Zierikzeesche 0 Nieuwsbode TM I HLfl^ i i advertenties Woensdag 13 Aug. 1930, zierikzeesche courant. ï,r7J* DEJfoJz?8auÜ?rW,m"S:j'SSfS: T" abonnement: Inzending Advertentiën buitenland. STER-TABAK Bij Haaruitval feuilleton. DE DOCTORES. *^9^ *g oontract belangrgke korting. t*r$« per 3 maanden f 1,50, franco per po«t f 1,80. Voor hei buitenland per jaar t 10,—. Afionderljjke nummer, 5 cent. Yerechgnt Mnd., Wned. en Vrgd. Tel. No. 32. - Postgiro 18T67T. aitarlljkio uur op doudag v. uitgaaf DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIË. De moeilijkheden, waarmee de Britten in Indië te kampen hebben, worden thans ten zeerste verscherpt door de opstandige beweging van de Afridis, een der krijgs haftige stammen aan de Noordwestelijke grens. Meer dan 10,000 welgewapende Afridis zijn op het oorlogspad en be dreigen de hoofdstad der Noordoostelijke provincie Pesjawar. Onrustig is het in deze streek van ouds, maar ditmaal gaat het hier niet om de voortdurend voorkomende roof tochten van de bergstammen in het grens gebied tusschen Indië en Afghanistan. Dit-" maal draagt de oproerige beweging een ernstiger karakter en al zijn het voor- loopig ook voornamelijk de Afridis een dezer stammen, die een werkelijken grens- oorlog zijn begonnen, men moet rekening houden met het ernstige gevaar, dat deze de overige, zeker niet minder krijgshaf tige grensstammen, zullen meesleepen. In hoeverre hierbij van Russische zijde de Afridis aanmoediging en steun vinden is natuurlijk niet te zeggen, maar onwaar schijnlijk is het toch zeker niet, dat ook Russische agenten aan het werk zijn om het den Britten zoo moeilijk mogelijk te maken in dit gebied, dat naar het noor den toe de eenige verbinding geeft tus schen Indië en het overige Azië. Alle pogingen om de bergstammen en in de eerste plaats de krijgshaftigste van deze, de Afridis, tot rust te brengen, heb ben tot nu toe gefaald. GEEN ANIMO. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat in alle landen buiten Rusland de communisten toch liever in hun eigen ka pitalistische maatschappij leven dan in het roode Sovjetparadijs. In Zweden waar men betrekkelijk veel communisten heeft, niet alleen onder de nog wat ach terlijke houtarbeiders in het hooge noor den, doch ook vele jeugdige salon-bolsje wieken met meer idealisme dan levens kennis is thans een vereeniging op gericht, welke Zweedschen communisten een verblijf in hun paradijs wil mogelijk maken. Zij biedt aan om hun reisgeld naar Rusland te betalen en een geldsom voor een maand levensonderhoud echter onder voorwaarde dat zij er drie jaar lang blijven, kunnen zij het er zoolang niet uithouden en komen zij eerder terug, dan moet het geld als geleend beschouwd en terugbetaald worden; vóór het vertrek uit Zweden moet voor die eventueele terugbetaling een waarborg gesteld wor den. Het aanbod geldt slechts voor was echte communisten, die door de partij als zoodanig erkend worden. Merkwaardiger wijze schijnt er tot dus ver nog bitter weinig liefhebberij te be staan voor deze zeldzame gelegenheid om een poos in het paradijs te mogen leven en zich ook onder toch zooveel idealere levensomstandigheden een be staan te veroveren. GEVANGENISOPROER. Naar door het N.T.A. uit Posen wordt gemeld, is aldaar in de gevangenis welke op 't oogenblik vele gedetineerden bergt, een oproer uitgebroken. De oorzaak was dat het eten volgens de gevangenen niet toereikend is en dat zij slechts half ge kookte aardappelen voor hun avondmaal ontvangen. Blok I van de gevangenis, dat ongeveer 600 gevangenen bevat, vormde het uitgangspunt van het oproer. De ge vangenen sloegen de ruiten kapot, bra ken de ramen en plinten er uit en ver nielden de inrichting