ARJ9S Zwartzegel NLUISAftL Gemengd Koor amstel:-, ARJOS Tabak abonnement: Vrijdag 18 April 1930. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD inzending Advertentiën Begrinden van Wegen. Het Paaschfeest. FEUILLETON. ONTMASKERD. Aanvang repetities Maandag 28 April a.s. Fietsen binnenland. DE TABAK Uit Stad en Provincie. BATTE RU Pr£b per 3 maanden f 1,50, franco por poet 1,80. Voor het buitenland por jaar 10, Af»ond«rlijke nummers 6 oen». Verschynt Mnd., Wnsd, en Vr|jd. Tel. No. 82. - Postgiro 131677. Zierikzeesche Nieuwsbod 86sta JAARQANB. No. 11992 Sir. 4. J81 10BZE. Ullt.-Mlllui k. I. USTft. ran 1—3 regel. 60 et»., ra. 4 regels en daarboven 20 ct» per regel. Keelames 80 ota. p. regal. By oontraot belangrijke korting. Inaending op den dag van uit gave vóór 10 ure Olt nummer bestaat uit 3 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf gf Wagens hot Paatchfiest zil di Nltuwsbode os. Maandag niat wordtn uitg»g»vrn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zieriksee maken bekend, dat de Raad dier g-meente b-<»loten heeft, gebruik te m»ken van hut aanbod van het VVat-r>chap Sohoa- Wan. batieffandri het bigrinden van nader door d^t lichaam aan te wgzen Wegen. Zij. die begrinding van wegen, waaraan hunne landerjjen zgn gelegengewenscht achten en baieid zjju éé<t deide in de ko»t«?n bg te dragen, dit-nen het verdoek daartoe hetwelk geteld moetzjjn op zegel van 0,80, vóór 1 Mei a s. aan ondergeteekenden i» te zenden Nadere inlichtingen aangaande het begrin den, alsook ouit ent den inhoud van htt ver- aoekschrift, worden ter Secretarie verstrekt Zmkikzki, 16 April 19.0. Burgem en Weth. van Zierikzee, J C. A. BANNINK, Bu gemeester. P. F. WITTERMANS, Seereta.is. VAN OUDE TIJDEN EN EEN NIEUWEN GEEST. Het aloude Paaschfeest, dat reeds in de vroegste tijden van het christendom, in het jaar 325, van oud-heidensch voor- jaarsfeest tot kerkfeest door het oecono- menische congres van Nicea gekerstend werd, en in verband gebracht met de wederopstanding van den Christus, brengt alom een verlevendiging der christelijke gedachte teweeg. Over 't geheele Paasch feest ligt een onuitblusschelijke gloed van zuivere geestelijke vreugde. De ge dachten verzachten; aan de vreugde die elkeen beleeft aan de wedergeboorte in de natuur, aan het steeds wederkeerend wonder van herrezen leven, paart zich de stille vreugde van den ernstigen caris- ten, die in gedachten het groote gebeu ren van 20 eeuwen terug meebelevend, en de eeuwige waarde en beteekenis hier van voor den mensch beseffend, onwille keurig met nieuwen moed en nieuwe energie en nieuwe toewijding poogt, in zijn leven tot uitdrukking te brengen wat in hem van den Christus-geest leeft, door een hooger opvatting van naastenliefde, door meer vergevensgezindheid, meer liefde, meer geduld, meer vriendelijkheid, meer opofferingsgezindheid, meer. nede righeid, meer eerbied voor streven en werken van anderen, en minder voor oordeel, minder onverdraagzaamheid, min der haat, minder egoïsme, minder trots, minder vijandschap, minder wantrouwen... Hij gelooft meer in de broederschap der menschen, niet als een droom, maar als een ideaal dat te verwezenlijken is. Na tuurlijk, we hebben het nog niet bereikt, maar wie de mogelijkheid ontkent, mis kent God. Is de dag al niet reeds ge- (Naar het Éngelsch). 