Zierikzeesche <05 Nieuwsbode ABONNEMENT; Maandag 28 Juli 1930. zierikzeesche cour«nt. t,"I'8 ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën buitewlan p.~ binnenland. Uit Stad en Provlnole Prga per 3 maanden f 1,50, franco per pont f 1,80. Voor bet buitenland per jaar t 10,-. ifaonderlgke nnmmera 5 cent. Veraohjjnt Mnd., Wnad. en Vrgd. Tel. No. 33. - Poatgiro 18T6TT. ran 13 regela 80 eta., ran 4 regela en daarboven 30 eta. per regel. Beclamea 30 ota. p. regel. Bjj contract belangrijke korting. Inaending op den dag ran Bit- gave vóór 10 are. ■Itsrlljk 10 uur op dn dag uitgaaf Gevonden voorwerpen Een rijwielplaatje; een portemonnaie met geld; eeu damestaschje met inhoud; een teddybeer; een dameshandschoen; een damesregenhoed; een putketel; een kinderhandschoentje; opgevangen: een postduif. DE AARDBEVING IN ITALIË. Blijkens de berichten, ontvangen uit het gebied, waar de aardbeving ge woed heeft, moeten er nog talrijke lijken geborgen worden. Te Lacedonia werden tot dusverre 300 en te Aquilona 400 doo- den geborgen. Ter bespoediging van het werk worden militaire versterkingen ver wacht. De bevolking van Melfi begint een wei nig te kalmeeren. De koninklijke trein is Vrijdagmorgen te Rocchetta aangekomen, waar zich het commando van het red dingswerk bevindt. De koning begaf zich onverwijld naar de ergst geteisterde stre ken. Uit Rome wordt nog gemeld, dat tegelijk met de aardbeving in Zuid- Italië en de cycloon boven Tresiso in geheel Noord-Italië stortregens de ri vieren buiten hun oevers deden treden, en vele huizen groote schade leden, even als de oogst. Te Milaan woedde ook een zware storm. In het aardbevingsgebied is de hulpdienst thans georganiseerd. In Avellino werden door militairen barakken opgericht, waarin 60.000 menschen onder dak gebracht kunnen worden. In een deel van 't rampgebied heerscht echter een ondragelijke hitte en de tem peratuur steeg tot 40 gr. Celsius in de schaduw. Uit alle deelen der wereld ko men blijken van deelneming, o. a. van den Duitschen Rijkspresident, den presi dent der Fransche republiek, en den Ko ning van Spanje, alsmede uit Zuid-Ame rika. De verzorging van levensmiddelen is voor de eerste dagen geregeld, doch door het nog niet hersteld zijn der water leidingen is er veel gebrek aan drinkwa ter. In alle kerken en kapellen van Italië worden rouwdiensten gehouden, waaraan de bevolking van hoog tot laag deelneemt. In een rapport aan Mussolini toegezon den, wordt verklaard, dat Aquilonia als geheel verwoest moet worden beschouwd. Lacedonia is zeer zwaar beschadigd. De hulpverleeningsdienst werkt steeds beter. Verlichting en telegrafische verbindingen zijn bijna overal hersteld. Een aantal noodwoningen zal worden opgericht. In officiëele berichten uit het getroffen ge bied wordt toegegeven, dat. het aantal dooden reeds minstens 2950 bedraagt en dat der gewonden 4550. Waarschijnlijk zulleif die cijfers nog hooger worden, daar uit de landelijke gebieden nog nauwkeurige gegevens ontbreken. Daarbij komt, dat geheele families zijn omgeko men, of gevlucht, hetgeen de nasporingen zeer bemoeilijkt. Voortdurend worden nog huizen omver gehaald. Uit een der hui zen is nog een vierjarig kindje gered, welks drie broertjes en zusjes onder de puinhoopen lagén. Het Ministerie van Corporaties heeft een millioen lire ter beschikking van Mussolini gesteld voor de slachtoffers. DE REIS VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE. H.M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn Zaterdag te Oslo aangekomen. Zij werden aan het station door den Koning van Noorwegen en door kroon prins Olav ontvangen. De Koninklijke gas ten zouden