Zierikzeesche NieuwshodB B IJ VOEGSEL Uit Stad an Provinoia. FEUILLETON. bdioaniMf* bij dt fin Maindig 7 April 1930, M. 11987. ZIERIKZEE. Zooals bekend viert ons stedelijk muziekcorps „Kunst en Eer" Woensdag 23 April haar eeuwfeest, dat wat haast vanzelf spreekt niet onopgemerkt kan en zal voorbijgaan. Bin nenkort hopen we in een feuilleton eenige interessante bizonderheden over dit be kend gezelschap in ons blad mede te deelen. Thans volstaan we met de ver melding van het programma voor ien herdenkingsdag. 1. Des morgens 91/2 ure zal door het gezelschap een krans worden gelegd op het graf van wijlen den heer Klimmer boom. Bij terugKomst dezer plechtigheid zal op de tent in het Havenpark koraal- muziek worden uitgevoerd. 2. Des morgens 11 ure muzikale wan deling door de stad, waarna het gezel schap zich naar het Stadhuis begeeft, waar het officieel zal worden ontvan gen dpor het Gemeente-Bestuur. 3. Des namiddags 3—5 ure zal re ceptie worden gehouden in de Socië teit „Concordia". 4. Des avonds 8 ure groot Feest-Con- cert in de feestelijk verlichte zaal van hótel „Juliana" met welwillende mede werking van het „Zierikzeesch Strijk orkest" en de „Vereeniging voor Kamer muziek". De avond wordt geopend met een Feestrede van den voorzitter van het gezelschap. Daarna enkele nummers door „Kunst en Eer" en vervolgens de ge zamenlijke strijkorkesten onder leiding van den heer Joh. F. A. Theewis en den heer A. van den Houten. De avond zal besloten worden met een bal. Dit feestconcert is uitsluitend toe gankelijk voor de Donateurs van „Kunst en Eer" met hunne dames en genoodig- den. Van bevoegde zijde meldt men ons: Bij missive van den Minister v. Finan ciën van 2 April 1930, no. 151 d.b. is gelegenheid gegeven aan houders van kwartaalstaten voor de wegenbelasting geldig vanaf 1 Maart tot 30 April om zonder verlies van betaalde maanden voljaarskaarten vanaf 1 Mei te verkrij gen tegen inlevering van die kwartaal- kaarten, een nieuwe ingevulde aangifte en tegen bijbetaling van resp. 11 of 10 twaalfden van het voljaarstarief. Belang hebbenden dienen zich daartoe tijdig tot den Ontvanger der directe belastingen hunner woonplaats te wenden. v ONDERWIJS. ZIERIKZEE, 4 April. Avondschool voor Vakonderwijs. Diploma's en bevorde ring van leerlingen. In tegenwoordigheid van het bestuur, werd door den voor zitter, Mr. S. R. Bakker, het diploma van den 5-jarigen cursus uitgereikt aan de leerlingen: C. S. van den Berg, C. Berrevoets, J. Gillesse, J. M. Mabelis, M. L. van der Schelde en M. J. van Ves- sem, Zierikzee; P. A. Boot, Zonnemaire; J. K. Deurloo en P. J. Deurloo, Ooster- land; M. P. van der Klooster, J. C. Malepaard en J. A. Verhoeff, Brouwers haven; W. J. Radewalt en J. L. Tiele- man, Nieuwerkerk en A. P. van der Weele, Noordgouwe. Met aanteekening op het diploma voor 1 jaar vervolgonderwijs: J. G. v. Maa- nen en J. Schouls, Zierikzee. Bevorderd werden van de le naar de Eanlga harinnaringan aaa hat huis op de Oude Haven A 148. Het oude centrum van Zierikzee lag rond de Sint Lievens Monsterkerk, den toren en het 's-Gravenhofmaar reeds in de 14e eeuw deden aanzienlijken en vermogende kooplieden huizen bouwen aan de beide zijden der Oude Haven, welk stadsgedeelte vermoedelijk tusschen 1320 en 1330 aan de bebouwde kom was toegevoegd en door wallen en poorten werd afgesloten. Het behoeft ons dus niet te verwon deren, dat wij