Zierfasclu Nieuwsbode DERDE BLAD BINNENLAND. Het meisje uit de Stad. Huiduitslag OM DEN VI8CHSTAND IN Da RRaLINGSOHE PLASSEN TS VER- BET3BEN, is Dinsdag van gemeentewege 2000 pond wifcvisch uitgezet onder leiding *an den heer Pera, die deze zaak uit liefhebberij voor de gemeente behartigt Het uitzetten van de visch bahooranda bij da •an Vrijdag 14 Maart 1930, no. 11977 tweede kamer. De Winkelsluitingswet. Aan de agenda zijn toegevoegd: een Interpellatie-De Visser over de werke loosheid, een interpellatie-Van den Heu vel over de landbouwcrisis, een ontwerp hetreffende de rechtspositie van kapi teins en schepelingen, en wijziging van de Arbeidswet. 'y Woensdag waren aan de orde, de uit zonderingen op de bepalingen over de Zondagssluiting, en van die voor de slui ting op werkdagen. Daarbij waren weer een dozijn amen dementen ingediend, die het echter niet alle tot een stemming brachten. Het resultaat is als volgt Het Zondagsverbod vindt geen toepas sing voor brood- en banketwinkels, op 1 Januari, 24, 26 en 31 December, voor bloemenwinkels op 1 Januari, 14 en 15 Augustus, 1 en 2 November, 24, 26 en 31 December, als die op Zondag vallen. Winkels, die melk, room, visch of fruit verkoopen, mogen op Zondag tot 12 uur open zijn. Brood- en banketbakkers mo gen hun winkels op Zondag gedurende vier uren openen, tusschen 9 uur v.m. en 8 uur n.m. (Oorspronkelijk waren ook voor brood-, banket- en bloemenwinkels de eerste Kerstdag, de eerste Paaschdag en de eerste Pinksterdag vrij gesteld. Dat is op voorstel van den heer Smeenk uit de wet gelicht. De rechterzijde, de heeren Lingbeek, Van Dis en Zandt stem den voor. Alle anderen tegen). De heer Van Dis heeft gepoogd, alle Zondagsuitzonderingen te doen vervallen, maar kreeg daarbij slechts den steun van vijf anti-rev. en zijn partijgenoot Zandt. De heer Van Rappard heeft tevergeefs getracht dezelfde faciliteiten, die voor banketwinkels in het ontwerp werden ge geven, voor sigarenwinkels te verkrij gen. Ook een andere poging van den liberalen afgevaardigde, n.l. om de ver koopgelegenheid voor brood- en banket bakkers iets te verruimen (van 4 op 6 uren per Zondag) mislukte. De heer Van Dis probeerde ook de Roomsche feestdagen uit de wet te krijgen. Daarbij kregen hij en zijn collega Zandt slechts den heer Lingbeek mee. Er mag tot tien uur worden verkocht op Zaterdag en op de dagen voor He melvaartsdag, Goeden Vrijdag (dit dank zij een amendement Snoeck Henkemans), Maria Hemelvaart en Allerheiligen in winkels, die op die dagen de deur ge sloten houden. Voorts, van 25 November tot 5 Decem ber, en van 18 tot 24 December. Bloe menwinkels mogen ook op 30 December langer open blijven, en brood- en ban ketbakkerijen op 31 December. Tenslotte bepaalt artikel 8, dat ook kappers en barbierswinkels op Zaterdag, de avon den, voorafgaande aan de vier genoemde feestdagen en 24 December hun winkel langer open houden, n.l. tot 11 uur, maar na tien uur mag alleen worden geknipt en geschoren. DE MISDADIGHEID IN ONS LAND. De hoofdredactie van het „Weekblad van het Recht" schrijft: Er zijn in den laatsten tijd in ons land zware, gruwe lijke misdaden gepleegd. Het is niet meer dan natuurlijk, dat daarvoor luide weeklagen worden gehoord, op stren gere bestraffing, zooals ook wel, van zelf spreekt op wederinvoering van de doodstraf wordt aangedrongen, alsof in landen, waar die straf nog bestaat en wordt toegepast, minder zware mis daden worden gepleegd. Doch juist onder omstandigheden als deze is het FEUILLETON. Uit het Engelsch van H. A. Vachell. 