Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement; Maandag 19 Mei 1930. zierikzeesche courant. "I1*umEb*hK advertentien Inzending Advertentiën Uit Stad en Provincie. Bij Haaruitval Pr|)i per 3 maanden f 1,50, fiasco per poet f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afsonderlgke nummert 5 cent. Vernehjjnt Mnd., Wntd. en Vrjjd. Tel. No. 32. - Pottgiro 18Ï67T. Ni. 12004 Ultc-RitfM*«r H. J. IBSTF». Tin 13 regelt 60 ett., tan 4 regelt en daarboven 20 ett. per regel. Beclamea 30 ota. p. regal. Bij eontraot belangrijke korting. Intending op den dag ran nit- gave vóór ÏO ure. oltorlIJklO uur op don dag uitgaaf binnenland. DE RIJKSMIDDELEN. Wederom laat de maandstaat van 's Rijksmiddelen een zeer mooi eindcijfer zien. Met f44.145.893 blijft April maar weinig achter bij Januari, de record- maand van dit jaar, toen f44.456.585 in de schatkist vloeide. De toeneming is over de middelen na rato verdeeld. Be halve de Registratie-rechten, die c.a. f 1.5 millioen minder opbrachten, dan in April 1929, toonen de voornaamste bronnen van inkomsten voor de schat kist een toeneming. De Grondbelasting bracht 5.3 ton meer op dan in April 1929, hetgeen alleen moet toegeschreven worden aan een snel lere kohierbewerking. Iets dergelijks zal ook wel de oorzaak zijn, dat de Perso- neele Belasting ruim 3 ton meer op bracht. De opbrengst der Rijksinkomstenbelas ting, f 10.9 millioen, is heel mooi en ruim 6 ton meer dan in April 1929. Verder trekt de groote opbrengst der Dividend- en Tantièmebelasting de aan dacht. Deze is n.I. het dubbele van April 1929. Van de accijnsen toonen die op het Gedistilleerd en op Suiker de grootste toeneming. De gedistilleerd-accijns bracht f 2.8 millioen op, d. i. 3 ton meer dan in April 1929. De Zegelrechten brachten excl. de Beursbelasting c.a. 5,5 ton meer op dan in April 1929. De Successierechten deden f 4 millioen in de schatkist vloeien. DE LANDBOUWCRISIS. Op de vraag van het Tweede Kamerlid den heer Braat betreffende indiening en behandeling voor het a.s. zomerreces der 2de Kamer van wetsvoorstellen, strekken de tot steun of bescherming van de land bouwers, heeft de minister van Binnenl. Zaken en Landbouw geantwoord: Voor zooveel in de vraag uitdrukking wordt gegeven aan de gedachte, dat, in dien in verband met den crisistoestand de wettelijke weg zou moeten worden ge volgd, deze zoo spoedig mogelijk dient te worden ingeslagen, is de regeering met den steller van de vraag van ge lijke meening. Of tot mogelijke maatregelen, met be trekking tot de crisis, voorzieningen bij de wet zullen behooren, kan op dit oogen- blik nog niet worden vastgesteld. ZIERIKZEE. Woensdag 21 Mei e.k. doet de P.Z.E.M. hier officieel haar entrée, want dan gaat de elec. stroom in de ondergrondsche kabels. Het gemeentebe stuur wenscht aan dat feit een eenigs- zins plechtig en feestelijk karakter te geven en daarom heeft zij ter bijwoning van dit gedenkwaardige feit, uitgenoo- Öigd: de Raad van Bestuur van de P. Z. E. M., de heeren die bij den aanleg be trokken waren, alle burgemeesters van het eiland en de Raad van Advies, afd. Noordgroep. Op 't stadhuis wordt het gezelschap des avonds half negen een thee aangeboden, waarna men zich naar de Schuithaven begeeft en wel naar het daar geplaatste transformatiehuisje, waar de burgemeester van Zie rikzee het nieuwe licht zal inschakelen. De