Zierikzeesche Nieuwsbode VIERDE BLAD BINNENLAND, FEUILLETON. Een rondreis door Amerika. Uit Stad en Provinoie. bihoor.nde bl) da van Vrijdag 28 Maart 1930. Ra. 11983 1 MEI. Het Tweede Kamerlid van Zadelhoff heeft den minister van defensie de vol gende vragen gesteld: 1. Is het mogelijk, dat aan hen, die onder de wapenen zijn en die daartoe het verzoek doen, de gelegenheid worde gegeven, den lsten Mei als feestdag te vieren? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid, de noodige maatregelen te nemen, waardoor het mogelijk wordt, dat militairen, die dit verzoeken den dag van 1 Mei ver lof krijgen, om het 1 Mei-feest der ar beiders te kunnen meevieren? NEDERLAND EN INDIË. Naar aanleiding van het Koloniaal Con gres der S.D.A.P., is door dr. Tinbergen eens een schatting gemaakt van het aantal Nederlandsche arbeiders, dat de werkgelegenheid zal verliezen, wanneer de band tusschen Nederland en Indië eens plotseling zou worden verbroken. Wat de personen betreft, die werken in de bedrijfstakken, welke direct deel nemen aan den uitvoer naar Nederl.- Indië, kan worden geschat, dat dit aan tal in totaal 27.000 bedraagt. Hiervan werken 9.200 in de textiel-industrie, 7.500 in de metaal-industrie, 5.100 in de siga ren-industrie en de rest in verschillende andere industriën. Daarnaast staan nog verschillende andere bedrijven, welke indirect bij dén uitvoer naar Nederl.- Indië zijn betrokken. Dit kan voor den landbouw op 3000 personen worden ge schat, welke de grondstoffen leveren voor den uitvoer van voedings- en genot middelen. De bouwbedrijven werken mee door den fabrieks- en woningbouw van de personen, die er direct mede betrok ken zijn. Dit wordt echter verwaarloosd. Verder kan men nog schatten, dat in de metaal-industrie nog 3.500 menschen, in den handel eveneens 3.500 en in het verkeer 5.000 personen indirect werkge legenheid genieten door Nederlandsch- Indië. Met enkele» andere kleine groepen mede, komt men dus op een totaal van 45.000 menschen, welke direct of indi rect werkgelegenheid genieten door den band, die Indië met Nederland verbindt. Zouden door het verbreken van dien band de 45.000 bovengenoemde personen werkloos worden, dan kan men nog schatten, dat dit mede werkloosheid ten gevolge heeft van een groot aantal per sonen, die voor de verzorging van deze 45.000 menschen zorgdragen. Men kan dit aantal op ongeveer 35.000 schatten. Daarbij komt nog de zeer belangrijke groep van personen, die in de behoefte voorziet van hen, die geheel of gedeel telijk hun inkomen trekken uit de in Indië gemaakte winsten. Men kan deze winsten op ongeveer 400 millioen gulden per jaar stellen en wanneer men aan neemt, dat daarvan 200 millioen gulden worden verteerd, kan men schatten, dat dit werk geeft aan 80.000 Nederlanders. Zoo komt men dus tot een totaal aan tal personen van 160.000, welke werkloos' zullen worden, wanneer de band met Indië plotseling zou worden verbroken. Aangezien het aantal in een bedrijf werkzaam zijnde personen tot een totaal aantal Nederlanders staat als 1 2i/2» zou dit dus een totaal aantal beteekenen van 400.000, welke materiëel er geheel van afhankelijk zijn, dat Indië een kolonie van Nederland blijft. I. Een zakenreis naar de Vereenigde Sta ten van Amrika wordt zelfs door ons Nederlanders, die zich toch zoo dikwijls buiten de landsgrenzen begeven en veelal moeten begeven, wegens de ge ringe uitgestrektheid van ons grondge bied, als iets minder alledaagsch be schouwd. En men vindt het een heel