reeds vroeg aanzienlijke personen op de Oude Haven gevestigd vinden, wijl het voor de meesten hunner rwegens hunne handelszaken gemakkelijk was schepen voor de deur te kunnen doen laden of lossen. Vele groots wo ningen bezaten dan ook gewelfde kel ders, waarin handelswaren werden opge slagen en kon iemand door-aankoop zijn huis vergrooten met een naastgelegen perceel, dan'bleef zulk een dubbel ge bouw gewoonlijk bij volgende geslachten in gebruik. Tengevolge van de groote vernieling waaraan het oud-archief van Zierikzee in Februari 1811 heeft bloot gestaan, toen stadsrekeningen, registers van overdracht van goederen en andere stukken voor scheurpapier zijn verkocht, missen wij de noodige gegevens om van openbare of bijzondere gebouwen uit vroeger eeuwen een aaneengeschakeld geschiedkundig overzicht te geven en moeten wij ons tevreden stellen' met enkele nog tot ons gekomen berichten, welke een klein licht puntje vormen in het schemerdonker ver leden van het oude Zierikzee. Aangaande de eigenaars of bewoners 2e klasse: M. J. Bal en C. L. Verwijs, Bruinisse; J. J. Beijc, Oostèrland; C. W. Berrevoets, P. Bilius, J. G. Jonker, J. P. Kouwenberg en J. C. Verschuur, Zierik zee; J. W. Boot, Ouwerkerk en P. F. Brandenburg, Brouwershaven. Van de 2e naar de 3e klas: A. van den Berg, L. J. Schults, W. J. Schults en Th. Sies, Zierikzee; J. Deurloo, Oostèr land, A. W. Jumelet, Bruinisse; J. de Meij, Serooskerke en J. C. van de Velde, Brouwershaven. Van de 3e naar de 4e klas: M. Krij ger, G. Verloo en A. de Vin, Zierikzee; A. M. van der Maas, Duivendijke; M. P. Mol, Nieuwerkerk; C. B. v. Strien, Brouwershaven en J. C. v. d. Velde, Dreischor. Van de 4e naar de 5e klas: J. J. Ca- pelle St.z. en A. M. Jumelet, Bruinisse; J. Deurloo, Oostèrland; L. A. P. van Dijke, Dreischor; M. A. van Dijke, C. H. de Graaf, A. H. Hage, A. C. Koster en J. Verkaart, Zierikzee; R. J. Hubregtse, Ellemeet; C. de Jonge en S. v. Wouwe, Brouwershaven; J. L. de Keizer en C. Kloet, Noordgouwe en M. J. v. Mourik, Kerkwerve. ONTWIKKELING VOOR VOLWASSENEN. Naar „De Msb." verneemt, is onder voorzitterschap van den oud-minister van Onderwijs, dr. De Visser, een commissie gevormd, die beoogt een onderzoek in te stellen inzake het vraagstuk der ont wikkeling voor volwassenen hier te lande* Bij de vereenigingen, die zich op dit ge bied bewegen, zal een uitgebreide en quête naar hun werkzaamheid en resul taten worden gehouden. Het moet in de bedoeling liggen aan de regeering rapport uit te brengen van de bevindingen der enquête. RECHT2AKE& FRAUDE. De hulpbesteller J. G. te Poortvliet, die als beambte aan het postkantoor te Tholen brieven met geldswaarde ver duisterde en poststukken vervalschte werd in hooger beroep door het Ge rechtshof te 's-Bosch veroordeeld tot 6 maanden gev.str. De rechtbank te Breda had verdachte veroordeeld tot 10 maan den gev.str. DE MOORD OP DE VELDWACHTERS TE GROOTEGAST. Donderdag 3 Mei, 's morgens 10 uur, wordt voor het hof te Leeuwarden de behandeling van de moordzaak te Groo- tegast voortgezet. Er zijn 30 getuigen gedagvaard. LANDBOUW EN VEETEELT. VEILINGCIJFERS. Blijkens het verslag over 1929 is de totale omzet van de veilingen, aangeslo ten bij het Centraal Bureau der Veilin gen, in genoemd jaar f 100,240,459 ge weest. Het omzetcijfer voor Zeeland was in 1929: f 2,712,261. De totale waarde van den geheelen tuinbouwexport heeft