inwo ners, die tijdig zorgden voor den aanleg en lampen, kunnen dus van dat oogen- blik het knopje omdraaien en hunne woon- en slaapvertrekken verlichten. In de raadszaal houdt de Commissaris der Koningin, in zijn kwaliteit als voor zitter van de P.Z.E.M., na de inschake ling van 't licht, een rede, welke door den burgemeester van Zierikzee beant woord wordt. „Kunst en Eer" geeft op dezen bizonderen avond een eere-concert op de tent in het Havenplein. Om het feestelijk aanzien dien avond te verhoo- gen, wekken wij onze stadgenooten gaarne op de driekleur uit te hangen. Door „Kunst en Eer" zal a.s. Woens dagavond half negen op de tent in het Havenpark, een concert worden gegeven. Programma: 1. Colonel Bogey-Marsqh, K. J. Alford; 2. Ouverture Louise, L. Cani- vez; 3. Sangue Carnico, Valse de Con cert, G. B. Cossetti; 4. Mosaïque sur l'opé- ra „La Mascotte", A. Govaert. Pauze. 5. „Leve Kunst en Eer/" Feestmarsch, Joh. F. A. Theewis; 6. Op een Perzi sche markt, A. W. Ketélbey; 7. Fantai- sie uit de opera „Norma", Bellini; 8. Een avondfeest in de Ardennen, A. Govaert; 9. Schouwsch Volkslied, C. A. Swenne. RENESSE. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot assistent der Directe Be lastingen, Invoerrechten en Accijnzen, P. A. Groenewoud, kommies le kl. bij ge meld dienstvak. BURGH. In verband met de opheffing van het Onderl. Ziekenfonds „Helpt El kander", werd Donderdagavond j,l. in de zaal van hotel v. d. Moer, een ver gadering gehouden, waarin dhr. Kuijer, secretaris van het Nederl. Verbond van Ziekenkassen het recht van bestaan dezer kassen bepleitte. In beginsel werd tot het voortbestaan der vereeniglng besloten, terwijl In een binnenkort te houden ver gadering het nieuwe reglement van het verband behandeld zal worden. ELLEMEET. De heer C. H. v. Oeveren, ondernemer van de autobusdienst Elle- meet-Zierikzee vice-versa, heeft dezer da gen een nieuwe bus in gebruik ge nomen, die aan de hoogste eischen vol doet. Deze zes cyinder Chevrolet biedt aan 22 personen zitplaats, waarvoor rui me, met leer bejdeede, banken zijn aan gebracht. Het geheel ziet er stevig en comfortabel uit; men zal er zich zonder vrees aan kunnen toevertrouwen en het rijden zal een genot zijn. De heeren A. v. d. Berge en C. v. d. Zande, respec tievelijk wagenmaker en smid alhier, die het carosserie bouwden, hebben alle eer van hun werk, evenals de stoffeerder J. C. Alburg te Zierikzee. J. v. d. Vate, schilder te Zierikzee, verzorgde het schil derwerk, waardoor de bus nu een sie raad van den weg is geworden en zeer geschikt voor speciale diensten, b.v. trouwrijden. Ongetwijfeld zullen velen van dit fraaie vervoermiddel gebruik ma ken en zeker wel de ondernemer succes hebben met deze aahwinst. NIEUWERKERK. Vrijdagmiddag had alhier nabij het transformatorhuisje een ernstig auto-ongeval plaats. Op het oogenblik dat de werkman C. R. aldaar den weg overstak, bemerkte deze door zijn doofheid niet, dat er een auto in zijn onmiddellijke nabijheid was. De be stuurder der auto, de heer B. uit Ouwer- kerk, remde uit alle macht, doch kon een aanrijding niet voorkomen, met het gevolg, dat R. zoodanig met de auto in botsing kwam, dat hij bewusteloos neer viel. Hij werd met behulp van anderen per zelfde auto naar de woning van zijn zoon vervoerd en daar binnengedragen. De heer B. had inmiddels geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. Schutter was spoe dig ter plaatse en constateerde ernstige schedelfractuur benevens inwendige kneu zing in de borstholte. De toestand is le vensgevaarlijk. Volgens ooggetuigen treft den bestuurder der auto geen schuld. ST.