extra korting van 11 N.V. AMSTERDAMSCHE ELEMENTENFABRIEK ABONNEMENT: Maandag 18 Aug. 1930. zierikzeesche courant. J,,7*1* - "0.12042. advertentien Inzending Advertentiën HINDERWET. Uit Stad en Provlnole. feuilleton. DE DOCTORES. JOH. MOERLAND, Nieuwerkerk. v/h. Gebr. PETERS, bericht, dat haar nieuwe uitgebreide prijscourant van zwakstroom-, sterk stroom- en radio-artikelen op aanvraag, gratis aan H.H. Handelaren wordt toegezonden. AMSTERDAM, C., Prinsengracht 220-224. Huidjeuk. Pig* per S Mandei f 1,60, franeo per poet f 1,80. Voor hot buitenland per jaar t 10,-. Afaonderlijke nammer* 6 cent. Vereohjjnt Mnd., Wned. en Vrgd. Tel. No. 82. - Poatgiro 13T6TI. Zierikzeesche Nieuwsbode DE LOOZE. Uli(.-Mllllir M. J. KOSTEM. ran 13 regela 60 et*., ran 4 regela en daarboren 20 eta. per regel. Beolamea 30 eta. p. regal. Bjj oontraot belangrijke korting. Inaending op den dag ran ait- gare vóór 10 are. ■ItarlIJk 10 uur op dcadigv. aitgaaf BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZiïRirzïB maken bekend, dat bet verzoek van de N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunst mesthandel voorheen S. en M. BOOGERD te Middelburg, om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie F, ongenummerd, een stoomkraan van 8 P.S. te megen plaatsen, door hen is INGEWILLIGD. Zierikzbb, 18 Aug. 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester F. NAEREBOUT, 1.° Secretaris. ZIERIKZEE. De nieuwgebouwde, ruime garage, plaats biedend aan ruim 20 auto mobielen, van de firma Remijn v. d. Zande, staande aan den ingang van de Driekoningenlaan alhier, is Zaterdagavond met eenige plechtigheid geopend door den burgemeester. Alvorens tot de fei telijke opening over te gaan, complimen teerde Z.E.A. de beide firmanten met de nieuwe garage. Het gemeentebestuur heeft over den toegang tot de Driekonin genlaan wel eens moeilijkheden gehad, maar de auto's moesten toch ook een plaats hebben. Toen is bij de firma het denkbeeld gerezen, een tuin in de laan als bouwterrein te bestemmen voor het stichten van een garage, die een konink lijke plaats inneemt in de Driekoningen laan. Z.E.A. hoopte, dat de garage goed zal rendeeren. Al heerscht op 't oogen- blik in den landbouw malaise, dat blijft niet zoo en betere tijden zullen aanbre ken. Spr. hoopte, dat deze dag het be gin mag zijn van een zeer bloeiend be drijf, zoo bloeiend als de bloemen, die de garage thans versieren. Het verheugde Z.E.A. dat sommige bewoners zooveel energie hebben om nieuwe gebouwen te stichten, waarin stadgenoot en vreemde ling zich verheugen. Met den wensch, dat deze zaak goed moge gaan, knipte spr. het zwart-roode lint de kleuren van de stad door en opende de nieu we garage. Daarop werd de eere-wijn rondgediend en maakten velen van de gelegenheid gebruik, de nieuwe, ruim ge bouwde autobergplaats te bezichtigen en de firmanten te complimenteeren. STUKKEN RAAD ZIERIKZEE. Voor de openbare zitting van den ge meenteraad op Dinsdag 19 Aug. zijn de volgende voorstellen van B. en W. inge zonden: REKENING GASBEDRIJF. De totale baten van de rekening vaii het gasbedrijf over 1929 bedroegen f 122261,55, de totale lasten f 112777,45 zoodat het winstsaldo f9484,10 bedraagt. De kap.