in 1929 bedragen f 87,744,000. Het totale gewicht van alle uitgevoerde groenten en vruchten beliep tezamen: in 1929 730,223,000 K.G. BESPUIT THANS UW VRUCHTBOOMEN. Van belang voor de voortbrenging van eerste kwaliteit fruit zijn de voorjaar* en zomerbespuitingen, omdat deze dienen moeten, om de schurftziekte te bestrij den, die de z.g, roestvlekken op appels en peren veroorzaakt, welke het fruit in kwaliteit zoo zeer doen dalen. De eerste bespuiting moest uitgevoerd worden kort voor den bloei, als de z.g. bloemknoppen (egienlijk zijn het gemeng de knoppen) zijn los gegaan, de afzon derlijke bloemknopjes vrij staan en de kleur der bloemblaadjes juist begint van het heerenhuis op de Noordzijde der Oude Haven, nu gemerkt A 345, vonden wij het volgende: In 1490 werd het vermoedelijk bezeten en bewoond door Philip Oelenzoon, die tot 1517 als schepen van Zierikzee voor komt en 18 Aug. 1530 overleed. Zijn schoonzoon Jan Hermansz. de Huijbert wordt in 1543 als eigenaar vermeld en hij zal er vermoedelijk wel tot zijn over lijden dat 30 Mei 1573 plaats vond, ge woond hebben. In 1543 wordt hij onder de groote kooplieden der stad genoemd, die uit handelswinsten 1500 Carolus-gul- dens per jaar trokken. Hij was burge meester, schepen en raad van Zierikzee en werd als bewoner in dit huis opge volgd door zijn neef Ocker Cornelis Oc- kersse, mede schepen, raad, burgemeester enz. van Zierikzee en opperdijkgraaf van Schouwen van 1580 tot zijn overlijden in Mei 1597. In den omslag der oorlogs schatting ten bate der Spanjaarden in 1576 was hij voor f 2700 aangeslagen. Zij i 2oon Willem Ockersse, geb. 1559, bewoonde na hem deze woning, die ver moedelijk toen al uit 2 huizen bestond. Hij was evenals zijn vader schepen en raad enz. van Zierikzee en van 1597 tot zijn overlijden op 27 Mei 1612 ópper- dijkgraaf van Schouwen. Hij was reeds 45 jaar, toen hij in 1604 belijdenis van den Hervormden godsdienst deed; maar zijn kinderen schijnen Roomsch-Katho- liek gebleven te zijn. Een dochter Levina Ockersse bezocht met haar man Corne lis van Beresteijn Jeruzalem. Nog in 1622 worden de erfgenamen van Willem Ockersse als bewoners genoemd, maar reeds in 1651 was erin gevestigd Jacob LaurensZ. van Keetenburgh, geb. in 1617, die raad en thesaurier der stad was en 12 Maart 1667 in dit huis over feed, terwijl zijn weduwe, Cornelia Sta- venisse, hem 11 dagen later in den dood volgde. Gelijk zulks bij regeeringsperso- nen en aanzienlijken gebruikelijk was, zichtbaar te worden. Men kan dan spui ten met Bordeauxsche pap (li/g K.G. kopervitriool en 1 k.g. kalk op 100 1 water). Na de vruchtzetting moet de tweede bespuiting worden uitgevoerd met Cali- fornische pap (1 deel pap en 40 deelen water). Wanneer echter tevens de worm stekigheid bestreden moet worden, dient de tweede bespuiting direct na den bloei plaats te hebben met toevoeging van 0,3 pCt. loodarsenaat aan de Calif, pap. Een derde bespuiting met Californische pap 1 40 is gewenscht 3 a 4 weken na de tweede bespuiting. De vruchtjes hebben dan de groote van een okker noot. RADIONIEUWS. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. De Radioraad heeft een nieuw advies ingediend, dat in hoofdzaak gelijk is aan het eerste. In dit tweede advies wordt het aandeel van den V.P.R.O. (Vrijz. Prot. Radio Omroep) in de 5 pCt. „diversen" gefixeerd op acht uur. De nu voorgestel de regeling zou voor één jaar moeten gelden. Heel erg eens is men het intusschen ook niet over dit advies geweest, want het wordt weer vergezeld van twee mih- derheidsnota'séén -van „links" en een van „rechts". SPORT. MOTORCLUB „SCHOUWEN-DUIVELAND". In de duinen van Renesse werd Zon dag j.l. een tweede terreinrit van de Motorclub Schouwen-Duiveland gehouden. Ondanks het tamelijk gure weer en de geringe opkomst der leden (er meldden zich slechts 6 mededingers aan) werd omstreeks 2 uur bij hotel Kappers ge start. Doordat de, de aandacht trekken de, gele contrölevlaggetjes des morgens al neergepoot waren, bevond zich een groote menigte Renessesche belangstel lenden ter plaatse, die gedurende den wedstrijd nog regelmatig toenam. De hindernissen bestonden uit een greppel, die in de lengte doorreden moest wor den en een paar steile mulle duinhellin gen. Het gekozen terrein was van ge ringe afmeting, daar de rit deze keer speciaal op non stop gebaseerd was. Piijswinners werden: C. Rood, met 10 strafpunten (werkelijk een mooie pres tatie) als eerste, A. de Rijke en A. D. Constandse, resp. als tweede en derde. Met voldoening kan de club op deze sportieve middag terugzien, en het be stuur spreekt de wensch uit dat vele niet-lid zijnde motorrijders op Schouwen en Duiveland zich als lid zullen opgeven, opdat de zoo aantrekkelijke motorsport op ons eiland op een hooger peil moge komen als tot heden toe het geval is geweest. VAN HEINDE EN VER. Koningin Victoria van Zweden, die reeds lang in Italië verblijf hield ten behoeve van haar wankele gezondheid, is Vrijdagavond te Rome op 67-jarigen leeftijd overleden. Haar stoffelijk over schot wordt per specialen trein naar Zweden overgebracht. De keizerin van Abessynië, de doch ter van Koning Menelik II, is op 54-j. leeftijd overleden. Zij wordt opgevolgd door Taffari, die reeds lang in naam de feitelijke heerscher was in Abessinië. Ras Tafari is 39 jaar oud. Uit Santiago (Chili) wordt gemeld, dat de walvischvaarder „Balen A" ge durende een orkaan in de buurt van Leboe is vergaan. Men gelooft dat de werden deze echtelieden met een wapen begraven. Het huis bleef onverkocht, maar het werd voor f 180 'sjaars verhuurd aan Mr. Ccinelis Stavenisse, raad en thesau rier der stad, geboren 1640, die 2 Febr. 1687 overleed, zonder kinderen na te laten. Of zijn weduwe Cornelia de Huij bert (1647—1718) er nog bleef wonen, is niet gebleken. In 1732 werd het huis betrokken door den vermaarden Doctor Job Baster, die er tot zijn overlijden op 6 Maart 1775 woonde en geen kinderen naliet. In 1758 erfde hij van den raad en oud-burge meester Willem van den Busse, tegen inbreng van f 4000, „het Zonnehof" bij het Vrije, in welks vijvers door hem de bekend geworden Chineesche goudvisch of Kin-yu gekweekt werd. Baster ver kocht kort voor zijn overlijden zijn bui tenplaatsje bij Schuddebeurs, genaamd „Buitenzorg", aan Mr. Iman van den Bróeck en bemaakte bij testament d.d. 29 Jan. 1774 aan het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, het buffet ge maakt van horens, schelpen en zeegewas sen en staande in het groote voorsalet. De weduwe van Dr. Baster, n.l. zijn 2e vrouw Jacoba Vink, verkocht het „Zonnehof" in April 1775 aan Dr. D. A. Massis en het huis in September van genoemd jaar aan Willem de Jonge van Ellemeet, drossaard van St.