Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: Woensdag9April 1930. zierikzeesche courant. Inzending Advertentien Eemaantewerlcan Zierikzaa. _BUJITENLAND. Uit Stad en Provincie. STER-TABAK ftjjB per S aiaaucen f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar t 10,-. Afsonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Mnd., Wnad. en Vrijd. Tel. No. 32. - Postgiro 137677. ADVERTENTIEN »»n 18 regel. 6U ot.., tab 4 regel, en daarboven 20 cte. per regel. Beolame. 30 eta. p. regtl. Bjj eontraot belangrijke korting. Insending op den dag Tan nit- gave vóór 10 uro. aitarlllk 10 uur oo (Soodinw. uitgaaf Aanbiedingen gevraagd voor het loasen van: i- 60,000 stuks Waalstraatklin- j 12,000 kers en fctraatkeiën. Opgaven in te zenden 10 April, aan het Bureau van Gemeentewerken DE ALCOHOLWETGEVING IN ZWITSERLAND. De zeer vele Zwitsers, die nog vertrou wen hebben in de instelling van het referendum als onontbeerlijk bestanddeel van de democratische staatsinrichting, hebben met een gevoel van opluchting kennis genomen van den uitslag van de Zondag gehouden volksstemming over de grondwetswijziging, die ten doel heeft in de eerste plaats door een belasting op den verkoop van brandewijn het bran- dewijngebruik in Zwitserland te vermin deren en in de tweede plaats door de opbrengst van die belasting de mogelijk heid te scheppen van een spoedige in voering van de ouderdoms- en weduwen- en weezenverzekering. Dit was de twee de poging van den tegenwoordigen pre sident van Zwitserland om aldus tot een onderdrukking van het toenemend ge bruik van goedkoope brandewijn te ko men. Nadat zijn eerste poging in 1923 door het Zwitsersche volk was van de hand gewézen, zou de instelling van het referendum een gevoelige klap gekregen hebben, indien Zondag opnieuw de volks stemming negatief zou zijn uitgevallen en de burgers getoond hadden een goed koope „Schnapps" boven de ouderdoms rente te verkiezen. Het is echter een overwinning geworden voor het gezond verstand en het verantwoordelijkheids gevoel van de Zwitsersche staatsburgers en met 490.000 tegen 320.000 stemmen heeft het Zwitsersche volk zijn toestem ming tot de grondwetswijziging gegeven. 80 pCt. der kiezers zijn ter stembus ge komen. De tegen-stemmen kwamen uit de boerendistricten, terwijl daarentegen de steden een groote meerderheid ten gunste van de hervorming van de alco holwetgeving opleverden. ZIER1KZEE. Naar wij vernemen is het Nieuw Zierikzeesch Dilettanten-Tooneel, door omstandigheden genoodzaakt af te zien van het voornemen, om het in studie genomen stuk met Paschen voor het voet licht te brengen. Voor de Paschen zijn door den sla ger C. J. Simmers alhier, drie zware ossen en één vaars aangekocht, waarvan één os op de Rott. Veetentoonstelling is bekioond met den vierden prijs. RENESSE. Vrijdagavond hielden de le den van den Bond voor Staatspension- neering, afd. Renesse, een propaganda- avond. De waarnemende voorzitter, dhr. Joh. Hoogenboom heette de in zeer groo- ten getale aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid riep spreker de beide spre kers: ds. Hoekstra en dhr. A. P. v. d. Weide een woord van welkom toe. Da zangvereeniging „V.Z.O.S" van Renesse opende de feestelijke bijeenkomst met het zingen van een 3-tal mooi uitgevoerde zangnummers. Ingeleid door den voor zitter trad als eerste spreker op, ds. Hoekstra uit Zierikzee, die in een vlotte, aangename en kernachtige rede opkwam voor een voldoend premievrij staatspen sioen. Spr. herinnerde er aan, dat op het gebied var. Staatspensionneering een van alle kanten bekeken, afgezaagd onder werp, schier geen nieuws meer valt te zeggen. Door