ABONNEMENT: Maandag 5 Mei 1930. zierikzeesche courant. ADVERTENTIEN EERSTE BLAD Inzending Advertentiën Uit Stad en Provinos®, PUROL er op! jpïtje per 3 waanden f 1,50, fnmoo per poat f 1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Veraohgnt Mnd Wned. en Vr|jd. Tel. JSo. 32. - Postgiro 137677. Zierikzeesche Nieuwsbode Ttn 1—8 rogele 60 eti., tam 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Eeolamea 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. Insending op den dag Tan uit gave vóór 10 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen, uiterlijk 10 uur up duo dug v. uitgaaf Da GEMEENTE-ONT- VAKGER van Zlarikzea verzoekt, ter voorkoming van kosten, aanzuivering van de be lasting op Honden, van Schoolgeld anzvoor II Mai e k. 'JmtBgg*- De BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Zierikzee doen te weten, dat door den Raad dier gemuente, in zijne vergadering van 15 April 1930, no 15, is vastgesteld do volgende Verordening: De Raad der gemeente Zierikzee Overwegende, dat het in verband met de in werkiug getreden Besuiettelyke-Ziektewet 1928 Staatsblad 2^5, noodig is, enkele be palingen der Algemeene Politieverordening te herzien; Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wethouders; HEEFT BESLOTEN: vast te stellen de navolgende Verordening tot wyziging der Alge meene Politieverordening voor de gemeente Zterikzee. Artikel 1 Artikel 115 wordt ingetrokken. Artikel 2 Artikel 116 wordt als volgt gelezen: Indien ten huize van een Onderwijzer of onderwijzeres aan een lagere school zich e ne ziekte, vallende onder groep B, b doeld in Ait 1. 2e lid der besmett'- lyke-Ziektcwet 1928, Stbl >65. openbaart is het hem of haar verboden, te zqneu of haren huize aan niet-inwonende leer lingen ondeiwijs te geven. Z(jnde deze verordening aan de Gedep Staten van Zeeland, volgens hun berigt van den 25 April 193 no 326 3e afdeeling, in afschrift medegedeeld En is hi rvan afkondiging geschied waar het behoort den 3 Mei l93o. De Burgem en Weth van Zierikzee, J C A BANNINK. Burgemeester. P F. WITT ER MA NS Secretaris. BINNENLAND. DE BANKBILJETTEN VAN f 10,—. De bankbiljetten van f10, model 1904 en 1922 (op de voorzijde voorzien van een mannenfiguur, voorstellende de ar beid en van een vrouwenfiguur, voor stellende de welvaart) kunnen aan de kassen der Ned. Bank nog slechts kor ten tijd ter inwisseling worden aange boden. Houders van deze biljetten kunnen deze dus tijdelijk nog inwisselen op alle kan toren van de Nederlandsche Bank. In hun eigen belang wordt aangeraden zulks spoedig te doen, daar binnenkort uitsluitend het biljet van f 10, waarop de Zeeuwsche boerin voorkomt, gang baarheid zal hebben, en de overige door de houders ter inwisseling naar Amster dam zullen moeten worden gezonden, waarmee tijdverlies en kosten gepaard gaan. ZIERIKZEE. Zaterdagvoormiddag raak te in de beschuitgeleifabriek „Zeelandia" de werkman v. B. met zijn hand in een der vier installaties, voor de be reiding van de alom bekende beschuit gelei. De linkerwijsvinger raakte zooda nig in de knel, dat ze, nadat eerst dr. de Vrieze geneeskundige hulp had ver leend, in het Ziekenhuis te Goes moest worden geamputeerd. Vrijdagavond werd door de water leiding een kostelooze en onvrijwillige demonstratie gegeven voor een fontein die eerlang in het Havenpark zal worden geplaatst, na veel debat in onze vroed schap. Tegen zes uur n.l. ontsprongen onverwacht een drietal fonteinen in de Lange- en Korte Nobelstraat en wel op de plaats waar de brandkranen zijn be vestigd. Met kracht spoot het heldere, frissche water eenige meters hoog, tot groot vermaak van de jeugd en toe vallige toeschouwers. Kort daarop ver scheen een werkman, gewapend met een ijzeren staaf, en deze sloot de kraan beter af, waarmede de „fontein-demon stratie v/as beëindigd. De officiëele opening der Water leiding zal, i.p.v. op 27 Mei a.s., op Dinsdag 3 Juni d.a.v. plaats hebben. STAVENISSE. De prijs van de melk, die hier aan huis bezorgd wordt, is weder met 2 cent verlaagd en dus ge bracht op 10 ct. per liter. THOLEN, Naar wij vernemen, zal in het pand van den heer vain As, gelegen aan de tramhalte alhier en aangekocht door den heer van Oost te St.