Zierikzeesche Nieuwsbode ELECTRIFICATIE - ZIERIKZEE LEZING MET LICHTBEELDEN ABONNEMENT: Vrijdag 25 April 1930. zierikzeesche courant. IT ADVERTENTIEN EERSTE BLAD Inzending Advertentiën BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provlnole OP DINSDAG 29 APRIL 1930, Prjjn per 3 maeudei f 1,50, fruoo per pert f 1,80. Voor hel buitenland per jaar 10, Afaonderlijke Bummert 5 oent. Vereohgnt Mod., Wnad. eo Vrjjd. Tel No. 32. - Postgiro 13T67T. ran 13 regelt 60 eit., tab 4 regelt en daarboren 20 cta. per regel. Keolamet 30 ota. p. regel. Bp oontraot belangrijke korting. Intending op den dag Tan ait- gaTe vóór 10 ore. Olt nummer beitaat uit 2 bieden. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Kostelooze Koepok-inenting en her-inenting, op Dinsdag 29 April a.s., des namiddags van 2—3 uur, in het Ziekenhuis aan de Manhuisstraat. Ds geneeskundige, met de vacci natie belast, verzoekt met aandrang zorg te dragen, dat de beide boven armen van de in te enten kinderen en volwassenen goed gewasschen zijn. DE VLOOTCONFERENTIE. MacDonald heeft voor de radio over het werk van de vlootconferentie ge sproken. Hij zeide, dat gedurende gene raties de volken hebben geloofd, dat zij zich door hooge bedragen te besteden de bewapening konden beveiligen tegen oorlog, en dat elke generatie op haar beurt de dwaasheid van dit vertrouwen heeft geleerd. De eene oorlog volgde op den anderen, en indien de actieve vredesgeest niet alleen van godvruchti- gen, doch ook van practischen aard, thans niet tusschen beide komt, zal een nieuwe oorlog zoo zeker zijn als de zon opgaat. Een jaar geleden zagen wij het mistroostig vooruitzicht van bou wen en tegenbouwen. Wij hebben ge tracht, dit vooruitzicht te veranderen. Wij kwamen spoedig tot de ontdekking, dat, ofschoon wij bijeen kwamen voor een vijf-mogendhedenconferentie, wij in werkelijkheid 2 groepen van elk drie mogendhe' den vormden, in elk waarvan Groot-Brittannië den voet had. Er was een „groep der grootë zee ën", bestaande uit de Vereenig- de Staten, Japan en Groot-Brit tannië, en de „Europeesehe groep", bestaan- MAC DONALD de uit Frank rijk, Italië en Groot-Brittannië. Er waren zeer vele oogenblikken in deze onderhandelingen, dat het ijs, waarop wij schaatsten, op zijn dunst was, doch wij hebben thans allen te zamen een omvangrijk verdrag geteekendj waarvan slechts één hoofdstuk alleen de onderteekening draagt van het Britsche Gemeenebest, de Vereenigde Staten en Japan. De rest, bevattende waardevolle bepalingen, vormt een volledig vijfmo- gendhedenverdrag. Ik wil mij zelf niet misleiden omtrent hetgeen wij hebben bereikt. Wij hebben slechts een begin gemaakt. Mijn ervaring van de laatste drie maanden is geweest, dat de vredes beweging alles heeft om ziel te geven aan het werk, doch dat dit werk hoe langer hoe meer een bestudeering moet worden van de bijzonderheden en van middelen om de moeilijkheden op te los sen. Indien hetgeen is gedaan, onmiddel lijk wordt gebruikt om de openbare mee ning voor te bereiden om meer te doen. zal de vlootconferentie van Londen een der groofe mijlpalen zijn die voor altijd aantoonen hoe de volken den wachten den vrede zijn genaderd. Niets is belang rijker naar mijn meening, dan de goede wil, die als regel heeft geheerscht. HET HUWELIJK VAN EDDA MUSSOLINI. Als van 'n Koningsdochter is Donderdag te Rome het huwelijk ingezegend van Edda Mussolini, de dochter van den Italiaan schen dictator, met Graaf Galeazzo Ciano, den zoon van den Italiaanschen minister van Verkeerswezen. Reeds vroeg in den morgen waren de straten in de omgeving van de St, Jozefs kerk, waar de plechtigheid