hunner cellen. Het geschreeuw der gevangenen was ver in den omtrek te hooren en een groote onrust maakte zich van de bewoners der stad meester, daar het gerucht de ronde deed, dat een aantal gevaarlijke roof moordenaars was uitgebroken. De politie omsingelde het gevangenis gebouw en zette de toegangsstraten af voor het verkeer, daar men vreesde, dat de communisten van de gelegenheid ge bruik zouden maken om een aanval te doen op de politie en de gevangenis. Alle pogingen om de gevangenen tot bedaren te brengen mislukten. Zelfs toen men een 100-tal belhamels naar andere cellen had overgebracht, verminderde de onrust niet. In de late avonduren zag men zich genoodzaakt de brandweer te alarmeeren die de oproerlingen in hun cellen bewerk te. Eerst te middernacht gelukte het de rust te herstellen. Uit Stad en Provinole. ZIERIKZEE. Op Woensdag 20 Augustus a.s. rijdt een goedkoope trein, 2e en 3e klasse van de stations aan de lijn Vlis- singen—Roosendaal naar Rotterdam (met een boottocht door de R'damsche havens) en naar den Haag (bezoek aan den Die rentuin). Deelnemers kunnen zich door be middeling van de Ned. Spoorwegen tegen regen verzekeren. WATERLEIDING-MAATSCHAPPIJ SCHOUWEN—DUIVELAND. Dinsdagmiddag vergaderden ten huize van mej. de wed. Verwer de aandeelhou ders van bovengenoemde vennootschap, onder voorzitterschap van den heer A. van der Weijde, welke na opening her innert aan het feit, dat thans voor de eerste maal wordt vergaderd onder vi geur van het uiteindelijke doel van de zaak en aan de opening in Juni j.l., welke officiëele plechtigheid goed is ver- loopen. Na het lezen der notulen, volgt aan bieding van het jaarverslag over 1929. Aan dit jaarverslag is het volgende ontleend: De raad van beheer hield 20 vergaderingen. Er werd o.m. besloten, dat de perceelen, die in de gemeente Haam stede willen aansluiten, 25 pCt. boven het vastgestelde tarief moeten betalen. Als leden der vaste scnattingscommissie,' voor opneriimg van reclame tegen de schatting, benevens voor de schatting van aanslui tingen, die buiten de verplichting vallen, werden aangesteld de heeren G. Polder mans te Zierikzee, J. Padmos te Duiven- dijke en M. C. Boogerd te Nieuwerkerk. Het hoofdbuizennet heeft een lengte van 135,977,46 M. 297 stuks brandkranen worden geplaatst. De heer Catshoek merkt op, dat zij die in de gemeente Haamstede aansluiten, een zekere boete wordt opgelegd, door dat zij 25 pCt. boven het tarief zullen hebben te betalen. Spr. vindt zulks erg voor de ingezetenen, die er weinig aan kunnen doen, dat hun gemeente niet aan sloot, en toch straf worden opgelegd. De voorzitter herinnert aan de bekende uitspraak, dat ieder volk de regeering krijgt die het verdient. Misdoet het ge meentebestuur, dan misdoen ook de ge meentenaren. Maar van boete is geen sprake. De gemeenten, die indertijd aan sloten, verschaften crediet en wijzigden hun bouwverordening door de verplichte aansluiting in te voeren. Om nu de ge meenten, die niet aansloten, hetzelfde ta rief te geven, gaat niet aan. Bovendien vroeger is al besloten, dat zij, die niet aansloten, 25 pCt. boven het tarief zullen hebben te betalen. Het jaarverslag wordt daarop goedge keurd. Aan de orde is thans de balans met het accountantsrapport, dat door den directeur wordt voorgelezen. De Balans vertoont de volgende prij- fers: Activa: Ongeplaatste aandeelen f11700; Ziet gij het verschil tus schen aen rooker van en dengene, die zich^ dat genot ontzegt? Ook hierin ligt voor U een sterk mo tief om voortaan uitslui tend Ster-tabak te rooken. kas en kassier f 416461,13; reservefonds f 49875; interest reservefonds f 937,50; pompstation f 152,334,30; buizennet f 805,535,40; watertoren f 