Zierikzeesche 0Nieuwsbode HEEREN-BAAI verschaft tl wolken, van genot. ABONNEMENT: Vrijdag 27 Juni 1930. zierikzeesche courant. ftl;.'ttï"£UJÏ,lSl ADVERTENTIES EERSTE BLAD inzending Advertentiën Nederland in Indië Vreest geea Examen per 8 B9a»nd)fi f 1,50, franco por post f 1,80. Voor h»t v<uiteoletid por jaar f 10, Afzonderlijke summers 5 etui. Venohjjnt Mud., Wnad. on Vr jjd Tol. No. 32. - Postgiro 13T677. Tin 1—8 regel. 60 et.., ru 6 regel, en daarboven 20 eta. per regel. Reelame. 80 eta. p. regel. Bij oontraot belangrijke korting. Inzending op den dag ran nit- Dit nummer beitelt uit 2 bladen. uiterlijk 10 nur op don dop w, uitgaaf ZIJ, dia zich van af heden op ons blad abonneeran, ontvangen da tot 1 Juli a.s. verschijnende nummsrs GRATIS. Gevonden voorwerpen Een bijbeltje; een portemonnaie met geld; een damestaschje met inhoud; een rijwielplaatje; een etui met inhoud; een boord van een overhemd; een melkbus; een tabakspijp; opgevangen: een klein hondje, zwart met bruine pooten. Do Nederlandsche gezagspolitiek in Indië heeft de ontwikkeling van den bodem ten behoeve van de bevolking door Westersche energie mogelijk ge maakt. Het economisch réveil is te dan ken aan het Westersche initiatief. De bevolking heeft hieraan slechts in zoo verre deelgenomen, dat zij in dienst van het Westersch kapitaal is getreden. Zij heeft van dezen gang van zaken belang rijk geprofiteerd. In het laatste cultuur- jaar is in de suikercultures reeds 110 millioen aan loon uitbetaald. Ontwikke ling van mijnbouw en industrie, tenge volge van onze open-deur-politiek, mede door buitenlandsch kapitaal, heeft den algemeenen economischen toestand van alle lagen der bevolking aanzienlijk ver beterd. De ruim vloeiende middelen hebben het Gouvernement in staat gesteld, steeds meer te doen voor de intellectueele, hy giënische en economische opheffing van de verschillende volksgroepen. Het aan vankelijk op Westerschen grondslag te in tellectualistisch ingericht onderwijs wordt meer en meer op het volksleven georiën teerd, teneinde de bevolking in de eerste plaats den strijd om het bestaan met eenvoudige middelen te leeren voeren. Naast het Inlandsche handwerk- en nij verheidsonderwijs blijft hét Westersche onderwijs, dat in alle geledingen met het Europeesche kan concurreeren, be staan. Het Westersche kapitaal heeft indirect en direct de volksgezondheid in hooge mate bevorderd. De bestrijding der volks ziekten, die een tiental jaren geleden nagenoeg alle groepen der Inlandsche bevolking nog teisterden, heeft de groo- te epidemieën naar het verleden ver wezen. De economische vraagstukken, die de bevolking ten nauwste raken, zijn dat der overbevolking, op sommige eilanden eenerzijds en dat van het tekort aan arbeidskrachten in de dunner bevolkte streken anderzijds. Door een langs lijnen van geleidelijkheid gaande transmigatie- politiek moest dit moeilijke probleem', alweer ten behoeve van de Inlandsche bevolking zelf, tot oplossing worden ge bracht. Eerst laat in de 19de eeuw is het poli tieke streven naar medezeggenschap bij het Inlandsche doel ontstaan. Geweste lijke en stedelijke raden zijn de eerste verwezenlijking van dit verlangen ge worden. Men zoekt nu naar een aanpas sing der bestuursorganisatie aan de in de Inlandsche maatschappij aanwezige vormen. De op Oosterschen voet ge schoeide regentschappen worden ver- eenigd in provinciënaan het hoofd waarvan een gouverneur staat. Daar naast bestaan nog tal van z.g. zelfbe sturen, zooals de Vorstenlanden, die door een contract aan het Nederlandsch ge zag zijn gebonden. In de zelfbesturen is weinig zucht naar medezeggenschap te bespeuren, zoomin trouwens als in de overige deelen. Uit