Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Maandag 21 Juli 1930. «erikieesche courant. Inzending Advertentiën rtft pet 8 f 1,80, fr**eo pet peet f 1,80. Veet fcet bmïteeleeA pet jeet f 10, ifeotierljfce ttnetn 8 nat Yereeh^at Ile8., Weed. em Vrjjd. Tel. 5e. SS. - Poetgiro 1ST6TT. ADVERTENTIEN rei 1—8 regelt 60 ete., <u 4 regela en durboren 20 ota. per regel. Beolnmea 80 et), p. regel. B|j ountreot belengryke korting. Innendlng op den dng tu nlt- ■IteriQk 10 air op dan dag r. aiigiaf binnenland. VERKEER MET DE Z.-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN. Ie com- j verbe- Verschenen is het verslag van de missie-van Rijckevorsel voor de verbe tering van het verkeer tusschen de Zuid- Hollandsche en Zeeuwsche eilanden met Zuid-Holland en Noord-Brabant, ingesteld bij beschikking van den minister van Waterstaat van 2 Juli 1929. De veren, welke de commissie in haar onderzoek heeft betrokken, zijn: Numansdorp—Wil lemstad, Anna JacobaZijpe, Ooltgens- plaat—Dintelsas en Hellevloetsuis—Mid delbands. In het algemeen en kort sa mengevat zijn aan den tegenwoordigen toestand de volgende bezwaren verbon den: le. De overzetmiddelen (vaartuigen) zijn niet voldoende geschikt voor auto- mobielvervoer, hetzij doordat die voer tuigen wegens te geringe afmeting niet genoeg ruimte bieden om een voldoend aantal motorrijtuigen daarop te plaat sen, hetzij dat de aanwezige ruimte niet ten volle daarvoor kan worden dienstbaar gemaakt. 2e. De aanlegplaatsen, in het bijzonder de toegangen tot de aanlegplaatsen, zijn niet voldoende geschikt voor het auto- mobielverkeer. 3e. De dienstregelingen, in het bijzonder de aantallen overvaarten, beantwoordden niet meer aan de behoefte van de streek. 4e. De tarieven zijn hooger dan voor de ontwikkeling van de streek gewenscht is en in vergelijking met andere' veren redelijk mag worden geacht. 5e. De aansluitende wegen voldoen niet of niet volledig aan de eischen, die het automobielverkeer stelt. Verschillende overwegingen brachten de overtuiging, dat van een ingrijpende wij ziging van de bestaande verhoudingen voor het o ogenblik geen practisch resul taat zou mogen worden verwacht. Er is daarom gezocht naar een weg, volgens welken dadelijk de meest hin derlijke gebreken van den bestaanden toestand kunnen worden weggenomen en waarbij, zonder aantasting van verkregen exploitatierechten, onder aannemelijke voorwaarden op de medewerking van de R'damsche TramwegmpijV zou mogen wor den gerekend. Veer Anna-Jacoba—Zijpe. Het stoom schip „Zijpe" kan beter geschikt gemaakt worden voor het vervoeren van auto's, een wijziging waarvan de kosten op f 1500 zijn begroot. Doch ook dan zal die niet voor autovervoer gebouwde boot blijken een volkomen vervoermiddel, in het bij zonder voor de overzetting van grootere auto's. Aan dit bezwaar kan worden te gemoet gekomen door gedurende den zo merdienst de stoomboot „Hollandsch Diep" voor dit veer te bestemmen. Gedurende den winterdienst, wanneer de „Hollandsch Diep" moet varen in het veer Numansdorp—Willemstad, zal voor het veer Anna Jacoba—Zijpe met de veer boot Zijpe genoegen genomen moeten worden, waarlegen minder groot bezwaar bestaat, omdat in den winter het verkeer minder druk is. Te Anna Jacoba is de toegang tot de aanlegplaats moeilijk berijdbaar voor auto's. Hierin kan verbetering worden gebracht door den bestaanden weg aan de noordzijde van het stationsgebouw te verbreeden