Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: Vrijdag 4 Juli 1930. ziewikzeesche courant. ADVERTENTIEN EERSTE BLAD Inzending Advertentiën HINDERWET. BINNENLAND-" Uit Stad an Provinoie. HEEREN BAAI Bij Examens Eerste Hulp PUROL 1.1. WW BINK OBLIGATIEN a1007. frtl» per 8 maaiden f 1,50, franco por poet f 1,80. Voor hot buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummera 5 cent. Vereohgnt Mnd., Wnad. en Vrijd Tel. No. 32. - Postgiro 18T67T. Tan 13 regel» 60 et»., tam 4 regel» en daarboven 20 et», per regel. Reoiame» 30 ota. p. regel. Kg contract belangrijke korting. Insending op den dag tai uit gave vóór 10 ore. Olt nummer bestaat uit 2 bladen. uiterlijk 10 uur op rten slag uitgeef BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van ZiERiKZEE maken bekend, dat het verzoek van PIETER VAANE te Zieiifczee, om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie B, no. 1991, eene fabriek voor het vervaardigen van ruwgs en ioomjjs te mogen oprichten, door hen is 1N0EW1LL10D. Zierckzee, 30 Juni 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. TWEEDE KAMER. HET SUIKERWETJE. De Kamer heeft Dinsdag een aanvang gemaakt met de behandeling en wetsont werp tot heffing van een compenseerend invoerrecht op sommige soorten van sui ker. De plattelander Braat, zag geen heil in dit ontwerp voor den landbouw, hoewel hij niet tegen zou stemmen. De remedie is volgens hem minimumprijzen garandee ren voor de verschillende producten. De heer v. d. Sluis (s.d.a.p.) achtte het zeer twijfelachtig of de boeren geholpen zullen worden met f 2,40 op 100 k.g. sui ker; (kosten f 6 imillioen). Spr. wenschte een waarborg voor uitvoer en sluit zich aan bij de motie-Colijn. Ook achtte spr. de pacht- en de koopprijzen veel te hoog. Zij moeten naar beneden, met 50 <y0 of meer. Die proces van pachtverlaging is thans aan den gang, op veel te beschei den schaal. Spr. diende een motie in, waarin de regeering uit overweging, dat een der grootste bezwaren tegen dit com- penseerend invoerrecht zou worden on dervangen indien de suikeraccijns met een gelijk bedrag werd verlaagd, wordt uit-, genoodigd daartoe een wetsontwerp in te dienen. De commissie van den Vrijheids bond had liever een tijdelijke productie premie gewenscht. Maar de bezwaren, daartegen door de regeering ontwikkeld, hebben op dr. Bierema wel indruk ge maakt. Het buitenland zou daarin een soort van dumping hebben gezien. Een maatregel die eenige verlichting kan bren gen in den treurigen toestand van den landbouw wordt door de liberalen in de tegenwoordige omstandigheden aanvaard. De heer Colijn (a.r.) was van oordeel, dat het voorstel niet in strijd is met de handelsconventie van Genève, omdat het 'hier een compenseerend recht betreft. Spr. vreest bij aanneming van het ont werp een uitbreiding van de bietencultujur waardoor grootere uitvoer nqodig wordt. Limiteering van den uitvoer acht spr. noodzakelijk. Men spreekt van landbouwcrisis, aldus mr. Marchant (v.d.) Maar men zij niet te pessimistischEr is alleen crisis in den akkerbouw, die men terzake van dit wetsvoorstel weer tot den bietenbouw moet beperken. Waar 't nu voor spr. in hooge mate twijfelachtig is of dit ontwerp aan de bietenbouwers baat zal geven, staat daartegenover dat het ont werp aan alle kanten schade zal ople veren. Lout je de Visser diende een motie in, uitsprekend afschaffing van den suiker accijns! Minister de Geer, de sprekers beant woordend, betoogde, dat het welbegrepen belang der organisaties zal zijn, zich van uitbreiding van de bietenteelt te weer houden. Op de suikerverwerkende indus- triën zal t.a.v. de door haar gekochte sui ker controle worden uitgeoefend. In stemming komen dan de moties. De motie-van der Sluis wordt verwor pen met 50—23 st. Voor: de soc.