3 „Moet ik 's nachts ook bij EtheJ blij ven?" „Neen, 's nachts en gedurende de maal tijden heeft zij haar hulpverpleegster bij zich, u is enkel haar speelkameraad". „Is zij altijdzwak geweest?" pre velde ik, bevreesd, dat ik soms een be- leedigend woord gebruiken mocht. „Neen", antwoordde Mrs. Wilmot, „ik geloof 't niet. Haar moeder stierf, toen zij zoowat een zeventien jaar was; zij moet alleen zijn geweest in de kamer toen haar moeder overleden was; en ze schijnt van dien schok nooit bekomen te zijn. Ze werd steeds meer teruggetrok ken en humeuriger, met wilde drift en snikbuien; en gaandeweg werd zij on- noozeler". „Maar, hoe oud is zij nu?" „Ze moet negentien of twintig zijn, want ik geloof, dat het nu drie jaar geleden is, dat haar moeder is gestorven en dat ik hier in huis kwam. Ik was gezelschapsdame bij een Lady Newton, die veel bij Lady Wraysford kwam; en toen die dus overleden was, dong ik naar de plaats van huishoudster en kreeg ze. En nu zullen wij eens naar Ethel gaan kijken". „O, maar, ik vrees, dat ik niet be rekend ben voor die taak", stamelde ik. „Ih ben zelve pas twintig I Ik dacht, ta 7IERIKZEE, onder leiding van den Heer M H. F H BEERDEN. Aanmelding nieuwe leden liefst vóór dien datum. Adroft Poststraat C HOb komen, dat ieder individu is gaan inzien, dat hij alleen niet leven kan? Zoo zal de dag komen, dat geen klasse, geen groep, geen natie alleen, dat wil zeggen, geïsoleerd van de rest, zal durven te leven. De dag zal komen, dat de heele wereld zal inzien, dat, waar we toch alle tezamen moeten gaan, we net zoo goed in liefde met elkaar het levens pad kunnen gaan. De wereldvrede, zegt een ander scribent wordt steeds meer het belang van „the man in the street". Het aantal diergenen, die begeeren, iets bij te dragen, om den wereldvrede tot stand te brengen, groeit dagelijks aan. Maar nog meer bemoedigend is de toe nemende overtuiging in de gedachten van de massa, dat onze menschelijke verhou dingen blijvend kunnen en moeten ge grondvest zijn op de basis van weder- zijdsche dienstvaardigheid en goeden wil. Deze gedachten zijn het, die iriede ge sterkt en verstevigd worden, bij 't stille gedenken van de geestelijke beteekenis van ons Paaschfeest. De meesten onder ons vermoeien zich niet met de vraag, hoe eigenlijk de da tum voor het Paaschfeest tot stand komt. We weten, het houdt verband met de zon, maar hoe het precies in zijn werk gaat? De eerste, die zich daarmee be last zag, was de Bisschop van Alexan- drië, die na het jaar 325 de astronomi sche berekeningen moest maken, om tot den Paaschdatum te komen. Immers, er was besloten, dat het Christelijk Paasch feest zou vallen op den eersten Zondag na de eerste volle maan, welke op de lente dag- en nachtevening vogt. Daar door kan Paschen nooit vroeger dan 22 Maart en nooit later dan 25 April val len. Geleerden hebben verschillende for mules uitgedacht, om hel Paaschfeest te berekenen. Een daarvan is die van prof. Friedrich Gausz, die ruim 100 jaar ge leden deze berekening opstelde: deel het jaartal door 19, alsmede door 4 en door 7. Noem de resten respectievelijk a, b en c. Deel 19 X a -f 24 door 30 en noem di rest daarvan d. Maak dan de volgende optelsom: 2 X b -j- 4 X c -f- 6 X d -f- 5. Deel de som door 7. Voeg bij de rest hiervan het getal d. De uitkomst van de laatste optelsom duidt het aantal dagen aan, welke men bij 22 Maart moet optellen, om den Paaschdatum te berekenen. Wanneer we dit voor dit jaar toepassen, krijgen we: 1930 gedeeld door 19 geeft als rest: 11. Dat is a. Het cijfer 1930 gedeeld door één Guldon het pond garandeert LI een kwaliteits- tabak die nlat te evenaren is voor haar geld. dat ik met een kind zou te doen hebben!" „Maar dat is zij