Zierikzeesche IÉ Nieuwsbode abonnement; Maandag 8 Sept. 1930. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD Inzending Advertentiën buitenland. BINNENLAND. HAMSTEtUMSCHE ELtMENIEHFUIIEK i/i fik. FETUS, Uit Stad en Provincie. Pc tja per 8 «Maden f 1,50, huw per poet t '.80. Voor hei ooiteoleed per j««» 10,- A/ïoiiderltjke nummer* 5 oeni. Veraohgnl ïnd., Wmd. en Vrgd, Tel. No. 82. - Poetgiro 137877. tab 18 regela 60 ato., tu 4 regel» en dnerboren 20 ete. pel regel. Beelamee 80 eta. p. regel. Bij eontreet belangrijke kortiaj. Intending op den deg ren nit- gere «óór 10 ar*. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. altarlllk 10 uur os den dag aitoaaf 'DE RAMP OP *5AN DOMINGO. D© te San Domingo (West-Indië), (aan gerichte stormschade wordt volgens de Associated Press op minstens 50 milli- oen dollar geschad. De hongersnood grijpt meer en meer pm zich heen. Eey strenge rantsoeneering van de binnen komende levensmiddelen is nog nood zakelijk. De lossing van de stoomb'ootef Wrengt grooite moeilijkheden met zich mede, omdat de havenscheepvaart door de ronddrijvende wrakstukken bijna pn- mogelijk is en doordat bovendien alle pakhuizen zijn Vernield. Groote troepenafdeelingen zijn reeds begonnen met 'de opruimingswerkzaam heden en het begaanbaar maken yan de straten, welke larbeid eenige maanden in beslag zal nemen. Bijna alle grcote openbare gehouwen, waaronder het pa leis van iden president, het parlements gebouw en (hot gebouw der justitie zijn verwoest. Viele gewonden izijn slechts half ge kleed] en geheel blootgesteld aan 't ruwé weer., Ondpr (de getroffenen begint groo te ellendie tte heerschen, want ofschoon dokters, verpleegsters, medische hulp middelen, tenten jen ook levensmiddelen per vliegtuig ien per stoomschip -yan Haïti, Porto (Rico en Havana worden aangevoerd, geschiedt |het reddingswerk toch pijnlijk langzaam, daar 't wordt oemoeiliijkt door (de vernieling Ider brug gen en |de blokkeering tier straten en Wegen met ,de overblijfselen van de ingestorte huizen én omgewaaide hoo rnen. In verband imet het gevaar van epi demieën hebben de autoriteiten, naar vernomen wordt, jbevolen, dat de lijken dei\ omgekomenen én masse moeten wor den verbrand. De in )tie stad aangerichte schade is overigens nog (veel grooter, dan men perst meende. jHet zakenleven staat ge heel stil. pok de meeste legatiegebou wen hebben [geleden; het Fransche ge zantschap1 en de archieven zijn verwoest. Vjan de [verwoestingen op' het platte iand is [nog niets bekend. Op zijn bree- den weg in Noordwestelijke richting naar dje zee heeft de orkaan groote verwoes tingen aangericht, |d,och, terwijl het ver lies aan imenschenlévens in de dunbe volkte districten [gering moet worden geacht, is (de schade toegebracht aan oogsten en 'boerderijen daarentegen zon der twijfel zeer groo,t. Het eiland leed reedjs voor den storm aan een economy fiche diepressie en na deze ramp Zij;n duizenden zonder (middelen van bestaan. t DE A.V.R.O.-BETOOGING. Zaterdagmiddag heeft pp het terrein Houtrust te 's-Gravenhage de reeds te vpren aangekondigde. A.V.R.O. demons tratie plaats gevonden, waaraan naar schatting idoor 100.0000 personen juit "alle deelen Iples lands, is deelgenomen. Met auto's, autobussen, rijwielen en te voet kwamen de betoogers naar Houtrust om de A.V.R.O.