Maandagochtend per gewonen trein verder reizen naar Kopenhagen. DE OCEAANVLIEGER VAN DIJK IN EUROPA. Zaterdagmorgen is de Nederlandsche Oceaanvlieger Evert van Dijk met de „Statendam" te Plymouth aangekomen. Mevrouw van Dijk was met den passa gierstender naar het schip, dat op de reede lag, uitgevaren en haalde haar man van boord af. Het was een treffend weerzien tusschen de echtgenooten. Met den Oceaan-express zetten beiden de reis naar Londen voort. Maandagmiddag is Van Dijk per vliegtuig van Croydon naar Nederland vertrokken. ZIERIKZEE, Bij de opening van het gemeentemuseum, waarvan we in ons Woensdagnummer reeds melding maak ten en die Zaterdagmiddag te 3 ure plaats vond, waren behalve Burgemees ter en Wethouders, mede aanwezig het meerendeel der raadsleden, de waarne mend gem.-secretaris, de museumcommis- sie en het bestuur van V.V.V. Toen allen zich op de 2de verdieping van ons oud raadhuis hadden verzameld nam burge meester Bannink het woord en sprak als volgt: Mijne Heeren! Namens het gemeentebestuur heet ik u allen van harte welkom. Laat ik be ginnen met het bestuur van V.V.V. onze erkentelijkheid te betuigen, omdat het zoo krachtig heeft meegewerkt aan het totstand komen van deze historische ver zameling, zoomede voor den daadwer kelijken steun, dien het daarbij heeft ver leend. Uw bestuur heeft het behoud van onze fraaie oude klokken mogelijk ge maakt en dan denk ik in dit verband aan Schiller's „Das Lied von der Glocke" dat ik in mijn jeugd geheel uit mijn hoofd heb moeten leeren. Doch ik wil u niet lastig vallen met dit te herhalen, als u wilt, kunt u het zelf lezen. Deze klokken spreken van den zwaren en ge- stagen arbeid onzer voorvaderen, zooals zooveel in dit museum is dat ons lang vervlogen tijden in de herinnering terug roept. Er zijn menschen die in een mu seum niets anders zien den doode din gen die men nog niet eens aan mag raken en die ook geen sigaren- of ta baksrook kunnen verdragen. Maar er zijn gelukkig ook nog anderen, die achter al deze voorwerpen het leven zelf zien, zooals zich dat vroeger heeft ontwikkeld, die met eerbied aanschou wen wat vroegere geslachten hebben ge wrocht, hoe het interieur was, waarin men zich thuis gevoelde. Het gemeente bestuur heeft zich verheugd dat de raad onzer gemeente het nut van een derge lijke instelling heeft ingezien en de gel den beschikbaar stelde om deze spre kende verzameling in het leven te roe pen en dat zij het voorrecht heeft ge had mennen te vinden, die genegen wa ren hun tijd en hun kennis beschikbaar te stellen voor het ordenen, uitbreiden en catalogiseeren van al deze dingen ze hebben orde gebracht in den chaos. Bij voortduring houden wij ons aanbe volen voor hunne medewerking. Ik zou echter niet volledig zijn als ik hier ook niet aan onzen concierge, dhr. Schulling, dacht, die dit museum onder zijn dage- lijksche hoede krijgt. Het trappenklim- men mag dan niet meer zijn fort zijn, ik hoop dat hij voor dit museum een plaatsje zal reserveeren in zijn hart, om dat een vriendelijke gids een sieraad is van een museum. Moge deze instelling ook door de belangstelling van burgerij en vreemdelingen meer en meer worden een plaats waar men gaarne vertoeft in stillen eerbied voor der vaderen arbeid, omdat steeds waar blijft: In het verle den ligt het heden, in het nu wat worden zal. En hiermede verklaar ik ons ge meentelijk museum voor geopend. De \oorzitter der museumcommissie, de heer P. D. de Vos, antwoordde hierop met de volgende woorden: Mijnheer de burgemeester, mijne Heeren! Alle begin is moeilijk zegt een bekend spreekwoord, en de commissie die door den Raad voor dit museum is benoemd, heeft dat