86 Tot het angstige dier het tenslotte ver tikte nog één stap te doen en hem met zulk een kracht terug trok, dat geen overreding hielp. George moest omkee- ren, naar den ingang van het ravijn te ruggaan en zijn paard daar aan een boom vastbinden. Het zweet stroomde hem van het voorhoofd, lang voordat hij den overkant had bereikt. Terwijl hij het wegwischte mompelde hij: Dat heeft zij gedaan... voor m(/! Die gedachte vervulde hem nog steeds toen hij weer bij den vos kwam, die be gon te hinneken, toen hij zijn meester zag. Het omtrekken van het ravijn duur de twee uur. En hij had nog een heelen tijd noodig om thuis te komen, want hij maakte een grooten boog om Aguila heen, omdat hij geen zin had in een nieuwe ontmoeting met de nieuwsgierige dorpe lingen. Het was bijna middag toen hij weer op de hoeve kwam. Zijn moeder was in de keuken. Gaat het wat beter met Hazel? was zijn eerste vraag. O ja. Zeg George, heb je die buggy bij het hek zien staan? Ja. Van wie is die? Die Stocker is daarmee gekomen, even nadat jij weg was. Hij zit op het oogenblik bij Hazel. Wel alle duivels 1 vloekt# George. noodig, dat de hoofden koel blijven en slechts geredeneerd wordt op grond van de werkelijke feiten. Daarom willen wij nog even de volle aandacht vestigen op de statistische cijfers. In de inleiding tot de indexcijfers cri minaliteit wordt eene vergelijking ge maakt met het jaar te voren en gezegd, dat het aantal veroordeelden in 1929 1167 minder bedroeg dan in 1928; het aantal misdrijven tegen leven en persoon was 290 minder. Het vierde kwartaal geeft een lager indexcijfer voor alle misdrijven te zamen; misdrijven tegen de zeden en economische misdrijven gaven veel gunstiger cijfers dan verleden jaar. Tegenover het indexcijfer 99 voor 1928 stond voor 1929 het cijfer 92. Uit Stad en Provincie. HAAMSTEDE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Zaterdag 8 Maart. Aanwezig alle leden. Na opening door den voorzitter, jhr. L. van Citters, wordt medegedeeld, dat het werk aan de Oostzijde der haven te Burghsluis bij onderhandsche aanbesteding, behou dens goedkeuring van Ged. Staten, is gegund aan J. M. Tuinman te Burgh, voor f4159. Een door B. en W. voorge stelde wijziging in het reglement van het burgerl. armbestuur (toevoeging van een nieuw art. 31a) wordt m. a. st. goed gekeurd. Omtrent een aanvraag om sub sidie door het bureau voor beroeps keuze te Zierikzee, stellen B. en W. voor een afwachtende houding aan te nemen. Dhr. Bolle, gesteund door dhr. van Ga len, zag gaarne door den Raad tot wederopzegging een subsidie toegestaan. Zijn voorstel in dezen wordt met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Als vertegenwoor diger (algemeen bestuurslid) der land- arbeidersvereeniging voor Schouwen-Dui- veland, wordt benoemd de voorzitter, jhr. jhr. L. v. Citters. Het kohier hondenbe lasting 1930 wordt voorloopig vastgesteld met 51 honden. Daarna volgen mede- deelingen en besprekingen omtrent de a.s. electrificatie. Onder instemming van den Raad dankt de voorzitter weth. Gili- jamse voor zijn vele bemoeiingen-, inzake de reeds toegezegde aansluitingen ten opzichte der uitbreidingen buiten de kom. Tevens deelt hij mede, dat ook voor de ondergrondsche geleidingen hoogstwaar schijnlijk 20 M. kabel door de P. Z. E.M. zal vrijgegeven worden voor de perceel aansluitingen, waardoor een groot be zwaar uit den weg geruimd zal worden. Dhr. Gilijamse verklaart er prijs op te zullen stellen, dajt door de P.Z.E.M. van af de woning van dhr. M. W. Landegent tot aan de woning van dhr. A. Blom Pz. de hoofdkabel aan den overkant der sloot, zoodicht mogelijk bij de rooilijn der aldaar gebouwde woningen gelegd worden. Omtrent de toegezegde aanslui tingen in de uitbreidingen buiten de kom zegt hij, dat deze niet in alle wijken meevallen, hoewel de aansluitingen ver moedelijk nog wel zullen vermeerderen. Kan in enkele wijken door te hooge ga rantie niet aangesloten worden, dan zou hij, hoewel vóór algeheele uitbreiding zijnde, toch den aanleg willen bevorde ren in de gedeelten buiten de kom, waar voor reeds tot genoegzame aansluiting besloten is. Weth. Blom wil ook redden, wat te redden is, maar verklaart, dat het hem ten zeerste spijten zou, wan neer ook maar een enkel gedeelte der gemeente van de kans op electrificatie werd uitgesloten. Ook bespreekthij de z. i. vrij zware