Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement; Maandag 31 Maart 1930. zierikzeesche courant. advertenties Inzending Advertentian ROOILIJNEN. uil Stad en Provincie, FEUILLETON. Het mslsje uit ds Stad. Schoonmaak jPrtjs per 8 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke cammen 5 cent. Vernohijnt Mnd., Wnad. en Vrijd. Tel. No. 32. - Poetgiro 137677. t»h 18 regels 60 ets., ram 4 regelfl en daarboven 90 ot«. per regel. Beolames 80 eta. p. regel. Bij eoutraet belangrijke korting. Intending op den dag Tan uit gare vóór 10 ure, uiterlijk 10 uur op du dag v. uitgaaf Gevonden voorwerpen: Een zakje beschuit; een rijwielplaatje; een kaart met scharen; een ulster; een kindermuts; een kinderhandschoen; een hemd; een motorhandshoen; een arm bandje; een passerdoos; een schildersmes. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat van 9 tot en met 23 April e.k. op de Secretarie dier gemeentj voor een ieder tsr inzage ligt: Een aan den Kaad ter vaststel ling aan te bieden algemeen plan tot vaststelling van rooi lijnen, cn dat eventueele bezwaren tegen dit plan vóór 30 April e.k. schriftelijk aan hun College moeten zijn ingediend. Zierikzee, 29 Maart 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C A'. BANNJNK, Burgemeester. P. F. W1TTERMANS Secretaris. BUITENLAND. LUDENDORFF CONTRA HINDENBURG. In zijn „Volkswarte" publiceert Luden- dorff een artikel over zijn vroegeren chef Hindenburg, hetwelk wederom een niet bepaald voornamen indruk wekt van het karakter van den oud-kwartiermeester- generaal. Onder den titel: „Herr Paul von Hindenburg" betoogt Ludendorff, dat de eerwaardige figuur van den veldmaar schalk eigenlijk een vervalsching van de geschiedenis beleekent. Aan het slot van dit voor den schrij ver zoo erbarmelijke artikel wordt ver klaard, dat generaal-veldmaarschalk von Hindenburg volgens de wetten van het oude leger het recht verbeurd heeft de veldgrauwe soldatenkleeding van 't oude leger te dragen. „Gedurende vier moei lijke jaren heeft veldmaarschalk in mili tair opzicht alles gedaan wat ik hem voorschreef maar aan deze woorden zal hij geen gevolg geven. De wereld geschiedenis echter weet hoe het oude leger over plichtsvervulling denkt". Generaal Ludendorff is in eigen oog de miskende vriend van het arme volk, -Hindenburg volgens"'hetnUéh"ongevoelige egoïst. Hindenburg, zoo verklaart Luden dorff dan, heeft op 9 Nov. '18 de be ruchte vergadering van de officieren bij eengeroepen; Hindenburg heeft den kei zer, zijn opperbevelhebber, de trouw van het oude leger opgezegd, terwijl ook reeds dradén van het hoofdkwartier naar de revolutie te Berlijn liepen; Hindenburg heeft zijn „obersten Kriegsherrn" den on- zaligen raad gegeven naar Nederland te gaan; Hindenburg heeft soldatenraden in het leger ingevoerd. Dat alles is in strijd geweest met de opvatting van plichts vervulling van het oude leger, doch ook in strijd met den plicht ten opzichte van het vaderland, want eerst daardoor is de uitlevering van de Duitschers aan de vijandelijke mogendheden mogelijk ge worden. Veldmaarschalk v. Hindenburg heeft liever in de grootste crisis van de Duitsche geschiedenis met zijn persoon de volle verantwoordelijkheid aanvaard voor de verwezenlijking en beveiliging van de revolutie en haar vreeselijke ge volgen. Daarmede heeft hij volgens Lu dendorff volgens de eere-code van het oude leger het recht verbeurd, het kleed van dat leger te dragen en het met zich in het graf te nemen. Aldus schettert Ludendorff erop los. Men had hem in de laatste jaren eigen lijk zoo'n beetje uit het oog verloren en hem zich te München laten verma maken met zijn „Volkswarte", schrijft de „Voss. Z."; maar deze uitval is toch een ongehoord schandaal en wekt algemeene verontw aardiging. ZIERIKZEE. Ds. D. A. Hoekstra, voor- Uit het Engelsch van H. A. Vachell. (Slot). 