-vlag te (laten wapperen. En wanneer (tijdens de redevoeringen bij' een tof andere passage, die insloeg, al die 'vlaggen nog extra (omhoog stoken werden, dan zag men waarlijk niets meer dan de A.V.R.O. jDe stad heeft van haar gedaverd en Houtrust (heeft bet van iden 'vasten wil van al die de monstranten om fiet 'er niet bij te laten zitten, eer [aan de A.V.R.O. recht gedaan is en de onmogelijke verdeeling van den zpndtijd, die liet secretarisme in den aether ten Itroon verheven heeft, pnge- daan gemaakt lis. Waardig, maar (met groote geestdrift voor den vrijen, algemeenen omroep boven dit sectarisme uit heeft (men 'pp Houtrust gedemonstreerd. Waardig, doch klemmend was wat er gesproken toverdi Een betooging, die indruk moest maken 'op al diegenen, welke nog niet Idoor partijzucht en -belang verblind zijn, maar acht weten te slpan op1 /hetgeen er bul ten allle politiek in ons volk omgaat). •Den. H. Molhuijzen, mr. J. H. v. Doome en W. Vogt voerden het kvoord. IDir. Westerling spralk een slotwoord, walartna die volgende' motje bij acclamal- tie werd] aangenomen: „Meer diain 100.000 leden vlaai de A. V. JR.O. vereenigdi op den landdag top 6 September 1930 op Hojutrust in Diep Haag, Wendiein zich eerbiedig tot Uwp Majestejit, omdat hun rechtsgevoel is ge krenkt dpor -de wijze, waarop ki-e wét bericht, dat haar nieuwe uitgebreide prfjeoourant van Zwakstroom-Sterkstroom en Radio-Artikelen op aanvraag gratis aan Heeren Handelaren worden toegezonden. Amsterdam, C Prinsengracht 220-224. op de verdeeling van den zendtijd is toegepast. Naar hun méening is het leen éisch van billijkheid, (dat ietder Nederlanden de geiheele week een nationaal algemeen programma moet kiymejn beluisteren, dat niemand kan kwetsen en dat tons (yolk vereent. Zij wenscheh, dat geen zendtijd van dit algemeen programma zal worden af genomen ten bate van partiji-uitzpndin- gén, dié ons volk verdeelen. Zij wenden zich daarom vol hoop ep yerttouwein tot Uwe Majesteit, die jhet symbool zijt van de eerbied van ons volk, in de overtuiging, dat Uwe (Maje- 'steit Wel aandacht zal willen schenken aan deze verlangens van een zoo groot deel van Uw volk". Djeze motie zal ter kennis van H.M. worden gebracht Hierop liet de muziek het Wilhelmus hppren, dat uit volle borst door de tien duizenden werd medegezongen en biet een algemeen zwaaien van de A.V.!R.O.£ vlag werd besloten. WATERLEIDING OP SCHOUWEN-DUIVELAND. De vragen van den heer Kersten be treffende opheffing van de verplichting voor kbe bevolking van Schouwen en Duiveland tot aansluiting aan de water leiding en het niet vorderen van voor uitbetaling voor de levering van water heeft de Minister van Arbeid, H. en N. alle vier ontkennend beantwoord. Wat de vraag betreft inzake een eventueele bereidverklaring van den minister om den dwang tot aansluiting op te heffen, antwoordt de heer Verschuur nog: Blijkens de ervaring geeft een drinK- waterleiding onschatbare voordeelen voor hygiëne en bedrijf; het inzicht daarin wordt dikwijls eerst later het deel van velen, die zich aanvankelijk verzetten. Zonder redelijke rentabiliteit, gegrond op de daarvoor noodige aansluitingen, kan een drinkwaterleiding niet tot stand