ook! Als u maar net doet, wat ik u gezegd heb, dan zijn wij tevreden; en als Nina, de verpleeg ster, u waarschuwt om te gaan, geeft u dan vooral onmiddellijk gevolg aan dien wensch. U zult zien, dat u het salaris makkelijk genoeg verdiend heeft. Probeer het maar eens een maand!" Met een beklemd gevoel volgde ik Mrs. Wilmot door den hall, de trap op. Wij sloegen daar rechts af en liepen een lange gang door tot wij aan een zware leeren tochtdeur kwamen, een bij zonder dikke deur, die zeker geen geluid doorliet, dacht ik met verbazing, die de huishoudster open deed en die weer toeviel met een knap, en later enkel met een sleutel weer open ging. Wij waren nu in een lichte vestibule vol bloeiende planten en eenigszins ver warmd, waarop een twee a drie deuren uitkwamen. Mrs. Wilmot deed de deur open, dij het dichtst bij was en ik werd zachtjes binnengeduwd met de fluisterend uitge sproken raadgeving, om toch vooral mij- zelve meester te blijven en niet zenuw achtig te lijken. De ruime kamer, die wij nu betraden had drie groote vensters, alle drie met koperen tralies er voor, waar men ge makkelijk doorheen kon zien, maar zeker niet gemakkelijk doorheen kon komen. Een lange, lage rustbank stond aan den eenen kant van het vertrek en overal stonden makkelijke stoelen; ook viel da delijk in het oog een boekenkast, vol prentenboeken,, terwijl poppen en speel goed alom verspreid lagen. Een poes en een jonge collie waren samen aan 't ravotten en voor één van de vensters MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60c* Laxeer-Tabletten 60ct Zenuw-Tabletten 75ct Staal-Tabletten90°t Maag-Tabletten 75ct Bij Apoth. en Drojruten. 4 geeft als rest 2. Dat is b. En gedeeld door 7 geeft het 5 als rest. Dat is c, Nu gaan we verder: 19 X a (of wel 209) -f- 24 233. Dit deelend door 30 blijft er 23 over, dat is d. Als we nu nemen: 2Xb-j-4Xc|6X6-f- 5, komt er uit 167. Als we dat deelen door 7, blijft er 6 over. Dit voegen we - bij het getal d (23), zoodat we einde lijk het getal 29 krijgen. Dus is 29 dagen na 22 Maart het Paaschfeest van 1930, dus 20 April. öeTRTformule moet bij een andere eeuw iets gewijzigd worden. Maar tot 1999 hebben wij er wel voldoende aan. Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30 Tube 80 ct. PUROL DE RIJKSMIDDELEN. De maand Maart bracht totaal f40,78 millioen, tegen f38,35 in 't vorige jaar, in de schatkist. Doch deze verhooging met f 2.43 millioen is voor een groot deel aan bizondere oorzaken toe te schrijven en helaas niet aan de verbete ring van de conjunctuur. Zoo wijst de Inkomstenbelasting een stijging aan van f 1,16 tot f7,71 millioen. De Personeele belasting leverde pl.m. 2 ton, de Ver- mogensbalisting 21/2 ton meer op. In totaal hebben deze directe belas tingen over de dienstjaren 1927/28 tot het tot dusver verstreken gedeelte van 1930/31 f 37,85 mill, opgebracht, tegen f34,67 mill, in de overeenkomstige peri ode van het vorige jaar. De ongunstiger geworden economische toestand blijkt uit de opbrengst van deze belastingbronnen nog niet, maar zoo veel te meer uit de thans verschuldigde Dividend- en Tantièmebelasting, die over Maart slechts f 679.000 heeft opgebracht, tegen f 1.506.000 in de overeenkomstig© maand van het vorige jaar en f2.294,790 over het eerste kwartaal of f 1.634.000 minder dan over het eerste kwartaal van 1929. In de rubriek Accijnzen werd in Maart het record behaald door Suiker, met een opbrengst van f 4,03 millioen of bijna vier ton meer dan het vorige jaar, wat zal moeten worden