zou plaats vinden, zwart van de menschen, doch de straat werd vrijgehouden door een pittoreske afzetting van Romein- sche politie. Op wensch van de bruid bestond haar eerewacht uit „Piccoli Italiani", meisjes van 8 tot 14 jaar. Toen de 19-jarige bruid in 't rijtuig stapte, met een grooten bouquet witte rozen in de hand, ging een luid gejuich op. Voor het eerst sedert zijn optreden als dictator verscheen Mussolini bij een officiëele plechtigheid in het publiek in gezelschap van zijn vrouw. De Duce vergezelde zijn dochter, ter wijl Donna Mussolini volgde aan de arm van den vader van den bruidegom, mi nister graaf Ciano de Cortelazzo. De bruidegom volgde met zijn moeder. .Voorts waren alle ministers aanwezig Toen de rijtuigen bij de St.-Jozefskerk arriveerden, stond daar een eerewacht opgesteld van musketiers: Onder trom petgeschal trac^ het bruidspaar de kerk binnen. In de kerk bevonden zich zeer vele autoriteiten, leden van het dipló- PCHTE FRIESCHE I tB SttH EEREN-BAAI ZOSOfCptroas matieke corps, leden van de hooge gees telijkheid en de upper ten van Rome. Na de kerkelijke inzegening volgde in de kerk de burgerlijke huwelijksforma liteit. Onder de tonen van een sympho nic, gespeeld door een in de kerk op gesteld orkest, verliet het bruidspaar de kerk en keerde terug naar de Villa Tor- lonia. Na daar teruggekeerd te zijn, begaf het bruidspaar zich bijna zonder gevolg naar den St.-Pieter, om daar te bidden. Reeds Woensdag had de Pauselijke Nun tius het bruidspaar den Pauselijken zegen gegeven. Behalve van den Paus waren geluk- wenschen ingekomen van koning Victor Emmanuel, van den koning van Albanië en van vele andere vorstelijke personen. „SCHUTTEVAER". Onder voorzitterschap van mr. H. Smeenge, is te Bodegraven de 67ste al- gemeene vergadering begonnen van de schippersvereeniging Schuttevaer. Een voorstel van de af deeling Wer kendam om aan te dringen op het spoe dig maken van vluchthaven te Zijpe lokte eenige discussie uit. R'dam achtte de vluchthaven in den Stoofpolder niet gewenscht. Het heeft de vraag gesteld, of door .het leggen van een leidam niet een betere haven in Keeten ware te ma ken. Het heeft geen uitspraak willen doen, maar legt de kwestie aan de al- gemeene vergadering voor. Nog enkele afgevaardigden noemden de haven in den Stoofpolder te klein. De Rijnschippers- bond acht eveneens de vluchthaven in den Stoofpolder onvoldoende. Het deed spr. genoegen, nu stemmen in denzelfden geest ook van de kleine vaart te hooren. Besloten werd, dat aan de autoriteiten de opvatting van deze vergadering zal worden medegedeeld. DE WERELDTENTOONSTELLING TE ANTWERPEN. Nadat tot deelneming van Nederland- aan de te Antwerpen te houden We reldtentoonstelling voor Koloniën, Zee vaart en Vlaamsche Kunst was besloten en gelden daartoe door de Staten-Gene- raai waren gevoteerd, werd bekend, dat aan die tentoonstelling een afd. „Land bouw" zou worden toegevoegd. Blijkens inmiddels ontvangen berichten is deel neming van den landbouw uit een aan tal landen aan die tentoonstelling toe gezegd en in kringen van Nederlandsche land- en tuinbouworganisaties is 't be lang betoogd, dat ook de Nederlandsche land- en tuinbouw aan die tentoonstel ling zal deelnemen. Op Regeeringssteun ter tegemoetkoming in de kosten is door die organisaties aangedrongen. De ter beschikking van de „Centrale Commis sie" gestelde gelden laten echter niet toe, daaruit een deelneming van den land- en tuinbouw te subsidieeren. Het thans aangevraagde bedrag van f25,000 ter beschikking te stellen van de Centr. Commissie voornoemd, heeft tot doel de deelneming van den Nederl. land- en tuinbouw te steunen. ZIER1KZEE. De Minister van Financiën maakt bekend dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde be lastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Tholen f 337. Met dankbaarheid vermelden wij, op verzoek der t.b.c.