Zierikzeesche 0 Nieuwsbode EXTRA VOOR SOPLA ROOKERS 50 OPEL RIJWIELEN GRATIS! abonnement; Maandag 1 Sept. 1930. zierikzeesche courant, advertentien Inzending Advertentiën KADiSim El fiBONBBELASTING. BINNENLA ND. FEUILLETON. DE DOCTORES. Uit Stad en Provincie. Pr{|« per 3 mundca f 1,60, fnuieo per peat f 1,80. Voor het buitenland per jaar t io,-. Afaonderlijke nnmmera 6 oent. Veraohijnt Mnd., Wand. en Vrgd. Tel. No. 32. - Poatgiro 18I6TT. ran 1—3 rogela #0 ota., Tan 4 regela en daarboTen 20 ota. per regel. Beolamoe 80 ota. p. regel. Bij eontraot belangrijke korting. Inaending op den dag ral ait- gare vóór lO ar*. ■lUrlIJkIO uur op doudogv. uitgaaf Gevonden voorwerpen: Een kinderschoentje; een kleedje; een dameshandschoen; een hoorn van een motorrijtuig; een portemonnaie; een jon genscape; twee leidsels. De BURGEMEESTEE van ZxiRIKZli; Gelet op art. 15 der Wet van 26 Mei 1-870 (Stbl. 82) betrekkelijk de Grondbelasting; MAAKT BEKEND: dat de staat nummer 75, houdende epgaren der uitkomsten van de kadastrale metingen schatting dezer gemeente over bet dienstjaar 1930 van heden af, op de uren dat de secretarie geopend is, gedurende 30 dagen voor belanghebbenden ter secretarie dezer gemeente ter inzage is nedcrgelegd en dat ingevolge artikel 16 der boven aangehaalde wet, binnen 30 dagen na den dag dezer af kondiging door de belanghebbenden, ten koste van ongelijk, in een aan Gedeputeerde Staten gericht verzoekschrift (op ongezegeld papier) hermeting of herschatting kan wor den gevorderd. Zihiuh, 28 Aug. 1980. De Burgemeester voornoemd J. C. A. BANNINK. Ter gelegenheid van de feestelijkheden op Woensdag a.s. zal de laatste briefpostbestelling op dien dag niet worden uitgevoerd. DE KONINGIN SPREEKT TOT DE OVERZEESCHE GEWESTEN. De nauwe samenwerking tusschen de Nederlandsch-Indische en Nederlandsche Telegraaf-Administraties heeft het mo gelijk gemaakt dat de hulde, welke Za terdag op initiatief van het Algemeen Nederlandsch Verbond te Batavia aan de Koningin gebracht is, een aanhankelijk heidsdemonstratie werd, waarin het moe derland en de overzeesche gewesten zich een wijle innig verbonden hebben ge voeld. De uitzending van de redevoering van de Koningin was technisch zoodanig geregeld, dat niet slechts Nederlan,dsch- Oost-Indië, maar ook de gewesten in West-Indië deze zouden kunnen volgen. Voorts mocht ook aangenomen worden, dat vele buitenlandsche luisteraars door de Koninklijke redevoering verrast zou den worden, aangezien deze werd uitge sproken op het uur, dat bestemd is voor de wekelijksche uitzending van de Stem van Holland. Een salon in het paleis Het Loo, waar de Koningin haar redevoering zou uitspreken, was speciaal daartoe in gericht met een microfoon en rechtstreek- sche verbinding naar Kootwijk, met een aftakking naar Apeldoorn,Amsterdam en Hilversum, de laatste voor de heruitzen ding der K.R.O. op 1071 Meter. Precies op tijd ving de uitzending van het muzikaal gedeelte van de huldiging, welke op de Pasar Gambir te Batavia werd gehouden, aan. Een driewerf hoera besloot de uitzending. Dr. ir. N. Koomans sprak daarna de Indische luisteraars toe en zeide dat van de Koningin bericht was ontvangen, dat zij wilde antwoorden op het gebodene. De Koningin sprak als volgt: Naar hét Engelsch. 