-Maartens- dijk, naast een luxe bakkerij, ook een lunchroom worden gesticht. Waar nu bij koud weer, het publiek moet wachten in een onverwarmd klein lokaal der Tramweg M.ij, zal deze inrichting in een werkelijk groote behoefte voorzien. Het bekende circus van Bever heeft zijn tenten in deze gemeente opgesla gen, wat vooral onder de jeugd, een groote drukte veroorzaakt. Van de voor stellingen wordt veel verwacht, daar de heer van Bever beschikt over een uit- gebreiden stal paarden, leeuwen, panter beer en honden. ST.-MAARTENSDIJK. Tot secr.-penn. van de vereeniging Landbouwbelang is benoemd die heer C. G. Hage. ONDERWIJS. ZIERIKZEE. Zaterdagmiddag had in 't gebouw der Ambachtsschool alhier de plechtige overgang en uitreiking der di ploma's plaats in een algemeene ver gadering, die zich in groote belangstel ling verneugde. De \oorzitter, mr. S. R. Bakker, open de ds bijeenkomst met woorden van wel kom aan leerlingen, ouders, directeur en leeraren, in 't bijzonder aan den burge meester onzer gemeente, die mede tegen woordig was. bpr. memoreerde verschil lende fata, de school betreffend, o.a. het feit, dat het onderwijs nu aanpast aan het 7de leerjaar. Spreker releveerde verder het door den minister gekoes terde plan de ambachtsscholen met 3- jarigen cursus om te zetten in scholen met 2-jarige cursussen, welk idéé door de verwisseling van het ministerie van de baan is. Voorts herinnerde spr. aan de brieven, die tegenwoordig in een der groote pers organen van ons land verseuijnen, van dc hand van vooraanstaande inaustricelen welke niet tevreden zijn over het huidig ambachtsonderwijs. Voor deze A.B.S. gel den de geuite bezwaren niet, daar deze school zeer weinig leerlingen aan de fa brieken aflevert, maar wel en vooral handwerkslieden voor het platteland en daarin slaagt deze school uitstekend want de jongelui voldoen aan de eiscnen, die aan hen gesteld worden. Na tenslotte gewezen te hebben op den aankoop van een terrein naast de school ('t welk be- bestemd is voor speelterrein) op de leerarenwisseling en op de ontslagname wegens vertrek, van secretaris en pen ningmeester, waarbij spr. de gelegenheid te Daat nam den secretaris nogmaals te huldigen voor diens vele werkzaamheden in het belang der A.B.S. gedaan, eindigde de voorzitter zijn toegejuichte rede. Na mededeeling aan de jongelui, wie over gingen naar een hoogere klas of het einddiploma verwierven (zie hieronder), sprak de directeur de gediplomeerden toe. Hij wenschte hen in de eerste plaats geluk met het behaald succes en tevens met het feit, dat allen dadelijk aan het werk kunnen. Spr. wees er op, dat in de afgeloopen drie jaar, directeur en leeraren, getracht hebben een solied fun dament te leggen. Aan de gediplomeer den nu de taak voort te bouwen op dat fundament, om het gebouw te voltooien (Applaus.) De burgemeester stelde het bijzonder op prijs de bijeenkomst te kunnen bij wonen, om daarmede getuigenis af te leggen van de groote waarde die hij hecht aan een school, welke opleidt voor het ambacht, voor de techniek. Geen en kele school is er, die zoo in het leven staat dan de A.B.S., want de handen arbeid komt zoo dadelijk van pas in de maatschappij. Met pakkende voorbeelden illustreerde spr. van hoe groot belang het is, dat men zijn vak goed verstaat en dat kwiek en vlot uitvoert. De A.B.S. moet deze eigenschappen uit dragen in de samenleving. Het gemeente bestuur zal op de bres