-vereeniging, dat de Donderdag gehouden Emmabloemcoliecte f 246,75 heeft opgebracht. - Benoemd tot bode van het Burger lijk Armbestuur, d<* heer Jac. Verseput alhier. EEUWFEEST „KUNST EN EER". De receptie Woensdagmiddag in de sociëteit „Concordia" te Zierikzee gehou den, was druk bezocht. Velen maakten van de gelegenheid gebruik het jubilee- rende corps geluk te wenschen met zijn eeuwfeest. Fraaie bloemstukken schonken de „Oranjevereen.", „Concordia", „Ons Genoegen" en het mondharmonicagezel schap „D. O. K.'\ terwijl vele oud-leden en muziekgezelschappen uit de omgeving telegrafisch hun gelukwenschen deden toekomen. Te acht uur had in de zaal van hotel „Juliana", voor deze gelegenheid grat' beschikbaar gesteld, het buitengewone feesteoncert plaats, met welwillende me dewerking van het „Zierikzeesch Strijk- orchest" en de „Vereeniging voor Ka mermuziek". De zaal was flink bezet. De voorzitter, de heer A. v. d. Houten, opende deze bizondere uitvoering met' het uitspreken van een feestrede, waar aan het volgende is ontleend: Na ver welkoming der autoriteiten, herdacht spr. de voorlaatste directeur, de heer S. Klim merboom, die het gezelschap op een hoog muzikaal peil bracht, de vroegere voorzitters, de heeren M. F. C. de Kater, A. Legemaat, A. H. Lemsom, en G. J. Lunenberg. Spr. herdacht tevens wijlen den heer D. H. Ezerman, directeur van 1874—1894 en den vroegeren bode dhr. Willem Reijnhoudt, bijgenaamd Willem Prince. Spr. verwees, wat oude toestan den en gebeurtenissen van het gezelschap betreft, naar de Nieuwsbode van Vrijdag 18 April j.l., waarin een overzicht is ge geven van de vroegere werkzaamheden van het gezelschap door den gemeente archivaris, den heer P. D. de Vos, wien spr. daarvoor dank bracht. De voorzitter memoreerde met genoe gen het glorieuze tijdperk van de opera voorstellingen, in de jaren 1918—1923, een tijdperk van ongekenden bloei en succes voor „Kunst en Eer". Met dankbaarheid gewaagde spr. van dien tijd en herdacht de vele medewer- kers(sters), die toenmaals hun beste krachten gaven bij regie, koor of orchest. Door gebrek aan krachten moesten deze uitvoeringen gestaakt worden, met als gevolg daling van het aantal donateurs van 350 tot 154 op heden. Spr. hoopte, dat zij, die vroeger bedankten, op hun besluit mogen terug komen. Met groote voldoening gewaagde spr. verder van de buitengewone blijken van belangstelling, die het gezelschap op dezen dag mocht ontvangen, o. a. van het gemeentebestuur, dat het gezelschap op 't Stadhuis een schitterende ontvangst bereidde. Zich wendend tot het corps sprak hij den nestor van 't gezelschap, den heer Theewis, toe, die 55 jaren dienst heeft. Spr. dankte hem voor al hetgeen hij in die jaren voor „Kunst en Eer" heeft gepresteerd en thans als directeur aan 't hoofd van 't gezelschap staat. „Moge goede gezondheid aldus spr. U in staat stellen nog vele jaren de lei ding van ons gezelschap te houden. Wij hebben gemeend U een kleine bloemen hulde te brengen en bied ik U namens het gezelschap deze bloemenmand aan, benevens een klein souvenir onder cou vert". (Applaus en fanfares). Spr. herdacht vervolgens verscheidene andere veteranen, waarvan er 3 met ruim 40 dienstjaren, verder eenige met 30, 25 en 20 dienstjaren en sprak de hoop uit, dat men samen nog vele jaren zal mogen arbeiden tot in standhouding van het gezelschap en eendracht, vriendschap