Zierikzeescha Nieuwsbod! B IJ VOEGSEL FEUILLETON. Doorzitten IN HET NOORDZEEKANAAL heeft Dinsdagmiddag een aanvaring plaats gehad tusschen het uitvarende motormailschip de „Johan van Oldenbarnevelt" en de „Reggestroom". De „Johan van Oldenbarnevelt" werd zwaar beschadigd en moest naar Amsterdam terugkeeren Het door de aanvaring ontstane gat is op de foto duideljjk zichtbaar. bchoorande bij da aan Vrijdag 8 Mal 1930, no. 12000 Uit Stad en Provlnoio. ZIERIKZEE. Verschenen is het verslag der Gezondheidscommissie, gevestigd te Zierikzee, over het jaar 1929. Aan dit verslag is het onderstaande ontleend: De algemeene gezondheidstoestand was gedurende het verslagjaar gunstig. Be smettelijke ziekten kwamen weinig voor, alleen te St.-Philipsand kwam nogal rood vonk voor. In hoofdstuk III A wijst de commissie er op, dat te Zierikzee de Zwemhaven nog steeds reden tot klachten, geeft; rio- leering is hier hoog noodig. Het ge meentebestuur deelde t.a.v. deze kwestie mede, dat bedoelde haven regelmatig wordt uitgediept, terwijl rioleering daar van, wat steeds op de kosten is afge stuit, bij een herzieningsplan der riolee ring tegelijk ondervangen kan worden. Onder C., verontreiniging der lucht, maakt de commissie melding van een schrijven van den inspecteur der volks gezondheid te Breda, betreffende de vlas- roterij onder Schuddebeurs, waarvoor in 1922 bij Kon. Besluit vergunning is ver leend onder voorwaarden, inhoudende een omschrijving eener zuiveringsinstallatie voor het afvalwater. De commissie kan na onderzoek het volgende aan den Inspecteur van de Volksgezondheid mededeelen: 1. Het afvalwater wordt nog steeds door bodemdrainage afgevoerd. 2. De fabriek heeft hiervan nimmer moeilijkheden ondervonden. S. De omgeving heeft, voor zoover ons bekend, geen hinder ondervonden van het afvalwater. Dreischor. Bij een bezoek in de ge meente Dreischor werd met genoegen ge constateerd, dat de woningen, die het vorig jaar voor verbetering waren voor gedragen, door allen was voldaan. Ook is een radicale verbetering, de nieuwe woningen voor het Burgerlijk Armbestuur. Te Zierikzee werd bezocht de fabriek van Vogelaar Bienefelt, die een zeer gunstigen indruk op de Commissie maak te. In April 1929 richtte de commissie aan alle gemeenten in haar ressort een schrij ven, waarin verzocht werd te willen me dedeelen hoe de drinkwatervoorziening was geregeld. Uit de mededeelingen, die de commissie ontving, kreeg men den indruk dat er voldoende drinkwater was. Het bleek spoedig, dat alle gemeenten zich van duinwater moesten voorzien, dat per R.T.M. werd aangevoerd; ook per boot werd water uit de Zuid-Beveland- sche waterleiding aangevoerd. Enkele gemeenten zonden drinkwater op ter onderzoek, en 't bleek onvoldoen de. Hoewel de Raad van Beheer van de Waterleiding van Schouwen en Duiveland de hoop gekoesterd had half December 1929 de waterleiding te kunnen openen, werd ze hierin teleurgesteld. Vóór de zomermaanden 1930 aldus de commis sie in haar rapport zal de voor ons èiland zoo hoogst noodig, nuttige hygië nische instelling voltooid zijn. Zooals bekend, wordt de waterleiding Dinsdag 8 Juni e.k. officieel opengesteld. De rekening der commissie wijst in ontvang f 1243,63, in uitgaaf f 1100,405 aan en sluit alzoo met een voordeelig saldo van f 143,22ö. Woensdagavond werd in hotel „Ju liana" de algemeene ledenvergadering gehouden van de vereeniging tot bestrij ding der t.b.c., welke bijeenkomst zooals gewoonlijk, slecht bezocht was. Buiten het bestuur waren 11 leden aanwezig. Na voorlezing der