Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Woensdag 30 Juli 1930. zierikzeesche courant. '«••a'it'mt•jjljl'gs; advertentien Inzending Advertentiën buitenland. feuilleton. DE DOCTORES. STER-TABAK binnenland. Uit Stad en Provinoie. Prfle per 3 Maanden f 1,50, franco per poet f 1,80. Voor het buitenland per jaar t 10,-. Afsoaderlijka nummer* 5 oen! Vertohrjnt Mnd., Wn»d. en Vrjjd. Tel. No. 32. - Poetgiro 13T677. t*n 18 regel* 60 et*., tu 4 regel* en deurboren 20 et*, per regel. Reelame* 30 et*, p. regel. Bjj eontrset belangrijke korting. Imending op den dag Tan nlt- gare vóór 10 nra. uiterlijk 10 uur op dcadigv. uitgaaf De BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Zierikzee doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zjjne vergadering van 10 Juni 1930, no. 9, is vastgesteld de navolgende Verordening: De Raad der gemeente Zierikzee; Gelezen het schryven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d 11 April 1930, no 211, 3e afdeeling, waarbij gewezen wordt op de wensehelykheid om in de bouwverordening eene bepaling op te nemen omtrent het aan wezig zijn van een brievenbus aan woningen; Gelet op de adviezen van de Commissie v.or de strafverordeningen d.d. Mei 1930 en van de Gezondheidscommissie, zetelende te Zierikzee, d d. 3 Juni 1930, no. 635b Gezien bet voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 5 Juni 1930, no 496/1930 heeft besloten: vast te stellen de navolgende VERORDEN1NQ tot wijziging der verordening, als bedoeld by de Woningwet. Artikel 1. Na artikel 45 der Verordening, als bedoeld by de Woningwet, wordt inge- lascbt eene nieuwe afdeeling, luidende als volgt AFDEEDING XI. Aanwezigheid van brievenbussen. Artikel 45bis De eigenaar van, de recht hebbende op of de beheerder van een aan de straat uitkomend gebouw is verplicht te zorgen, dat in of terzyde van de deur in de hoofdtoegang tet bet gebouw een sleuf aan wezig is voor bet inwerpen van brieven Burgemeester en Wethouders kunnen eiseben stellen betreffende de afmetingen van deze sleuf en van een eventueel achter de sleuf aanwezig kastje. Artikel 2. Voor het cyfer „45" in den eersten regel van artikel 46 wordt gelezen „45 bis". Artikel 3. In artikel 48, eerste alinea 5en regel, wordt voor „10 tot en met 45" gelezen .,10 tot en met ihbis'' en voor ,40 en 41" in den 7en regel „40, 41 en 45bis". Artikel 4. Na artikel 57 wordt ingelascbt een nieuwe afdeeling, luidende als velgt: AFDEELING VIII. Aanwezigheid van brievenbussen. Artikel 57bis Artikel 45bis is op de in d t hoofdstuk bedoelde woningen van toe passing. Artikel 5. Voor art. 57bis" wordt gelezen art. 57ter". Artikel 6 Na artikel blter wordt een nieuw artikel, hl quarter, ingelascbt, luidende ais volgt: Artikel 45bis is op de in dit hoofdstuk bedoelde woningen van toepassing. Artikel 7 Voor het cyfer „57" in artikel 77 wordt gelezen „57bis". Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zeeland volgens bun berigt van den 18 Juli 1930, no 196, 3e afdeeling. in afgescbrift medegedeeld. En is biervan afkondiging geschied, waar bet bebeort, den 29 Juli 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. F. NAEREBOUT, 1.» Secretaris. Zynde deze verordening door de Gedepu teerde Staten van Zeeland by besluit van 18 Juli 1930, no. 196, 3e afdeeling goed gekeurd. In is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 29 Juli 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A B4NNINK, Burgemeester. F. NAEREBOUT, 1." Secretaris. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIÊ. Naar gemeld wordt is de Indische leider Gandhi onder bepaalde voorwaarden be reid om deel te nemen aan de ronde tafelconferentie te Londen. De voornaam ste voorwaarden van Gandhi zijn, dat op de aanstaande conferentie een ontwerp voor een grondwet wordt uitgewerkt, waarbij aan Indië een zekere mate van onafhankelijkheid wordt toegekend. Ver der eischt Gandhi een drankverbod en af- Naar hei Engelsoh. Dit zeggende, duwde hij haar half bin nen zoodat zij wel gehoorzamen moest! Barbara Stourton schoof dadelijk nog zoo veel mogelijk in en Margaret veront schuldigde zich: „Ja, ik had eigenlijk niet willen ip- stappen, maar Mr. MacBride stond er op. „Dat dit nu nog het eind moet zijn van zoo'n prachtigen dag!" meende Bar bara. „Bij Hilmarnock zag ik al, dat er zoo'n zware lucht hing!" zei Margaret. „Geen mensch, die aan regen heeft ge dacht", antwoordde Queenie scherp. Het rijtuig hield stil bij professor Don- nington voor de deur. In een ommezien was MacBride van den bok en had hij Queenie helpen uitstappen. „Voorzichtig aan!" maande hij zacht. „De enkel doet zeker nog wel een beetje pijn en ik heb je ook nog hooren hoes,- ten". Queenie hinkte eenigszins. Was Mac Bride er niet bij geweest, dan zou ze De reden,daternogmannen zijn, die geen pijp rooken, ligt aan hun onbekendheid met Wie de onveranderlijk goede Ster-tabak een maal heeft geproefd, laat zich deze bron van genot nooit meer ontnemen. schaffing van de zoutbelasting, alsmede amnestie aan politieke gevangenen als de burgeri. ongehoorzaamheidsbeweging wordt stopgezet. De beide leiders der gematigde Indiërs hebben Maandag de besprekingen m£t Gandhi voortgezet. Hoewel van Indische zijde twijfel aan de juistheid van de berichten aangaande Gandhi's bereidheid tot onderhandelen wordt uitgesproken, weet de Daily Tel." mede te deelen, dat Gandhi en mevrouw' Naidoe een tegemoetkomende houding aannemen. De voornaamste tegenstand tegen het deelnemen van Indische leiders aan de conferentie, zou komen van de zijde van Jawaharial. Vooral van Engel- sche zijde acht men de vooruitzichten om tot overeenstemming te komen na Gandhi's onderhoud met de beide Hindoe leiders, waaromtrent het diepste stilzwij gen wordt bewaard, tamelijk gunstig. De kranten, die nauw samenwerken met het Al-Indisch Nationaal Congres, beplei ten echter een versterking van het lijdelijk verzet en van de burgerlijke ongehoor zaamheid. Ook de boycot-beweging moet worden voortgezet, onverschillig hoe het resultaat der onderhandelingen zal zijn. KONINGIN EN PRINSES OP DE THUISREIS. De Koningin en Prinses Juliana zijn Woensdagmorgen vroeg per auto van Ko penhagen naar Frederica gereisd, vanwaar per trein de reis naar Nederland vervolgd wordt. H. M. en H.K-H. worden Donderdag te 8.47 uur te Amersfoort (station) terug verwacht. ZIERIKZEE. Volgens een in dit num mer voorkomende advertentie rijdt a.s. Woensdag 6 Aug. een goedkoope trein 2e en 3e klasse van de stations aan de lijn Vlissingen—Roosendaal naar Nijme gen en Arnhem. Ook nu weer kan men zic'i tegen regen verzekeren. niet gehinkt hebben. Nu ondersteunde hij haar krachtig, terwijl ze samen de treden van het bordes afliepen. Van de beide meisjes, die in het rij tuig waren gebleven, nam Barbara het woord en zei „Een picnic biedt juist de geschikte gelegenheid, om de opening te vormen voor zoo iets!" Margaret vroeg, met een glimlach: „Heeft u het al lang zien aankomen?" „O ja, ik wist, dat hij al een paar jaar de grootste bewondering voor haar voelde, maar ik was er niet zeker van, hoe Queenie het zou opnemen". „Denkt u dan, dat zij hem vandaag haar antwoord gegeven heeft?" „Dat geloof ik vast. Nu, ik ben blij. want hij is haar waard; ofschoon ik niet dacht, dat hij de juiste was voor Queenie. Evefi later hield