ondervonden. De Burgemeester sprek zooeven van een chaos die geordend moest worden. Nu, (in den aanvang had het veel daarvan en vonden we dat we weinig opschoten. Maar wij hadden toen nog niet wat we nu bezitten: geschikte bergplaatsen, doel matige kasten, mooie vitrines, waarin het waardevolle veilig geborgen is en geheel tot zijn recht komt. Zonder den geldelijken steun van den Raad ware dit museum niet tot stand gekomen en aan die vergadering breng ik dan ook gaarne den dank van onze commissie en in nog meerdere mate van die bezoekers, óSè hier vroeger of later zullen komen. Want, hoewel nog maar een bescheiden begin, dit museum bevat toch al waardee- volle voorwerpen, die de bezichtiging overwaard zijn. En hierbij denk ik in de eerste plaats aan het oude carillon uit den stadhuis toren, een eenige verzameling klokken uit het midden der 16e eeuw, die in ons land haar wedergade zoekt. Wij en ook de nakomelingen moeten voor het be houd daarvan het Bestuur der Vereeni- ging tot bevordering van het vreemde lingenverkeer alhier zeer dankbaar zijn. Dan vestig ik uwe aandacht op de zoo practisch en volgens de zeer des kundige aanwijzingen van den heer de Vries gemaakte wandkast, waarin aarde werk, brons en munten liggen uit Schou- wens duinstreek, uit de vroege middel eeuwen, toen volgens het dichterlijk woord, ons eiland nog was „een land met neev'len overtogen en in diep ge heira gehuld". Ik wijs voorts op de kostbare zilve ren schaal van 1580, de z.g. drinkschaal van thesaurieren, en op zooveel andere belangwekkende voorwerpen, waarvoor wij de gevers hartelijk dankbaar zijn en waarvan een erkentelijke opsomming in den eerlang uit te geven catalogus, onmisbare gids in deze verzameling, zal geleverd worden. Aan het gemeentebestuur van Zierik- zee betuigt de commissie zijn dank voor den tot heden ondervonden daadwerke lijken en zedelijken steun, eveneens voor de verleende jaarlijksche subsidie, aan alle gevers en belangstellenden mijn warme erkentelijkheid. Voorts wensch ik speciaal de heeren de Vries en Groene- veld de Kater te bedanken, welke bei- Iden, meer dan wij overige drieën, in de gelegenheid waren hun tijd en gaven te besteden aan de ordening, restauratie en de keurige opstelling der voorwerpen. En tenslotte aan den Burgemeester on DE EEUWEEESTEN VAN BELGHË'S ONAFHANKELIJKHEID zijn te Brussel met veel luister gevierd. In het Cinquantenairepark had het groote défilé plaats, waarin de oorlogsvaandels werden medegedragen. Onder de triomf boog sloeg de Koninklijke familie dit défilé gade. zer gemeente onzen oprechten dank voor zijn waardeerende en van groote sym pathie blijk gevende woorden bij de ope ning van dit museum. Namens V.V.V. sprak hierna de heer Gerritsen. Spr. dankte voor de vriende lijke woorden aan V.V.V. gericht, welke vereen, aldus spr. gemeend had haar taak niet beter te kunnen opvatten dan door te trachten hier een museum te krijgen. Spr. herinnerde voorts aan het adres dat V.V.V. in Februari 1929 tot den raad had gericht, om de verzameling oudheidkundige voorwerpen aan haar in bruikleen af te staan, teneinde die in 's-Gzavensteen op te slaan. Op dit adres werd afwijzend beschikt, maar B. en W. dedei. de toezegging dat zij zouden voor stellen om een museum ten stadhuize op richten, hetgeen V.V.V. niet anders dan met vreugde kon begroeten. Spr. bracht dan ook speciaal dank aan B. en W. voor hun initiatief in deze en aan de commissie, die in korten tijd zoo veel tot stand heeft gebracht, om te eindige-1 met den wensch, dat het be zoek steeds zal mogen toenemen. De burgemeester dankte tenslotte beide spiekers voor hun waardeerende woon den, waarbij hij nog wees