-dem. en vrijz.-dem. en de heer Floris Vos (m.p.) De motie-de Visser wordt verworpen met 71—2 st. Voor: de heeren de Visser en Floris Vos. Het wetsontwerp wordt aan genomen met 50—23 stemmen. Tegen: de soc.-dem., de vrijz.-dem. en de heeren Floris Vos en de Visser. ZIERIKZEE. Ten behoeve van het ge meente-museum zijn de volgende voor werpen geschonken.' door den heer L. Tieleman te Nieuwerkerk een laat-gotisch gevelanker; door den heer Bom te Zon- nemaire twee oude kruithorens; door den heer F. C. van Meteren een tegeltje en legpenning; door den heer J. A. Bier- masz een metalen kruis ter herinnering aan 1830 en 1831. THOLEN. Vergadering der Veilingsver- eeniging „De Eendracht", op Maandag 30 Juni, in de zaal van hotel Hoek. In zijn openingswoord zegt de voorz. dhr. C. H. A. Stoutjesdijk, dat deze ver gadering dit jaar zoo laat is gehouden, aangezien het bestuur voorbereidende werkzaamheden moest treffen inzake de uitbreiding der veiling. Uit het verslag van den kassier stippen wij aan, dat de yereeniging 99 leden telt en het bezit 'k Heb niet enkel goed gereedschap Noodtg voor een karreivei Voor goed werk behoort er óók een. Pijpje DOUWE EGBERTS bij. Waarom smaakt die pyp zoo lekker Héél hoog boven op Het dak Nog al logisch, wat ik rook is .Hooge"kwaliteit tabak. ECHTE FRIESCHE 20-50 CT PER ONS verschaft U wolken vancjmot. der vereeniging f 23272.24 bedraagt. Na mens de financieele commissie werd den kassier dank gebracht voor zijn accuraat beheer. De contributie werd wederom vastgesteld op f 1; het percentage op 5 en 3 o/o. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. M. Wagemaker en C. W. Snijder. De heer H. van Westen wenschte niet meer in aanmerking te komen. In zijn plaats werd gekozen dhr. J. C. Stoutjesdijk. De voorz. dankte dhr. van Westen voor de steun en hulp steeds van hem ondervonden. De heer van Wes ten zeide toe, inzonderheid nu de veiling wordt uitgebreid, zijn beste krachten te zullen geven voor uitbreiding en bloei. De secr., dhr. W. L. Klompe, wees er vervolgens op, dat straks uitbreiding zal worden gegeven aan de veiling en dit vindt zijn oorzaak dat de Landbouwuit- voerwet voorschrijft, dat de artikelen, welke worden verzonden voor export, moeten voldoen aan zekere voorwaarden. U.C.B. wijst er op, dat straks alle pro ducten zullen moeten gekeurd. Daarom komt het bestuur met een voorstel hen te machtigen en crediet toe te staan voor het aanschaffen van sorteerihachi- nes met motor. Waar er plannen bestaan te St.-Annaland een groep te stichten en te veilen over de Thoolsche veiling, zal het bestuur ook daar een sorteer- machine plaatsen, zoodat de producten ca geveild te zijn te Tholen, steeds in eigen plaats kunnen worden gesorteerd en afgeleverd. Bij voldoende deelname kan dit ook gebeuren in andere gemeen ten van het eiland. De heer Braai informeert of dan ge veild zal worden voor geheel het eiland? De voorz. zegt, dat indien dit geivenscht wordt, kan gebeuren, doch zonder ver plichting lid te worden. De heer Overbeeke is bevreesd, dat het de naburige gemeenten te doen is om gratis een sorteermachine te beko men van Tholen en wenscht voorzichtig heid met het kasgeld. De voorzitter zegt, hiervoor geen zorgen te hebben. Het bestuur zal paraat zijn. De heer Wa gemaker merkt op, dat het de bedoeling is, de kasgelden zoo productief mogelijk