Zierikzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD DE VOLKENBOND. FEUILLETON. ONTMASKERD. VICTORIA-WATER bihoorande bl) d* •an Vrijdag 18 Mal 1930, «o. 12003 Gevonden voorwerpen: Een mokerhamer; een rijwielplaatje; een pakje katoen (stof); een insigne; een vulpenhouder; een tabaksdoos; een vloer kleedje; een portemonnaie met inhoud; een duimstok; een hondenhalsband; een mes; tabakspijpen. Wanneer wij ons bijwijlen verdiepen in de geschiedenis der menschheid, dan is een der eerste dingen, die ons altijd weer treffen en die ieder zullen moeten treffen, wanneer wat dieper wordt ge dolven dan in de gewone schoollitera- tuur, dat de menschheid al de eeuwen door heeft verlangd naar vrede, naar den tijd, waarin het lam rustig zal neer liggen naast den leeuw. En toch, hoezeer in ieder individu dat verlangen leefde, toch werd dat ideaal nimmer bereikt en menigeen haalt bij het noemen zelfs alleen van het woord wereldvrede, ongeloovig, cynisch zelfs, de schouders op, de een omdat hij niet kan gelooven in het goede van den mensch, de ander met verwij zing naar den zondeval enz. Maar wie niet blind is voor den geweldigen voor uitgang op zoo velerlei gebied, wie niet met alle idealisme heeft afgedaan, die beseft ook het enorme verschil tusschen nu en vroeger, die ziet dat ook op het gebied van de Vredesgedachte zich een evolutie voltrekt, die uiteindelijk moet voeren naar het zoo vurig begeerde ide aal. Ja, men verlangde de eeuwen door naar vrede. Maar wie er ook riepen, hetzij de eenvoudige man of vrouw uit het volk, hetzij dichters of diplomaten, vorsten zelfs of geleerden, hun woorden en pogingen bleven die van enkelingen en nimmer trof men een georganiseerde vredesbeweging aan, een beweging waar van kracht kon uitgaan. Totdat de eer ste sporen daarvan merkbaar werden, een honderd jaren geleden in Amerika, vanwaar de beweging oversprong naar Engeland en zoo naar het vaste land van Europa. En toch, nietwaar, kwam de wereld oorlog met zijn onnoemelijke rampen, misère, ruïnes, zijn millioenen dooden en verminkten, z'n ontzaglijke gevolgen tot in de uiterste hoeken der aarde. Voorzeker, de vredesbeweging en haar aanhangers bleken nog veel te zwak, maar zagen ze na de gruwelijke les aan de menschheid hun pogingen niet bekroond door de oprichting van den Volkenbond? Bekroond? Ja, voorzeker, want het is onze innige overtuiging, dat alleen via den Volkenbond de droom van den wereldvrede op den duur een realiteit kan worden. Nog is hij zwak, in vele gevallen mach teloos, vaak meer een bond van regee ringen dan van volken. We zullen de laatste zijn om zijn fouten en zwak heden te ontkennen, maar dat hij een factor van geweldige beteekenis is voor heel de wereld, voor de gansche mensch heid, dat staat vast. Geen superstaat, sou- vereiniteit uitoefenende over de indivi- dueele staten, maar toch met een zich steeds meer ontwikkelenden invloed op die staten. Deze invloed nu moet sterker, bij voortduring sterker worden en hij moet tenslotte voeren naar dat, wat de georganiseerde vredesbeweging uiteinde lijk beoogt: een toestand tusschen de sta ten onderling, zooals die ook bestaat tus schen de burgers van eenzelfde land, een toestand waarbij recht gaat boven macht. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede ziet in den datum 18 Mei telken jare een dag, om ook ons volk op ruime schaal het bestaan en de beteekenis van den Volkenbond in herinnering te bren gen, een gelegenheid tevens voor het volk om in wijden kring van zijn wil tot den vrede te getuigen. Moge de ver eeniging haar doel bereiken en opnieuw (Na«r het Engelsch). 