notulen, deelt de voorzitter, de heer C, de Looze, op een vraag van een der leden, of men ge tracht heeft aan deze vergadering een lezing te verbinden, teneinde meer pu bliek te trekken, mede, dat zulks in derdaad beproefd is, maar door allerlei omstandigheden is dat niet gebeurd. Het bestuur hoopt echter in de herfst een spreker te laten optreden of een film met propagandistische strekking te ver- toonen. STAD MET EEN J0NQ HART. Onlangs stond in het Vad. een ver handeling over de ziel der oude steden en zeer terecht merkte de schrijver op, dat een oude stad nog heel wat meer is dan een verzameling van huizen en gebouwen, doch veeleer een levend or ganisme met een eigen ziel en dat dit eigene dikwijls een onverwoestbare le venskracht heeft. Wie zich de moeite getroost om via Goes, Katsche Veer en de Oosterschelde of via R oosendaal, Steenbergen en het Veer van Zijpe of via Rotterdam, Numansdorp en Zijpe haven het aan historie zoo rijke eiland Schouwen-Duiveland te bezoeken, vindt daar Zierikzee als de stad der eeuwen. En hetzij men binnenkomt door de Nobel- poort, hetzij door de Noord- of Zuid havenpoort, men wordt onmiddellijk ge troffen door het bizondere karakter, dat Zierikzee in den loop der eeuwen heeft weten te bewaren. Daar is de Sint Lie- vens Monstertoren, de belichaming van durf en trots der vroegere geslachten; daar Is het historische stadhuis met de Daarop bracht de secretaris, de heer Catshoek, het 8ste jaarverslag uit. Blijkens dat verslag bracht de gehou den verloting pl.m. f 600 in kas. Het ledental liep met 77 terug, door ver trek en bedanken. (Nog niet voldoende schijnt men doordrongen te zijn van het nut en de noodzakelijkheid der t.b.c.- bestrijding). Vijftig gezinnen, met 62 pa tiënten, stonden geregeld onder toezicht. Zuster Potappel verrichtte ook in 1929 op verdienstelijke wijze haar taak. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn verslag en tevens waar hij deze functie neerlegt voor hetgeen hij tot dusver voor de vereeniging heeft geaaan. De penningmeester, de heer A. Timmer man, deed daarop rekening en verant woording van zijn financieel beheer. De ontv. bedroegen over 1929 f2176,125, de uitg., met inbegrip van een post voor een consultatiebureau, f 2394,056, zoodat het nadeelig saldo f 217,93 bedroeg. Over 1928 was het goed slot f 1183,18, waar door het voordeelig saldo thans f965,25 bedraagt. Deze rekening was te voren nagezien en accoord verklaard door een commissie, bestaande uit de heeren P. M. Panny en T. C. Schipper. Den pen ningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer en decharge ver leed. De aftredende bestuursleden, de heeren dr. J. v. d. Kwast, A. Timmerman en J. Catshoek werden bij acclamatie verko zen verklaard, terwijl in de vacature mevr. Doeleman, gekozen werd mevrouw Bannink. Tot leden der financieele commissie voor 1930 werden benoemd de heeren D. v. d. Kreke en M. J. Kosten. Bij de rondvraag vestigde dr. de Noo de aandacht van het bestuur op de vuile gracht aan den Z.W.-kant der gemeente, waarvan de omgeving vooral in droge tijden zeer veel last ondervindt, door de onwelriekende lucht, die dit water verspreidt. Spr. drong er op aan van deze vereeniging een adres te zenden aan den Raad, waarin aangedrongen wordt doorspoeling van het vuile Gracht water te willen bevorderen. De voorzitter deelde hierop mede, dat de gemeente bezig is die gracht te laten uitdiepen, terwijl herziening der riolee ring wordt voorbereid. Spr. wil gaarne aan 't verzoek van dr. de Noo voldoen. Uit verdere mededeelingen