ABONNEMENT: AOVERTENTIEN Maandag 24 Maart 1930. zierikzeesche courant. Inzending Advertentiën Schoonmaak Wijziging duur der Kermis. Bekendmaking. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. Prfja per 8 maanden f 1,50, franco per poat f 1,80. Voor het buitonland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nam mora 5 cent. Veraohtjnt Mnd., Waad. en Vrjjd. Tel. Ho. 32. - Poatgiro 187677. Zierikzeesche fè Nieuwsbode! 86sta JAARQAN8. - No. 11981. Oir t J. 01 10071. Ultf.-WHlHr H-J. «KM T«B 18 regel» #0 ott., tu 4 regel* en durboren 20 et*, per regel. BeeUmee 80 ete. p. regel. Bjj eontreet belnngrgke korting. Innending op den dag Tan nit* gare vóór 10 Hf*. gitarlllk 10 uur op du dag uitgaaf Zl], dia zich van af heden op ont blad abennmon, ontvangen da tot 1 April a.t. verschijnende nummers GRATIS geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden Deze worden wederom spoedig gaaf, zacbt en blank door Purol BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZitaiKZEK maken b kend dat by Raads besluit van 28 Januari 1930, no. 7, goedge keurd door Ged. Staton van Zeeland, den 13«leu Maart d a v., no 124, 3e afd., wijziging is gebracht in den duur der kermis en dat deze thans bepaald is op acht dagen, namelijk van den eersten tot en met den tweeden Donderdag in September. Zimrikzx», den 21 Maart 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J C. A BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter algemeens kennis, dat van af heien ter Gemeente-Secretarie voor een ieder gratis ter lezing is nederg legd. een exemplaar van de Algemeene Voor waarden voor de levering van electrlclteit onder lage spanning door de N V Provin ciale Zeeuw che Electiiciteits-Maatschappy Ziehikzsb, den 21 Maart 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J C A. BA.NNINK. Burgemeester. P. F. WITTERMANS Secretaris. DE WINKELSLUITINGSWET. De Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag de Winkelsluitingswet aangenomen met 73 tegen 16 stemmen. Tegen stemden, be halve de liberalen, de Staatkundig Gere formeerden, de heeren Lingbeek, Braat, Wijnkoop en de beide anti-revolutionai ren prof. Visscher en mr. Beumer. ONZE VERHOUDING TOT BELGIE. In de Vrijdag gehouden Eerste Kamer zitting heeft onze minister van buiten- landsche zaken, de heer PU DO/N G C /?OA// /V /V worden. Nader overleg zal naar hij hoop te tot overeenstemming leiden. Na re en dupliek werd de begrooting van Buit- tenlandsche Zaken z.h.st. goedgekeurd De vergadering werd hierna verdaagd tot Dinsdag. BEELAERTS VAN BLOKLAND, een rede gehouden over de Nederlandsch- Belgische kwestie. Het Nederlandsche standpunt in de nota's ontwikkeld komt neer op zijn reeds vroeger bekende standpunt. De leiding der onderhandelingen berust bij de re geering en daarom kan in 's lands be lang niet op alle vragen geantwoord worden. Zooveel mogelijk wil spr. ope ning van zaken geven. De Wielingenkwestie heeft de volle aandacht der regeering en niets zal na gelaten worden om deze netelige kwes tie tot oplossing te brengen. Indien noo- dig, zal Nederland niet nalaten 't rechts standpunt naar voren te brengen. Er is gevraagd of wij ten allen tijde aan het Eendracht-kanaal zullen vasthouden. Met een benepen standpunt komt men er niet in de buitenlandsche politiek. Spr. kan niet beloven, dat de regeering voor de Maas eenzelfde regime zal verlangen als voor de Schelde. Indien de verbinding tusschen Luik en Maastricht niet zal zijn geregeld, zal de regeering zeker niet treden in een ver binding Antwerpen—Luik—Rijn. Voor alarm inzake de tusschenwateren- kwestie bestaat geen grond. Wat de Rijn- uaart-onderhandftingen