ten behoeve van het opgaan de verkeer, en een nieuwen weg, lang ongeveer 90 M. aan te leggen langs de zuidzijde van het stationsgebouw ten be hoeve van het afgaande verkeer. De kos ten worden op f 8400 geraamd- Voor en nadeelen en andere indirecte gevolgen van het een en ander voor haar gecombineerd veer- en trambedrijf tegenover elkaar afwegend oordeelt de R'damsche Tramwegmpij. de nadeelen grooter dan de voordeelen en kan zij daarom slechts tot de voorgestelde dienstuitbreidingen en tariefsverlagingen medewerken, onder genot van onder staande haar jaarlijks te verleenen sub sidie voor het veer Anna Jacoba—Zijpe f 24,700. De commissie acht de door de R'damsche Tramwegmpij. verlangde sub sidie voor een voorloopige regeling aan nemelijk en oordeelt het mede. in het belang van de subsidieerende partijen in de gelegenheid te zijn tot eene herzie ning van de van haar verlangde mede werking na een proeftijd van drie jaren, wanneer omtrent de gevolgen van de verbeteringen, de ervaring uitspraak kan hebben gedaan. Het tracé voor den verbeterden weg Steenbergen—Anna Jacoba is zooveel mo gelijk gekozen in de richting van de be staande verbinding. Als wegconstructie is gekozen een asphaltsteenslagbaan op fundeering. Blijkens de begrooting zijn de kosten op f 700,000 te ramen. In over weging is, naar de commissie meent te weten, dezen weg te brengen op de Rijkswegenplan. Het zou ten zeerste gewenscht zijn, zoo de werken uiterlijk 1 Januari 1931 in uitvoering konden komen en in de begrootingen voor dat jaar van het rijk, van de betrokken provincies en van de andere subsidieerende lichamen, op de tot dat doel noodige uitgaven werden gerekend. De commissie zet intusschen haar arbeid voort ter voorbereiding van een meer definitieve regeling. Haar na der verslag zal, wijl het op de ervaring met de voorgestelde verbeteringen zal moeten steunen, uiteraard langeren tijd van voorbereiding eischen. Uit Stad en Provinoie. ZIER1KZEE. Het aan het gem.-museum gegeven geschenk, bestaande uit een be schilderde tafelbel, vermeld in ons nom- mer van j.l. Vrijdag, was geschonken door Mevr. J. W. La Seur (geb.) van Poortvliet. De R.T.M. organiseert op Zaterdag en Zondag a.s. een extrareis met het s.s. „Stad Zierikzee" naar Antwerpen, tot een bezoek aan de wereldtentoonstelling. Voor prijzen en uren voor vertrek -zie. men de advertentie in dit nummer. STUKKEN RAAD ZIERIKZEE. Voor de raadsvergadering van Dinsdag 22 Juli a.s. zijn o.m. ingekomen de na volgende stukken: GEBOUWD EIGENDOM WATERSCHAP SCHOUWEN. De minister van Waterstaat deelt mede, dat de Kroon, naar aanleiding van het aan Haar verzonden adres, geen aanlei ding vond om aan het besluit van de Staten van Zeeland, tot wijziging van het bizonder reglement op het bestuur van het Waterschap Schouwen, goedkeuring te onthouden. Dat besluit is goedgekeurd bij K.B. van 16 Juni jJ. AANBIEDING GRAVURE KON. FAMILIE. Het bestuur der Oranje Ver. alhier wenscht den raad aan te bieden een gra vure in gouden lijst van de Kon. Fam., ter gelegenheid van de herdenking van den 50ste verjaardag van H.M. de Konin gin. ZEKERHEIDSSTELLING GEM. ONTVANGER. B. en W. stellen voor om de zekerheids- stelling van den per 1 Augustus benoem den gemeente-ontvanger te wijzigen als mede diens instructie. CONTROLE GASBEDRIJF EN GEMEENTEFINANCIÊN. Naar aanleiding van twee ingekomen brieven, een van de Ver. van Ned. Gèm. en van het Centraal Bureau