VICTORIA-WATER f-tk- m abonnement: Vrijdag 22 Aug. 1930. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD Inzending Advertentiën DRANKWET. Uit Stad en Provinoie. feuilleton. DE DOCTORES. NI VNDE1LIHDSG1E BINK 8% OBLIGATIEN s 100% Prjj« per 8 Bundel f 1,50, frenoo per post 1,80. Voor het buitenland per jwr f 10, Afzonderlijke gommen 5 oent. Vericbijnt Mnd., Wnad. en Vrjjd. Tel. So. 82. - Poetgiro 18T6T7. Zierikzeesche CU Nieuwsbode ren 1—8 regele #0 ete., ru 4 rogola en deerboren 20 ete. per regel. Beelsmee 30 ote. p. regel. B{j oontraot belangrijke korting. Ineending op den deg van alt- gare vóór 10 ar». Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ■ItarlIJklO uur op doudag v. uitgaaf BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibrikxkk brengen ter openbare kennis, dat op 20 Augnitus 1980 bij ben is ingekomen een verzoekschrift van KLAAS ELSHOUT, van beroep koopman, wonende te Zierikzee, om verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dan sterken drank, in de navolgende localiteit: het beneden- voorlokaal van het perceel, kadastraal be kend gemeente Zierikzee sectie A no 2630, plaatselijk gemerkt B no 445, en gelegen aan de Varremarkt aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen bet verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bp Burgemeester en Wethouders inbrengen. Zibkixzbb, 21 Aug, 1980. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BA.NNINC, Burgemeester, P. F. WITTERMANS, Secretaris. ZIERIKZEE. De heer C. Holm, geb. al hier, gedetacheerd aan het Ministerie van Financiën, afd. invoerrechten bureau veri ficatie, is geslaagd voor commies bij den bureaudienst der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen. Ten behoeve van het gemeente-muse um zijn de volgende voorwerpen ont vangen: van den heer C. J. L. Buijze, een zilveren doosje met sluiting in den vorm van een laars, vermoedelijk voor lucifers; van den heer Br. J. van der Kwast, namens een zijner patiënten, eene Be schrijving van de gewezene Stad Rom- merswale", door Jacobus Ermerins (zijn de een aflevering van diens werk: „Eeni- ge Zeeuwsche Oudheden"); van den heer P. C. van Immerzeel, een kaart van Zee land, gedrukt te Amsterdam, bij I. Covens Zoon, herdruk van een kaart door N. Visscher van pl.m. 1660, in eikenhouten lijst achter glas; van den heer P. E. Blom, eenige 18e eeuwsche kopergravu ren, zijnde portretten van hoogleeraren en anderen, o. a. van den bekenden stads architect van Middelburg, Jan de Munck (1687—1768), benevens een gedicht van Willem Akkenaar, d.d. 26 Sept. 1823, op Koning Willem I, die in dat jaar Zierik zee bezocht. STAVENISSE. Voor de uitvoering aan den bouw der nieuwe uitwateringssluis alhier is er door de haven een dam of dijk gelegd, om het water van buiten uit de sluisput en uit den polder te houden, terwijl de verkeersweg beneden aan den dijk is gelegd. Nu liet deze dijk gedurig nog al veel water door, zoo dat men ongerust werd, dat de dijk het zou kunnen begeven en dat dan misschien de polder en dus ook het dorp onder water zou komen. Thans heeft men dien dijk versterkt door een paar duizend zakken grond aan weers zijden er tegen en er op te leggen. SCHERPENISSE. in de Woensdag ge houden gemeenteraadsvergadering werd, naar aanleiding van een tweetal verzoe' ken, t.w. van den Bond van bedrijfsauto- houders in Nederland en van de