B IJ VOEGSEL beboerende bij da via Vrijdag 22 Aug. 1930, ia. 12044. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE- RAAD TE ZIERIKZEE, gehouden op Dinsdag 19 Augustus. (Vervolg.) Drie stokers van de gemeentegasfabrieK vragen in een adres een toeslag voor kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar. Dit adres wordt in handen van B. en W. gesteld ter fine van advies. De c- kening van het stedelijk muziekcorps „Kunst en Eer", welke rekening sluit met een voordeelig saldo van, f 17,90 wordt in handen eener commissie gesteld ter on derzoek, waartoe de voorzitter benoemt de heeren Doeleman, van der Kwast en Panny. De rekening van de gasfabriek wordt, wat de cijfers betreft, goedgekeurd en evenzeer vereenigt de raad zich met het voorstel het voordeelig saldo op de re organisatierekening af te schrijven. Met nadruk wijst de commissie op het gas- verlies, dal, hoewel het a'fgeloopen jaar minder, toch nog 128,800 M3. bedraagt. Naar aanleiding van de door de com missie gemaakte opmerking over de gas kachel op het stadhuis, waarop de gas- commissie niet naar genoegen val» üa commissie van onderzoek antwoordt, ont spint zich eenige discussie over het plaat sen van gaskachels door de fabriek. De heer Doeleman merkt op, dat het leveren van gaskachels door <fë fabriek aan particulieren, door den raad altijd is tegengehouden. Spr. meent ook dat de fabriek niet moet treden in de rech ten van particulieren. Weth. Koopman zegt naar aanleiding hiervan, dat er geen raadsbesluit bestaat over het niet mogen leveren van -gas kachels door de fabriek. De gascom- missie is dus vrij. De heer Catshoek acht het goed, dat de fabriek het plaatsen van gaskachels ter hand neemt, vooral waar de particu lieren het plaatsen dier kachels tegen werken. Spr. vraagt verder of het juist is, dat de groote gashouder in slechte conditie verkeert en zoo ja, wil men dan eens een nader onderzoek instellen? De heer de Broekert zegt, dat de fa briek nieuwe afnemers zoekt en gaska chels propageert. Wat de kleine gashouder betreft, daarnaar is een onderzoek inge steld. Binnen afzienbaren tiid komt de gascommissie met voorstellen tot het bou wen van een grooten gashouder. De heer Catshoek maakt de opmerking, dat de gemeente, die toch al reductie krijgt, nu nog goedkooper gas bekomt voor de gaskachels. Dat acht hij niet goed. Weth. Koopman antwoordt, dat deze kwestie bij de begrooting aan de orde kan worden gesteld. Dan zal hij oppo- neeren tegen de gevolgde tactiek bij vast recht, waar hij niet had moeten voor stemmen. Aan de orde is dan het voor stel „reorganisatie straatverlichting". De gascommissie stelt voor de gas verlichting te reorganiseeren. De kosten worden geraamd op f 5500. Hiervoor behoeft niet geleend te wor den, daar het uitbreidingsfonds der fa briek nog f 32019,165 groot is. Het aan steken der straatlantaarns met de hand levert bezwaren op en aanstelling van een Sen stoker zou niet overbodig zijn. Het ideaal is: alles tegelijk aan. Dit kan door middel van z.g. „drukstootappa- raten", welk systeem, volgens den Di recteur de voorkeur verdient, daar de verlichting uit een centraal punt de fabriek ontstoken kan worden. 25 lan taarns zijn met bedoelde branders voor zien. De voorzitter, dit idéé nader toelich tend, deelt mede, dat met 25 lantaarns een proef wordt genomen volgens het nieuwe systeem, n.l. automatisch aanste ken en dooven. Ook uit andere plaatsen kreeg men goede inlichtingen over de toepassing van dit systeem. De heer Quant merkt op, dat bij de genoemde proeven, het dooven van de lantaarns niet zoo best gaat. De heer Doeleman gelooft, dat dit voor stel wel wat optimistisch is. Met het buizennet dat wij hier hebben zal de proef niet zoo goed werken en de resul taten niet aan de verwachtingen beant woorden. Ook ziet spr. in dit nieuwe systeem nu niet zoo'n groot financieel voordeel. Weth. Koopman is ook niet zoo enthou siast. Spr. constateert, dat