bijzondere onderneming, wanneer een enkeling, uitsluitend als toerist, op een rondreis eens een kijkje wil gaan nemen in het land, waarvan ieder tegenwoordig den mond vol heeft. Een land, dat in vrijwel alles nieuwe wegen bewandelt, en daarom den naam van het „Mekka van het Modernisme" ongetwijfeld in alle opzichten waardig is. Een verblijf gedu rende den nazomer in Yankee-land werd dan ook door ons benut om ons zoo veel mogelijk op de hoogte te stellen van de toestanden in dit land der onbe grensde mogelijkheden. Eiken zomer trekken de Amerikanen in groote drommen naar Europa. In Juni en Juli heeft te New-York een groote uittocht plaats en brengen de geweldige Oceaanstoomers tienduizenden toeristen naar de Oude Wereld. Hierbij vergeleken is het aantal Europeanen, en vooral ook Nederlanders, die Amerika voor een vacantiereis uitkiezen, zeer gering. En toch is het ons allen bekend, dat er aan de overzijde van den Oceaan veel te zien en te bewonderen valt. Wij weten, dat daar zijn de vele grootsch opgezette millioenen-steden, met haar im- poneerende gebouwen, weidsche parken, trotsche bruggen en reusachtige tunnels. Wanneer men dergelijke cijfers ziet, behoeft het, gezien de moeilijkheden welke men thans reeds bij de werkloos heid heeft, geen betoog, dat, wanneer Indië van Nederland zou worden los* gemaakt, dit een onoverkomelijke ramp voor ons land zou zijn. ST.-PHIUPSLAND. Woensdag 19 Maart hield de afd. St.-Philipsland van het Groene Kruis, ten huize van dhr. Rijs- tenbil, haar jaarvergadering. De opkomst was slecht. Van de ruim 360 leden waren er 20 aanwezig! De voorzitter, dr. Men- sing, deelde in zijn openingswoord mede, dat het de bedoeling van het bestuur was geweest, dezen avond een lezing te doen houden door dr. Bernhardi. Deze had echter bericht van verhindering ge stuurd. Notulen en jaarverslag worden goedgekeurd. Dhr. J. P. Roozemond in formeert waarom het vorige jaar op den dag van het 10-jarig bestaan der afd. geen propaganda-vergadering is gehou den. Op de jaarvergadering 1929 was door spreker daarvoor een voorstel ge daan en de uitwerking van dit voorstel in handen gegeven van het bestuur. De voorzitter deelt mede dat het bestuur zich met deze zaak wel degelijk heeft bezig gehouden, doch, gezien de geringe kans om een flinke vergadering te krij gen, heeft het bestuur gemeend beter niets te kunnen doen. Bovendien was ook toen dr. Bernhardi verhinderd een spreekbeurt te vervullen. Vervolgens merkt dhr. Roozemond op, dat niets is meegedeeld, over zijn voorstel om door de afdeeling een cursus te doen geven in „eerste hulp bij ongelukken". Na eeni- ge mededeeling van het bestuur, wordt deze zaak alsnog in haar handen ge geven. Uit het financieel verslag van den penningmeester blijkt, dat de kas sluit met een batig saldo van f 1248,22 Het aftredende bestuurslid ds. v. Doorn wordt bij acclamatie herkozen en neemt zijn benoeming aan. De voorz. deelt daarna mede, dat reeds meermalen ge sproken is over het aanstellen van een wijkverpleegster. Nog steeds echter is dit, uit financieel oogpunt, een onmoge lijkheid. Bij het bestuur is toen de mo gelijkheid besproken om een vrouw uit de gemeente in gevallen door den ge neesheer te bepalen, voor het Groene Kruis hulp en verpleging te doen ver- leenen. Het Bestuur doet in dezen nog geen voorstel, doch zou hierover gaarne de meening van de vergadering hooren. Dhr. J. P. Roozemond merkt op, dat de leden zich hierover moeilijk kunnen uit spreken, daar deze zaak te