garantie van enkele ge deelten, b.v. den Meeldijk; gaarne zag hij daarin verlichting. B. en W. worden gemachtigd tot den electrischen aanleg in de gemeentegebouwen. Ten slotte be spreekt dhr. Bolle de standplaats van lichtpunten bij den hoek der Weststraat en in de Zuidstraat. Nadat een door B. en W. voorgestelde begrootingswijziging 1929 z.h.st. wordt goedgekeurd en bij de omvraag niemand het woord meer verlangt, sluit de voorzitter de vergade ring. Toen Wilbur op dien gedenkwaardigen morgen wakker werd, was hij nog meer dan gewoonlijk voldaan over zichzelf en zijn toekomst. Voor het oogenblik wa ren Adolf Geldenheimer en de toekomst één. Hij had de mogelijkheid en het nut van het herstel van den ouden Aguila- steiger aangetoond; en het was meer dan waarschijnlijk, dat de millionair, die eigenaar was van de groote boerderij, het geld voor een dergelijke onderne ming zou willen verstrekken, wanneer tenminste Adolf en Wilbur hun erva ring zouden willen beschikbaar stellen. In één woord, een transactie van de soort waarvan Wilbur zooveel hield. Zijn gedachten concenteerden zich hierop. Van tijd tot tijd dwaalden ze echter af naar Hazel. De frissche lucht en de lan delijke omgeving hadden wonderen met haar teint verricht. „Wat een schitterende verschijning!" Hij stelde zich voor hoe zij zou „schitteren" aan het hoofd van zijn tafel, de schittering nog verhoogd door de diamanten die hij haar zou ge ven. Hij zag haar de honneurs waar nemen tegenover de degelijke mannen- van-zaken, zijn gasten en droomde hoe ze later de „beau monde" zou ontvan gen. Zijn zonnige gedachten gaven hem de sensatie, dat hij in den zevenden hemel was, waaruit hij echter met een geweldige schok omlaag tuimelde door het binnentreden van Pat Henessey. De stadsjuf die bij de Spragge's logeert, heeft een allerberoerdsten nacht gehad, deelde deze jobsbode mee. Wat er er met juffrouw Goodrich gebeurd? vroeg Wilbur ontsteld. Ze is slaags geraakt met een ratel slang. ST.-ANNALAND. Reeds dikwijls was voorspeld, dat er nog wel eens een ongeluk zou gebeuren onder de school jongens, door het meerijden met de z.g. melkauto's. Naar goeden raad werd niet geluisterd. Eindelijk heeft dan een jon gen van ongeveer 13 jaar het gelag moe ten betalen. Bij het zijwaarts afspringen viel hij, en kreeg een wiel over hand en onderarm. Ernstig gekneusd kwam hij thuis. De dokter vond het raadzaam, hem naar Bergen-op-Zoom te brengen, om nauwkeurig onderzocht te worden, 't Is te hopen, dat dit een afschrikwek kend voorbeeld voor de jeugd moge zijn. OUD-VOSSEMEER. Aan -den heer F. W. O. Wiskerke is eervol optslag verleend door den Raad als secrétaris-penningm. van het algemeen armbestuur, waar de functionaris tegen 1 April a.s. om ver zocht had. De heer Heijboer meende, dat hier een woord van waardeering op zijn plaats was voor de langdurige en trouwe diensten als zoodanig bewe zen. Met algemeene stemmen werd als zijn opvolger aangewezen de heer A. den Engelsman. Wa«ch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en jjoe er dan wat Purol op; bij vocht afscheidende uitslag en eczema's bovendien nog wat Purol- poeder Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. AANBESTEDINGEN. DREISCHOR, 12 Maart. Door het be stuur van den polder „Dreischor" werd heden besteed, het plaatsen van een be- tonmuur, ter lengte van 2500 M., op den zeedijk. Ingeschreven is door: W. de Voogd, Scharendijke, voor f28505; M. Matthijsse, Brouwershaven, f28000; N. v. d. Linde, Scharendijke, f25960; C. van den Bos, Kerkwerve, f24300; M. van der Velde, Bruinisse, f23800; M. de Moor Mz., Brouwershaven, f23758; J. Ie Comte, Som- melsdijk, f23515; A. van den Doel, Som- melsdijk, f23500; J. de Oude, Zierikzee, f22975; J. v. d. Panne Mz., Scharendijke, f22342; A. J. Verjaal, Dreischor, f22295 (gegund). MBOIEUWS, Ned. Herv. Kerk. Donderdag 6 Maart werd in de Con sistoriekamer der Kleine Kerk te Zie- rikzee, onder voorzitterschap van