lang zeuren, is men ge komen tot wat het Staatspensioen thans is. We schieten echter niet verder op, en di hoop, die men koesterde dat door de laatste 2de Kamerverkiezingen de zaak door de regeering wel anders en beter zou bezien worden en zij doordrongen zou worden van de gedachte Staatspen sionneering is grootendeels vervlogen. Wel is iets gegeven, maar nog vragen na 30 jaren van strijd pl.m. 40,000 ouden van dagen om een pensioen in hun le vensavond. Spr. wekte met klem van reaenen zijn aandachtig gehoor op, te te blijven strijden voor een premievrij staatspensioen. Met den vurigen wensch en den gloed der overtuiging om pal te staan en op te komen voor „Arm en oud" de wereld uit en hun een zonnigen levensavond te bezorgen, eindigt spreker zijl met spanning beluisterde, gloedvolle, zaakrijke causerie. Na de pauze trad als spreker op dhr. A. P. v. d. Weide, die in het kort een overzicht gaf van de wijze van onderstand aan armen en ouden van dagen nu en vroeger. De armenzorg door Kerk, Burgerlijk Armbestuur of par ticulier initiatief, liet en laat nog veel te wenschen over. Aan de hand van een voorgedragen gedicht: „Jan Jansen", waarin de onzalige ellende van oud en arm te zijn en het ouderdomsleed vin gerdik liggen spoort spr. aan, aan zulke „In die pijp van jou schuilt toöverkracht. Telkens als jijeen pijp rookt, voel ikmij opgewekt en vroolijk." „Dat ligt niet aan mijn pijp, maar aan de tabak,die ik rook. 't Is Koop jij ook maar een pijp, stop die met Ster-tabak en jouw rooken brengt an deren onder de bekoring." wantoestanden in de maatschappij een einde te helpen maken. Wordt lid van den Bond voor Staatspensionneering en helpt mede strijden voor het goecfe doel! Daarna werd door eenige bondsvrienden uit Ellemeet voor het voetlicht gebracht het tooneelstuk in 3 bedrijven: „Levens deining", dat ons het grievend leed van behoeftige oudjes liet zien en "de bittere wrok die ontstaat, wanneer een arbeider, die jaren lang zijn beste krachten heeft gegeven, na het bereiken van een zekeren leeftijd, den dienst zonder meer wordt opgezegd. Het stuk werd uitstekend ver tolkt; er werd mooi spel geleverd, dat met groote aandacht werd gevolgd; me nige traan werd in stilte weggepinkt; de uiUoering liet een diepen indruk achter. Een eere-saluut aan de Ellemeetsche spe lers! Met het zingen van nog een 3-tal mooi uitgevoerde liederen docr „V.Z.O.S." onder leiding van den heer M. J. Jonker en de door het publiek spontaan mee gezongen toepasselijke liederen, eindigde de propaganda-avond. De heer Hoogen boom dankte beide sprekers voor de boeiende, aangename, kernachtige cause rie, de afd. Ellemeet en de zangvereen. voor de gewaardeerde medewerking, mej. v. d. Berge en mej. J. Beije—Jonker voor hunne begeleiding en alle anderen, die hunne krachten gegeven hebben dezen avond zoo bijzonder goed te doen slagen. BURGH. In de Maandag j.l. gehouden vergadering van den gemeenteraad, is, na een bespreking met ingenieur Ever wijn van de P.Z.E.M., met 4—3 stemmen, het voorste], tot ondergrondschen aanleg van het electrisch net in deze gemeente, verworpen. Tegen stemden de heeren Boot, Landegent, Krijger en Overbeeke. HANDELSREGISTER. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen in zake het Handelsregister, ontleenen wij betreffende West N.