onverwachts ter tafel komt. Hem lijkt het echter niet sympathiek, temeer daar hij er een mis lukking van voorziet. Ds. van Doorn deelt deze meening niet en meent dat wel degelijk de leden kunnen en zullen pro- fiteeren. Na nog eenige discussie wordt besloten, dat het bestuur dit voorstel nader zal uitwerken en in een volgende vergadering dit punt wederom ter tafel zal brengen. Daarna volgt de rondvraag. Dhr. J. P. Roozemond verzoekt het be stuur, bij voorkomende gelegenheden, ook eens leden uit de arbeidersklasse op te nemen in commissies, die door het be stuur worden ingesteld.^ De voorzitter zegt toe hiermee rekening te zullen hou den. Tenslotte deelt de heer Roozemond mede, dat hem, als bestuurslid van de afd. Tholen en St.-Philipsland van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies, verzocht is, een voorstel te doen, om de afdeeling uit te noodigen aan deze instelling een jaarlijksche bijdrage te schenken of als lid tot genoemde afdeeling toe te tre den. Hierover volgt een uitvoerige dis- Wij hooren steeds de Amerikanen er prat op gaan, dat in hun land alles „the biggest", het grootst, is. Maar wij gaan ons nog te weinig zélf overtuigen, dat alle deze gigantische afmetingen worden voorgeschreven door de harde noodzakelijkheid. „Wel", de toerist, die na een leerzame rondreis door de Nieu we Wereld het Vrijheidsbeeld en de skyscrapers (wolkenkrabbers) van New- York weer onder de kim ziet ver dwijnen, heeft zich eenigszins een denk beeld kunnen vormen van het geweldige raderwerk, dat deze wonderbare samen leving heeft te besturen. Inderdaad, voor ons toerisme ligt hier nog een geweldig terrein van nieuwe werkzaamheid, en in het bijzonder voor een sociale organisatie als de Nederlandsche Reisvereeniging welke reeds zulk een enorm aantal Nederlanders in Europa buiten de lands grenzen heeft gebracht. Onze heenreis had plaats met een van de geriefelijke stoomers van de Hol- land-Amerika Lijn, welke een groot aan tal Amerikaansche toeristen, waaronder vele studenten, huiswaarts bracht. Ame rikanismen, typische bijzonderheden over Yankee-land, zijn ons allen uit couran ten, tijdschriften en boeken bekend, en in het bijzonder wat betreft het gewel dige verkeer, de hemelbestormende skyscrapers, e.d. Wij weten ook, dat er in het algemeen tusschen het reizen ii Amerika en in Europa een zeer groot verschil bestaat. Maar er zijn van die kleine verschillen en afwijkingen, die men alleen in het land zelf kan waar nemen, en het was interessant te ver nemen, welke typische verschillen nu in de eerste plaats de aandacht van de Amerikanen hadden getrokken. De visie der Yankee's kwam wel zeer duidelijk tot uiting, toen door de studenten een cabaret-avond werd georganiseerd, en cussie. Het bestuur verklaart zich een stemmig voor dit voorstel, waarna be sloten wordt het ter afwerking aan haar over te geven. Medegedeeld wordt nog, dat er nog steeds leden zijn, die geleende Groene Kruisartikelen in zeer viezen toe stand bij den bode terug bezorgen. Moge dat eens spoedig veranderen! Met dank voor de opkomst sluit de voorzitter daar na de vergadering. BECHT2JRKN. EEN WATERLEID1NGKWESTIE. De Haagsche kantonrechter heeft von nis gewezen in de strafzaken tegen vier ingezetenen van Rijswijk, die hadden te recht gestaan wegens het nog niet aan gesloten zijn van hun perceelen aan de Voorburgsche waterleiding, ondanks aan schrijving van B. en Wj van Rijswijk. Verdachten hadden dit feit erkend, doch tot verdediging aangevoerd, dat