het rijtuig stil bij Barbara voor de deur. De jongedames staken elkaar de hand toe; Queenie had Margaret slechts toegeknikt. Miss Frampton bereikte nu ook weldra de plaats van haar bestemming. Zij be woonde een flat in een van de grijs- steenen huizen op een ruim plein. Ze belde en een vrouw van middelbaren leeftijd, met een wit mutsje op en een keurige witte schort voor, deed haar open. Een helder vuurtje knapte in den haard, ofschoon het pas in het begin van den herfst was. Het water in den thee-ketel stond gezellig te zingen. De heer Frans den Boer Az., slaag de dezer dagen aan de Nijverheidsschool te Voorhout voor het diploma Tailleur (met lof). Onder 't opschrift „Het eiland der onbegrensde mogelijkheden" bevatte de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" van Maandag j.l. een stuk van den volgenden inhoud: Van een vergadering, welke de ver- eeniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers van Schouwen-Duiveland te Haamstede had belegd, was door ver- tegenw oordigers van de Hollandsche com binatie een landbouwkongsi met ka pitaalkracht en van de K.L.M. onze voortvarende luchtvaartinternationa,- le gebruik gemaakt om iets te vertel len van hunne grootsche plannen, ten einde daarna onder hun leiding een ex cursie te maken naar den Westeren Ban van Schouwen. De heer Brouwer gaf een knappe uiteenzetting van de wijze, waarop met Amerikaansche voortvarend heid de combinatie het land van den Wester Lichttoren in cultuur zal brengen. Op gemakkelijke financieeie voorwaarden zullen bekwame tuinders grond kunnen verkrijgen voor de teelt van fijne groen ten, vruchten en bloemen. Ook zullen er op het duinlandschap ten westen van den Lichttoren kleine villa's verrijzen, terwijl tevens een modern badhotel op het programma staat. Daarna vertelde de heer Margadant van de K. L.M. in een vlotte en enthousiaste causerie van de toekomstige luchtvaartverbinding, die zoowel passagiers als tuinbouwproducten door hooge regionen naar Rotterdam en Engeland zal vervoeren. De kortste lucht vaartroute der wereld, n.l. in 10 minuten van den Lichttoren naar Rotterdam, om van te watertandenWie jaren lang in het isolement heeft gezeten, dien zal het vreemd te moede worden, als hij de mogelijkheid ziet om achter den propel ler door het luchtruim te snellen, om, als hij van schrik nauwelijks is beko men, op Waalhaven te moeten uitstap pen al of niet in gezelschap van de pri meur der fijnste groenten. Zullen alle boeren en boerinnen willen vliegen? Waarom: niet, zij zitten ook allemaal in een Ford en daar had grootvader evenmin van gedroomd. Het gezelschap begaf zich na deze in grooten stijl ge houden voordrachten in een auto-colonne langs een zeer goeden straat- en grind weg naar den Wester Lichttoren, waar men eerst het ideale vliegterrein in oogenschouw nam, vervolgens den tuin grond, met de nieuwste machines be werkt, terwijl ook kennis werd genomen van den reeds ontworpen verbindings weg naar Renesse. Zoo is daar alles navenant grootscheeps. Op de hooge dui nen, vlak bij den Lichttoren had men een schitterend uitzicht op het schilder achtige heuvelpanorama en men zag in zijn verbeelding reeds een villa-landschap zooals Noordwijk, dat met zooveel ar tistieke schoonheid heeft aangelegd. Een ieder was het er over eens, dat hier groote zaken in Amerikaanschen stijl worden aangepakt door kapitaalkrachtige combinaties en als op 1 Mei 1931 de vliegroute wordt geopend, dan zal daar boven den Wester Lichttoren de lucht daveren van het gegons der motoren en dan openen zich ongekende perspectie- van voor eene streek, die jaren lang heeft gesluimerd aan den golfslag der