ook de heer de Broekert het voorstel mede onder- teekende, want van bezuiniging is geen sprake. Bij invoering der electriciteit is gezegd, dat men, bij minder gasverbruik, personeel zou bedanken, maar daar komt niet veel van. Nu wordt het sommetje van f 5500, (jaarlijksche rente, aflossing en reparatie), precies opgeslokt, door handhaving van een 3de man aan de fabriek. Of het nieuwe apparaat in de practijk zal voldoen weet men bovendien ook nog niet. Dr. v. d. Kwast is het voor een groot deel met den heer Koopman eens, maar het gaat niet alleen om bezuiniging. Bij het nieuwe systeem worden de straat lantaarns een half uur eer ontstoken en gedoofd. De heer den Boer merkt op, dat er twee krachten minder aan de fabriek werkzaam zijn. Wat de uitgave van f6500 betreft, daarvoor zag spr. liever een doel van het buizennet in orde gemaakt. Daarmede gaan direct verschillende le den accoord. De heer de Broekert was in den be ginne ook niet zoo voor het nieuw toe te passen systeem, maar, gehoord de ervaringen, heeft hij ook het voorstel onderteekend. De voorzitter meent, dat men de auto matische ontsteking van de gaslantaarns niet vast moet koppelen aan het buizen net, dat toch verbeterd moet worden. Hij voor zich gelooft dat de automa tische ontsteking bezuiniging zal betee- kenen. Gehoord de meening van vele leden, vraagt de voorzitter, de gascom missie verder te laten experimenteeren. Die machtiging wordt verleend en punt 6 voorloopig aangehouden. Op voorstel van B. en W. vereenigt de raad zich met het idéé van de gascommissie om ook voor deze gemeente gasleidingvoor schriften vast te stellen. Op voorstel van B. en W. wordt tevens besloten met 1 Sept. ove** te gaan tot het aan stellen van een tijdelijke leerkracht aan de U.L.O. school. Aan de orde komt dan punt 9, het voorstel tot waterafvoer naar Schouwen. De voorzitter wijst er op, dat opening van de Westhavensluis aanzienlijke on kosten medebrengt en het in het belang van deze gemeente is, dat het water schap bereid werd gevonden om meer wate-' uit de stad op Schouwen te ont vangen. Dr. van der Kwast meent, dat ope ning van de helft van de Westhaven sluis niet zoo veel zal kosten. Spr. heeft een plan opgezet, waarvan hij een tee- kening heeft medegebracht, om een soort spuiboezem te vormen. Het plan geeft aan een duiker onder de gasfabriek, van de Haven aan den Scheepstimmerdijk, naar de gracht; een duiker onder den dam der. Nobelpoort en eindelijk ope ning van een getieelte van de sluis in don Westhavendijk. De heer Catshoek is geen bewonde raar van het voorstel van B. en W. Herhaalde malen is deze kwestie al ter sprake gebracht, maar het plan van B. en W. laat den toestand zooals hij thans is, alleen wordt f 240 meer suatiegeld betaald. Het meerder bovenwater vloeit naar Schouwen, maar de rest blijft zitten. De oplossing die B. en W. aan de hand doen, acht spr. geen oplossing. Jaarlijks wordt er een man de gracht ingestuurd om er wat modder uit te halen; maar wat beteekent dat op de geheele opper vlakte? Met een kleine baggermolen zou men meer bereiken, doch dan dienden de steenen bruggen verandering te on dergaan. Zooals de toestand nu is, acht spr. ze onhoudbaar. Weth. Koopman wijst er*op, dat bij opening van de Westhavensluis het vuile water toch niet direct zee in gaat, maar eerst voor een goed deel terecht komt in de Oude Haven. De heer Panny, het geopperde plan van dr. van der Kwast besprekend, ver zekert dat het maken van duikers ze ker niet weinig zal kosten, want men dient vloeddeuren te hebben. Aan on derhoud en aanschaffing kosten die veel geld, evenzeer opening van de West havensluis. Spr. acht de voorgestelde op lossing zeer goed, want met de water leiding en de vele septictanks heeft de gemeente veel water te verwerken. De heer Catshoek is niet tot andere gedachten gekomen door de besprekin gen van de heeren Panny en Koopman. Bij het plan van B. en W. zal een