Mzeescha Nieuwsbode DERDE BLAD Hst meisje uit de Stad. b.hoorand» bl) d. va» Vrijdag 28 Mart 1830, ao 11983 BUITENLAND. DE OORLOG IN CIJFERS. Naarmate de groote catastrofe, die in de jaren 1914—1918 de wereld heeft ge teisterd, wat duidelijker te overzien valt komt ook met steeds schrijnender scherp te aan den dag, welk een enorme verspil ling aan geld en goed, aan menschen- levens en menschenkrachten de oorlog is. De volgende cijfers zijn in dat op zicht veelbeteekenend. De directe kos ten van den wereldoorlog hebben bedra gen 1500 milliard gulden. Dat is 90,000 gulden ieder uur sinds Christus' geboor te; dertien millioen registerton aan han delsschepen werden tot zinken gebracht, hetgeen gelijk is aan 3250 schepen van 4000 ton elk. Hun waarde wordt op 10 milliard gulden geraamd. De waarde der verwoeste gebouwen, industrieele bedrij ven, openbare werken e.d. wordt op on geveer 30 milliard gulden geschat. En wat de menschen betreft: aan het einde van den oorlog, die 1561 dagen heeft geduurd, stonden ongeveer 30 millioen man gewapend tegenover elkaar, en het dubbele aantal werd in den oorlog ge mobiliseerd. Op het „veld van eer" stier ven bijna 10 millioen menschen, d.i. ge middeld 6400 per dag en 4 mannen per minuut. Vermoedelijk verdwenen zijn 3 millioen soldaten. 23 millioen niet-militai- ren zijn tengevolge van den oorlog ge storven. Twintig millioen soldaten wer den in den oorlog zwaar gewond; drie millioen werden krijgsgevangen gemaakt. Negen millioen kinderen werden tot oor logsweezen gemaakt, vijf millioen vrou wen tot oorlogsweduwen. Als vluchte lingen werden 10 millioen menschen van hun woonsteden verdreven. In arbeid om gezet zouden de in* den oorlog verspil de menschelijke krachten vertegenwoor digen den arbeid van een millioen ar beiders met een 44-urige werkweek ge durende niet minder dan 3000 jaren! BINNENLAND. HET GEWEIGERD PASVISUM. Op de vragen van het Tweede Ka merlid, den heer Albarda, betreffende de weigering van een Nederlandsch pas visum aan mevr. Kollontay, gezante van de Unie der Sovjetrepublieken te Oslo, hebben de ministers van Justitie en van Buitenlandsche Zaken o.a. het volgende geantwoord: Het betrof de zending naar hier van een officieele vertegenwoordigster van een door ons niet erkende regeering, en dat van een land, van waaruit met stel selmatigheid het streven op omkeering, ook elders, van de rechts- en zedelijke ordeningen, door propaganda van denk beelden als anderszins, is gericht. Open- baa* getuigen voor die denkbeelden was, gelijk nog nader is bevestigd, het doel van dat bezoek. Weigering van toela- lating was onder die omstandigheden naar het oordeel der regeering welis waar niet plicht van zelfbehoud, maar toch wel van zelfrespect. TWEEDE KAMER. Landbouw-interpellatie. Woensdag is de interpellatie-van den Heuvel over de landbouwcrisis voortge zet en beëindigd. Niet minder dan 13 doctoren stonden aan de sponde van den patiënt in consult. De heer v. d. Sluis meende, dat er wat hapert aan een maatschappij, waar in overvloed leidt tot armoede en hij zag in gemeenschappelijk grondbezit de oplossing. Als een der middelen tot ge nezing beval de heer v. Voorst tot Voorst een „onderhandelingstarief" aan. FEUILLETON. Uit het Engelsch van H. A. Vachell. 40 En later op den avond, terwijl hij zijn pijp zat te rooken, zei hij tegen zijn moeder, die met haar naaiwerk bezig was: Wanneer zou Samantie eigenlijk thuis komen? Zou je willen dat ze thuis kwam, George? Waarom niet? vroeg hij schijnbaar onverschillig. Misschien is ze wel gelukkiger in San-Clemento. Heeft ze u dat geschreven, moeder? Neen! Is dit dan niet haar thuis? Juffrouw Spragge naaide door. George stopte een nieuwe pijp en keek naar zijn moeder die er den laatsten tijd ouder en grijzer uitzag. Als zij niet thuiskomt, dan denk ik dat ik naar een dienstbode zal moeten uitzien, zei hij kortaf. Geen vreemde hulp in mijn huis, be sliste zijn