deinende Noordzee. Dan zal dat onge- venaarde duinwonder worden opgenomen in het moderne wereldverkeer en het zal wezen, alsof een fee met haar toover- staf dat eenzame land heeft aangeraakt, Dan zal het groene eiland worden ge wekt uit zijn droomen en er zal een nieuwe duinstad verrijzen aan de boor den der Noordzee, de nieuwste ploeg- machines zullen voren trekken door het Het was een ruim vertrek met maar weinig ouderwetsche meubelen er in. Een groote vaas met bloemen gaf het geheel een vriendelijk aanzien. „Je bent nat, liefste", begon de oude getrouwe. „Zóó erg is het niet Anna, want ik ben thuis gebracht door het rijtuig van Miss Donnington. Hoe heerlijk, dat je hier een vuurtje hebt!" „Ik dacht wel, dat je dit aangenaam zou wezen, liefste! Nu zal ik gauw Voor je avondeten zorgen". „Ik hoef heusch geen avondeten te hebben, Anna". „Als je dat zegt, heb je het juist het meest noodig!" Vlug trad Anna het vertrek uit en keerde terug met een kop bouillon en wat geroosterd brood. „Kijk eens, hoe heerlijk warm en geu rig!" Dankbaar zei Margaret: „Je doet je best om mij een zoo ge zellig mogelijk thuis te bezorgen, Anna!" „Toch kan de eene vrouw het de an dere nooit recht tot een „thuis" maken; daar is een man voor noodig!" luidde het nadrukkelijk-emstige antwoord. „Je weet heel goed, dat ik hier de heer des huizes ben: dokter Frampton Vindt je dat nu nog niet mannelijk ge noeg klinken?" „De klank maakt den man niet!" liet Anna zich niet uit het veld slaan. „Ik geloof ook niet, dat ik een man zou willen Mijn, zie je!" rulle zand en de K.L.M. schakelt hare jongste verbinding in. Het eiland der onbegrensde mogelijkheden is door man nen met vooruitzienden blik gepeild op zijn verborgen perspectieven. Moderne techniek, kapitaal, en ondernemingsgeest zullen heel dat wondere landschap om- tooveren tot een Amerikaansche onder neming. Het was voor de Schouwen-Dui- velandsche bestuurders als eene openba ring, ah een sprookje uit duizend-en-een nacht. Wie den heelen dag niets anders hoort dan malaise, ten hoogste afgewis seld met crisis, want de boer zit inderdaad leelijk in de verdrukking die haalt weer ruim adem, als hij ziet. hoe ondernemende mannen met onverwoest bare energie, ongekende mogelijkheden scheppen. Daar is een geest, die nimmer versaagt. Schouwen-Duiveland, een toe komst ligt bij den Wester-Lichttoreni, wiens stralenbundels de glorie aankon digen van een nieuwe, betere toekomst. - Het Comité tot verbetering van het Veer ZijpeAnna-Jacobapolder verzoekt ons mede te deelen, dat het in haar be doeling ligt begin Augustus a.s. een groote algemeene vergadering te beleggen, -waar in o.m. de reeds zeer talrijke bin nengekomen adhaesiebetuigingen met de daarin vermelde goed geargumenteerde bezwaren ter kennis van de aanwezigen zullen worden gebracht. Waar het hier een groot algemeen belang voor geheel Schouwen—Duiveland geldt, verzoekt het comité allen, die adhaesie willen betuigen aan het aan den minister te richten adres, zoo spoedig mogelijk hun sympathiebetui ging zoo mogelijk toegelicht met op gedane onaangename ervaringen e. d. in te zenden aan den heer C. v. d. Vliet A.Cz., Touwbaan, Zierikzee. Niemand ver- zuime zulks te doen en een ieder wone de vergadering bij, waarvan de juiste da tum en plaats nader zullen worden be kend gemaakt. Schouwen- en Duivelanders weest ook hier eens paraat! - Bij K.B. zijn opnieuw benoemd: tot burgemeester van Poortvliet, W. Dron- kers, secr. dier gemeente; van Tholen, mr. A. J. van der Hoeven. NOORDiWELLE. De 18-jarige mej. C. T., uit Zierikzee, is Dinsdagnamiddag bij het baden in zee, onder deze gemeente, ver dronken. Naar