VICTORIA-WATER Zierikieesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL Uit Stad en Provincie. Bij Examens behoorende bl] d* van Vrijdag 30 Mei 1930, no. 12009. DE ANTWERPSCHE WERELDTENTOON STELLING. (Van onzen specialen verslaggever). Wie een wereldtentoonstelling bezoekt, bezoekt een wereldstad, plotseling ver rezen, bekorend door de nieuwheid van haar gebouwen, door de frischheid van haar pleinen en straten. Een wereld stad, waar vele landen uit geheel de wereld hebben gebracht wat het beste is van hunne producten en hun indu strie, waar zij demonstreeren hun kun nen, hun werken, hun bezit, hun plaats in de wereldvoortbrenging. Het is niet steeds het verlangen om mee te dingen, het welke de volkeren er toe drijft uit te komen op een „world's fair", niet steeds is het de concurrentie welke de landen leidt langs het pad, dat naar tentoonstellingen voert. Het is ook wel de trots om wat is be reikt, om wat is gewrocht, welke landen en volken beweegt mede te werken aan den opbouw van een tijdelijke wereld stad, zooals wij er nu een vinden aan het einde van de Jan van Ryswycklaan te Antwerpen. Het is ook wel de begeerte te toonen, dat men bij' de voortdurende ontwikke ling van handel, scheepvaart en indu strie een achtenswaardige plaats onder de landen inneemt, dat men recht heeft op zulk een plaats in de rij der volkeren. Wie op de wereldtentoonstelling komt, komt in een wereldstad, waar de volke ren, vreedzaam naast elkaar etaleeren, een stad van paleizen, van gebouwen, grillig van vorm, ieder met een eigen cachet, pogende te geven het karakte ristieke van eigen volk en van eigen land. Maar niet altijd. Er is ook in den vorm van sommige gebouwen, in hun uitgestrektheid of hun eigenaardigheid de bedoeling om uit te komen. En om de aandacht te trekken wordt 's lands eigen stijl genegeerd, eigen cachet ver waarloosd. Doch dat doet niet kwaad aan. In de luchtigheid, de fleurigheid en de tijde lijkheid van een wereldtentoonstelling kan het bizare bekoren. Het bizare voor al voor den leek, die in den stijl van de gebouwen niet den opzet van den bouwer kan vinden. En dat grillige is eigenlijk een aanvulling van de stem ming, waarmede vele menschen een wereldtentoonstelling bezoeken en die even veel oog hebben voor een „Oud België", waar het leutig kan toegaan, en voor een „Lunapark" dan voor de schoonste uitstallingen op de tentoon stelling zelf. De wereldtentoonstelling is een we reldstad, waar vroolijkheid heerscht, de somberheid is weggevaagd, ook door de kleuren van de vlaggen van alle naties, die broederlijk naast elkaar ver eend, vroolijk uitwaaien in den wind. Reeds bij het verlaten van het groote station komt de feestelijke stemming, waarin Antwerpen verkeert, tot u. De breede Keyserlei, die tot aan den voet van de „statie" loopt en waar de reizi gers, bij hun komst in de Scheldestad, het eerst hun voet zetten, is versierd. Hooge vergulde masten, waarin 's avonds electrisch gloeit en waarvan vaandels en guirlandes hangend zijn als zoovele tee kenen en aanwijzingen, dat Antwerpen feest viert en feest wil laten vieren ter gelegenheid van het eeuwfeest van België's onafhankelijkheid. Ook op het stationsplein met zijn mooien tuinaanleg is een versiering verrezen, een pilaar van glas, waarin in het duister van den avond het licht gloeit. Wie van de statie met lijn 2 of 25 naar de expositie gaat, ziet reeds, in de verte de geweldige eerepoort bij den hoofd ingang van de tentoonstelling oprijzen. Die poort is gewijd aan de vorsten, die België sinds een eeuw hebben geregeerd en onder wier regeering het land zich heeft kunnen ontwikkelen. Die eerepoort, zoo domineerende tus- schen de vele gebouwen, die om haar en achter haar zijn verrezen en waar boven een vrijheidsbeeld haar