ge deelte gracht dat loopt van de West- brug tot den Westhavendijk zeker niet profiteeren van de nieuwe regeling en spr. kan zich dan ook niet indenken dat men eenig beter resultaat zal boe ken dan tot nu toe het geval was. B. en W. zullen hun toevlucht moeten ne men tot de opening van de sluis aan den Westhavendijk. In stemming gebracht wordt 't voor stel van B. en W. met 9 tegen 3 st. aangenomen. Tegen stemden de heeren van der Kwast, Catshoek en Versteeg. Ter tafel komt nu het aangehouden voorstel, inzake het plaatsen van deze gemeente in de 3e klasse, wat de ge meentefondsbelasting betreft, met een uiteenzetting wat de volgen zijn wan neer de gemeente zich in de eerste klasse zou rangschikken. De voorzitter licht dit voorstel nader toe. Door overbrenging van de derde naar de eerste klasse., raakt men niet alleen de belastingpenningen van de klei ne inkomens kwijt, maar men heeft bo vendien nog een nadeelig verschil van f 7600 tusschen die twee klassen weg te werken. Het totale tekort zal dan bijna f 33,000 bedragen, dat door opcenten op het gemeentefonds zal moeten worden gedekt. Het aantal te heffen opcenten zal dan pl.m. 60 bedragen. Gaat de raad accoord met het plaatsen van de ge meente in de eerste klasse, dan betalen de kleine inkomens niet. Op het oogen- blik wordt f 75 kinderaftrek toegestaan, maar dat wordt dan f 100. De heer Doeleman meent, dat, wan neer de gemeente vol blijft houden de kleine inkomens niets te laten betalen, dan is daarvan het gevolg, dat de f7600 opgebracht moet worden door de an deren. Voor de middenklasse is de be lasting hier hoog genoeg. Het is z.i, geen bezwaar, dat de kleine inkomens iets betalen aan de gemeentefinancien. al is dat een luttel bedrag. Met het idéé van de vorige vergadering, plaat sing in de derde klasse, gaat hij accoord, De heer den Boer merkt op, dat nu de kinderaftrek hooger wordt, menschen met kleine inkomens en eenige kinde ren, wat of niets betalen. Dr. van der Kwast acht het beter, dat ook de kleine inkomens iets be talen want dan zullen zij zich ook meer burger gevoelen. De heer Catshoek is het met de ge voerde betoogen niet eens. Uit een over gelegde staat van die hier gemaakte klassen in de belasting blijkt, dat bij indeeling in de eerste klasse iemand die f 6000 verdient, f 35,20 meer moet be talen dan tot nu toe. De meerdere kos ten, die voortvloeien uit de rangschik king in de eerste klasse, kunnen door die inkomens beter betaald worden, dan door hen die kleine inkomsten hebben. Om van die lage inkomens nog belas ting te laten betalen, vindt spr. hard. De progressieve belasting heeft een jaar gewerkt. Toen aansluiting kwam bij het Rijk had dit tengevolge dat de lage inkomens zwaarder werden belast dan in 1920, bij de invoering der progressieve hoofdelijke omslag en bij plaatsing in de 3e klasse, zooals nu wordt voorge steld, worden de kleine inkomens nog zwaarder belast. Menschen die niets meer betalen aan de gemeenschap, voelen ook voor die gemeenschap niets meer, merkt weth. Koopman op. De heer Catshoek is juist van tegen overgestelde meening. B. en W. handhaven hun voorstel tot plaatsing dezer gemeente in de 3e kl. Het -voorstel de gemeente in de le kl. te plaatsen, wordt verworpen met 9—3 stemmen, die van de heeren v. Schel ven, Catshoek en Versteeg, welke vóór stemden. Met dezelfde stemmenverhouding werd het voorstel tot plaatsing in de derde klasse aangenomen. De classificatie van de personeele belasting komt het vol gend jaar aan de orde. Bij de verhuring van grond aan de gemeente door de Ned. Herv. Gemeente, merkt dc heer Versteeg op, dat hij had verwacht, dat de kerk dat terrein ge schonken zou hebben om niet. Dat gaat niet, zegt weth. Koopman, die verklaart dat de kerk dan haar eigendomsrechten zou prijs geven. De heer Catshoek is van meening, dat het onderhoud van gemeentewege door deze verhuring weer grooter wordt. Komt straks een ander kerkbestuur met