en kameraadschap vele jaren de leden zal bijeen houden tot heil van het muziekge zelschap en tot heil van de gemeente Zierikzee. Met den wensch, dat vele jon gelui zich geroepen zullen voelen zich als werkend lid bij het corps aan te sluiten, eindigde de voorzitter zijn luid toegejuichte rede. Namens de werkende leden van het gezelschap, dankte de heer Bakker den voorzitter voor zijn prestaties, die hem tot de steunpilaar van het gezelschap maken. Spr. dankte hem voor het vele, dat de voorzitter voor „Kunst en Eer" deed, uit liefde voor de kunst en uit liefde voor het corps en schonk, onder toejuichingen en fanfares, een f raaien lauwerkrans. De voorzitter en directeur dankten voor de gesproken woorden en gebrachte hulde. Daarna werd met de eigenlijke uitvoe ring begonnen, die opende met de pittige, opgewekte feestmarsch: Leve „Kunst en Eer", gecomponeerd door den heer Thee- wis, Bellini's „caprice sur l'opera „Nor- ma" en Govaert's „Une soirée d'automne aux Ardennes", beide stukken uitgevoerd door het jubileerend corps, oogsten een welverdiend succes en gaven blijk van training en muzikaliteit. De gezamenlijke strijkorchesten hebben evenzeer recht op een woord van waar- deering voor de uitstekende uitvoering van het hen toegemeten deel van het populair programma, en wel speciaal 8 en 9, de zoo bekend geworden melodieën van Ketèlby en Fetra's „In einem Klos- tergarten" en „Mondnacht auf der Al- ster". Welverdiend en welgemeend was het applaus, dat de diverse vereenigin- gen, die luister bijzetten aan dit bizon der feest, ten deel viel. Aan het einde van dezen uitnemend geslaagden feestavond, nam de voorzitter nogmaals het woord om, namens het gezelschap, dank te zeggen voor de on dervonden waardeering, ook van de beide strijkorchesten voor hunne welwillende medewerking. De burgemeester sprak een kort slotwoord. Z.E.A. betuigde zijn bij zonderen dank voor de groote muzikale prestatie dien avond aan den dag ge legd en onderstreepte nog eens extra het beroep, dat ook de voorzitter had gedaan, op de jongeren om de rijen van „Kunst en Eer" te gaan versterken en aanvullen. (Applaus.) De heer Bee- laerts drong aan het eind nog aan op versterking van het getal donateurs. Daarop was het woord of het been? aan de danslustigen, om met een lustig bal de viering van „Kunst en Eer's' eeuwfeest te besluiten. RENESSE. Woensdagavond hield de fok- en contrölevereeniging „Westelijk Schouwen", de gewone jaarvergadering. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken, deed de controleur verslag over het afgeloopen jaar. Uit dat verslag bleek weer eens hoe nuttig en noodig bet is zijn melkvee op productie te laten on derzoeken. Verrassende cijfers, zoowel aan den hoogen als aan den lagen kant over HUISVERLICHTING la houden do or den Heer S. SELLENRAAD van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken dee avonds 8.15 uur, in de groote zaal van Hdtel „JULIANA" te Zierikzee. Toegangskaarten voor belangstellenden gratis verkrijgbaar bij den Heer J. E. TEN HAAF, Hótel Juliana" en bij alle erkende Philips Installateurs. werden geconstateerd. De opbrengst van koeien, varieerende tusschen 3500 k.g. en boven de 6000 k.g. in ruim 300 dagen. Uit de controle bleek, dat een kalf- vaars in 302 dagen 4554 k.g. melk met 3,58 o/o vet, d.i. 163 k.g. boter had ge geven, en een andere kalfvaars in 292 dagen slechts 2510 k.g. melk met 3,74 o/o vetgehalte, d.i. meer 93 k.g. boter had geproduceerd. Het hoogste genoteerde vetgehalte was 4,11 o/0het laagste 2,91 o/o. Het meeste vee gaf boven de 3,50 o/o. Het blijkt weer eens duidelijk van welk vee men zijn