-ink. bedroegen f 52894,271/2, de uitgaven f 20875,11batig saldo f 32019,165. De gascommissie vereenigt zich met het aangehouden voorstel om f9484,10 af te schrijven op de reorganisatierekening. REORGANISATIE STRAAT VERLICHTING. De gascommissie stelt voor de straat verlichting te reorganiseeren, zooals door den directeur in een rapport wordt uit een gezet. De kosten worden geraamd op pl.m. f 5500. Hiervoor behoeft niet geleend te wor den, daar het uitbreidings- en vernieu wingsfonds nog f 32019,16i/2 groot is. B. en W. stellen voor de gascommissie te machtigen de benoodigde gelden uit bovenvermeld fonds te putten. ii Naar hét. Engelsch, Mrs. Stourton was lang niet mooi, maar zij had haar bohémien-achtigen (echtge noot een flink fortuin aangebracht, zoo dat die niet van zijn kunst hoefde te leven. Mr. Stourton zelve was een knap pe man, met bruin haar, bruine oogen en levendigen blik; Mallory had een glad geschoren gelaat, glinsterend-witte tan den en haar dat al eenigszins begon te grijzen aan de slapen. Hij droeg een zwart-fluweelen jasje, dat hem zeer goed stond. Toen de jongemeisjes het vertrek bin nentraden, stond hij in gesprek met Mrs. Stourton. De gastheer kan niet nalaten te zeggen: „Wel, Queenie, wat een allerliefst toi letje. Je bent altijd met veel smaak ge kleed, maar zóó iets bekoorlijks heb ik toch nog niet van je gezien!" „Mijn vriendin, Queenie Donnington", stelde Barbara haar voor; „Queenie, dit is Mr. Mallory". die u wel e.vcuus vraagt, dat hij zoo aanstaarde! Maar een verschijning als de uwe, zou een ieder zijn manieren uit het oog doen verliezen! U moet mij in de gelegenheid stellen u te schilderen. O, ik zou nu wel willen beginnen!" W Thans bieden wl] onze JE"EM verbruikers over de week van 18 tot 23 Aug. een aan wat alleen door onzen oontantsn verkoop mogelijk Is geworden. Aanbevelend, Telefoon No. 24. GASLEIDING-VOORSCHRIFTEN. De gascommissie stelt B. en W. voor om voor deze gemeente voorschriften1 voor te stellen voor den aanleg, het on derhoud en gebruik van gasleidingen. B. en W. stellen voor over te gaan tot vaststelling van bedoelde voorschriften. Die bedoeling is, dat voor nieuw te maken binnenleidingen of veranderingen, welke plaats vinden, de leidingen moeten vol doen aan bepaalde leidingsvoorschriften. LEERKRACHT U.L.O. B. en W. leggen den raad over een schrijven van het hoofd der U. L. O.- school, waaruit blijkt, dat het aantal leer lingen aan die school sedert 1926 zoo danig is toegenomen, dat de aanstelling van een 4e leerkracht en de beschikking over een 4e leslokaal gewettigd is. B. en W. meenen echter te moeten voorstellen daartoe thans nog niet te be sluiten, maar goed te vinden, dat B. en W. tot het benoemen van een tijdelijke leerkracht overgaan. In December zullen B. en W. bedoelde aangelegenheid met het betrokken schoolhoofd nader onder het oog zien. WATERAFVOER SCHOUWEN. Na gehouden conferentie met het dag. bestuur van het Waterschap Schouwen, bleek dit bereid om, in verband met de verbetering van de rioleering dezer gemeente alle overtollige water op het Waterschap Schouwen te ontvangen, zoo dat alsdan zooals oorspronkelijk het plan was de Westhavensluis niet ge opend behoeft te worden. De suatie-gel- den zouden dan verhoogd moeten wor den van f 10 op f 250 per jaar. B. en W. stellen voor aldus te besluiten., CLASSIFICATIE GEMEENTE FONDSBELASTING. B. en W. leggen den raad wederom over hun aangehouden voorstel tot rang schikking van de gemeente voor de hef fing van de gemeentefondsbelasting. Wan neer de gemeente wordt gerangschikt in de eerste klasse, zullen van inkomens van gehuwden beneden f800 en van on- gehuwden, beneden f700 gemeentefonds- belasting worden geheven en wordt daar door het meest nabij verwezenlijkt het denkbeeld, dat de heffing der gemeente fondsbelasting zal aanvangen bij eenzelf de inkomen als waarvoor thans de hef fing der plaatselijke inkomstenbelasting een aanvang neemt. Wanneer