staan, voor de belangen der A.B.S. in moeilijke omstan digheden, maar dan moet ook de jeugd van Schouwen-Duiveland, de naam van de Zierikzeesche Ambachtsschool uitdra gen tot ver buiten het eiland. (Applaus). Namens de gediplomeerden dankte dhr. v. Oeveren, voor het genoten onderwijs. Bevorderd van de le naar de 2s klas; Afdeelirg smeilen-mcc' inebankwerkenM C. Beije, S. C. van den Berg, voorw., J. J. Folmer, M. Goudswaard, C. Heijboer en Ph. Schuls, Zierikzee, J. M. Dooge, Dreischor, W. J. Elenbaas, A. Jumelet, J. Kik en J. van Popering, Bruinisse, N. Hendrikse, Burghsluis, B. J. Kloet en P. M. Kort, Noordgouwe, T. M. J. Lo- dewijk, Brouwershaven. Afdeeling timmeren: L. Beije en L. W. Boot, Kerkwerve, J. Boot, voorw., A. in den Bosch, voorw., N. Krakeel, voorw., A. J. Rodoe, J. Smallegange en J. Wijs man, Zierikzee, P. A. Capelle, Ooster- land, J. Duijnhouwer en M. Kroon, Brou wershaven, J. A. van Dijke, Dreischor, N. Steur, Burgh. Van de 2e naar de 3e klas; Afdeeling smeder.-machinehankwerken L. Capelle en A. Kostense, Bruinisse, G. van Dijke, J. Freen, H. Verkaart, J. D. Viergever, P. van Wijk en A. P. van IJsseldijk, Zierikzee; J. Erös, Zonnemaire; J. W. de Graay, D. Hanse, en J. J. Stuik, Sirjansland, C. H. Kesteloo, Kerkwerve, A. Kostense, Bruinisse, J. Pollie, Nieu- werkerk, C. J. Zoeter, Oosterland. Afdeeling timmeren: L. van Almkerk, W. J. van Bürgh, A. Leegemaat, J. Ornee, J. M. Schillemans, J. Slegt, J. P. Stout- jesdijk en J. R. Viergever, Zierikzee, P. J. van Bloois, Eikerzee, J. C. Kappers en J. A. van der Velde, Renesse, J. Tanis, Capelle. Van de le naar de 2e klas; Adfeeling Schilderen: P. Bilius, Zierik zee, P. F. Brandenburg, Brouwershaven. Van de 2e naar de 3e klas: A. van den Berg, C. van den Houten, N. J. Schults en Th. Sies, Zierikzee. Van de 3e naar de 4e klas: M. A. van Dijke, A. C. Koster, G. Verloo en A. de Vin, Zierikzee, A. M. van der Maas, Duivendijke, M. Mol, Nieuwerkerk, C. B. van Strien, Brouwershaven. Diploma's werden uitgereikt aan: Afdeeling smeden-machtnebankwerken W. J. Bom, Haamstede, J. S. Buijze, A. M. Ringelberg, K. J. Schipper en P. Steutel, Zierikzee, M. C. van den Hou ten, Serooskerke, A. de Masier, Anna- Jacobapolder, D. H. van de Velde, Ei kerzee, G. van der Weele, Noordgouwe, M. H. Wesdorp, Bruinisse, W. J. Zijta, Burgh. Afdeeling timmeren: D. van den Berg en M. C. Q.uist, Bruinisse, J. A. Bolier, C. Heijboer, I. M. van Oeveren, J* M. Padmos, C. C. G. M. Peute en A. Trom- per, Zierikzee, p. M. de Jonge, Burgh, R. T. Louwerse, Capelle, L. Padmos en E. M. Padmos, Eikerzee, C. A. Prince, Haamstede, S. Rosmolen, Ellemeet, L. Tieleman, Nieuwerkerk. Afdeeling schilderen: R. J. Hubregtse, Ellemeet. m VEETEELT. LANDBOUWTELLING. Dat het verkrijgen van gegevens, welke voor het vormen van een zuiver beeld van den landbouw, alsmede voor de be hartiging der landbouwbelangen ten eenen- male onmisbaar zijn., van zeer grootbe lang is, behoeft geen betoog. Daarom heeft de regeering besloten, om even als in 1912 en 1921 tusschen 20 Mei en 20 Juni a.s. wederom een landbouw telling te houden. ONTWIKKELINGSDAG VOOR DE LANDBOUWERS. In het Schuttershof te Goes had Za terdag de tweede Ontwikkelingsdag plaats, belegd door de Commissie voor deze dagen, samengesteld uit vertegen woordigers der Z. L. M„; de Vereeniging van Oud-leerlingen van Land- en Tuin- bouwcursussen op Walcheren; den B.V. 0.; de Vereeniging van Oud-leerlingen der R. L. W. S. te Goes en de Rijkstuin- en landbouwconsulenten in Zeeland. De voorzitter der commissie, de heer mr. P. Dieleman, heette de talrijke aanwezi gen, o.w. veel jongere landbouwers of landbouwerszonen, welkom en speciaal den inspecteur van den landbouw, Ir. 1. G. J. Kakebeeke, uit wiens aanwezig heid blijkt, dat men ook in den Haag aandacht schenkt aan deze