107891,16; voor bereiding en uitvoering f 31351,32; In ventaris f 5199,58; kosten duinonderzoek plan 1917 en kosten onderzoek 1917—1929 f 34757,58; onvoorzien f 4222,58; rente verlies tijdens den bouw f 65451,04; to taal f 1791016,59. Passiva: Aandeelenkapitaal f 1,560,000: reservefonds f 166500; renteloos voorschot f 5000; restitutie aan het rijk f 18000; gemeente Renesse f 56,39; gemeente Haamstede f 104,22. Nog te betalen in terest R.V.B. f 30,555,98; restitutie kosten plan f 10800; totaal f 1,791,016,59. Nadat een paar uit den boezem der vergadering gedane opmerkingen door den voorzitter en een der leden van de bouw- leiding waren beantwoord, wordt ook de balans goedgekeurd. Ter voorziening in de vacature, ont staan door de periodieke aftreding van de leden van den Raad van Beheer, de heeren R. Gerritsen en C. de Looze, wor den deze beide heeren met groote stem- menmeerderheid herkozen. In de vacature van lid van dienzelfden raad, ontstaan door ontslagname, wegens vertrek van dhr. N. A. Berkhout, wordt gekozen de heer C. Gast, burgemeester van Brouwershaven. Aan de orde is thans het voorstel tot bewoning door den directeur van het aangekochte huis in de Nobelstraat zonder huurvergoeding. Enkele afgevaardigden kunnen met dit voorstel niet medegaan, omdat ze dit voorstel beschouwen als een salarisver- hooging van den directeur. De voorzitter merkt op, dat reeds bij den aankoop de bedoeling voorzat de gebouwen, op slagplaatsen etc. te brengen onder het oog en beheer van den directeur, wat zij in het belang der N.V. achten. De directeur kreeg opdracht in het pand te wonen en voor wat, hoort wat! En kele afgevaardigden zijn hiermede over tuigd, andere niet, zooals blijkt uit de stemming over dit voorstel, dat met 39 tegen 7 stemmen wordt aangenomen. Op een door een" der afgevaardigden van Nieuwerkerk geplaatste opmerking, dat de tarieven niet laag zijn, antwoordt de voorzitter, dat hij met den directeur een berekening heeft opgezet, om te zien, of er van de nu geldende tarieven geen 10 pCt. af kan. Een belofte houdt deze mededeeling niet in; ze is alleen als kennisgeving bedoeld. De directeur doet hierna mededeeling van het aantal aansluitingen, die er op 1 Juli j.l. in de verschillende gemeenten waren gemaakt. Burgh 105, Noordwelle 57, Serooskerke 53, Ellemeet 117, Eiker zee 124, Duivendijke 80, Brouwershaven 232, Kerkwerve 124, Zierikzee 1677, Noord- gouwe 131, Zonnemaire 178, Dreischor 251, Nieuwerkerk 404, Ouwerkerk 126, Oos- terland 327, Bruinisse 551 en Haamstede 11. Totaal 4548 aansluitingen, waaronder begrepen de aangesloten weilanden. In middels is het aantal weer al uitgebreid tot 4625. Het totaal aantal aan te sluiten perceelen bedraagt 4782. De heer C. Gast vertolkt, blijkens meer dere inkomende klachten, veler opmer king, door te wijzen op het feit, dat aan geslotenen achter de brandkranen, op de uiteinden der buizen minder goed water hebben dan de overige aangeslotenen. De directeur zegt toe dit euvel weg te zullen werken. 35 eindstukken zullen veranderd worden. Rondvraag staat niet op het agendum, tot verwondering van sommige afgevaar digden, die eenige ophelderingen wen- schen. De voorzitter licht toe, dat op een vennootschapsvergadering als deze geen rondvraag dient te worden gehou den. Heeft men wenschen, die meestal een plaatselijk karakter dragen, dan kan men die bij den directeur inbrengen, die ze dan wel zoodra mogelijk tot oplos sing zal brengen. Zijn er ingrijpender zaken aan de orde, dan is het beter die schriftelijk in te dienen, opdat de raad van beheer zich hierover een meening vorme en daarna zoo noodig in de alge- meene vergadering ter sprake brengt. De raad van beheer wil wel