Zierikzeesche Nieuwsbod ASJOS Zwartzegel Handwondjes ARJOS Tabak ABONNEMENT: Vrijdag 28 Maart 1930. zierikzeesche courant. J®»1* JJU*VS ADVERTENTIEN EERSTE BLAD inzending Advertentiën i i]3 StlHEEREN-BAAI AANBESTEDING. AAN TE BESTEDEN; DIENSTPLICHT. GIST. BUITENLAND. Voor allen dia sukkelen Mijnhard t's Laxaartablettsn BINNENLAND. lilt Stad en Provinole. DE TABAK JPrfis per 3 maaadon f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummer* 5 cent Vwraohjjni Mud., Wn»d. en Vrjjd. Tel. Ho. 32. - Postgiro 137677. No. 11983. Mutwr N 1 lOST'i. T(m 18 repels 80 cta., ru 4 regel, en da.rbo.eii 20 ota. per regel. Heolame. 30 ete. p. reg.1. Bg oontraot belangrijke korting, {unending op den dag Tan nit- gare vóór 10 ur«. DU nummer ba.ta.t uit 4 Oladen. uiterlijk 10 uur op dao dig v. uitgaaf Ztj, dia zich vao af heden op ons blad abonnaeren, ontvangen da tot 1 April a.s. verschijnende nummers GRATIS. ECHTE FRIESCHE ZO'öOctptrons BURGEM. en WETH. van Zierikzee maken bekend, dat ai} het voornemen hebben op Dirsdag 15 April m, des namiddags 2 uur, in het openbaar, in 2 perceeleo, Het aanbrengen van enkela ver nieuwingen &n vsrandarirgsn 82n hst PalHis-Bursaii gn Raadhuis. Bestek en teekeniog zijn, tegen be taling van f 2,per stel, van heden af ter Secretarie en aan het Bureau van Gemeentewerken verkrijgbaar De aanwijzing wordt gehouden op Din*dag 8 April a.s., des voor middags 10 uur, te beginnen bij het Politie Bureau Zikriezeb, 27 Maart 1930. Burgemeester en WethouderB voornoemd, J. G A BANNING. Burgemeester. P F. WITTEftJAANS Secretaris. De BURGEMEESTER van Ziekikzbb maakt bt-kend, dat bjj besluit van den heer Coiu- B>is ars der honiogin in Zeeland, d d. 20 M-iart 19 ii, A no. 57. 3d A Meeting, a»n ADkIaNUS MaRIA. VERKAART. ingeschie- vene »o r de lichting 19 1 dezer gemee. te vry telling i* veileend w-gens broeoeroien>t Voor h t indienen van bezwaar tegen deze niLpr-iak wordt verwezen naar de publicatie aan het aanplakbord aan het Raadhuis. ZlSBIXZS*. den c7 Maart 1910. De Burgemee ter voornoemd, J. C A. BANNINK. Er Is niets zoo koninklijk als vriendelijkheid. En niets zoo vor» stelijk als waarheid. Alice Carey. O, zeker, het is inderdaad een prachtig ding, vrienden te hebben. Om met hen onze belangen en vreugden te deelen... hun oogen te zien oplichten van belang stelling... en zelf het masker te laten vallen, waar achter we onze goede in borst soms willen verbergen, en niet te probeeren zoo wereldwijs te schijnen, of zoo verstandig, of zoo deksels koud en cynisch... Wat jong voelen we ons bij elkaar, wat kunnen we samen smakelijk lachen. Zijn niet onze belangen evenzeer van beteekenis voor den vriend als voor ons zelf? Hoe grenzeloos is onze dank baarheid zegt een anoniem scribent te weten, dat wij hier bij onze vrienden, begrepen worden, gewaardeerd en aan gemoedigd. We hoeven ons niet te ver moeien met tact of diplomatie. Onze vriendschappen mogen vele of weinige zijn, doch zelfs al bezaten we maar één goede vriend, dan kunnen we ons zelf geluk wenschen... Ja zeker, een werkelijk vriend, zoo een openbaring van gelijkgestemdheid der zielen, is een machtig moöi ding. Het is een kostelijk goed, zulke vrienden te bezitten, hun belangstellende blik, hun hartelijk medeleven verwarmt ons 't hart; ze brengen het beste dat in ons is naar boven... En wij, wij zelf? Zijn wij voor onze vrienden eenzelfde inspiratie, als zij voor ons