17 „Neen, ik vergis mij niet. Je mag dan voor hem voelen, maar je hebt hem niet lief!Die dokter is niet een man, om een meisje, als jij bent, de beteekenis van liefde te leeren!" „Maar ik hèb hem lief! Ik bewonder hem om zijn edelmoedigheid en zijn groot- sche ideeën". „Dat is nog geen liefde, kind! Neen, als het niet om hem was, dan zou je enkel aan mij denken!" „Dat moet u niet zeggen!" „Waarom zou ik niet de waarheid mogen zeggen? Ik zal je eens vertellen, wat wij doen moeten, Queenie: hij moet voor ons niet bestaan! Noem je verloofd met hem als je dat dan wilt, maar heb mij lief; blijf mij steeds liefhebben. Ik heb behoefte aan liefde! Er is niets, wat ik zóó zeer noodig heb!" „U?" vroeg zij met twijfel in haar stem. „Ik dacht, dat er zooveel vrouwen waren, die u liefhadden!" „Geen lieftallige jonge meisjes, zooals jijQueenie, het is maar beter, dat ik het je dadelijk vertel. Ik heb toen ik nog heel jong was, een leelijke ver gissing begaan en dat heeft mij een af keer bezorgd voor vrouwen in het al gemeen". „Door den gouverneur-generaal inge licht omtrent het voornemen van het comité, gevormd op voorstel van het Algemeen Nederlandsch Verbond, eener feestelijke viering van mijn 50sten ver jaardag en dankbaar gebruik makende van de mij geboden mogelijkheid het program per radio aan te hooren, is het mij aangenaam te kunnen mededeelen, dat de uitvoering volkomen duidelijk door mij en de mijnen is gehoord, dank zij de voortreffelijke inrichting van den ra diodienst. Onder den verschen indruk van het gehoorde voel ik mij gedrongen het comité én allen, die aan deze uitvoering hebben medegewerkt en den duizenden belangstellenden aanwezigen, mijn war men dank te betuigen voor hun aanhan kelijkheid en medeleven. Dat alle groe pen der bevolking van hun belangstel ling hebben doen blijken, stemt mij tot bijzondere erkentelijkheid. Ik besluit met den oprechten wensch, dat zoowel hier in Nederland als in Nederlandsch-Indië het streven vaardig blijve naar een innige samenwerking ter behartiging van het gemeenschappelijk doel, waarnaar wij al len streven, het welzijn van het land onzer inwoning en het welzijn van het geheele rijk". Nadat de laatste woorden van de rede voering van de Koningin geklonken had den, viel een stilte in en daarna sprak de omroeper van de K.R.O. woorden van dankbaarheid voor het feit, dat deze ver- eeniging de belangrijke uitzending had mogen relayeeren. Deze mag inderdaad als geslaagd beschouwd worden. PLATTELANDERSBOND. In plaats van den aftredenden voor zitter Braat en den aftredenden secretaris Jimmers, die niet voor herbenoeming in aanmerking wenschten te komen, heeft de te Utrecht gehouden vergadering van den Plattelandersbond gekozen tot voor zitter Mr. C. Vervoorn te Herwijnen en tot secretaris de heer J. H. Zwart te Appelscha. Braat werd benoemd tot eere voorzitter. Besloten werd in verband met de landbouwcrisis, le Den Haag een plat telandersdemonstratie te houden. (DE STAKING BIJ DE K. L. M. De directie Ider K. L. M. deelde jnaar aanleiding vian (de Staking nog med* dat de tvliegtuigen door de vliegtuigbej stuurders naar Amsterdam zijn terug gebracht, waar ihet materiaal door den technischen dienst |is ;overgenomen. Daar de staking uitsluitend de vliegtuigbe stuurders betreft, |zal het materiaal er niet onder [lijden. Het conflict is ont staan 'door een loonconflict voor de In- dië-route -en (doordat |de 'bestuurders zich niét met Ide inrichting van den vlieg- technischen dienst kunnen vereenigen O. a. heeft )de piloot Van Dijk verklaard, niet naar Indië te zullen vertrekken waarop hem .schriftelijk pintslag uit den dienst der K. L. M. is verleend friet 1 October a.s. Gemeld wordt !nog, dat de Vliegers van de (K. L. M. zich vooral gegriefd voe len over het feit, dat de heer Plesman de vluchten (naar Indië op één lijn blijkt te stellen (met de gewone verkeersvluch- ten in ;den Europeeschen dienst, hetgeen vplgens hen Igetuigd van een geheel ver keerd inzicht fbetreffejid-e de gevaren aan eerstgenoemde vluchten verbonden. ZIER1KZEE. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, wegens over vorige ja ren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) is ontvangen bij den ontvanger der di recte belastingen te Tholen f 1890,36. Bij K.B. is benoemd tot broeder in „U bedoelt, dat u liefde had opgevat?" „Ja; nog éér dat jij geboren was „Wat is er van haar geworden?" „Ik weet nietzich waarschijnlijk dood gedronken. Het was geen dame". „O", zei Queenie, hard en koud. „Je kunt zeker de gedachte niet ver dragen, dat ik ééns een vrouw heb lief gehad, vérre beneden je stand. Trek je dat maar niet aan, Queenie! Sindsdien hebben vele vrouwen zelfs van hooge geboorte, mij liefgehad; maar ik heb enkel voor jou gevoeld, mijn Koninginne!" „Nooit voor iemand anders?" „Nooit. De herinnering aan die eerste noodlottige vergissing heeft mij vrou wen doen vermijden. Maar zoodra ik je zag, wist ik, dat ik aan de bekoor lijkheid van jouw persoontje geen weer stand zou kunnen bieden!" „Ik begrijp niet, hoe dat mogelijk is; ik ben toch zoo'n onbeduidend wezen, en u is een groot kunstenaar!" „Als een meisje, zoo mooi is, als jij, is zij nooit onbeduidend! O, Queenie, als je eens wist, de duizend-en-één schilde rijen, die ik van je zal maken. Dit is een van mijn beste werken". En Queenie voelde dat dit waarheid was. Heel de schilderij getuigde van den genialen streek van den artist! „Jij en ik zullen een gulden tijd heb ben", ging hij voort. „Wij zullen samen zijn, zonder dat iemand ons stoort. O, ik voel mij wel twintig jaar jonger, als ik naar je kijk!" „Ja?" vroeg ze schuchter. „Je moet MacBride opgeven. Je kunt dat engagement niet voortzetten. Het is Behalve de fraaie geschenken, welke in onze geschenkenlijst staan afgebeeld, zenden wij aan de 50 personen, die ons in de maand October 1930 het grootste aantal SOPLA-bons doen toekomen, gratis en franco 1 OPEL RJJWIEL COMPLEET, (voor Heer of Dame), met een jaar garantie. De inzendingen moeten-dus uiterlijk 1 Nov. a.s. des voormiddags in ons bezit komen. De namen dergenen, die een rijwiel ontvangen, worden met het ingezonden aantal bons, door ons bekend gemaakt. N.V. F. M. HOUBAER Co's SOPLA FABRIEKEN AMERSFOORT de Orde van den Nederl. Leeuw, de heer Joh. F. A. Theewis, directeur van het stedelijk muziekcorps „Kunst en Eer". Hoewel het feest Zaterdagavond een ordelijk verloop had en gepaste vreug de tot uiting kwam, is een clubje fra- fuivers zoo uitbundig geiweest op den St.