8 Ik staarde er naar niet begrijpend wat het alles beduidde. Zou ik het papiertje laten liggen, of zou ik het meenemen? Ik besloot maar, dit laatste te doen, daar ik er toch niets van begreep en ik het telkens weer zou willen over lezen. Ik stak het bij mij en ging het huis binnen. Er was nog niemand. Ik ging in de kinderkamer op de oude sofa over het een en ander liggen napeinzen. Zoo was in zeker ongemerkt in slaap gevallen en werd weer wakker door het geluid van stemmen. De eerste woorden, die ik hoorde, waren van dokter Leeson: „Doris, zou je mijn raad niet willen volgen, kind? Ontsla mij nu van die be lofte, om te zwijgen en kom er vrij en open voor uit!" „Ouwe grootvader!" klonk het spot tende terug. „Je weet niet, hoe ontzet tend saai mijn leven is, anders zou je er niet op aandringen, dat ik dit eenig genot je opgaf! Ik zal gehoorzaam zijn, piaar verlaat mij dan ook niet!" haar aanhangers met honderden, zoo mo gelijk duizenden zien toenemen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Het naderend einde van het parlemen taire jaar kondigt zich aan in de lijst der ontwerpen, die naar de afdeelingen zijn verwezen. Daarbij is immers de huis houdelijke begrooting der Kamer. Er ligt dan ook weinig gereed, dat regee ring en Kamer wenschen te behandelen. Aan de Zondagswet hebben regeering en rechterzijde, ondanks al wat er o.a. bij de beraadslaging over de winkel sluitingswet werd gezegd van rechts, blijkbaar geen lust. Dat de Kamer zich zal haasten met de voorbereiding van de nieuwe vlootwet is ook al niet aan te nemen. Komt de zendtijdver deeling voor de radio er, dan zal daar nog Wel een hartig woordje over vallen. De arbeidsbemiddelingswet is nog niet in staat van wijzen, de memorie van Ant woord en het eindverslag moeten nog komen. Toch schijijnt het in de bedoe ling te liggen deze erfenis van minister Slotemaker de Bruine zoo mogelijk nog voor het reces af te doen. Het feit, dat er nog steeds niets op de agenda is geplaatst van de ontwerpen, die for meel voor openbare behandeling ge reed zijn, mag wel als een aanwijzing worden beschouwd, dat daartegen be zwaren bestaan. Inmiddels, wij zijn er nog niet met het ontwerp gemeentewet, de hoofdzaken moeten nog komen. DE VROUW GEMEENTE-SECRETARIS. Na een zeer uitvoerig debat besloot de Tweede Kamer met 51 tegen 29 stem men de vrouw als gemeente-secretaris benoembaar te verklaren. Een amendement-Beumer, dat door den minister werd overgenomen, beoogt te voorkomen, dat burgemeester en secre taris met elkaar gehuwd kunnen zijn. Uit Stad @n Provincie. ZIERIKZEE. Grooter dan gewoonlijk was de opkomst ter algemeene ledenver gadering van het departement Zierikzee „Tot Nut van 't Algemeen", welke Dins dag j.l. in de sociëteit „De Vereeniging" werd gehouden. In zijn openingswoord sprak de voorzitter hierover dan ook zijn genoegen uit en hoopte hij dat de be langstelling in Nutswerk en vergaderin gen steeds moge toenemen. In het af- geloopen halfjaar veel weinig vermel denswaardig voor. De leesavonden heb ben grootendeels niet aan de verwach tingen beantwoord. Voorts deelde de voorzitter mede, dat in deze vergadering ook de bekende spaarbankkwestie weer aan de orde zou komen en ried hij de leden aan goed naar de voorlezing der notulen van de vergadering van 8 Oct. j.l. te luisteren, om een volledig inzicht te krijgen van den stand van de beslis sing om uit volle overtuiging hun stem in het belang van het Departement te kunnen uitbrengen. Aldus geschiedde en onder dankzegging werden de notulen goedgekeurd. Alvorens over te gaan tot punt 2 der agenda: „Rekening en ver antwoording Nutsspaarbank" deelde de voorzitter mede, dat deze op de vorige vergadering niet konden worden goed Verder kreeg ik niets te hooren, want die twee gingen nu weer weg. Ik sprong overeind en ofschoon ik er niets van begreep, maakte ik mij over deze woorden t^ch niet ongerust. Ik zou mijn best doen het vertrouwen te winnen van Doris; maar dat ik op Eric ver trouwen kon, voelde ik wel. HOOFDSTUK IV. Dokter Leeson zat met de zusjes aan het ontbijt; en, ofschoon het altijd heel vriendschappelijk tusschen hen toeging, sprak hij nu toch op een toon, die geen tegenspraak duldde. „Begrijp je mij goed, Ursula? Van die uitnoodiging moet je je persé afmaken. Het kan mij niet schelen, wat je als ex cuus opgeeft, maar Edward Pool wil ik hier niet meer in huis ontvangen!" „Ik dacht, dat hij zoo'n