de gemeen te zich rangschikt in de eerste klasse, zal Zierikzee derven de hoogere uitkee- ring, berekend op pl.m. f7600 bij rang schikking in de 3e klasse en zal het te kort van f 32932,40 geheel door opcenten op het gemeentefonds moeten worden ge dekt. Het aantal te heffen opcenten zal dan pl.m. 60 bedragen. CLASSIFICATIE PERSONEELE BELASTING. De opcenten der personeele belasting welke het Rijk blijft heffen wor den met ingang van 1 Jan. 1931 geheel aan de gemeente uitgekeerd. Deze ge- Aan tafel zat hij tegenover haar en hij kon niet nalaten, weer te vragen: „Miss Donnington, u wilt toch wel voor mij posèeren? Ik zal er uw ouders op de knieën om smeekeh „Dat hoeft niet, Mr. Mallory! Ik heb ze zoo goed opgevoed, dat mijn „ja" voldoende is." „Is er niemand anders", vroeg de scnil- der nieuwsgierig, „die er tegen kan heb ben?" „Neen", antwoordde Queenie. „Ik sta onder geenerlei voogdijschap Mr. Mal lory! Bovendien is het een eer, om door u geschilderd te worden". „Mij dunkt Stourton, ik zal Miss Don nington schilderen, in het bosch, onder beschaduwd zonlicht en met die half- lachende, half-ernstige uitdrukking, die wij zooeven waarnamen. Ik weet ook wel dat het heel moeilijk zal zijn, om haar zóó te treffen, maar dat zal juist het belangwekkende van het geheel vermeer deren". Eer Queenie dien avond wegging, had zij een afspraak gemaakt, dat ze voor den schilder poseeren zou. Samen gingen de jonge meisjes weer naar boven, om nog een shawltje te ha len voor Queenie, en eenigszins bezwaard vroeg Barbara: „Mr. MacBride zal er toch niet op te gen hebben, dat je poseert voor den schilder?" „Waarom?" „Och, ik weet niet! Zie je: Mr. Mal lory wordt beschouwd als een charmeur. Hij is zoo al eens meer in moeilijkheden gekomen." meente is ingedeeld in de 7e klasse. B. en W. achten het nu nog niet ge- wenscht verandering in deze klasse te brengen. GRONDVERHURING. Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk bie den in huur aan, een strook grond, groot pl.m. 240 M2., van het terrein, gelegen aan de Noordzijde van de Nieuwe Kerk en St.-Lievens jMonstertoren, evenwijdig loopend met de daarnaast gelegen straat. B. en W. stellen voor de aangeboden strook grond in huur te aanvaarden voor f 0,25 per jaar, doch dat de gemeente de verplichting op zich neemt om geduren de dc loop van de huur, op haar kosten het plantsoeen en de wandelpaden van 'het geheele rond kerk en toren gelegen terrein, te onderhouden. BIJDRAGE COMITÉ VAN ACTIE VEER A.J.-POLDER—ZIJPE. 't Comité van actie, ter verbetering van het veer Zijpe—A.J.Polder vraagt een be drag uit de gemeentekas van 1 cent per inwoner. B. en W. stellen voor die bij- drag2 toe te staan, onder de uitdrukke lijke bepaling, dat door het comité niet uit het oog verloren wordt, dat een actie voor verbetering van den stoombootdienst Zierikzee—Katsche veer, noodzakelijk is en voorts in het vertrouwen, dat door de overige gemeenten een bijdrage berekend naar dezelfde maatstaf aan het Comité zal worden toegekend. SUBSIDIE R.-K. MILITAIRE VER- EENIGING BERGEN OP ZOOM. De directeur van de R.-K. Militaire ver- eeniging te Bergen op Zoom verzoekt om toekenning van een subsidie uit de ge meentekas van f 10 voor 1931. Waar ook van uit deze gemeente verschillende dienstplichtigen hun eerste oefeningen in genoemde garnizoensplaatsen moeten vol brengenden deze dus in de gelegenheid zijn van de voordeelen, die het tehuis biedt, te profiteeren, stellen B. en W. voor om de gevraagde subsidie voor 1931 toe te staan. Bij huidjeuk, jeukende huiduitslag en eczema, zal met Purolpoeder de jeuk spoedig bedaren. Dit werkt bovendien opdrogend en genezend Het kost 60 «t. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth en Drogisten. NOORDWELLE. Vergadering van den gemeenteraad op 15 dezer. Afwezig de heeren Hart en Hanse. Na opening zegt de voorzitter alvorens de nieuw benoem de gem.-secr. te installeeren, eerst de ver trekkende secr.-ontv. de heer de Bruijne te willen toespreken. Spr. dankt hem voor de verleende medewerking en samenwer king in de verschillende gemeentefuncties die hij hier heeft vervuld. De heer dè Bruijne is hier gekomen met veel idealen, die hij hier niet verwezenlijkt heeft kun nen zien. Spr. wenscht hem toe in zijn nieuwe betrekking veel geluk en hoopt dat hij spoedig de vervulling zal zien van „Door mij zal hij niet in moeilijkheden geraken", zei Quieenie hooghartig. „Dat is tenminste een voordeel van het ver loofd zijn!" Dien volgenden dag vertelde zij het aan William. Ze zag, dat hij zich gevleid voelde. „Hoe ziet die Mr. Mallory er uit?" vroeg hij. „Hij is al wat ouder. Zijn haar is bijna wit". Ze achtte het niet noodig, om haar ver loofde te vertellen, dat de schilder een zeer knap man was en voor een „char meur" doorging. Professor Donnington aanvaardde de mededeeling dat Mallory zijn dochter zou schilderen, zonder eenige tegenspraak. „Ik zou graag het portret hebben", zei hij. „Maar Vader! U zoudt er niet zoo veel voor kunnen geven! Mallory krijgt wel duizenden voor zijn portretten!" „Maar wat doet hij er dan mee?" „Dat weet ik niet. Het zal een „fanta sie" heeten: „De grillige Fortuna" zal hij het noemen. Hij zal mij in het bosch schilderen, in beschaduwd zonlicht. „De grillige Fortuna?" herhaalde pro fessor Donnington glimlachend. „Wat zegt MacBride er wel van?" „Hij maakt geen bezwaar. En dit had hij ook niet moeten doen. Want ik wil immers niet door hem aan banden ge legd worden, vader!" Professor Donnington lachte: „Neen, dat zal hij ook niet doen. Nu kindje, die Mallory moet dan wel knap zijn, dat hij zoo dadelijk heeft opge- zijn verdere wenschen. Met aanhaling van de woorden „Le roi est mort, vive le roi", doet het spreker genoegen thans zijn opvolger te kunnen installeeren. Als gemeente-ontvanger kan hij hem nog niet beëedigen daar de wettelijke formalitei ten inzake de zekerheidstelling nog niet in orde zijn. Dhr. G. A. Haringman legt daarop in handen van den voorzitter af de zuiverings- en ambtseed als gemeente secretaris. Hierna spreekt de voorz. hem toe, hem er op wijzende dat hij naast zijn plichten uit de wet en instructie voortvloeiende, ook moreele plichten heeft te vervullen van inwonen, samenwonen en samenleven met de bevolking. Daarin niet te roeien tegen de bestaande stroomen in. Spr. uit de hoop dat hij het vertrouwen, dat de raad in zijn capaciteiten heeft ge steld, niet zal beschamen. Spr. eischt van hem een zelfstandige werker, met inacht neming van de wenschen van de bestuur ders. Hierna verklaart de burgemeester hem geïnstalleerd als secretaris. De heer Haringman dankt den voorzitter voor zijn woorden en de raadsleden voor hun steun en beveelt zich gaarne bij ieder aan. Den heer de Bruijne dankt daarop den voorzitter, de wethouders, raadsleden, be- ambteh^ en ingezetenen voor .de vriende lijke bejegeningen, die bjij| meermalen heeft mogen ontvangen. Spr. meent daar bij echter niet te mogen volstaan maar ook even de schaduwzijden van zijn ambtsvervulling en verblijf te moeten be lichten. Spr. stelt daarbij voorop, dat hij zich zelf niet van fouten wil vrijpleiten, waardoor dikwijls zijn werk en verblijf