Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: advertentien Inzending Advertentiën H.H. ADVERTEERDERS Zaterdag en Zondag Voorstellingen". Dienstplicht. b u i ten l ajy STER-TABAK Prfje per 3 rnsudes f 1,50, feu» per poet 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nnmmere 5 oent. Veraohjjnt Mnd., Wild, an Vrijd. Tei. Mo. 32. Poatgiro 13767T. Woensdag 19 Maart 1930. zierikzeesche courant. ®eb4jfr**abni(|-() "ff»- ran 13 regel. 60 et.., Tan 4 regel, en daarboven 20 cta. per regel. Beclame. 30 ota. p. regel. B{j oontraot belangrijke korting. Inaending op den dag Tan uit gave vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dap e. ultpaaf Zij, dia zich van af heden op ons blad abonnaeren, ontvangen da tot 1 April a.s. verschijnende nummers GRATIS. worden nogmaals verzocht hun advertantiën, bestemd voor het oummer van Vrijdag, ons zooveel mogslljk des DONDERDAGS ta doen toekomen. In varband met het tijdig ter parse gaan van ons blad, is zulks zaer gewenscht. Na Vrijdagmorgen 10 ure kunnen gaan advartantiëo meer worden aargtnoman. DE DIRECTEUR „De laatste Gevonden voorwerpen Een rijwielplaatje; een fietstaschje met sleutels; een vulpenhouder; een porte- monnaie met geld; een sierdoekje; een dameshandschoen; een polsmof; een kin derbeursje; een papieren zak met geld. Opraeping in warkslljken disss!. De BURGEMEESTER van Zierikzee roept op grond van artikel 42. 2de lid der Dienst plichtwet. MARTIN HENRI ANTOINE COR- NEIL.LE MARIE BROUWERS, gewoon dienst plichtige van de lichting 1919 der gemeente Tilburg op. om op Maandag 5 Mei 1930, voor den tijd van vier dagen in werkeljjken dienst te komen, wegens overtredi- g van artikel 40, derde lid der Dienstplichtwet. Zierikzee, den 17 Maart 1930. De Burgemeester van Zierikzee, J. C. A. BANNINK. Kuiriig vaar dm Dimstjliclit De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de KEURINGSRAAD voor de ingeschrevenen voorden dienstplicht, lichting 1931, dezer gemeente, zetting zal houden te Zierikzee in het Raadhuis, op Donderdag 10 April 1930, de» voormid dags te negen uur, voor de nommers 1 tot en met 82, van hst alphabetisch register; op Donderdag 10 April 1930, des namiddags te dertien uur dertig minuten, voor de nommers 33 tot en met 58, van het alphabetisch register. Zierikzee, den 17 Maart 1930. De Burgemeester voornoemd, J. C A. BANNINK. PRIMO DE RIVERA Niet ouder dan 59 jaar is de ex-Spaan- sche dictator geworden, die zooals gemeld Zondagmorgen onverwacht te Parijs overleed. Primo was reeds op dertigjarigen leef tijd generaal, doch nam eveneens een aandeel in het politieke leven. Van 1917 tot 1921 had hij zitting in den Senaat, werd daarna kapitein-generaal van Bar celona. Als een der leiders van de militaire junta's, die zich in die jaren steeds ster ker deden gelden, rijpte bij hem het plan geïnspireerd door Mussolini's daden om zich aan het hoofd te stellen eener dictatoriale beweging in zijn land. welke een eind diende te maken aan de corruptie en de machteloosheid der el kaar bestrijdende politieke partijen. Zijn staatsgreep, in September 1923 onderno men, gelukte; hij vond den Koning aan zijn zijde, die na het heillooze avontuur in Marokko alle reden had om zich van de toenmalige partijleiders te ontdoen en die hem den 14en September, nadat het liberale kabinet-Alhucemas was af getreden, opdracht gaf een kabinet te vormen. Hiermede deed het Directorium zijn intrede, dat zich zes jaren heeft weten te handhaven: twee jaren als een „Ik ben een volmaakt te