41 Ik zou je altijd hier in de vallei willen houden, Samantha, hier bij mij. Ik zou je willen vragen of je als mijn vrouw hier zoudt willen blijven. Zij wendde hel gelaat af. Hij zag, dat ze ontroerd en ontsteld was. Hij liet haar los en ze stonden beiden op. Ze keken elkaar recht in de oogen. Een verlammende schrik joeg door hem heen. Hield ze niet meer van hem? Hartstochtelijk riep hij uit: Ik kom toch niet te laat, of toch? Hazel is dood voor me, maar jij leeft, Samantie en ik wou, dat je je leven verder met mij wou deelen, en me hielp geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zaoht en blank door Purol. zitter der afdeeling Zierikzee van den Bond voor Staatspensionneering, opende Vrijdagavond de goed bezochte propa- ganda-vergadering met een hartelijk woord van welkom. Spr. herinnerde er aan, dat de beweging voor premievrij Staatspensioen op een heel moeilijk punt is gekomen. Bij de laatste algemeene ver kiezingen heeft men de hoop gekoesterd, dat het nu wel anders en beter zou worden met de zaak, die de Bond voor staat, omdat men verwachtte dat de nieu we regeering wel doordrongen zou zijn van de gedachte: Staatspensionneering. Die hoop bleek ijdel. Wel is iets ge geven en menigeen heeft gedacht, nu hebben wij het. Maar zoo is het helaas nog niet. Nog §0 a 40.000 ouden .van* dagen vragen om een pensioen in hun levensavond. Spr. waarschuwde zijn ge hoor, zich niet in slaap te laten wiegen bij den strijd om velledig Staatspensioen, al komt de regeering zoo nu en dan iets tegemoet. Nog is men niet 'gevor derd tot het groote doel, dat de Bond zich stelt en zoo lang dat niet het ge val is, zullen de leden moeten strijden en propageeren voor premievrij Staats pensioen! Spr. heette den inmiddels aangekomen propagandist J. Ossewaarde, welkom, die onmiddellijk het woord verkreeg om de idéé van het Staatspensioen uiteen te zetten. Wij hebben met belangstelling naar de met gloed van overtuiging uit gesproken propaganda-rede van den heer van Ossewaarde geluisterd. Diens woor den mochten ook de belangstelling wek ken van zijn aandachtig auditorium, dat zijn betoog met applaus onderstreepte. Veel nieuws over doel en streven meermalen met klem van redenen uit voerig in onze kolommen beschreven en uiteen gezet kon ook deze spreker niet geven, al was het van het bestuur goed gezien een propagandist te laten optreden, ten einde „de lampen bran dende" te houden. Zoo bood ook het propagandistische tooneelstukje, getiteld „Oude Antje", een welkome afwisseling. De dilettanten heb ben het boeiend stuk aardig vertolkt en vooral duidelijk, in sommige rollen, laten uitkomen, hoe noodig het Staatspensioen is en kan zijn voor hen, wier levenszon ter kimme neigt. Een welgemeend applaus viel den dilettanten ten deel, terwijl de dames bloemen werden aangeboden. Aan het einde dezer geslaagde pro- paganda-avond, dankte ds. Hoekstra den spreker voor zijn rede, de dilettanten voor hun tooneelspel, het strijkje voor de muzikale medewerking en sloot met een opwekking om mede-strijder (strijd ster) te worden voor het doel van den Bond voor Staatspensionneering. Gaarne kondigen wij een brochure aan, uitgegeven door de N.V. Stoom- Chocolade- en Cacaofabriek „Kwatta" te Breda, en welk geschriftje tot titel draagt: „Verkeersregelen voor jongens en meisjes". De Inspecteur van het L. O. en de commissaris van politie te Breda verleenden hun medewerking bij de samenstelling van deze brochure, die