Tuehtunie, om toe te treden hetzij als lid of donateur, besloten afwijzend te beschikken. Met een voorgenomen wij ziging der verordening, regelende de sa larissen van het personeel der Warenwet te Goes, wordt accoord gegaan. Een schrijven van B. en W.' van Oud-Vosse- meer, met verzoek adhaesie te betuigen 13 Naar het Engelsch. „Juist, dat is zoo". Mallory keek haar onderzoekende aan: „U heeft hem mij niet genoemd". „Daar had ik geen reden voor". „Neen?... Dus ik moet het dan zóo begrijpen, dat er een engagement be staat „Een soort van engagement", gaf Queenie blozende toe. „Maar gedurende de eerste twee jaar is er geen sprake van trouwen!" „Dat lijkt mij dwaas! Het brengt u in een valsche positie". „Ja", gaf- Queenie toe, met een zucht. „Dat vind ik ook wel. Soms kan ik van ganscher harte wenschen, dat ik maar niet zoo dwaas was geweest, om er in toe te stemmen". „Heeft het nu al lang geduurd?." „Niet veel meer dan een maand. Dit is zijn ring, dien ik draag". „U draagt 'm niet aan uw engagements vinger?" „Neen, ik vind dat alles maar malle conventies!" „Dat vat ik". Mallory glimlachte; Dacht zij waarlijk, voor belasta Waarden, 's-aRAVENHAQB. met jaarlljksche uitloting. Verkrijgbaar bi) alle Kassiers aan een aan den Minister van A.H. en N. gericht adres, rakende den financiëelen toestand der Waterleiding-Mpij. „Tholen" wordt aangehouden tot een volgende ver gadering, daar het verzoek pas is in gekomen en B. en W. geen voldoende studie van een en ander hebben kunnen maken. Na uitgebracht rapport door de commissie van onderzoek wordt de ge meente-rekening over 1929 voorloopig Vastgeste/d op f 50537,92 in ontvang en op f48040,016 in uitgaaf, wat den gewo nen dienst betreft en op f 4523,70 in ontvang en f4213,20 in uitgaaf, wat den kapitaaldienst betreft. De rekening van het burgerl. armbestuur over 1929 wordt goedgekeurd met een ontv. van f2191,646 en een uitgaaf van f2241,92. De begroo ting dier administratie wordt goedge keurd met een ontvang en uitgaaf van f 2307.50. Besloten Wordt de gemeente woningen en het terrein achter die wo ningen voor het tijdvak 1931 wederom te verhuren aan de tegenwoordige huur ders. Wegens periodieke verhooging wordt de jaarwedde van den gemeente ontvanger met ingang van 1 Sept. a.s. ge bracht op f1200, eveneens diens pensioen grondslag en die van den onderwijzer I. Duinhouwer op f1840. Ingevolge de nieu we financiëele verhoudingswet wordt met algemeene stemmen besloten: a. de ge meente voor de personeele belasting te plaatsen in de 8e klasse; b. de gemeente voor ide gemeentefondsbelasting te plaat sen in de 3e klasse; c. 80 opcenten te heffen op de hoofdsom der pers. belas tingen; d. den grondslag voor motor rijtuigen verhoogen met 70 pCt.; e. de 40 opcenten op de hoofdsom der grond belasting voor de gebouwde en de 20 opcenten op de hoofdsom van de onge bouwde eigendommen te handhaven; f. geen opcenten te heffen op de vermo gensbelasting; g. geen opcenten te hef fen op de gemeentef ondsbelastiingh. geen woonforensbelasting te heffen. Ten slotte werd besloten het raadsbesluit van 13 Juni 1924 tot iverhaal van bijdrage yoor pensioen op na 31 Dec. 1923 benoemde ambtenaren in te trekken en alzoo op geen der ambtenaren verhaal toe te passen. Ook de Oostersche vrouw weet dat Purol de huid gaaf en gezond maakt en bovendien fluweelzacht. ZEELAND IN 1929. In het verslag van