PUROL abonnement: Vrijdag 5 Sept. 1930. zierikzeesche courant. advertentien tu 1S regel. <0 et.., Til 4 regel, en dearboTen 20 et., per regel. Reclame. 30 eta. p. regal. B{j eontraot belangrijke korting. Inaending op den dag ran alt- gare vóór 10 ara. EERSTE BLAD Inzending Advertentiën HEEREN-BAA1 •a*jr*j>oh/uc* c/?o/v//vcê"/v Zomersproeten ver- Sprutol. Bij alle Drogisten. "AMSTELr BATTERU N.V. VADERLANDSCUE BANK 6% 0BL1GAT1EN a 100 van Huid en Voeten P?tje per 3 «aaand^ü f 1,50, faneo per poet f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afaonderlijke anmmera 5 oeni. Verschijnt Mnd., Wned. en Vrijd. Tel. No. 32. - Poetgiro 13767T. Zierikzeesche Nieuwsbode 87sta JAARBAN8. - No. 12050. Dir. 1. J. DE LOOZE. UltMi'illtir H. J. COSTFM. Olt nummer beataat uit 3 bladen. ■itarlllk 10 uur oo dn» dag v. uitgaaf L>KAUI)]A-VAM VALM.I IDUAIa <8- A ••iLEVERTRAA Uit Stad en Provincie. ZIER1KZEE. De firma P. Sluis te Wees- perkarspel zond ons een reclameplaat, in 8 kleuren uitgevoerd, welke naast de reclame voor Sluis' ochtendvoer een uit stekend propagandamiddel is voor de meerdere consumptie van eieren in ons land. DE ORANJEFEESTEN. De feesten, Zaterdag begonnen, ter herdenking van den 50en geboortedag van H.M. de Koningin, zijn Woensdag j.l. des namiddags voortgezet, nadat Maandag- en Dinsdagavond uitvoeringen waren gegeven door „Kunst en Eer" cn door „D.O.K.", teneinde de gewenschte stemming er in te houden. Woensdag middag concentreerde de aandacht ,van het publiek zich op 't Havenplein, waar „Kunst en Eer" concerteerde en de Klep- permarsch werd uitgevoerd. Tegen 3 uur verschenen, onder geleide van hun .on derwijzers en onderwijzeressen, ongeveer 250 schoolkinderen, gewapend met hun primitieve instrumentjes en te drie uur daalde „Kunst ien Eer" 'de trappen van de muzjxk ent ipf, om de „Kleppermarsch" te begeleiden. Met ijver en animo werd Mork's compositie idoor de jeugd ten gehoore gebracht. Een welgemeend ap plaus beloonde de jeugdige klepperaars. Zeker komt een groot deel van die in stemming toe aan den heer Theewis en :aan hen, die medie hielpen die marsch „er in" te krijgen. Zij zagen hun geduld en moeite beloond. De overige uren van den middag waren bestemd voor de mo- torbehendigheidswedstrijden, die met veel aandacht werden gevolgd, vooral ook, omdat in dit nummer wat spanning zit. Het Havenplein ds wel flink ruim, rna.ar voor wedstrijden als deze heeft men veel ruimte noodig, vooral wanneer de grenzen door publiek worden gevormd. Gelukkig liep alles zonder ongelukken af, dank zij de tegenwoordigheid van geest van de motorrijders. Want het was geen geasphalteerde weg, die moest worden afgelegd. Achtereenvolgens moest gereden worden over een smalle plank, welke smal toeloopt, over een wipplank, over een veerende plank, een dito be smeerd met zeep, door los zand, tus- schen flesschen, ringsteken en tot slot, het overbrengen zonder te morsen van een glas water van een tafel naar een verder geplaatst dito meubel. De leden van de motorclub reden met veel "plezier hun baantje af, al dan niet voldoend aan de eischen der strenge jury, die bij iedere hindernis stond op gesteld en nauwgezet de strafpunten no teerde. De zeepplank, de flesschenrit en het ringsteken vonden echter steenen des aanstoots. Het nummer ringsteken wekte dikwijls den lachlust op, wanneer een der deelnemers, soms zonder den ring aan zijn lans te hebben, een koude douche kreeg. Na ernst, luim! Zoo ook hier. De „ballon"-wedstrijd werd een lachfilm. Achter den motor werd een ballon vast gemaakt en met een