vreden kerel, mijn carriere is gelukt en ik heb prettige vrienden. In den beginne was Het eenige, waarnaar ik heimwee had, mijn pijp maar sedert deze heerlijke tabakookin Indië verkrijg baar is, blijft er niets meer te wenschen over. zuiver militair bewind, sedert 1925 als een civiele dictatuur. De eerste jaren van Primo de Rivera's alleenheerschappij waren niet ongunstig in hun resultaten. Er werd orde gescha pen en aan menigen wantoestand werd een einde gemaakt. Doch daar stond tegenover dat de gestrengheid, waarmede de dictator zijn tegenstanders aanpakte, groote verbittering wekte. De vrije mee- ningsuiting was ten eenenmale onmoge lijk geworden, met het gevolg, dat tal van vooraanstaande intellectueelen en politici, hetzij verbannen werden of vrij willig naar het buitenland uitweken, van waar zij Primo, zijn regime... en den koning, die het steunde, met groote fel heid bestreden. Merkwaardig was zeker, dat Primo de Rivera, wiens politiek van zooveel hard heid getuigde, een zeer beminnelijk man was en zelfs een zekere populariteit ge noot. Onder Primo's bewind is ook de paci ficatie van Marokko tot stand gekomen. In samenwerking met Frankrijk werd aan de actie der rebellen de kop ingedrukt. De inneming van Adjir zette de kroon op het werk en verschafte Primo den titel van Hertog van Adjir. De oppositie, die, vooral in het begin van dit jaar, overal het hoofd begon op te steken en niet te vergeten de daling van de peseta, konden het bewind van Primo, niettegenstaande verschillende con cessies, op den duur niet redden, zoodat de dictator ongeveer zes weken geleden moest aftreden. Thans is het einde gekomen van Primo, wiens bewind een merkwaardige phase beteekent in de geschiedenis van Spanje, waarvan de sporen wel nooit geheel zul len kunnen worden uitgewischt. Het stoffelijk overschot van Primo is Dinsdagavond te Madrid aangekomen. De begrafenis vindt heden (Woensdag) met militaire eer plaats. Blt^ENLA^SD. ONGEVALLEN OP DE BINNENWATEREN Het Eerste Kamerlid, de heer Van der Lande, heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in de jongste Januari-stormen op Rijn, Lek, Waal, Zeeuwsche stroomen en Zuiderzee schepen gezonken zijn, en dat vele dezer ongevallen geweten moeten worden aan slechte navigatie en onvoldoenden staat en uitrusting dier schepen? Zoo ja, is de minister dan bereid, om wettelijke maatregelen voor te bereiden, zooals deze voor de zeevaart bestaan, in het belang der opvarenden van het schip en de lading? RUSSISCH GRAAN. Het besluit van het Centraal Bureau van het Ned. Landbouw-Comité, de cen trale der boeren-inkoopcoöperaties, om uit ethische overwegingen niet langer zijn bemiddeling te verleenen bij het verhan delen van producten uit Rusland, heeft, zoo meldt het Hdbl., blijkens een tele gram uit Moskou tot gevolg gehad, dat de sowjet-regeering „met het oog op den boycot door de Nederlandsche boeren' besloten heeft 14.000 ton Russisch graan, onderweg naar Rotterdam en Amsterdam, door te zenden naar Engelsche havens. Zij is nu voornemens te trachten, in totaal ongeveer 30.000 ton graan in Enge land te verkoopen. TWEEDE KAMER. Weg en wet. Werkloosheidsvraagstuk. Over het ontwerp-Wegenwet, dat Dins dag in behandeling kwam zijn geen al gemeene beschouwingen gehouden, waar na het ontwerp z.h.s. werd aangenomen De heer de Visser interpelleert daar op over het werkeloosheidsvraagstuk en formuleert zijn wenschen in een 8-tal vragen. Zoo wenscht hij o.a. te vernemen, welke maatregelen de regeering tegen de