Zierikzeesche Nieuwsbode Ni AMSTERDAMS!! ELEMENTENFABRIEK zwakstroom, sterkstroom oo Radio-Artikelen ABONNEMENT: WoensdaB 23 Juli 1930. zierikzeesche courant. jï ADVERTENTIES Inzending Advertentiën HINDERWET. GEMEENTEREKENING. BINNENLAND. FEUILLETON. DE DOCTORES. Uit Stad en Provinoie. voorh. Gebr. PETERS, Prjja pet S Builden f 1,50, frtnco per peit f 1,80. Voor het ónitenlnnd per jair f 10, Aherderlijke nnmmen 5 cent. Veiaehgnt Mud., Weed, en Vrgd Tel. Ho. 32 - Postgiro 187677. nn 1—8 regela #0 eta., m 4 regele en durboren 20 eta. per regel. Beolames 80 efa. p. regel. Bp eontraot belangrijke korting. Iniending op den dag Tal alt- gare vóór 10 ar*. ■ItarlIJkIO uur op du dag v. uitgaat BURGEMEESTER en WETHOUDERS Tan Ziirikzsi brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen ran de N V. ZEEUWSCHE VOEDER- en KUNSTMESTHANDEIj. voorh S. en M. BOOGERD, gevestigd te Middelburg, om VERQUNNING tot het plaatsen van een Stoomkraan van 3 P.K., voor het laden en lossen van schepen, op het perceel genaamd de Visschersdijk, kadastraal bekend seetie F, ongenummerd. Op Woensdag 6 Augustus a.s., des na middags twee uur, zal in het Stadhuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tjjdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder ivet op den bovenbepaalden dag voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zierikzkb, 23 Juli 1930. Bur gem. en Weth. voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. F. NAEREBOUT, w.d Secretaris. temperatuur 2°.9 te hoog. De dagelijk- sche temperatuurschommeling was in alle dekaden, vooral in de eerste en tweede, boven normaal. Te De Bilt is de bereikte gemiddelde temperatuur van 20°.l sinds 1849 slechts overtroffen door de Juni maanden van 1858, 1889 en 1917. Het aantal zomersche dagen, met maximum boven 25°, bedroeg te De Bilt 10 tegen 4 normaal, ien werd sedert 1897 slechts overtroffen door Juni 1897 en 1917, beide met 14 zomersche dagen. De hoeveelheid neerslag, gemiddeld over het geheele land, bedroeg 42 mm tegen 57 normaal. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat de rekening der inkomsten en uitgaven van de gemeente, over het dienstjaar 1929, is overgtlegd aan den raad, en gedurende veertien dagen, van af heden tot en met 5 Augastos as, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld Zierikzee, 23 Juli 1930. Burgem. en Weth. voornoemd J. C. A. BANNINK, Burgemeester. F. NAEREBOUT, w.d Secretaris. ONDERWIJZERS ALS ASSISTENT MET AKTE. Het Tweede Kamerlid de heer van Zadelhoff heeft den minister van On derwijs, K. en W. de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend, dat de Bijzondere Commissi? van Onderwijsza ken nu reeds geruimen tijd geleden met algemeene stemmen besloot, den minis ter te verzoeken, maatregelen te nemen waardoor de jaren, door onderwijzers als assistent met akte doorgebracht, zul len voor periodieke verhoogingen bij vaste aanstellingen als onderwijzer? Is de minister niet van oordeel da' deze diensten, die bijna steeds in wezen niet anders waren dan diensten als on derwijzer zonder vergoeding, of met een zeer geringe toelage, naar billijkheid voor periodieke verhoogingen dienen mee te tellen? Is de minister bereid spoedig een Kon besluit uit te lokken in den geest van het verzoek der Bijzondere Commissie? HET WEER IN JUNI. Aan het algemeen overzicht van de weersgesteldheid in ons land in de maand Juni, opgemaakt door het Koninklijk Nederlandsch Meteorlogisch Instituut te De Bilt ontleenen wijGemiddeld over de geheele maand was de overdag Naar