een zelfde voorstel, dan eischt de consequentie dat de raad zulks even eens aanvaardt. De heer Doeleman wijst er op, dat herhaaldelijk in den raad gewezen is op den desolaten toestand van het ter rein aan de Noordzijde van de Groote Kerk. Alle mogelijke oplossingen zijn ge probeerd. Nu is de gemeente in de ge legenheid die zaak op orde te bren gen. Laat men die gelegenheid dan ook aangrijpen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aanvaard, evenals dat inzake verandering van zekerheidstelling van den oud-gemeente-ontvanger, dhr. H. E. Beelaerts van Emmichoven. Bij het nu aan de orde zijnde voor stel tot verleening van een bijdrage van 1 cent per inwoner, voor het comité van actie, tot verbetering van den toe stand aan het veer Zijpe—A.J.-Polder, zegt de heer Versteeg, die zaak wel te willen steunen, al vindt hij het niet zoo.'n groot algemeen belang. De heer de Broekert verdedigt dit voor stel en wijst er op dat het wel dege lijk een groot algemeen belang is. Ieder een kan de ellende bij dezen rivier overgang ondervinden. Zoo is het spr. nog onlangs overkomen, dat hij 's avonds half elf uur over moest, er eerst twee wagons aardappelen moesten worden ge lost. Het nu aanhangige voorstel is ook niet uitgegaan van het comité, maar van wethouder Koopman, die op de laatst gehouden vergadering aanwezig was. Ver betering van genoemd veer is van groot belang; waar verkeer is, is welvaart. De heer Versteeg is ingelicht en zou Opmerker uit de krant aanraden in het vervolg zijn naam onder zijn opmerkin gen te plaatsen en met betere argumen ten voor den dag te komen. De gevraagde 1 cent per inwoner wordt hierop met algemeene stemmen verleend. Over het thans aan de orde komend voorstel van B. en W., om f 10 sub sidie tc geven voor de R.-K. militaire vereeniging te Bergen op Zoom, heeft de heer Doeleman zich verwonderd. Het gaat bij hem niet om die f 10, maar waar blijft men als de gemeente der gelijke zaken gaat subsidieeren? Alle ge meenten zullen zich tot Zierikzee om subsidie wenden wanneer men dit voor stel aanneemt. De voorzitter zegt, dat B. en W. heb ben gemeend, dat waar veel jongelui te Bergen op Zoom hun diensttijd door brengen en kunnen profiteeren van het militaire tehuis, een kleine bijdrage wel op zijn plaats is. De heer den Boer verdedigt de sub sidie. Verschillende jongens uit deze ge meente vertoeven voor de uitoefening hunner militaire plichten te Bergen op Zoom en allen kunnen profiteeren van de voordeelen van het militaire tehuis. De heer Doeleman kan zich indenken, dat de heer den Boer deze subsidie ver dedigt, maar straks komt een verzoek van een Chr. of een neutraal tehuis. Gaat men de R.-K. subsidieeren, dan ko men de anderen ook aankloppen. In stemming gebracht wordt dit voor stel verworpen met de stemmen vón dc beide wethouders en de heeren den Boe? en Guinde vóór. Bij dc rondvraag beantwoordt de voor zitter de schriftelijk ingediende vragen van den heer de Broekert over den toestand van het Luitje. Herhaaldelijk is getracht beweging in de uitvoering van het werk te brengen, maar tot nu toe te vergeefs. De aannemer moet vol gens het aangegane contract het werk eerst met 1 October opleveren. Het spijt DE VERMAKELIJKE HISTORIE VAN DE FAMILIE VAN EMMEN. door G. TH. ROTMAN. 39. Au, Au!" riep buurman opeens en krak-krak deed z'n holle kies. In plaats van een heerlijk balletje gehakt beet hij op een kiezelsteen en dat is nu niet direct aangenaam. Buurman raakte vreeselijk uit zijn humeur, en keek rond naar iemand op wie hij z'n woede kon koelen. 