werkloosheid dient te nemen, alsmede of zij bekend was met den grooten af keer onder de werkloozen tegen de ver plichte uilzending naar werkverschaffin gen en dat de daar betaalde loonen, huis vesting en gezondheidszorg onvoldoende zijn. Veel heil verwachtte de interpel- lant van een 7-urigen werkdag, een 40- urige werkweek en geen overwerk in overheids- en monopolistische bedrijven. Ook de rationalisatie behoort z.i. door de regeering te worden tegengegaan, ter wijl aan werkloozen hun volle loon moet worden uitgekeerd. Minister Ruijs antwoordde, dat de re- geeringsmaatregelen hier te lande zeker niet achter staan bij andere landen. In Rusland b.v. ontvangen de werkloozen slechts hun halve loon. Toegegeven moet intusschen worden, dat de toestand op de arbeidsmarkt niet gunstig is en het binnen afzienbaren tijd ook niet zal wor den. De regeering is echter diligent. Dit jaar zullen 2000 werkloozen uit de groote steden bij de werkverschaffingen worden geplaatst. Het doel van de werkverschaf fing is om hen die door gebrek aan werk niet zelf hun brood kunnen verdienen op de meest geschikte wijze hun werk loosheid te doen doorkomen. Het loon moet echter zoodanig zijn, dat men het werken in de vrije maatschappij blijft apprecieeren. IJlt Stad en Provincie, ZIERIKZEE. Maandagmiddag hebben de motoren van het proefstation der waterleiding proef gedraaid. Binnen vijf a zes weken zal de Waterleiding-Mij. water kunnen leveren, wat voor zeer velen een uitkomst zal zijn, vooral nu, daar het regenwater de laatste maanden niet rijkelijk heeft gevloeid en er reeds gebrek aan goed drinkwater is. Bovenstaande geeft ons aanleiding op te wekken de binnenleiding in orde te laten maken en aan te sluiten op de straatleiding der drinkwatervoorziening. - Maandagavond houdt de heer J. C. A. Bannink, burgemeester onzer ge meente, voor de vereeniging „Algemeene Ontwikkeling", in hotel „Juliana", een causerie over Ned.-Indië- Zij, die deze lezing, die interessant belooft te worden, wenschen bij te wonen, gelieven zich van introductie te voorzien bij den secretaris van „A. O.", mr. C. J. B. du Croo, Poststraat alhier. - Als laatste bioscoopnummer in dit winterseizoen komen de beroemde ko mieken „Watt en 1/2 Watt" op 't witte doek in hun rol als millionairs. Bij Kon. besluit van 15 dezer is aan den heer N. A. Berkhout, op zijn ver zoek, met ingang van 1 April, eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Brouwershaven. Bij Kon. besluit van 14 dezer is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Grave, de heer H. van de Stolpe, surnumerair der registratie en domeinen ten kantore Amersfoort. De vergadering van de „Oranjever eeniging", welke Maandagavond in het „Huis van Nassau" was belegd, ken merkte zich door een zeer matige op komst, waarvan ook de voorzitter, de heer 3. A. Biermasz, in zijn openings woord gewag maakte, doch hoopte, dat het met de komende feestelijkheden, in verband met de 50e verjaardag van H.M. de Koningin, zou gaan als hier de ge woonte is, n.l. eerst een zekere lauwheid, terwijl op den dag zelve bijna allen medewerken. De voorzitter stelde hierna voor den burgemeester tot eere-voorzitter te be noemen, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Een deputatie werd afge vaardigd om den burgemeester met deze benoeming in kennis te stellen. Geduren de de afwezighejd van de deputatie werd de vergadering geschorst en heropend toen de burgemeester met de afgevaar digden binnentrad. De voorzitter deelde den burgemeester