zijn? Deelen wij iets goeds, iets ver heffends, iets opbeurende, iets onzeg baar bemoedigends aan onze omgeving mee? Doet onze nabijheid het beste in anderen naar boven komen werken en streven zij beter, omdat wij bij hen zijn? Sporen wij hen, zonder woorden of wat ook, maar door een stille invloed, die zij niet probeeren te begrijpen, alleen maar gehoorzamen, tot goede gedachten en goede daden aan? Is onze invloed zoo, dat de anderen in onze aanwezig heid zich op hun best willen toonen? Ja, dan zijn wij inderdaad ook goede vrienden voor anderen, zijn wij als het levenmakend gist, dat, hoe klein het klontje ook maar is, toch een heele deeg klomp doet rijzen, die inert en zwaar zou blijven liggen, zonder dat klontje... Er zijn mannen en vrouwen in ons leven, zooals John Bevan zegt, die de moreele atmosfeer om zich heen frisch en zuiver houden, en alle die in hun onmiddellijke nabijheid verkeeren, worden er beter van, door een atmosfeer in te ademen, die vrij van besmetting is. In troep of ploeg, in kantoor of werkplaats, vindt men meestal een man, voor wien alle slechte taal stilzwijgt. Hij preekt niet; hij zegt weinig of niets. Hij is alleen maar... zichzelf... De menschen onderkennen dadelijk degenen, die dezen invloed heb ben en reageeren instinctmatig op den roep ervan. Wel, waarom zouden wij niet zulk een zijn, waarvan de stille goede invloed in stinctmatig gevoeld wordt, in wiens om geving het licht wordt voor velen, door wiens tegenwoordigheid anderen tot goedheid worden geprikkeld? Waarom zouden wij niet het gist willen zijn, door onze goede gedachten, onze vriendelijke houding tot de menschen om ons heen, echter niet gedemonstreerd in holle, uit bundige vriendelijkheidsbetuigingen, die zoo gauw over kunnen gaan in een valsch, gehuicheld gevoel, ondiep en waardeloos? Waarom zouden wij niet vriendelijker over onze mede-loopers in den levensbaan denken? Is het niet, zoo als onlangs W. G. Sibley, een overzeesch publicist opmerkte, net zoo makkelijk om goed over zijn naaste te denken, in plaats van kwaad, en is dat niet veel liefdevoller? Immers een mensch, die vermijdt kwaad te spreken van an deren, wordt zelden door anderen aange vallen. In ons alleen schuilt goed. Zelfs een laag sujet wordt er beter van, wam neer iemand goed spreekt van een of andere goede eigenschap die hij heeft De manier om goed gedrag aan te moe digen is het in praktijk te brengen en het te loven. De gewoonte om goed over anderen te denken, verhoogt de goedheid van den denker, en is dat niet iets, dat altijd eerlijk gewenscht mag worden? Maar het is ook het beste schild tegen de slechte gedachten van anderen... Wel, het zou geen kwaad plan zijn, als we eens probeerden, ieder voor zich, in zijn omgeving de functie van het gist te vervullen. één Gulden het pond garand sort U een kwallteits. tabak die niet te evenaren ie voor haar geld. KOETJEPOF's OPVOLGER. „Het leger der witte Russen, 175.000 man sterk, wacht op het commando Rus- land binnen te rukken, dat hun gegeven zal worden zoodra uit Moskou het be richt komt, dat het Sovjetregime aan het wankelen is". Aldus generaal Eugen Karlowitsj Mil ler, opvolger van den verdwenen gene raal Koetjepof, als leider der witte Rus sen te Parijs, in een interview met een vertegenwoordiger van United Press, dat de generaal verleende in het Europeesch hoofdkwartier van den bond van Russi sche militaire