voor verifi catie en fin. adviezen der ver. van Ned. Gem., stellen B. en W. voor, om te be sluiten tot toetreding dezer gemeente als lid der Ver. van Ned. Gem., alsmede om aan het bureau voor verificatie op te dragen, de jaarlijksche controle van de adm. van de Gasfabriek en de driemaan- delijksche controle van de adm. van den gemeente-ontvanger. De kosten der controle op de boekhouding van de Gas fabriek bedroeg tot heden f 300, zoodat wanneer het eentraal-bureau dat werk verricht, jaarlijks f 100 wordt uitge spaard. Controle op de adm. van den gem.-ontvanger is noodig, omdat de ver, van tot zekerheidstelling verplichte ge meente-ambtenaren, deskundige controle eischt, indien zij ten behoeve van de ge* meente zekerheid stelt. VERMOEDELIJKE UITKOMSTEN VAN DE WET REGELENDE DE FIN. VER HOUDING TUSSCHEN RIJK EN GE MEENTE. B. en W. brengen ter kennis van den raad een staat, aangaande de- vermoede lijke uitkomsten van de wet van 15 Juli 1929 (Fin. verhoudingswet). Uit den staat blijkt, dat een bedrag van f 3967,30 niet gedekt wordt door ontvangsten. De mo gelijkheid is echter niet uitgesloten, dat de uitkeering naar het aantal inwoners uit het gemeentefonds, aan de hand van een voorloopige berekening vastgesteld, op f 6,3266 per inwoner, verhoogd wordt. Ten tweede is het niet onmogelijk dat de geraamde bedragen bij plaatsing in de 3e klasse en 40 opcenten gemeentefonds belasting, medevalt en dat volgens de nieuwe begrotingsvoorschriften de op begrooting voor 1931 te brengen ontvang sten meer bedragen dan de ontvangsten volgens de bestaande toestand. Op de begrooting voor 1931 zou moeten verant woord worden f 147620. Is deze bereke ning juist dan zou volstaan kunnen wor den met 40 opcenten op de gemeente fondsbelasting of nog minder. Zoo niet dan zal het aantal opcenten op den ge bouwden eigendom verhoogd moeten worden. Het komt B. en W. gewenscht voor het juist aantal te heffen opcenten op de gemeentefondsbelasting eerst vast te stellen wanneer bekend is welk bedrag tot het sluitend maken der begrooting benoodigd is. De vermoedelijke opbrengst van de gemeentefondsbelasting bij rang schikking der gemeente in de derde klasse wordt geraamd op f 7676,50 en die van de 40 opcenten van de gemeentefondsbe lasting op f 25332,40. DE HEFFING. De indeeling in klassen heeft tot gevolg dat in gemeenten der derde klasse een gehuwde in de belasting wordt aange slagen als hij een inkomen heeft van f 600 of meer (aanslag alsdan naar een inkomen van f 800 of meer), een onge huwde als hij een inkomen heeft van f 500 of meer (aanslag dan naar een in komen van f800 of meer). De regeling komt hierop neer, dat in een gemeente der derde klasse gehuwden zonder kinderen niet inkomens lager dan 'f600, vrij van belasting zijn. Voor onge- huwden wordt dit f500. B. en W. wijzen er op, dat bij een hef fing van de plaatselijke inkomstenbelas ting in deze gemeente de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor ge huwden zonder kinderen en ongehuwden ^onderscheidenlijk is bepaald op f 600 en f400. Wordt hierop zooveel mogelijkaan- sluiting gezocht dan dient de gemeente Voor de heffing der gemeentefondsbelas ting te worden gerangschikt in de derde klasse. PERSONEELE BELASTING. De opcenten der personeelè belasting welke het Rijk blijft heffen wordt toet ingang van 1 Jan. 1931 geheel aan de gemeente uitgekeerd. Deze gemeente is ingedeeld in de 7e klasse. B. en W. achten