Ged. Staten over den toestand der Provincie Zeeland in 1929, deelen deze betreffende de Provinciale financiën mede, dat het onderhoud der provinciale werken met de noodige her stellingen en vernieuwingen in 1929 f62.408 vorderde. De wegen en werken dat hij dwaas genoeg was, om niet te vatten, waarom zij den ring niet aan den juisten vinger droeg. „Tegenover mij maakt het geen verschil, voegde hij er na eenigen tijd bij. „Mijn gevoelens jegens u ondergaan geen ver andering, omdat een andere man meent, dat hij eenig recht op u heeft!" „Hij heeft geen recht op mij", vloog Queenie op. „Ik heb recht op hèm!" „Wat zei hij, toen u hem vertelde, dat ik u schilderen zou?" „Niets. Denkt u, dat hij mij de wet zou willen stellen? Zoo is hij in het geheel niet! Bovendien is hij geen man van veel woorden, hij zegt altijd maar weinig". „Een stille aanbidder dus!" „Hij is heel knap!" zei Queenie. „Vader verwacht zeer veel van hem!" „Ik geloof, (dat ik liever zou afgaan op de waardeering van uw vader's doch ter!" Malloiy had zijn palet gereed gemaakt, maar hij schilderde niet. Hij voelde zich daartoe niet gedisponeerd: Die mededee- ling, dat Queenie verloofd was, had hem onaangenaam getroffen. Tegelijkertijd deed het hem nog eens zoo sterk ver langen om haar-liefde te winnen. Toen Professor Donnington en Mac Bride op den drempel van het vertrek stonden en hem aan Queenie's voeten zagen zitten, kregen ze beiden het on aangename gevoel, of er van hun afwe zigheid geprofiteerd was. „Waar is Barbara?" vroeg de Profes fCHTE FRJESCHB [HEEREN-BAA! W'öOctfKroro verkeeren over het algemeen in goeden staat. Voor rekening van gemeente- en arm besturen werden op 1 Januari 1929 ver pleegd 418 krankzinnigen, op 31 Decem ber was het aantal 419. Daar bedoelde besturen thans moeten bijdragen, bedroe gen de kosten voor de provincie f73.627. De bevolking der provincie bedroeg op 1 Januari 124.390 mannen en 124.202 vrou wen, samen 248,592 personen; geb. wer den resp. 2477, 2300 en 4777; er vestig den zich in de Provincie 7031, 6713 en 13744; overleden zijn 1217, 1264 en 2481; vertrokken 8478, 8244 en 16722, zoodat op 31 Dec. de bevolking bestond uit 124203 mannen, 123707 vrouwen, totaal 247.910 personen. i&EciIXZIKEK. De Arr.-Rechtbank te Middelburg deed Woensdag uitspraak in de zaak tegen S. v. D., 29 jaar, los werkman te Zierikzee (gedetineerd). Verdachte was ten laste ge2egd aanranding der eerbaarheid. De rechtbank sprak den verdachte vrij en beval zijn invrijheidstelling. De eisch was 5 maanden gevangenisstraf. ONDERWIJS. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen handenarbeid slaagde o.a. dhr. J. A. Kooman te Anna-Jacobapolder. OUD-VOSSEMEER. Mej. P. M. Snij ders van hier, thans onderwijzeres te Gouderak, is benoemd tot reserve-onder wijzeres bij het O.L.O. te Rotterdam. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60" Laxeer-Tabletten60" Zenuw-Tabletten 75" Staal-Tabletten 90ct Maag-Tabletten75(t Bij Apoth en Drogisten VERKOOPINGEN, ENZ. ZIERIKZEE, 20 Aug. Ten overstaan van notaris H. F. van 't Haaff, werden al hier, in het openbaar verkocht, ten ver zoeke van: 1. den heer C. Heuseveldt: a. het woon- en winkelhuis, erf en tuin, op de Melkmarkt te Zierikzee, wijk B no. 99, groot 01,37 A. voor f 4590; b. de 1,26,50 H.A. bouwland te Ouwerkerk, aan den Zeedijk, bij den Stelweg, sectie C no. 424 voor f 711 per 40,83 A.; 2. den heer J. Kramer: het woonhuis en erf, op den St.