hun per ceel beschikt over uitstekend welwater, dat de aanschrijving van B. en W. on wettig was, omdat beroep op den ge meenteraad moest zijn toegelaten en het oordeel van de gezondheidscommissie moest zijn gevraagd en voorts dat nie mand kan worden genoodzaakt overeen komsten aan te gaan met een particu liere maatschappij en aldus verplicht worden tot het betalen van gelden. De kantonrechter verwierp deze verdediging en overwoog, dat de bouw- en woning verordening voor Rijswijk voorschrijft dat elke nieuw opgerichte of reeds be staande woning moet voorzien zijn van een ten allen tijde behoorlijk toeganke lijke gelegenheid tot het, naar het oor deel van B. en W., in voldoende mate verkrijgen van goed drink- en werkwa- ter en die gelegenheid waar zulks naar het oordeel van B. en W. mogelijk en niet te bezwarend is, moet bëstaan in een aansluiting aan de Voorburgsche wa terleiding, zoodat een en ander aan hun oordeel is overgelaten. Verder is in het vonnis overwogen, dat er geen beroep op den raad en geen advies van de ge zondheidscommissie noodig was, omdat er geen sprake was resp. van het ver- leerien of weigeren van een bouwver gunning en van noodzakelijke verbetering van de woningen in den zin van de Woningwet, doch wel van het nemen van eer: maatregel in het belang van de openbare gezondheid overeenkomstig art. 135 der Gemeentewet. Ook was er geen sprake van een particuliere maatschappij, ve* mits de Rijswijksche gemeenteraad reeds in 1897 aan de Voorburgsche wa terleiding-maatschappij concessie had ver leend onder voorwaarden voor deugde lijkheid en hoeveelheid te leveren water, benevens ten aanzien van het tarief, waar aan die maatschappij zich heeft te hou den. En die concessie was alleen ge geven in het belang van de openbare gezondheid, want de gemeente Rijswijk had er geen financieel belang bij, zoo dat het hier niet betrof een heffing van belasting zooals verdachten schenen te meenen. Tenslotte overwoog de kanton rechter ten alle overvloede, dat de bui zen van de Voorburgsche waterleiding maatschappij liggen in den grond langs de perceelen van de verdachten. Allen werden veroordeeld tot betaling van een geldboete. ONDERWIJS. ELLEMEET. .Dinsdagavond 25 Maart werd er in de O.L. school alhier een ouderavond gehouden. Nadat de voor zitter van de oudercommissie, dhr. J. Hanse, de verg. had geopend, droeg hij de leiding over aan het hoofd der school dhr. A. C. de Jonge, die de aanwezigen hartelijk welkom heette, inzonderheid de burgemeester en de beide wethouders der gemeente, die met hun aanwezig- onder de verschillende „stunts" een voor dracht voorkwam, waarin werd beschre ven hoe een Amerikaan Amerika en Europa ziet. Plaatsgebrek belet om deze aardigetypisch Amerikaansche voordracht in te lasschen. De eigenlijke Oceaan-reis begint na het vertrek van Southampton, en 't gezellige verblijf aan boord is een aaneenschake ling van heerlijke en nieuwe gewaarwor dingen van het oogenblik af, dat men de zon voor het eerst in al haar pracht boven de kim ziet verrijzen, tot men de schilderachtige Amerikaansche kust ziet opdoemen. En dan is het einddoel van de zeereis: New-York, spoedig be reikt. New-Yorkl De grootste stad van de wereld, zoowel wat bevolking als be bouwde oppervlakte betreft, en daardoor natuurlijk ook in alles met de aller grootste afmetingen. Nadat Hudson, in dienst van de Oost- Indische Compagnie, in 1609 met zijn schip „De Halve Maan" de naar hem genoemde rivier was opgevaren, werd in 1626 Fort