het nu nog niet gewenscht ver andering in deze klasse te brengen. GEMEENTEMUSEUM. B. en W. stellen voor, overeenkomstig het verzoek van de museumcommissie, aan haar voor instandhouding en onder houd een jaarlijksche subsidie toe te ken nen van f100. TELEFOONMAST OUDE HAVEN. A. Anker en 4 anderen verzoeken in .een adres de ijzeren telefoonpaal op het Havenplein te lateü staan voor het daaraan bevestigen van antennedraden. Nu de rijkstelefoondienst deze paal niet meer noodig heeft en zij zal overgaan in particuliere handen, heeft de nieuwe eigenaar vergunning noodig om haar te laten staan. B. en W. vreezen, daar de paal nu per twee jaar aan onderhoud f70, door de antennebevestigers zal moe ten worden betaald slecht zal worden onderhouden. Om deze reden en feit, dat de paal een ware-sta-in-de-weg is nog in het midden latend het minder mooie aspect dat deze op het Havenplein biedt stellen B. en W. voor, om adressant de gevraagde vergunning te weigeren. RIOLEERING. In een adres, onderteekend door M. J. M. Gubbels en 13 anderen, wordt ge klaagd over de rioleering van de Verre Nieuwstraat, het Roode dorp en het Hof- ferstraatje en wordt verzocht enkele ver- laatputten aan te brengen. Uit het door den gemeente-bouwmeester daarover uit gebracht rapport blijkt, rat een straatput aan het Hofferplein aanwezig is. Aan het Roode Dorp en de Verre Nieuwstraat kan men geen put bijmaken, omdat aldaar een rioleering ontbreekt. In het algemeen rioleeringsplan kan o.a. de rioleering van het Roode Dorp en de Verre Nieuwstraat opgenomen worden. VERPACHTING GRASETTING. Onder wederinzending van het voorstel omtrent onderhandsche veipachting van de grasmaaiing of etting van de Zelke, deelen B. en W. mede, dat het bedoelde terrein na regen, langen tijd zeer drassig is en voor speelplaats ongeschikt. Voorts heeft de pachter G. v. d. Hoek, verklaard, rekening houdend met de opgedane er varingen toen een gedeelte als speelter rein werd afgestaan, dat hij het terrein niet als speelplaats beschikbaar wil stel len. B. en W. stellen voor te besluiten als oorspronkelijk is voorgesteld, n.l. om de grasmaaiing van de Zelke onderhands voor f 50 te verpachten voor zeven jaren. -LEENING VOLKSWONINGEN, Voor afdoende verbetering harer wo ningen in 's-Heer Lauwendorp, behoeft de ver. voor Volkswoningen de beschik king over een bedrag van f 4000. B. en W. zijn met den Inspecteur voor de Volksgezondheid en den voorzitter van Volkswoningen tot de conclusie gekomen, dat met het toekennen van het gevraagde bedrag uit de kas der gemeente de goed koopste en tevens de meest economische weg bewandeld wordt, zoodat B. en W. voorstellen aan genoemde vereeniging f4000 te verstrekken tegen 41/2 per jaar, af te lossen in 40 jaar; de gelden te vinden door verkoop van kapitaal op hét Grootboek der 2i/o N.W.S. VERHARDING WEG. B. en W. stellen verder voor om den Groot Zelkeweg te verharden met grint, waarvoor naar schatting pl.m. f 1000 noodig zal zijn. Dit werk uit te voeren onder de navolgende voorwaarden: in de kosten der verharding wordt bijgedragen door de gemeente Zierikzee f 400, door den polder Groot Bettewaarde f 350, door Klein Bettewaarde f 150 en door het waterschap Schouwen f 100, totaal f 1000. De grint wordt door en op kosten van de beide Beddewaardepolders aange voerd in onderling overleg en deze pol ders verbinden zich zorg te dragen, dat jaarlijks op hun kosten de voor het on derhoud