ter verga dering bleek, dat de gemeente in cor respondentie is met het Waterschap Schouwen, om de sluis aan den West- havendijk weer open te maken, teneinde het overtollige vuile grachtwater zoo nu en dan te kunnen loozen. Besloten werd een brief aan het ge meentebestuur te richten als door dr. de Noo gewenscht. Daarna sluiting. Do verkoop van de Emmabloem bracht te Nieuioerkerk f 29,45, de Oos- terland f 21,50 en te Sirjansland f 9,10 op. ELLEMEET. Zaterdag 3 Mei werd in het Café van v. d. Have een vergadering gehouden om te komen tot de oprich ting van een Vereeniging voor Zieken- huisverpleging. Na ingeleid te zijn door dhr. A. P. v. d. Weijde, kregen achter eenvolgens het woord, den Edelacht- baren Heer J. Schoof, burgemejester van, en dhr. A. v. Tooren, hoofd der school te Noordwelle, Voor den inhoud van beide knappe redevoeringen verwijzen we naar het verslag van een dergelijke vergadering te Scharendijke gehouden. Wij kunnen volstaan met de opmerking, dat ze glashelder aantoonden het nut en de noodzakelijkheid van een Ver eeniging voor Ziekenhuisverpleging. De aanwezigen, helaas een zeer gering aan tal, bewezen hiervan ook ten volle over tuigd te zijn, dordat ze zich allen zonder uitzondering als lid opgaven, zoodat 49 leden genoteerd werden. Aan het voor- ïoopig bestuur, dat bestaat uit de heeren A. P. v. d. Weijde, J. Hanse en P. A. Wesdorp, werd toegevoegd dhr. A. C. de Jonge. Bij dit bestuur kan men zich ten allen tijde als lid- opgeven. De heer burgemeester van Ellemeet, die verhin derd was dezen avond aanwezig te zijn, had verklaard genegen te zijn deze nieuwe vereeniging zijn steun te geven. Nadat dhr. v. d. Weijde allen had aan gespoord zooveeel mogelijk propaganda te maken, opdat weldra alle inwoners burgemeesterskamer, die spreekt van deftige regenten en voortvarende be stuurders en de raadszaal met haar stem mig interieur; daar is de oude haven met statige patriciërshuizen en antieke ge vels; daar is zooveel dat herinnert aan den vroegeren bloei van de eens zoo machtige koopmansstad. Was er niet een beroemd burgemeester mr. Pieter Mogge, wiens stoffelijk over schot thans rust in het marmeren praal graf te Dreischor, die in 1743 aan zijn geboortestiad f 42.000 legateerde en wiens vergeeld testament als een reli- quie op het Zierikzeesche stadhuis wordt bewaard? Waar is de stad, die zich op zulk een mild bestuurder kan beroemen? Zijn beeltenis hangt in de raadszaal, zijn goede daad leeft in de harten der Zie- rikzeeënaren, wier financieele zorgen hij op zoo'n vorstelijke wijze heeft verlicht. Het geschonken kapitaal werd op ver schillende wijzen ten bate der stad aan- geewnd en heeft haar over menig moeilijk tijdperk heengeholpen. Zoo had b.v. de Fransche bezetting in naam van de ge lijkheid, vrijheid en broederschap de stad bijna aan den rand van een bankroet gebracht en hoewel 23 April 1830 het Harmoniekorps „Kunst en Eer" werd op gericht, men had daarna nog met veel tegenspoed te kampen waarover de van Ellemeet lid van deze nuttige ver eeniging zullen zijn, sloot hij met een hartelijk woord van dank aan de spre kers, deze vergadering. OOSTERLAND. De radiocentrale geëx ploiteerd door den heer M. J. West- strate, installateur alhier, is dezer dagen gereed gekomen. Verschillende aanslui tingen zijn reeds tot stand gebracht, waarvan de betrokkenen reeds van de mooie radioprogramma's kunnen genie ten; nieuwe aansluitingen zijn in voorbe- reiding. Daar door de ondernemers geen kosten of moeiten worden gespaard, de ontvangst zoo selectief