toegeschreven aan den lagen suikerprijs, die het maken van voorraden in de hand werkt en het ver bruik stimuleert. In het geheel h©eft deze accijns dit jaar f256.000 meer op gebracht, welk cijfer echter aanmerke lijk wordt overtroffen door de grootere opbrengst van den Tabaksaccijns in het eerste kwartaal met f688.000. Over Maart was de opbrengst van dezen accijns f2.260.000 of bijna drie ton meer. Deze grootere opbrengst is het gevolg van een steeds toenemend verbruik van ciga- retten en van sigaren. Volgens een op gaaf van het Ministerie van Financiën steeg dit verbruik in 1929 reeds met c.a. 14 pCt. voor cigaretten en met c.a. 6 pCt. voor sigaren tegen een afneming van het verbruik van tabak met 4 pCt. stond een volière met vreemde bonte vogels. Een allerliefst meisje zat lusteloos op een schommelstoel, met een pop op schoot. Zij was lang en slank, had prachtig goud-blond haar, dat saamge bonden was met een paars lint, en haar oogen hadden de kleur van viooltjes. Zij droeg een eenvoudig mauve-kleurig zijden jurk, die uitstekend stond bij haaT blond haar. We stonden vlak vóór haar, maar ze verroerde zich niet, tot Mrs. Wilmot zei: „Ethel, zeg nu toch eens wat tegen dat lieve meisje, dat hier wat met je spelen komt. Een snauw, gevolgd door een onnoozel zingen voor haar pop, was het antwoord. Mijn oogen schoten vol tranen, maar Mrs. Wilmot zei vriendelijk: „Niet doen, kind! U zult er wel aan gewoon raken, ze is niet altijd zoo slecht gehumeurd als vandaag!" Toen riep zij Nina en ijlings kwam er iemand uit een binnenkamer aangeloo- pen, door een half-openstaande deur. „Waarom is Miss Ethel alleen?" vroeg Mrs. Wilmot scherp. „Ik was juist even haar verstelde klee- ren gaan wegleggen", luidde het ant woord. „Waarlijk het is op den duur veel te ingespannen voor één persoon!" Toen wierp zij een vragenden blik naar mij. „Dat vinden wij ook Nina: Sir Mark en i k, en daarom hebben wij Miss Rowe aangenomen als gezelschap voor Ethel, zoodat je niet meer zoor voortdurend behoeft op te letten. Je hebt enkel de surveillance, onder de maaltijden en des avonds. Miss Rowe zal haar bezig hou den en met haar spelen gedurende de Is nu éénmaal voor a«n kenner. Voor ruim twee ton werd deze boven genoemde hoogere opbrengst gecompen seerd door de lagere opbrengst van den Gedistilleerdaccijns over Maart met f 2,92 millioen tegen het vorige jaar f3,12 mill. ZJERIKZEE. We maken, speciaal onze stadgenooten, er op attent, dat Woensdag a.s. ter gelegenheid van het eeuwfeest van „Kunst en Eer" dit gezelschap 's mid dags van 3—5 ure recipieert in de socië teit „Concordia". Van de firma M. J. H. Kessels te Tilburg, ontvingen we een exemplaar van de door deze firma uitgegeven „Kermis- marsch" (uit de operette „Walram") Deze marsch, voor piano, harmonie of fanfare, beantwoordt aan zijn naam. Een lustige melodie bij vroolijke woorden. In ons land met zijn vochtig klimaat gaat een rijwiel, dat niet zorgvuldig on derhouden wordt, er spoedig onoogelijk uitzien; men heeft getracht dit te voor komen door het stuur met celluloid te overtrekken en de overige nikkelen dee len zwart te maken; het rijwiel ziet er echter daardoor zeer somber uit, een glimmend staat veel vroolijker. De Simplexfabrieken brengen thans een rijwiel in den handel, waarvan de nik kelen deelen verchroomd en daardoor tegen roest beschermd zijn. De chroom huid kan door de groote hardheid geen krassen krijgen, blijft altijd glimmend en behoeft nimmer gepoetst te worden. In derdaad een uitkomst voor hen, die