het Engelsch. HOOFDSTUK I. 3 Ze spraken over allerlei onderwerpen dat wil zeggen: Queenie praatte en Mac Bride luisterde. Zij had veel smaak voor literatuur meende eenmaal, dat hij hier niets voor voelen zou en trad vrij en onbevangen met haar oordeel te voorschijn, wat hem dikwijls in stilte deed glimlachen; of schoon hij zich, voor het uiterlijk, steeds even ernstig hield. Na eenigrn tijd zetten zij zich op een verhooging in het heideveld en ze zei dat hij best rooken kon. „Ja?.... Maar mijn pijp is geen toon beeld!" „O, zoo ziet die van Vader er ook uit. Ik stop ze altijd voor hem. Zal ik het voor u ook doen?" Hij reikte haar het ding over, nam zijn tabakszak en het stoppen ging haar zoo handig en bevallig af, of zij heel haar leven niets anders gedaan had; en vrij wat beter, bijvoorbeeld, dan zij sprak over literatuur, naar hij meende. Toen hij de pijp van haar overnam zei hij opeens: „Ik geloof niet, dat ik ze rooken zal". „Waarom niet?" „Omdat u .ze voor mij gestopt heeft" ZIERIKZEE. Een belangrijke uitbreiding heeft de A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland gegeven aan zijn reisgidsen, door de uitgifte van een geheel nieuwe serie- ten dienste van toeristen die ge bruik maken van spoor- en tramwegen. Als no. 1 van deze nieuwe serie is verschenen een gids voor Noord-Belgie, met 10 kaartjes en 21 plattegronden van steden en zee-badplaatsen In dit boekje worden 18 verschillende spoor- en tramroutes beschreven, welke ook op een overzichtskaartje zijn aan gegeven. Met behulp van dit gidsje kan ieder, zonder veel moeite zelf zijn eigen reisplan vaststellen en ook met behulp van de vermelde kilometertarieven en abonnementsprijzen een kostenberekening maken. Bij de 21 plattegronden van ste den en kustplaatsen zijn uitvoerige be schrijvingen gevoegd. Het boekje bevat ook plattegronden van de tentoonstellin gen te Antwerpen en Luik, met opgaaf van de verkeersmiddelen waarmede men die tentoonstellingen bereiken kan. Als no. 2 van de nieuwe serie is ver schenen een gids voor de Ardennen, welke met dien voor Noord-België één geheel vormt. In dit boekje, met 16 kaarten en 7 stadsplattegronden, worden 12 verschillende route's behandeld en worden uitvoerige beschrijvingen gegeven van wandelingen in de omgeving van Luik (ook met gegevens omtrent de ten toonstelling) en in de omstreken van Namen, Spa, Rochefort, Han, Bouillon met het dal van de Semois, Dinant, enz. enz. In afwijking van den tot dusver gevolgden regel worden deze boekjes ook voor wei-leden van den Bond ver krijgbaar gesteld. Bij Koning's Uitgeverij te Baarri is ter gelegenheid van den 50sten verjaar dag van H.M. de Koningin, een „Wilhel- mina Album" verschenen, bevattende vijf en zestig met zorg gekozen foto's in koperdiepdruk, met onderschriften, uit het leven onzer Koningin, van haar vroeg ste jeugd tot op heden. Verschillende der opgenomen afbeeldingen zijn voor de meesten onzer lezers oude bekenden, maar nog nooit werden die gebundeld zooals thans in dit album, een klein his torisch document. SCHOUWEN—DUIVELAND WEES PARAAT! „Luctor et emergo". Geachte lezer of lezeres, wanneer ge nooit van Schouwen-Duiveland hebt ge hoord, dan zal niemand u zulks kwalijk nemen. Wij Nederlanders zijn nu eenmaal niet sterk in onze eigen aardrijkskunde schrijft J. C. A. B. in 't „Vad." De Zeeuw- sche en de Zuid-Hollandsche eilanden, uit heel die lapjesdeken kunnen de mees ten niet wijs worden. Maar als ge even uw atlas ter hand neemt, dan zal u blijken, dat Schouwen-Diuiveland het noordelijkste