Amsterdam opgericht, waartoe de Gouverneur van Nieuw-Nederland, Pe ter Minuit, het eiland Manhattan, thans van billioenen waarde, voor een vaatje rum en zestig gulden van de Indianen kocht. Nieuw-Amsterdam, het dorpje, dat in 1664 1500 inwoners telde, is in den loop der eeuwen uitgegroeid tot 't tegen woordige Greater New-York, welks be bouwde oppervlakte als grootste lengte 60 K.M. en als grootste breedte 30 K.M. heeft en een bevolking van ver over de 10 millioen zielen bevat. Het is natuurlijk onmogelijk, in een klein bestek als dit een volledig begrip van deze geweldige metropolis te geven. Echter, met enkele cijfers reeds kan de beteekenis van New-York eenigszins wor den geschetst. Meer dan vijftig volken hefd opnieuw blijk gaven van hun be langstelling in het onderwijs. Hij zette in 't kort het ontstaan en het doel van oudercommissie en ouderavond uit een, om, na het voorlezen door den secretaris van de notulen, over te gaan tot het bespreken van het nuttige en aargename voor de kinderen aan een schoolreisje verbonden. Hij hoopte, dat hiervoor in de gemeente zooveel animo zal blijken te zijn, dat een reis moge lijk zal worden. Vervolgens hield dhr. J. de Jonge een interessante lezing over: „De eerste Mei", waarna de pauze was aangebroken, waarin thee werd gepre senteerd en gelegenheid werd gegeven het schriftelijk werk der leerlingen te bezichtigen. Het hoofd der school las nu een gedeelte voor uit „Het Verraad" van A. M. de Jong, waarna, nadat de burgemeester de aanwezigen had aange spoord de ouderavonden zooveel moge lijk bij te wonen en in vriendelijke woor den had bedankt voor het gebodene, deze ouderavond door den voorzitter werd gesloten. LANDBOUW EN VEETEELT. SPOORWEGVRACHTEN EN AKKERBOUW. Op de vragen van het Tweede Kamer lid, den heer Bakker, betreffende in voering van een belangrijke reduptie op de spoorwegvrachten voor het vervoer van akkerbouwproducten, heeft de Min. van Waterstaat medegedeeld, dat na het vereischte overleg met de directie der Nederlandsche Spoorwegen, wegens de buitengewone omstandigheden besloten is, een reductie op de spoorwegvrachten voor het vervoer van aardappelen te ver- leenen van 50 pCt., zoo spoedig mogelijk ingaande en eindigende 15 Juni a.s. HEKkNiEUWS. Ntd. Herr. Kerk. Beroepen: Te Haamstede, F. v. Asch te Arnemuiden. ZIERIKZEE. Ds. S. H. J. Voors hoopt op Zondag 6 April a.s. een kerkdienst te houden, welke door de N.C.R.V. op 1071 M. zal worden uitgezonden uit de Nieuwe Kerk alhier. NIJYERHEID EN TECHNIEK. MARCONI'S PROEF GELUKT. Marconi's proef is volkomen gelukt. De golven, die het jacht „Elettra" te Genua uitzond, werden te Borchester op gevangen en van Grimsby uit naar Aus tralië gedragen, in Victoria opgevangen en geleid naar het stadhuis te Sydney, waar zij drie duizend electrische lampen aan 't gloeien brachten. (Zie Nieuwsbode van Woensdag). VOOR DE HUISVROUW. Huisvrouwen en Asbest is een heel nuttige vruuwvii stof> g0edk00p en gemak- asoest. kelijk- te gebruiken voor diverse doeleinden, omdat asbest on brandbaar is en heel slecht de warmte geleidt. Men heeft het in den vorm van plaatjes (meestal rond) om op het vuur te leggen, en er de pan of ketel op te zetten, om aanbranden te voorkomen. Men kan het ook op tafel leggen, even tueel verfraaid door het met een eigen gemaakt overtrekje te bekleeden, om te voorkomen, dat door heete pannen of dergelijke doffe kringen op het tafel blad ontstaan. Asbestkoord is een pracht materiaal om om handvatten van strijk