verluidt, was de ongeluk kige te ver in zee gegaan, zoodat zij het strand al zwemmende niet meer kon be reiken. BRUINISSE. Zaterdagavond had de 16- jarige K. van der Sluis jop den Dorps weg alhier het ongeluk, met haar rij wiel tegen een boom te rijden, doordat zij met haabroer in aanraking kwam. Met een gebroken sleutelbeen en een inv. enaige verbloeding aan het linker oor, werd zij bewusteloos in de naast- bijzijnde woning binnengedragen. Genees kundige hulp w erd verleend door dr. De Koek. Na verbonden te zijn is zij per auto naar huis vervoerd. „De Zeeuuf', STAVENISSE. Naar men ons médedeelt heeft de alhier bestaande oranjevereeni- ging het voornemen om den 50sten jaar dag van H.M. de Koningin, tot een feest dag te maken. ST.-ANNALAND. Vergadering van den dijkraad der waterkeering van den Ca- lamiteuzen Suzannapolder. Vastgesteld werd de rekening dienst 1929-'30 in ontv. op f 4276,91 en in uitg. op f 9731,35; tekort f 5454,44. Hierin is bijgedragen door het Rijk f 3924 en door de Pro vincie f 1962; samen f5886, zoodat het goed slot bedraagt f 431,56. Tegen 1 Nov. a.s. heeft ontslag genomen als lid van den Dijkraad, dhr. Joh. Boogaard. In diens plaats is benoemd dhr. A. C. Geluk. Herbenoemd als zoodanig is dhr. W. Heijboer Az. - Alhier werd een vergadering ge- Er volgde een langdurige pauze, waar na Anna weer vroeg: „Je bent toch niet voor niks naar Hilmarnock geweest?" „Neen, gelukkig niet! Mrs. Dugald gaat morgen Elsie thuis halen". „Mooi zoo! Ik was al bang, dat je soms niet geslaagd mocht zijn". „Hoe kwam je daarbij?" „Je ziet er wat terneer geslagen uit". „Dan kijk je verkeerd. Ik was moe weet je; maar die heerlijke bouillon heeft mij weer een heel ander mensch ge maakt!" En terwijl ze haar voeten één voor één bij hét vuur hield: „Nog een geluk dat ik bij Miss Donnington in het rijtuig heb kunnen zitten!" „Hoe kwam dat eigenlijk? In den re gel is ze nu niet zoo zeer op je gesteld!" „Hoe weet je dat, Anna?" „Nu, ik heb niet voor niets een paar oogen in het hoofd! En ze mogen dan oud zijn, maar ze kunnen nog scherp zien, waar het jou geldt!.... Queenie Don nington kan je altijd zoo smalende van het hoofd tot de voeten opnemen of ze heel wat minderwaardigs aan je te zien vindt!" Margaret lachte: „Je moet denken: ze vindt mijn klee- ren en mijn schoenen lang niet modern genoeg. Maar het was ook niet Miss Don nington die het rijtuig liet stilhouden, om mij op te nemen; het was de man, met wien zij zich naar ik meen, juist van daag verloofd heeft". „O, ja?" houden voor definitieve oprichting van een veilingsvereeniging. De voorzitter van de voorloopige commissie, dhr. Broioij- mans, verwelkomde in zijn openingswoord dhr. van der Plassche, rijkstuinbouwcon- sulent, en de heeren Stoutjesdijk en Klompe, resp. voorz. en secr. van de veilingsvereeniging Tholen. Daarna deelt dhr. Brooijmans mede, dat de voorloopige commissie tot een accoord gekomen is met de veiling Tholen om daarbij als groep aan te sluiten, en verzoekt den heer Klomp dc voorwaarden dier over eenkomst uiteen te zetten. Deze voor waarden zijn: de veilingsvereeniging Tholen zal op haar kosten te St.-Anna- land plaatsen een sorteermachine enz., wanneer: le. de leden van de groep St.- Annaland zich verbinden al hun uien te zullen laten sorteeren volgens U. E. B.