vergulde vleugels spreidt, getuigt van de fierheid waarmede de Belgen prat gaan op hun vrijheid en onafhankelijkheid, zoo kloek moedig verdedigd in den grooten oorlog. De bezoeker van de tentoonstelling wordt als het ware ontvangen door de drie vorsten, die, tot nu toe, den septer zwaaiden over het vrije Belgenland. Onder de drie bogen van de eerepoort verrijzen de drie groote standbeelden van Leopold I, Leopold II en koning Albert. Ze zijn te paard gezeten en ko men daardoor nog meer uit. Op den sokkel van ieder standbeeld is een bekend woord of uitspraak aan gebracht van dengene, die te paard ge zeten te staren schijnt over den grooten boulevard, die de binnenstad met de tentoonstelling verbindt. Van Leopold I dit gezegde: „Geen menschelijke roeping is edeler en nutti ger dan deze: de onafhankelijkheid van een volk te bewaren". Van Leopold II is de volgende uit spraak op het voetstuk aangebracht: „Een rechtgeaard volk dat geroepen wordt om een kolonie te besturen, kan deze zending alleen opvatten als een opdracht tot ware beschaving". Krachtiger is het woord van koning Albert, dat op den sokkel van zijn stand beeld is te lezen en het woord is van een vorst, die medestreed in den grooten .■strijd: „Een onafhankelijk volk als het onze schrijft zijn eigen geschiedenis". De eerepoort vormt eene gelukkige af sluiting van het groote Eeuwfeestplein. Dit plein, het eerste dat betreden wordt door hen, die door den hoofdingang van de expositie komen bekoort al dadelijk door zijn groote uitgestrektheid, door den mooien aanleg van bloemen en plan ten in het midden waarvan een groote fontein haar stralen hoog opschiet, stra len, die onder zonneglans in veelkleu rige droppels neervallen, door de sier lijkheid van haar tuinen, door de groot- sche gebouwen, die het omgeven, het monumentale van zijn beeldhouwwerken die met kwistige hand zijn gestrooid. Dit plein is als het vriendelijke gebaar van een gastvrouw, die gaarne ontvangt en haar gasten dadelijk op hun gemak weet te zetten. Met den rug naar de eerepoort staande en zoo het plein overziende, ziet ge daar achter en zijwaarts de groote gebouwen hun daken, hun torens, hun versierde gevels de lucht insturen, ziet een achter grond van witte en kleurige gebouwen met de vaderlandsche kleuren in top. Recht tegenover u het grooté feestpaleis en links en rechts de gebouwen van de Belgische afdeeling. En over het plein, zoo feestelijk met de kleurige tinten van bloemen, van vlag gen, klinkt muziek. Een stuk van een opera davert over het plein. En soms blijft ge luisteren naar den sentimentee- len zang van een Franschen chansonnier, die over het plein zijn lied uitgooit. Ge zoekt, eerst te vergeefs, van waar die klanken komen. Dan ontdekt ge „luid sprekers" kunstig verborgen, muziek- werpers, die hun klankenstralen doen strijken over het plein van het Eeuwfeest. Dan aarzelt ge even. Ge wilt alles te gelijk in u opnemen. Ge wilt alles in eens zien. Ge zijt als de hongerige mensch, die een tafel vol lekkernijen ziet en niet weet waar het eerst toe te tasten. Een begoocheling van het vele, dat wordt aangeboden overvalt u. Ge blijft staan. Waarheen? Naar rechts of links. Ge zoekt iets wat u houvast geeft. En dan besluit ge het eerste, het beste paleis dat in uw nabijheid is te betreden. De tentoonstellingsstemming heeft ute pakken en de tocht, met den plattegrond van de tentoonstelling, in de hand, be gint. Laat mij uw onzichtbare gids zijn. (Wordt vervolgd.) DE EEREPOORT bij den hoofdingang der Antwerpsche Wereld Tentoen- ■telling. COÖPERATIEVE VEILING „ZIERIKZEE". In een der lokalen van het veilings gebouw vergaderde Maandagmiddag de coöperatieve veilingsvereeniging Zierikzee onder presidum van den heer W. den Boer, die in zijn openingswoord wees op de meer