stok probeerde men het wormvormig aanhangsel van den motor te slaan, wat wondervlug gelukte. Te half zes werden in „Juliana" de prij zen uitgereikt, nadat de voorzitter der Oranjevereeniging, de heer J. A. Bier- masz, de leden van de motorclub ge luk had gewenscht met het feit, dat zij niet zijn geweest de schrik van den weg, maar dat zij gereden hebben zon der het minste ongeluk en namens de „O.V." gefeliciteerd ihad met 't behaal de succes. De niet-prijswinners kregen een herinneringsmedaille, de overigen fraaie,voorwerpen, welke met eenige toe passelijke woorden uitgereikt werden door den voorzitter der motorclub, den heer de Bruijne. De eerste prijs werd toegekend aan L. Landman, 2e C. N. Rood, 3e A. D. Constandse, 4e W. Oost hoek, 5e M. P. Verjaal en 6e A. v. d. Bout. Een aparte prijs voor ringsteken werd' overhandigd aan A. D. Constandse. De heer de Bruijne richtte woorden van dank aan de „O. V.", die de motor club in de gelegenheid stelde een deel van het programma te vullen, recla me te maken voor de club en te laten zien, dat een motorfiets, ook een eenigs- zins sportief voertuig is. Spr. .dankte den heer Cock voor het schenken van een lauwerkrans, die de eerste prijs uit maakte. Dank mag hier volgen aan den hop man en zijn padvinders, die onvermoeid dien middag in touw zijn geweest. Even na zes uur maakten „Nieuw Le ven" en „D.O.K.", gevolgd door een 2-tal versierde reclame-auto's en groepjes jon gelui, de voorgeschreven rondgang door de stad. ÉCHTE FRIESCHB De aanbieding van de nieuwe fontein in 't Havenpark vroeg tegen 8 uur de aandacht. De heer C. de Looze, voorz. varn het comité der Zierikzeesche Paar- denloterij, sprak de burgemeester, wet houder en leden van den raad toe bij de nieuwe fontein, die spr. mocht aan bieden ter gelegenheid van de 50e ver jaardag van H.M. de Koningin. Spr. her innerde aan de vroegere vereeniging „Nut en Genoegen", die bij feesten de leiding had; zoo bij de feesten in 1907, toen de Koningin hier kwam, de muziektent werd ingewijd en groote feesten werden ge houden. Na den oorlog is „N. en G." verdwenen en de „Oranjevereeniging" heeft haar plaats ingenomen. Bij de laat ste keer dat H.M. onze stad bezocht, re gelde deze vereeniging het feest en sticht te uit diverse bijdragen het monument aan het Kraanplein met klok en banken. Bij V.V.V. is het idéé geopperd bij de 50en geboortedag van H.M. hier een fon tein te stichten, nu eindelijk de waten leiding ook hier haar entrée heeft ge maakt. Al zal men ook hier Nurksen vinden, de fontein is, volgens spr. een fraai monument in een mooi park. On bewust hebben de menschen aan de tot standkoming hiervan bijgedragen, door dat zij loten kochten van de Paarden- loterij. Spr. bracht hulde aan den gern.- bouwmeester voor het ontwerp, den heer van der Woerd voor de uitvoering en 'het personeel van de gemeente voor de wijze waarop zij het park lieten aan sluiten aan de fontein. Spr. sprak de hoop uit, dat bij alle feestelijkheden ter eere van het Kon. Huis en op warme zomerdagen de fon tein in werking zal worden gesteld, waar toe spr., na deze woorden te hebben geuit, overging. Onder het spelen van het „Oude Wilhelmus" door „Kunst en Eer" en applaus der aanwezigen, spoot voor de eerste maal, de fontein in het Havenpark, haar stralen omhoog, waarna de zuivere druppels opgevangen wer den in het bassin, waarin ook goudvis- schen zwemmen. De burgemeester, die namens het ge meentebestuur, de fontein aanvaardde, sprak als volgt: Mijnheer de voorzitter van het comité der Paardenloterij. Het is mij eene aan gename