moeder. Dan zal Samantha terug moeten komen. Schrijft u haar maar eensI Dat heb ik al gedaan. En wat zegt ze? Zo- heeft nog niet geantwoord. Gaat u haar dan halen. Ze zal wel komen als ze vindt dat het tijd wordt. Weinig gelukkig achtte de heer Lovlnk het tijdstip, waarop de heer Van den Heuvel zijn interpellatie gelanceerd had, daar momenteel niet te zeggen valt of de crisis tijdelijk of permanent zal zijn. Alleen het in Rusland gevolgde stelsel kan het agrarisch probleem oplossen meende de heer L. de Visser. De heer Braat bepleitte vaststelling van minimum prijzen voor enkele hoofdproducten (tar we, aardappelen). Ds. Zandt wilde ver laging der soc. lasten. Minister Ruys wees er op, dat groote en kleine middelen waren aanbevolen om tot bestrijding van de landbouwcrisis te geraken. Tot de groote behoorde o. a. de toe: lag op het aardappelmeel. Zonder zich hier nog over uit te laten, verklaar de de minister het oordeel van enkele deskundigen te zullen inwinnen of aard appelmeel ook voor andere doeleinden te gebruiken is. Verder is een voorschot voor de aardappelmeelfabrieken en een bijslag voor eenmaal voor suikerbieten gevraagd. Over deze drie zaken zal de regeering ernstig haar gedachten laten gaan. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Verschenen is het „Jaar boek 1S30" van den algemeenen bond van oud-leerlingen van inrichtingen voor middelbaar landbouwonderwijs. Bij de zen bond is o.a. aangesloten „De vereen, van oud-leerlingen der R.L.W.S. te Goes", welke afd. 205 leden, 16 donateurs en 3 eere-Ieden telt. Het jaarboek bevat verschillende zeer lezenswaardige arti kelen, waarop we gaarne de aandaent vestigen, zooals „De prijsvorming over granen", „Veredeling van de suikerbiet" enz. enz. Vrijdag 11 Juli houdt de Bond een excursie naar Schouwen-Duiveland, waar o.a. bezocht zullen worden „De Duif", de modelboerderij van dhr. A. C. v. Oeveren te Nieuwerkerk, het zaadteelt en selectiebedrijf van Ir. C. Koopman, de praalgraven van Pieter Mogge en Gebr. Ockerse in de kerk te Dreischor en het motorgemaal van Schouwen in „Den Osse". BRUINISSE. Als een aansluiting op de tentoonstelling van het t.b.c.-museum, jn 1S29 alhier gehouden, sprak dr. Hoor weg Woensdagavond, in het vergader lokaal, onder zeer groote belangstelling, vooral van de zijde der vrouwen, over de t.b.c.-bestrijding in de kleine plaat sen. Spr. werd ingeleid door ds. Waar- der.burg, voorzitter van de Groene Kruis- afd. „Bruinisse". In een duidelijk betoog behandelde dr. Hoorweg 't ontstaan, de verspreiding en bestrijding der ziekte, die vooral ook te Bruinisse in menig huisgezin slachtoffers heeft gemaakt. In Zeeland sterven jaarlijks nog pl.m. 180 menschen aan t.b.c., terwijl 10 jaar terug het aan tal nog 280 bedroeg. De toepassing der tegenwoordige bestrijdlngsmethodes zijn meer doeltreffend dan de vroegere en is de kans op beterschap bij t.b.c.-pa- tiënten veel grooter. Voorkomen is ech ter beter dan genezen en het doel is de menschen voor te lichten om het komende geslacht zoo weerstandskrach tig mogelijk te maken. Het begint al bij de zuigelingenzorg. Nooit kan er ge noeg propaganda worden gemaakt voor de borstvoeding van 't pasgeboren kind, want geen enkele voeding kan deze evenaren. Maar ook de voeding als het kind de borstvoeding is ontgroeid, is van veel belang. Naast de voeding staan nog vele andere dingen o.a. reinheid en doelmatige inrichting der woningen, waar in zuivere lucht en vooral het zonlicht zooveel mogelijk kunnen doordringen. De bestrijding der t.b.c. gaat echter op de kleine plaatsen dikwijls met veel moei- lijkhedei: gepaard, zoo ook hier, en toch moet het er komen, want op den duur gaat men loch voelen dat er iets aan ontbreekt en veelal zijn de patiënten daarvan de dupe. Als voorbeeld gaf spr. de gemeente Borselen, toen de water leiding op Zuid-Beveland kwam, wilde men daar niet aansluiten, later heeft Ik vind het hier leeg zonder haar. Juffrouw