te maken en dit kan gebeuren door plaatsing van deze machines, mits vol doende producten worden aangevoerd. Het bestuur zal ier dan ook geen 'aan schaffen, voor zij garantie heeft, wat zal worden geveild. De heer Klompe zegt, dat wij niet het recht hebben het kapitaal der vereeni ging te verdeelen, doch slechts schat bewaarders zijn van het geld van een openbaar lichaam, welk geld ook moet worden aangewend ten algemeenen nutte. De heer van den Berge raadt aan zeer voorzichtig te zijn met aanschaffen. Hij wenscht liever af te wachten tot veilen door den minister verplichtend wordt gesteld. Ook heeft hij reeds gehoord, dat een particulier en landbouwvereeni- iging zlelf een machine zullen plaatsen. Nadat de voorz. dit bestreden had, werd met algem. st. besloten, het bestuur te machtigen, stappen te doen tot aanschaf fen van goede sorteermachines. Nadat de heer Klompe nog eenige informatie, inzake kosten kiemschuur, had verstrekt, sloot de voorz. de vergadering. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten ge bruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth en Drogisten. RPUHT2IKJS& WIJKSTRA BERUST IN ZIJN VONNIS. Do moordenaar van de vier veldwach ters te Grootebroek, Yje Wijkstra, die HET OPPERHOOFD DER INDIANEN „WITPAARD ADELAAR" datjeen tijdje in ons land vertoefde, heeft ook een bezoek gebracht aan Volendatn, waar hij met een ouden visscher de „vredespijp" rookte. Beiden hadden veel schik in het geval. door het Gerechtshof te Leeuwarden tot 20 jaar gev.str. is veroordeeld, heeft in dit vonnis berust en is naar de Straf gevangenis te Leeuwarden overgebracht. ^NPBOUW m VEETEELT* HAAMSTEDE. Dinsdagavond jl. hield de landbouwvereen. „C. et C." een algemeene ledenvergadering in hotel Bom. Na ope ning en welkom hield de voorzitter dhr. W. G, Boot Jz., een korte beschouwing over de heerschende malaise in den land bouw en de wenschelijkheid der afschaf fing van de opcenten grondbelasting. Ver volgens verkregen het woord de heeren C. Koopman Sr. en P. M. Panny uit Zzee. Sprekers behandelden de voorgenomen aanschaffing van een groote uiensorteer- machine door de veLingsvereeniging. Deze zaak kan echter slechts tot stand komen, wanneer men verzekerd is van aanvoer van beduidende kwantums uien ter sor teering. De onkosten (vracht en sorteer- loon) zullen pl.m. 121/2 ct. per baaltje bedragen. In 't belang der uienteelt is het wenschelijk, dat deze zaak haar be slag krijgt. Na behandeling van enkele huishoudelijke zaken werd de vergadering onder dank aan de sprekers door den voorzitter gesloten. OVERBEMESTING. Wij zitten nu midden in den tijd dat de overbemestingen worden toegediend, dat is het verstrekken van een meststof aan een groeiend gewas, in verreweg de meeste gevallen een stikstofmeststof. Worden fosforzuur- en kalimeststoffen bijna uitsluitend vóór of bij de grondbe werking gegeven, met de stikstof is dit veelal niet het geval. Een der redenen is wel deze, dat de stikstofhoudende meststoffen de duurste zijn. Men is er daarom zuinig mee, bewaart ze zoo lang mogelijk in den zak en dient ze eerst toe aan het reeds groeiende gewas, ja dikwijls eerst als men ziet dat de plan ten door een stikstofgift geholpen moe ten worden. Ook geeft men dikwijls een gedeelte vóór het zaaien en de rest, al naar behoefte, als overbemesting. In de kalksalpeter bezitten wij een zeer goede stikstofmeststof voor overbemes-; ting. Vooral nu ze in zoodanigen vorm afgeleverd wordt dat het uitzaaien van de hand, wat bij overbemesting meestal noodzakelijk is, geen bezwaar meer geeftt