-Maar- tensdijk en Scherpenisse en in eerst genoemde plaats toen wonende. Blijkbaar had deze plan zich weder te Zierikzee te vestigen, waar hij tevoren eenige be- stuursbetrekkingen had bekleed, maar aanvankelijk verhuurde hij het gebouw nog aan den schepen en raad Apollonius Cornelis Kempe, die in dit huis 7 Aug 1780 overleed. Daarna heeft de heer de Jonge van Ellemeet, vermoedelijk tus schen 1780 en 1785, het huis doen ver bouwen en in dien staat laten brengen, zooals het voorhuis zich nog vertoont uit zestien koppen bestaande bemanning is omgekomen. Er is wrakhout aan land gespoeld. Torpedojagers zijn op weg naar de plaats der ramp. VERSCHILLENDE BERICHTEN. 1 CAFÉ PER 25 INWONERS. Blijkens een kort verslag in de Tel. van den Ge meenteraad van Roermond, waar oud minister Waszink burgemeester is, kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om het aantal vergunningen te verlagen van 53 op 45. Volgens burgemeester Was zink bezit Roermond op het oogenblik per 100 inwoners één café. Indien men de bevolking van het groot Seminarie, kloosters, kostschool en zeer jeugdige personen aftrekt, komt men tot één café per 25 inwoners. Dit aantal achtte de burgemeester van funesten invloed op de moraliteit van de stad. Z.i. is dit zeer groote aantal hoofdzakelijk te wijten aan de bierbrouwerijen en bierbottelaars, die het aantal lokaliteiten steeds opdrijven. De raad ging echter met het voorstel van B. en W. zooals het werd ingediend niet accoord, waarop mr. Waszink verklaarde dat indien het voorstel niet werd aan genomen, hij alleen de noodige maat regelen in dezen zou treffen, omdat de burgemeesterlijke macht hiertoe nog groot genoeg is. BURGERLIJKE STANDEN. Over de maand Maart. KERKWERVE. Geboren: 29, Johanna Maatje, d. van W. v. d. Meet en |M- A. Vis. HAAMSTEDE. Gehuwd: 7, Simon Ge- leijnse, 23 j., en Dana Jacomina de Jonge, 21 j. BURGH. Geboren: 22, Pieter Gerardus, z. van Abraham de Munnik en Willemijn- tje Hogenstein. NOORD WELLE. Geboren: 28, Bastiana, Suzanna, d. van Bastiaan van Wingen en Suzanna Dina Tolhoek; 22, Maatje Maria Marina, d. van Johannes Verboom en Lena Zijta. Overleden: 9, Anthonie van der Maas, 59 j., echtg. van Jacoba Francina v. d. Velde; 2 Anthonie Oosse, 24 j. jm.; 23, Marinus Kosten, 71 jaar, echtg. van Eli zabeth Verton; 2, Jacoba Verwest, 79 j., wed. van Anthonie Verjaal. BROUWERSHAVEN. Geboren: 20, Ja- komijntje, d. van Willem Jan Boot en Anna Wilhelmina Kloet. Overleden: 9, Jacomina Annétje van Tiggele, 6 m.; 13, Willem van Beveren, 79 j., wedn. van Lena Arnold;' 28, Wil lem Kloet, 66 j., wedn. van Suzanna van Sluis. NOORDGOUWE. Geboren: 6, Jacomina Johanna, d. van J. N. Viergever en C. J. van Leeuwen; 27, Adriaan Martinus, z. van J. J. de Bruijne en M. W. Verhage (te Zonnemaire). Overleden: 10, Kaatje de Jonge, 86 j., echtg. van K. van der Cingel; 13, Jan Bij de Vaate, 83 j., echtg. van W. den Boer; 20, Vredenrijk Maarten Krepel, 61 j., echtg. van Elise C. de Oude (van Zierikzee); 20, Maatje Adriana Boogerd, 54 j., echtg. van Pieter M. Panny (van Zierikzee). OOSTÈRLAND. Geboren: 3, Marcelis Johannes, z. van Joh. Verhoek en D. van Dommelen; 14, Hendrina, d. van J. Meerman en H. J. Scherpenisse; 27, Wil lem Jasper, z. van C. van Dijke en J. Stoutjesdijk; 30, Cornelis, z. van Jan Stouten en G. Tak. Gehuwd: 14, Anthonie de Bruine, 48 j., wedn. van P. P. Hoek en G. Stouten en Hendrika v. d. Weele, 32 j., (van Duivendijke). ST.