ko men. Verplichte aansluiting is daarvoor onmisbaar. De gemeenten van Schouwen en Duiveland hebben de keuze gehad tus- schen verplichting tot aansluiting en ga rantie van een zekere opbrengst. Zij heb ben alle de verplichting gekozen, waar van ontheffing mogelijk is voor bestaan de woningen binnen zekeren afstand van een hoofdbuis, indien de woningen een ander deugdelijk middel voor drinkwa tervoorziening hebben. Regenbakken zelfs wat meu pleegt te noemen goede regen bakken, kunnen in den regel niet als deugdelijk middel voor drinkwatervoor ziening worden beschouwd. Aan de ontkennende beantwoording van de laatste vraag, n.l. of de minister zijn invloed kan laten gelden, dat geen vooruitbetaling wordt gevorderd, voegt de minister o.a. toe, dat de regeling van de betaling door de afnemers een zaa^c van intern beheer is, die bij voorkeur aan het bestuur moet worden overgela ten. Vooruitbetaling is overigens bij drink waterleidingen gebrliikélijk. MGR. MR. DR. W. H. NOLENS. De leider der R.K. fractie in de Twee de Kamer, mgr. mr. dr. W. H. Nolens, is Zondag 70 jaar geworden. Op 7 September 1860 te Venlo geboren studeerde de jonge Nolens te Rolduc, en voorts aan de universiteit te Utrecht in de rechts- en staatswetenschap en daarna in de theologie aan het semina rie te Roermond, waar hij 26 Maart 1887 tot priester gewijd werd. Datzelfde jaar werd hij benoemd tot leeraar te Rolduc. Den 12en Febr. 1890 promoveerde hij te Utrecht cum laude tot doctor in de staatswetenschap op proefschrift: „De leer van den H. Thomas van Aquino over het recht" en op stellingen tot doctor in de rechtswetenschap. De nieuwe doc tor bleef te Rolduc tot hij in 1896 werd gekozen tot lid van de Tweede Karnen In 1909 volgde zijn benoeming tot hoog leeraar in de Arbeidswetgeving aan de A'damschc universiteit, werd herhaalde malen benoemd tot vertegenwoordiger bij de internationale arbeidswetgeving, nam o.a. in 1919 deel aan de Intern. Ar- beidsconferentie te Washington en werd eenmaal tot voorzitter gekozen. In Aug. 1923 werd hij benoemd tot Minister van Staat. Begin van dit jaar herdacht dhr. Nolens zijn 40-jarige promotie. Mgr. Nolens is o.a. ook voorzitter van den Mijnraad, curator aan de Technische Hoogeschool, voorzitter van den Werk- loosheidsraad en onder-voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid. ZJER1KZEE. De kermis is Zaterdag al heel rustig verloopen. De groote drom men, die eenige jaren geleden, vooral in den namiddag, kwamen opzetten, krijgt men niet meer te zien, terwijl onze stad- genooten-kermisvierders, zich voor een groot deel tegen den avond vertoonen, wanneer, zooals thans, de elec. lampen aangaan. Toen werd het drukker en ge zelliger. Het aantal kramen en spellen is in den loop der jaren ook zeer ge slonken. De stóóm, de attractie vroeger, komt al in geen jaren meer. In de plaats daarvoor is gekomen de „cake walk", tot groot vermaak van de jeugd.... (en ouderen?) Jammer genoeg zijn de wafel en poffertjeskramen ditmaal ook niet ver schenen, wat voor zeer velen een te leurstelling zal zijn, want wat was ge noeglijker dan na de „kemedie" een por tie wafels of poffertjes te verschalken? De moderne tijd vraagt moderne ver maken en de jeugd van thans trekt naar de dancings