- voorwaarden en ze door de veiling te te Tholen te laten verkoopen; 2e. zich voor 3 jaar persoonlijk garant zullen stellen (tot een maximumbedrag van f 15 per lid); 3e. mocht na deze 8 jaar de groep werden opgeheven, dat de helft van de eventueel geleden schade voor rekening der groep en de andere helft voor rekening van Tholen zijn; 4e. dat voor veilingskosten enz. 2 o/o zal wor den betaald, telken jare opnieuw door Tholen vast le stellen. De contractueele garantie van f 15 per lid is gekozen, omdat de groep als zoodanig geen rechts persoonlijkheid kan krijgen en Tholen toch ook eenigszins gedekt moet zijn. Door den heer van der Plassche wor den daarna verschillende systemen van veilen uiteengezet. Het mooiste systeem noemde hij dat van het aangevoerd pro duct (dus de partijen op de veiling aan wezig). Voor St.-Annaland beval hij ech ter aan: eerst de monsters veilen en daarna sorteeren. De practijk zal echter het beste leeren, welk systeem gevolgd moet worden. Een der aanwezigen vroeg of 't opbalen in blanco balen voorschrift was. Dhr. v. d. Plassche antwoordde van niet. Bij eerst veilen en daarna sorteeren was dit ook geen bezwaar, omdat dan de kooper wel voor balen zorgde. Een andere aanwezige vond het wel een be zwaar dat men eigenlijk geen baas bleef over eigen goed, omdat men niet per soonlijk kon inhouden. Dit bezwaar werd echter geheel opgeheven door het ant woord waaruit bleek, dat ieder lid het recht had om zijn partij te limiteeren, d.w.z. bij het inleveren van zijn monster den controleur kon (opgeven wat voor hem de minimumprijs per K.G. moest zijn. Wordt deze prijs op de veiling be reikt zonder dat is afgedrukt, dan drukt de veilingmeester zelf af met de mede- deeling: van nu af wordt de partij zoo veel kleiner. Ook vielen zeer mee de aanschaffingskosten van de sorteerma chine (pl.m. f 500). Deze wordt 6 M. lang, 2 M. breed en 2,80 M. hoog. De ongerustheid dat deze te klein zou zijn werd weggenomen door de mededeeling dat ze elke 7 min. een voer uien kan verwerken. Staande de vergadering ga ven zich 31 leden op voor aansluiting volgens de genoemde voorwaarden. De voorloopige controleur J. van Luijkwerd als zoodanig voor vast benoemd. In het bestuur werden gekozen: bij acclamatie het voorloopige bestuur, de heeren Brooij mans, Kooijman en A. Buijs, en bij stem ming de heeren A. Bergers en C. P. van Luijk. Nadat dhr. van der Plassche ook de groote beteekenis van de aard appelveilingen had uiteengezet, blijkende uit het prijsverschil tusschen de geveilde aardappelen en die op de vrije markt, werd de vergadering gesloten. THOLEN. Zaterdagavond had alhier een ernstige vechtpartij plaats tusschen een zekere S. en J., waarbij beiden ern stig werden verwond aan het gelaat. Op verschillende plaatsen kon men de bloed- Anna hoorde niet graag van de ver lovingen van jonge meisjes, waar ze met mee op had. „Wie is de gelukkige?" vroeg zij toch na een tijdje. En na eenige aarzeling zóó gering echter, dat geen ander dan Anna ze zou hebben waargenomen, klonk het terug van Margaret: „William MacBride 1" „Hm, zóó!" „Ja. Waarom niet?" „Wel, hij is zoo geleerd en ze zegged, dat hij nog beroemd zal worden". „Ja, dat zal ook wel. Maar behalve zijn intellect heeft hij ook een hart". „Maar zij kan- niet veel anders, dan aan mooie japonnen, en aan plezier-ma- ken denken!" „Nu, doe je haar toch onrecht, Anna. Miss Donnington is wel degelijk knap, al is ze dan ook mooi. Dat kan immers niet anders, als de dochter van Professor Donnington. En ze is zijn oogappel". „O, een man is als was, in de handen van zijn dochters!" zei Anna verachte lijk. „Nu, liefste, vrouw Go wan is weer hier geweest. Ze had zoo graag, dat je haar een recept gaf voor haar kind". „Met October misschien", antwoordde Margaret opgewekt. „Nu ben ik daar nog niet toe gerechtigd". „Ze zegt, dat ze in het ziekenhuis zoo erg op je gesteld was en dat niemand anders eigenlijk iets aan haar kan doen". (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1