-ANNALAND. Onder zeer veel be langstelling bracht Vrijdagavond de mu« ziekvereeniging „Accelerando" een sere nade aan den heer D. Quakkelaar, gemeente-arts alhier, die het feit herdacht, dat hij voor 40 jaar tot arts promoveerde. Hij werd gecomplimenteerd door den voorzitter der vereeniging, waarop de jubilaris antwoordde o.a. ook met een veelbeteekende geste in den binnenzak. Na afloop ging het gezelschap nog even het gebruikelijke „straatje om". THOLEN. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot assistent der Directe Be lastingen, Invoerrechten en Accijnzen, A. W. F. Zweers, kommies le kl. bij ge noemd dienstvak. KINDER-ARBEID. De Inspecteur van het Lager Onder wijs in de Inspectie Goes vestigt in het belang van werkgevers en werknemers de aandacht op artikel 24 der Leerplicht wet 1920. Dit artikel luidt: Onverminderd de voorschriften der Arbeidswet 1919 is het verboden, tijdens den volgens de Wet bepaalden leerplichtigen leeftijd, diensten of arbeid te doen verrichten door een kind gedurende den tijd, waarin onder wijs wordt gegeven aan de school, waar op het is ingeschreven, of gedurende den voor het huisonderwijs van dat kind bestemden tijd. STUKKEN PROV. STATEN VAN ZEELAND. NEDERL. HEIDE-MAATSCHAPPIJ. Door de Nederlandsche Heide-Maatpij. is verzocht, dat de Provincie als begun stiger zal toetreden. Ged. Staten meenen, dat er alle aanleiding bestaat om tot wederopzegging de provincie al§ begun stiger tot de maatschappij te doen toe treden met een jaarlijksche bijdrage van f 50, in welken geest Ged. Staten een voorstel doen. HEFFING OPCENTEN GROND BELASTING. Door den minister van Binnenl. Zaken is medegedeeld, dat zijn ambtegenoot van Financiën het ten zeerste op prijs zou stellen, indien de Prov. Staten in de zomerzitting beslisten over het getal op centen, hetwelk het volgend jaar op de hoofdsom zal worden geheven. Gedep. Staten hebben geantwoord, dat zij bereid waren een desbetreffend voorstel aan de Staten te doen, doch dat zij zich voor behielden om bij de behandeling der be grooting voor 1931 wijziging in het ge tal opcenten voor te stellen, indien de omstandigheden dit mochten noodig ma ken. Zij stellen voor het aantal opcenten te bepalen op 50, zoowel voor den on gebouwde als voor de gebouwde eigen dommen. VERGOEDING FORENSENBELASTING. Ged. Staten brengen advies uit over het voorstel van den heer Laernoes, om aan het bootpersoneel, dat door de dienst regeling der booten verplicht is geworden forensenbelasting te betalen, de als ge volg daarvan door hen meer betaalde gelden terug te geven. In beginsel heb ben zij daartegen geen bezwaar, doch hebben zij een onderzoek ingesteld naar de financieele gevolgen daarvan. Vermoedelijk zal voor de belastingjaren 1928-1929 en 1929-1930 met een totaal bedrag van f 500 kunnen worden vol staan, terwijl in de toekomst, bij de ge wijzigde gemeentewet, alleen forensen aanslagen zullen kunnen voorkomen bij meer dan 90 malen nachtverblijf in de forensaalgemeente gedurende het belas tingjaar, zoodat dan slechts bij uitzon dering vergoeding zal zijn uit te keeren, en dan alleen nog voor