mogelijk te maken, willen wij hopen, dat vele nieuwe aan sluitingen weldra zullen volgen. Door de geringe kosten, die door de radio-centrale word an gevraagd, worden alle ingeze tenen in de gelegenheid gesteld, gezellig heid, die geen tijd kent, in hun huis te verschaffen. Succes zij hem toegewenscht. SCHERPENISSE. In de gehouden al gemeene vergadering van de Coöp. Elec. Mpij., waar 22 leden aanwezig waren, werden de aftredende bestuursleden de heeren Jac. Muller en D. A. Hartog her kozen, terwijl in de vacature M. A. Jans- sens, werd gekozen de heer P. Jobse. Het verschuldigde bedrag bij overlijden der lede werd wederom vastgesteld op f 300. Tot leden der. commissie belast met het nazien der rekening, werden her benoemd dr. Polderman en dhr. M. An- driesse. In de plaats van P. Jobse werd gekozen dhr. M. Hage Jacz. Het tekort per lid werd vastgesteld op f 15. HET WATER KOMT! Daar is uit 's aardrijks ingewand Een heldre bron ontsproten! Geleid van 't zuivre westerstrand Heeft men, door werk van menschenhand, Haar zegen reeds genoten! Zie, hier en daar, Eerst nog onklaar, Dan als kristal, Daar spuit ze al! De straatjeugd joelt Als 't water spoelt En straat en plein Een beekjen zijn! En moeder gaart En vlijtig spaart Het zuiver nat In tobb' en vat.' Een overvloed Van 't kostlijkst goed Wordt nu haar deel: 'tls haast te veel! Wat d'aarde geeft is d'aarde waard, Word' mensch en dier ten zegen, Breng' vruchten, nijvre arbeid waard, Geev' schoonheid aan de bloemengaard En welvaart 't aller wegen! B. ESCKTZAKm DE ZICHZELF BESTELENDE DIAKEN. De arr.-rechtbank te Alkmaar heeft den veehouder-diaken uit Westwoud, die geld van de Herv. Gem. verduisterde en een diefstal fingeerde door zijn brandkast opengebroken in een sloot te werpen, veroordeeld tot 6 maanden gev.str. met aftrek van het voorarrest, overeenkom stig den eisch. ONDERWIJS. Tot lid van de Commissie, belast met het afnemen van de examens Fransch L.O. en M.O. A, is o.a. benoemd dr. H. de Noo Bzn., directeur der R.H.B.S. te Zierikzee. YBRKOOPINEEN, ENZ» SINT-MAARTENSDIJK. Door Notaris van de Velde uit Tholen is alhier ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den heer M. van den Hoek, in het open baar verkocht: a. een woonhuis met schuurtje en erf gelegen aan de haven voor de som van f1930. Kooper werd de heer J. de Rijke. b. een perceel bouw land, groot 166 roeden, gelegen in den Middellandpolder vor f 1500 per 39 a. 24 c.a. Kooper de heer Mach. van den Hoek Jz. stadsarchivaris» de heer P. D. de Vos, onlangs zulk een interessante schets heeft geschreven. De stad heeft zich thans geheel aan gepast aan de eischen van den modernen tijd en strijdt dapper voor haar plaats onder de zon. Een slanke watertoren staat in een fraai plantsoen als een teeken der moderne techniek, de P. Z. E. M. heeft een kabelnet door de stad gelegd en zal binnenkort de energie leve ren om haar electrisch te verlichten. Op onderwijsgebied staat de stad aan den spits met een Rijks hoogere burge- school, die helaas in een sedert lang onbruikbaar gebouw en in een houten loods is ondergebracht; zij heeft pas haar 60-jarig jubileum gevierd en komt dus nog niet in aanmerking voor een historisch gebouw. De stad doet overigens haar best om het hoofd boven water te houden, zoo wel letterlijk als figuurlijk en zij zal daarin slagen, omdat ze bezield is met den vasten wil om alle bestaansmogelijk heden te benutten. Langs de ringgracht heeft een vaardige hand schoone plant soenen aangelegd en waar eens het wa ter van de oude Haven diep de stad