Spragge hief met een ruk haar hoofd op. Moet ik dat tegen haar zeggen? Ja, zegt u maar dat ik dat heb gezegd. Verder werd er tusschen hen niet over het onderwerp gesproken. Maar Samantha bleef voorloopig in San Clemento en dagelijks begon George meer naar haar thuiskomst te verlangen. Zijn moeder kon er niet uit wijs worden, wat er eigenlijk in het diepst van zijn hart omging. De vraag of hij tenslotte toch nog met Samantha zou trouwen, liet hem niet met rust. Ze wist dat George verdriet had. lede ren nacht hoorde ze hem in zijn kamer op en neer loopen, heel zacht om haar niet wakker te maken. En zijn door waakte uren lieten op haar gezicht hun sporen achter. Over Hazel durfde ze niet te spreken. Op een goeden morgen zei hij plotse ling: Vooruit moeder, u moet Samantie gaan halen, u hebt haar noodig. Samantie kon in San Lorenzo» wel eens gevonden hebben wat wij haar hier niet geven kunnen en zij is een gezonde, jonge vrouw. Wèt gevonden? Een man! Vóór ze hier vandaan ging heb ik tegen haar gezegd wat ik er van dacht. Ik zei „Samantie, George is niet de eenige man in de wereld." Hebt u dat gezegd? Ja zeker, ik heb een massa vrou wen zien wegkwijnen en oud, leclijk en slecht gehumeurd worden, omdat ze men zelf om aansluiting moeten vra gen, terwijl de som van f 35,000 moest bijbetaald worden. Zoo gaat het met vele dingen: schijnbaar heeft men ze niet noodig, doch later concludeert men, dat men bij andere gemeenten ten ach ter staat en zoo is het hier met de t.b.c.-bestrijding. De hulp moet worden georganiseerd en zal men hier ook moe ten aanstellen een wijkverpleegster-huis- bezoekster die op deskundige wijze de menschen kan voorlichten. Spr. hoopte door zijne verhandeling te hebben bij- ge dregen dat men de t.b.c.-bestrijding hier meer. daadwerkelijk-zal gaan uit voeren. Hierna gaf dr. Hoorweg nog een serie lantaarnplaatjes te zien, welke vertooning eveneens met onverdeelde aandacht werd gevolgd. Ds. Waarden burg vertolkte de gevoelens der verga dering toen hij dr. Hoorweg dankte voor zijne leerzame verhandeling en voor de bewonderingswaardige, kalme bezadigde wijze waarop hij zijn voordracht heeft gehouden, waarna hij met dankzegging sloot. LANDBOUW EN VEETEELT. DE LANDBOUW-CRISIS. In dé gehouden vergadering van den Kring Oostelijk Zuid-Béveland van de Zeeuwscbe Landb.-mpij. is besloten, zich met het volgende schrijven te richten tot het dag. bestuur der Z.L.M.: „In de laatste algemeene vergadering van onzen kring werd de huidige crisis in ons bedrijf druk besproken. Alge meen werd de meening geuit, dat onze regeering nog niet doordrongen schijnt van den ernst van den toestand, en unaniem was men van oordeel, dat van de landbouw-organisaties een krachtige actie diende uit te gaan, om regeering en volksvertegenwoordiging van den nood in den landbouw op de hoogte te bren gen, en middelen ter verbetering aan te geven. Thans zouden wij een stap ver der willen gaan en ons aansluiten bij hetgeen onze voorzitter (de heer Jac. Welleman) in de „Veldbode" van 15 Maart j.I. schreef. We verzoeken u mits dien bij het Kon. Ned. Landbouwcomité een voorstel aanhangig te maken tot het nemen van het initiatief, om door de drie landelijke landbouw-centrales een gemeenschappelijk, gelijkluidend urgentie program te doen opstellen, waarvan de uitvoering zal worden gelegd in handen van een daarvoor speciaal aangewezen uitvoerings-comité". V. P. Z. De door het Bestuur der V.P.Z. voor 1930, goedgekeurde foktoomen, behooren, voor zoover aangaat het eiland Schou wen-Duiveland aan de heeren: G. J. de Vlieger, Zonnemaire, te weten: 1—15 Her- mine Sussex; 1—15 Rhode Islands Reds; 1—6 Welsummers; 1—4 Barnevelders; 1 —11 Ancona's; 1—20 -wit leghorn; M. C. Boot, Renesse, 3—60 wit leghorn; M. den Boer, Haamstede, 3—72 wit leghorn; J. Quaak, Haamstede, 1—25 wit leghorn; D. P. Steenland, Elkerzee, 2—45 wit leg horn; J. B. Kooijman, Zierikzeè, 6—134 wit leghorn; 