benoodigde grint wordt aange voerd. BURGH. Vergadering van den gemeen teraad gehouden op Vrijdag 18 Juli. Afwezig met kennisgeving de heeren Fokker en Landegent. Na opening door den voorzitter, dhr. W. G. Boot Wz., komt in behandeling de rekening 1929 van den vleeschkeuringsdienst in den kring Brouwershaven. Deze rekening in ont vangst en uitgaaf resp. f 4274,33 en f 3372,61, wordt met alg. st. goedgekeurd, Mits de betrokken assurantie-maatschap pij daartegen geen bezwaar heeft, wordt aan de kerkvoogdij vergunning verleend tot hot doen uitvoeren van cenige werk zaamheden in den toren, ten gerieve der electrificatie van de Ned. Herv. Kerk. Een aanvulling der bouwverordening met de bepaling, dat het aanbrengen van brie venbussen aan nieuw te bouwen woningen verplichtend en aan bestaande wonin gen facultatief verplichtend wordt ge steld wordt met algem. st. vastgesteld en besloten ten behoeve der zomercon certen op de muziektent, het straatge deelte vanaf de woning van J. Beije tot de woning van J. I. v. d. Moer, voor het verkeer, behalve voor voetgangers, ge durende deze concerten af te sluiten, De verzoekschriften der besturen van de vereeniging voor tuinbouwonderwijs op Schouwen—Duiveland en de landbouw- vereeniging „C. et C.", om afschaffing der gemeentelijke opcenten op de grond belasting worden in verband met de bin nenkort op te maken gemeentebegrooting aangehouden tot een volgende vergade ring. Een reglement voor het met 1 Jan. 1931 in functie tredend nieuw Burgerlijk Armbestuur, wordt met algem. st. vast gesteld. De gemeenterekening 1929 wordt na uitgebracht rapport door dhr. Krijger in ontvang en uitgaaf van den gewonen dienst resp. met f24505,275 en f 177779 en voor den kapitaaldienst met f20579, met algem. st. voorloopig vastgesteld, evenals een wijziging in de gemeentebe grooting 1930. Daarna geeft de voorzitter een uit voerige uiteenzetting van de aanstaande financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Uit een vergelijking van het geen de gemeenten van den eenen kant moeten derven met hetgeen haar ver moedelijk van andere zijde wordt toe bedeeld, blijkt, dat de schaal ongeveer in evenwicht blijft. Besloten wordt de gemeente ten opzichte der personeele belasting in de achtste klasse en ten opzichte der gemeentefondsbelasting in de derde klasse te plaatsen. Het adres der vereeniging voor beroepskeuze om een gemeentelijke subsidie te mogen ont vangen wordt verdaagd tot de volgende vergadering. Daar niemand bij de om vraag het woord verlangt, wordt hierop de vergadering gesloten. ST.-PHILIPSLAND. Dinsdag 15 Juli ver gaderde alhier de Gemeenteraad. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter-secre taris dhr. burgemeester. Deze opende op de gebruikelijke wijze. Daarna notulen- lezing. Dhr. Neele komt hierbij terug op de in de vorige vergadering behandelde voorstellen voor subsidie voor een be waarschool. Hij meent, dat- er een fout gemaakt is, door eerst te stemmen over het voorstel van B. en W., terwijl zijns inziens het voorstel van dhr. van Dijke, dat de volle gevraagde subsidie wou toe staan, het verststrekkend was. Was het voorstel van Dijke verworpen, dan had de voorsteller c.s. voor het voorstel van B. en W. kunnen stemmen, wat nu uitge sloten was. De voorzitter ,zegt, dat hij alleen heeft voorgesteld om over het voorstel van B. en W. eerst te stemmen. Ook dhr. van Dijke ging daar mee ac