ontwikkelings- dagen, en den heer A. v. d. Weijde, lid van Ged. Staten, vele landbouwonder- wijzers en ook den heer jhr. J. van Vredenburch, den Rijkslandbouwconsu- lent in België en eerelid der Z. L. M. Nationaal en internationaal moet er samenwerking zijn om de moeilijkheden te boven te komen, en dit ook door ontwikkeling. Men moet begrijpen, dat de kennis wel in de menschheid is, maar niet in den mensch. Men moet voort bouwen op de kennis en de ervaring, die door het voorgeslacht is verworven. De wetenschap groeit steeds, o. a. door de ervaring. De bedoeling is, zooveel mo gelijk personen uit eigen kring te laten optreden en daardoor doet het zoo droef aan, dat de eerste aangekondigde in leider, de heer P. J. J. Dekker, uit We- meldinge, die zou spreken over „Con tractteelt in land- en tuinbouw", door het overlijden van zijn jeugdige vrouw, niet kon komen. Namens allen is een schrijven van rouwbeklag gezonden en spr. hoopt, dat God den heer Dekker moge sterken en schragen en nieuwen moed mag geven voor het leven. Spre ker verklaart hiermede de bijeenkomst geopend. Vervolgens verkreeg de heer C. Zwa german, Rijkszuivelconsulent voor Zee land, het woord, voor eene inleiding over „De veestapel en de voeding daarvan". Spr. herinnert aan het oud spreekwoord „De keel kost veel", wat ook ten op zichte van onzen veestapel op gaat. Het is begrijpelijk, dat de belangstelling van den Zeeuwschen akkerbouwer niet in de eerste plaats naar zijn vee wordt getrok ken, maar het is juist de taak van spr. duidelijk te maken, dat meer belang stelling in Zeeland uitzichten biedt op belangrijke besparingen, dus op van be- teekenis betere bedrijfsresultaten. En dan wil spr. het voornamelijk hebben over het rundvee, paarden, varkens en pluim vee. De Zeeuwsche rundveestapel telt zo mers pl.m. 75,000 en des winters 90,000 stuks, het aantal paarden ongeveer 30,000 stuks. Per jaar worden ongeveer 50,000 stuk.- gemest en 50,000 biggen gekweekt. Tenslotte mag de Zeeuwsche pluimvee- stapel op ongeveer 3/4 millioen worden geschat. Spr. beantwoordt nu de vraag of de wetenschappelijke grondslagen voor de voedingsleer der landbouwhuisdieren in ons land genoegzaam uitgebouwd zijn om met vertrouwen die wetenschap in gepopulariseerden vorm aan de praktijk te kunnen voortzetten? Het antwoord daarop is voor ons land niet gunstig. Aan den uitbouw van de wetenschappelijke grondslagen van de voeding der land bouwhuisdieren droeg het veeteeltland Nederland tot heden haast niet bij en mei ontleent alles aan Duitschland, de Scandinavische landen en Amerika. Het zou echter van groot belang zijn nauw- kdurigg gegevens te bezitten over de samenstelling en verteerbaarheid der ver schillende gras- en hooisoorten in ons land en de verschillende soorten van kuih oer. Deze gegevens zijn niet door laboratoriumonderzoek te verkrijgen, doch door aanschaffing van vrij kost bare z.g. respiratieapparaten, die in staat stellen met behulp van dieren de ver schillende voedermiddelen nauwkeurig vast te stellen. Een tweede vraag is of er in ons land voldoende gelegenheid bestaat om de tel kens opkomende en voor de praktijk van direct belang zijnde vraagstukken op het gebied der voedingsleer te onder zoeken? Er komen in de praktijk ver schillende vragen voor waarvan -spr. er enkele nader noemt, voor de oplossing waarvan men in Denemarken en Zweden al lang schitterende organisaties heeft, die proeven nemen onder controle van overheidsinstituten. Voor ons land zijn alleen te Hoorn zeer bescheiden proe van mogelijk. Door de veevoe'j'erbureaux en proefmesterijen zijn de vooruitzichten wel beter geworden, maar men is toch nog pas op weg. De derde vraag is, of de kennis, die op dit gebied ver zameld is, de praktijk in voldoende mate bereikt en op zoo'n wijze, dat die ook algemeen toepassing vindt? Hierop