3—34 wit Indische loop eenden; en W. J. v. d. Berge, Haam stede, 1—9 wit Indische loopeenden. Broedeieren worden van deze toornen beschikbaar gesteld. Men wende zich tot de genoemde fokkers. VOOR DE HUISVROUW. Huishoudammonia, dat wil zeggen, verdunde ammonia Hulp in nood: Ammonia. Vjndt <je huishouding velerlei nuttige toepassing. Men maakt er vruchtenvlekken mee uit, uit alle mo gelijke stoffen, door de vlek te wrijven met een lapje, dal men in water heeft uitgewrongen, waarin een weinig am monia is gedaan. Daarna opstrijken, met een heet ijzer over een vochtige doek. Een paar druppels ammonia in het wa ter, waarin teer ondergoed gewasschen wordt, verwijdert het vuil, zonder dat men hoeft te wrijven of boenen. Op elke 5 liter waschwater neemt men 1 eetlepel dwaas genoeg waren te denken dat er voor haar maar één man bestond. Ik zou het wanhopig vinden als Samantie op die manier dacht. U moest maar eens gaan kijken. Blijf maar een paar dagen weg. Ik zal wel helpen. Ga zelf maar liever! Neen! Een week later ging ze naar San Lo renzo. En Samantha kwam met haar terug. Het uiterlijk van het meisje bracht George geheel van de wijs. Ze was fij ner geworden en droeg betere kleeren Ze had bijna iets stadsch over zich ge kregen. Ze gleed zoo gemakkelijk, zoo vriendelijk-glimlachend in haar oude plaatsje terug, dat George gedwongen was, weinig vloeiende vergelijkingen te maken tusschen haar gemoedstoestand en den zijnen. Juffrouw Spragge zei langs haar neus weg tegen haar zoon: Samantie's familie had er een hekel aan haar te laten gaan. Ik hoop dat het haar niet zal afvallen na dat vroolijke stadje. Kom, kom! zei George. Het oude leven begon opnieuw met de langverbeide regens. George ploegde en egde en verzorgde zijn land van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Sa mantie ging weer aan het werk voor haar koeien, varkens en kippen. De winter kwam, bijna niet als zoo danig te herkennen in dit land van eeuwigdurende lente, waar de wintereik en het chapperal steeds groen blijven. De nachten alleen, niet de dagen, wer- IN TEGENWOORDIGHEID VAN DEN MINISTER VAN ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN, Mr J TERPSTRA ia Dinsdagavond de gerestaureerde Groote Kerk te Goes officieel in gebruik genomen Een interieurfoto van het gerestaureerde bouwwerk. ammonia. Ammonia in het water, waar mee men ruiten, spiegels, en alle mo gelijke glaswerk wascht, verleent een mooie glans aan het glas. En reinigt natuurlijk tevens. Heeft men kousen, die een ietsje te groot zijn, en wat moeten krimpen? Laat die eenige uren in lauw water weeken, waarin een paar druppels ammonia zijn gedaan. Een vettig gewor den haarborstel kan men reinigen door eenige. keeren in lauw warm water te dompelen, waarin een flinke scheut am monia is gegoten. De Engelsche huisvrouw D„„n1onh noemt dit gebak (een lek- kef eigengebakken koekje bij de thee) „Tea-kisses", wat zooveel wil zeggen als „thee-kusjes". Het moet dus wel erg lekker zijn. En het kost niet zooveel tijd. Men neemt 1 kopje suiker, i/2 kopje boter, 2 kopjes meel, 2 eieren, 2 eetlepels melk en 2 theelepeltjes bak poeder. Men mengt het deeg aan als voor cake, en schept dan theelepeltjes vol van dit beslag op een beboterd bak blik. Men krijgt dus een massa kleine klontjes deeg, die men tenslotte met suiker bestrooit en 5 tot 10 minuten bakt. HUISVROUW. RADIONIEUWS. HILVERSUMHUIZEN HUIZEN—HILVERSUM. In het groote Engelsche radioblad World-Radio", dat over de geheele Éngelschsprekende wereld gelezen wordt, komt een spotdicht voor, dat duide lijk typeert, hoezeer onze radio-omroep in het buitenland den lachlust opwekt. De verwarring bij de luisteraars over onze grenzen is zoo groot geworden, ten- yolge van het door onze regeering uit gevonden systeem van „stuivertje-verwis- selen" der beide omroepstations, dat ze den kouder. In den open haard in de woonkamer lagen de blokken hout te smeulen, tot George er