-Anthonie'sdam te Zierik zee, wijk A no. 34, groot 65 c.A., voor f 1530. BRUINISSE, 16 Aug. Ten overstaan van notaris H. F. van 't Haaff te Zierikzee werden, ten verzoeke van de erven Otte—- Kik, in het openbaar verkocht: woon huis en gevolgen, aan de Steinstraat, voor f 1120; 05,30 A. tuin in de Padjes, voor f 510. PREDIKBEURTEN. Zondag 24 Augustus Ktrkwtrvt. 3 ure, ds. Kuipers lir«tfk«rk«. 10.30 ure, ds. Kuipers, ■argk. 9.30 ure, ds. Boogaard, ■•■•ast. Geen dienst. ■aartfwalla. 3 ure, ds. Kuipers. sor, het vertrek rondkijkend, nadat Quee nie hem voorgesteld had. „Barbara en haar ouders komen hier thee-drinken", zei Queenie. „Maar Mr. Mallory kan niet in den familiekring schilderen". Mallory was met MacBride de schilderij gaan bekijken. Het was een prachtig stuk werk. Tot achtergrond diende een bosch landschap; op den voorgrond verscheen de „grillige Fortuna" met een eigenaar dige, raadselachtige echter een van Queenie's bekoorlijkste uitdrukkingen op het gelaat met lachende oogen en een ernstigen trek om den mond. Haar uiter lijk kon goed of kwaad beduiden. MacBride keek er enkele minuten naai zonder te spreken; toen wendde hij zich tot Mallory: „Het is een goede schilderij", zei hij eenvoudig. „Dank u", luidde het antwoord: „Maar hij weet er niets van!" riep Queenie. „Will heeft in het geheel geen verstand heeft van kunst. Je zoudt ons niet kunnen zeggen, waarom het je be valt. Ik zou het ook niet kunnen, als ik niet eerst een beetje opgevoed was door Mr. Mallory". „Toch geloof ik wel, dat ik mijn op vatting verdedigen kan", zei Mr. Mac Bride met langzamen nadruk. En hij gaf twee uitstekende redenen voor zijn opinie. Everart Mallory keek hem verrast aan en zei: „U heeft het begrepen!" 10.30 en 7.30 ure, dhr. Jumelet van Witteveen (Coll. voor Chr. doeleinden). Geref. Kerk 10.30 en 8, ds. EIgersma 8 ure, dhr. J. Groen, Theol. student te Kampen voor de Jongel.-ver. Onderwerp: „In hetstrjjdperk van dit leven". Omd-Geref. Keik. 10.30 en 3 ure, Leenkerk. Geen opgaaf ontvangen, Geref. Kerkt 9.30 en 2 ure, ds. Vogelaar. Breawerahavea. 10.30 ure, dr. Prooet. Geref. Kerk, 10.30 en 3 ure, ds, de Boer, laaaaaialre. 10.30 nre, ds. v. Griethui)sen. Geref. Kerk. 10,30 en 3 nre, ds. Hoek. ■earigaawa* 3 ure, ds. r. Griethngsen. Breiether, 10.30 nre, ds« v. d. Griend, •awerkerk. 10.30 nre, ds. Drost, ■laawarkark. 9.30 ure, ds. Gerritsen. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, ds. H. de Lange van Ooltgensplaat Geref. Gem. 9, 2 en 5 30 ure, Leeskerk. Dinsdag 26 Aug. 7 ure, ds. Lamain van Leiden. Oaatarlaai. 9.30 en 2 nre, dr. Weeda. Geref. Kerk, 9.30 en 2 nre, Leesdienst, Geref. Geut. 9.30, 2 en 5.80 nre, Leesdienst. S!r|aaelaatf. 9.30 ure, dst Waardenburg (Bed. H. At.) Brutalere, 9.30 en 2 ure, ds. Waarden- bnrg. Geref. Kerk. 10 en 5 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9 30, 2 en 6 ure, ds. Vreug- denhil. Oud-Geref. Kerk. 10, 8 en 6.30 nre, dhr. Koljjn van Oostburg. Ai-J.-Paltfor. Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure, Leeskerk. St.-Ptllpalaai. 10 30, ds. Wolfenberger van Tholen en 3 ure, Leeskerk. Ond-Geret. Kerk. 10, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Tkalaa. 10, ds. de Gidts en 2 30 ure, ds. Wolfenberger. Geref. Kerk: 10 en 6 ure, dr. Veltenaar. Geref. Gem. 10, 2 30 en 6.30 nre, Leeskerk. Vrge Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.80 nre, de heer Baag. St.