-Brabant de volgende opgaven: Coöp. Beetwortelsuikerfabriek „Zee land" G. A., Bergen-op-Zoom, Z.Z. Ha ven 67. In de op Maandag 17 Maart 1930 gehouden algemeene vergadering van leden is besloten tot ontbinding derVer- eeniging en verkoop der fabriek. Het bestuur is met de liquidatie belast, zoo dat liquidateuren zijn: H. A. Hanken, Wilhelminadorp; C. W. Snijder, Oud-Vos- semeer; Jac. Welleman, Krabbendijke; A. A. Elenbaas, Krabbendijke; D. v. d. Dries, 's Heerenhoek; J. Blok Jr., Rilland-Bath; N. de Kater, Wolphaartsdijk; C. Franse, Kleverskerke; F. J. Castel, Veere; Joh. Verkuijl, Haarlem; I. de Hullu, Schoon- dijke; A. H. de Milliano, Oostburg; F. H. E. Modde, Oostburg; P. de Regt, Axel; P. J. Melsen, Woensdrecht; M. J. Mol, Zierikzee; C. A. Boogerd, Noordwelle; S. J. de Regt, Wissenkerke; A. C. Schaap, Beverwijk, Wijkermeerpolder; C. Bierens, Tholen. ONDERWIJS, Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde o.a. voor het Ingenieursexamen Electrotechnisch Ingenieur Ir. B. A. Over man, w.i. geboren te Tholen. Tot hoofd der Chr. School te Oud- Vosmee. is benoemd de heer A. Toorn- stra te Vreeswijk. ZIERIKZEE. Vrijdagavond werd in de bestuurskamer der Ambachtsschool de al gemeene vergadering der Vereen. Am bachtsschool gehouden, welke vergade ring ditmaal vrij goed bezocht was en gepresideerd werd door mr. S. R. Bak ker. Deze memoreerde verschillende fei ten, die in 1829 de belangstelling vroe gen. Zoo o.a.» het afscheid van den heer F. J. de Vos, die, sedert de oprichting der Ambachtsschool den schildercursus had geleid en wiens verdiensten men niet beter meende te kunnen eeren dan door hem tot eere-leeraar aan de school te benoemen, een titel, welke tot nu toe nog nimmer in ons land werd verleend. In zijn plaats is tot tijdelijk leeraar be noemd de heer A. Vis te Leiden. Het ministerieele plan om de school om te zetten in een met een halfjaarlijksch leer plan ging gelukkig van de baan. Ver schillende cursussen werden in 1929 in een der schoollokalen gehouden. Over het algemeen was het bezoek daaraan ge ring. De bakkerscursus moest wegens ge ringe deelname worden gestaakt. Alleen de Roode Kruiscursus, door dr. de Ruijter gegeven, trok veel belangstelling. Over een te openen cursus voor electriciteit is een rapport uitgebracht aan het bestuur. De cursus zelf is in een zeer vergevor- den staat van voorbereiding. De leef tijdsgrens der leerlingen is van 12 op 13 jaar gebracht, in aansluiting bij den lan- geren verplichten leertijd. Verder maakte de voorzitter melding van de stichting van het fonds voor oud-leerlingen, ten doel hebbend de seamhoorigheid van de leerlingen aan de school beter tot uiting te brengen. De opbrengst wordt besteed tot voordeel en heil der leerlingen. Met een opwekking tot het werven van meer dere leden, eindigde de voorzitter zijn inleiding. De penningmeester, de heer Beelaerts van Emmichoven, deed hierna rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer. De rekeningen van Ambachts school en Avondschool voor Vakonder wijs werer. nagezien en accoord bevon den dooi een uit de algemeene vergade ring benoemde commissie. De rekening van de Ambachtsschool wijst een tekort aan van f 34986,40. Het Rijk draagt hier aan 70 o/o bij, terwijl de gemeenten sub sidie verleenen. De rekening van de Avondschool voor Vakonderwijs sluit met een tekort van f 4761,49. Ook hieraan draagt het Rijk 70 o/0 bij. Deze rekeningen, alsmede de begroo ting voo1* 1931, van beide scholen, wor den goedgekeurd. Medegedeeld werd dat aan de Zuid kant der school een strook grond is aangekocht voor f 2600. Men hoopt dit bedrag in 5 jaar af te lossen. Het laat ste jaar f 600. Den penningmeester werd dank ge bracht voor zijn zorgen aan de financien gewijd, terwijl de voorzitter den heer Beelaerts, die Zierik^eo metterwoon gaat verlaten hartelijk d.ank zegde voor zijn arbeid aan de school verricht, hem het beste toewensehend in zijn nieuwe woon plaats. De heer Beelaerts dankte voor de vriendelijke woorden