van pakkende teekeningen werd voorzien door den heer de Koo, architect te Rot terdam. Zeer zeker wordt door de uitgifte van dit geschrift een algemeen belang ge diend, daar het steeds toenemend snel verkeer, bizondere voorlichting der jeugd, omtrent de regels van den weg, eischt. Tot dusverre gaf de firma O. de Wiljes aan de verbruikers van haar kof fie en thee bij inlevering van een be paald aantal bons verschillende artikelen. Ten einde tegemoet te komen aan de wenschen harer cliëntèle, wordt voortaan ook goede en leerzame lectuur verschaft. De boekencatalogus bevat niet minder dan 427 nummers, „voor elck wat wils". De geregelde verbruikers van O. de Wiljes' artikelen kunnen ongemerkt in het bezit komen van een welvoorziene om wat van het mijne te maken, hier, waar we allebei thuis hooren! Ze fluisterde hijgend: Wacht even. Eens heb je me ge zegd, dat ik de allerbeste was. Maar wat drommel, dat ben je toch ook! Dat ben ik niet! Ik ben o, zoo slecht. Het scheelde niet veel, of ik had Hazel rustig dood laten gaan. Hij was verslagen, want hij herinnerde zich, wat Hazel hem verteld had e n wat toen zijn antwoord was geweest. Ik geloof er niets van! En toch is het zoo. Ik ben niet dadelijk naar haar toegegaan. Ik heb naar haar staan kijken, toen ze als een hoop vodden in de gang lag. Ik vind het ellendig om het te moeten vertellen, maar het is zoo. In mijn hart heb ik op dat oogenblik een moord gedaan. Haar toon kon niet anders dan over tuiging geven. George stak zijn kin voor uit en keek haar scherp in de oogen. Toen zei hij kortaf; Ik was van plan dien Stocker te vermoorden! bibliotheek. En, zooals begrijpelijk, zal ook het debiet der firma ongetwijfeld grooter worden, wat dan ook trouwens hare verwachting is. BRUINISSE. Vrijdagavond ontdekten de omwonenden, dat een ajuinhok, staande aan den Langenweg en toebehoorende aan A. v. d. Berge, in brand stond. Al spoedig stond het geheele hok in lich terlaaie, alsmede den inhoud, bestaande uit planken, palen, stroo en omrastering van een zevental andere uienhokken. Daar er toch niets meer te redden was kon men alles gerust laten uitbranden, doch daar de overvliegende vonken ernstig ge vaar opleverden voor het nabij gelegen hoefje van C. Bal, heeft men de motor spuit nog in gerèedheid gebracht. Het brandje alhoewel door den lagen wa terstand in de watergangen moeilijk wa ter was te krijgen was in korten tijd gebluscht. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade aan een en ander, geschat op pl.m. f 1000,wordt niet door verzekering gedekt. BSCaOSJKKK. EEN WONDERDOKTER VEROORDEELD. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft bevestigd een vonnis van den kanton rechter te Dokkum, die den wonder dokter van Rinsumageest veroordeelde tot f 300 boete wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. De recht bank te Leeuwarden had hem 1 maand hechtenis opgelegd. DOOD DOOR SCHULD. In den avond van Zaterdag 14 Dec. j.l. waren een paar opgeschoten jongens in Vledderveen (gem. Onstwedde) bij de woning van een man, die met zijn we derhelft naar een „ouderavond" was, zoo dat de dochter des huizes met een paar vriendinnen „op het huis moest passen". Toen de meisjes hen niet wilden bin nenlaten', werd besloten „de wichten bang te maken". Een der jongens vond een stuk kabeldraad en slaagde er in dat over de bovengrondsche draden van de electrische geleiding te werpen. Er kwam vuur vail de draden en de jongens gin gen aan den haal zonder te merken dat de dradëïï van de electrische. geleiding doorsmoltèn en op den grond kwamen. De gevolgen waren heel ernstig. Den volgenden rriorgen 'zag de 10-jarige Wil lem Hulshof de draden liggen en pakte een er van beet. Deze draad kwam toe vallig in contact met een der niet door gebrande draden, waarop nog stroom stond. Het knaapje werd door den stroom gedood. Een 18-jarige jongen stond Vrij dag voot de arr.