40. Daar viel zijn oog op Keesje, die juist bezig was op z'n zonnebloem te mikken. Nu begreep hflj ineens, hoe de vork in den steel zat. „Dat heeft me die aap van een jongen geleverd!" riep hij uit en rende met groote stappen op Keesje af. den voorzitter ook dat het werk, ter plaatse als bedoeld, zoo slecht opschiet en is het met den heer de Broekert eens. Deze laatste vindt de termijn van op levering te lang en begrijpt niet dat een werk als aan het Luitje zoo, ondeskun dig wordt uitgevoerd. De heer Catshoek is het eens met den heer de Broekert, dat de toestand aan het Luitje onbehoorlijk is en spoe diger in de verbetering had moeten wor den voorzien. Ook de muur verzakt meer en meer. Spr. hoopt dat B. en W. maat regelen zullen nemen dat deze zaak wordt verbeterd. Aan het slot van de vergadering ver telt de burgemeester, waarom de leden dezen middag een cake bij de thee kre gen. Het gebak was van een bakker, wiens oven thans door gas verwarmd wordt en die wilde demonstreeren, dat ook met gasverwarming iets smakelijks gebakken kan worden. Daarop volgde sluiting. VOOR DE HUISVROUW. Over appelen en peren en pruimen. Men is het er algemeen over eens, dat fruit een goed en nuttig voedsel is en rfdaafr er wel weinig menschen zullen zijn, die niet van fruit houden, zijn we alle eensgezind in onze lof op ons koste lijke vaderlandsche fruit. Appelen, peren en pruimen in het bijzonder zijn zeer smakelijk en bevatten vele nuttige zou ten en zuren. Vooral appelen kunnen op tal van smakelijke wijzen gebruikt wor den. We kunnen er appelmoes van ko ken, bij wijze van groente, met vanille- vla er over wordt deze moes een heerlijk nagei echt, we kunnen er met een meng sel van griesmeel en suiker een pudding van koken, koud laten worden en met vanillesaus dienen. We kunnen appel- compóte maken, tesamen met bananen, sinaasappel en suiker; we kunnen zoete appelen stoven, we kunnen rijst met fijn gesneden zure appelen tot moes koken (met water, zout, citroenschil, lepels bo ter en suiker), we kunnen stamppot van zoete appeler en aardappelen maken, we kunno-.i gebakken brood met appJmoes (tusschen twee sneetjes, en dan met bo ter lichtbruin gebakken) en suiker be strooid eten. De appel is werkelijk een kostelijk stuk fruit. Peren en pruimen kunnen we als compote nuttigen, of ze stoven. En heeft u wel eens vruchten soep gegeten? Probeer dat eens: op 1 liter water neemt men 1 citroen, suiker naar smaak, 1 ons rijst of parelgort, 1 pond pruimen en desverkiezend nog an dere vruchten. Water, citroenschil en rijst of parelgort kookt men samen, waarbij men op het laatst de gewasschen prui men toevoegt, die men even laat mee koken, waarna men de suiker naar smaak bijvoegt. Appel jam. Neem hiervoor op 3 pond zure appelen, 2 pond suiker, 1 citroen (of theelepeltje gemberpoeder) of 1 ons fijn gehakte gember. De gesneden appe len kookt men met schil en klokhuizen en pitten en met zooveel water tot alles onderstaat. Dan alles zeeven en inkoken tot jamdikte met suiker en citroensap of gember. In een grooten Keulschen pot bewaren of in kleine jampotjes met schroefdeksel. HUISVROUW. NIJVERHEID EN TECHNIEK. HET WERELDVERBRUIK VAN MOTOR RIJWIELEN. Het Amerikaansche departement van Handel verschaft ons uitvoerige en hoogst interessante gegevens omtrent Ide motor rijwielen. Het belangrijkste van de vele cijfers in het rapport is wel het feit, dat de mee ning dat het motorrijwiel langzamerhand verdrongen wordt door den goedkoopen automobiel niet juist is. Want uit de to taalcijfers blijkt, dat er in 1929 een toe neming van bijna 400.000 stuks te consta- teeren viel ten opzichte van 1928 en dat die vermeerdering 16 procent bedroeg. Van het totaal waren niet minder dan 84 procent in Europa in gebruik, het geen 19 procent meer is dan in 1928. In Azië nam het gebruik met 15 procent toe, in Australië met ongeveer 5 procent en in Afrika met niet minder dan 20 pCt. In Amerika waren op 1 Januari 1930 maar 6 procent van het totale aantal mo torrijwielen in gebruik, te weten 139,369 stuks. Australië volgde met 128.071 stuks, wat ook bijna 5 procent is. Daarna volgde Azië met 71.223 stuks of 3 pCt. en Afrika met 61.891 stuks of 2 procent. Het totaal van Europa steekt daarbij wel zeer gun stig af, zijnde 2.224.656 stuks, of, zaoals reeds gezegd, 84 