eoord. Weth. v. Nieuwenhuizen merkt op, dat hij ook gezegd heeft, dat naar zijn meening over het voorstel van Dijke eerst gestemd moest worden. De voorzitter zegt dat tegen de stemming geen bezwaar is gemaakt en er nu weinig meer aan te doen is. Dhr. Neele zegt nog, dat het ■door hem gesprokene niet begrepen moet worden als een aanmerking op de no tulen. Hij heeft de opmerking alleen ge maakt om er een volgende maal rekening mee te kunnen houden. Van den Inspec teur der Dir. Belastingen is bericht inge komen, dat de opbrengst der opcenten voor de gemeente op de Vermogensbe lasting over het dienstjaar 1930-31 is ge raamd op f 1800; en het bedrag voor de Gem. inkomstenbelasting op f 10,000 (Door de gemeente geschat op f gOOO). Van de Ministers van Financien en Binnenland- sehe Zaken is een schrijven ingekomen, waarin wordt gemeld, dat aan de hand der voorloopige berekening de uitkeering per inwoner, bedoeld in artikel 3 onder b, der wet van 15 Juli 1929 (wet op fin. verhouding), voor onze gemeente f 4,2517 zal bedragen. De gemeenterekening 1929 zal door den geheelen raad worden na gezien. Van het bestuur der P.Z.E.M. wordt meegedeeld, dat de kosten van aanleg en bediening van af het transfor- matorhuisje van een nachtveriichtings- lamp aan de haven f 75 zullen bedragen. Met algemeene stemmen wordt hiermee accoord gegaan. Vervolgens moet worden voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van Ds. van Doorn, van een lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. B. en W. stellen voor de h.h. J. M. Kunst en L. Capelle. Bij de stemming worden 3 stemmen uit gebracht op dhr. Kunst, 1 op dhr. Ca pelle en 3 op dhr. A. A. van Nieuwen huizen. Een tweede stemming geeft den zelfden uitslag. Dhr. A. A. v. Nieuwen huizen zegt een eventueele benoeming niet te zullen aanvaarden. Bij de derde stemming worden nu 6 stemmen uitge bracht op dhr. Kunst, en 1 op dhr. van Nieuwenhuizen. Dhr. Kunst is alzoo ge kozen. De raad keurt vervolgens goed het aanbrengen van wijzigingen in de electrische installatie in het gemeentehuis, school no. 1 en oude school. Hiervoor zal een aanbesteding worden gehouden) Vervolgens deelt de voorzitter mee, dat voor aansluiting aan de P.Z.E.M. de licht kroon op het gemeentehuis veranderd zal moeten worden of, wanneer men dit niet wenscht, een nieuwe lamp zal moe ten worden aangeschaft. Met de stemmen van dhr. J. v. Strien en «dhr. P. J. de Ruyter tegen wordt besloten de kroon in orde te doen maken. Dhr. van Dijke vindt het jammer, dat besloten is in de onderwijzerswoning maar 4 lichtpunten te doen aanbrengen. Hij vindt het te weinig. De voorzitter zegt, dat met de wtming te AJ.-Polder evenzoo gehandeld is. Besloten wordt het getal 4 te hand haven. Daarna komt in behandeling de nieuwe belastingregeling naar aanleiding van de wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. De voorz. licht één en ander toe. De gemeentelijke inkomstenbelasting vervalt. De Per soneele belasting wordt een Gemeente belasting. In de plaats der Inkomsten belasting komt de Gemeentefondsbelas ting, die voor alle personen, waar ook in Nederland wonende, die, wat hun in komen en samenstelling van hun gezin betreft, in dezelfde omstandigheden ver- keeren, gelijk is. De voorzitter meent, dat het nieuwe belastingstelsel voor onze gemeente voordeeliger zal zijn,v.n.l. voor hen, die kinderen hebben. De kinderaf trek is voor 14 kinderen f 100 per kind, bij 5 