van „Concordia" of „Juliana" waar ze hun hart ophalen bij jaszrnu- ziek en niggersongs. Twee carrousels, een gewone en de „zweef", een bios coop, een tent, waarin een zeer zonder linge koe, gebak-, suiker- en speelgoed- kramen, vormen de rest van hetgeen dit jaar op de kermis is gearriveerd. Don derdag a.s., de drukke marktdag van ouds, zal allicht meerderen trekken, ter wijl het aantal gelegenheidsstalletjes dan ook meestal rijkelijk is vertegenwoordigd. Schouwburgbezoekers worden verwezen naar de recensies der aangekondigde too- neelavonden In het laatst verschenen nummer van „Auto-Revue", vervolgt H. v. Wer- meskerken het boeiend verhaal. „Het Manneneinland". Van denzelfden schrijver is opgenomen het fijne stemmingsstukje „Als een witte vogel". Naast fraaie foto's vindt de lezer in dit goed verzorgde magazin: „Gevaarlijke bochten en komische wendingen". Leuk is het verhaal van „De Nieuwe Wagen", door Erstman. Bij Kon. besluit is benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zierikzee, de heer T. J. Sikkens, Insp. der Dir. Belastingen alhier. Ten behoeve van het gemeente-mu seum zijn de volgende voorwerpen ge schonken: van mej. Jacoba Karreman te Nijmegen: een letterdoek, in 1777 ver vaardigd door Hugonia van der Vliet (1764—1829); een dito omstreeks 1835 ver vaardigd door Catharina van der Schel de (18241885) kleindochter der voor gaande; een fijn met gekleurde koralen bewerkt kindermutsje van omstreeks 1847, vervaardigd door Maria van der Vliet; van N.N. een z.g. elger of vork met weerhaken aan de tanden, een verboden vischtuig om bij laag water bot te ste- Iken; van den heer A. de Vos te Voor burg: een kist met fragmenten Romeinsch aardewerk uit de 2e eeuw onzer jaar telling, gevonden in het terrein Arents- burgh te Voorburg, en een Spaansch- Moorsche tegel uit het begin der 15e eeuw, gevonden in een huis aan de Noordzijde van het Kerkhof te Zierikzee. Op (dein (Dam, waar lot voor kort dei zaak wan Idhr. Kosters 'was gevestigd^ ((heeft mej. (Bakker—Wiltenburg een vwin- kel geopend woor den verkoop vaji kof fie, thee, (chocolade, biscuits, bonbons |en aanverwante aangename artikelen, die het verhemelte ikumnen streelen. 't Pand zit keurig in ide verf, (voor doeltreffende electr. verlichting ;van etalage en «win kel1 is (zorggedragen, terwijl op Ifte toon bank een keur van zoetigheden is uit gestald, om de veriwendste kooper of koopster [te "voldoen, Zaterdagmiddag en -avond j.l. gaf het Harmoniegezelschap „Apollo" van Wissekerke, onder leiding van de heer C. Flipse, in den tuin van de sociëteit „Ons Genoegen" te Zierikzee, voor den Bond van Muziek- en Zanggezelschappen op Sehouwen-Duiveland, ter herdenking van het 10-jarig bestaan van den Bond, een concert, voor, bij dezen Bond aan gesloten vereenigingen. Na verwelkomd te zijn door den Bondsvoorzitter, den heer C. A. Swenne van Ouwerkerk, werd aangevangen met een pittige marsch, ge volgd door keurig uitgevoerde ouvertu- re's, walsen en ballet's. Dit orkest, dat op concoursen van den Zeeuwschen Bond steeds met de hoogste prijzen en onder scheidingen uitkwam, en als het beste gezelschap uit Zeeland bekend staat, stelde de verwachtingen, die men daar van had, niet teleur, en bevredigde ten volle de gevoelens van