ds. Waardenburg van Bruinisse, een verga dering gehouden van de classicale com missie van het Zuiderzeefonds, op wel ke vergadering de secretaris, ds. van der Staaij van Renesse, verslag uitgebracht van de op 8 Nov. 1.1. te Utrecht gehouden bijeenkomst van het hoofdbestuur met de verschillende class, commissies. Daar uit bleek, dat op een enkele na, alle 44 classis waren vertegenwoordigd; 23 cl. hadden tot op dien datum hun eerste vergadering gehouden, terwijl bij het hoofdbest. bekend was, dat 18 comm. waren gevormd, van welke eenige intus- schen aan het werk waren getogen. Het resultaat viel zeer veel mee. Van Utrecht n.l. was het bekend, dat reeds f 8000 was ingezameld, waarvan f 1000 op één Zondag. Het hoofdbest. deed de toezeg ging, wanneer alle comm. waren samen gesteld, voor toezending van propagan damateriaal te zullen zorgen. De com missie Zierikzee besloot derhalve met het organiseeren van collecten te wachten totdat bedoeld materiaal is ontvangen. In verband met het a.s. vertrek van ds. v. d. Staaij werd tot secretaris geko zen dhr. B. J. van Oeveren te Bruinisse, terwijl het penningmeesterschap zal wor den waargenomen door dhr. M. den Boer te Haamstede. Kerkvoogdijen, die intus- schen gelden voor het Zuiderzeefonds hebben ingezameld, kunnen die aan laatstgenoemden persoon zenden. Gebeten? Op twee plaatsen! Lieve hemel, Daarop werd hem een opgesmukt en verward verhaal van de heele geschie denis opgedischt, terwijl hij zich haastig aankleedde. Wilbur meende te begrijpen dat Hazel door een half dozijn ratel slangen was aangevallen, dat Samantha haar gered had na bovenmenschelijke wonderen verricht te hebben en dat het hoogtepunt, tevens slot van de heele historie een trouwpartij zou zijn. Wat voor een trouwpartij? Dat zult u toch zeker wel weten 1 Is die juffer dan soms niet hier geko men om met George te trouwen? Hij zelf had eigenlijk de wond moeten uit zuigen. Span oogenblikkelijk het rijtuig in, dat ik gisteren had! commandeerde Wil bur. Hij plakte zich een hoed op het hoofd, zonder zijn haar te borstelen. Daar hij bijna even weinig van ratelslan gen afwist als Hazel, stelde hij zich de uitwerking van het vergif op een teer meiske zeer overdreven voor. Aan flar den gebeten! Ongeschoren, ongewas- schen, bleek van angst, begaf hij zich op weg naar Spragge's hoeve, met niets om den inwendigen mensch te verster ken dan een slok whiskey. Samantha ontving Wilbur. Is ze dood? hijgde hij. Ze maakt het best, antwoordde Sa mantha. Vertel me er alles vanl Dat kan ik niet, meneer Stocker. Hoe kwam het, dat ze werd ge- ten? Dat we®t ik niet; ik ben ar niet SPORT. „LICHAMELIJKE OPVOEDING"., De lichamelijke opvoeding der kinde ren is zonder twijfel een der belangrijk ste vraagstukken van de laatste jaren; ze is helaas wat de toepassing aangaat in vele gevallen nog hoogst gebrekkig. Waar wij aan den vooravond staan van een propagandaavond voor de lichame lijke opvoeding in Zierikzee, is een kort woord misschien wel .op zijn plaats. Hoe staat ons opvoedingssysteem te genover dit vraagstuk? Naar onze be scheiden meening overheerscht de ont wikkeling van den geest over alle andere vraagstukken Inplaats van op het li chaam te letten en den geest buiten rekening te laten, schenken wij onze aan dacht aan den geest en verwaarloozen voor een groot deel het lichaam. Hoe lang zal het nog duren eer men er van overtuigd is, dat de geest niet ten koste van het lichaam mag worden ontwiK- keld, daar in ons leven het lichamelijke het fundament vormt van het geeste lijke? Slechts weinigen schijnen er zich van bewust, dat hier sprake is van een plicht van de ouders tegenover de kinde ren. Te oordeelen naar het gewone spre ken en handelen der menschen schij nen zij het recht te hebben, met hun lichamen naar welgevallen om te gaan. Storingen door ongehoorzaamheid aan de natuurwetten teweeggebracht, beschouwen zij enkel als ongevallen, die hen treffen en niet als werkingen eener min