eiland is van de Zeeuw sche groep en aan de Oosterschelde ligt, Ze beloonde hem met een glimlach en zei op beschermenden toon: „Heel aardig van u gedacht, Mr. Mac Bride. Maar rookt u ze gerust! Mis schien dat ik nog wel eens aan andere voor u stop". Dus deed hij lange halen en genoot nog ééns zoo zeer van het bevallige figuurtje aan zijn zijde.Wat zag zij er allerliefst teer en kinderlijk uit! „Hoe lang hebt u dat kuchje al ge had?" Queenie, die sinds dien ochtend niet gehoest had, keek verrast: „Ik weet niet. En ik dacht ook niet dat u zoo zeer belangstelde in hoesten. Vader zei, dat u voor specialist studeer de, maar in welke branche, dat weet ik niet?" Dit was niet waar; zij wist het zéér goed. „In hartziekten", antwoordde hij hoogst ernstig. „Hartziekten?.... Hoe eigenaardig! Ik dacht niet, dat u veel afwist van het hart, Mr. MacBride!" „Ik weet er net zooveel van als an deren, en ik hoop er alles van te leeren wat er van te weten valt". Uit den toon van zijn stem kon Queenie niet opmaken, hoe hij dit eigenlijk meen de, maar heel neutraal merkte zij op „Ja, me dunkt, dit moet wel interes sent zijn!" „Maar ik vroeg naar uw hoesten, weet u wel?" „Wat kunt u aanhouden!" „U heeft mij immers tot medisch lei der van dezen tocht benoemd?" vroeg hij met van geest tintelende uitdrukking in de helder-grijze oogen. terwijl Zierikzee er zich over verheugt bp dat eiland een voorname plaats te mogen bekleeden. Het was een goede gedachte van de Vereeniging Oost en West om juist dat eiland eens met een bezoek te vereeren: je komt er anders nooit. De wakkere voorzitter der afdee- ling Bergen-op-Zoom, tevens voortvarend burgemeester, had de trip georganiseerd, terwijl aan de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer te Zierikzee was ver zocht de uitvoering op zich te nemen, waarvoor ze zich de belanglooze mede werking had verzekerd van automobiel- bezitters en de 275 gasten langs Westen Schouwen, Haamstede, Renesse, Brou wershaven en Schuddebeurs liet rijden, om zoodoende het eiland in zijn meest markante punten even te peilen. Het Was een ware triomftocht, een soort ontdekking van Amerika en voor de vele oud-Indischgasten een openbaring van natuurschoon in Zeeland. Hoe kan men-1 dat groene eiland bereiken, waar ruim 24.000 stoere Zeeuwen wonen, nog ge zwegen van den veestapel en de vogel kolonies? Langs drie routes, waarvan die via Rotterdam-Numansdorp het goedkoopst, die via Roozendaal-Steenbergen-Veer van Zijpe het langdradigst en die via Goes- Katsche Veer het vlugst en het duurst is. De Vereeniging Oost en West had een eigen route, want zij kwam per gecharterd schip van Bergen-op-Zoom rechtstreeks over de Oosterschelde naar Zierikzee. Wil Schouwen-Duiveland niet achter blijven in den wedloop der hedendaag- sche concurrentie, dan moet het over vlotte en goedkoope verbindingen be schikken. Nu kost van Den Haag een retour 2e kl. via Goes pl.m. f 15 en via Numansdorp pl.m. f 7,50, maar men is er bijna altijd 5 a 6 uur mee onderweg. Er is echter 'n veer Zijpe-Anna Jacoba en als dat nu maar de noodige vaarbeurten produceerde tegen affabele prijzen en niet zoo, dat men des Zondags bijna niet meer van het eiland af kan komen en evenmin er op, dan was dat veer een prachtige verbinding, speciaal voor auto's, en vooral des winters een ware uitkomst, omdat dan de booten door mist of ijs de passagiers ergens in nie mandsland laten zitten. Het is lang geen zeldzaamheid, dat een kunstenaar of spreker, die te Zierikzee zal optreden, op een der toegangswegen strandt