bootpersoneel. Ged. Staten stellen voor de bedoelde vergoeding te geven beginnende met het belastingjaar 1928-1929. IEPENZIEKTE. Overeenkomstig 't verzoek stellen Ged. Staten voor aan het Comité inzake de bestudeering en bestrijding van iepen ziekte voor 5 achtereenvolgende jaren, te beginnen 1930, een jaarlijksche bijdrage van f 100 te verleenen. RECHT24KKN. DOODGESCHOTEN UIT ZELFVERDEDIGING. De rechtbank te 's-Hertogenbosch zette de behandeling voort van de strafzaak tegen H. S., rijksveldwachter, vroeger te Werkendam, thans te Haaksbergen. Aan verdachte wordt ten laste gelegd, dat hij op 24 Nov. 1929 te Werkendam opzettelijk A. Arnoudse zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht door op korten afstand een revolverschot op dezen te lossen, waardoor deze werd getroffen en eenige dagen daarna is overleden. Deze strafzaak diende reeds op 2 Jan. j.l., doch werd toen uitgesteld tot het verhoor van meerdere getuigen. Na uitvoerig verhoor nam de officier requisitor, concludeerde dat verdachte uit noodweer gehandeld had en eischte vrijspraak van het ten laste gelegde. De verdediger concludeerde tot vrij spraak. ONDERWIJS. ST.-FHILIPSLAND. In een Donderdag 1.1. hier in de O.L.S. gehouden vergade ring werd besloten tot oprichting van een bewaarschool. De kosten werden op f 400 geraamd voor oprichting, terwijl de loopende kosten op f 800 worden ge schat. f 500 aan subsidie, f 250 aan schoolgeld en f 100 aan contributies. In het voorloopig bestuur hebben zitting de heeren J. P. Wage, J. Labruyère, A. J. tde Ruijter, G. v. d. Dussen Jr. en J. P. Roozemond. Staande de vergadering wer den reeds 26 kinderen aangegeven. LANDBOUW EN VEETEELT ZIERIKZEE. Donderdagmorgen had alhier de jaarlijksche rundveekeuring plaats, hoewel het aantal ter keuring aangeboden dieren vrij bevredigend mag worden genoemd meenen wij' te moeten opmerken, dat het zeer gewenscht zou zijn wanneer een grooter aantal vee houders in het vervolg inzond. Ook de persoonlijke belangstelling van de landbouwers voor het ter keuring aangeboden vee kon veel grooter zijn. Het keuringsuur was echter wellicht ook te vroeg gesteld. Afzonderlijke vermelding verdient nog eene collectie van 25 stuks van een eige naar, de heer Job Koopman, die hiermede verschillende prijzen mocht behalen. Het vee van onderstaande eigenaars kwam voor prijzen in aanmerking. Stieren:1ste pr., Job Koopman, 2de pr., J. P. Kloet en L. J. Kooman; koeien eenmaal gekalfd: 1ste pr., W. ten Haaf Hz., 2de pr., idem, 3de pr., Job Koopman; koeien 2 maal gekalfd: 1ste pr., Job Koop man, 2de pr., M. J. van Mourik, 3de pr., W. te Haaf Hz.; koeien 3 maal gekalfd: lste pr., J. Deïst, 2de pr., Job Koopman, 3de pr., idem; oudere koeien: lste pr., P. C. Geluk, 2de pr., C. v. d. Hoek Gz., 3de pr., M. J. van Mourik; kalfvaarzen: lste pr., Job Koopman, 2de pr., idem; jongvee ouder dan 9 maanden: lste pr., Job Koopman, 2de pr., idem; jongvee jonger dan 9 maanden: lste pr., Job Koopman, 2de pr., idem. RENESSE. Op de 14 Mei gehouden door de Prov. Com. ter bevordering van Rijkswege van de veefokkerij en vrouwe lijk fokvee uitgeschreven keuringen, waren aanwezig 14 stuks vee. De belang stelling was dit jaar zeer goed. De heer C. Zwagerman, Rijkszuivelconsulent in Zeeland, trad als keurmeester op. De stier „Albert", van de stierenvereeniging te Renesse, behaalde een lsten