betreft, verklaar de spreker, dat Nederland absoluut geen rechten heeft prijs gegeven. De positie van Nederland ten opzichte van de tus- schenwateren is ten krachtigste gehand haafd. Spr bestreed daarna de opvatting dat Nederland een onlogische lijn zou trekken met de verbinding Antwerpen— Rijn. Spr. hoopte, dat ongerechtvaardigde onrust en wantrouwen zouden worden weggenomen. Een atmosfeer van vertrou wen l* noodtg om het samen eens te ZIERIKZEE. Op het speelterrein ach ter School A had Zaterdagmiddag een bizondere plechtigheid plaats, n.l, het uit reiken van de bronzen eere-medaille voor, raenschlievend hulpbetoon aan J. A. Kra keel, die in Nov. 1929 uit de Nieuwe Haven een jongen van den verdrinkings dood redde. De burgemeester, die het eere-metaal zou uitreiken, achtte het ge- wenscht dit te doen in het bijzijn van de Zierikzeesche Padvinders, wier corps dien middag weer werd uitgebreid, om hun te wijzen op deze moedige daad, die tot voorbeeld, strekken mag. In 't bijzijn van vele autoriteiten, fa milie van redder en geredde, hechtte de burgemeester, Krakeel het eere-metaal op de borst, na eerst de er bij behoo- rende oorkonde te hebben voorgelezen. Z.E.A. sprak daarop als volgt de aan wezigen toe: Het was op een kouden winteravond, dat bij het Luitje een jongen in het water viel, toen Krakeel daar ook aan kwam en zonder zich te bedenken, te water sprong om het jongetje te redden. Een eenvoudig verhaal, maar niettemin een daad van waarachtige menschen- liefde. Wie zonder opdracht, bevel of aansporing zulk een schoon voorbeeld van burgerschap, deugd en van saam horigheid geeft, die heeft ook aanspraak op de dankbaarheid der samenleving. Daarom is het mij zulk een voorrecht geweest, het eere-teeken voor mensch- lievend hulpbetoon aan Krakeel te heb ben mogen uitreiken, vanwege H. M. onze geëerbiedigde Koningin. Ik wensch onzen redder daarmee van harte geluk en ik stel hem gaarne ten voorbeeld aan onze jeugdige padvinders. Leer ook zwemmen, jonge vrienden, dan kunt ge nog wel geen menschen redden, maar zonder die kunst is het ten eenenmale onmogelijk. Ik dank Krakeel ook namens het geredde jon getje, dat natuurlijk wel het gevoel van dankbaarheid bezit, maar niet het woord om daarvan te getuigen. We eeren thans in Krakeel den moedigen burger, den onverschrokken redder, den zelfopoffe- renden mensch. Moge het eer.e-metaal nog lang uwe borst sieren, Krakeel, want ge kunt er trotsch op zijn, omdat ge uw naaste hebt lief gehad als u zelf! (Applaus). Spr. dankte ten slotte den voorzitter der Padvindersafdeeling, mr. Bakker, dat hij hem in de gelegenheid heeft gesteld om in deze sfeer van goede daden het eere-teeken uit te reiken, aan de vertegenwoordigers van den Bijz. Vrijw. Landstorm, van de Burgerwacht en van de Politie, dat zij door hunne aanwezigheid luister hebben willen bijzetten aan deze bijzondere plechtigheid. De aanwezigen maakten daarop van de gelegenheid gebruik den redder geluk te wenschen met deze bizondere onderschei ding, waarna de plechtigheid was beëin digd. Vandaag herdacht de heer W. van Splunder, adj .