kan nog geen bevredigend antwoord worden gegeven en slechts een klein en lang zaam groeiend percentage der landbou wers heeft begrip van de grondbegin selen eener rationeele voeding en past deze toe. Ook in deze zijn de Scandinavische landen ons vooruit, doordat men daar reeds meer dan 30 jaar proeven in de praktijk nam om verschillende vraag stukken op te lossen, de voederbereke ningen baseert op een zeer tastbaar en practisch begrip, de z.g.n. voedereenheid, de melkcontrole daar al lang verbreid is en de coöperatieve afzet tr reeds lang bestaat en grooten invloed heeft op de economische voortbrenging van kwaliteitswaar. Spr. wijst in dit verband ook op het eerste rapport van het Zeeuwsche Veevoederbureau. Gunstig werkt ook de invloed der coöpera ties, die veevoer omzetten, en ook van het landbouwonderwijs mag men in dit opzicht in de toekomst meer verwachten. Voor de e conomische voeding der land bouwhuisdieren is haast altijd de voe derproductie in het eigen bedrijf van overwegende beteekenis. Wie op de goedkoopste manier eigen voedermidde len produceert en wie die met de min ste verliezen weet te conserveeren, heeft 80 pCt. van het vraagstuk der goedkoope voeding goed opgelost; hier ligt het zwaartepunt der economische voeding. Spr. wijst er dan op, dat ongeveer 35.000 H.A. weiland en 5000 H.A. dijken en bermen 90 pCt. van het voedsel voor een rundveestapel van 70.000 stuks levert van eind April tot eind October. Dit weiland levert ook een belangrijk per centage van het voedsel van ongeveer 30.000 paarden. Van het weiland wordt ongeveer gehooid; dit vertegenwoor digt ongeveer 11/2 millioen gulden en vormt een beduidend percentage van het wintervoer voor het rundvee. Daarom is zeer belangrijk hoe men het weiland tot de goedkoopste voederproductie brengt. De commissie der Z.L.M. voert in deze krachtige actie en vraagt om betere ontwatering, bemesting en meer systematische beweiding en vroeger hooi en. Ook de klaver- en lucerneverbouw en de kunstweiden (in Zeeland samen ruim 8000 H.A.), als belangrijke voedsel bronnen voor de paarden, verdienen meer extra aandacht in dit verband. (Wordt vervolgd). iüfiiüoiEum Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Utrecht (Ned. Protestan tenbond), D. A. Hoekstra te Zierikzee. Bedankt (toez.): Voor 's-Heerenhoek- Nieuwdorp, J. Koopmans te Eikerzee. VE&Ü&HIMJSNDJB DEMCHTEN? AANSLAG. Te Kerkrade is Vrijdag avond met een ontplofbare stof een aan slag gepleegd, die zeer waarschijnlijk te gen den automobilist H. gericht was. Toen deze van Heerlen naar Kerkrade reed, sprong opeens met een geweldige ontploffing een stuk uit den straatweg. De auto was juist over de plaats der ontploffing heen. De keien vlogen over den wagen. De heer H. werd niet ge deerd. De politie is er in geslaagd den dader, J. van S., uit Kerkrade, te arres teeren. Hij had nog meer ontplofbare stof met lont en slaghoedjes bij zich. Bij een huiszoeking in zijn kosthuis vond de politie verder nog 40 van dezelfde patronen (sabulite) met slaghoedjes. Deze bleken gestolen te zijn op de mijn „Wil lem Sophie". Op de plaats van de ont ploffing is in den weg een groot gat geslagen. ONGELUKKEN. Op het vliegveld de Kooi, bij Den Helder, heeft een vlieg tuigongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De bootsman H. Klaver, oud 28 jaar, die bezig was met richtoefeningen als bestuurder van het éénpersoonsjacht- Dit moet Usv eerste gedachte zijn bij Brand- en SnijwoDden Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen. Hot vorzacHt e»i geneest. vliegtuig D 21, is van geringe hoogte gevallen. De botsing met den grond was van dien aard, dat Klaver op slag werd gedood. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen en woonachtig in Den Helder. Bij de brug van de Rijnstraat over de Amstelkade te Amsterdam is een kleine kano, waarin 2 jongelui ge zel en waren, bij het van plaats verwis selen door de inzittenden, omgekanteld. De jongens geraakten te water. Twee turfschippers slaagden er in een der drenkelingen terstond op het droge te brengen. De andere, een 20-jarige jonge man werd, na eenigen tijd dreggen, dood opgehaald. Vrijdagavond is een 54-j. man, wonende te Elburg, toen hij in de lift in een huis aan den Vaartweg te Hilversum, waaraan hij herstellingen ver richtte, wilde stappen, ongeveer 5 meter in den liftkoker gestort, omdat de lift was opgetrokken. De man was na eenige minuten dood. HET MES. Bij een vechtpartij tusschen twee bewoners van Gulpen bekwam ze kere L. zulke ernstige steekwonden, dat hij aan de gevolgen is overleden. De vermoedelijke dader D. wist te ontvluch ten. De marechaussee van Gulpen is er echter in geslaagd, hem te arrestee ren, waarna hij ter beschikking van den Officier van Justitie te Maastricht is ge steld. TELEftKAMHB&c GRUWELIJKE WANHOOPSDAAD. STEENDEREN (YD Een vreeselijk drama heeft zich in den a'geloopen nacht hier afgespeeld. Ylak naast het gemeente huis staat het gebouw van de coöpe ratie van den R. K. Boeren- en Tuinders- bond Dit huis werd bewoond door den 53 jarigen molenaar K B Tot 1 M»i j 1 was dit huis zijn eigendom geweest, doch door slechte gang van zaken had hij het aan den bood moeten verkoopen. Eiken morgen was het de heer B die de deuren opende om het bedrijf open te stellen Maandagmorgen bleven de deuren evenwel gesloten. Te ruim 9 uur hoeft men zich, daar men onraad vreesde, door het openschuiven van een raam, toegang in de woning verschaft. Wat men er vond was vreeselijk. De man had zich in nachtgewaad aan den trap opgehangen. Onmiddellijk werd de burgemeester, als hoofd der politie ge waarschuwd en bij nader onderzoek vond men de 48-jarige vrouw en de 15-jarige dochter op de slaapkamer op de bovenverdieping met ingeslagen sche del Beide gaven nog teekenen van leven, doch de dochter overleed zeer spoedig. Maandagmorgen was de vrouw nog in leveD, doch zij was stervende. Op de slaapkamer, waar overigens geen wanorde was, vond de politie de be bloede bijl, waarmede de man in zijn wanhoop, om de gang van zijn zaak, een einde heeft gemaakt aan het bestaan van zijn familie. Het gebeurde heeft in het dorp groote consternatie gewekt. De justitie heeft de lijken vrij gegeven om te begraven. ONTPLOFPINGSRAMP. LONDEN (V.D.) Maandagochtend ongeveer half 12 heeft in een lijukoeken- fabriek van de gebr Bibbys te Liverpool een ernstige ontploffing plaats gehad, waarbij, volgens de tot nu toe ontvaugen berichten. 50 personen gedood en gewond werden. De ontploffing werd veroorzaakt door een brand in een der silo's. Tot nu toe is komen vast te staan dat het aantal gewondeu tengevolge van het ontploffingsongeluk ongeveer 100 bedraagt Thans is het nog niet mogelijk een nauwkeurige opgave te doen van het totaal aantal dooden en gewonden. De 3 bovenste verdiepingen van het gebouw werden direct na de ontploffing in een geweldige vuurzee omgetooverd Het verkeer is over een groot gebied rondom de plaats van de ontploffing gestagneerd GANDHI GEARRESTEERD. LONDEN (Y D In den afgeloopen nacht is Gandhi, in een klein plaatsje, in de nabijheid van Surat gearresteerd. De arrestatie vond plaats op grond van de verordening, dateerende uit het jaar 1927. Na zijn arrestaiie werd Gaudhi met een post'rein naar Buive, op onge veer 60 KM afstand van Bombay gevoerd en van daar mot een gesloten auto naar de gevangenis te Poona, op ongeveer 50 K M. ten Zuidoosten van Bombay gelegen In de gevangenis te Poona zal Gandhi voorloopig blijven, indien niet onmiddellijk na zyn arrestatie een geregelde vervolging tegen hem wordt ingesteld. Te Bombay hebben

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1