prijs; de stier „Meine's Wodan", van den heer Nico Beije Jz., alhier, verwierf een 2den prijs. Meer dan 77 punten behaalden koeien van de heeren L. Blom, L. de Ruiter, C. van Splunter, Nico Beije Jz., alhier en L. Hanse te Ellemeet. Het hoogste aantal punten kon gegeven worden aan een koe van den heer J. L. Hoogenboom te Renesse. Het oordeel van de commissie was een goede collectie, waarin duidelijk uitkwam wat men met een goeden stier kan bereiken, daar het meerendeel der koeien tot vader had den welbekenden „Wijkschen Koos". Na de keuringen wekte de heer Zwagerman alle veehouders op, mede te werken tot sy stematische verbetering van den vee stapel, wat zeer zeker in dezen veerijken westhoek van Schouwen mogelijk is en blijken zal rendabel te zijn. STAVENISSE. Vrijdagmiddag had al hier door de provinciale commissie tot verbetering van het rundvee plaats, de jaarlijksche veekeuring. De heer C. Steen- dijk had hiervoor weder zijn mooie ge legenheid achter de villa „Vredenburg" disponibel gesteld. Het aantal inzen ders was dit jaar klein, maar de col lectie vee, ingezonden door de heeren C. Steendijk en C. M. A. Steendijk, was bijzonder schitterend. Van beide inzen ders zijn de fokstallen al reeds lang gunstig bekend. Zij kwamen voor den dag met een keurcollectie vee; ruim en diepgebouvvde melkrijke koeien met mooi exterieur, dus van groote gebruiks-, fok- en handelswaarde. Bovendien was er een 2-jarige stier wdie door het „N.R.V.St." sinds eenigen tijd te Stavenisse ter dek king is gesteld. Alhier wordt zeer veel gedaan aan de veeverbetering. Het zor gen voor flink melkpersoneel en aan sluiting bij een contrólevereeniging wordt den veehouders ten zeerste aanbevolen. ST.-ANNALAND. Vrijdag 16 Mei werd op 't z.g. Domineeshof de jaarl. veekeu- ring gehouden. Aangevoerd werden 37 koeien en 3 stieren. Er was zeer veel belangstelling en het vertoonde vee was over het algemeen heel goed. Het hoogste aantal punten (821/2) werd behaald door een koe van dhr. C. Kooijman. Een stier van dhr. A. C. Geluk, verkreeg een eer sten prijs met 75 punten en de Vereeni- gingsstier (geplaatst bij dhr. J. Brooij- mans) 771/2 punt. 8 koeien werden inge schreven in het stamboek. Algemeen was men van oordeel, dat het terrein minder geschikt was. COÖPERATIEVE SUIKERFABRIEK „PUTTERSHOEK". In het jaarverslag van de Coöp. Sui kerfabriek „Puttershoek" wordt er aan herinnerd, dat zij voor 22 o/0 heeft deel genomen in den aankoop ad f 750,000 van de geliquideerde coöp. suikerfabriek „Zeeland". Voorts wordt medegedeeld, dat in het afgeloopen campagnejaar (van 8 October tot 12 December) verwerkt zijn 238 millioen k.g. bieten van gemiddeld 16,89 0/0 suiker, tegen vorig jaar 2481/2 millioen k.g. van 17,66 0/0. Per 24 uur werden verwerkt 3,72 millioen k.g. bie ten tegen vorig jaar 3,45. De gemiddelde uitlevering per 1000 k.g. heeft bij maxi mumlevering per aandeel bedragen f 15,02 bij gemiddeld gehalte (vorig jaar f 17,58). Reservefonds en fonds voor sociale doel einden zijn vermeerderd alleen met de rente en bedragen thans f 889,000 en f 137,000. NIEUWE SUIKERCONVENTIE. Sedert enkele dagen worden onder handelingen gevoerd voor het houden van een nieuwe Suikerconventie. Hierbij zijn behalve Nederland, dezelfde partijen betrokken, die indertijd reeds te Brussel vergaderden, t. w. Cechoslo- vakije, Duitschland, Polen, België en