binnendrong, daar geuren thans bloem perken in een weelde van kleureh, die hot stadsaspect maken tot lust voor het MNDBOXJW EN VEBTKHLT. UIEN. Verschenen is het Kon. Besluit (Staats blad no. 137), waarbij het verboden is, andere dan verduurzaamde uien, zilver uien en groengeboste uien uit te voe ren, wanneer ze niet vergezeld zijn van een rijksoertificaat, waaruit blijkt, dat de uien zijn: gezond, vorstvrij, rijp, droog, behoorlijk afgestaart en vrij van grond, per verpakkingseenheid gelijkkleu rig en gelijksoortig, vrij van bont en van stijve of dubbele exemplaren. Bo vendien moeten de doorsnede en de sor teering naar grootte-klassen voldoen aan door den minister te bepalen eischen. (Deze maatregel is een uitvloeisel van de Landbouw Uitvoerwet). VERPLICHT VELLEN VAN ZIEKE OF DOODE IEPEN. Verschenen is een Kon. Besluit, waar bij gebruikgerechtigden van stervende of doode iepen verplicht worden, deze binnen een door den minister vanBinn. Zaken en Landbouw te bepalen termijn te vellen en de schors volgens nader te geven voorschriften onschadelijk te maken. Dit besluit treedt Donderdag reeds in werking. (Bedoeling is de bestrijding van de iepenziekte en den grooten en kleinen iepenspintkever.) „DE ZEELAND". De eerste daad na het besluit tot li quidatie van de Coöp. Beetwortelsuiker fabriek „Zeeland" is geschied. De leden hebben moeten kiezen tusschen eenvoor- loopige bijstorting van f 300 per aandeel of een verplichte levering van 15.000 kg. per aandeel tegen den gemiddelden coö- peratieprijs. Het overgroote deel der aan deelhouders heeft het eerste gekozen, bezitters van slechts 600 aandeelen heb ben zich tot levering verplicht. Dit aantal zou iets grooter zijn geweest, maar de koopsters hebben meer eischen gesteld dan oorspronkelijk in de bedoeling heeft gelegen. Niet alleen landlooze aandeelen werden geweigerd, maar voor andere werd borgstelling gevraagd. Daardoor zullen slechts 9 a 10 miliioen kg bieten aan de koopsters ten goede komen, aan gevuld met een paar miliioen kg, welke door omruiling van aandeelen naar die zijde zullen overgaan. Zooals dus te ver wachten was en ook voorspeld is ge worden, zal de Centrale Suiker Mij. de beste erfgename zijn, mede en vooral dank zij den hoogen bietenprijs in ver gelijking met den suikerprijs, waarmede zij is uitgekomen. Dit laatste heeft ook aandeelhouders van andere coöperaties er toe gebracht, een groot quantum hunner bieten aan de C. S. M. te verkoopen, waardoor oog. Hoewel de verbindingen met de buitenwereld nog niet staan in het teeken van het moderne verkeer, ook hier zal verbetering niet uitblijven, nu een staats commissie daaraan krachtig arbeidt. Nie mand late zich dus weerhouden om aan deze karakteristieke stad eens een be zoek te brengen; voor velen zal die kennismaking een openbaring zijn: de his torische stad met het jonge hart! De liefde der Zeeuwen voor hun ge boortegrond is een typisch verschijnsel, men zou haast zeggen iets Amerikaansch, omdat men die aanhankelijkheid uit in daden. De Zeeuw is gehecht aan zijn eiland, ook al heeft hij door omstandig heden elders een woonplaats gezocht. Zoo heeft b.v. ook de bekende Zierik zeesche familie Cau hare geboortestad op milde wijze bedacht en als de Com missie voor het Stadsmuseum een beroep doet op de oude Zeeuwsche families om daaraan steun te verleenen, dan is het zonder twijfel, of deze zullen daaraan gehoor geven. Op een dergelijken zin voor saamhoo- righeid en burgerdeugd mag hier wel eens in 't bijzonder gewezen worden, omdat ovfer 't algemeen de Hollander tot nu toe in gebreke bleef om op deze wijze de gemeenschap te dienen, enkele loffelijke uitzonderingen daargelaten. de grondslagen ook voor deze fabrieken worden ondermijnd. Er verluidt zelfs, dat leden van „Dinteloord" voor deze verleiding zijn bezweken, maar het meest zal hierönder „Zevenbergen" wel te lijden hebben, dat het vorige jaar ook reed9 weinig uitbetaalde. Er wordt over deze fabriek dan ook reeds gesproken, alsof haar liquidatie in het zicht is.