fokvee moet aan houden! Juist in dezen tijd van malaise is het toch zoo noodig te weten wat in het bedrijf het voordeeligst en meest rendabele is. Daarom is voor het rund vee houden een goede controle en boek houding van het allergrootste belang. Be grijpt een ieder veehouder zijn belang, dan is het gewenscht, dat hij lid worde van de fok- en contrölevereeniging, die hare werkzaamheden nauwkeurig en be trouwbaar uitvoert. BROUWERSHAVEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donder dag 17 April. Voorz. dhr. N. v. Sluis. Alle leden waren aanwezig. De voorz. doet de mededeeling, dat B. en W. geen termen aanwezig achten, om de opge legde boete aan den lantaarnopsteker kwijt te schelden. Al de gehoorde per sonen verklaarden, dat het met de haven verlichting in het afgeloopen najaar dik wijls zeer treurig gesteld geweest is. Besloten wordt op voorstel van B. en W. en naar aanleiding van een verzoek van W. Roggeband, dit jaar wat grind op den Boerendam te brengen. M. a. st. wordt toegestaan het weegbrughuisje op de Dwarshaven dezen zomer te laten staan; staangeld f2 per maand. De heer Priem meent, dat verschillende tarieven worden toegepast als weegloon van vee. Uit de discussies blijkt, dat dit niet zoo is bij deze weegbrug, maar bij de andere, zulks ingevolge bepalingen in 't regle ment dier weegbrug. De rekening der Gezondheidscommissie over 1929 wordt goedgekeurd. B. en W. deelen mede, dat zij er nog niet in geslaagd zijn, een vertegenwoordiger te vinden in het algemeen bestuur der Landarbeidersver- eeniging Schouwen—Duiveland. De aan dacht wordt gevestigd op dhr. P. A. Bos. Deze zal door B. en W. gevraagd wor den of hij genegen is, in het algemeen bestuur zitting te nemen. Aan het zie kenhuis te Noordgouwe wordt over het jaar 1929 alsnog een subsidie van f 124,80 toegekend. Dhr. Priem acht 't ziekenhuis wel nuttig, maar wijst er op, dat het in het vorige jaar is voorgekomen, dat aan de patiënten het A.V.R.O. petition nement ter teekening is voorgelegd, zelfs aan kinderen beneden 10 jaar. B. en W. zullen bij het Ziekenhuisbestuur er op aandringen dat men zich in 't zieken huis van dergelijke actie's onthoude. Naar aanleiding van een verzoek van de commissie voor Beroepskeuze te Zierik zee, om een jaarlijksche subsidie van f5, bepleit dhr. Verhoeff toekenning der ge vraagde subsidie, waartoe m. a. st. wordt besloten. M. a. st. wordt aan 't bestuur der bijz. school over het jaar 1930 een voorschot toegekend van f320. Eveneens wordt m. a. st. vastgesteld het kohier hon denbelasting 1930, met 49 aanslagen en een totaal bedrag van f 226,50. Het per centage gem.-inkomstenbelasting, belas tingjaar 1930/1931, wordt vastgesteld op 11/2 pCt.; raming van het te ontvangen bedrag f5400. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de Ziektewetpremie ge heel voor rekening der gemeente te ne men en de Ziekteverzekering te doen plaats hebben door middel van den Raad van Arbeid. B. en W. stellen voor, voor de secretarie een schrijfmachine aan te koopen, wat m. a.st. wordt goedgekeurd. Besloten wordt de binnenleiding voor de waterleiding in het Raadhuis verder te doen aanleggen met een kraan op de voorzaal bij de burgem.kamer en bij de gijzelkamer. Eveneens wordt besloten de gemeente-woning, bewoond door D. v. d. Hoek, te doen aansluiten aan de waterleiding en de rioleering. Aan de orde komt thans uitbrengen rapport door de electriciteitscommissie. Bij mon de van dhr. Gast wordt in het rapport uitgebracht. Aan het eiiid van het rap- PEEÖIKBEÜRTEN. Zondag 27 April te Zierikzee. Ned. Herr. Kerk, Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Van der Kreeke van Beerta. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Gerritsen van Nieuwerkerk en 2.30 ure, ds. Voors (Jeugd dienst). Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhugzen. Ohv, Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn (Doopabediening), 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Kvangelisatie Jernë'. 10 en 7 ure. Samenkomst. Tinsdag 29 April en Dofiderdag 1 Mei 7 45 ure, Evangelie verkondiging door zendelingen Smeenk en de Lange. Oud-Geref. Gesa. 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. port geeft de commissie in overweging al zijn geen belangrijke financiëele voordeelen verkregen toch te besluiten mede te werken tot electrificatie der gemeente door middel van een onder- grondsch net en 't aanleggen van straat verlichting, onder voorwaarde 0. a„ dat 1 Sept. a.s. met stroomlevering moet zijn aangevangen en de gemeente de werkelijk gemaakte meerdere kosten be taalt boven een bedrag van f17125. Met alg. st. wordt overeenkomstig 't voor stel der commissie besloten. Nadat ge durende eeDigen tijd in besloten zitting is vergaderd, worden bij de rondvraag nog verschillende zaken ter sprake ge bracht, o. a. grensafscheiding gedempte sloot, rioleering perceel J. v. d. Weele en A. v. Luijk. Hierna sluiting. GOES-SCHOUWEN—DUIVELAND. De middenstandsvereenigingen „Han delsbelangen" en de „Hanze" te Goes, hebben aan Ged. Staten van Zeeland den volgenden „open brief" gezonden: „De Handelsverenigingen „Handelsbe langen" en „Hanze" denken met genoe gen terug aan de gehouden verkeers- conferentie van 10 Maart j.l., waarin door bovengenoemde vereenigingen Uw aan dacht gevraagd werd voor de aanslui ting op de Prov. boot te Zierikzee en waarin door U een onderzoek werd toe gezegd. Nu de gemeente Zierikzee een schrij ven tot U richtte inzake zoo mogelijke bespoediging van indienststelling der ponton aldaar, kunnen wij niet laten mede daaraan onze instemming te be tuigen. Het is ons inziens niet genoeg te waardeeren, indien zulks spoedig ge schiedt, gezien het groote gevaar bij op en afrijden van auto's bij het gemis van een ponton. Evenwel is het onze bedoeling U in dit schrijven met nadruk te verzoeken, ons provincialen bij aankomst der Prov. booten aansluitingen te geven maar de achter Zierikzee gelegen plaatsen. Het is een groot gemis, dat op de morgenboot geen enkele aansluiting is, zoodat men 21/2 uur moet wachten. Waar de Rotterdamsche Tramweg maatschappij in haar aanvraag om autobusconcessies U aanbood aanslui ting van - en naar alle plaatsen in Schou- wen-Duiveland na aankomst en bij ver trek van alle diensten der Prov. boot en U haar de concessies niet gaf, maar deze verleende aan anderen die oudere rechten hadden, daar meenen wij, dat het voor alle reizigers die gebruik ma ken van de Prov. boot naar Zierikzee en die naar de achter Zierikzee gelegen plaatsen moeten reizen, van het grootste belang is, dat U het tegenwoordige aiito- busbedrijf aldaar alleen dan concessie verleent, indien men aansluiting wenseht te geven op de Prov. boot. Zulks is 0. i. ook in het belang der provincie zelf en zeer zeker in het be lang van alle provincialen, die in het tekort der bootopbrengsten hun belas tingen moeten offeren. Hoe beter de Prov. boot rendeert, hoe lager de lasten of het tarief. Wij hebben volkomen vertrouwen in uw bestuur, dat men deze zaak in het alge meen belang onder het oog zal zien. Evenwel meenen wij met de bespoe diging tot indienststelling der ponton, ook op bespoediging van betere aan sluitingen te moeten aandringen",

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1