goed vriend van je was?" bracht Ursula, de oudste, hier tegen in. „Ja, juist, wCis!.... Dat komt, ik hield hem voor een eerlijk, rein-levend mensch, maar gedurende zijn laatste bezoek, ben ik er achtergekomen, dat hij een man is, die voor niets terugdeinst en een man waar ik althans mijn zuster niet mee wil laten omgaan, of dien ik kan goed vinden, dal ze in haar huls ontvangen". Die uitdrukking: „baar huis" ontroer gekeurd, daar het Spaarbankbestuur geen voldoende gegevens verschaft. Daar deze gegevens nu ook nog niet verstrekt wa ren, moest men zich nu bepalen tot voor lezing der gevoerde correspondentie hier omtrent. Hieruit bleek o.m. dat het de- pa rtementsbestuur reeds enkele malen op een onderhoud met het spaarbankbestuur had aangedrongen, doch dat dit laatste hieraan tot nog toe geen gevolg wilde geven. Het Dep. bestuur wacht nu met belangstelling het antwoord op haar laat ste schrijven af, opdat in de volgende vergadering de balans over het vorig jaar kan worden vastgesteld. De rekening Tuingrondverhuring wordt door den voor zitter ter controle in handen gesteld van de heeren Polderman en Korlvinke en die van de Nutsbibliotheek in handen van de heeren Naerebout en de Mul. Beide rekeningen worden accoord bevonden en onder dankzegging goedgekeurd. De be grooting van de Nutsbibliotheek wijst in ontv. en uitg. aan f 593,355 (subsidiesi inbegrepen) met een post voor onvoor zien ad f 18,856, terwijl aan het jaar verslag uitgebracht door den heer A. Groeneveld de Kater het volgende werd ontleend: Totaal werd ontv. f 559,31 en uitgeg. f 310,955, zoodat er een batig saldo blijft ad f 248,355, waarvan ge reserveerd is f 100. Uitgeleend werden: 108 vakboeken, 94 illustraties, 4403 ro mans, totaal 4605 boeken, meer als vorig jaar 680. Alvorens over te gaan tot de benoeming van een bestuurslid (vac. Ger ritsen) neemt de voorzitter de gelegen heid te baat om in hartelijke bewoordin gen afscheid te nemen van het vertrek kende lid, de heer J. H. Heimbach, die gedurende 17 jaren zijn beste krachten aan het departement heeft geschonken, welke daarop met eenige welgekozen woorden en de beste wenschen, voor het Nut dankte. Tot bestuurslid van het de partement werd in de vacature, wegens periodieke aftreding, de heer R. Gerrit sen herkozen. Op voorstel van het be stuur werd voorts besloten in de vaca ture in het bestuur, ontstaan door het vertrek van den heer Beelaerts van Em- michoven, niet te voorzien. Het bestuur bestaat thans uit 6 leden. Mocht later de noodzakelijkheid blijken het bestuur uit te breiden, dan zal het bestuur daartoe tijdig met voorstellen komen. In zeer waardeerende woorden nam de voorzit ter afscheid van het vertrekkend be stuurslid, de heer Beelaerts, die geduren de lange jaren zitting had in het depar- tementsbestuur, terwijl deze voorts di verse functies in de onderafdeelingen vervulde. Voor deze woorden van waar deering dankte de heer Beelaerts den voorzitter. Daarna was aan de orde de benoeming van twee commissarissen aan de Nutsspaarbank. De eerste aanbeveling luidde: 1. Mr. S. R. Bakker, aftr., en J. S. Hoogstra en 2. R. Gerritsen, aftr., en mr. C. J. B. du Croo. Voordat tot de stemming werd overgegaan gaf de voor zitter een uitvoerige uiteenzetting van hetgeen na de laatste algemeene verga dering was beproefd om wijziging in den bestaanden toestand tusschen Depar tement en Spaarbank te verkrijgen door een bespreking met de Spaarbank aan te vragen en tot overeenstemming te komen. Op de eerste brief kwam niet eens antwoord in, terwijl op een her haald verzoek een weigerend antwoord de Rosie Leeson. Want had de groote broer haar niet met het werk van zijn hoofd en handen die woning geschonken en had hij niet de plaats van vader en moeder tegenover haar vervuld? Vol denkbaarheid sloeg zij dus den arm om zijn hals en zei: „We wisten niet, dat je er niet op gesteld waart, Eric, maar ik beloof je, dat wij het onthouden zullen!" Daarmee verliet zij het vertrek. Maar Ursula deed nog haar beklag. „Het