de denneappels opstapelde, die het vuur deden opvlam men. Na het eten zaten zij gezellig bij den haard en spraken over het werk van den dag en over hun plannen voor den volgenden; Zoo ging de winter voorbij! Het voorjaar deed zijn intocht over de heuvels en dalen. De gulden papavers vlamden in de door den wind schoon geveegde weiden. Onder wolkelooze luch ten tintelend van zonneschijn, spreidde zich Californië's tapijt, omzoomd door lupie en nemophila, teer doorweven met gilia's en viooltjes. George en Samantha gingen hun weg tusschen deze glorie. De lente had op haar wangen een zachtere en frissehere schoonheid gelegd. In zijn oogen gloeide de Jeugd. Alleen gingen ze over de groote weide. Tot op dat moment had Samantha geen enkele aanwijzing gehad dat er in zijn gevoel voor haar nog iets anders school dan broederlijke genegenheid. Ze had natuurlijk de verandering in zijn ge zicht opgemerkt, hoe de lijnen, door sla peloosheid en verdriet gegrift, weer wa ren uitgewischt. Zijn lach klonk weer spontaan op, maar zij voelde nog altijd Hazel als een bleeke schim tusschen hen beiden staan. Ze gingen zitten. Ze begon papavers te plukken. George staarde over den oceaan. Zijn eigen we reld lag aan zijn voeten. Hazel wou me hier uit de vallei weg hebben. ten lange leste de zaak maar hebben opgegeven. De geestige dichter verhaalt in zijn, helaas onvertaalbare verzen, van zijn pogingen, om op Huizen of Hilver sum af te stemmen; doch altijd komt hij bedrogen uit, want wanneer het pro gramma „Huizen" aangeeft en zijn af stemknop ook op „Huizen" staat, hoort hij „Hilversum" en omgekeerd. KORT EN BONDIG. Het gaat met de vriendschap als met oude boeken en oude wijn; het jaartal maakt haar kostbaar. Geene gedachte zoo nietig, dat ze niet een menschenhoofd zou kunnen vullen. Bewondering wekt hij, die zijn tijd vooruit is; succes vindt alleen hij die met zijn tijd meegaat. Vergeet den ondankbare; hij verdient eer uwe verachting dan uwe gramschap. Het huis van den armsten man heeft een roem, wanneer er arbeidzame han den, een godvruchtig hart en een eer lijke naam in wonen. FINANCIEEL NIEUWS. „DE SCHELDEBANK". -Verschenen is het verslag der N.V. „De Scheldebank", gevestigd te Zierik- zee, over 1929, waaraan het volgende is ontleend. In 1929 overleed de heer J. W. van Oeveren, commissaris der Bank. De hier door ontstane vacature wordt niet ver vuld. Het dividend wordt, evenals over 1928, voorgesteld op 14 pCt. De winst Over 1929 bedraagt f28C07,83. Het maat schappelijk kapitaal, f 100,000, is geheel geplaatst en volgestort. De gezamenlijke reserves bedragen in totaal f82500. Voor gesteld wordt daaraan nog f5000 toe te voegen. Samantie schrok op en hield den adem in. Ja dat weet ik! Ze zei dat het hier te klein voor mij was. Haar idee was dat een man zooals ik, sterk en groot, zich een bree- deren weg moest banen. Wat vindt jij daarvan Samantha? Mijn oordeel is niet veel waard, George, antwoordde ze langzaam. Jouw oordeel is me heel veel waard Het is me altijd veel waard geweest, maar tegenwoordig meer dan ooit. En zeg nu maar ronduit wat je op je Èhrt hebt, doe het maar op je gemak. We hebben geen haast. Mijn oordeel, George, is 't tegen overgestelde van dat van Hazel. Er is een groote sterke man noodig om een klein karwei werkelijk goed te doen. Er zijn te veel onbenullige kereltjes die de groote dingen verknoeien. Volgens mijn idee baan je je hier in de valtlei een breeder pad, dan je ergens ter we reld zoudt kunnen doen. En als je van hier weg zoudt gaan, dan zou je, dunkt me, toch het allerbeste van jezelf hier achterlaten. Drommels, zoo heb ik er zelf ook altijd over gedacht. Zeg, zou jij er het land aan hebben om de vallei te ver laten? Ze aarzelde en er kwam een blos op haar wangen. Ik.... ik heb erg het heimwee ge had in San Clemento! Hij pakte haar hand in een vasten greep. (Wordt vervolgd)t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 9