toezeggen, te overwegen een reglement van orde binnen het statuut van de N.V. op te stellen. Daar het hoogstwaarschijnlijk de laat ste algemeene vergadering is, dat de in genieurs van de bouwleiding, de heeren van Poelgeest en Ilcken, de besprekin gen bijwonen, brengt de voorzitter hen dank voor hun moeite en de technische opzet der waterleiding,, complimenteert hen voor de uitvoering van de werken, waarvan, naar spr. hoopt, ook het na geslacht zal mogen zeggen, dat ze goed waren. (Applaus). Na deze huldiging sluit de voorzitter de vergadering. en op plekken waar het haar erg dun wordt, de hoofdhuid een weinig in wrijven met Purol. Doe dit 1 of 2 maal per week; dit maakt haar en haar wortels weer sterk en groeikrachtig. RENESSE. Vergadering van den gem.- raad op Vrijdag 8 Aug. Aanwezig alle leden. De voorzitter burgemeester W. H. Scholder, opent de bijeenkomst. Na le zing der notulen meent wethouder Pad mos dat niet volledig is weergegeven wat in de vorige vergadering is besproken naar aanleiding van een incident tusschen hem en den heer de Roo. De heer Pad mos wordt in de gelegenheid gesteld een nadere schriftelijke aanvulling in te zen den. De goedkeuring der notulen wordt daarom tot een volgende vergadering aangehouden. Ingekomen is een schrijven van het secretariaat der Tuchtunie te Utrecht en een schrijven van den Bond van bedrijfsautohouders in Nederland ver Naar hét Engelsch. 9 Er was iets aantrekkelijks voor hem in die ruime, spaarzaam gemeubileerde kamer, zoo frisch en keurig opge ruimd, als ze was. Hij vond zelfs iets gezelligs in de pantoffels, die bij het vuur stonden te warmen. Ze waren lang niet zoo sierlijk, als die van Qjueenie, maar er was zoo iets huiselijks in. Anna trad weer binnen met een kop thee in de hand, terwijl ze hem een stuk lekkere cake bood, die zij zelve gebakken had. Eerst nu voelde hij, hoe hij ook wel degelijk honger had, en hij deed de cake alle eer aan, terwijl hij zoo af en toe een enkel woord sprak, voornamelijk tot Anna. Margaret had haar goed afgelegd, maar zij scheen te moe, om iets te gebruiken. MacBride wierp van tijd tot tijd van terzijde een blik op haar; klaarblijkelijk was zij, in gedachten, nog bij het arme, bezweken kind. Anna had de kamer verlaten en Mac Bride was klaar met zijn thee. Het was nu doodstil in het vertrek en hij trad op de boekenkast toe en nam ieder boek achtereenvolgens in handen. Uit een daar van las hij enkele regels en toen trad hij er mee naar het vuur. „Een uitstekend boek is dat, Wilt u het mij leenen, Miss Trampton?" Margaret keek naar den titel: „Ja, het is een goed boek. Het is uit mijn vader's boekerij. Hij was dokter, Mr. MacBride en hij is gestorven aan bloedvergiftiging na een operatie, die hij deed. Hij was pas veertig!" MacBride zei niets, maar strekte de hand uit naar het boek, waarna hij ver zekerde „Ik zal er zorg voor dragen! Ik wilde zeggen", merkte hij op, „dat het mij spijt, wat ik tegen u gezegd heb". „Wat heeft u dan gezegd?" „Dat u een beroep had gekozen, dat enkel voor mannen was". „Ja; dat had u ook verkeerd inge zien". „Maar nu ben ik tot een andere ziens wijze gekomen. Wat doet u, nadat u hier college heeft geloopen?" „Dan zal ik eenigen tijd in een vrou wenziekenhuis bezig zijn. En daarna ga ik onder de armen werken". „Zouden ze niet liever een mannelijken dokter willen hebben?" „Neen; dat geloof ik niet". „Maar u zoudt toch niet kunnen ope- eeren „Waarom niet?" „U is er lichamelijk niet op aangelegd. En dan, een vrouwenhand moet geen mes hanteeren!" Beiden keken ze onwillekeurig naar Margaret's handen. MacBride dacht met een glimlach aan Queenie's spitse teere vingertjes: Margaret's handen waren lang niet zoo blank en