goed voelde. „Ik geloof", zei hij op eens, „dat dit alles komt door dat poseeren voor Mal lory. Wat denkt de Professor er van?" „Ik heb niet van Mallory, tegen mijn ouders gesproken", zei Queenie koud. Er is geen reden voor. Ik ben geen wiege- kindje meer, Will!" „Dat kan zijn, maar je bent toch nog een heel „klein kindje"!" MacBride voelde nu sterk verlangen om haar te vertellen, wat hij van Mal lory, wist, maar kieschheid weerhield I hem! „Het verwpndert mij", riep zij, „dat 1 jei liefde kon opvatten voor zoo'n baby,!" „Maar in vele opzichten „ben je niet meer zoo'n „klein kindje"! „Wat heb je hier al zoo uitgevoerd?" Queenie begon rad te spreken; toch I mérkte MacBride wel degelijk, dat haar I levendigheid niet van opgewekten aard I was. „Ik begin nu haast te wenschen, dat zie toaar 'niet naar Lonlden wajs gegaan, (dacht (hij, „of ten minste, dat haar moe- - der er bij was. Maar die zou zij mis schien wel luisteren en dus ook beter op zilchzelv© letten. In ieder geval ben ik blij, idat ze hu niet diikwijls toeer voor Malloryi poseeren zal. Bijzonder teeder zei hij haar goeden dag1 en tot zijn verbazing hield; ze hem bij den arm terug: „Will", zei ze. Ik ben tot de slotsom gekomen, dat ik al een heel onwaardig persoontje ben! Ik geloof, (dat je dan ook al heel gauw genoeg Van mij zult krij gen!" „Zoo ver iis het tian toch nog niet!", antwoordde zij glimlachend. „Ik geloof ook, dat ik je soms beleedig, antwoordde hij ontwijkend. „Dius je vindt ook wel, dat ik soms verschrikkelijke dingen tegen je heb ge zegd?" „Van een ander zouden ze zeker „ver schrikkelijk" hebben geklonken. Maar van jou niet, mijn koninginnetje!" Hijf bracht haar handjes naar de lippen en kuste ze. „Niet doen!" riep zij. „Waarom met? Het zijn zulke mooie handen! Dé handen van een groote damel" „Vian een doeniet, zeg liever! Ja, Will, ik deug nergens voor, dan om naar te kijken! En daar zal je gauw genoeg van krijgen!" „Neen, dat is niet zoo!" verwierp hij, met vuur. Even later moest hij toch gaan. (Wordt vervolgd)t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1