-Anthoniesdam een vlag van de stok te trekken en mede te nemen, Waar door aan den eigenaar schade en )onge- rief is toegebracht. Ongerief vooral, om- d;at de persoon in kwestie niet frieer van zijn Oranjegezindheid kan blijk ge ven -ein schade, jomdat zijn vlag Weg is, hetgeen hem zeer spijt. Laten Ide bedrijvers van -dit pnaangename feit hun daad eenigszins goed maken, door den persoon in kwestie .zijn vlag terug te geven, of, indien jnoodig, een andere te schenken ;en... laat in 't vervolg ide vlag* gen hangen! - Wij ontvingen een nieuw uitgeko men reclameplaat van de bekende Firma Draisma van Valkenburg. Zooals men weet komt de medicinale levertraan van de kabeljauw; de. plaat nu stelt voor een visch, bezig éen sprong uit het wa ter te beëindigen, en illustreert de ge dachte, dat levertraan „zonlicht in fles- schen" is. De schakeering der kleuren is een zeer bijzondere, waaraan men den Amerikaanschen teekenaar het ontwerp is van den reclameteekenaar Martin Gam. bee herkent. Toch is de' plaat bij nauw keurige beschouwing minder grillig dan ze oppervlakkig lijkt. liet schijnt ons voor een reclameplaat een zeer goed geslaagd geheel. De plaat is in Neder land (bij de Kon. Drukkerij Immig te Rotterdam) gedrukt. Naar wij vernemen zal bij genoeg zame deelname door het Correspondent schap der Nederlandsche Reisvereeniging alhier een rustige Luxe-Reis naar Zwit serland (Interlaken) worden ondernomen, waarvan het traject Brussel-Biazel zal ge schieden per Pullmantrein en verder in Zwitserland 2e klasse spoor en le klasse boot. De reis zal plaats hebben van Zondag 21 September tot en met Maan dag den 29 September. Nadere inlich tingen worden door het Correspondent schap verstrekt, terwijl inschrijvingen voor deze zeer schoone reis moeten ge schieden vóór of op 9 September a.s. Met het oog op het feest van Woensdag a.s. gaat de vergadering van het Chr. Lyceum dien avond niet door. De bijeenkomst wordt nu 13 Sept. e.k. gehouden. KERMIS TE ZIERJKZEE. Het Tooneelgezelschap der N.V. Ver- eenigd Roitterdamsch Hofstad-Tooneel, Directeur Cor van der Lugt Melsert, zal, een groote dwaasheid! Een meisje als jij, en zoo'n zwaarwichtige, stilzwijgende man, als hij!" „Hij is een heel knap dokter. Dat zegt iedereen „En het kan ook best waar wezen, dat hij een licht Is in zijn vak! Maar hij is dan al heel dom, in zijn liefde betoonen aan een vrouw! Ik kan mij nog niet be grijpen, hoe je hem ooit hebt aangeno men. Een meisje als jij! „Er is geen meisje hier in de stad, die hem niet aangenomen zou hebben!" Onwillekeurig was bij Queenie de ge dachte opgekomen aan Margaret Frarnp- ton en Barbar. Ze wist heel goed, dat die alle twee, hoe verschillend van le vensopvatting ze overigens wezen moch ten, een aanzoek van MacBride zouden hebben aangenomen. En zij had hem en kel betooverd door haar schoonheid. Nu niet alléén door haar schoonheid, want I haar intellect was goed genoeg als zij het meer had willen ontwikkelen. „Dus je bent niet van plan, hem op te geven?" j „Waarom zou ik dat doen! Ik ben niet zeker, dat ik u liefheb en wél dat ik zeer op hem gesteld ben. Waarom zou ik hem dan opgeven?" Het was of die tegenstand haar nog bekoorlijker deed iijn in 'zijn oog. Een oogenblik latér traden Mrs. Stour- ton en Barbara het' atelier binnen. Barbara, die een scherp opmerkings vermogen had, keek onwillekeurig het vriendinnetje, vorschende aan. Zij had zich toch den laatsten tijd al afgevraagd hoe Queenie zoo veel tijd gaf aan den evenals de voorgaande jaren, gedurende ide kermis, in de Concertzaal, eenigf voorstellingen geven en heeft hiervoor de aantrekkelijkste werken van zijn re pertoire uitgekozen. Vooreerst geldt dit van Brusse's Boefje. Het stuk dat onlangs ter herden king van de 300ste opvoering in de voor naamste steden van ons land, als altijd voor volle zalen is gespeeld, waarin Annie van der Lugt Melsert-van Ees als altijd in de ziel greep en