-rechtbank te Winschoten terecht wegens hel veroorzaken van dood door schuld, want hij was het, die den kabeldraad over de geleiding wierp. De jongen had diep berouw en uit de ver- hooren bleek wel, dat hij en zijn ka meraden niet wisten, wat de gevolgen konden zijn en niet aan de mogelijkheid van ernstige gevolgen hebben gedacht. Het O.M. achtte de schuld bewezen en vond het feit zeer ernstig. In deze stre ken worden wel meer uit baldadigheid draden over de geleidingen geworpen. Hij eischte een jaar gev.str. De verde diger vroeg een voorwaardelijke straf. ÜEUKKIEÜWS. Ned. Herv. Kerk. HAAMSTEDE. Dinsdagavond 's nam. 7 ure, ds. van Asch van Arnemuiden. VEBH0OPENGEN, ENZ, HAAMSTEDE, 28 Maart. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout te Renesse werden heden voor de heeren gebr. v. Damme Lz. te Haamstede, publiek ver kocht: werkpaarden voor f 300 en f 320; melkkoeien voor f I2fo5„ f 34:1,, f 270, f 265 f 190 en f 235; li/g-jarige vaarzen voor f 91, f 118, #113 en f 120; ll/2-jarige os voor f 131; stierkalveren voor f 83, f 70, f 55, f 70, f 36, f 36, f 31, f 20 en f 22. AANBESTEDINGEN. ST.-ANNALAND. Aanbesteed werd het vervoer van 165 M9. grint (gegund aan O, George, ik was daar zoo bang voor! Was je? En zou je daarom minder van me gehouden hebben? Ik geloof niet, dat me dat wat had kunnen schelen. Jij bent de beste! Naast jou voel ik me nietig en klein. Je hebt Hazel gered, en waarachtig, mij heb je ook gered! Ik verlang nu harder naar jou, dan ik ooit naar haar verlangd heb. Is het geen medelijden? Zij keek in zijn verlangende oogen en glimlachte. Nee, zei hij zachtjes, het is geen medelijden! George lachte. Nog één ding. Als ik er vannacht met een buks op uit ging en ik plunderde een postkoets uit, zou je me dan den bons geven? George, wat vertel je nu? vroeg ze stom-verbaasd. Ik meen het! Ik wou het alleen maar weten. Draai er niet om heen! Ant woord me! Als jij mij woudt hebben, dan wou ik jou ook! Heere! Je bent een wonder! Nou, C. Scherpenisse voor f 1,60 per M3) en 850 S.ton basaltslag (gegund aan A. Gun- ter voor f 0,75 per ton). KERKWERVE, 28 Maart. Bij de heden gehouden aanbesteding van de vernieu wing der beschoeiing aan de los- en laadplaats Flaauwers werd als volgt in geschreven door D. Ornee, Scharendijke, voor f 5940; Joh. van Almkerk, Zierik zee, voor f 6600,66; Corn, van den Bos, Kerkwerve, voor f 6300; M. de Moor Mz., Brouwershaven, voor f 7000; Jan v. d. Panne, Scharendijke, voor f 5987; Jan de Oude, Zierikzee, voor f 5725; W. de Voogd, Scharendijke, voor f 7100; A. Prince, Haamstede, voor f 7200; P. Ro- meijn, Burgh, f 7000; M. Matthijsse, Brou wershaven, voor f 5702. Behoudens goed keuring aan den laagsten inschrijver ge gund. MNDBÖUW EN VEETEELT* DE COÖPERATIEVE ZEELAND. Nadat de vergadering van aandeelhou ders der Coöp. Suikerfabr. Zeeland op de verg. te Roosendaal voor eenige weken 't besluit heeft genomen tot liquidatie van deze fabriek, heeft het bestuur, dat als li quidatie-commissie fungeert, haar werk zaamheden begonnen en naar alle waar schijnlijkheid zal aanstaanden Dinsdag 't contract tot verkoop van de fabriek wor den geteekend, zoowel door de Zeeland als door de nieuwe eigenaars. Wat be treft de toekomst kan nog niets worden medegedeeld, doch op het oogenblik be vinden zich op het terrein van de fabriek eenige experts van een sloopmaatschap- pij, die de waarde van de