B IJ VOEGSEL BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provinole. bihoorind* bl] da van Maaadag 10 Maart 1930, aa. 11975 OUD-PRESIDENT TAFT OVERLEDEN. Zaterdag B Maart is, in een sanatorium te Nashville in Carolina (V.S.) op 73» jarigen leeftijd overleden William Ho ward Taft, oud-president der Ver. Sta ten van Noord-Amerika. Taft werd in 1857 in Cincinnatie ge boren. Zijn staatkundige arbeid begon in 1901, toen hij als eerste civiele gouverneur van de Philippijnen optrad. Van 1904 tot 1908 was hij minister van Oorlog In het kabinet-Roosevelt. Het groote ge zag, dat hij genoot, was reden voor Roosevelt om zijn steun te verzoeken. In 1901 was Roosevelt, toentertijd vice- president der republiek, na den moord op MacKinley automatisch president ge worden, en in 1904 met groote meerder heid als president herkozen. Daar echter de Amerikaansche traditie een derde ambtsperiode van den president niet ge doogt, koesterde Roosevelt het plan om Taft min of meer als plaatsbewaarder te gebruiken. De door Roosevelt met het volle gewicht zijner persoonlijkheid gesteunde campagne ten gunste van Taft had inderdaad tot resultaat, dat Taft in 1908 tot president der Ver. Staten werd gekozen. In de plaats echter, zoo als Roosevelt had verwacht, in 1912 vrij willig voor hem de plaats te ruimen, maakte Taft aanstalten zijn herkiezing te bewerkstelligen. Dat was niet naar den zin van Roose velt, die den strijd aanbond tegen Taft. Het kwam tot een scheuring in de Re- publikeinsche Partij; Roosevelt werd de leider van den radicalen vleugel, die der „opstandigen", terwijl Taft de be houdenden aanvoerde. Bij de in November van 1912 gehouden verkiezingen werden zoowel Taft als Roosevelt uitgeschakeld ten voordeele van den democraat Woodrow Wilson. Tafts presidentschap der Ver. Staten heeft zich niet door bijzondere gebeur tenissen gekenmerkt. De wrijving met Japan over het immigratiequotum, noch de moeilijkheden met het revolutionnaire Mexico leidden tot ernstige conflicten. Tal van arbitrage-verdragen werden ech ter door Taft onderteekend; onder zijn bewind aanvaardden de Ver. Staten het protectoraat over Liberia. Taft trok zich na Wilsons verkiezing uit het politieke leven terug. Hij her vatte zijn ambt van hoogleeraar aan de Yale-universiteit en werd in 1914 tot president der Academie voor Rechts wetenschappen gekozen. DE GELOOFSVERVOLGING IN RUSLAND. De ontroerende berichten omtrent in Rusland genomen maatregelen tot on derdrukking van den Christelijken gods dienst hebben de ernstige aandacht der Regeering. Voor het geval het voor de Regeering, al of niet in overeenstemming met anderen, mogelijk mocht zijn hier iets in het belang der geloofsvrijheid te doen, zal zij zulks voorzeker niet na laten. Voorshands schijnt die mogelijk heid evenwel niet groot. DE WINKELSLUITINGSWET. De Tweede Kamer begon vorige week met de behandeling der Winkelsluitings wet. Minister Verschuur heeft, in zijn ant woord op diverse sprekers, te verstaan gegeven, dat de beteekenis van de wet voor hem ligt in de combinatie van de verzekering der Zondagsrust met de maatregelen, die de vrijheid van het be drijf op weekdagen aan banden leggen. Hij ziet den winkelstand zooals de ge meenschap der natiën; ieder wantrouwt den ander, en nu wil deze wet de reden voor dit wantrouwen wegnemen. De minister ziet ook niet voorbij, dat zijn ontwerp voor een aantal marginale klein bedrijven fnuikend kan zijn. Dat vindt hij heelemaal niet erg. De voornaamste politieke beteekenis van 's ministers