ook bij slecht weer van hun rijwiel gebruik maken en weinig tijd hebben voor poetsen. De geïllustreerde prijscourant, welke wij ontvingen, vertelt er meer van, De Concertzaal was Donderdag avond vrij goed bezet met belangstellen den, v.n.l. zakenmenschen en dan speci aal winkeliers, om te komen hooren en zien naar de wat dhr. Sellenraad, com- merciëel propagandist van de Philip's fa brieken, zou vertellen en demonsjreeren op verlichtingsgebied. Bij velen is zeker voor de pauze reeds bemerkt, dat deze avond voornamelijk gewijd was aan winkel- en etalagever lichting, zoodat zij, die gehoopt hadden iets naders te hooren over huisverlich ting, wel wat teleurgesteld waren en na de pauze schitterden door afwezig heid. Na ingeleid te zijn door den-heer Klok, voorz. der N. M. V, alhier, bepaalde de spreker voor de pauze zijn gehoor bij een theoretische uiteenzetting over ver schillende verlichtingsmethoden en toon de bij lantaarnplaatjes duidelijk aan, hoe men wel en niet moet verlichten, om na de pauze dit allerduidelijkst te doen uit komen bij een zelf ingerichte etalage, in den vorm van een drieluik, waarin verschillende stoffen en artikelen waren uitgestald, en welke de spreker in een handomdraai verschillend belichtte niet lampen van diverse kleur en lichtsterkte. Deze practische methode trok groote be langstelling en liet duidelijk de vele mo gelijkheden zien, hoe en waarom een speciale elec. verlichting wordt inge schakeld om de te etaleeren artikelen rest van den tijd. Als je bij je weggaan zorgt, dat alles in orde is, zullen de beide meisjes het best samen kunnen vinden en Jefferson is altijd binnen het bereik. Nu ga ik heen; ik hoop, dat u prettig kennis maakt!" En Mrs. Wilmot zweefde weg. Ik stond doelloos voor mij uit te staren tot ik opgeschrikt werd door de stroeve stem van Nina, die zei: „Gaat u er gerust bij zitten! Ze heeft vandaag geen goede bui, maar dat zal wel bijtrekken 1" „Ik deed, zooals mij geraden werd en nam Nina eens op: Zij was een lange, schrale vrouw, hoekig en grimmig. Zij droeg het grijze haar glad achterover gestreken; ze had een paar staal grijze oogen, die je dóór en dóór keken. Toch kon de uitdrukking van haar gelaat in eens veel zachter worden. Haar japon was van onberispelijk wit linnen met kraag en manchetten van geborduurd mouseline. Ze droeg géén schort, maar had om het middel een fijnen stalen ketting, met twee kleine sleutels er aan; en haar pantoffels waren van zacht wit vilt. „U hoeft niet bang voor haar te zijn miss. Ze is zoo onschuldig als een pas geboren wicht en haar echt -, onhandel bare buien heeft ze enkel 's avonds. Nu ga ik mijn wandeling maken, miss, maar ik zou u raden om u lichter te kleeden; één van haar grillen is, heldere kleuren én zachte stoffen en haar vader ont zegt haar niets. Toen ik alleen was, pookte ik het vuur op, floot eens voor de vogeltjes in de kooi; maar Ethel bleef roer loos zitten. Het poesje sprong op mijn schoot; de jonge hond probeerde te vol* Prijs per stuk 25 ct, j ovecal v&fayó&aaeS tiV.Sebc. Titers Prinsengracht 22(j/22A AMSTERDAM TEL48882 FKKDliLBKl) RTKN. Zondag 20en Maandag 21 April te Zierikeee (le en 2e faaschdag). Ned. Her*. Kerk, Nieuwe Kerk. Ie Paaschtag 10 nre, da. Voors jColl. voor noodl. kerken en pera.) Kleine Kerk. le Paaschdag, 10 ore, da. Hoekstra en 6 30 ure, da. Kuipem van Kerkweive. Luth. Kerk. le Paaschdag. 10 ure, da. Makkink van Leiden- Geref. Kerk, le Paa«chdag. 10 en 6 ure, dr. v. Lonk huizen. 2e 10 ure, idem. Qhr. Geref, Kerk, le Paaachdag. 