vereenigingen. „Ons hoogste en eenige doel", zoo ging de grijze generaal voort, „is de omver werping van de dictatuur der communis tische partij. Zonder fanfare bereiden wij ons voor op den dag, dat men ons zal roepen om de Russische grenzen te over schrijden. Dan zullen al onze soldaten, officieren, ouden en jongen naar hun wapenen grijpen en naar hun aangewezen posten snellen. „Onze bond beschikt thans over onge veer 175.0000 geoefende Russische solda ten en officieren. Wij hebben eenige tsa ristische regimenten, die nog bijna intact zijn. Soldaten en officieren hebben hun wapenen en uitrusting en zoodra het noodig is, zullen zij op bepaalde punten bijeenkomen en hun opmarsch naar Rus land beginnen. Mijn mannen zijn steeds bereid en voortdurend waakzaam. Geef ik hun bevel zich van alle punten van Europa en Azië te verzamelen, dan zal de wereld zien, dat een eensgezind goed geoefend leger bestaat, bereid Rusland van zijn tegenwoordige machthebbers te bevrijden. Wij doen niet aan politiek, wij willen slechts het tegenwoordige regime ten val brengen. Sommige van onze leden zijn socialis ten, andere royalisten, maar allen ach ten het hun plicht Rusland te bevrijden en daarna zullen we wel zien, welke politiek gevolgd moet worden". DE DUITSCHE KABINETSCRISIS. Het Duitsche Rijkskabinet heeft Donder dagmiddag ontslag genomen. Het be sluit werd genomen in een zitting, waar in werd geconstateerd, dat ondanks de sinds maanden gevoerde onderhandelin gen en besprekingen geen oplossing voor de kwestie van de verzekering tegen de werkloosheid en enkele andere vraag stukken is gevonden. De rijks-president, von Hindenburg, heeft het ontslag van het kabinet-Muller aanvaard. In parlementaire kringen vermoedt men, dat het nieuwe kabinet zal wor den gevormd door dr. Brüning, voor zitter van de fractie van het centrum. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug «onder kramp of pijn Bij Apothekers en Drogisten Doos 60 ct Het zal behalve door het centrum wor den gesteund door democraten, Duitsche volkspartij, Beiersche volkspartij, oeco- nomische partij en christelijke nationale arbeidsgemeenschap. Dit is de groep der afgescheiden Duitsch-nationalen. Het zou dus een zuiver burgerlijk kabinet en bovendien een minderheidskabinet zijn, daar genoemde partijen slechts over 217 stemmen beschikken, terwijl de opposi tie ongeveer 275 man sterk zou zijn. Een dergelijk kabinet zou echter toch een vrij lang leven kunnen hebben, daar het vrijwel steeds op den steun der sociaal-democraten zou kunnen rekenen, aangezien deze partij er weinig voor zal voelen door haar oppositie een ont binding van den Rijksdag^ en hiermede nieuwe verkiezingen uit te lokken. Komt het kabinet-Brüning tot stand, dan zullen waarschijnlijk alle tegenwoor dige ministers met uitzondering van de sociaal-democraten in functie blijven. TWEEDE KAMER. Bij de behandeling van hoofdstuk VII B, der Begrooting was, naar aanleiding van opmerkingen door den heer Suring gemaakt, door den minister van Finan ciën toegezegd, dat hij de regelen, vol gens welke op het pensioen van oud gepensioneerden een toeslag wordt ver leend, zou publiceeren, zoodat de be trokkenen wisten, waarop zij aanspraak konden maken en de toeslag het karak ter verloor van een steunverleening, die soms afhankelijk werd gesteld van een niet altijd met groote kieschheid geleid onderzoek, naar allerlei bijzondere le