-commies bij het Kadaster alhier, het feit, dat hij 25 jaar bij dien lak van dienst in functie was. Wij ge- looven wel, dat het hem niet aan be wijzen van belangstelling zal hebben ont broken en hopen, dat deze ijverige en trouwe ambtenaar nog vele jaren in goede gezondheid en met dezelfde op gewektheid deze functie mag blijven ver vullen. Wie in den a.s. zomer zijn vacantie met. of zonder auto of rijwiel in En geland wil doorbrengen, hij vrage bij de Stoomvaart-Mpij. „Zeeland", de zoo juist verschenen brochure aan, waarin men vele, zoo niet alle, gewenschte in lichtingen vindt voor een uitstapje naar Engeland met de uitstekend ingerichte booten van bovengenoemde mpij. In het juist uitgekomen nummer van het geïll. twee maandelijksch tijdschrift ter bevordering van de kunst in het vrouwenhandwerk (uitg. Holkema Wa- rendorff, A.'dam), wordt de aandacht van de lezeressen gevraagd voor het kantklossen, weef-, batik-, aarde-, leer- en smyrnawerk, bij fraaie photo's, model- Ien en teekeningen. jj Het eerste optreden van de jeugd ig afdeeling van het Instituut voor Arbei- i dersontwikkeling en de afd. Zierikzee der S.D.A.P. kan een succes genoemd wor den. De groote schare belangstellenden, welke Zaterdagavond de bovenzaal van het „Huis van Nassau" vulde, zal zeker haar gang daarheen niet beklaagd heb ben, integendeel, menigeen zal zijn ver wachtingen overtroffen gezien hebben. Met het zingen van de „Internationale" werd de bijeenkomst geopend, waarop de heer J. H. Pik op zijn bekende wijze de aanwezigen hartelijk welkom heette, waarbij hij tevens een opwekkend woorf voor het Instituut en de afdeeling uit sprak. Hierna bracht een flink bezet ge mengd kinderkoor onder leiding van mej. M. Rotte eenige liedjes ten gehoore, wel ke, gehoord het welgemeende applaus, zeer in den smaak vielen. Een woord van lof is hier zeer zeker op zijn plaats. Daarop volgde de hoofdschotel van dezen avond, n.l. de opvoering van de kinder operette „Asschepoester", naar het be kende sprookje. Ook dit werd keurig uitgevoerd. De jeugdige debutanten, voor al Asschepoester, sloegen zich er dapper door heen en na elk bedrijf wérden zij luide toegejuicht. Ook de slotgroep met Bengealsch vuur verlicht, gaf een aardig effect. Aan het einde van den avond dankte de heer Pik allen, die tot het welslagen van deze opvoering hadden medegewerkt, vooral ook mej. Rotte voor haar leiding en de heer Swenne voor 2'n pianobegeleiding, waarbij hij wees op de symbolische beteekenis, welke dit sprookje voor de arbeidersbeweging heeft. Ook in ander opzicht bleek deze avond succesvol te zijn geweest, daar het Instituut een winst van 19 en de afdeeling een winst van 7 nieuwe le den mocht boeken. Het diploma van den cursus in motorkennis, uitgaande van den kring Walcheren der Z. L. M., is Zaterdag o. a. uitgereikt aan H. J. Hoogerheide, alhier. HAAMSTEDE. Vrijdagavond j.l. werd in een der lokalen van de openbare lagere school een druk bezochte Ouder avond gehouden; de presentielijst was door 68 personen geteekend. Behalve ouders van schoolgaande kinderen wa ren tegenwoordig leden van het ge meentebestuur, ouder- en plaatsel. school commissie, commissie tot wering van schoolverzuim en verdere genoodigden. Na opening met een welkomstwoord door het hoofd der school, dhr. C. de Bruin, en lezing der notulen van de vorige vergadering door den secretaris der Oudercommissie, dhr. M. W. Landegent, behandelde dhr. de Bruin het onderwerp: „Het aardrijkskundig onderwijs voorheen en thans". Spr, deed uitkomen, dat dit onderwijs noodwendig moet aansluiten aan het huidige maatschappelijk leven. Hij behandelde de hulpmiddelen, als: kaarten, globe, atlassen, platen en boe ken, die het onderwijs zoo aantrekkelijk maken. Daarna vertoonde hij op 't doek verschillende punten van een zeereis naar Indië. Indische landschappen, gebruiken enz., om te eindigen met eenige interes sante gezichten uit Zwitserland. In de pauze werden ververschingen aangeboden en werd gelegenheid gegeven tot bezich tiging van het werk der schoolkinderen. De dames v. d. Stolpe en Rotte en de heeren de Bruin, Hubregtse en Steur ga ven door hun gezamenlijk piano- en vioolspel een aangename afwisseling. Bij