-Maarteaaégk. 10.30, Leesdienst en 3 nre, ds. de Bres. Ond-Gerof. Gem. 10.30, 3 en 6.30 nre, Leendienst. •ai-Vaeeeaaaer. 10.30, Leeskerk en 3 nre, ds. de Gidts. Geref. Kerk, 10.30, Leeskerk in de Chr. school en 3 ure, dhr. de Vries van Poortvliet idem. Ond-Geref. Gem. 10.30, 8 en 7 nre, Leeskerk. Paartvllet. 10.30 en 3, Leeskerk; 7 nre, ds. de Bres. Geref. Kerk. 10.30 en 5, dhr. de Vries7 ure, Leeskerk, Geref. Gem. 10.30, 3 en 7 nre, Leeskerk. Saharpaaleea. 10.30 en 3 nre, ds. W. J. Keller van Ngkerkerveen. Geref. Ge*. 10.80, 3 en 6.30 nre, Leeskerk. Stavaatssa. 10.30, ds. Moerman en 3 nre, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 nre, Leeskerk. fi.-Aaaalaai* 10.80, Leeskerk en S nre, ds. Moerman. Geief. üem. 10.30, 3 en 6.80 ure, Leeskerk. BOEKENNIEUWS. PREDIKBEURTEN. Zondag 24 Augustus te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 nre, ds. Voors. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Hoekstra. Lnth. Kerk; Geen dienst. Gei af. Kerki 10.30 en 6.30 ure, dr* v. Lonkhugzen. Chi. Geref. Kerk. 9.30, ds Hoogendoorn 2 Leesdienst en 6 nre, ds. Hoogendoorn (oude tgd). Evangelisatie Jernél. 10 en 7 nre, Samenkomst. Ond-Geref. Ge». 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk (oude tgd). „TWEE JONKERS" door Joh. H. Been, Alkmaar. Gebr. Kluitman. Wie „Kokkie en zijn Maats" en „De Verspieders" van Been gelezen heeft, mag „Twee Jonkers" niet overslaan. Ook dit boeiend, prettig en onderhoudend ge schreven boek, verplaatst den lezer in de jaren van 1672, toen ons land aan alle zijden aangevallen, aan de zeekust met succes verdedigd werd door beste- vaer Michiel en diens dapperen. Doch ook in West-Indië trachtte men den Zonne koning, de man die tegen de Republiek ageerde, afbreuk te doen. Monsieur Dio- dati, Fransch spion is de man, die in Twente rondspeurt. Hij heerscht op een landgoed als intendant en trekt daar aan de touwtjes, waardoor een jonker verdwijnt en een andere bloedverwant van deze, op den voorgrond treedt, om al spoedig als adelborst het ruime sop te kiezen en de hachelijke onderneming mede te maken om de Fransche kolonie op het eiland Martinique aan te vallen. Daar is ook de intendant van de Have- zathe, die er voor gezorgd had, dat men tijdig op de hoogte kwam van het plan. Interessant is het de spannende episo den uit 1672 nog eens te kunnen lezen, geboeid als men wordt door de leven dige voorstelling der feiten met inlas- sching van de helden van het verhaal, de „Twee Jonkers" in hun lotgevallen. Een boeiend jongensboek! RADIO-NIEUWS. HET ALGEMEEN RADIOPROGRAMMA. De minister van waterstaat heeft aan de commissie voor het algemeen radio programma het volgende medegedeeld: 1. Dat als maatstaf bij de beoordeeling van het algemeen programma zal moe ten gelden, dat zoodanig algemeen pro gramma of, hetgeen practisch op het zelfde neerkomt, een gemeenschappelijk programma, slechts onderwerpen mag be vatten, waaraan niemand redelijkerwijs aanstoot kan nemen. Dit is het uitgangs punt geweest bij het nemen van mijn beslissing. 2. Hieruit volgt, dat het uitzenden van mededeelingen van politieken aard niet kan worden toegelaten. Het zal wel overbodig zijn op te mer ken, dat hieronder zeker niet is te ver staan het ten gehoore brengen van onze nationale volksliederen. 