dan gewone opkomst der leden en daarin een bewijs van mede leven zag met de veiling, die binnenkort een groote verandering ondergaat. De veilingmeester deed hierna verslag van zijn financieel beheer gedurende het jaar 1929, dat aanmerkelijk minder is geweest dan het voorafgaande jaar. De aanvoer van zwarte bessen en kruisbes- blijft men kalm en helder, indiei men vooraf Mijnhardt's Zenuvrtabletten ge bruikt. Koker 75 ct Bij Apoth en Drogisten sen was minder en de prijzen waren slecht. De aanvoer van boter en eieren was eveneens minder, terwijl ook de prijzen lager waren dan in 1928. Enorm veel fruit werd in 1929 geveild, maar de prijzen waren minimaal. Volgens de balans bedroegen de be zittingen f 9974.60, de schulden f 9466.25, zoodat er nog een saldo is van f 598.35. De vereeniging telt 138 leden. Den vei lingmeester werd dank betuigd voor zijn richtig beheer. Op voorstel van het bestuur werd een nieuwe provisieregeling goedgekeurd, welk voorstel is gedaan in overleg met de Rotterdamsche veiling. Voor de groote veiling bedraagt de provisie voor aard beien, zwarte bessen, kruisbessen, enz. o/o, thans voor leden 4 o/0 en voor niet- leden 5 °/o. Voor de kleine veiling was de provisie voor leden 4 en voor niet- leden 5 o/o, dit wordt thans resp. 5 en o/o. Boter en eieren wordt voor de leden 2 o/o en voor de niet-leden 3 o/0. De fustregeling wordt als volgt: statie geld kisten f 0,60, huur 3 en 5 ct.; sta tiegeld bushels f 0.60, huur 3 en 5 ct.; statiegeld chips f 0.10, huur 1 en 2 ct. Huur voor koopers: kisten 5 ct., bushels ct. en chips 2 ct. Aan het jaaroverzicht door den vei lingmeester is hiet volgende ontleend. Aan zwarte bessen werd 23627 K.G. ge veild, tegen 20088 in 1928. De gemiddel de prijs per 100 K.G. bedroeg f 20.42, tegen f 30.01 in 1928. Kruisbessen: aan voer in 1929 26969 K.G., in 1928 37825 K.G. De gemiddelde prijs per 100 K.G. was in 1929 f 10.99, in 1928 f 12.29. Totaal bedrag der groote veiling f 7836.59 in 1929 en f 12012.92 in 1928. Aanvoer kipeieren in 1929 356048, in 1928 426417. Boter'in 1929 12455, in 1928 17636. Totaal bedrag aan eieren en boter 31883.90, in 1928 f 41625.39. Aanvoer appelen in 1929 83573 K.G., in 1928 35846 K.G. Peren 48220 K.G., in 1928 38252 K.G. Totaal bedrag kleine veiling f 17845.25, in 1928 f 21947.37. De totale omzet be droeg over het afgeloopen boekjaar f 57565.74, het voorgaande jaar f 75585.68. Aan de beurt van aftreding waren de bestuursleden de heeren W. den Boer en J. Enzlin, welke laatste niet meer in aanmerking wenschte te komen. De voor zitter bracht hem hulde voor hetgeen hij bij de veiling heeft verricht en hoop te dat dhr. Enzlin met groote meerder heid zou worden verkozen, zoodat hij misschien op zijn besluit zag terugkomen. Na de stemming blijken de beide af tredenen met zeer groote meerderheid te zijn herkozen, _maar de heer Enzlin bleef bij zijn eenmaal genomen besluit en aanvaardde geen bestuursfunctie meer. Hij dankte het bestuur en leden voor prettige samenwerking. De heer den Boer aanvaardde onder dank weer de functie. Het bestuur werd uitgebreid met drie nieuwe leden, waartoe de vergadering verkoos de heeren H. C. van de Zande, ir. Koopman en Joh. Dorst. Nadat de voorzitter nog medegedeeld had, dat het nieuwe veilingsgebouw aan het Sas half Juni in gebruik zal worden gesteld, sloot hij, onder dankzegging voor de opkomst, deze bijeenkomst. NIEUWERKERK. Waar voorheen een bouwval stond, die de zuidzijde van ons dorp ontsierde, is thans een alleszins modern gebouwencomplex ontstaan, dat in zijn geheel het oog aangenaam aan doet en eerlang zijn voltooiing nadert. Hier mag geconstateerd worden, dat de architect de heer Brouwer en zijn me dewerkers er uitstekend in geslaagd zijn een stuk architectuur te scheppen, waar