niet is geweest wat het had kunnen en moeten zijn. Doch spr. wijst ook op de vele moeilijkheden die zulk een samen leving voor een buitenstaander biedt, hoe de kleinste tekortkoming reeds dadelijk wordt aangegeven als een reden om hem buiten de samenleving te houden. Spreker zegt voörts geen genoegen te hebben mo gen nemen met deze kleine betrekking en gemeente en dus daardoor zijn verblijf steeds als zeer tijdelijk te hebben be schouwd. Spr. haalt voorts aan de woor den van Clemenceau: „Men moet in macht toenemen of in onmacht ten onder gaan, stilstand is onmogelijk". Spr. wijst er op hoe in zulk een kleine samenleving toeneming van macht tot strijd leidt met de bestaande machthebbers, die niet kun nen en willen dulden dat een buiten staander hen benadert of over het hoofd zal groeien. Waar de strijd daartegen niet mogelijk of gewenscht is, is men dus, niet in onmacht ten gronde willende gaan, genoopt te vertrekken. Spr. beveelt daar op zijn opvolger aan, wenscht hem veel goeds toe en hoopt ook dat de samen- loving zijn moeilijke positie wil erkennen en toelaten dat hij in macht toeneme, daar de betrekking van secretaris-ontvan ger eener gemeente van 450 inwoners te klein is voor een jongmensch die vooruit wil komen in de wereld. De heer de Bruijne zegt echter ook veel vriendelijkheid en hartelijkhéid in deze gemeente te hebben ontvangen, waardoor hij steeds gaarne nog even in Noordwelle zal toeven. Nadat de voorzitter de leden in de gelegenheid heeft gesteld aan ge merkt, hoe jouw persoontje precies een geschikt onderwerp voor zijn kunst bood!" Op het eind van de week zou Qheenie beginnen met haar poseeren, MacBride mocht dan al niet ingenomen zijn met het vooruitzicht, hij maakte er toch in het geheel geen bezwaar tegen. „Het aardige ding! Natuurlijk voelde zij zich gevleid, dat een groot schilder haar portretteeren wil", dacht hij. Hij was echter teleurgesteld toen hij hoorde, dat zij voor Mallory zitten zou, juist in zijn vrijen tijd. „Mr. Mallory moet daglicht hebben", zei Queenie verklarend. „Maar waarom werkt hij dan niet op den ochtend? Het morgenlicht is 't best!" „Hij is op den middag begonnen. En nu moet hij het ook zoo voortzetten. Dat komt, je begrijpt niets van schilderen, Wil „Maar, ik zie je in het geheel niet Queenie! Ik zou het portret toch wel graag eens voor oogen hebben!" Zij was op het punt te antwoorden, toen de Professor binnen kwam: „Wat wilde Mac Bride zien, kindje?" Om de een of andere reden keek Quee nie verstoord. „Hij wil het portret zien". „Nu, ik ook. Wanneer poseer je een volgenden keer?" „Morgen om drie uur", zei Queenie boos. „Maar u moet Mr. Mallory niet storen, vader! Hij is een groot man en dat kon hem wel eens vervelen!" „Toch moet hij het dan maar dragen Je zit toch voor zijn plezier, kindje?" „Ja wel, maar ik voel er mij ook door gevleid, dat hij mij schilderen will" zegde woorden het hunne toe te voegen, waarvan niemand gebruik maakt, wordt tot de agenda over gegaan. Ingekomen zijn o.m. de goedkeuring van Ged. Sta ten tot de combinatie der betrekkingen van secretaris met ontvanger. Voorts een schrijven van de vereeniging van tot ze kerheidstelling verplichte gemeente-amb tenaren, dat zij de door den heer Haring man aangevraagde toetreding voor zijn zekerheidstelling van f 1690 niet wil aan nemen, daar zij geen verdere zekerheid stelling wenscht dan tot f 1000 en voorts eischt deskundige controle van den ge meente-ontvanger door accountant of bu reau voor verificatie der ver. van Ned. gemeenten. De voorzitter zegt, dat hij deze controle niet