vensomstandigheden van de betrokkenen. Ter vervulling van die toezegging heeft de minister een ontwerp je ingediend, waarin bepaald wordt, dat bij algemee- nen maatregel van bestuur deze regelen zullen worden gesteld. Nu is er een communis opinio in de Kamer en in den ls 3de, dat de toestand dezer oud-gepensioneerden van dien aard is, dat die niet mag worden geduld. De vraag, waarover het debat liep, was enkel, of de regelen zelf bij de wet zouden worden gesteld, dus een voor en door de Kamer gesanctioneerd, of dat de Kamer de regeering zou machtigen, ze bij Koninklijk Besluit te stellen. Naar onze meening gaat ook dit wets ontwerp, dat de Kamer aannam, niet ver genoeg. Van gelijkstelling der oud-ge pensioneerden moge dan geen sprake kunnen zijn, in de gegeven parlementaire constellatie, de schreeuwende onbillijk heid wordt door dit denkbeeld van min. De Geer wel verzacht, maar niet uit den weg geruimd. De Kamer is uiteengegaan tot 6 Mei. De leden van de Tweede Kamer zijn Donderdagmiddag tot 6 Mei uiteengegaan. Bij heropening komen aan de orde het ontwerp-Arbddsbemiddelingswet en her ziening Gemeentewet. KERKWERVE. Dhr. A. Beije Hz. is benoemd tot buitengewoon opzichter aan de wegenbouw bij de Rijkswaterstaat te Breda. BECHT2 AKEN. KINDERMOORD In begin Januari heeft de Haagsche politie zooals men zich zal herinne ren gearresteerd een vrouw en een man, die sinds korten tijd gehuwd wa ren en die verdacht werden een pas geboren kindje door opzettelijke verstik king van het leven te hebben beroofd. Aanvankelijk ontkenden beide ouders zich aan het feit schuldig gemaakt te hebben. De moeder, die nog niet geheel van de bevalling was hersteld, werd naar het ziekenhuis overgebracht en onder politie toezicht geplaatst. Later volgde haar overbrenging naar het huis van bewa ring. De man, die eveneens door de po litie was aangehouden, moest echter weer op vrije voeten gesteld worden, daar de jonge vrouw inmiddels een volledige be kentenis had afgelegd en verklaard had, dat zij alleen de schuldige was. De Haagsche rechtbank heeft Donderdag ochtend deze zaak met gesloten deuren behandeld. De officier van justitie heeft tegen de vrouw I1/2 jaar gevangenisstraf geëischt. EEN LASTIGE KOSTGANGER. Voor het Gerechtshof te Arnhem heeft terecht gestaan, een werkman uit Nij megen, die een kostganger, die het hem zeer lastig maakte, in een driftige bui met een stoel op het hoofd sloeg, waar door hij een schedelbreuk bekwam en aan de gevolgen overleed. De verdachte werd door de rechtbank tot 3 maanden gev.str. met aftrek van de preventieve hechtenis veroordeeld. De advocaat-gene raal verklaarde In zijn requisitoir, dat het voor de maatschappij het beste zou zijn indien verdachte voorwaarde ijk werd veroordeeld. De eisch luidde een voor waardelijke gev.str. van een Jaar met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak 17 April a.s. YERKOOPDÏGEN, ENZ, OOSTERLAND, 28 Maart. Heden wer den alhier ten verzoeke van de erfge namen van den heer D. C. Zwager, ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verkocht de volgende onroerende goe deren50 aren 70 centiaren bouwland, aan den Plattenweg, voor f 1548; 76 aren bouwland aan den Lagen Mairse- weg, voor f 1693. Alles per 40 aren 33 centiaren. KERKNIEUWS. KRISHNAMURTI FILMACTEUR. Krishnamurti, de jonge theosofische „profeet", die door zijn volgelingen als de „nieuwe Messias" werd aangeduid, heeft