het einde dankte weth. C. Blom allen, die meegewerkt hebben om dezen avond, die den band tusschen schooi en huis zeker zal versterken, zoo goed te doen slagen. Hij besprak het toekomstige feest ter eere van den öOsten verjaardig van H. M. de Koningin, in welk feest, waar hij hoopt, de schooljeugd een ruim aan deel zal hebben. Dhr. Joh.s Verton be sprak. de wenschelijkheid van 't kwee ken van planten door de schoolkinderen, om liefde voor de natuur te bevorderen. Daarna werd de vergadering met een algemeen woord van dank door dhr. de Bruin gesloten. ELKERZEE. In de vergadering van den raad dezer gemeente werd Vrijdag 1.1. tot onderwijzeres benoemd met algem. stemmen mej. C. D. Kloet, onderwijzeres te 's-Gravenhage. Bepaald werd daarbij, dat de benoemde, indien maar mogelijk, in de gemeente moet wonen. Tevens werd aan de vakonderwijzeres-nuttige handwerken mej. A. van Leersum eervol ontslag verleend. De raad handhaafde voor het belastingjaar 1930-1931 het per centage voor de gemeentelijke inkomsten op 4. BROUWERSHAVEN. Donderdagavond hield alhier de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering een algemeene ledenvergadering. Met een woord van welkom door den voorzitter den heer Provoost, werd deze zeer slecht bezochte vergadering geopend. Na voorlezing der notulen werd verslag uitgebracht over de gehouden kascontrole. Gebleken is, dat mede door de groote kosten van de in December gehouden propaganda-avond, de rekening sluit met een nadeelig saldo van f 2,36. Als bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de heeren Adriaansq en van Bcveren. Daar de agenda verder niets bevatte en ook in de rondvraag niets aan de orde kwam, werd deze ver gadering met een woord van dankzeg ging door den voorzitter gesloten. NOORDGOUWE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrij dag 21 Maart. Tegenwoordig alle leden. Voorz. de burgemeester. Deze zegt, dat dit de eerste vergadering is, die hij leidt na zijn herstel. Hij wenscht de leden en den secretaris en de gemeente alle goeds toe en hoopt, dat de financiëele uitkom ten voor den landbouw beter mogen wor den. Verder dankt hij dhr. Schikker voor het waarnemen van het burgemeesters ambt gedurende zijn ongesteldheid. De commissie van het bureau voor beroeps keuze te Zierikzee verzoekt om een jaarl. subsidie van f5. Na bespreking wordt op dit verzoek met 5 tegen 2 stemmen afwijzend beschikt. Besloten wordt de waterleiding in de woning van 't hoofd der school en in het gebouw der o.l. school aan te leggen. In de school zal een kraan in de gang gemaakt worden. B. en W. stellen voor de woning van het hoofd der school aan deze te ver huren voor f275 per jaar en de ambts woning op te heffen, waartoe wordt be sloten. Op voorstel van B. en W. wordt besloten niet toe te treden tot den op te richten Prov. Brandweerbond. Beslo ten wordt de begrooting der gemeente voor 1929 te wijzigen in verband met overschrijding der posten naar aanleiding der ingekomen jaarrekeningen. Bespro ken wordt het aanschaffen van slangen voor de brandkranen, welk punt metter tijd nader zal worden behandeld. Op een vraag van den heer van Citters blijkt, dat er nog geen rekening is ingekomen betreffende de aangelegde ondergrond- sche kabels van het electrisch net. Dhr. van Citters zegt verder, dat in Haamstede 20 M. voor de huisaansluiting aan het electrische net vrij is, terwijl men hier in Noordgouwe na de 8 M. moet be talen. Daarna sluiting. DREISCHOR. Vrijdagavond j.l. hield de ijselub „Ons Genoegen" alhier hare jaar vergadering bij Slager. Een veertigtal leden waren aanwezig, onder wie eenige dames. Om het bezoek op deze