taak namens het stadsbestuur fcle fontein over te mogen nemen en uw comité dank te zeggen voor deze daad van gehechtheid aan onze stad en u de verzekering te geven, dat het gemeente bestuur aan uwe fontein al die zorgen zal wijden, welke noodig zijn Ictm haar waardig te doen blijven zulk een voor name plaats in dit fraaie plantsoen in te nemen. Een oud spreekwoord zegt, dat men een gegeven paard niet in den bek mag zien, maar niets belet ons om het een gegeven kikker te doen. Wel mu Idan, zoover ik als een leek een oordeel mag hebben, dan wil ik wel verklaren, dat deze fontein met blazende kikkers en spuitende rotsblokken een verfraaiing is van het plantsoen en zoowel den pnt- werper, den heer Houdkamp, als den uitvoerder den heer v. d. Woerd alle eer aandoet. Het mag een bijzonder voor recht worden genoemd, thans aan de Oude Haven te wonen; in hoeverre zulks bij de nieuwe belastingplannen produc tief kan worden gemaakt, ware nog eens ernstig te bestudeeren. Het is ions ieen voorrecht (hier ook ,te, zien het bestuur van V.V.V., omdat ook in dit feestgeschenk ook een pakkende propaganda zit. Uwe vereeniging gaf reeds 'n doeltreffende reclameplaat, hier ligt het motief voor een tweeden: naast het historisch perspectief, het wonder van de moderne itechniek in een omgeving van flora's kinderen, waaraan den paam van onze wethouder der plantsoenen1, den heer Koopman, voor altijd verbon den zal blijven. Ook is het mij een vreug de on; welkom te heeten den Directeur der Waterleiding, die zich hier wederom heeft kunnen overtuigen van den hoo- gen druk zijner leiding, waarmede iK natuurlijk niet bedoel den financieelen druk, want daar wennen we ons al zoo'n beetje aan. De voorzitter van den Raad van Beheer, de heer v. d. Weijde, de auctor intellectualis van onze Watervoor ziening, kon tot zijn spijt hier niet aan wezig zijn. Wij missen hem noode, wapt ik heb nog zoo'n stille hoop, dat de Raad van Beheer, in aanmerking nemen de de vele diensten, door het gemeente bestuur aan hun bedrijf bewezen, het ons gemakkelijk zal maken deze fontein veel te laten spuiten als een uitnemende reclame voor hun prachtig duinwater. Ik dank ook het bestuur der Oranje vereeniging voor hunne aanwezigheid. Mij dunkt dal deze plechtigheid een aan trekkelijk punt van het programma ge vormd heeft, een van de weinigen, waar bij de penningmeester niet in de porte- monnaie heeft hoeven te grijpen. Tenslotte een persoonlijk woord. In de Zeeuwsche editie van „Groot Rotter dam" heeft een zekere „Vader Cats" een gedicht gewijd aan de Zierikzeesche fon tein, waarin de persoon van den bur- gemeester een bijzondere rol speelt. Hij heeft dat gedicht geschreven in het Zeeuwsch, vermoedelijk denkende, dat de burgemeester na een jaar die taal wel ondev de knie zou hebben. En inderdaad is zulks het geval. Hij zegt daarin o.a.: Ma noe è'k toch is vernomen Dat de burgemeester dae Glad uut Indië is 'ekomen En noe is 't me'n even klaer! A' je 'eel je jonge leven In dat land eit deur'ebrocht, Bi je zeker deur de zunne Tot je dermen uut'edrögd. 'kKan tie man nie kwaelik nemen, Da 't en graeg nae waeter kiekt, En zö is 't wè te begriepen Da 't fonteintje ,um wè liekt. Ik ben voor mijn persoon Idan ook zeer ingenomen met deze fontein, niet alleen omdat ik veel van water houd, maar ook omdat deze fontein beteekent een verfraaiing van onze stad, van welke ik de eer heb thans ongeveer een jaar burgemeester te zijn en waarop ik trotsch ben en hoop te blijven. Lang leve Zierikzee! Met gejuich en applaus werd deze rede begroet. In de raadszaal had te 8 uur de aan- beiding plaats van een gravure, voor stellende de Kon. Familie. Bij deze aan bieding waren velen aanwezig. De bur gemeester gaf na een korte inleiding den voorzitter der „O.V.", den heer Bier- masz, het woord. Deze herinnerde aan een bezoek, dat hij eenige jaren geleden te Zutphen, aan de St.