procent. Het meeste wordt er in Engeland mo tor gereden, Daar waren 741.758 stuks in gebruik, wat bijna 28 procent van het wereldtotaal uitmaakt. Het ziet er naar uit, dat Duitschland hard op weg is om Engeland voorbij te streven. Daar zijn namelijk reeds 650.000 stuks in gebruik, wat een vermeerdering bij een jaar te voren van 40 procent beteekent. De derde plaats wordt door Frankrijk ingenomen, met 405.513 stuks of een vermeerdering van 26 procent, in vergelijking met den toestand op 1 Januari 1929. Amerika volgt pas op de vierde plaats met 119.396 stuks, wat een vermindering beteekent van on geveer 1,8 procent; want op 1 Januari 1929 waren er nog 121.656 stuks in ge bruik. Nederland telt 31.000 stuks. Ook omtrent Üe motorrijwielproductie zijn belangrijke cijfers beschikbaar. In het geheel werden in 1929 niet minder dan 498.570 stuks vervaardigd, tegen 400.080' stuks in 1928. Dat is dus een toeneming van 25 procent. De meeste motorrijwielen werden in Duitschland vervaardigd, ml. 170.000 stuks, wat neerkomt op 34 pro cent van de wereldproductie. Dat is een merkwaardig feit, want tot nu toe be zette Engeland de eerste plaats, dat ech ter met een productie van 164.000 stuks thans de tweede plaats inneemt. RADIONIEUWS. RADIOVOORUITZICHTEN. Bij voortduring blijkt, hoe de radio mid den in de publieke belangstelling staat. Sedert b.v. enkele maanden geleden on der bepaalde voorwaarden aan amateurs vergunning is verleend tot het hebben en gebruiken van een radiozendinstal- latie, zijn in totaal reeds 56 machtigingen verleend. De contróle op de naleving van de gestelde voorwaarden is een vrij omvangrijk werk; in 't bijzonder het verbod om met clandestiene zenders in verbinding te treden blijkt meermalen te worden overtreden. De lijst van machti ginghouders is daarom gepubliceerd, op dat deze weten met wie zij mogen wer ken. Tegen overtreders van 't verbod kan thans strenger worden opgetreden. Het gebruik, dat van radiotelefoonver binding met Indië gemaakt wordt, ver toont een geleidelijke stijging. Behalve aanzienlijke verbeteringen, welke aan bei de zijden aan zend- en ontvangmiddelen sinds de openstelling van het verkeer zijn aangebracht, worden ook proeven geno men met een systeem van z.g. geheime radio-telefonie, waardoor het afluisteren der gesprekken door particulieren met gewone ontvangtoestellen practisch on mogelijk zal worden gemaakt, hetgeen in het bijzonder voor zakengesprekken van belang moet worden geacht. De gele genheid ook andere landen van de ver binding met Indië via Nederland te doen gebruik maken (transitverkeer) is met Frankrijk, België, Denemarken en Enge land reeds tot stand gekomen en voor eenige andere omliggende landen in een gevorderd stadium van voorbereiding. In alle richtingen en in steeds grootere af standen schakelt het radiotelefonische wereldverkeer zich in het maatschappe lijk leven der volkeren; het radioverschiet is inderdaad zonder eind. In voorberei ding is nog de mogelijkheid om van schepen in volle zee met den vasten wal te telefoneeren. Daartoe is te Schevenin- genradio een provisorische zender ge bouwd en te Noordwijkradio een ont vangtoestel voor dit verkeer opengesteld. Het resultaat van de eerste proefnemin gen, die op 27 en 28 Mei met 't van een scheepsinstallatie voorziene stoom schip „Prinses Juliana" van de Maatpij. Zeeland werden gehouden, was zeer be vredigend. Wat tenslotte de voorbereiding betreft voo' een radiodienst van beeldtelegrafie tusschen Nederland en Ned.-Indië staat het thans wel vast, dat voorshands alleen wit-zworte beelden zullen worden toege laten, totdat proefnemingen zullen heb ben aangetoond, dal de techniek ten op zichte van de radiografische overbrenging van z.g. halftoonbeelden (onder welke o.a. fotografiën zijn te rangschikken) zoo ver gevorderd is, dat het resultaat voor commercieele doeleinden voldoende Is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 5