muziekliefhebbers en -kenners. In het bijzonder viel te loven het gelijke samenspel en het klank- gehalte, terwijl de technische vaardigheid uitstekend uitkwam en de muzikaliteit der spelers het geheele concert be- heerschte. De aanwezigen hebben dan ook zeer zeker van het ten gehoore ge brachte genoten en stemden met den Bondsvoorzitter in, door herhaald applaus toen aan het eind van het concert dank werd gebracht voor Het ten gehoore ge brachte, wat voor allen niet alleen aan genaam, doch tevens ook leerzaam was. Indien de gelegenheid zich voordoet wil len we dit gezelschap gaarne nog eens meer ontmoeten. Tot kapitein bij den Provincialen Stoombootdienst op de Ooster-Schelde is mét tingalng van 1 Nov. benoemd de heer J. Verdoorn, thans stuurman bij den, dienst top de Wester-Schelde, zulks in de plaats van den heer J. Krello, aan wien mét ingang van dien Idatum, met het oog jop het bereiken wan. den pen sioengerechtigden leeftijd, op verzoek eervol ontslag is verleend. HAAMSTEDE. In tegenwoordigheid van den burgemeester en den brigade-com mandant der Rijksveldwacht in deze ge meente en den Rijksveldwachter teBurgh werd Zaterdag j.l. in de raadszaal van het Haamsteedsche gemeentehuis door den burgemeester van Burgh aan dhr. B. M. v. d. Velde, gemeenteveldwachter van Haamstede en Burgh het dienstkruis voor 30-jarigen trouwen politiedienst uit gereikt. OOSTERLAND. Tijdens de hevige on weersbui die zich Zondagnamiddag over onze gemeente ontlastte, sloeg de blik sem is het hoogspanningsnet der P.Z. E.M., kort bij den transformator, waar bij 3 palen werden getroffen. Eén werd geheel door midden gespleten. Het her stelwerk duurde ongeveer 3 uren, waar na het electfisch licht weer ingeschakeld kon worden. Dat de gebrekkige petro leumlamp weer zoo spoedig kon worden weggeborgen, was bij allen zeer aange naam. OUD-VOSSEMEER. Vrijdag j.l. is be noemd tot gemeente-geneesheer te Nieuw- Vosmeer de heer J. Ver met alhier, in de plaats van zijn broeder P. Vermet, welke benoemd is tot schoolarts in het district Lekkerkerk, welke betrekking door hem op 1 Sept. j.l. is aanvaard. LANDBOUW m VEETEELT* UITVOER VAN UIEN. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft goedgevonden: vast te stellen als mern, uitsluitend bestemd om door af vanwege den daartoe gerechtigde op de verpak king van ten uitvoer bestemde uien over eenkomstig de te dien aanzien geldende bepalingen te worden aangebracht: het merk van de krachtens art. 11 dier wet ten aanzien van den uitvoer van uien bevoegd verklaarde instelling voorzien van de woorden: „Rijksuitvoerkeuriug uien" in een kring tusschen twee con centrische cirkels, waarbinnen het woord „Holland", een en ander gedrukt over laatstgenoemd merk. VEREOOPINGEN, ENZ* SCHARENDIJKE, 2 Sept. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout te Renesse werden heden alhier voor mej. de wed. W. de Kok—van den Hoek te Duiven- dijk? en kinderen in het openbaar ver kocht: Eene hofstede met erf, tuin, boom gaard, bouw- en weiland te Duivendijke, (Brijdorpe) groot 6,23,53 H.A. (14 Gem. 288 R.) voor f 848 per gemet. Toebe- dingen f 120. KERKNIEUWE Ned. Herv. Kerk. ZIERIKZEE. Wegens^ vertrek paar Uitrecht, nam ds. Dt. A. '(Hoekstra in de mor gen godsdienst oefening in dé Nieuwe Kjerk, Zondag afscheid v;an izijn ige meente. Na voorlezing van eenige (ver zien uit Matth. 