bijeen komst aan te wakkeren, was door het bestuur op de agenda geplaatst het onder elkaar verloten van eenige prijsjes. Na afdoening der huishoudelijke zaken, werd hiertoe overgegaan, waarbij menige goed gemeende kwinkslag werd gedebiteerd en het samenzijn daardoor zeer genoeglijk was. Hiermede werd bereikt, de dikwijls droge vergadering van zoo'n vereeniging te ambiëeren, waardoor de opkomst der leden drukker was dan gewoonlijk. De voorzitter bracht dit in zijn sluitings rede nog eens extra in herinnering en hoopte een volgende bijeenkomst weer evenveel ambitie voor. bezoek als dezen avond. OOSTERLAND. Voor een stampvoll. zaal gaf „Oosterland's Fanfare" Vrijdag avond j.l. haar 2de winterconcert. Het programma, goed verzorgd, werd uitste kend ten gehoore gebracht. De familie van den Berge vergastte het publiek op 3 mooie stukjes voor piano, viool, fluit en mandoline. Door de dames- en heeren dilettanten werd opgevoerd: Mijn queue is weg", blijspel in één bedrijf, en „Arm Vaderland", oorlogsspel in 3 bedrijven Beide tooneelwerkjes werden keurig ver tolkt. Een welverdiend applaus klonk telkens op. De burgemeester was wel de tolk van het publiek toen hij het gezel schap hartelijk dankte voor muziek en voordracht. Een gezellig bal besloot deze goed geslaagde avond. Door de schooljeugd alhier, zijn 10600 nesten van den bastaardsatijnvlin- der verzameld. Als men nagaat, dat elk nest van 200 tot 500 rupsen kan bevat ten, komt men wel tot de overtuiging, op deze wijze heel wat schadelijke in secten vernietigd worden. SCHERFENISSE. In de op Vrijdag 21 Maart j.l. gehouden Dijkraadsvergadering van het Cal. Waterschap Scherpenisse werd de begrooting voor het dienstjaar 1930-'31 vastgesteld op een ontvang van f 35274,305 en een uitg. van f 39601 met een tekort van f 4327,575. Het dijk- geschot werd vastgesteld voor het Wa terschap Scherpenisse op f 30404,39, ter wijl van den polder Poortvliet een bij drage zal gevorderd worden van f 2889,14 en van den Houwerpolder f 19,516. Het bestuur werd machtiging verleend voor het aanstellen van een dagelijksch op zichter bij het te maken betonwerk. OUD-VOSSEMEER. In de jaarvergade ring van de ijselub alhier werd rekening en verantwoording gedaan over het le boekjaar; ontvangen werd f256 en uitge geven f311, zoodat men met een kwaad slot blijft van f55. Evenwel men is thans in het bezit van een pomp om de baan onder water te kunnen zetten. tjOxwtcU ^JimTCn NV.lVters Prinsengracht 22Qfa4 VllKliiSv .AMSTEÖDAM Tel.44582. Vereeniging van Fabrieksarbeiders te Amsterdam, voor een bedrag van f 13,60 door in het laatst van December 1929 te Zierikzee een kaart, hem verstrekt door den correspondent dier Vereeniging te Zierikzee, te vervalschen, althans dat hij die kaart in het laatst van December 1929 te Zierikzee heeft vervalscht, door de daarin vermelde data 23—28 December 1929, gedurende welken tijd verdachte zich als werkloos had gemeldbij be doelden correspondent, heeft veranderd in 16—21 December, uit het gebruik van welke vervalschte kaart nadeel kon ont staan. De officier van. justitie eischte ter zake van oplichting veroordeeling tot een gevangenisstraf van eene maand. De, uit- werd bepaald op 4 April a.§. RE€flT2iKËNo Ter openbare terechtzitting der Arr, Rechtbank te Middelburg, Kamer v. Straf- ken, van 21 Maart werd o.m. behandeld de zaak tegen A. v. B., werkman, 32 jaar, wonende te Zierikzee, verdacht van oplichting van den penningmeester van het hoofdbestuur van de Nederlandsche ook voor Radio-Centrala'a en elk radio-toestel ONDERWIJS. Vorige week slaagde te 's-Gravenhoge voor costumière mej. M. Goudswaard te Noordwelle, leerling van mejuffr. v. d. Wende—Beije te Renesöe. ST.