en daarmee het publiek dupeert, dat in de zaal naar een leeg podium zit te staren. Een staatscommissie, waarin zeer be kwame deskundigen, heeft thans na rijpe studie een rapport ingediend aan den minister van Waterstaat, aan wiens goede gezindheid voor vlotte verbindin gen op het eiland twijfelt: de vlotte oud-bu,rgemeester van Hilversum zal de eilanders gewis niet teleurstellen. In Zierikzee hebben belangstellende ingeze tenen bereids vergaderd, omdat men nu al sedert een twintigtal jaren warm loopt, als het Veer van Zijpe aan de orde wordt gesteld. Daar is onmiddellijk een comité van actie gekozen om de ijzers in het vuur te houden, want dezen keer moet de verbinding worden ge smeed, waaraan nog slechts een zilveren schakel ontbreekt. Het rapport is thans gepubliceerd. Nu kan de belangstelling over het heele eiland worden gemobili seerd en staan de vereenzaamden als één man achter den bewindsman om het eiland uit zijn isolement te verlossen. Excellentie, Schouwen-Duiveland is pa raat! Evenals 't vorig jaar ontvingen we ook nu weer een in het Nederlandsch uitgegeven exemplaar van het „Heidel- „Dat is waar!" lachte zij; en vond dat hij er lang niet onaardig uitzag, als hij zoo schertste. Jammer, dat hij dit zoo zelden deed! „O, die kuch beduidt niets! Die heb ik al heel mijn leven ge had! Ja, 't zou natuurlijk beter zijn, als ik in het zuiden woonde; maar dat gaat nu eenmaal niet!" MacBride keek recht voor zich uit. Hij zei niets en Queenie's hartje begon lui der te kloppen. Zoo jong als ze was had ze toch al veel ervaring op dat punt achter den rug en meende dus symptonen van eeen naderende liefdes verklaring waar te nemen. Daar ze niet goed wist, wat haar antwoord in dezen moest zijn, sprong ze op en noodde: „Kom, zullen we eens verder gaan? Zal ik u ophelpen, Mr. MacBride?" „Graag", zei hij. Maar eer hij nog de aanraking van haar hand gevoeld had was hij al op en haalde zijn horloge te voorschijn: „Wij hebben nog anderhalf uur", constateerde hij. „Vindt u dat prettig?" vroeg zij. „Zeker!" was èl, wat hij noodig achtte, hier op te zeggen. „Laten wij dat beekje volgen. Het loopt langs den voet van de heuvels. Dan kunnen wij meteen niet verdwalen", Dit deden zij ook. Zoo nu en dan praatten ze eens, maar het meest nog genoten ze van elkaar's gezelschap. Ein delijk kwamen ze aan een gedeelte, waar ze een grooten steen zagen, midden in 'de beek en daar er enkele kleinere waren die als brug konden dienen, drong zij „Laten we dèèr gaan zitten, Mr. Mac Bride!" En, licht als een hinde, sprong ze voor hem uit. bericht, dat haar nieuw* uitgebreide prljsoourant van op aanvraag gratis aan Hearen Handelaren wordt toe gezonden. - Amsterdam C., Prinsengracht 220-224. berger Fremdenblatt", officieel orgaan der stad Heidelberg, hetwelk zeer zeker een waardevolle gids zal zijn voor Ne derlanders die een bezoek aan de oude universiteitsstad en omgeving in hun relis- plan hebben opgenomen. Naast tal van interessante beschrijvingen van de be zienswaardigheden der stad en van andere steden uit den omtrek, bevat dit keurig verzorgde nummer een schat van foto's, waarvan enkele in kleurendruk. Het doel om de aandacht op deze streek van Duitschland te vestigen, zal door deze speciaaluitgave ongetwijfeld wel be reikt worden. De voor „Herwonnen Levenskracht" gehouden speldjesdag, op Zondag 20 Juli j.l., bracht alhier de som van f 110,825 op. ELKERZEE. In de Vrijdag gehouden aadsvergadering nam de heer A. Flohil, na aflegging der vereischte eeden, zitting in den raad dezer