9.39, da. Hoogendoorn, 2 Leendienst en 6 ure, da Hoogendoorn 2e 9 30 ure, idem. Xv&ngeliaatie Jeruft'. le Paaschdag 10 en 7 nre. Samenkomst. Woen*dag 23 en Vrjjdag 25 April. 7 45 ure, zendelingen Smeenk en de Lange. Oud-Goref. Gem. le Paa«chdag. 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. op zijn fraaist en voordeeligst te laten uitkomen. De heer Klok bracht aan 't slot van deze goed geslaagde demonstratie den spreker den dank over van de leden der N. M. V. en andere belangstellenden. HAAMSTEDE. In de gehouden alge- meene vergadering der IJsclub „Haam- stede-Burgh" werd het bestuur gemach tigd om, indien vrees bestaat voor te lagen waterstand in het ijssportseizoen, de schaatsenbaan door motorische kracht tijdig van genoegzaam water te voorzien. BURGH. In een Donderdagavond j.l. gehouden vergadering is besloten den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin feestelijk te herdenken. Als leden der feestcommissie werden benoemd de hee- ren G. A. v. Zuijen, L. v. d. Zande, P. v. Nieuwenhuijze, A. v. Zuijen, S. J. Har- tog, A. v. d. Werf, I. C. G. Boot, C. v. d. Zande en B. Kommer, terwijl burge meester en wethouders het eere-comitê vormen. OOSTERLAND. In de Dinsdag gehou den vergadering van stembevoegde In gelanden van het Waterschap Ooster- en Sirjansland werd medegedeeld door den voorzitter dat het proces met de firma Masion door den polder was gewonnen. Als raadsman was voor den polder op getreden Mr. J. B. C. du Croo te Zie- rikzee. De begroeting voor het dienst jaar 1930-'31 werd in ontv. en uitg. vast gesteld op een bedrag van f 67908,21 met een onvoorzien van f 1916,64. In de voor ziening van de vacature van gezworene, wegens periodieke aftreding met 1 Aug. a.s. van den heer Joh. de Ronde, werd de navolgende aanbeveling opgemaakt en wel no. 1 Joh. de Ronde te Sirjansland; no. 2 Joh. de Weeze te Oosterland; no. 3 L. Deïst te Oosterland. Vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden op Vrijdag 14 April. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. Van Gedep. Staten zijn uittreksels ontvangen van Kon. beslui ten, waarbij aan den secretaris uit- gen en terwijl ik dit tweetal streelde en liefkoosde, staarden de violette oogen mij aan en betastten mijn japon, waar na ze zei: „Hoe leelijk! Doe die uitl" „Dit zal ik ook doen, kindje, zoodra ik een andere heb!" „Ethel heeft bergen jurken!" zei ze, langzaam van haar stoel opstaand. Ze wankelde, of ze te zwak was, om te Ioopen; zich dan ook steeds vasthoudend aan de tafel en de stoelen, ging zij naar haar slaapkamer, waar ze zeker wel veilig was, en hier laadde ze de armen vol japonnen en viel toen neer in haar stoel. Ik knielde naast haar neer, streelde haar teere handen en nadat zij een oogenblik wezenloos voor zich uit had zitten staren, zei ze, op de jurken wij zend: „Ethel wil, dat.u een mooie japon aan doet". Ik hield ze voor haar op en haar keuze verbaasde mij, want zij gaf blijk van een uitstekenden smaak: Het was een japonnetje in bonstint, die dus uit nemend paste bij de kleur van mijn haar; om haar genoegen te doen, ver wisselde ik mijn blauwe in eene voor déze. De andere japonnen bracht ik weer op haar plaats. De ochtend ging voorbij; soms was zij stil; soms babbelde zij met één van de vogels, of speelde met een vört de tallooze stukken speelgoed, en bij twaal ven trok zij zich in een van de breed© vensterbanken terug en sliep daar, als een poesje ineen gerold. (Wordt vervolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1