de couranten zou men licht tot een andere overtuiging kunnen geraken. Alleen de lagen der bevolking, die in voortdurende aanra king zijn gekomen met de Westersche beschaving, laten de nieuwe klanken hoo- ren. De bewegingen hebben tot excessen geleid, doch niemand zou mogen be weren, dat zij geen reden van bestaan hebben. De ontwikkeling mag evenwel niet sprongsgewijze gaan, doch slechts geleidelijk. Daarom is een zekere gere serveerdheid geboden. Het is voor ieder, overheid zoowel als individu, een moeilijke tijd. Aan de Inlanders moet recht worden gedaan, doch de alles vertroebelende infecties van het communisme moeten worden tegengegaan. Terugtrekken van ons ge zag zou Indië doen ineenstorten en een chaos in het leven roepen. Het begrip „Indonesië" er kan in dit verband niet genoeg de nadruk op worden gelegd is misleidend. Er is in den Indischen archipel niet één Indone sisch volk. Van één enkele beweging kan derhalve evenmin worden gesproken. Afgezien van economische overwegin gen is er voor ons alles aan gelegen om Indië niet aan zijn lot over te laten. 'Wij zijn aan ons zelf als beschaafde natie verplicht, het gezag in het belang van de bevolking te blijven uitoefenen. Dit beteekent geen overheersching. Door den Volksraad te brengen heeft Neder land getoond, met Indië het goede te willen. De handhaving van het Neder landsche gezag dient in alle opzichten voorop te staan. Het moet tot opheffing van de bevolking in alle geledingen werkzaam zijn. Nederland, dat zelf eco nomisch voor een belangrijk deel op Indië drijft, heeft een schoone taak in Indië te vervullen. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Ten behoeve van het ge meentemuseum zijn de volgende voor werpen geschonken: door den heer C. Blom, een hekel tot het bewerken van vlas en wol; door den heer A. Gudde, een roodkoperen comfoor met deksel, in den vorm van een vaas, gebruikt voor het aansteken van pijpen, benevens 2 zilveren munten (een z.g. pietje en een stukje met het wapen van Utrecht, met de letters der Vereenigde Oost-Indische Compagnie en het jaartal 1763); door den heer C. de Looze, een glazen retort en een waschflesch met drie halzen; door N. N. een groote ijzeren 18e eeuwsche geldkist en een verzameling scherven uit verschillende eeuwen, opgegraven bij den aanleg der waterleiding te Zierikzee door den heer I. Hage een oud-voorlaad- geweer. ONDERWIJS. Aan de technische hoogeschool te Delft slaagde voor het prop. examen schei- ku|nde o.a. de heer M. v. d. Bout te Ei kerzee. ST.-PHILIPSLAND. Mej. J. Cornelisse, onderwijzeres aan de bijz. school te Anna-Jacoba-Polder, is in gelijke betrek king benoemd te Dordrecht. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder big ft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid Ze zijn ver krijgbaar in kokera van 75 ct. bij Apotb. en Drogisten KERKNIEUWS, Ned. Herv. Kerk. CLASSICALE VERGADERING. Onder presidium van ds. C. Waarden- burg van Bruinisse had Woensdag de Classicale Vergadering plaats in de Ge meentekamer te Zierikzee. Met het zingen van ps. 89 1, het voorlezen van 1 Corinth. 2, en met ge bed, werd deze vergadering aangevan gen. Ds. van den Griend las daarop zijn, als steeds, welverzorgde notulen voor, daarna het kort verslag van het Classi caal Bestuur, memoreerend o.a. dat geen (der leden, noch een der predikanten door den dood ontvallen is en dat Ds. Waar denburg Maart j.l. 25 jaar voorzitter van het C.B. is geweest. Op de presentielijst was geteekend door 23 ouderlingen en 14 predikanten (er zijn 8 vacante plaatsen in de classis). Bdj de daarop volgende stemmingen werd ds. Weeda herkozen tot lid van het Prov. kerkbestuur; Ds. J. W. Boogaard en