Genoemde meststof wordt namelijk te genwoordig gefabriceerd geheel vrij van stof en in korrelvorm. De salpeterstikstof is in kalksalpeter aan kalk gebonden en bijzonder snel oplosbaar. Door deze eigen schap en eveneens door zijn doelmatige samenstelling werkt kalksalpeter zeker, snel en krachtig, juist wat men bij een overbemesting verlangt. Een goede eigenschap van kalksalpe ter is dat ze de structuur van den grond verbetert. Hierin zit een belangrijk voor deel van het gebruik van kalksalpeter, vooral voor de bemesting van zware gronden, die neiging tot dichtslibben en verkorsten hebben. Vooral bij een zware regenval, zooals wij verleden week in een groot deel van ons land hebben ge had is dit van groot belang. Waar kalk salpeter is gezaaid zal men daar zeer zeker deze gunstige eigenschap terdege gewaar worden. Men vroeg ons nog of na zoo'n ge weldige regenval dc kalksalpeter weg kan spoelen. Dit zal niet spoedig het geval zijn als het land niet ongelijk, maar vlak ligt, als het water dus weg kan zakken waar het valt. Bij droogte zullen de gewassen dan later nog ervan profiteeren als het door de cappilaire werking van den bodem ter hunner be schikking wordt gebracht. Het is echter wel aan te raden de bemesting in meer dere malen te geven, om zooveel mo gelijk verliezen te voorkomen. Ook in den tuin is het om dezen tijd vaak noodig de verschillende gewassen nog eens eep kleine overbemesting met kalksalpeter te geven, niet alleen op de groenten maar ook het fruit. Het verdient alleszins aanbeveling uit gebreide proeven, met kalksalpeter, ook als overbemesting te nemen, en niet al leen te letten op de verhooging der op brengsten welke; deze stikstofmeststof geeft, maar tevens op de gunstige nawer kingen. Om in het gezin aan groot en klom, dadelijk hulp te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snij wonden en alle Huidverwondingen, ia het zoo veilig thuis altijd bij de hand te hebben een doos of tube VEKKOOPINeBK, ESZ. SCHERPENISSE. Woensdag werd alhier publiek geveild en verkocht ten overstaan van notaris Meulenberg en ten verzoeue van wed. J. P. van Geet: een woonhuis en erf in de Langeweg; verkocht aan P. Tichem voor f 3000; ten verzoeke van wed. Joh. Kaashoek een woonhuis en erf (niet gegund); en een vrouwenzit plaats in de Ned. Herv. Kerk aan M. D. Anemaat voor f 95. POST EN TELKGRAPHIEb STAVENISSE. Met aanvang van 14 Juli a.s. zal het telefoonkantoor alhier des avonds voor abonné's ook geopend zijn van 17—20 u. RIJ WIELBEL AST1N G PL A AT JES. De gelegenheid wordt opengesteld de rijwielbelaslingmerken ten pastkantore aan te vragen op daartoe kosteloos ver krijgbaar gestelde formulieren. Deze aanvragen, welke tot elke hoe veelheid doch tot geen mindere totaal waarde dan f 5 kunnen worden inge diend, kunnen aan de kantoren der pos terijen worden afgegeven of ongefran- keerd in de brievenbus worden geworpen. De bestelde waarden of rijwielmerken worden dan bij den aanvrager aan huis bezorgd tegen betaling van het verschul digde bedrag. AANBESTKDINHIN. SIRJANSLAND. Den heer C. v. d. Berge alhier is de levering der kolen opgedra gen. Steenkolen a f 16 en eierkolen! f 15 per ton. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Colijnsplaat, J. Koopmans te Eikerzee. Bedankt: Voor Renesse-Noordwelle, G. J. J. Rensink te Broek in Waterland. PREDIKBEURTEN. Zondag 6 Juli te Zierihzee. Ned. He*?. Keik. Nieuwe Kerk. 10 ure. ds Hoekstra (Tjjdens deze dienst zullen de Vrijz. Zangkoren zich laten hooren). kleine Kerk. 10 ure, dr. Weed* van Oosterland Luth. Kerk. Geen dienst. Gei of. Kerk. 10.80 en 6.30 ure, dr. v* Lonkhujjzen. Oh*. Ge*ef. Keik. 9.30, ds. Hoogendoora (Doopsbed2 Lees- dienst en 6 are, ds. Hoogendoorn (oude tjjd). fvangeliiatie Jeruël. 