«. Dat zou nóg grooter catastrophe geven dan de val van de „Zeeland", omdat ook de „Dinteloord" de gevolgen hiervan zou gevoelen. ONTWIKKELINGSDAG VOOR DE LANDBOUWERS. (Slot). De laatste inleider was de heer L. van Dijke uit Groede, die sprak over Groen- bemesting. Spr. wil geen propaganda ma ken voor het veeloos bedrijf, doch alleen het economische en groot voordeel van groenbemesting in verband met den ak kerbouw naar voren brengen. Vlinder bloemige planten bezitten het vermogen om de stikstof der lucht op te nemen en vast te leggen. De vrije stikstof der lucht is toeganeklijk voor den landbou wer, als hij slechts de wetenschap bezit haar te vangen en te bewaren voor het gebruik, en hij is de vooruitstrevendste dia de meeste stikstof uit de voor allen toegankelijke bron weet te putten, vast te leggen en op de een of andere wijze in zijn bedrijf over te brengen. Men ver- gete echter niet, dat men tevens mine rale plantenvoedingsstoffen aan den bo dem onttrekt, voornamelijk phosphorzout en kali. Deze stoffen moeten weer wor den aangevuld om uitputting te voorko men. Men moet daarom rijkelijk bemesten met kali en phosphorzuur. Voor groen bemesting kan men zich het best bepalen tot wikken en klaver. Wikken is alleen te gebruiken als het voor 1 Augustus gezaaid wordt, maar neemt later in ren dabelheid af. Een groot voordeel is, dat er éénmaal geploegd en geëgd kan wor den, wat een voorsprong is op het on kruid. De wikken is echter de duur in verhouding tot klaver, die liefst voor half April moet worden gezaaid. De voordeelen in een akkerbedrijf van groenbemesting zijn velen, geen ploeg- arbeid in den zomer, minder kosten per- neel, intensiever bewerking van de an dere oppervlakte, bij voedergebrek een prachtig voer voor de paarden, groote onkruidverdelger met name zaad, onkrui den en vooral het zoozeer gevreesle wintergras of duist. Proeven hebben spr. Doorzittan bl| wielrljdin «•nacht cn gcnecit men mat Dooi 30, 60, Tube 80 cfc. PUR0L Toen het Harmoniekorps „Kunst en Eer 23 April 1.1. zijn 100-jarig bestaan herdacht, bleek weer opnieuw, hoe de Zeeuw ondanks allerlei tegenspoed een traditie weet te bewaren. Het is een energiek ras, met een groot aanpassings vermogen en de bekende rondheid, die goed Zeeuwsch is. We hebben nog niets gezegd van Wes ten-Schouwen, waar zoovele aardige land huisjes in de duinen getuigen van een zich baanbrekend inzicht in de schoon heid van dat wondere landschap, noch van het rustige, breede strand, waar de zomervacantie zooveel vreugde vindt, noch van de tulpen- en hyacintvelden, die daar liggen in de zondoorgloeide vlakte en het landschap maken tot een kleuren- festijn van ongekende pracht, noch van de eilandjes, die daar liggen als in stille vijvers, waar duizenden vogels de rust vinden, die ze elders missen. Wie een maal van de schoonheid van dit zeld zame eiland heeft genoten, die is voor altijd gevangen in den ban deze onvol prezen natuur en blijft een trouw be zoeker van de parel aan de Ooster- Schelde! J. C. A, B,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 5