het besluit der vergadering mede, waarop deze met genoegen het eere-voorzitter- schap zeide te aanvaarden, zijn medewer king en steun toezeggend. Daarop werden de beraadslagingen ge opend voor 't programma der op Woens dag 3 September a.s. te houden festivi teiten. Verschillende ideeën werden naar voren gebracht, die later uitgewerkt dienen te worden. Zoo bestaat het voorloopig plan om op 3 Sept. een soort huisvlijttentoon- stelling te organiseeren, waarop teeke ningen, schilderwerk, foto's enz. enz. kun nen worden ingezonden. Men stelt zich verder voor een optocht te houden, voor stellend: het vervoerwezen door alle eeuwen, waaraan verbonden kan worden een bloemencorso en passende kleeder drachten. Aan de sport zal een flink deel van het programma zijn gewijd. Bij wijze van demonstratie voor het electrisch licht, zal de P.Z.E.M. onze mooie, rapke Stadhuis- toren met elec. vloeilijnen verlichten, zoo dat de contouren duidelijk in het duister zullen worden geaccentueerd.. De .moge lijkheid is verder niet uitgesloten, dat Een mooie fluweelzachte huid en geen pukkeltjes, ruwe of roode plekjes, als U 's avonds een weinig Purol goed in de huid wegwrijft. Er staat toch wel een doosje Purol op Uw waschtafel? Verkrijgbaar bij Apoth - en Drogisten de beide Havenpoorten, benevens de klapbrug over de Oude Haven door mid del van gekleurde elec. lampjes zullen worden verlicht. In den morgen, van 10—11 uur, zal in de diverse kerken een wijdingsuur worden gehouden. Voorts werd nog ge sproken over een openluchtbioscoop sprietloopen, enz„ enz. Onder in de zak lag ook hier de reke ning. Zonder geld geen feest! Lijsten zullen dus t. z. t. circuleeren bij de bur gerij en uit de onderste regel zal blijken, of al het schoons, dat men zich voor oogen heeft gesteld, in vervulling zal kunnen gaan. Met dank voor de aangename discus sies werd door den voorzitter de ver gadering gesloten. HAAMSTEDE. Vrijdagavond j.l. werd in de zaal van hotel Bom een dluk- be zochte algemeene ledenvergadering ge houden van de coöp. Boerenleenbank .Haamstede"; 226 leden inclusief de vol machten waren vertegenwoordigd. In de vergadering werd tevens het 20-jarig be staan der instelling herdacht. Na de opening memoriseerde de directeur, dhr. C. Blom, iu een uitvoerige revue het voorheen en thans van het verenigings leven, het ontstaan en den groei der vereeniging, die op bescheiden voet be gon, wier boekjaar 1910 een verhan deling van f 77000 aanwijst, terwijl het afgeloopen boekjaar een verhande ling aanwijst tot het kapitale bedrag van f 1,088,190,83; wel een bewijs, dat deze locale bank door zijn voordeelige rentestandaard en de weinige onkosten in een diepgevoelde behoefte voorziet, niet alleen voor land en tuinbouwers, maar ook voor ambachtslieden en parti culieren. Het ledental klom tot 272, het- aantal uitgegeven spaarbankboekjes tot 470, terwijl het aantal rekening-courant houders thans 84 bedraagt. Verder werd het woord gevoerd door den secretaris, dhr. W. G. Boot Jz., den voorzitter van den Raad van Toezicht, dhr. W. G. Boot Wz. en door dhr. Joh. Verton. De ba lans vertoonde aan uitstaande voorschot ten f 256923,95, aag. spaargelden f 511022,12. een rekeninghouders f 79387,48, terwijl het reservefonds klam tot een bedrag van f 16838,70. De depositorente voor 1930 is bepaald op 4 0/0 en de voorschotrente op 43/4 o/0. Als bestuurslid werd her kozen dhr. W. G. Boot Jz., als lid van den Raad van Toezicht dhr. H. v. d. Stolpe. Als waarnemende bestuursleden de heeren