-PHILIPSLAND. Geboren: 2 Pieter en zooals de inwendige inrichting tot 1916 was. Maar op 23 Nov. 1785 verkomt hij het huis met de achtergelegen stalling voor f 8000 aan Gijsbrecht de Jonge, die als toebeding nog f 2000 betalen moest voor behangsels, losse penantspiegels, schilder- en schoorsteenstukken, gaas- en valgordijnen in de voor- en achtersalet ten, groene zittingen, penanttafels, enz. Gijsbrecht de Jonge behoorde niet tot de aanzienlijke regeeringsfamilies van dien naam alhier, maar was een gefor tuneerd man, die in 1774 van Mr. An- dries Heshuijsen de buitenplaats „Ypen- hove", toen groot 14 gemeten 156 roe den, kocht. Het daarop staande heeren huis werd in 1834 voor afbraak verkocht, maar het bosch bleef tot 1874 voor de Zierikzeeënaars een gezochte wandel plaats, toen de familie van Dongen het deed rooien. Hij overleed in Januari 1795 en liet aan zijn kinderlooze weduwe Aletta Bus- tijn den Boer (een zuster van burgemees ter Frederik Willem Jan den Boer) een vermogen na van f 287,000. Zij hertrouw de 15 Febr. 1796 met Ds. Jacobus van Dongen, die toen het beschreven huis A 345 betrok. Deze predikant, alhier ge komen van Steenbergen en bevestigd 26 Oct. 1794, werd 17 April 1810 emeritus en overleed 26 Jan. 1814. Hij werd 1 Febr. d.a.v. in de St.-Lievens Monster- kerk begraven en was de eerste, die na het verbod van het Fransch bestuur om in kerken te begraven (Febr. 1811) in dat bedehuis werd ter aarde besteld. Een kleinzoontje van hem werd 19 Dec. 1828 in hetzelfde graf bijgezet en was de laatste persoon die in de kerk werd begraven. Zijn geschilderd portret berust nog onder den heer A. C. van der Vliet alhier. De weduwe Aletta Bustijn den Böer overleed in ons huis 2 Juni 1829 en haar zoon, Mr. Eliza Adriaan van Dongen, betrok toen deze woning, tot hij in 1884 Leendert, z. v. Jan Willem van Dijke en Cornelia Westbroek; 5 Maria Janna, d. v. Adriaan Marinus Steijn en Jozina Iden Braber; 5, Margaretha Maria, d. v. Pieter Dingeman den Braber en Jannetje Adriaantje Felius; 25, Adriaantje, d. v. Cornelis Mattheus Stouten en Maria Ja coba Reijngoudt. Gehuwd: 14, Cornelis Meijer, 36 j., weduwn. van Janna Verwijs en Maatje Maria van der Male, j.d., 26 j.; 28, Cor nelis Marinus Verwijs, j.m., 18 j. en Leun- tje Noorthoek, j.d., 19 j.; 28, Cent Reijn goudt, j.m., 27 j. en Neeltje Hooglander, j d-, 24j. IQverleden: 5, Anthonie Jagt, 55 j„ echt genoot van Jannetje van Driel; 29, Hen drina Christina Geluk, 92 j., wed. van Jan Maan de Kok. ST.-ANNALAND. Geboren: 1 Jannetje Francina, d. v. J. Scherpenisse en van S. Stols; 1, Wilhelmina Elisabeth, d. v. M. Keur en van P. A. Polderman; 7, Witte Jacob, z. v. A. M. Goedegebuure en van J. P. Goedegebuure; 9, Adriana, d. v. J. van den Ouden en van A. Kalle; 10, Marinus, z. v. J. Westdorp en van C. van der Jagt; 15, Eliza Mattheus, z. v. S. Snoep en van J. J. van Poortvliet; 22, Johanna, d. v. M. van der Klooster en van M. P. Quist; 30, Janna, d. v. J. Moerland en van M. van Vossen. Overleden: 29, Jacobus Leendert van Poortvliet, 28 j., ongehuwd. ST.