veel sterker en toch had hij gezien, hoe zacht ze streelen konden. „Waarom niet, als het is om te ge nezen?" „Ik kan over dit punt niet redeneeren. Het denkbeeld alleen is schrijnend volgens mijn opvatting!" „Maarik moet het doen, Mr. Mac Bride! Ik wil helpen! Ik kan de armen niet zoo zien lijden, als dit nu het geval is. Ik moet helpen!" Hij had haar gadegeslagen, intens lui- terend, en zei: „Ja; nu begrijp ik het. Tot nog toe had ik gedacht, dat het maar uit lust was, om iets bijzonders te doen; dat u de aandacht wilde trekken van de man nen; —tot nu vandaag! „Heeft u düt gedacht?" vroeg zij, innig verontwaardigd. „Ja; en zoo denken de meeste mannen er over", zei MacBride. „De vrouwen zijn ongedurig geworden. Ze willen zich ge wichtiger maken, om aan haar ijdelheid te voldoen. Maar ik geloof niet, dat dit bij u het geval is". „Dank u; zeer verplicht voor dit gunstig oordeel", prevelde zij, vol bitterheid. Hij zei niets hierop, maar zag, dat zij diep gegriefd was. „Dacht u heusch, dat wij door heel dien brijberg van droog en dikwijls weer zinwekkend werk zouden heenwroeten om de aandacht te trekken; meer gezocht te worden door de mannen?" „Ja; dat dacht ik. Maar ik weet nu, dat ik u onrecht heb gedaan l Ik waar deer uw beweegredenen; toch denk ik dat u niet in staat zult zijn, uw doel te bereiken". „Waarom niet?" „U heeft niet genoeg kracht. Het vergt te veel van u. U is een vrouw; u kunt geen kind zien sterven, zonder dat u het zich veel te zeer aantrekt. U heeft nu al niet thee gedronken en als ik er niet geweest was, dan denk ik, dat u geschreid had!" „Nu, en als dit dan eens zoo was geweest? Als ik nu eens geschreid had? Eerst heb ik het kind geholpen. Waar om zou ik daarna niet schreien?" Mac Bride gaf geen direct antwoord. „U zoudt niet in staat zijn, dat leven uit te houden. Het zou u dooden". „Ik ben heel sterk"... „U mag dan sterk zijn voor een vrouw, maar het is geen vrouwenwerk 1" „Al mocht dit nu ook zoo wezen, wat hindert het dan nog, dat ik er mijn best voor deed? Het is niet enkel kop- pigheid, Mr. MacBride! Ik wil het doen om der wille van mijn vader. Hij had r' zooveel willen volbrengen en werd zoo vroeg weggenomen. Zoodra ik toen tot de jaren des onderscheids kwam, heb ik tot mij zelve gezegd, hoe ik zou trach ten iets te verrichten van wat hij onge daan moest laten!" „Dat begrijp ik heel goed... Maar telt U voor niets? Ik bedoel, uw eigen leven, laat u dat geheel buiten beschouwing?" I „Volstrekt niet. Zal het mij dan niet de grootste -voldoening schenken als ik mag aannemen,, en, dat ik iets heb kunnen zoekende, om als lid of donateur toe te treden. Worden voor kennisgeving aan genomen. Voorts een schrijven van de Nederlandsche vereen, tot bescherming van dieren, betreffende opneming van be palingen in de bouwverordening. De raad meeent, dat een dergelijke opdracht meer tot de competentie van de Z.L.M. behoort. In dien zin zal een schrijven gericht worden aan bovengenoemde vereeniging. Nog is ingekomen een schrijven van het gemeentebestuur van Haamstede of de raad in principe bereid is tot het ge meenschappelijk aanschaffen van een mo torbrandspuit. De heer Hoogenboom zou gaarne willen, dat aan de in het schrij ven genoemde gemeenten ook Ellemeet en mogelijk nog andere gemeenten tot aan sluiting werden toegevoegd. B. en W. stellen voor in beginsel tot het aanschaf fen eener motorbrandspuit over te gaan. M.a.st. aangenomen. Aangeboden wordt de gemeenterekening over 1929 met bij- behoorende bescheiden. Deze wordt ter fine van onderzoek gesteld in handen der commissie, bestaande uit de heeren Fran ken, de Roo en Verton. In bespreking komt de verhooging der toelage aan den alhier gevestigden