G. A. v. Zuijen en W. G. Boot Wz. en als leden der financieele commissie voor 1930 de heeren A. v. Zuijen, H. v. d. Meij en J. M. Tuin man. Door verschillende corporatie's en particulieren waren der vereen, mooie bloemstukken geschonken. BROUWERSHAVEN. Donderdag en Za terdag j.l. gaf alhier de zangvereeniging „Euphonia" haar jaarlijksche uitvoering. Na een wöord van welkom door den voorzitter, den heer Duinhouwer, wer den onder aandachtig gehoor der aan wezigen een viertal liederen gezongen, waarna heel aardig ten tooneele werden gebracht de voordrachten, getiteld „De nieuwe Dienstbode" en „Het mislukte con sult". Na de pauze werd opgevoerd het tooneelstukje „Bekroonde Kaatje". Op enkele uitzonderingen na van de jongere krachten, waaraan zeker een goede lei ding veel goeds gedaan zou hebben, werd dit stukje heel aardig opgevoerd. Ook de voordracht „De verjaardag van Oom Nol" viel zeer in den smaak. Na nog een viertal zangnummers ten beste gegeven te hebben, werd deze avond met een woord van dank door den voorzitter en een gezellig bal besloten. Ook de uit voering op Zaterdagavond liep vlot van stapel, te meer daar de zaal toen flink bezet was. Dinsdagmorgen brak plotseling brand uit in de hooi- en strooschuur van den heer C. W. den Boer, alhier. In eenige minuten tijd sloegen de vlammen hoog op en het liet zich dan ook werkelijk ernstig aanzien, vooral voor de omlig gende woningen, de landbouwschuur van den heer Ringelberg en de Geref. school Vrij spoedig was de motorspuit aanwe zig en begon het vuur met 3 stralen te bestrijden, waardoor het dan ook ta melijk snel in hevigheid afnam. Het vee van den heer Ringelberg, dat vlak in den stal naast het brandende perceel stond, kon spoedig in veiligheid gebracht worden. Na eenige uren onophoudelijk spuiten was men de heele brand meester en kon men zich tot het nablusschen van het aanwezig hooi en stroo bepalen. De brand schijnt ontstaan te zijn door een uitslaande vlam van de motor. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, alleen dat dhr. den Boer zelf eenige brandwonden aan gelaat en handen had. De alhier zoo zeer gesmade motorspuit heeft getoond toch nog wel goed werk te kunnen verrichten. Assurantie dekt ge deeltelijk de schade. OOSTERLAND. Vrijdagavond j.l. werd alhier in een lokaal der openb. school de eindles gegeven van het eerste jaar van den 2-jarigen tuinbouwcursus, die onder leiding staat van den heer N. A. Quist, tuinbouw-onderwijzer te Zierikzee. 23 cursisten hebben de lessen gevolgd. Tegenwoordig waren hierbij de comm. van Toezicht, de heer v. d. Plassche, tuin- bouwconsulent in Zeeland, en Raadsleden. De behandelde stof van dezen winter werd in z'n geheel doorwerkt. Tal van vragen werden den cursisten gesteld, waaruit ten duidelijksste bleek, dat door allen met groote animo het onderwijs was gevolgd. Na beëindiging der open bare, dankte de heer v. d. Plassche den heer Quist voor zijn leiding en spoorde de leerlingen aan de verzamelde leer stof in de practijk uit te werken. Ook de commissie van toezicht en gemeentebe stuur werden dank gebracht voor hun werk en tegemoetkoming. Hij noemde het een verheugend feit, dat zoo'n groot ge tal 't onderwijs volgde, dat 't aan de 40 cursussen, die in zijn ambtsgebied wor den gehouden, op één na de hoogste Hierna bracht de burgemeester, voor zitter van de commissie van toezicht, in keurige bewoordingen den heer Quist en cursisten dank, resp. voor de wijze waar op het onderwijs is geleid, en de cur sisten voor het