door deze gebouwen aan fraai harmo nisch geheel vormen. De buitenmuren zijn opgetroKken van hardgrauw met enkele overmetselingen, die het geheel ten goede komen. De beide vleugels ter weers zijden van het hoofdgebouw zijn reeds zoover gereed, dat de rechterzijde reeds bewoond is door het Hoofd der Openb. School en den Gemeente-Ontvanger, ter wijl de linkerzijde eerlang in bezit kan worden genomen door den inmiddels be noemden gemeente-geneesheer, de heer E. E. Vleugels Schutter te Oosterland. Deze woningen zijn naar de eischen des tijds ingericht en even als het hoofdge bouw voorzien van centrale verwarming, electrisch licht en waterleiding. Boven den ingang van dit laatste, prijkt in ge brand glas in lood gevat, het wapen van Nieuwerkerk, waarom de woorden Raadhuis van Nieuwerkerk. Binnentredende, bevinden zich op den beganen grond, bereikbaar via vestibule en hal ter rechterzijde een kamer voor den gemeente-ontvanger en ter linker zijde de z.g.n. secretarie, in beide waarbij een ballustrade afscheiding maakt voor het publiek. Meer naar achteren bevindt zich de kamer voor B. en W. en in de onmiddellijke omgeving een brand vrije kluis voor archief en boeken den gemeentelijken dienst betreffende, bene vens garderobe en toilet. Een breede trap verleent toegang tot de ruime vergaderzaal op de eerste étage, die met zijn lambrizeering van Slavonisch eiken en flinke verlichting een prettigen indruk maakt. In de zoldering zijn aangebracht 4 series elk van 8 licht punten, die bij avondvergadering een schitterend lichteffect zullen geven. Bo ven de raadzaal bevindt zich een groote ruimte voor het archief, waar men te gelijk een riant uitzicht heeft op de landelijke omgeving. Wat de inrichting betreft is overal gestreefd naar sober- VAN DE "WERP VAN P SMIT*te Rotterdam is nset goed gevolg te water gelaten, het motorschip .Columbia" voor do N N S.M., dat als vlaggeachip dienst zal doen. Do .Columbia" is het eerste handelsschip dat voorzien is van dubbele roeren. Achter olke schroef bevindt zich n 1 eon roer. heid. Dank zij een smaakvolle keuze en aanbrenging van materiaal en een fris- sche beschildering is er een artistiek geheel verkregen, dat sterk afsteekt bij het oude Gemeentehuis. m ?EKKHBI/r. BIJENEXCURSIE. Drie dagen is de heer van Giersbergen, rijksbijenteeltconsulent, op ons eiland be zig geweest het toenemend aantal bijen kasten na te zien en de imkers voor te lichten hoe men het bijenvolk dient te behandelen om hun krachten dienstbaar te maken voor de menschen, die de ho nig der nijvere werksters in volle, slin- gerrijpe raten, zoo gaarne zien. En daar naast, als tweede, nog voornamer factor, zorgt het bijenvolk, onbewust, voor de bevruchting van verschillende vruchtboo- men, kruisbessen, frambozen en andere gewassen, waardoor de tuinder en fruit- kweeker meer vruchten trekt, dan zonder de hulp van de bijen. Woensdagmiddag vergezelden we den heer van Giersbergen op z'n tocht naar het Westen van Schou wen, waar een tiental bijenhouders wer den bezocht, die de practische lessen van den bijenconsulent met aandacht volgden. Ongetwijfeld zullen de resultaten van hun kasten beter worden, wanneer ze de wenken ter harte nemen, zoo deskundig en welwillend verstrekt. Zoowel voor den imker als den belangstellenden leek, is het steeds een genoegen de diverse ge dragingen van het bijenvolk na te gaan, dat steeds den imker voor problemen stelt. Het speurend oog van den consu lent ontdekt direct, bij de inspectie van een kast, wat aan de bijensamenleving hapert, want de allures van dit nijver volk verraden voor den kenner onmid dellijk wat er te veel of te weinig is. Zoo is het separeeren, verwisseling van kasten, steeds een aardige handeling, evenzeer het verhangen van raten of het versterken