ontroerde. Zij zal natuurlijk ftok hier in dit stuk optreden. Boefje wordt gespeeld als her denking van de 300ste vertooning met Annie van der Lugt Melsert-van Ees ate Jan Grovers, op Zondag 7 Sept. Voor de volgende avonden js het pro gramma als .volgt bepaald: Maandag 8 September „De Keizer van Amerika", het jongste stuk van G. BShaw, den Ier- schen tooneelschrijver, met wereld-roep, wiens stukken op alle eerste rangstoo- neelrn worden gespeeld. Het werd in dit seizoen, ,als herdenking van het 121/2" jarig bestaan van het Hofstad-Tooneel met Cor en Annie van der Lugt Melsert in de hoofdrollen, 30 malen vertoond, en heeft het publiek sterk geboeid en in kle grootste spanning en met het grootste vermaak dóén toe zien en hoo ren. De pers uitté hare bewondering voor stuk en spel op welsprekende wijze en schreef: „Met een perfecte vertooning van dit ,aan welslagen de hoogste eischen stellende stuk heeft Cor van der Lugt Meteert het 12i/2-jarig bestaan van het Hofstadtooneel willen vieren en het kan worden gezegd, dat het publiek zijn jubileums-geschenk dankbaar heeft aan vaard. Hij heeft The Apple Cart voor treffelijk ten tooneele gebracht, doordat hij de vele zeer goede individueele ver tolkingen tot prachtig samenspel heeft geleid. En zelf heeft hij met Koning Magnus een gave rol aan zijn repertoire toegevoegd". (Nieuwe Rott. Crt.). „Het is éen buitengewoon geslaagde voprsteljling (geweest van een stuk, dat het zeer talrijke publiek blijkbaar den ganschen avond zeer boeide. Nieuwe Crt), Annie en Cor vafr der Lugt Melser? spelen hierin de hoofdrollen. Dinsdag 9 Sept. gaat als derde voor stelling (dezer serie: „Zijn Hoogheid sou peert! Het nieuwste charmante blijspel van Rudolf Oesterreieher en Siegfried Geyier, waarin Annie en Cor van der Lugt Melsert-van Ees de hoofdrollen spelen. De pers noemde het „Een blijspel met het rhytme van een Weenschen wals. Het is de wederopstanding van 't oude Weenen van vóór den grooten wereld oorlog, zooals het leefde en minnekoos „Nu zult u mij niet druk meer zien", zei Queenie tot Mrs. Stourton. „De schil derij is af". „Ja; en mijn man zegt, dat het 't beste werk is van Mallory! Ben je er niet trotsch op, kindje?" „Of ik er trotsch op ben!" klonk het overtuigd. Terwijl Barbara thee schonk, merkte zij op, dat het palet van den schilder niet eens aangestreken was. „Neen", zei Mallory, '„ik heb het mo del en de schilderij vergeleken en ik vond niets meer te doen". Queenie was stil. Zij voelde zich on gelukkig. „Morgen ga ik naar het Noorden", kon digde Mallory aan. „Ik wil sparren schil deren in October." „En ik ga de volgende week naar het Zuiden", viel Queenie in. „Iedereen schijnt dan al weg te gaan", meende Barbara. „Mr. MacBride en Mar garet Frampton ook. Alleen u en ik blijven thuis, Moeder!" „Nu, - ik vind het thuis goed ge noeg" zei Mrs. Stourton, tevreden als altijd. iQueenie had het thuis zeker ook goed genoeg gevonden, als het niet was, in de hoop Mallory te ontmoeten, daar ginds in het vrije Londen! HOOFDSTUK IX. „Maar hoe zou iemand nu ooit met zulk een donkere lucht kunnen schilde ren I" riep Mrs. Edward Grant met on- de. Men voelt zich aangedaan voort durend geamuseerd en zelfs licht ont roerd. Men kan het een aanwinst van het 'blijspel-repertoire ncemen.... Het is een onweersprekelijk blijspel-succes... Het Algemeen Handelsblad oordeelde: „re heele historie kan best gebeurd zijn... Dat maakt dit stuk