tot hem gericht. Hij zal zich graag blijven herinneren de aangename samenwerking met bestuur en alg. vergadering en de A.B.S. herdenken als een instituut, dat hier bizonder op zijn plaats is. (Applaus). Het jaarverslag, opgemaakt door den secretaris, de heer Heimbach, wordt in druk den leden toegezonden. De bestuursleden, de heeren J. A. Bier- masz en C. v. Westen, werden met groote meerderheid herkozen. Waar de heeren Beelaerts en Heim bach deze gemeente in den loop van dit jaar verlaten, moet voor hen een nieuw bestuurslid worden benoemd. De voorzitter richtte tot den heer Heimbach ook eenige woorden van af scheid. Spr. wees er o. m. op, dat na het vertrek van den heer H. gevoeld zal worden wat de gemeente mist in' hem, die zich ten volle gaf in de vereeniging of bestuur, waarvan hij deel uitmaakte. Ook voor het bestuur der A.B.S. zal het moeilijk vallen een plaatsvervanger voor hem te vinden. Spr. heeft altijd prettig met hem samengewerkt. Met groote welwillendheid stond de heer H. ieder ten dienste. Spr. wenscht hem in Voorburg het beste toe, terwijl hij hoopt, dat dhr. H. daar met evenveel genoegen zal kunnen werken als hij hier altijd ge daan heeft. (Applaus). De heer Heimbach dankt den voor zitter voor de tot hem gerichte woordën. Het doet hem leed afscheid te nemen van de vele vereenigingen, in welker besturen hij zitting heeft, zoo ook in dat der A.B.S. Hij hoopt, dat iemand gevonden wordt, die hem zal kunnen ver vangen. Spr. dankt den voorzitter en het bestuur voor de groote welwillend heid, welke hij steeds mocht ondervinden. In de plaats van dhr. Heimbach werd gekozen ir. H. J. D. Swaters. Mede aan bevolen was mr. C. J. B. du Croo. In de vacature-Beelaerts van Emmichoven werd gekozen de heer J. J. de Bruijne. Mede anbevolen was de heer H. J. Korl- vinke. Met klem werd uit den boezem der vergadering aangedrongen op intensiever propaganda, teneinde het ledental op te voeren. Het bestuur zegde maatregelen daarvoor toe. Het gebeurt meermalen, dat ouders van leerlingen, lid zijnde, zich als zoo danig laten schrappen, wanneer hun zoon, door de school, een mooie positie in de maatschappij heeft verworven. Het be stuur zal die ouders allereerst een cir culaire toezenden voor het lidmaatschap. Tot leden der commissiè, belast met het nazien der rekeningen, werden be noemd de heeren P. G. v. Dijk en P. Jonker. Over invoering van lichamelijke opvoe- Schooiïffj&Mjtfi ding zal de voorzitter met directeur en leeraren en de heer J. Bongertman een bespreking houden. Daarop volgde sluiting. RECHTZJKm. DE MOORD TE BENNEKOM. De rechtbank te Arnhem heeft een psy chiatrisch onderzoekgelast naar de geest vermogens van J. Hoek, den verdachte in de Bennekomsche moordzaak. De voorloopige hechtenis van den verdachte is weer met 30 dagen verlengd. LANDBOUW EN VEETEELT. PAASCHVEE-TENTOONSTELLING. Op het terrein der Rotterdamsche vee markt is Dinsdag de jaarl. Paaschvee- tentoonstelling gehouden. Ook uit Zee land was best vee van het Hollandsche veeslag ingezonden. Kampioensprijs, Gou den medaille, uitgeloofd door het ge meentebestuur van Rotterdam, C. van Oeveren, Zierikzee. Voor den fijnsten en zwaarsten os, uitsluitend met hard voe der gemest, afgewisseld: le pr. C. van Oeveren, Zierikzee; 2e pr. M. J. Klompe, Bruinisse. Voor den fijnsten en zwaarsten stier, onverschillig van welken leeftijd: 3e pr. A. Schell, Zierikzee. AANBESTEDINGEN. MIDDELBURG. Door Gedeputeerde Sta ten is heden aanbesteed het bouwen van een aanlegsteiger met steigerdam te Sta- venisse. Raming f 104600. Laagste in schrijver was de N.V. „Concordia" _te Papendrecht voor f 