-MAARTENSDIJK. Geboren: 16, Ma rinus, zoon van M. den Engelsman en C. Snoep; 22, Janna Maria, dochter van J. P. Opree en van H. C. Joppe. Getrouwd: M. A. Carol, j.m., 24 j. en M. W. de Haan, j.d., 22 j. Overleden: 2, T. Caashoek, 92 j., wed. van J. Knuist; 10, J. Hage, 86 j., wed, van J. Hage; 18, J. Zwagemaker, 80 j., weduwn. van A. van As; 21, A. Knuist, 89 j., weduwe van H. Charpentier; 24, Maatje Jacoba, 6 j., d. v. A. P. Geluk en W. P. Kloet; 28, J. G. van Oeffelen, 62 j., echtgen. van M. Kloet; 30, A. Hartog, 59 j., echtgen. van A. van den Hoek. THOLEN. Geboren: 6, Cent, z. v. J. M. Quist en W. H. Donken; 8, Eva, d. v. A. Maasman en J. C. van Elteren: 16, Mattheus, z. v. L. M. Moerland en H. J. Verkamman; 20, Johannis Corne lis, z. v. J. Schot en T. Bout; 25, Joj- hanna Tona, d. v. J. Schot en M. Baaij; 26, Cornelis, z. v. J. Schot en G. Elen- baas; 26, Abraham, z. v. M. van Zetten en L. H. Baaij; 21, Levenloos aangegeven kind van K. C. Deurloo en W. C. Jansen. Gehuwd: 6, C. M. Kegge, 57 j. en J. A. Ribbe, 52 j.; 6, J. Jansen Cz., 27 j. en J. P. Quist, 27 j.; 20, H. Jansen Pz., 27 j. en E. Jansen Cd., 24 j.; 27, J. W.. Quist, 26 j. en C. Moerdijk, 23 j. OUD-VOSSEMEER. Geboren: 3, Dina Helena, d. v. A. L. v. d. Jagt en H. J. van Driel; 6, Cornelis, z. v. M. Minheere en C. de Weijze; 10, Cornelia Christina, d. v. A. Hommel en M. Nuts; 11, Pieter- nelia Jacomina, d. v. J. van Driel en M. Voshol; 16, Martinus, z. v. J. Bos- ters en M. P. Boogaart; 16, Petrus Adri- anus Jacobus, z. v. D. M. van der Zan- de en C. G. Schoep; 20, Adriana Pieter-, nella, d. v. C. Potapel en J. van Haaf- ten. MASKTBKRNJUTE» CoOperaUere Telling ïlerlkiee. Veiling van 4 April. Hollaert 19; ermgaard 16—20; kleiperen 11—19; witlof 8—17; boonen 18; spina zie 20; raapkool 3; per k.g.; aardappels f 1—1,50; poters f 0,46—0,65; kroten f0,50 wijnpeeën f 0,90—0,95; p. 100 k.g.; bloem kool f 6,05; per 100 stuks; narcissen f 3,20; prei f 1,20—9,80; rabarber f 12; selderij f 0,75—2; per 100 bos. metterwoon naar Wageningen vertrok. Hij was gehuwd geweest met Johanna Mogge Pous, de laatste afstammelinge dier eeuwenoude Zierikzeesche familie, met wie dit geslacht 27 Sept. 1875 te Ginneken uitstierf. Na Mr. E. A. van Dongen was bewoner van het huis: Mr. Jacobus Boeije (1790— 1865) van 1836 tot 1850. Hij was kanton rechter en procureur. Op hem volgde Jhr. Mr. Jacobus Schuurbeque Boeije (1815 —1887) en zijne weduwe Wilhelmina Ca- tharina Jacoba van Dongen (1816—1911). Hij was advocaat, houtkooper en boek houder der Zeeuwsche Brandwaarborg maatschappij. Hun zoon Jhr. Louis Wil helmus Adriaan Schuurbeque Boeije bleef nog eenigen tijd het huis bewonen, maar verhuisde in 1914 naar 's-Gravenhage. Het huis kwam toen in bezit van den aannemer J. H. Brandenburg, door wien het in 1916 werd verkocht aan den te- genwoordiger bezitter en bewoner, den heer Henri Everhard Beelaerts van Em- michoven, gemeente-ontvanger alhier. Deze heeft het perceel door inwendige verbouwing geriefelijker en gezelliger doen maken en alstoen is ook de groote gemetselde bak aan de stalling in de Hooge Molenstraat, welke daar in 1788 was geplaatst, opgeruimd. Er is wel eens gezegd, dat onze voor ouders niet gaarne van woning verwis selden en dat sommige perceelen echte familiehuizen waren. Uit het hierboven gegeven kort, doch niet volledig, over zicht van de geschiedenis van het huis wijk A 345 blijkt zulks inderdaad het geval te zijn, want de geslachten Oelen zoon, de Huijbert en Ockersse ter eene, en de Jonge, van Dongen en Schuurbeque Boeije, ter andere zijde, zijn samen veel langer dan een eeuw bewoners geweest van een deel of van het geheel van het beschreven gebouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 5