ijzers, ketels, pannen enzoovoort te win den, zoodat men die makkelijk aan kan vatten, daar, zooals gezegd, asbest slecht warmte geleidt. Geen gebrande vingers der aarde zijn er vertegenwoordigd; er wonen meer Italianen dan te Rome, meer Ieren dan te Dublin, meer Duitschers dan te Bremen. Elke zes minuten heeft een geboorte plaats, elke tien minuten een huwelijk. De stad wordt dagelijks door 350.000 personen bezocht; elke 45 secon den komt een personentrein binnen. Alleen reeds op het grootste der tal rijke stations worden per jaar bijna 30 millioen reizigers voor langeren afstand vervoerd; de treinen in de stad vervoe ren jaarlijks 2500 millioen passagiers, de ondergrondsche per dag ver over de 2 millioen. Elke 40 minuten ontstaat een nieuw gebouw; elke tien minuten wordt een nieuwe zaak geopend. Eiken dag zijn er ruim 2000 theaters en bioscopen, en 1500 kerken open; alleen reeds de the aters aan Broadway, die met zijn 35 K.M. lengte als de langste straat der wereld geldt, bieden zitplaatsen voor 760.000 toeschouwers. Er zijn hotels met meer dan 2000 kamers en even zoovele badkamers. Het aantal telefoonaanslui tingen is grooter dan dat van Londen, Ijprijs, Berlijn, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag te zamen. De stadspost heeft dagelijks 12 millioen stukken te verwer ken. Wat de haven betreft, elke twintig minuten wordt een groote Oceaanstoo- mer geloodst; slechts een zeer snelva rend schip zou in acht dagen alle kaden en pieren kunnen afvaren. Enz., enz. Het wekt dan ook allerminst verwon dering, dat de toerist, die vertrouwd is met de verschillende hoofdsteden in Europa, in het begin eenigszins verbijs terd is. Want New-York is de stad van het onverwachte, het grillige, het uiterst verbazingwekkende. Van uit zee lijkt het, met zijn imposante rij van huizen-torens, een sprookjesstad; betreedt men de City, dan gevoelt men, dat daar bovert in die wolkenkrabbers nog een wereld leeft. Een zomeravond op een dakrestaurant, te midden van duizenden verlichte ven Zelfrijzend bakmeel le- n vert wel eens teleurstellin- f.n en gen op, doordat het niet Bakpoeder wil rijzen. De huisvrouw kan daarom beter gewoon meel gebruiken en zelf de grondige vermenging van het meel met het zelf te maken bakpoeder ter hand nemen. Het zeven van het meel is al een eerste maatregel voor luchtig gebak. Verder moet het meel door en met het bakpoeder vermengd worden. Bakpoeder maakt men van 2 deelen wijn- stem op 1 deel dubbelkoolzure soda en 2 deelen fijn rijstemeel. Dit goed door elkaar mengen en in een luchtdicht af gesloten flacon bewaren. Men dient er voor te waken, dat er absoluut geen lucht kan bijkomen, omdat het poeder anders de „kracht" verliest om het meel te doen rijzen. De koolzuurvorming heeft dan namelijk al plaats, zoodat bij het mengen door het meel geen gasvorming meer geschiedt en het meel dus niet zou rijzen. Oppassen is dus de bood schap. HUISVROUW. HERIJK. Gad. Statan van Zeeland hebben beslo ten dat de herijk van maten en gewich ten in 1930 voor de hierna vermeide ge meenten zal plaats hebben op de vol gende dagen en nader door den Ijker in overleg met het gemeentebestuur vast te stellen uren. Te Stavenisse 2 April. St.-Annaland 3 en 4 April. St.-Maartens- dijk 8 en 9 April. Scherpenisse 10 April. Poortvliet 11 April. Tholen 23, 24 en 25 April. Oud-Vossemeer 26 April. St.