10, bepaalde Z.Eerw, zijn talrijk gehoor bij de eerste Woorden van Psalm 4, vers 8: „Gij hebt vreugde in -mijn hart gegeven". Na de predikatie richtte spr. hartelijke wjoorden van (af scheid tot kijn beidie collega's, Ouder lingen en 'diakenen, kerkvoogden en nor tabelien, dé organisten, örgeltrapfpferfs, kosters, mej. Costerus, de ledeai der corn- missie van het Vrijzinnig P-astoriéfonds, die dames van de Zondagsschool, (zijn Catechisanten, de leden van de V.C.J.B. én Jongfelingsvereeniging en ten slotte tot d© gemeente. Als voorzitter yan den Kjerkieraad dankte Ids. Vpors daarna jd^ scheidenden leeraar en diens echtgenopj- té vooir al het goedje jen den arbeid, die beiidien in Zierikzee verricht hehben. pp ^ijjn verzoek zong de gemeente Ids. Hoek stra het 4e vers van Psalm 121 ,to|eL Deze [dankte nog in het kort, Waarna met bet zingen vato Gezang 198, vers 5, de diénst beëindigd werd). Van de gelegenV jheid om| 's middags in tie .Gemeenteka mer nog eens persoonlijk van (dsj. en mievr. Hoekstra ajfschéjd tte nemen, (wérd dpor velen gebruik gemaakt. VERSCHILLENDE BERICHTEN. ERNSTIGE MALVERSATIES. Bij het bijkantoor van de Rotterdamsche Bank- vereeniging te Uithoorn zijn ernstige mal versaties aan het licht gekomen. Bij een dezer dagen vanwege het hoofdkantoor gehouden controle moet gebleken zijn, dat de directeur, de heer J. van Z., ge durende negen jaar kans heeft gezien, belangrijke sommen te verduisteren, tot een totaalbedrag van f 100 a f 120,000. Ook de schoonvader van Van Z., de heer van G., die eveneens te Uithoorn woon achtig is, is het slachtoffer geworden van deze falsificaties en voor een bedrag van ongeveer f 10,000 benadeeld. Door de wijze waarop de verduisterin gen hebben plaats gehad, zijn de Rot terdamsche Bankvereeniging en de heer van G. de eenige benadeelden. Van Z. RADI0-PR08RAMMA. MAANDAG 8 SEPTEMBER. HILVERSUM: 7,15 lezing; 8 inleiding Kurhausconcert; 8,15 concert; in de pau ze: gram. na 't concert persberichten. HUIZEN: 7 Maranathaconferentie; 8,30 lezing en concert; 10 nieuws; DINSDAG 9 SEPTEMBER. HILVERSUM: 8,01 A.V.R.O. gram.; 10,01 morgenwijding; 10,30 concert; 12,/5 A.V. R.O. kwintet; 2 lezing; 3 concert; 4 gra- mofoon; 4,30 kinderuurtje5,30 gram.; 6 A.V.R.O. orkest; 7,15 volksuniversiteit; 8,01 concert; R'damsche Philh; orkest; 9,15 Jaszband; 10 nieuws; 10,15 Jaszband; 11 gram. HUIZEN: 8 K.R.O. gram.; 11,30 gods- dienstig halfuurtje; 12 K.R.O. trio; 1,30 gram.; 2 vrouwenuurtje; 5 gram.; 6,01 Esperanto; 6,15 gram.; 6,30 koersen; 6,40 gram.; 7 voordracht; 7,30 landbouwonder wijs; 8 concert K.R.O. orkest; 11 gram. WOENSDAG 10 SEPTEMBER. HILVERSUM: 8 V.A.R.A. orgelconcert; 9 gram.; 10 V.P.R.O. morgenwijding; 10,15 voordracht; 10,30 ziekenuurtje; 11,30 gram. 12,15 orgelspel; 1,45 gram.; 2,30 zang; 3,30 maak het zelf; 4,30 vraaghalfuurtje; 5,15 V.A.R.A.-septet. 