gemeente. Verschil lende rekeningen óf goedgekeurd óf ter fine van onderzoek in handen van com missies gesteld. Over de verlichting van een scheidingsweg tusschen Eikerzee en Duivendijke zal men met laatstgenoemde gemeente trachten tot overeenstemming te komen. Daarmede zullen bewoners van beide gemeenten gebaat zijn. HjAKDBOUW en veeteelt» BOND VAN OUD-LEERLINGEN IN ZEELAND. Onder voorzitterschap van den heer W. de Buck hield bovengenoemde Bond Zaterdag te Middelburg zijn jaarverga dering. Bij zijn opening betreurde de voorzitter de geringe opkomst. Spreker heette in het bijzonder welkom den secre taris van de Z.L.M., en den rijkszuivel- consulent. Spr. wees op het belangrijke onderwerp, dat aan de orde kwam, n.l. de landbouwcrisis. Het is goed dit onder jongeren te behandelen, ten bate van be houd van een goeden geest onder de landbouwers. Het is te bejammeren, dat bij sommigen het hoofd warm en het hart koud is. De toestand is ernstig en de toekomst donker. Men moet zich ech ter tot het uiterste inspannen en de re- geering moet helpen. De nood is hoog en zal nog wel meer stijgen. Maar dan moet men het onderwerp met een koel hoofd bespreken en spr. meent dat men zich moet scharen achter het urgentie- program der centrale landbouworgani saties. De voorzitter wees er nog op, dat de kringvorming in den Bond reeds voor een deel haar beslag gekregen heeft. De secretaris rapporteerde nog over het vraagstuk: „De heerschende Land bouwcrisis" en wees op de noodzakelijk heid van eensgezindheid organiseeren, ge zamenlijk optrekken en betoonen van saamhoorigheid. Spreker critiseerde daar om scherp de laksheid van vele leden. Men moet laten zien, dat er in den jon gen boer nog pit zit. Het urgentie programma verdient instemming, maar ook moet gestreefd worden naar ver lichting van den druk der sociale wet geving. Verder moeten er zijn een be- >*ere en deskundige voorlichtingsdienst, goed landbouwonderwijs, verbetering en veredeling der gewassen, beter zaai- en pootgoed, gezamenlijke aankoop en - waar mogelijk gezamenlijke verkoop goedkooper productie, beter werkmetho des enz. Men moet eerst zijn best doen voor ontmoedigd te zijn. Maar dan mag men ook eischen, dat de regeering den nood van den landbouw verstaat en sommige practijken van het buitenland tegengaat. Aan het geduld der boeren kan ook een einde komen. Men mag echter niet direct ontevreden worden en de jonge boeren moeten krachtig werken in bedrijf en organisatie. De heer Siebenga waarschuwt tegen misverstand. Zal de landbouw iets bereiken dan moet er eenheid komen. (Applaus). Men moet zich dan ook alleen bezig houden met de punten, die op het urgentieprogram staan. De soc. wetge ving is feitelijk crisiszaak en verstandii- ger is daarom ze voorloopig te laten rusten. De vragen zijn: wat kunnen de landbouwers, wat khnnen de organisa ties en wat kan de regeering doen? Spr. noemt uitvoercontróle alle producten op de veiling, coöp. inkoop. Men komt daar mede in Zeeland 15 tot 20 jaar achter bij de zandgronden. De organisaties kun nen niets doen zonder haar leden. Na tionale eenheid is goed, maar men moet eerst plaatselijk tot samenwerking ko men. Spr. sloot met een propagandistisch woord voor de landbouwers. De heer Zwagerman dringt- er op aan bij de behandeling van de crisis nuchter te blijven en bij de behartiging der land bouwbelangen één te zijn. Men mag niet vergeten, dat Nederland een industrie en handelsland is en slechts 30 o/o bij land- en tuinbouw betrokken. Daarbij wordt Nederland niet geregeerd door