10, Samenkomst en 7 ure, geen Samenkomst. Üad-Qeref. Ge». 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk (oude tijd). voor belaste Waarden, 's-QRAVENHAGE. met jaarlijksGhe uitlating. Verkrijgbaar bij alls Kassisrs. ST.-PHILIPSLAND. Alhier is voor de „Minahassa" gecollecteerd een bedrag van f 124,05, waarvan f 34,21 te A.J.-Polder. PREDIKBEURTEN, Zondag 6 Juli Sai:teT?er*4. 3.30 ure, ds. Kuipers (Jeugd dienst). aeravskarsc. 10.30 ure, da. Kuipers. Sargk. 9.S0 ure, ds. Boogaard, téaaaasa. 10.30 ure, ds. Koopmans. Geen dienst. 3>aaaast»<«. 3 nre, ds. Boogaard (Extra collecte voor de kerk), ueiet. Kerk. 10.30 en S ure, Leesdienst. Uad-Geief. Kerk, 10.30 en 3 ure, Leeskerk. «ikeraee. 6.30 nre, ds. Koopmans. Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, ds. Vogelaar. Mrokwerskavasi. 10 30 nre, dr. Proost. Geief. Kerk. 10 30, ds. de Boei (Bed, H. Av.) en 3 ure, idem (Dankzegging). 4 ^ga «tantra. 3 ure, de heer Stelma van Buitenpost. Geref. Kerk. lu,30, ds. Hoek (Voorber, H. Av.) en 3 ure, idem. x»9*r4«*awa. 10.30 ure, de heer Stelma van Buitenpost. 10*30 nre, ds. v. d. Griend (Veorber. H. Av.) ■eawerkark. 10.30 ure, ds. Drost. Afaovarkarfe. 9.30 ure, ds. r. Griethujjsea van Noordgouwe. Geref. Keik. 9.30, 2 en 5.30 nre, Leesdienst. Geief. Ge». 9, 2 en 5 30 ure, Leesdienst. ttestarluaé. 9.30, geen dienst en 2 ure, dr. Weeda. Geret. Kerk. 9.30 en 2 ure, cand. v. 'tVeer van Goes. Geief. Ge». 9.30, 2 en 5.30 ure, dhr. Remyn. Strjeastoad» 2 ure, ds. Drost, araiainna. 9.30, ds. Waardenbarg en 2 ure, Leeskerk. Geret. Kerk. 10 en 5.30 ure, cand. den Boer van Den Haag. Geref. Gem. 9 8u, 2 eu 6 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. jL.-i,'Geref. Kerk. 9.30 an 2 nre, ds. Spoeletra. iL-VUtpsUai. Onbekend. Oud-Geref. Kerk, 10, 3 en 6.30 ure, ds. Boone. ffcvlaa. 10, onbekend wegens overigden ds. v. Doorn en 2 30 ure, ds. de Gidts. Geref. Kerki 10 en 6 ure, dr. Veltenaar. Geief. Gem 10, 2.30 en 6.30 ure, Leeskerk. Vrge Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.30 nre, dhr. 9t.-lVUarteas«(|k. 10.30 en 3 ure, ds. de Bres (Doopsbed) Oud-Gei»f. Gem. 10.30, 8 en 6.30 ure, Leesdienst. 9si-T«iiia«*r. 10.30, ds. de Gidts en S ure, Leesdienst. Geret. Kerk. 10.30 en 3 ure, da Vreugdenhil. Oud-Geref, Gem. 1030, 3 en 7 ure, Leesdienst. Paartvllat. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. v. Rootselaar (Voorber. H. Av.) «etef. Kerk. 10.30 en 3, de heer de Vó»»; 7 are, Leeskerk. Geref. Gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. a«k»rp«afsM. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds* Moerman (Doopsbed) Geref. Ge». 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. *t«v«a(sea. 10.30, dt. Moerman en 3 ure, Leeskerk. Oud-Geief. Kerk. 10.30, 3 en 6.80 are, Leeskerk. ft.-Aaa«l»Btf* 10.30, ds. Rootselaar (H. D.) en 3 ure, Leeskerk. Getef. Gem. 10.30, 3 en 6 30 nre, Leeskerk. lÊüNSTEN EN WETENSCHAPPEN. NAP DE LA MAR. t In den leeftijd van 51 jaar is te Den Dclder, waar hij den laatsten tijd ver pleegd werd, de ook hier welbekende tooneelspeler Nap de la Mar overleden. Velen onzer lezers zullen zich zijn laatste creatie als „De Kruik" in Merijntje Gij- zen's Jeugd (Het Verraad) wel het best herinneren. VERSCHILLENDE BERICHTEN. ONWEER. Boven Gelderl. heeft Woens dagavond een hevig onweder, gepaard

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1