arts Verduijn den Boer, In stemming gebracht of in vereeniging met de gemeeenten Noordwelle en Se rooskerke, de toelage zal verhoogd wor den, blijkt, dat 6 leden vóór en 1 tegen (Padmos) verhooging zijn. Aangenomen wordt met 5 voor en 2 tegen (de heeren Padmos en HoogenboomJ dat de toelage zal verhoogd worden tot f 2000, waarin Renesse 55 o/0 zai bijdragen en met te rugwerkende kracht ingaande 1 Mei 1930. Bij de omvraag vestigt de heer Padmos de aandacht op den zeer slechten toe stand van het wegdek van den Hoogen- zoom. Hij vraagt of er niet met klem op verbetering kan worden aangedron gen? Besloten wordt een schrijven tot de desbetreffende commissie te richten. Daarna sluiting. BRUINISSE. Onze ijverige verpleegster zuster De Korte—van der Groep heeft aan het bestuur van het Groene Kruis haar ontslag tegen 1 November gevraagd en het op de meest eervolle wijze ont vangen. Negen jaar geleden heeft zuster De Korte haar taak als verpleegster aan vaard en van den aanvang af met volle liefde zich aan de behartiging daarvan gegeven. Met dankbaarheid en groote waardeering wordt dan ook steeds en vooral door de zieken, over haar toe wijding gesproken. Echter de zorg die eigen gezin van haar vraagt, maakt het haar onmogelijk, zich langer voor dit werk beschikbaar te stellen. De gemeente ziet haar noode deze betrekking neer leggen. STAVENISSE. L.l. Zaterdagmiddag is alhier een droevig ongeluk gebeurd. De 20-jarige zoon van den aannemer Blij- leven uit Geertruidenberg, die alhier den bouw van de nieuwe uitwateringssluis heeft aangenomen, was op het werk be zig om door middel van de electrïsche leiding het water uit den sluisput te verwijderen. Door de eene of andere oorzaak is zijn lichaam met den electri- schen stroom in aanraking gekomen, met het noodlottig gevolg, dat de dood on middellijk intrad. Nadat door de Inspectie van den Arbeid alhier de noodige onderzoekingen waren gedaan, inzake het ongeluk met doodelijken afloop van den 20-jarigen aannemerszoon Blijleven, is Dinsdagmor gen door Dr. Hulst uit Leiden en Dr. Bernhardi van hier een sectie op het lijk verricht. Daarna is het lijk, in een verzegelde kist, per lijkauto naar de woonplaats Geertruidenberg vervoerd, om aldaar ter aarde besteld te worden. Door het bestuur van den polder en door de gezamenlijke werklieden waren een paar mooie kransen op de kist gelegd. doen om het lijden van de menschheid te verzachten?" „Toch kunt u het niet volbrengen! U zult ten ondergaan". „In ieder geval zal ik er dan naar ge streefd hebben! Hij knikte, nam het boek van tafel, dat hij van haar zou leenen en zeiden „Ik ben blij, dat ik met u gesproken heb. Ik denk nu anders over u, al ka* ik het dan ook niet met u ééns zijn". „Ik ben ook blij", meende zij. „Want ik begreep, dat u mijn streven miskende". Hij wierp een afscheidsblik om zich heen, want heel de inrichting van het vertrek, de huislijkheid, die er heerschte en de goede smaak, waarvan het blijk gaf, hadden hem aller aangenaamst ge troffen. „Ik zou graag het boek komen terug brengen, als ik het gelezen heb en mis» schien bied u mij dan weer thee. Ik heb er van genoten zoowel als van het gesprek. Goeden dag, Miss Frampston!" Hij stak haar de hand toe, en toen ze hem de hare reikte, schudde hij die kameraadschappelijk. Toen ging hij. Margaret keek hem na. Wat was hij toch een flinke verschijning. En wat een massief hoofd! Hij had iets edels en grootmoedigs ov.er zich. Neen, die man was niet in staat tot eenige laagheid! Toen hij weg was, kwam Anna weef binnen. „Ik mag hem graag", zei ze. „Hij is een mèn! Kan je nu niet wat eten kindje?" „Ik heb geen trek"* zei Margaret. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1