van een volk. Dat men bij die manipulaties wel eens een vernijnige steek oploopt nu ja dat moet men er voor over hebben, waar gehakt wordt, vliegen spaanders. Aan den duinvoet maakten we kennis met een tweetal heeren, die daar toe zicht uitoefenen bij de effening en in cultuur brenging der aangekochte uitge strekte terreinen duingebied, waarin, be gin Augustus, het koolzaad zal worden toevertrouwd. Met meer dan gewone be- lanjgstelling luisterden deze twee heeren naar de bijentechniek, wellicht om in 't komende voorjaar de aangekochte bijen volken op de gele velden los te laten. Reeds neigde de zon naar de kim, toen we koers zetten naar den wenkenden watertoren, om daar afscheid te nemen van onze reisgezellen met wie we een prettige excursie en dito middag hadden beleefd. Donderdag werden de Duiveland- sche en Vrijdag deZierikzeesche imkers technisch voorgelicht. VOOR DE HUISVROUW. Neen, huisvrouwtje- Het steriliseeren anet - een - schrale - van groenten. beurs, haal nu niet de schouders op en zeg niet, dat groenten „wecken" of steri liseeren voor u nog te duur is en dat ge eerst moet wachten, tot de beurs wat beter gevuld is, om u de dure weck-in- richting aan te schaffen. Heusch, men kan wel dansen, al is het niet met de bruid en men kan wel steriliseeren en van de lekkere groenten genieten, als ze versch niet meer of slechts peperduur te koop zijn, zonder dure installaties. Wie niet (financieel) sterk is moet slim zijn en gebruike dus in plaats van een duur toestel den waschketel, of zelfs een ge wone groote pan of emmer, om water aan de kook te brengen en in plaats van dure glazen inmaakpotten gebruikt men gewone leege jampotjes, natuurlijk met volledige binnenüeksel en gave gum mi-ring. Men vult de potjes met de schoongemaakte groenten (slinkt ze wei nig, dan rauw in de potjes, anders even opkoken, dan kan er meer in de potjes) tot een paar vingers onder den rand, waarna men er zooveel warm water op giet, dat alles goed onderstaat, en er wat zout bij doet. Dan doet men de potjes dicht, met gummi-ring en binnendeksel, maar laat de schroefdeksel losgeschroefd. Zoo zet men ze in een pan met water; in een waschketel zet men ze op een treeft je. Dan ruim U/2 uur laten koken. Dit is het steriliseeren, waardoor eventueel ver- derfwekkende bacteriën enz. vernietigd worden. Dan neemt men de potjes uit het water, schroeft echter eerst de jam potdeksels goed dicht, en bedekt ze met een doek om springen te voorkomen. Al les koud laten worden. In den eersten tijd na den inmaak kijkt men de potjes eiken dag na, later kan dat eens in de week gebeuren. HUISVROUWi DE VERMAKELIJKE HISTORIE VAN DE FAMILIE VAN EMMEN. door G. TH. ROTMAN. 15. Net toen dat gebeurd was, werd er hevig gebeld. O, jongens, da's de melkboer! dacht Kaatje! Ze smeekte en soebatte net zoo lang tot meneer zelf open ging doen. Nu, 't was de melk boer, druipend en wel. De goeie man. was buiten zichzelf van woede. Meneer van Emmen bestelde maar gauw tien pond kaas. Toen was 't ineens over. 16. Op zekeren middag waren Keesje en Jantje samen in den tuin. „Ik weet een leuk spelletje", zei Kees. „We gaan spoertreintje spelen. Ik was de machi nist en jij de conducteur". Toen gingen de jongens naar binnen en Kees bond netjes al het ijzerwerk dat hij in de keuken vinden kon, met touwtjes aan elkaar. Heerlijk in gszond. ^ÉÉriÉÉÜÉIÉÉÉÉÉl^ Natuurlijn. Ruim 40 jaar in Nederland ingevoerd, en overal verkrijgbaar. Yeor huis houdelijk gebruik bijzonder aanbevolen injhsele liter-sohroefflssschi.il, inhoudsprijs 82 ot. Voordeelig en gemakkelijk Yoor fleseh met schroef wordt 15 ot.' staangeld berekend, welk bedrag, bij teruggave der fleseh en bijbe- hoorende schroef, wordt gerestitueerd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 5