deze geestelijke rol opgegeven om een meer-wereldsche te spelen bij een Amerikaansche filmonderneming. Een vriend van den jeugdigen Hindoe, de maharadjah Tripura verklaarde: „Mis schien heeft Krishnamurti nimmer roe ping als geestelijk leider gevoeld, doch die rol werd hem opgedrongen". De klaar-oogige Oosterling heeft de theosofische philosophie met groote ener gie gepredikt, sinds hij een zestal jaren geleden door zijn „ontdekster" en be schermvrouwe, de hoogbejaarde Annie Besant, voor het voetlicht werd gebracht. In verschillende landen (ook, zooals men weet, in Nederland) is hij als spre ker opgetreden om zijn „leer" te pro- pageeren. TIEN ELECTRISCHE GEBODEN. Ie. Laat reparaties alleen door vak lui uitvoeren; 2e. Laat de electrische geleidingen zoo hoog aanbrengen, dat ze niet aan be schadiging zijn blootgesteld; Se. Gebruik alleen losse snoeren (voor schemerlampen, enz.), die zoo buigzaam mogelijk zijn en die op deugdelijke wijze zijn geïsoleerd; 4e. Vermijd het, de snoeren te buigen of te knikken, hang ze niet op aan scherpe haken of spijkers; 5e. Laat stopcontanten en schakelaars zoo hoog aanbrengen, dat ze buiten 't bereik zijn van kleine kinderen; 6e. Zorg ervoor, dat in de badkamer geen schakelaar of stopcontact is onder 't bereik van den persoon, die een bad neemt; 7e. Vermijd zoo mogelijk het aanbren gen van stopcontacten in bad- en wasch- kamers, in keldervertrekken en op an dere gevaarlijke plekken; 8e. Schroef alleen lampen in of uit als de stroom is afgesloten en bekleed geen enkele electrische lamp met gaas, papier of andere licht-brandbare stoffen; 9e. Raak tijdens een onweer de elec trische geleiding niet aan en 10e. Schakel bij langere afwezigheid alle electrische apparaten uit. VOOR DE HUISVROUW. Tien geboden voor huisvrouwen zonder dienstbode: le. Gebruik niet meer eet- en drink gerei dan noodig is en berg alle reser ves in stofvrije kasten. 2e. Beleg alle planken in kasten en langs keukenmuren met afwaschbaar zeil. 3e. Ruim altijd onmiddellijk alles wat gij gebruikt hebt weg en zet het op de bestemde plaats. 4e. Houd uw verstelwerk elke week bij, zoodat niets zich kan ophoopen. 5e. Begin uw dag 's morgens tijdig. 6e. Zorg ervoor, dat geen onnoodige leveranciers aan uw deur komen. 7e. Heb steeds van alles, wat gij in uw huishouden moet gebruiken, voorraad. 8e. Haal niet meer dan één kamer te gelijk overhoop. 9e. Poets en wrijf eiken dag de vlek ken weg van meubelen en vloeren. 10e. Waak ervoor, dat uw kamers vol komen te staan met allerlei overbodige prullen I HUISVROUW. RADIONIEUWS. DE ZENDTIJD. Het dagelijksch bestuur van de V.A.R.A. heeft, naar „Het Volk" meldt, besloten tot het houden van een demonstratief congres „voor een billijker verdeeling van den zendtijd". Het wordt waarschijn lijk op 13 April gehouden in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage. VAN HEINDE EN VER. Het Duitsche kabinet-Müller is af getreden. De rijkskanselier is met de af doening der loopende zaken belast. Men geeft Bruning (Centrum) de meeste kan sen voor kabinetsformateur. Een nader Reuter-bericht meldt, dat na een rumoerige betooging der gevan- FUEDiKBEUKTEN. Zondag 30 Maart t$ Zitribtet. Ned. Her*. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure. di. Voor* (Extra-coll. ▼oor dó gemeentekamer). kleine evork. 