Cuba. Men zal trachten te komen tot een inter nationale overeenkomst, waarbij dan, ge zien de geringe resultaten die het on derling overleg tusschen de producenten zelfs heeft opgeleverd, ook de regeerin gen betrokken zullen zijn. Bij de onder handelingen zit niet in de eerste plaats voor een reguleering van de productie c.q. een productiebeperking, doch veeleer wil men thans, evenals in 1902, trachten langs den weg van de invoerrechten een oplossing van het suikervraagstuk tot stand te brengen. POST EN TELMGRAPHIE. OiUD-VOSSEMEER. Naar ons wordt verzekerd bestaat het vaste voornemen een aantal wijzigingen te brengen in de functioneering van het postwezen alhier. De belanghebbenden, wat den handel be treft, zijn over deze wijziging reeds ge hoord. In hoofdzaak komt hierop alles neer, dat de bestellingen alle een uur later ongeveer zouden geschieden dan thans, waartegen dan enkele bezwaren zouden geopperd zijn; in het oog dient gehouden, dat wij boven andere dorpen in het eiland reeds in een eenigszins betere conditie verkeeren, daar er drie postbestellingen zijn en elders slechts twee. De postauto, die thans reeds het eiland Tholen driemaal daags rond rijdt en ook in verband daarmede Oud- Vosse- meer aandoet, zal dan definitief het post vervoer geheel overnemen, en de drie ritten per fiets naar Tholen door de be stellers komen dan te vervallen; daar door zal het mogelijk worden, dat slechts twee, in plaats van drie bestellers dienst moeten doen; het laatste is nu nog het geval. Wanneer eventueel een en ander ingevoerd zal worden, vernamen wij nog niet. RADION I E U W S. VERGADERING VAN DE A.V.R.O. Het algemeen bestuur van de A.V.R.O. kwam Zaterdagmiddag in spoedvergade ring bijeen ter bespreking van den toe stand, geschapen door de verdeeling van den zendtijd door den minister van wa terstaat. De vergadering sprak haar diepe verontwaardiging uit over de door den minister genomen beslissing, die zij ken schetst als een overweldiging door po litieke machthebbers. De vergadering besloot van dit oogen blik af een ononderbroken strijd te zul len voeren voor het ongedaan maken van het schandelijke zendtijdbesluit; dan wel om te geraken tot zendtijdverruiming door inlijving in den omroepband van de 1071 M.-golf, naast de 298 en 1875 M.- en op plekken waar het haar erg dun wordt, de hoofdhuid een weinig in wrijven met Purol. Doe dit 1 of 2 maal per week; dit maakt haar en haarwortels weer sterk en groeikrachtig golf, of door aanvaarding van 't A.V.RX). Gleichwellenplan. Zij besloot voorts om onmiddellijke afdoening te eischen van de regeering van de hangende verzoeken tot den bouw van een eigen zender of een eigen zen dersysteem. Voorts werd besloten de diverse lokale acties op een nader te bepalen dag te doen volgen door een grootschen natio- nalen actiedag in den Haag. De verga dering besloot voorts twee der bestuurs leden af te vaardigen naar diverse bui- tenlanctsche omroeporganisatie's, teneinde reeds ingeleide besprekingen te voltooien die zouden kunnen leiden tot de moge lijkheid voor de A.V.R.O., om op de da gen, die straks verloren zullen gaan, toch haar stem voor de Nederlandsche luisteraars te laten klinken. DE ZENDTIJDVERDEELING. Het Tweede Kamerlid, de heer Flo- ris Vos, heeft den minister van water staat o.m. gevraagd, waarom de regee ring niet heeft geantwoord op de vragen