den heer L. A. Dalebout werden her kozen als primuslid, Ds. de Gidts en de heer J. Meijl als secunduslid van het C.B., terwijl Ds. Waardenburg als quaes tor, Ds. v. d. Griend als secundus-quaes tor hun mandaat zagen verlengd. Nieuw gekozen werden het secundus-lid van het Prov. Kerkbestuur Ds. van Griethuijsen, het primuslid van het Class. Bestuur Ds. Voors, tot secundi Ds. O. J. van Root- selaar, Ds. de Bres en Ds. Kuipers. Vervolgens werden de synodale voor stellen behandeld: Het voorstel I dat iemand tot een gemeente behoort als hij binnen de grenzen van het kerkelijk ressort zijn domicilie heeft, werd met algemeene stemmen aanvaard, hoewel re- daktiewijziging werd in overweging ge geven. Voorstel II, de ontstentenis van de scribent regelende III dat een kleine wijziging bracht in de benoembaarheid tot een commissie ter benoeming van ker kelijke hoogleeraren, werden beide aan vaard zonder stemming. Voorstel IV, strekkend tot het opnemen van een com missie voor de diaconale armenzorg in kerkelijk verband, mocht geen genade vinden en werd unaniem verworpen. Be ter onthaal vonden voorstel V, VI, VII respectievelijk handelend over een redak- tiewijziging, de instelling van een Kies college en het tijdstip waarop een pre dikant-kamerlid zijn ambt moet neerleg gen en VIII ontlokte nogal discussie. De synode wil de nieuwe Zuiderzee- gemeente vrijlaten een kerkvoogdij in te stellen of aan een meer met de ker- keraad in contact levende commissie het beheer der financien toe te vertrouwen. Verworpen uit velerlei overweging, o.a. dat dan niet voor deze, maar voor de heele kerk de synode de quaestie van bestuur en beheer maar eens flink moet aanpakken. Voorstel IX, X en XI, wer den weder met algemeene stemmen aan genomen, regelende twee leemten, de dia conale verordening en verhinderende de mogelijkheid dat een vacante gemeente een hulppredikant zou aanstellen en zoo sabotage zou plegen. Een voorstel van Het keurmerk op goud fs de waarborg van echtheid. Het merk D-E (afkorting van Douwe Egberts) op Uw pakje Heeren-Baai is de waarborg, dat U rookt Echte Friesche Heeren-Baai. Deze wordt gefabriceerd in de oudste Friesche tabaksfabriek der N.V. Douwe Egberts te Joure in Friesland, opgericht 1753. Zacht, rijp en geurig zijn de drie kenmerkende eigenschappen van D-E Echte Friesche Heeren-Baai. ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS 100 den Wereldbond der Kerken om adhaesie op een door hem aangenomen resolutie werd gaarne door allen gesteund. De eenstemmigheid hield echter op, toen ter tafel kwam een voorstel om aan de Synode te vragen het reorganisatievoor stel in behandeling te nemen. Gelukkig verworpen met 24 tegen 12 stemmen. Een voorstel van Ds. Koopmans om aan de synode voor te stellen een re geling in 't leven te roepen, waardoor predikanten geen lid van een gemeente raad mag worden, vindt bij 3/4 Van de vergadering bijval. Besloten wordt om in de laatste week van Augustus in heel Schouwen-Duiveland de Zuiderzee- collecte te houden. Dr. Proost en Ds. Hoekstra, wier emeritaatsaanvrage te wachten is, ontvangen van den voorzitter een hartelijk afscheidswoord. Daarna sluit hij deze werkelijk goedgestemde verga dering met gebed. Beroepen: Te Zierikzee (toez,), ds. J. Eikema te Godlinze (Gron.). PREDIKBEURTEN. Zondag 29 Juni, C*rfcw«r*«. 10.30 ure, de heer G. Stelm*, Zendingsvertegenwoordiger (Collecte voor de zending). ••r««ikarkc. 10.30 ure, ds. Kuipers. Bargk. 9.30 ure, ds. Boogaard. Btaesaa* Geen dienst. ■••riwalla. 3 ure, ds. Kuipers, luaitsii, 3 ure, ds. Kuipers. Gevef. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. A. van Djjken van Rhenen. 0*d-Gn*et. Kevk. 10.30, 3 en 7.30 ure, de heer P. Beekman van Ederveen. ■Ikernee. 