10 are. dar G K. Wieringt, cand. tot den H D te Den Haag (Extra-coil, ▼oor de gemeentekamer). Avonds 6 30 are, di. KoopmsuM ran Elkeicee. Lath. Kerk. Geen dienit. Geief. Kerkï 10 dr. Lonkhagzen (Bed. H. Av.) se 6 are, idem. Qhx. Geref. Kerk. 9.30, da. Hoogendoorn, 2 Lstsdiemit ea f are, ds. Hoogendoorn. Kvangeliiatie Jeraib 10 en 7 are. Samenkomst. Dinsdag 1 en Donderdag S April. 7 45 are, zendelingen Smeenk en de Lange (Evangelieverkondiging). Oud-Geref. Ueaa, 9.30, S en 6 are. Leeakerk. Is nu éénmaal voor een kenner. genen te Jefferson City (V.S.) militie met machinegeweren in de gevangenis ver scheen. De bewakers maakten gebruik van traanverwekkende bommen en knup pels. Een 20-tal gevangenen werd ge wond alvorens de orde werd hersteld. De directeur deelt mede, dat hij een samenzwering onder de gevangenen ont dekte tot het in brand steken van de werkplaatsen, teneinde te ontvluchten. Dr. Dornier, die met de DO X den opzienbarenden tocht gemaakt heeft met 170 passagiers aan boord, vertoeft, naar de „Vossische Zeitung" bericht, op het oogenblik in Amerika, teneinde te on derhandelen over een Oceaanvlucht, wel ke eind Juli, of begin Augustus van Zwit serland uit naar New-York zou worden gemaakt. De bemanning zou bestaan uit 12 koppen. Post en vrachtgoederen zul len worden medegenomen, doch slechts weinig passagiers. Op de Liparische eilanden zijn tal rijke aardschokken waargenomen. Eenige huizen zijn ingestort en verscheiden per sonen zijn gewond. Vooral het eiland Filieudi werd geteisterd. Volgens de „Po- polo di Roma" zijn op genoemd eiland bijna alle huizen onbewoonbaar gewor den en heeft de bevolking in de open lucht moeten overnachten. De stad Bom Jardin bij Recife (Z. Amerika) is, naar Reuter meldt, door een tropischen storm weggevaagd. Er werden tien menschen gedood en meer dan 100 gewond. Er zijn 250 huizen ver nield. De bewoners hebben de wijk ge nomen naar de heuvels. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. AFNEMING DER VERSTANDE LIJKE VERMOGENS. Wanneer geschiedt dit Worden we, als we ouder worden, verstandiger of nietP We houden onze kinderen altijd voor: „als je maar zoo oud bent als ik, dan zal je de zaak wel anders inzien". Het schijnt eohter, dat er geleerden zijn, die de meeniDg zijn toegedaan, dat het verstand van den mensch na zijn veertigste jaar niet toeneemt, maar vermindert Een Engel8che professor beweerde zeifs dat indien de werken die menschen na hun veertigste jaar geschreven hebben, verloren gingen, de menschheid er niet veel door gemist zou bebben. Hiertegen protesteerde men natuurlijk door aan te voeren, dat mannen als Galileï. Posen. Titiaan, Hegel Wagner en tallooze anderen hun grootste ont dekkingen en kunstwerken n& hun 45ste levensjaar deden of maakten. Een Fransch blad stelde naar aan leiding van deze kwestie eenigen tijd geleden een enquête in, maar tot een behoorlijk geargumenteerde en aanvaard bare meeniDg kwam natuurlijk niemand. Een geleerde antwoordde, dat hij ge loofde, dat iemands intellect niets te maken had met rijn leeftijd en dat het verstand van een grijsaard tot zijn laat- sten ademtocht helder latn zijn Een andere geleerde daarentegen zei, dat hij geloofde dat hot afnemen van het intellect op 45 jarigen leeftijd begon. ..Ik zelf ben 47", voegde hij eraan toe. Hij gaf o.a als reden op. dat de mensch op zijn veertigste jaar niet meer zooveel geestelijk materiaal kan bewaren als in zyn jeugd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1