op de op voedkundige waarde van het museum, welks inhoud de schatrijkste Amerikaan- sche millionnair nog niet zou kunnen koopen. Nadat nog een rondgang was gemaakt was de officieele plechtigheid beëindigd, doch bleven de aanwezigen nog eenigen tijd gezellig bijeen. Naar aanleiding van een in som mige bladen voorkomend bericht, als zou het bekende tijdschrift „Eigen Haard" binnen korten tijd ophouden te bestaan, deelt de Redactie van bovengenoemd tijd schrift mede, dat dit bericht ten eenen-' male onjuist is. - Naar het bestuur van de Oranjever- eeniging ons mededeelt, is men thans met het instudeeren van de Klepper- marsch voor de a.s. Oranjefeesten, zoo ver gevorderd, dat a.s. Woensdagavond voor het eerst onder leiding van „Kunst en Eer" zal geoefend worden. Alle school kinderen, die deel willen nemen, vervoe gen zich dus Woensdagavond te 8 uur in „Concordia". NIEUWERKERK. In verband «-met de ontslagaanvrage van den heer N. J. Ge- leijnse als lid van den Raad, zal in diens plaats als opvolgend raadslid zitting ne men, de heer M. J. Stoutjesdijk, die reeds vroeger voor de Anti-Rev. Partij zitting had. Vergadering van den gemeenteraad, op Woensdag 23 Juli. Voorz. de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Besloten wordt om ook voor Capelle het benoodigde brandweermate- rieel, te gebruiken op de waterleiding, aan te schaffen. Naar aanleiding van een schrijven van B. en W. van Oosterland, inzake vermindering van de- heffing van keurloon voor een rund, wordt besloten geen wijziging te brengen in de verorde ning op de heffing van keurloon en van een schrijven van de Gezondheidscomm.., betreffende het verstrekken van leiding water aan de ingezetenen, die meer dan 25 M. van de waterleidingbuis wonen, wordt besloten deze aangelegenheid voor- loopig aan te houden. Op een verzoek van J. N. Bouman, c.s. om het onderhoud van 8 graven op de algemeene begraafplaats voor rekening der gemeente te nemen, waartegenover zij zich verbinden f 500 in de gemeentekas te storten, wordt gun stig beschikt. Aan Joh. Moerland wordt, overeenkomstig zijn verzoek, ontheffing verleend van hondenbelasting, dienst 1930, voor 1/2 jaar- Van de feestcommissie is ingekomen een verzoek om subsidie voor het organiseeren van een schoolfeestje op 31 Augustus a.s. Op voorstel van den heer Geleijnse, gesteund door. den heer van Klinken, wordt besloten eene subsi die toe te kenen van f 75, onder voor waarde, dat aan de kinderen een blijvend aandenken wordt geschonken, onder goed keuring van B. en W. Aan den heer G. H. Vleugels Schutter wordt, gerekend met ingang van 1 Juli 1930, eervol ontslag verleend als tijdelijk gemeentegeneesheer, tevens geneesheer van het Burgerlijk Armbestuur. De rekening van het Burger lijk Armbestuur over 1929 wordt goedge keurd: in ontvang op f 1331,875, in uitgaaf op f 903,15 en alzoo met een batig slot van f 428,725. De gemeenterekening 1929 wordt voorloopig vastgesteld: gewone dienst ontvang f40069,915, uitg. f37270,23, goed slot f 2799,6S5; kapitaaldienst ont vang f 95370, uitg. f 87588,92, goed slot f7781,08. De heer Flikweert geeft in over weging om de stammen der boomen flink te snoeien, dat is hoog noodig, voorts zegt spr., dat de goten aan den Achter weg slecht loopen. De voorzitter merkt op, dat door het leggen der waterleiding buizen een massa punten verbeterd moe ten worden. De waterleiding moet echter nog eenmaal bestraten, daarna kan de gemeente beginnen. De heer Boot infor meert naar het terrein te Capelle. De voorzitter deelt mede, dat Wandel eerst daags zal beginnen. Dan wordt het plein onder profiel gebracht. De heer Geleijnse deelt mede, dat hij over een drietal weken de gemeente hoopt te verlaten en dat hij feijn ontslag schriftelijk zal indienen. De voorzitter wijdt een woord van dank aan den heer Geleijnse voor al hetgeen hij in het belang der gemeente als lid van den Raad heeft gedaan, waarbij weth. van de Zande zich aansluit. De heer Geleijnse dankt den voorzitter, medeleden en den secretaris voor bereidwilligen steun en medewerking en hoopt, dat op het werk van den Raad bij voortduring Gods steun moge rusten. Hierna sluiting. ST.