'HUIZEN: 8,15 N.C.R.V. concert; 10,30 ziekendienst; 11 gram.; 13,30 harmonium; 12,30 concert; 2 idem; 2,45 chr. lectuur; 3,15 concert; 4,15 gram.; 5 kinderuurtje. is in bewaring gesteld; hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. EEN OUDE VROUW VERBRAND. In de Tuinstraat te Groningen is een 79-jarige vrouw bij het koffiezetten in brand ge raakt, doordat haar kleeren in aanraking kwamen met het brandende gasstel. Toen de buren den brand ontdekten en het huisje binnendrongen, vonden zij 't reeds half verkoolde lijk van de vrouw. Haar 85-jarige man, die nog te bed lag, toen het ongeluk gebeurde, bleef ongedeerd. Het binnenbrandje, dat ontstaan was, heeft de brandweer gebluscht. ONDER EEN TREIN. Zaterdagmiddag is op den onbewa akten overweg aan den Zwarte Weg bij Gouda een ernstig on geluk gebeurd. De 15-jarige A. de Hoog, uit Gouda, fietste met zijn tante, de on geveer 30-jarige juffrouw De Hoog, over den Zwarte Weg in de richting Reeuwijk. Daar het uitzicht ter plaatse op den spoorweg geheel belemmerd wordt door een oude seinwachterswoning, hebben zij den naderenden sneltrein niet bemerkt. De fiets van juffrouw De Hoog werd door de locomotief bij het achterwiel ge grepen en een meter of tien zijdelings van da spoorbaan neergeworpen. Juffr. de Hoog kreeg daarbij een ernstige hoofdwonde. Zij is naar het Van Iter- son-ziekenhuis te Gouda overgebracht. De jongeman kon nog juist voor de locomo tief wegkomen. VAN HEINDE EN VER. Bij een overweg in de nabijheid van den Plattensee (Hongarije) werd een door vijf personen bezette auto door een trein gegrepen en verpletterd. Een aan tal jachtpatronen die de automobilisten bij zich hadden, kwamen tengevolge van den schok tot ontploffing, waardoor de puinhoopen van den auto vlam vatten. Drie inzittenden van den auto werden op slag gedood. De beide anderen wer den zwaar gewond; een hunner is in middels bezweken. Het Amerikaansche Roode Kruis deelt mede, dal door den orkaan te Santo Do mingo 4000 menschen gedood zijn en 25000 gewond. Er zijn 4700 woonsteden vernield en 200 beschadigd, zoodat 29,000 menschen dakloos zijn. Op verzoek van Hoover is het Amerikaansche Roode Kruis te hulp gesneld. De schade wordt op 50 millioen dollars geschat. In de olieinstallaties van de Bataaf- sche Petroleum-Mpij. op Curasao (West- Indië) heeft Zaterdag een ontzettende ontploffing plaats gehad. Door het ge weld van de exploisie werden 7 personen op slag gedood. Drie personen werden zwaar gewond opgenomen, terwijl twin tig anderen lichte verwondingen opliepen. Onder de dooden en gewonden bevinden zich geen Nederlandsche personen van de Maatschappij. De aangerichte schade is aanzienlijk. In Argentinië (Zuid-Am.) heerscht revolutie. Leger en vloot hebben zich vereenigd tot een gemeenschappelijke po ging om president Irigoijen, die al 78 jaar oud is, te verjagen. De politieke opwinding is groot. 13 oorlogsschepen liggen in de haven der hoofdstad. SPORT. 2e BEKER VOETBALWEDSTRIJD. Zojidiaig is (dé beslissing voor dit jaar gevallen. „Zierikzee" heeft ten twteede male dit seizoen gezegevierd én zoo doende weer voor een jaar beslag ge legd op| den beker. En zeer zeker ver diend. Dit is de vierde maal, dat >,Zief rikzee" den beker heeft gewennen. Om djrié uuif stelden bédde elftallen „Slnoto" en „Zierikzee" zich opj, op ft ,Sinoto">> terrein. Het blijkt van af den aanvang dat „Zierikzee" ver in de meerderheid is, en zij wéét Üit na koirten tijd in een dojélp'uiYt uit te drukken. Kort daat;-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1