-ANNALAND. Donderdagavond werd alhier in een lokaal der openbare school dq eindles gegeven van het eerste jaar van den 2-jarigen landbouwcursus die opder leiding staat van den heer A. P. Bjl, landbouwonderwijzer alhier. 18 cur sisten hebben de lessen gevolgd. Tegen woordig waren hierbij de comm. v. tóe- zicht en dhr. Hofstra, landbouwleeraar te Goes. Een algemeene herhaling van het behandelde gedurende het afgeloo- pen seizoen toonde aan, dat de leerlin gen met vrucht het onderwijs gevolgd hadden. De antwoorden kwamen vlot. Na beëindiging der openbare les dankte de heer Hofstra den heer Bil voor zijn lei ding en spoorde de leerlingen aan het behandelde dezen zomer geregeld bij te houden, opdat de volgende cursushelft onmiddellijk kan voortbouwen op de eerste. Ook de heer J. Kooijman, voorz. van de Comm. v. Toezicht sprak de leerlingen toe en wees erop, dat het. hun wel zal toelijken alsof ze veel van de geleerde theorie kunnen missen. Toch is dit niet zoo. Hij hoopte dat ze den gelegden band zouden versterken door het houden van excursies, enz. Dhr. Bil dankte zijn leerlingen voor hun ijver en trouw cursusbezoek, waarna de oud ste der leerlingen met eenige welgekozen bewoordingen hun onderwijzer dankte voor diens goede leiding en, zijn mede leerlingen erop wees dat voor hen is bewaarheid het gezegde van dhr. Ste vens bij de opening: „Hier is meer voor jullie te leeren dan op straat". OUD-VOSSEMEER. Voor de vacature van hoofd der School met den Bijbel te deze plaatse, ontstaan door hef overlijden van den heer Z. B. Goedhart, hebben zich !9 sollicitanten aangemeld, waaronder verschillende met bijakten. LANDBOUW EN VEETEELT. SCHERPENISSE. Op de gehouden alge-, meene vergadering van de Coöp. Boe renleenbank alhier waren 62 leden aan wezig, benevens 10 volmachten. Na ope ning door den voorzitter, de heer J. H. Hage, werd door dezen tot secreta ris dier vergadering aangewezen dhr..A Quaak. Het ledental was geklommen tot 149. Het aantal uitgegeven spaarbanx- boekjes bedroeg 116, terwijl het aantal rekening-couranthouders 49 bedroeg.. De balans vertoonde aan uitstaande voor-, schotten f 59634,80; aan spaargelden,, f 137883,36 van rekeninghouders-127622,20 tegoed. De deposito's en spaarrente zal getracht worden op 4 o/o te houden, terwijl de voorschotrente bepaald bleef op 5 o/0. Tot bestuurslid werd herkozen de heer M. Hage Jz., als lid van den,, Raad van Toezicht, de heer M.. A. Kie vit als plaatsvervangende bestuursleden de heer D. A. Hartog en A. Oudesluijs J.Nz., welke beiden tevens werden her benoemd over de financieelsv commissie. VERGADERING DAG. BESTUUR Z.LM. Onder leiding van den voorzitter. Mr.: P. Dieleman hield het Dagelijksch Bestuur der Z.L.M. op 17 Maart te Middelburg, zijn gewone maandelijksche vergadering, welke in verband met de vergadering van de Zeeland slechts matig was be zocht. Na uitvoerige besprekingen werd besloten niet in te gaan op de voor stellen van een aardappelmeelfabriek om voor risico van de Z.L.M. zich bezig te houden met de verwerking van aardap pelen tot aardappelmeel, mede in ver band met de weinige belangstelling on der de verbouwers. Het Dagelijksch Be stuur was 'eenstemmig van meening, dat er aan de marktberichtgeving en markt- zetting nog veel ontbreekt en dat men veel meer medewerking zou mogen ver wachten van de landbouwers zelVe voor de onderlinge marktberichtgeving als thans voor aardappelen is tot stand ge bracht. Eerst dient dit nationaal uitge bouwd alvorens men aan internationale berichtgeving kan beginnen. Trouwens da

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1