9.30 en 6.30 ure, ds. Koopmans. Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, ds. Vogelaar. Brewwrekerem. 10.30 ure, dr. Proost. Geief. Kevk. 10 30 an 3 nre, ds. de Boer. laaaaasalra, 3 ure, ds. v. Griethuijsen. Geref. Kerk. 10,30 en 3 ure, Leeskerk. Meerigeawe. 10.30 ure, dsi v. Griethuijsen. Breteekar. 3 ure, ds. v. d. Griend (Doops- bediening). Bawerfterk. 10.30 ure, ds. Drost. Rllaawarkark. Geen opgaaf ontvangen, •esterlaai. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Geref. Gent. 9 30, 2 en 5.30 nre, dhr. Remjjn. SIr|aaalaa«. 9.30 ure, ds. Peter (Orgelcoll.) BruIfilase. 9.30 en 2 ure, ds. Waarden - burg Geref. Kerk. 10 en 5.30 ure, tand. Norg van Zwolle. Geref. Gem. 9 80, 2 en 6 ure, ds. Vrengdenhil. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ■re, Leeskerk. Ai-J.-Palter. Garef. Kark. 9.30 an 2 ura, ds. Spoalska. ft.-PIIIpel*ai. 10.30, ds. v. Doorn (Voor- KINGSFORD SMITH en YAN DIJK hebben hun vlucht over den Oceaan in 22 uur volbracht, na Dinsdagmorgen vroeg uit Port Marnock (Ierland) opgestegen te zijn Hierboven da start. bereiding H. Av.) en 3 ure, Leeskerk. Oud- Gsraf. Keik. 10, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Tfeatoa* 10, ds. Moerman en 2 30 ure, ds. v. Doorn. Donderdag 3 Juli. 2 30 ure, ds. Datema van Ochteu. Geref. Kerk: 10 en 6 ure, dr. Veltenaar, Geref. Gem 10, 2 30 en 6.30 are, Leeskerk. Vrjje Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.30 ure, de heer Baajj. St.-aiaartoaeiBk. 10.30, Leesdienst en 3 ure, ds. de Bres. Oud-Gevef* Gem. 10.30, 3 en 6.30 are, Leesdienst. •■(-▼•••eneer. 10.30, Leesdienst en 3 ure, ds. Moerman van Stavenisae. Geret. Kerk. 10.30 en ure, ds Vreugdenhil. Oud-Geref. Gent. 10.30, 3 en 7 ure, Leesdi-.nst. PaartvUat. 10.30, ds. v. Rootselaar en 3 ure, Leeskerk. Geief. Kerk. 10.30 en 3. de heer de Vries; 7 are, Leeskerk. Geref. Gem. 10.33, 3 en 7 ure, Leeskerk. flefcarpaalsee. 10.30, Leeskerk en 8 nre, ds Rootselaar. Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. f tavaaleae. 10.30, Leeskerk en 7.30 ure, ds. Moerman. Oud-Gevef. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Auaalaad. 10.30, ds. de Bres (H. Ar.) on S ure, Leeskerk. Gevef. Gem. 10.30, 3 en 6 30 ure, Leeskerk. LUCHTYAABT. PREDIKBEURTEN. DE „SOUTHERN CROSS". Na de landing op Newfoundland heeft Kapitein Kingsford Smith medegedeeld, dat hij 's nachts om ongeveer 3 uur 15 min. (Greenwich-tijd) op niet meer dan 100 mijl van het vuurschip van Kaap Race verwijderd was, maar ondanks her- Zondag 29 Juni te Zierikzee, Ned. Herv. Kevk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. C. 1. v. d. Griend vaa Dreischor. Kleine Kerk. Geen dienst. Luth. Kerk; Geen dienst. Gevef. Kerk! 10.30 en 6.30 ure, dr. v; Lonkhujjaen. Ghv. Gevef. Kevk. 9.S0, 2 en C ure, Leesdienst (oude tjjd). Kvangelisatie Jernöl. 10, de heer L. Duvekot van Goes en T ure, geen Samenkomst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tjjd). haalde uitzendingen van draadlooze vra gen had het radio-station aldaar ze niet opgepikt, zoodat de bestuurder gedwon gen was geweest langer dan 5 uur in den blinde in den mist heen en weer te vliegen. Om kwart voor elf kreeg hij eindelijk antwoord en kon de Southern Cross weer koers richten naar Harbour Grace. Om 11 uur 40 zag de bestuurder het vliegtuig dat hem den weg moest wijzen en 13 minuten later was de lan ding vlot verloopen. De geheele tocht heeft 30 uur en 28 minuten geduurd, maar de eigenlijke tocht over den Oceaan niet meer dan 22 uur. Na een goed uur rusten begonnen de vier mannen alweer met het inladen van benzine en het na°

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1