gepresteerde. Spreker hoopte, dat het theoretisch bijgebrachte met succes in de practijk gebruikt zal kunnen worden, de resultaten en prijzen in het komende jaar~ goed mogen zijn, waarna door hem de rapporten aan de cursisten werden uitgereikt. De heer Zeij- ler, lid der commissie van toezicht, was zeer tevreden over dezen avond, doch bracht de cursisten onder het oog, dat men nu moet trachten, de verkregen kennis in praktijk te brengen, bij te hou den en uit te breiden door excursies mee te maken, steeds samenwerking te zoeken, daar hiermede in 't belang van allen, veel kan worden bereikt. Bij mon de van den heer v. d. Bout, werd namens de cursisten den heer Quist dank ge bracht voor het onderwijs. Den heer Dorst, voorzitter der afdeeling, bij wien de leiding van dezen avond berustte, rele veerde nog even in 't kort, hoe de cur sus is ontstaan en dankte allen, die aan het welslagen hebben medegewerkt. De heer Quist dankte de verschillende hee ren voor de tot hem gerichte woorden. Nooit is hem iets te veel geweest, daar alle cursisten steeds met groot enthou siasme de lessen hebben gevolgd, waar door hem het lesgeven zoo aangenaam mogelijk is gemaakt. Daarop volgde slui ting. THOLEN. Waarschijnlijk door het te kort nemen van de bocht aan de Vis- schershoek, reed de auto van de firma Boasson te Middelburg, Maandagavond in een daar ter plaatse liggende diepe sloot. De auto, welke licht beschadigd was, is den anderen dag door personeel der firma Blaas alhier, op het droge ge bracht. De chauffeur had zich door het breken der ruiten aan het gelaat ver wond. DERTIG JAAR STATENLID. Donderdag 27 Maart zal het 30 jaar geleden zijn dat de heer Mr. P. Diele- man, anti-rev. lid der Provinciale Sta ten van Zeeland, voor de eerste maal bij een tusschentijdsche verkiezing in het toenmalige district Middelburg tot lid der Staten werd gekozen. Na een zeer korte onderbreking werd hij op 29 April 1910 in het district Hulst opnieuw bij een tusschentijdsche verkiezing gekozen en sindsdien heeft hij onafgebroken zitting in de Provinciale Staten en sedert 1916 ook in Ged. Staten. Vooral zijn werken in het laatstgenoemde dagelijksche col lege wordt door tegen- en voorstanders ten zeerste gewaardeerd, terwijl hij als een der beste woordvoerders bij het ver dedigen van voorstellen in de Staten vergaderingen bekend staat. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. In de Maandagavond gehouden verga dering van de Zeeuwsche Kamer v. Koop handel werd de rekening vastgesteld in ontv. op f 25103,92, in uitg. op f 24205,91, sluitend alzoo met een goed slot van f 898,01. Onder de inkomsten komen de volgende posten voor: jaarlijksche bij dragen van de ingeschrevenen in het handelsregister f 11782,56, nieuwe in schrijvingen van f 230, goed slot 1928 f286,60. Onder de uitgaven aan subsidies en contributies f 1515,10 en aan beleg ging van een gedeelte van het batig saldo 1929 f 2970. Dit is dus in werke lijkheid f 2970 f 898,01 3868,01 groot. In een langdurige geheime zitting werd in de openbare vergadering met 14 tegen 8 besloten voor f 30,000 deel te nemen aan de op te richten naaml. vennoot schap voor de exploitatie van de haven van Vlissingen. Tegen stemden de .hee ren Klok, Stofkoper, de Vos, Bosman, Jeronimus, Enzlin, Mes en van den Berg. REGHTZAEENo Ter openbare terechtzitting van den politierechte; te Middelburg van 18 Maart werd o.m. behandeld de zaak te» gen M. J. M„ 42 jaar, bakker, wonende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1