fabriek als afbraak hebben te bepalen. Wat het per soneel betreft, zullen op de fabriek nog vier personen werkzaam blijven, terwijl het administratief personeel in functie blijft, totdat de werkzaamheden verbon den aan de liquidatie zullen zijn ge ëindigd. POST EN TELEGBAPHIE. MAXIMUM ;GEWICHT POSTPAKETfTjBN. Met ingang van 1 April wordt het maximum gewicht der binnenl. postpak ketten verhoogd tot 10 K.G.. De kosten bedragen dan voor pakket ten tot 1 K.G. 30 cent, 1 tot 3 K.G. 40 cent, 3 tot 5 K.G. 50 cent, 5 tot 7 K.G. 60 cent, 7 tot 9 K.G. 70 cent, 9 tot 10 K.G. 80 cent. In de bepalingen omtrent de maxi mum afmeting der pakketten wordt geen wijziging gebracht. In verband hiermede zullen eerlang frankeerzegels van 70 en *80 cent in om loop worden gebracht. SPOUT. RENESSE. Zaterdagavond gaf de sport- vereeniging „Renesse Vooruit", onder directie van den heer Jac.s Westerweel, een propaganda-uitvoering, die in alle opzichten welgeslaagd mag heeten. Een vrij talrijk opgekomen publiek vulde de zaal. De heer Duson heette de aanwezi gen, waar onder leden van de zuster vereniging uit Zierikzee, hartelijk wel kom en leidde de jonge vereeniging bij de toeschouwers in. Alles te memoreeren wat we dezen avond gezien hebben, is niet doenlijk. We hebben verwonderd ge staan over hetgeen de heer Westerweel met zijn jonge club heeft weten te be reiken in zoo'n korten tijd. De vrije oefe ningen voor meisjes en jongens, de stok en knodsoefeningen voor de adspiranten waren bizonder aardig. Sommige der jeugdige leerlingen blonken uit in de verschillende werkzaamheden. Niet min der mooi waren de vrije oefeningen voor de oudere leden, die ook met den stok en aan de ringen werkten, waarvoor zij herhaaldelijk applaus in ontvangst kon den nemen. De rhythmische gymnastiek voor dames en de verschillende mooie standen en gevormde pyramiden der leden, prachtig belicht door Bengaalsch vuur droegen den welverdienden dank der toeschouwers weg. In de pauze werd bij monde van den heer J. Stevens, voor zitter der vereeniging, het eere-voorzit- terschap der vereeniging aangeboden aan den heer W. H. Scholder, burgemeester sta stil! Je hebt me eens een meisje zien zoenen, dat niet waard was, in jouw schaduw te staan. Nou ga ik jou twee maal zoo stevig en tienmaal zoo lang zoenen. Ben.je bereid? Ja! Op die manier werd een wreede her innering voorgoed uitgewischt. Maar toen George Samantha voorstelde, naast hem te komen zitten, had Samantha bezwaren. Is er iets, dat we eerst moeten doenl Wat dan? Bedenk je eens! Ik zou dolgraag willen, dat je het zelf bedacht! Raadde hij het werkelijk? Of wees ze hem den weg? Haar vriendelijke oogen gleden naar het huis daar beneden, j Ik ben er! Het aan moeder vertel len! riep George triomfantelijk. Hand in hand, als twee kinderen hol den ze den heuvel af. t Juffrouw Spragge was niet in huis, toen ze er aan kwamen, ook niet in de kippenschuur. George riep haar. Alleen de echo van zijn zware stem kwam terug. Caruso luidspreker ook voor Radio-Centrales en elk radio-toesteW DubbMAGHEETSVSTEEH ƒ30- 4polig ANKEB5YSTEEH/40- ri*TT¥i TNV. Peters Prinsengracht 220/24 VllKtJSv/ V AMSTERDAM Tel.48862* dezer gemeente. Met een hartelijk woord van dank werd deze vereerende titel met ingenomenheid aanvaard. De door den heer Westerweel schitterend uitge voerde oorkonde, waarin de titel was vastgelegd, werd door den heer Stevens, onder een spontaan driewerf Hoera der leden en een krachtig applaus der aan wezigen, overhandigd. Na afloop der vele werkzaamheden, dankte de heer Ste vens den leider, dhr. Westerweel, dia getoond heeft de rechte man op de rechte plaats te zijn en die