- Philipsland 28 April. Bruinisse 29 en 30 April. Oosterland 1 Mei. Nieuwerkerk 2 Mei. Te Zierikzee: voor Zierikzee, Ouwer- kerk en Kerkwerve 13, 14, 15, 16, 19, 20 en 21 Mei. Noordgouwe 3 Juni. Drei- schor 4 Juni. Te Brouwershaven: voor Brouwershaven en Duivendijke 5 en 6 Juni. Zonnemaire 17 Juni. Te Eikerzee: voor Eikerzee en Ellemeet 18 Juni. Re- nesse 19 Juni. Te Haamstede: voor Haam stede en Bujgh 20 Juni. Te Noordwelle: voor Noordwelle en Serooskerke (Sch.) 21 Juni. LUCHTVAART. NIEUWE ZEPPELINTOCHTEN. In het begin van April zal het lucht schip „Graf Zeppelin" een technischen proeftocht maken, waarbij een serie klei ne proeftochten zal aansluiten. Vóór de Paaschdagen hoopt dr. Eckener met het luchtschip een bezoek te brengen aan Spanje, waarbij een tusschenlanding zal worden gemaakt te Sevilla. Na Paschen wordt een tocht gemaakt boven de Noordzee, terwijl in de maand Mei de groote tocht naar Zuid-Amerika plaats vindt. Voor den aanstaanden zomer be staan plannen tot het maken van ver schillende groote tochten: eerst een bo ven de Alpen, een tocht naar Scandi navië, een reis naar de Azoren, verschil lende tochten boven de Middellandsche Zee en tenslotte in den herfst een tocht naar den Balkan. VUURTORENS VOOR DE LUCHTVAART. Op den Hellendoornschen berg in de nabijheid van het hoog staande theehuis is Dinsdag een aanvang gemaakt namens den Rijksgebouwendienst, met den bouw van een lichtbaak voor de luchtvaart. De toren komt op een der hoogste punten van den berg en wordt zelf 17 meter hoog. Na dezen vuurtoren worden er vervolgens nog 2 gebouwd van 22 M. hoog te Oldebroek en te Groot Agelo (bij Ootmarsum). Alle lichtbakens zullen bij helder weer op 40 K.M. afstands des nachts reeds zichtbaar zijn. Vliegmachi nes zullen dus, den eenen toren gepas seerd zijnde, reeds het volgende licht kunnen wasrnemen. sters, bevestigt opnieuw, dat New-York feeëriek, als een sprookje, is. Skyscra pers vormen geen voordeelige geldbeleg ging; zij worden spoedig verouderd ge acht, en worden dan onverbiddelijk neer gehaald en vervangen door gebouwen, nóg hooger, nóg moderner, nog prac- tischer dan hun voorgangers. Gebouwen, welke nog vele eeuwen zouden kunnen trotseeren, worden afgebroken, omdat zij niet meer aan de allerhoogste eischen kunnen voldoen. Het hoogste gebouw is nog steeds Woolworth-Building, 236 M. hoog en bijna 60 verdiepingen tellend, hoewel nog veel hoogere in aanbouw of in voorbereiding zijn. Een skycraper als Woolworth-Building, dat ongeveer 15000 menschen herbergt, is een stad op zichzelf, waarin de express- en boe mel-liften de verkeersmiddelen vormen. Vooral in dezen torenbouw komt tot uiting de rustelooze, gespannen Ameri kaansche geest, die snel en onverzette lijk voorwaarts dringt, nimmer tevreden is met het bestaande, altijd zoekt naar middelen tot grondiger organisatie en voortdurend het vroeger onbereikbaar geachte najaagt.... Doordat een groot aantal skyscrapers op een beperkte ruimte zijn opeen ge hoopt, staat men voor geweldige ver keersmoeilijkheden. Groote massa's ko men eiken morgen naar dit deel van Manhattan, en keeren des avonds terug; allen wenschen op ongeveer hetzelfde tijdstip te worden vervoerd. Honderddui zenden verzinken spoorloos in den grond waar de ondergrondsche hen wacht; hon derdduizenden verdwijnen van de straat, doordat zij naar de bovengrondsche klim men. Deze spitsuren van het vervoer, de z.g.n. rush-hours, zijn berucht. Velen ma ken ook gebruik van een auto; het enor me verkeer in de straten wordt auto matisch door lichtsignalen geregeld. (Wordt vervolgd)^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 13