-Walburgkerk al daar bracht, waar de koster hem wees op een plaats boven het orgel, waar een oog was aangebracht, dat den toe schouwer altijd aankeek, in welk deel men zich ook in hét gebouw bevond. Spr. was het met zijn begeleider niet eens. Dat oog deed geen spionnendienst, waar wij hebben te bedenken, dat wij menschenkinderen zijn en als kinderen opziende graag een oog ontmoeten, waar in we sterkte en steun kunnen vinden. Wanneer de burgemeester, in deze his torische raadszaal gezeten, zich bezig houdt met maatschappelijk werk, dan moge zijn oog vallen op de figuur van Prins Hendrik, die sedert zijn komst in ons land, zich steeds beijvert om maat schappelijk werk te verrichten. Dan moge 's burgemeesters oog getrokken worden naar de Koningin-Moeder, als de perso nificatie van zachtheid en liefde, altijd betoond voor de ongelukkigen, de kin deren en de zieken. Mocht de burge meester in de put zitten, dat late hij zijn oog rusten op het jeugdige gelaat van Prinses Juliana en wanneer hij op ziet naar de gravure, aanschouwend het gelaat van H.M. de Koningin, dan moge hij tot wijze besluiten worden geïnspi reerd. Spr. bood de gravure namens de „O. V." hel gemeentebestuur aan, den wensch uitsprekend, dat ze nog lang mag blijven beantwoorden aan het hier boven geschetste doel. (Applaus). De burgemeester nam daarop 't woord en sprak als volgt: Mijnh. de voorzitter van het bestuur der Oranjevereeniging! Namens het stads bestuur aanvaard ik gaarne de schitte rende gravure, voorstellende ons Konink lijk Huis en we brengen de Oranjever. hartelijk dank voor dit in onze Raads zaal zoo passend geschenk uwer vereeni ging, Mijnh. de voorz., die zich tot taak heeft gesteld om op verjaardagen van het Vorstelijk Huis en op dien van H.M. de Koningin in het bijzonder, de burgerij daarin te doen medeleven en telkens opnieuw de middelen heeft gevonden om uiting te geven aan onze vreugde op die dagen, verschaft ons hiermee tevens op zoo'n ongezochte wijze de gelegen heid om dezen 50en verjaardag van H.M, de Koningin nog eens bijzonder te her denken. Ik behoef voor u de beteeke lis en de verdiensten van het Oranjehuis niet nader uiteen te zetten. Reeds op school worden wij vertrouwd gemaakt met de geschiedenis van onze Oranjevorsten en wie eerbied heeft voor hetgeen vroegere geslachten tot stand hebben gebracht in onze historische stad als 't ware van zelfsprekend die zal zich met mij verheugen over hel gelukkige tiende Kroonjaar van onze Koningin. Bij alle verschil in politiek, religie, stand en le vensopvatting zal de Koningin blijven de centrale figuur, die ons elk jaar weer doel samen komen om gezamenlijk feest te vieren met dezelfde gevoelens van aanhankelijkheid. Hoe is het nu gegaan in onze goede stad? Het bestuur van de Oranjevereen, heeft zich uitgesloofd, de stadsbouwmees ter met zijn personeel heeft gegalop peerd van het eene einde der stad naar het andere, de burgerij gaf geld, het gemeentebestuur deed er f 500 bij, maar op de vergaderingen van de Oranjever., daar zat het bestuur vrijwel in een iso lement, dat veel leek op dat van ons eiland. Waar bleef de dadendrang van de burgerij? Is de Zeeuw niet bekend om zijn aanhankelijkheid aan het Vor stenhuis of zat dat gevoel