een dictator, maar door een vertegen woordiger van het volk zelf. Spr. wekt de boeren op te zorgen, dat het geld voor steun aan de, suikerbieten ook in hun handen komt. Dit staat volgens spr. nog lang niet vast. De boeren verstaan niet altijd hun belangen. Na een gemeenschappelijken lunch werd gereden naar Nieuwland, voor een bezoek aan het bedrijf van den heer van Nieu- wenhuijsendaarna werd naar Middel burg gereden voor bezichtiging van het gemaal van den polder Walcheren en de Coöp. Zuivelfabriek. Maar daar één van de steenen uitgleed slipte ook haar voet, en zou zij zeker gevallen zijn, als hij haar niet te hulp gekomen wasl „Heeft u zich bezeerd?" vroeg hij, vol deelneming. „Ja, mijn enkel doet pijn". Hij sloeg de armen om haar heen en tildo haar, al wadende door het vocht, op den grooten steen die zij als zitplaats had bedoeld. Ze was bijna bewusteloos, want veel pijn kon ze niet verdragen! Terwijl MacBride haar nog steeds on dersteunde, deed hij haar schoen en haar kous uit en toen hij haar neergezet had, zóó dat zijn beide handen vrij wa ren, maakte hij zijn zakdoek nat in het water, dat gelukkig vlak bij de hand was, bette daarmee eerst den enkel en verbond die toen vlug. Langzaam bedaaTde de pijn en toen Queenie merkte, dat ze bij MacBride zat met het hoofd tegen zijn borst geleund, bleef zij nog even roerloos daar zoo zitten. Hij sloeg iedere verandering op haar gelaat gade en vroeg: „Gaat het nu beter?" „Ja", antwoordde zij, sloeg langzaam de oogen op en hun blikken ontmoetten elkaar. „Nu zult u wel gauw weer l<unnen loopen. De enkel is niet verstuikt, maar wat verrekt. We zullen hier blijven zit ten, zoo lang we kunnen, dan geloof ik wel dat u terug kunt wandelen naar het station. En mocht u dit te veel pijn doen, dan kan ik u dragen". „Ik ben zwaar!" „Maar ik ben sterk!" Queenie stond op, al lachende: ONDERWIJS. KERKWERVE. Bij het te Leeuwarden gehouden examen voor .de hoofdacte is o.a. geslaagd de heer M. C. de Vlieger Jr., geboren alhier, thans onderwijzer te Leeuwarden. OUD-VOSSEMEER. De heer J. Snijders, geboren alhier, thans onderwijzer te Ban doeng, is verplaatst in gelijke betrek king te Buitenzorg. „U is een goed dokter!" „Ik ben méér voor u, miss Donning- ton!" Ze begreep, dat een verklaring nu niet lang meer kon uitblijven en ze wist eigenlijk niet, of ze dat nu zoo zeer ver langen moest. MacBride gaf haar een gevoel vanveiligheid. Ze was overtuigd, dat hij het ééns nog ver zou brengen; dus: een leven aan zijn zijde beloofde een lang niet verwerpelijke positie in de maatschappij. Anderzijds was hij haar zoo èrg geleerd, zoo benauwend zwaar wichtig! vv „Wat meent u daarmee?" vroeg ze met een stem, die hem in de ooren klonk als een liefkoozing. „Ik geloof, dat u het wel begrijpt, is het niet?.... Nu dan, ik voel liefde, groote liefde voor u! U heeft altijd den indruk op mij gemaakt van een bloem, die ik bij mij zou willen dragen, om geur en kleur aan mijn leven te geven. En ik zou goed voor u zijn!" Echt iets voor hem, om te zeggen, dat ze zijn leven zoo zeer verfraaien zou. Hierin bestond allereerst haar bekoring tegenover hem, dat ze steeds het licht punt zou wezen, waarnaar hij, telkens weer, genietend, den blik zou richten, te midden van den ingespannen hersen arbeid, dien zijn werk van hem zou eischen. „Daar twijfel ik niet aan!" antwoordde zij. „Maar ik vrees, dat u te veel van mij vragen zoudt; want ik ben niet zeker genoeg van mijn gevoelens voor u, Mr. MacBride!" fWordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1