of Ofschoon de kwade gevolgen, welke daar- meer verkeerde of schuldige handelwijze. bij geweest. Dat zult u haarzelf moeten vragen! Kan ik haar zien? Misschien wel. Hè, gaat u dat een vragen! En als ik ook maar eenigszins van dienst kan zijn... Samantha verdween en kwam even later terug met de mededeeling: Juffrouw Goodrich zal u straks ont vangen. Dank u! mompelde hij. Hebt u al ontbeten? Ontbeten? Hoe zou ik dat hebben gekund. Zou u het nu kunnen? Een weifelende bevestiging bracht Sa mantha in actie en spoedig daarop kwam ze met een kop thee, een ei en wat beschuiten terug. Terwijl ze die dingen voor hem neerzette, zei hij korzelig: Die stomme Pat Hennessey heeft beweerd, dat juffrouw Goodrich hier in huis gebeten is, maar dat kan toch niet? Het is zoo. Hoe is dat nu mogelijk? Komen de slangen 's nachts in huis? George bewaart ze in een hok. Hij verkoopt ze. Ze zijn daarginds en ze wees op een dichte deur. En is er toen één ontsnapt? Ze zijn allemaal ontsnapt. George heeft ze nog niet alle weer te pakken. Hebt u soms ook zin in wat boonen met spek Neen, dank u. Zijn er zijn er nu nog slangen los in deze kamer? Ik heb er nog niet naar gezocht! Ze ging, Ironisch glimlachend, naar de keuken terug. Toen d® zieke Wilbur's naam hoorde, door over hun kinderen komen, vaak even groot zijn als die der misdaden, houden zij zich in het geheel niet voor schuldig. Maar ze hebben één der levenswet ten overtreden, die van ons allen eischt: Zorg voor de lichamelijke opvoeding, een gezonde ziel kan alleen wonen in een gezond lichaam! Wij zijn in de allereerste plaats ver plicht aan leven en maatschappij sterke menschen en staatsburgers te geven. Dat doet de lichamelijke opvoeding Wanneer dit eens algemeen wordt in gezien, dan zal aan die lichamelijke op voeding, ook in Schouwen en Duiveland, die aandacht geschonken worden, welk® zij noodig heeft en ten volle verdient. YERSCHILLENDE BERICHTEN.^ FELLE BRAND. Woensdagnacht heeft te Oostvoorne een felle fabrieksbrand gewoed. Ongeveer 1 uur werd brand ont dekt in de stoomtimmerfabriek van Gebr. Toledo. Het vuur, dat gretig voedsel vond in den grooten voorraad hout, greep snel om zich heen. Het gedeeltelijk uit steen en hout opgetrokken fabrieksgebouw en de houten bijgebouwen zijn totaal afge brand. De brandweer kon weinig tegen het vuur uitrichten en moest zich n.l. beperken tot het beschermen der om liggende perceelen. De brand woedde den geheelen nacht voort en eerst Donder dagochtend 5 uur was 't gevaar voor verdere uitbreiding geweken. De scha de, die op een halve ton wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. hief ze het hoofd van de kussens op, Ik zou meneer Stocker graag even zien, zei ze met merkwaardige levendig heid. 4 Zal ik hem boven laten? vroeg Samantha met een blik op juffrouw Spragge. i Binnen een half uurtje, graag. Ik zaï wel bericht sturen, als ik klaar ben. Juffrouw Spragge haalde de schouders op, terwijl Samantha de kamer uitging. Toen begonnen haar oogen te schitteren, want Hazel vroeg met lijdende stem om een handspiegel. Juffrouw Spragge di® nooit in haar leven zoo'n meubelstuk had bezeten, bracht haar het gevraagde. Hazel bekeek zich aandachtig. Haar fijn gezichtje was bleek, bijna wasbleek, maar verder was ze er nog niet al te slecht aan toe na dien vreeselijken nacht. Terwijl ze den spiegel aan juffrouw Spragge terug gaf, zei ze heel wat min der lijdend: Geeft u mij alstublieft mijn matinée. In de bovenste la van de tafel. Juffrouw Spragge voldeed met onmis kenbare geestdrift aan het verzoek. Ze nam het kleedingstuk, dat een getrou we copy van een Parijsch model was en haalde nog een paar kussens uit haar eigen kamer. Overeind zittend in bed maakte Hazel met een klein beetje hulp een heel be hoorlijk toilet. Het was opmerkelijk ho® juffrouw Spragge haar patiënt aanmoe digde en met welk een vuur ze inging op Hazel's voorstellen. (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 9