wat al te diep: De Engelschman zegt: where is a fire, tehere is a smoke, d.w.z. waar vuur is, is ook rook. Op een goeden dag kwam zoo'n kringetje rook mijn kamer binnen. Iemand uit een onzer bekende straten vroeg of hij zijn -huis mocht versieren en ook dwars over de straat. Ik zeg dadelijk: U is de langverbeide burger, ik zat op u te wachten: Versier -de heele straat, de heele stad desnoods, want de Commissie kan niet alles doen". Daarna kwam een rookkringteje, dat naar ben zine riekte, de motorclub „Schouwen- Duiveland, the daring devil". De on verschrokken duivel kwam uit zich zelf met een prachtig nummer: hindernis- rijden op z'n- Amerikaansch. En nu is er overal zoo'n rookkolom metje te voorschijn gekomen. De Nobel- straat met omgeving, 't Vrije Poortje, Het Vischslop, Oude Haven, en op vele plaatsen bleek het heilige vuur te bran- Iden. 't Was net alsof onze brave burgers met electriciteit waren geladen, de P.Z. E.M. was er niets bij. Dat spontane me deleven is een onmiskenbaar teeken, dat de stad Zierikzee ook een verjaardag van de Koningin uitnemend weet te vieren en dat is voor mij en zeker voor u allen die hier aanwezig zijn, een blijk van gehechtheid ien saamhoorigheid. Ik heb het voorrecht gehad vele ver jaardagen van H.MV in Indië te helpen vieren en zoo ook een keer op een een zame post aan een breeden arm der Dj amber Ajer op de Noordkust van Atjeh, waar ik als kapitein-postcomm. de ge- lukwenschen in ontvangst nam van on derscheidene Atjehsche hoofden, met wie wij samen feest hebben gevierd. Ik heb in het Gouvernementshuis te Kota-Radj Panglima Polim, het voornaamste Jagi- hoofd in Groot-Atjeh, vroeger een van onze meest onverzoenlijke tegenstanders,, het woord hooren richten tot den Gou verneur op Koninginne-ver jaardag, nadat eerst zacht het Wilhelmus was gespeeld bij de binnenkomst van den gouverneur. Dat was een moment van groote ont roering en dan komt men toch onder den indruk van deze machtige traditie, die op denzelfden dag tal van vertegen woordigers van Oostersche of Wester- schc afkomst vereenigt tot eenzelfde feestviering, waarvan H.M. de Koningin het middelpunt is. Laat ons hopen, dat door Gods zegen onze Koningin nog tal >van jaren voor ons en ons land gespaard moge blijven, omdat zij de eminente ver tegenwoordigster is van ons dierbare va derland en van al die landen onder den evenaar, waarover ook in Haar naam geregeerd wordt. Lang leve onze Ko ningin Met een driewerf hoera werd deze met vuur uitgesproken rede begroet. Inmiddels was het donker geworden en kwam de aangebrachte verlichting eerst nu tot haar recht. Voor en boven alles de electrische verlichting van den St&dhuistoren, die schitterend uitkwam tegen het donkere fond van den avond hemel. Mooi waren met vetpotjes en speciaal aangebrachte gasverlichting op de Oude Haven. De Lange Nobelstraat, St.-Janstraat en Vischslop toonden hoe de verlichting overal had kunnen zijn wanneer men eens wat eerder daartnede begonnen was, 1-Jet s.s. „Schelde" van de R.T.M. was n:c; hotideid.m elee. lampjes versierd, die in groote lijnen het silhouet van de boot tegen den donkeren achtergrond buitengewoon mooi aangaf. Met deze boot zijn dien avond twee tochten gemaakt tot even buiten de haven. De eerste tocht was tegen entrée (de baten voor de „O. V.") de tweede vaart naar de Schelde, voor genoodigden, die hebben kunnen genieten van dit tochtje. Mu ziek en zang, door den luidspreker ver spreid, of door „Nieuw Leven" uitge voerd, hield er de stemming in. Ook aan land, op 't Kraanplein, gaf de luidspreker volop muziek. De „Stem van den Reus" weerklonk ver in 't rond, zoo ook tijdens de vertooning van de openluchtbioscoop. Met de traditioneele fakkeloptocht, „Nieuw Leven" aan het hoofd, werd ook dit feest beëindigd. dwijnen spoedig door een pet Prns per stuk 25 d, ovecal veckajübaac. tLY.Sebc.faters Prinsengracht 22(fö& AMSTERDAM TEL.48882 PREDIKBEURTEN. Zondag 7 September te Zierikzee. Ned. Her?. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, di. Hoekstra (Afscheid). Kleine Kerk. 7 ure, ds, Voors. Luth. Kerk; Geen dienst. Geref. Kerk? 10.30, Leesdienst en 6.30 are, dri v. Lonk huizen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds Hoogendoorn (Doopsbed. en Be vestiging), 2 Leesdienst en 6 are, ds. Hoogen doorn (oude tijd). Evangelisatie Jeraöl. 10 en 7 are, Samenkomst. Ond-Geref. Gen. 9.30, 2 en 6 are, Lee*-kerk (oude tjjd). voor bolasto Waardon, 's-QRAVENHAGE. met jaarlljksche uitloting. Verkrijgbaar bil alle Kassiers, dag 8 en Dinsdag 9 Sept. „Die Czardas fürstin" (cabaretprinses), waarvan de me lodieën door de radio meer dan bekend zijn geworden en Woensdag 10 en Don derdag 11 Sept. de „Dollarprinses", een operette, die velen onzer lezers zich ze ker nog wel zullen herinneren. Muziek en aankleeding zijn prachtig. De ope rette van Kalman („Czardas fürstin) be handelt de liefdesintrige van een variété- soubrette op een luchtig-vermakelijke, vaak zeer geestige wijze en de artfsten maken het geheel tot een weelde van klank en kleur. De Einclhovensche en Meijersdhe Crt. schrijft: Wat in „Czardasvorstin" gebracht werd, was in één, woord: af, volledig af. De Leeuwarder Crt. merkt op: Alle medewerkenden, stuk voor stuk, hebben de goed bezette zaal doen genieten van zang niet alleen, maar ook van spel en dans. De Zuid Willemsvaart van 8 Juli 1930: Met recht en reden mocht de Directie van Peters en Sleeswijk's operettegezel schap „Czardasvorstin" aandienen als nog nie dagewesen. Met recht en reden, want wat het ensemble ons geboden heeft was eenvoudig af. Hierbij wordt nogmaals in herinnering gebracht, dat het Ver. Rotterdamsch Hof- stad-Tooneel gedurende de kermistijd in de Concertzaal optreedt. Zooals reeds eerder werd gemeld gaat: Zondag Brus- se's „Boefje", ter herinnering aan de 300ste vertooning. Maandag: De Keizer van Amerika, van G. Bern. Shaw; Dins dag: Zijne Hoogheid soupeert, blijspel van Rudolf Oesterreicher en Siegfried Geyer. In deze stukken treden de heer en mevrouw van der Lugt Melsert—van Ees in de hoofdrollen op. en Doorzitten bij Wielrijden, Zonnebrand en Smetten, verzacht en geneest men met Doos 30-60 cn 90 cl. Tube 80 cL Bij Apoth. cn Drogisten ONDERWIJS. RENESSE. De heer Jac. Westerweel, onderwijzer aan de o.l. school alhier is als zoodanig benoemd te Naaldwijk. STAVENISSE. Mej. J. v. d. Berg, tij delijke onderwijzeres alhier, is benoemd als onderwijzeres aan de openb. school te Schore. Ui KERKNIEUWS. KERMIS TE ZIERIKZEE. In de nieuwe Schouwburgloge aan de Balie worden met de kermisdagen een tweetal pracht-operetle's gegeven: Maan- De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Zierikzee heeft bericht ontvangen dat ds. Pijnacker Hordijk op 5 October in trede hoopt te doen, dat dr. Helder tegen 10 October zijn emeritaat zal aan vragen, opdat dr. Barnouw op 2 Nov. intrede kan doen. PREDIKBEURTEN Zondag 7 September Karkwarre. 3 ure, ds. Kuipers. Bara*«karka. 7. 0 ure, de heer K. O. Pinkensiep r, cand te Alkmaar. Bargk. 9 30 ure, ds. Smelifc ran Rotterdam. 3 ure, ds. J. y. Veen nit Tju*- marum.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1