van de A.V.R.O., strekkende tot het ver krijgen van een vergunning tot het in richten van een „Gleichwellensysteem" en op het verdere verzoek om, zoo het „Gleichwellensysteem" onbruikbaar geacht werd, ieder ander bruikbaar systeem te mogen exploiteeren? Is de minister bereid de spoedige af doening te bevorderen en kan reeds thans voor deze afdoening een uiterste termijn worden gesteld, nu door de inwerking treding der nieuwe zendtijdverdeeling op uiterlijk 1 Juli a.s. beantwoording in hoog5 mate urgent is geworden? LUCHTVAART. DE „GRAF ZEPPELIN". Het luchtschip „Graf Zeppelin" is Zon dagmiddag 10 minuten voor half zes te Friedrichshafen gestart voor de groote vlucht naar Zuid-Amerika. De route van het luchtschip gaat over Lyon Marseille Gibraltar Sevilla. De aankomst te Sevilla zal vermoedelijk Maandagmiddag plaats hebben. Door de Deutsche Lufthansa zal een aanzienlijke hoeveelheid te Berlijn aangebrachte post voor Zuid-Amerika naar Sevilla worden overgebracht. Het traject Sevilla—Per- nambuco is het interessantst en zal voor de bemanning zeer vermoeiend zijn, daar het luchtschip dan voor den eersten keer in de zóne van de passaatwinden komt, waar hevige stormen kunnen woeden. Deze proeftocht zal voor een later in te stellen postdienst Duitschland—Zuid- Amerika van veel beteekenis zijn. De bemanning van het luchtschip be staat uit 42 man. Tot Sevilla gaan 22 passagiers mede. VERSCHILLENHE^^BËÜCHTm ONGELUKKEN. Te Monnikendam fietste een 9-jarige jongen met de beenen tus schen het frame langs den Lagendijk. Hij kwam vlak voor een vrachtauto te vallen. De chauffeur poogde uit te wijken en kwam toen met den wagen in het water terecht. De chauffeur kwam onge deerd op het droge. De knaap werd op slag gedood. Zaterdagavond is onder Eindhoven een fietser tegen de voorruit van een personenauto opgereden. Hij kreeg een schedelbreuk en een diepe wonde in de linkerborst. In deerniswek kende toestand werd de man opgenomen Hij is kort na de aanrijding overleden. Zondagmiddag bracht de Amsterdam- sche kunsthandelaar M. W. met z'nauto een dame naar Essen (D.). In de auto bevond zich ook de échtgenoote van den heer W. Halfweg tusschen Ede en Arn hem moest de auto naar links uitwijken om een andere auto te passeeren. Waar schijnlijk is toen de stuurinrichting on klaar geraakt. Het achterwiel van de auto begon te slingeren en sloeg met groote kracht tegen een boom. Mevr. W., die achterin zat, werd bijna op slag gedood, terwijl de dame uit Essen ern stige verwondingen opliep. De heer W. en de chauffeur bleven ongedeerd. TAN HEINDE EN TER. Te Johannesburg (Zuid-Afrika) is op 113-jarigen leeftijd overleden mevr. A. v. Zijl, de oudste blanke vrouw in Zuid-Afrika en waarschijnlijk de laatste der Voortrekkers van 1830. In een plaats 80 K.M. van Sherman (N.-Am.), waar onlangs nog een neger is gelyncht, heeft een neger een blanke boer doodgeschoten. De opgewonden me nigte heeft daarop den dader gedood en diens lijk naar de negerwijk gesleept, waar het verbrand is. Een geweldige brand heeft Vrijdag de Noorsche havenplaats Bergen getei sterd. Ruim 50 huizen werden in asch gelegd. De schade wordt op 4 millioen kronen geschat. Meer dan 200 gezinnen, d.w.z. pl.m. 1000 menschen zijn dakloos. Verscheidene schepen in de haven zijn mede een prooi der vlammen geworden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1