lijkt toch al heel vreemd, dat zij dokter Pool zoo veel gastvrijheid hebben verleend, toen hij niet goed was en dat wij hem nu ineens in het geheel niet meer willen ontvangen nu hij beter is en ons wil komen bedanken. Ik zal hem dan maar schrijven, dat wij weken lang bezet zijn en dan laat ik het aan jou over, om de een af andere geldige verontschuldiging te geven". „Goed, geloof mij Mrs, wij kunnen hem niet hier aan huis ontvangen". Hiermee werd de zaak als afgehandeld beschouwd en na den maaltijd ging ieder zijns weegs. Na den lunch wilde Ursula eerst Doris gaan opzoeken, omdat zij die beloofd had, te waarschuwen of dokter Pool nog bij hen logeeren kwam, of niet; maar zij vond het niet zoo prettig haar mee U deeleq, dat hif niet meer kwam. kwam, zonder opgaaf van redenen; een houding die door het departementsbe- stuur wordt betreurd. De spaarbank is zich boven het Departement gaan stellen. Zoo kwam de rekening over het afgeloo- pen jaar 3 dagen voor de algem. ver gadering binnen, zoodat de controle daar over door het bestuur zeer moeilijk wordt gemaakt. Wenschen de leden nu, opdat werkelijk Nutswerk zal kunnen worden verricht, dat de Spaarbank van de ge maakte winst die het laatste jaar f 18000 bedroeg een deel daarvan af staat aan het Department, dan moet het Spaarbankbestuur een wijziging onder gaan. Komt hierin geen verandering, dan kan aldus de voorzitter het Nuts werk wel achterwege blijven want met de jaarl. subsidie van f 300 komt men niet ver. Aan de leden laat hij de be slissing in deze kwestie. Verschillende leden vragen nadere inlichtingen omtrent deze kwestie, die door den voorzitter worden verstrekt, terwijl uit de verga dering aangedrongen werd op nadere toelichting door bestuursleden van het bestuur der Spaarbank, hetgeen evenwel niet geschiedde. Daarna werd tot stem ming overgegaan. Tot commissaris werd gekozen de heer J. S. Hoogstra en her kozen de heer R. Gerritsen. Naar de al gemeene vergadering zal ook ditmaal geen afgevaardigde van deze afdeeling worden gezonden. Op de lijst van sprekers voor het winterseizoen werden geplaatst de hee ren H. Dekking, dr. van der Steen, Jos. Sternheim, mr. A. W. Kamp, Nijland, A. Alt en E. Hullebroeck. Een verzoek van den secretaris van het Zeeuwsche Schoolmuseum, de heer de Bree, om een kleine subsidie voor deze inrichting, zal door het bestuur worden overwogen. Daarna werd de vergadering met dank voor de opkomst en de ge houden discussies door den voorzitter gesloten. Woensdag slaagde mej. H. J. Buijze, van hier, in het Diaconessenhuis te Lei den vooi het diploma kraamverpleegster. LANDBOUW m_ VEETEELT ZEEUWSCHE M.PIJ VAN LANDBOUW. In de algemeene vergadering van de Zeeuwsche Maatschappij van landbouw, Dinsdag 17 Juni te Hulst te houden, zal de heer Th. Mansholt, inspecteur van den landbouw, hoofd van den buitenlandschen landbouwvoorlichtingsdienst te 's Graven- hage, spreken over de beteekenis van het onderhandelings-tarief. BESTRIJDING DER IEPENZIEKTE. Men verzoekt ons van deskundige zijde belanghebbenden attent te maken op het Kon. Besluit van 17 April 1930, Stbl. No. 141, dat bepaalt, dat aan de eige naren (gebruiksgerechtigden) van iepe- boomen door den Min. van Binnenl. Zaken en Landbouw de verplichting kan wor den opgelegd de door hem als stervende of als reeds gestorven aangewezen iepen te vellen en de schors onschadelijk te maken. Deze maatregel is bedoeld ter bestrijding van de iepenziekte, die, zoo als met groote waarschijnlijkheid is ge bleken, door den iepenspintkever kan worden verspreid. Stervende ,of reeds gestorven iepeboomen zijn meestal door iepenspintkevers aangetast, zoodat het, ter voorkoming van besmetting van ge- „Weet je wat, Tinker", sprak ze tot den hond „dat aan-Doris-vertellen, zullen we maar tot morgen uLstellen en dan gaan nu jij en ik wat wandelen. Ik zal het haar morgen, na kerktijd vertellen". Ze liep vlug en was zoo al gauw In een boschje met vele paadjes. Na een tijdje ging zij wat op een omgevallen boomstam zitten