zoo boeiend en waarlijk belangrijk, terwijl men door de tallooze oolijke gezegden telkens weer in vroolijkheid wordt gebracht- Er Waren oogenblikken dat de heele zaal van den Kon. Schouwburg ineens loeide van het lachen... Het is een van >de beste stukken die we in dit seizoen hebben gezien". Woensdag 10 September gaat: „Men trouwt geen meisjes zonder geld..." Blij spel in 3 bedrijven, door Istvan Zagon, met- Annie van der Lugt Melsert-van Ees, als Erzsike, het meisje „zonder geld", dat een van haar glansrollen is... Van „Men trouwt geen meisjes zonder geld", dat Woensdag wordt gespeeld, schreef het 'Vaderland: „De rol is als voor Anjnie 'van Ees geschreven en zif winjdt ijn no time niet alleen de jonge lui iiif wier midden zij zich bevindt om dert vinger, maar ook de heele zaal..." Dofriderdag 11 September wordt twe* malen, gespeeld, fr.l,. 's namiddags 2 uur en, diemzelfden avond: „Meisjes op een Oorlogsschip", 't nieuwe blijspel, succes van het Shaftesbury-Théatre te Londen,, dat inl Augustus j.l. voor het eerst te 's-Gravenhage avond aan avond) voor volle zalen is gespeeld. In de ftüddag- en avondvoorstelling van Donderdag 11 September: „Meisjes op een Oorlogsschip", dat aan boord van een Engelschen kruiser in de Chi^ neesohe wateren speelt, ziet men eerst (het voor-dék en later op dit schip de kajuit van. den commandant. F. L. schreef in dé Nieuwe Courant na dé eerste opvoering: „Een lange reeks verwarringen en vergissingen, waarom het talrijke publiek onbedaarlijk heeft geschaterd. Ik heb zelden Zoo gul in den schouwburg hooren lachen", terwijl H. B. in het Vaderland schreef, dat de hoofdindruk was: „Een zeer geslaagd amusement, dat ;het publiek danig heeft Vermaakt..." De serie dezer kermisvoorstellingen wordf Vrijdag 12 September besloten met: „Een vrouw zooals ieder zoekt". Een* nieuw blijspel in drie bedrijven, door Ludwig Hirschfeld, waarvan de pers zegt: „Kostelijk! In één woord kos telijk!: de Schlager van het Hofstad- Tooneel. Ga er heen en Jaeh u zelf een avond gezond". Alle vertooningen, ,te geven in die eigen oorspronkelijke tooneel-décors en be- noodigdheden. geveinsde verbazing het mooie nichtje aanstarend. Want zij begreep waarlijk niet, hoe eenig meisje nu lust zou heb ben, om in den mist uit te gaan, als ze thuis heerlijk bij den haard kon zit ten, gevierd in een kring van letter kundigen. Daar de echtgenoot van Mrs. Grant professor in de Engelsche letter kunde was geweest, zagen zij zich al tijd omringd door aankomende schrijvers en andere geletterden. Het was nu eind November en Queenie was bijna twee maanden van huis ge weest. Ze was weggezonden, quasi ter wille van dien hoest, maar in waarheid, omdat de professor wel had ingezien, dat zij rusteloos zou worden, zonder MacBride in de nabijheid en zonder het „poseeren", waar ze zoo zeer op ge steld scheen. „Ik wilde wel, dat zij den artist nooit ontmoet had", dacht Donnington herhaal delijk gedurende de veertien dagen die volgden op MacBride's vertrek. Queenie was stil en lusteloos en toonde nerge" anders belangstelling in dan in de post. „Ik geloof niet, dat de brieven van MacBride de attractie zijn", meende haar vader. En dit was ook zoo; ofschoon de professor zeker verbaasd zou hebben ge staan, als hij had geweten, wat een bloem rijke liefdesbrieven Will kon schrijven, hoe welsprekend hij op papier kon zijn. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1