108500. KERkNlEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Tholen (toez.), H. K. Wulleu5berger tc Noordelooa. RADIONIEUWS DE ZENDTIJDVERDEELING. - De Min. van Waterstaat heeft mede werking gevraagd aan de betrokken om- roepstations tot de volgende oplossing: De één-Meidag blijft gereserveerd voor de V.A.R.A., de avond van den dertigsten April, de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, wordt gehalveerd, het eerste ge deelte voor de V.A.R.A., het tweede voor de A.V.R.O. De minister is erkentelijk voor de medewerking in dezen van de A.V.R.O. en tracht thans de V.A.R.A. tot den wederdienst te bewegen, haar Zaterdag avond van den 19en April verjaar dag van Z-.K.H. Prins Hendrik met de A. V. R. O. te ruilen voor een anderen avond, die voor haar bijzondere waarde bezit. Het bestuur van de V.A.R.A. heeft, naar wij in „Het Volk" lezen, besloten, op den vooravond van. den 1 Mei-dag, de A. V. R. O. slechts in de gelegenheid te stellen uit te zenden van 71/2 tot 9 uur en n*e* af te staan, zooals de minister van Wa terstaat had verzocht, het tweede ge deelte van den avond van 30 April. Eveneens heeft de V.A.R.A. afgewezen het verzoek van de .AV.R Oom de beschikking te krijgen over den avond van 19 April, den verjaardag van Prins Hendrik. VERSCHILLENDE BERICHTEN. OVERVAL. Zaterdagavond is de 30- jarige filiaalhoudster J. van V., uit de Laurierstraat te Rotterdam, in dienst bij de coöperatie „Vooruitgang", van den winkel van deze instelling aan den Groe nen Hilledijk naar haar woning gegaan. Zij had de ontvangsten van dien dag, een bedrag van ongeveer f700, in een tasch bij zich. In de Laurierstraat zijn opeens twee mannen naar haar toege komen. De een gaf haar onverhoeds zulk een slag op het hoofd, dat zij languit op straat viel; den ander poogde haar de tasch te ontrukken. Toen de juffrouw luidkeels om hulp ging roepen, zijn beide mannen gevlucht, maar korten tijd daar na aangehouden. De aangehoudenen ble ken te zijn de 28-jarige lasscher G. P. en de 32-jarige losse werkman H. T., twee recidivisten. Aanvankelijk ontken den beiden, maar Zondag hebben zij een volledige bekentenis afgelegd. Zij zijn opgesloten. NOODLOTTIGE AANVARING. Nabij Walsoorden heeft Zondagmorgen onge veer 7 uur een aanvaring plaats gehad tusschen het uitgaande Duitsche stoom schip „Aller" en het tanklichterschip „Kura", dat werd gesleept. De „Kura" (schipper Nortier), afkomstig uit Rieme, bij Gent, en op weg naar Antwerpen met een lading olie, is gezonken. De vrouw van schipper Nortier is verdron ken. De schipper en twee knechts kon den zich tenauwernood redden. De „Ku ra" is in twee stukken gebroken. FELLE BRAND. In den nacht van Za terdag op Zondag heeft een hevige brand gewoed in het fabriekscomplex van de N.V. Broekman's Schoenindustrie te Tilburg. Toen de brandweer ter plaatse kwam, had het vuur reeds een grooten omvang aangenomen. Het woedde vooral in de magazijnen, waar een groote voor raad ruw materiaal en grondstoffen op geslagen lag; er stond 0. m. een groote voorraad afgewerkte schoenen, naar schatting van wel 30 a 40 duizend paar. De brandweer greep direct krachtig in. Dank zij den gunstigen wind was het gevaar voor de omliggende en belenden de perceelen vrij gering, ondanks den stuivenden vonkenregen, die de wind af en toe de lucht injoeg. Zondagmorgen tegen half zes kon de brandweer in rukken. De schade wordt op 6 7 ton geschat. DOCDELIJK ONGEVAL. Maandag is een 15-jarige jongen te Linschoten op treurige wijze om het» leven gekomen. Nadat hij was wezen eggen, zou hij met paard en eg huiswaarts keeren. Hij is daarop op de eg gaan staan om zich zoo mee te laten trekken. Door onbe kende oorzaak is hij komen te vallen met het gevolg dat het paard hem mee sleepte. Toen het paard op het erf aan kwam, was de jongen zoodanig gewond dat hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleed. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Maandag- avond ontstond op de Feyenoordkade te Rotterdam ruzie tusschen vijf mannen. Zij waren in twee groepen verdeeld, een van drie en een van twee mannen, die weldra tot handtastelijkheden overgingen. Plotseling gingen twee hunner op den loop, waarna de een, die achterbleef, zijn tegenstanders met een mes te lijf ging en hen zware verwondingen toe bracht. Een 38-jarige man kreeg eenige steken in den buik en een 25-jarige man een steek in de rechterzijde, twee steken in het zitvlak en een steek in de rechter- long. Op het hulpgeroep van eenige voor bijgangers snelden eenige politie-agenten toe, die den dader arresteerden. De beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. ZWARE MISHANDELING. Dinsdagavond is in het café van B. aan den Oppert te Rotterdam con .uAniiijvoiitij Antctnr.n (uo. schjn twee bezoekers, waarbij de een den ander, den 33-jarigen J. D. van Spree, uit den Hang, met een mes te lijf is gegaan. Van S. heeft zes steek wonden opgeloopen, waarvan een vrij ernstig. Per auto van den geneeskundi gen dienst is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij ter stond naar de operatiekamer is gebracht. De dader J. M. L. C. uit Eindhoven is een oude bekende van de politie en heeft reeds een gev.str. van 6 jaar uit gezeten wegens doodslag op een mare chaussee. Hij ontkent gestoken te hebben, maar het in beslag genomen mes heeft hij als zijn eigendom herkend. Tal van getuigen hebben hem herkend en allen beweren te hebben gezien, dat C. het mes uit den zak heeft gehaald en heeft gestoken. *C. is opgesloten. ff AN HEINDE EN YEK Op Kioesjioe (Japan) heeft een ern stig spoorwegongeluk plaats gehad, waar bij 17 personen werden gedood. Geble ken is dat door een noodlottige ver gissing de tender van de locomotief van den verongelukten trein geladen was met kolen, waardoor een groote hoeveelheid dynamiet gemengd was. Op een meer bij Varde in Jut land (Denemarken) vond een ernstig on geluk plaats, dat vier menschenlevens kostte. De broer van een scheepsbouwer ging een pleiziertochtje over het meer maken en noodigde drie jongelui van 17 tot 27 jaar oud uit om met hem mee te gaan. Midden op het meer sloeg de boot om en de inzittenden verdron ken vóór dat men hun hulp kon bieden. De Indische regeering heeft Gandhi's zoon en andere nationalisten in hechte nis genomen, maar Gandhi zelf, toen hij aan de kust zout won, onaangetast ge laten, zulks naar het schijnt op grond van het feit, dat het daar ter plaatse gewonnen zout oneetbaar is en hij dus geen inbreuk op het zoutmonopolie ge maakt heeft. Gandhi zou daardoor zeer teleurgesteld zijn, omdat hij alleen van zijn martelaarschap een scherpen invloed op de Britsche bevolking verwachten kan. Zaterdagmiddag is in een der druk ste straten van Warschau een roofover val gepleegd op een wissel- en loterij- kantoor. Toen de eigenaar op een ge- gcvei moment alleen in den winkel was, kwamen twee goed gekleede mannen binnen. Een van hen trok een revolver en schoot den man neer. Een buit van ruim 20,000 zloty viel den onverlaten in handen. De daders slaagden erin, om, begeleid door een jonge dame, in een taxi te ontkomen. Uit nadere berichten uit Abessynië blijkt, dat negus Tafari, zijn rechten op den troon heeft moeten verdedigen te gen den vroegeren gemaal van de over leden keizerin, die in strijd om de macht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1