3. Wat betreft de uitzendingen van mededeelingen van religieuzen aard ben ik van oordeel, dat in het algemeen programma niet thuis behooren officieele kerkelijke diensten of bepaalde kerke lijke belijdenissen, welke in den bijzon- deren omroep geheel tot hun recht kun nen komen. Tegen religieuze toespraken OBCRIANNSTCIN Hnrlljk an gezond. Natuurlijk Bronwator. Ruim 40 jaar in Nederland ingevoerd en overal verkrijgbaar. Voor huis houdelijk gebruik bijzonder aanbevolen in heole llter-schroeffflesschen, inhoudsprijs 32 ct Yoordeelig en gemakkelijk. Yoor flesch met schroef wordt 15 ct staangeld berekend, welk bedrag, bij teruggave der flesch en bijbe- hoorende schroef, wordt gerestitueerd „Hoe eigenaardig", dacht Queenie, „dat William met zijn weinige beschaving van nature, toch altijd dadelijk het essen- tiëele van de zaak vatte!" De Professor gaf nu zijn opinie: „Je bént het Queenie. Nu, ik ben toch blij, dat je niet altijd zoo kijkt, kindje!" „Waarom bent u blij?" „Je kijkt, of jezelve niet weet, wat je wilt. En het zou mij spijten, als je in waarheid zoo wispelturig was!" „Maar 't is mooi, Vader!" „Het kan niet anders dan mooi zijn, kind, als het van jou is!" Qweenie en haar vader stonden op eenigen af stand van de anderen, zoodat de Pro fessor dan ook, zonder vrees van ver staan te worden, kon zeggen: „Ik heb niet graag, dat jp hier alleen bent met den artist! Waar is Mrs. Stourton?" „Wat een onzin, Vader! Hij is al grijs van haar!" „Ik geloof niet, dat je hem als oud beschouwt". „Daar heb ik nooit aan gedacht. Maar William geeft er niet om; waarom zoudt ;u er zich dan druk over maken?" „Ik geloof niet, dat William er ooit bij gedacht heeft, hoe je zoo uren ach tereen alleen was met Mallbry". „Maar waarom niet? Ik dacht niet, dat u zoo kleingeestig, zoo conventioneel zoudt zijn" „Dit is dan zeker zoo, omdat het uiter lijk van dien man mij niet bevalt"* „Hij is wel een van de knapste mannen, die ik ooit gezien heb". t „Dit kan zijn; maar zijn gezicht bevalt mij niet. En ik zou wel willen, dat je niet langer voor hem poseerde!" „En den boel dus voor hem in de war stuurde! Maar dat is onmogelijk vader! Hij is een groot kunstenaar. Ik kan toch maar niet met hem doen, wat ik wil!" „Dan moet ik Mr. Stourton vragen, om om er bij te blijven, terwijl hij er mee bezig is". Queenie kreeg een hoogroode kleur. „Maar vader, dat zoudt u toch niet doen!" riep zij verontwaardigd. „Het zou immers een beleediging voor hem zijn! En ik zou niet willen poseeren onder dergelijke omstandigheden". „Daar zou ik al heel blij om zijn!" „Maar u ziet toch wel in, dat dit niet gaat? Mr. Mallory is e$n groot vriend van de Stourtons. Beiden zouden het als een groote beleediging opvatten!".... Ze hield ineens op, want Everard Mal lory kwam juist op hem toegetreden! Bevalt u de schilderij, professor?" „Als schilderij uitstekend; als portret van mijn dochtertje in het geheel niet!" „Ik begrijp, wat u bedoelt! Maar de uitdrukking is er soms; en ze was juist, wat ik noodig had". „Hoeveel maal zal zij nog voor u moe ten poseeren?" vroeg Prof. Donnington. Een keer of vier, vijf. De handen heb ik pas geschetst. Miss Donnington heeft zeer karakteristieke handen, zooals u weet. Maar haar houding is bevallig, vindt u niet?.... Kijk, daar zijn de Stourtons met de thee! (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1