-PHILIPSLAND. De heer J. Capelle, thans in betrekking te den Oever (Wie- ringen) is aangesteld tot buitengewoon opzichter bij de Zuiderzeewerken. STAVENISSE. Verslag van de vergade ring van den Raad, gehouden op 18 Juli. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. De voorzitter deelt mede, dat het brandweermateriaal onlangs weer beproefd is. Naar het oordeel van B. en W. waren de resultaten bevredigend. Voorts, dat aan de onderwijzeres, mej. M. Sakko, ziekteverlof moest worden ver leend en dat met de waarneming harer betrekking werd belast mej. J. van den Berge, van Kapelle (Z.) Verder komen er enkele ingekomen stukken ter tafel. De G.I.B. voor 1930/31 wordt blijkens opgaaf van den Inspecteur der D.B. ge raamd op f 7800. Voor opcenten vermo gensbelasting van denzelfden dienst f1200. De rijksvergoeding kosten l.o. over 1928 werden blijkens ministerieele beschikking vastgesteld op f 12492,36, waarop betaald f12190, alzoo te weinig f302,36, welk bedrag bereids werd ontvangen. De stroomlevering voor de straatverlichting is blijkens schrijven der „P.Z.E.M.", 1 Februari j.l. aangevangen. De mededee- ling der betrekkelijke stukken wordt voor kennisgeving aangenomen. Verder wordt afwijzend beschikt op een herhaald ver zoek van het bestuur der Stichting „Moe- derheil" te Breda, om subsidie uit de gemeentekas. Ook komt nog ter tafel het antwoord van den Minister van Finan ciën, wiens tusschenkomst nog was in geroepen in verband met de door den Centralen Raad van Beroep te Utrecht bevestigde beslissing van den Pensioen raad, terzake inkoop van diensttijd van dhr. C. M. P. W. Hanssens. Genoemde minister meent geen bevoegdheid te heb ben de bestreden beslissingen aan te tasten. Rest dus alleen betaling, welke echter schromelijk onbillijk wordt ge acht. Blijkens bericht der Waterleiding M.ij „Tholen", moet per 1 Juli j.l. aan het Rijk 6 0/0 rente betaald worden over een kapitaal van f 140580,40, opgenomen voor den bouw en exploitatie der Water leiding. 11/2 wordt terzake weer van het Rijk terug ontvangen als tegemoet koming in de kosten der gemeentehuis houding. Ook de mededeeling dier beide aangehaalde stukken wordt voor noti ficatie aangenomen. In verband met een aanbieding van gravures van een afbeel ding der Koninklijke familie wordt be sloten ter gelegenheid van den vijftigsten verjaardag van H.M. de Koningin voor ieder gezin met schoolgaande kinderen zoo'n gravure beschikbaar te stellen. Een verzoek van het bestuur van het Water schap Staveniisse, om te willen bijdragen in de kosten van demping en rioleering van een sloot in den Margarethapolder, wordt gerenvooieerd naar B. en W., om daaromtrent te dienen van bericht en raad. Voorts vindt aanbieding plaats der rekeningen van de gemeente en burger lijk armbestuur over 1929. De eerste sluit voor den gewonen dienst met een in komst van f 57641,36, een uitgaaf van 54627,45 en derhalve met een goed slot van f 3013,91 en voor den kapitaaldienst met een inkomst van f 101,425, een uit gaaf van nihil en alzoo met een goed slot van f 101,425. De tweede in inkomst tot een bedrag van f 2910,995, in uitgaaf tot f 2908,44 en alzoo met een goed slot van 