of meer f 125. Wordt onze gemeente in de 2e klasse geplaatst, dan zullen er 95 gezinnen zijn vrijgesteld: komt ze in de 3e klasse dan 44. Een ver gelijking is gemaakt tusschen de werke lijke toestand over 1929 en de toestand zoo als die zou geweest zijn, als bedoelde wet voor dat jaar reeds van kracht was geweest. Over 1929 is in totaal voor de gemeente ingekomen f 29534. Met de nieuwe wet zou dat geweest zijn f 27719, jalzoo f 1815 minder. B. en W. stellen nu voor: 1. De gemeente voor de Fondsbe lasting te plaatsen in de tweede klasse; 2. Voor de Personeele Belasting in de 8e klasse; 3. Van de personeele belas ting 70 opcenten te heffen; 4. Van de vermogensbelasting geen opcenten; 5. De opcenten op de grondbelasting te hand haven. Hierbij moet nog opgemerkt wor den, dat het Rijk 50 opcenten heft op de vermogensbelasting, ten bate van het Gemeentefonds. Al deze voorstellen wor den, na eenige discussie, met algemeen? stemmen aangenomen. Daarna volgt de rondvraag. Dhr. L. Neele geeft in overweging zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het leggen van een trottoir in de Stationsstraat, in alle geval voor de bietencampagne begint) Zijns inziens is de grond na al voldoende gezakt. De voorzitter zegt, dat de voor bereidende werkzaamheden reeds begon nen zijn. Den gemeente-opzichter is reeds prijs gevraagd van basaltinetegels. Dhr. Neele zegt bij gerucht vernomen te hebben, dat Zondag voor de P.Z.EM. moet gewerkt worden voor aansluiting van den kabel aan het transformator- station. Indien dit juist is, bejammert hij het. Gezien de samenstelling van het col lege van B. en W. had hij niet verwacht, dat daarvoor vergunning zou worden verleend. De voorzitter zegt, dat B. en W. de vergunning hebben gegeven. Toen de aan vrage kwam hebben zij daartegen ern stig bezwaar géhad. doch de P.Z.E.M. kon niet anders. Voor bedoeld werk komt Schouwen-Duiveland zonder stroom te zit ten en op een dag in de week zou dit ernstig bezwaar opleveren voor onder nemingen die stroom voor kracht ge bruiken. Hadden bovendien B. en W. ge weigerd, dan zou een hooger college hebben ingegrepen en de vergunning toch gegeven hebben. Nu hebben B. en W. zeggenschap en vergunning verleend on der zekere voorwaarden. Nu is één de zer voorwaarden, dat niet meer gewerkt mag worden, dan hoogst noodzakelijk is. Ook dhr. van Dijke bejammert het, dat deze vergunning moest worden verleend. Hij vraagt tevens of het niet mogelijk was bedoeld werk in de weejk te doen. De voorzitter zegt daar niet over te kunnen oordeelen, terwijl de P.Z.E.M. het ontkent. Dhr. Neele informeert hoe laat begonnen wordt? De voorzitter zegt van Zondagnacht 2 uur. Dhr. Neele merkt daarna op, dat dit juist is na afloop der radio. Hij bejammert het, dat daarvoor Gods dag ontheiligd moet worden. Dhr. P. J. de Ruijter zegt, dat wanneer het niet anders kan, men er zich bij neer moet leggen. Hij merkt tevens op, dat voor de C.E.M. ook steeds op Zondag gewerkt is. Hij is daar altijd tegen ge weest, terwijl het ook anders gekund had. Weth. v. Nieuwenhuizen zegt, dat hij graag meegewerkt had, om het werk op een anderen dag te doen uitvoeren. Waar dit niet kon, heeft hij er zich ook bij neergelegd. Daarna sluiting. THOLEN. Aangesteld tot candidaat-ge- zaghebber bij hei Binnenlandsch Bestuur van Ned. Oost-Indië te-Weltevreden, de heer W. F. van den Berge alhier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1