noodig acht, daar hij zich voldoende in staat acht om met de wethouders de boeken en kas van den ontvanger te controleeren. Waar de ont vanger nog geen ander zekerheidstelling kan toezeggen, wordt besloten dit nog aan te houden en te trachten van de ver eeniging opheffing van de eisch inzake de controle le verkrijgen. Het adres van het comité om subsidie voor de verbe tering van het Zijpe-veer wordt als on- gezegeld ter zijde gelegd. Voor de tweede maal wordt op ver zoek van Ged. Staten het raadsbesluit in zake de rekening-courantovereenkomsl met de CoÖp. boerenleenbank gewijzigd, inzake de rente-vergoeding, die maxi mum 5 o/0 en minimum 2l/2' o/o moet zijn. Ook het raadsbesluit inzake de be- grootingswijziging wordt gewijzigd daar Ged. Staten wenschen dat tegenover ge raamde kapitaalsuitgaven steeds ontvang sten uit geldleening worden gesteld, ook al mocht later een andere ontvangst dan uit geldleening worden verkregen. Nadat de heer Boogerd enkele uitgaven, inzake vervoerloon van grond heeft verdedigd, wordt de rekening der gemeente over 1929 voorloopig vastgesteld met een goed slot van f 3424,54 op den gewonen en f 1198,575 op den kapitaaldienst. De voor zitter deelt mede, dat de architect, on danks het verzoek, nog geen verklaring van oplevering der schoolverbouw heeft afgegeven. De inschrijvingen voor de to renherstelling waren beiden boven de ra ming van den opzichter, zoodat deze niet gegund wordt. Met den opzichter zal over enkele voorgestelde verbeteringen nader onderhandeld worden. Verschillende leden bepleiten bepleistering van de torenmu ren. De voorzitter zegt na bekomen ver gunning opdracht te hebben gegeven tot het spoedig plaatsen gedurende het bad seizoen van een waarschuwingsbord voor het gevaarlijke baden. In de rondvraag geeft de heer Boogerd verslag van zijn afvaardiging naar de waterleidingmpij. en uit zijn teleurstelling over het niet toelaten van een rond vraag op die vergadering. De wensch der gemeente om verandering van standpunt, dat de kosten voor het maken van een waterkraan voor niet aangeslotenen voor rekening der gemeente moet komen, ter wijl daarmede toch het debiet der maat schappij wordt vergroot, zal nu schrifte lijk worden ter kennis gebracht. Hierna wordt deze vergadering gesloten, nadat de voorzitter heeft medegedeeld dat de volgende week een beslissing genomen dient te worden over de nieuwe belas*- tingverordeningen. Die oprechtheid vond haar vader aardig van haar. „Nu, maar ik zie niet in, waarom wij niet zouden gaan. Stourton heeft mij al zoo dikwijls gevraagd, of ik bij hem kwam theedrinken. Dan zullen we samen gaan, Will". „Maar, als Will komt, zullen ze den ken...." „Dat je met hem verloofd bent....? Wel nu, laat ze dat denken! Barbara weet er alles van, niet waar? Denk je dan heusch, dat ze er haar ouders niets van verteld zou hebben?" „Zeker niet", antwoordde Queenie vol waardig vertrouwen... „Als ze mij dat belooft, dan doet ze het ook niet!" Dit zeggende, ging zij weg, en MacBride volgde haar: „Queenie", zei hij, „ik houd niet van zulke geheimen! Waarom zouden wij er niet rond voor uitkomen, dat wij verloofd zijn? Binnen enkele weken ga ik naar het Zuiden en het zou mij aangenaam zijn, als de menschen wisten, dat wij geëngageerd zijn." „Je denkt niet aan mijl" zei Queenie hem vurig. „Dat komt, je weet niet, hoe afschuwelijk het voor mij zou zijn om telkens „ik weet niet" te moeten ant woorden, als de menschen vragen, wan neer wij trouwen gaanl" MacBride schudde glimlachend 't hoofd. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1