de tact be zit, wat hij bij zijn leerlingen er in gestampt heeft, bij een uitvoering er weer uit te halen. Spr. wenschte de jeug dige vereeniging geluk met de goede resultaten. Leider en leden mochten ook bij monde van den burgemeester den dank aanvaarden voor wat zij dezen avond hebben gepresteerd. Dat de ver eeniging moge groeien en bloeien! Na afloop bal. Voetbal. Zondag 30 Maart. BURGH. „Voorwaarts I" Burgh—„E.M. M.", Zierikzee; 7—1. HAAMSTEDE. Combinatie „Zwaluwen I en II", Haamstede—„Brouwershavensche boy's": 10—1. VAN HEINDE EN VEIL Een der bekendste leden van de New-Yorksche onderwereld, Giuseppa Pa- ranovitsj, die wegens zijn verminkte hand den bijnaam „de Grijphand" droeg, en één der grootste alcoholsmokkelaars van Brooklyn was, is vermoord. Drie leden van een Italiaansche smokkelaarsbende wachtten hem op in een stille straat en schoten hem met zes revolverschoten neer. Paranovitsj heeft met zijn smokke larij een groot fortuin verdiend en was een berucht tegenstander der politie. Een katoenplanter uit Louisiana (V. S.), James Pigott, is tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, na zijn-be kentenis, dht hij vaak negers, die van zijn plantage poogden te ontsnappen, met kettingen aan boomen had vastgebonden. Hij ontkende, dat hij negers had gegee- seld en betoogde dat hij, door de negers aan boomen te ketenen, slechts gedaan had, wat tal van andere planters in het heele zuiden deden met negers, die voor hen werkten en hun geld schuldig waren. Te Mexico hebben, volgens een N. T. A.-bericht, twee zusters met elkaar ge duelleerd in de keuken harer woning, omdat zij beiden denzelfden man bemin den. Het duel geschiedde op 't mes en de medeminnaressen takelden elkaar zoo danig toe, dat zij levensgevaarlijk ge wond naar het ziekenhuis moesten wor den gebracht. In de stad Komatsoe-watsji (Japan) in het Noordwesten van het land, heeft een reusachtige brand niet minder dan 700 huizen vernield, w. o. het politie bureau, eenige scholen en 't stadhuis. De schade bedraagt ruim een millioen gulden. Bij het blusschingswerk zijn ver scheidene brandweerlieden gedood. Dr. Brüning, de Duitsche kabinets formateur heeft Zaterdagavond zijn lijst van ministers aan president Hindenburg aangeboden. Dr. Brüning wordt rijks kanselier, dr. Curtius, minister van bui- tenlandsche zaken, dr. Wirth, binnenl. zaken en bezette gebieden, Gröner, rijks- weer. Mme Hanau is voorwaardelijk in vrijheid gesteld tegen een borgstelling van 800,000 francs. De behandeling van het proces „Gazette du France", is ver daagd tot 15 Mei a.s., op welken datum mevr. Hanau in staat zal zijn persoon lijk voor den rechter te verschijnen. Ze moet op den heuvel zijn, zei Samantha. Laten we daar kalmpjes aan naar toegaan. Ze vonden haar op het kleine kerkhof. Ze hoorde hem niet aankomen. Saman tha raakte George's arm aan. Ze bleven staan. Juffrouw Spragge zat bij haar graven, maar ze keek er niet naar. Ze staarde over den Oceaan. Ze piekerde over George en Samantha. Haar gezond verstand kwam in op stand tegen het gedwongen vrijgezellen- leven, tusschen een man en een vrouw, die zoo geheel bij elkaar hoorden. Wat scheelde die kinderen toch! Dat had ze zichzelf al zoo vaak afgevraagd. En was het haar lot te moeten sterven zonder dat kleinkinderen op haar schoot speel den? Plotseling had ze het gevoel alsof ze moest opkijken. En ze kon haar oude oogen nauwelijks gelooven... was het werkelijk geen vizioen? Bij 't hek ston den George en Samantha, hij met zijn arm om de schouders van het meisje en beide met den glans- van hun jong geluk in de oogen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1