uitrusten, en in eens spitste de hond zijn ooren. „Wat is er Tinneman?.... Konijntjes"? Maar toen zag zij wat de onrust van den hond opwekte. Een meisje en een jonge man, die den arm om haar heen geslagen hield, kwamen naderbij. —Tot haar verrassing zag Ursula, dat zij Doris Rowe was en hij Edward Pool. „Wat moet ik nu beginnen?" dacht Ursula. „Ik kan toch ook niet lomp zijn!" Ze trad dus vriendelijk op hen toe. Doris scheen wat verlegen, maar dokter Pool liet den hoffelijken groet hooren. „Dat is een verrassing, Miss Leeson! Ik was juist van plan uw broer en u beiden een bezoek te brengen toen ik Miss Doris ontmoette en zij mij het ge not van haar bekoorlijk gezelschap gunde"* Nog enkele opmerkingen werden ge wisseld waarmee Ursula haar wandeling voorzette en belde anderen haar eigen weg liet gaan. DE NIEUWE HA YEN VAN YLISS1NGEN na dert haar voltooii'g Een overzicht van het vrerk. Linke de nieuwe eluie, welke in aanbouw ia. Op den achtergrond een over zicht van de stad zonde iepen met de ziekte, noodig is, dat deze kevers worden vernietigd. Dit geschiedt door het vellen der doode en stervende boomen en door het b.v. door verbranding onschadelijk maken van de schors. Daar de spintkevers thans spoedig uit de schors te voorschijn komen, is van het grootste belang den hier bedoelden maatregel ten spoedigste uit te voeren. Den eigenaren wordt in hun eigen be lang aangeraden niet te wachten, totdat velling van hooger hand wordt gelast, daar men anders niet ontkomt aan de moeilijkheid, die eene opruiming op zeer korten termijn met zich brengt en die zoo noodig op kosten der overtreders kan worden uitgevoerd. VAN HEINDE EN VEIL De nog steeds niet opgehelderd© moorden te Düsseldorf, waarop thans weer de aandacht is gevestigd door de arrestatie te Berlijn van een 30-jarig arbeider, worden in verband gebracht met eenige moorden op mannen, welke dezer dagen in de omgeving van Ratibor zijn gepleegd. Als ernstig verdacht van die moorden is een metselaar uit Brünn, Pauser ge arresteerd. De bijzetting van Fritjof Nansen, de plotseling overleden Poolvorscher, heeft Zaterdag 17 Mei plaats op kosten van den Noorschen Staat. Een Reutertelegram uit Hankou maakt melding van euveldaden bedreven door een rooverbende van 3000 a 4000 man, welke opereert in het grensgebied van de Chineesche provincies Honan en Hoepei. Deze onvriendelijke lieden over vielen de grensstad Joenjang, vermoord den 15000 inwoners en namen er 500 mee als gijzelaars om losgeld voor hen te eischen. De afgeloopen dagen zijn daar in de buurt nog geheele dorpen ge plunderd en in brand gestoken. ÖBÊRUHNSTEW Natuurlijk Mineraalwater. Ruim 40 jaar in Nederland ingevoerd. Het geregeld gebruik van Viotoria-Wate* heeft een bijzonder gunstigen invloed op de gezondheid en werdt als dagelijksohe tafeldrank ten zeerste aanbevolen. Toen Ursula ongeveer een uur later thuiskwam, ging zij regelrecht naar haar broer en deelde dien haar ontmoeting mee en ook hetgeen dokter Pool daarbij gezegd had. Hij had geen bezoek gebracht op Huize Leeson en was op het perron ge zien, waar hij nog haastig den trein van kwart over vijven had gehaald. „Mijn brief zal hem volgen", zei Leeson nadrukkelijk. Meer werd er over dit onderwerp niet gesproken. De Paaschzondag ging kalm voorbij in het huis van de Rowes en op Paasch- maandag besloten zij, een picnic te houden met de Leesons. Het was een vijf mijlen naar de plaats van bijeen komst. Ik voelde mij niet zoo opgewekt, want het was mijn laatste dag thuis; en dèn moest ik weer mijn plichten hervatten. Intusschen hoè nu ook de verhouding mccht wezen tusschen Doria en Eric ik zou hem bij deze gelegen-- heid vèst raadplegen als dokter en als vriend. Toen wij den ketel opgezet hadden en nog enkele voorbereidende maatre gelen hadden genomen lachten de twee lingen mij uit, dat ik zoo vuil zagl „Ja, dat is zool" gaf Eric toe. „Maar ik geloof, dat mijn handen ook nog wel eens een beurt mogen hebben", (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 5