2,555. Beide rekeningen worden ter fine van onderzoek en rapport gesteld in handen van de heeren Tazelaar, Anth. Stoutjesdijk en van Iwaarden. Daarna wordt zonder hoofdelijke stemming, over eenkomstig voorstel van B. en W., be sloten, ingegaan 1 Mei j.l. aan M. Knuist, eervol ontslagen lantaarnopsteker, die thans slechts uitzicht heeft op uitgesteld pensioen, een wachtgeld toe te kennen van f 66 per jaar, zijnde het bedrag van zijn eventueel pensioen, welk bedrag nog is verhoogd met f 19,25, door Knuist als nog aan den pensioenraad jaarlijks te voldoen, inzake verzekering van het uit zicht op pensioen voor zijn echtgenoote. Ten slotte komen in bespreking de te treffen regelingen, ter uitvoering van de wet op de financieele verhouding tus schen het Rijk en de Gemeenten. Blijkens opgaaf van de Ministers van Financiën en van Binnenlandsche - Zaken en Land bouw wordt de uitkeering per inwoner voor deze gemeente op f 3,50 geraamd. Wannneer de ter beschikking der ge meente komende fondsen worden benut, en overigens geen veranderingen worden gebracht in de heffing van opcenten op de Grondbelasting en Vermogensbelas ting, behoeven geen opcenten op de fondsbelasting geheven te worden. Voor gesteld wordt de gemeente voor de hef fing van de fondsbelasting in de 3e klasse te rangschikken, met handhaving voor loopig van de tegenwoordige heffing van 50 opcenten op de Vermogensbelasting en der opcenten op de Grondbelasting (80 en 20). Voorts de gemeente voor de personeele belasting in de 8e klasse te handhaven en die belasting aanvankelijk zóó in te richten, dat de betrokken per sonen ongeveer hetzelfde betalen als thans van hen gevraagd. (Heffing van 100 opcenten over de onveranderde grondslagen en eenige verhooging van den 4e en 5e grondslag, om daarin de 80 opcenten voor het leeningfonds te verwerken). Dhr. L. C. Potappel, weth. verklaart zich met de gedane voorstellen slechts ten deele te kunnen vereenigen. Hij wil de opeenten op de vermogensbe lasting liever doen vervallen, waardoor z.i. een einde komt aan de dubbele hef fing over dezelfde inkomsten en daar voor in de plaats heffen opcenten op de fondsbelasting. Naar zijn meening zouden daardoor billijker verhoudingen geboren worden. Dhr. Stoutjesdijk meent met het voorstel te kunnen meegaan. Waar uit de toelichting blijkt, dat, indien noodig, zoo spoedig mogelijk wijzigingen zullen worden voorgedragen, wanneer straks van onbillijke verhoudingen zou blijken, ziet hij geen betere oplossing. Thans is nog zoo weinig met zekerheid te zeggen en zijn het in hoofdzaak ramingen, waar op moet worden afgegaan. Dhr. Tazelaar verklaart zich in gelijken zin als dhr. D. Stoutjesdijk, al staat hij ten opzichte van de heffing van opcenten op de Ve.- mogensbelasting aan de zijde van weth. Potappel. Wannneer de nieuwe uitkom sten bekend zijn, wil hij, indien mogel'jk, laatstgenoemde opcenten ook doen ver vallen. Dhr. Leune gelooft onder de te genwoordige omstandigheden niet aan de mogelijkheid van verlaging van bilis- ting. Hij kan er echter ook mede instem men voorloopig, b.v. voor een jaar, in den aangegeven zin voort te gaan. Weth. van Ysseldijk verdedigt nader zijn stand punt ten aanzien der heffing van op centen op de Vermogensbelasting, waar van hij tot nu toe voorstander is. Wanneer voor het vervolg mocht blijken, dat die heffing tot onbillijke verhoudingen leidt, dan hoopt hij, naar bedoeling van het voorstel zoo spoedig mogelijk mede te werken aan het doen verdwijnen daar van. Nu het echter aangewezen geacht wordt de gemeente voor de fondsbelas ting in de derde klasse te plaatsen, waar-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1