betoog ligt in de omstandig heid, dat de minister eenerzijds afwijst het socialistische amendement, dat arti kel 2 van de Zondagswet wil laten ver vallen, anderzijds stelling kiest tegen de pogingen, de beperking van de Zondag- verkoop zich nog verder te doen uitstrek ken dan de wet doet. Door dit laatste vervreemdt hij wel licht van zich de stemmen van de (meer derheid der) anti-revolutionairen, en stel lig die van de drie Kerstianen. Zou hij dat niet doen, dan loopt hij echter gevaar, de soc. dem. stemmen kwijt te raken. Van de chr. hist, is hij ook nog niet geheel zeker, de interpre tatie van artikel 9 van het ontwerp, waarop verschillende amendementen zijn ingediend (in totaal zijn er op negen artikelen van dit wetsontwerp meer dan 40 amendementen voorgesteld) kan voor de stemmen van de chr. hist, fractie van beteekenis zijn. ZIERIKZEE. In de kegelbaan van mej. Verwer, die ook- als schietbaan dienst doet, vond Donderdagavond de algemee- ne vergadering van de Zierikzeesche Bur gerwacht plaats, onder presidium van den commandant, den heer A. C. v. d. Vliet, welke na een woord van welkom te hebben gesproken tot de aanwezigen, overging tot installatie van den eere voorzitter, den heer J. C. A. Bannink, burgemeester dezer gemeente. Spr. be toogde, dat het allen veel genoegen had gedaan, dat de burgemeester deze func tie heeft willen aanvaarden, te meer, daar spr. overtuigd is, omdat, iemand als de burgemeester, doorkneed in mili taire zaken, wanneer het noodig is, ad vies kan geven. Spr. vertrouwt, dat de eere-voorzitter, die adviezen, als het noo dig mocht zijn, zal verstrekken. Verder herinnerde de commandant aan den alge- meenen politieken toestand, die nog niet rooskleurig is. Zal de burgerwacht daad werkelijk op moeten treden, wat zij zeer ongaarne zou zien dan hoopt Hij aan den eere-voorzitter een ongeken- den steun te hebben. (Applaus). Hierop verklaarde de commandant den eerevoor zitter geïnstalleerd. De burgemeester ver klaarde daarop met het grootste genoe gen het eere-voorzitterschap te hebben aanvaard. Spr. beziet de B.W. uit een ander dan militair oogpunt. Het instituut vormt in zijn oog een kwestie van onder ling vertrouwen. Tusschen militairen en B.W. is een groot verschil. De eersten staan onder de krijgstucht. De B.W. is geboren uit de liefde voor vrijheid voor stad en land, om zijn plicht te doen als het er op aan mocht komen, wat, naar spr. hoopt, nooit noodig zal zijn. Nog moeilijker is spr.'s taak als burgemeester, die het instrument benutten kan als 't z.i. noodig plijkt, want hij laadt een groote verantwoordelijkheid op zich.On- noodig en ontijdig zal spr. zulks niet doen. Hij zal alleen in 't laatste moment de B.W. oproepen. Doch zoolang er in ons land een partij is, dia aanstuurt op geweld is het goed zich preventief te wapenen, het geweer bij de voet, maar spr. hoopt, dat de uiteindelijke bestem ming van de B.W. nooit tot zijn recht zal behoeven te komen.Zoolang echter de regeering het noodig acht, dat de B.W, er zijn moet, moet men dit instituut zien te behouden. Vele malen hoopt spr. met de B.W. samen te komen, ook op de schietbaan, te verkeeren te midden van de mannen, die in woelige tijden bereid werden gevonden, de rust in de plaats hunner inwoning: zoonoodig te helpen handhaven. Waar op hem een beroep is gedaan, om als 't noodig mocht zijn, ad vies te geven,verklaarde spr. zich daar toe bereid. (Applaus). De secretaris de heer A. J. Waale, las daarop het jaarverslag voor, waarvoor hij van den voorzitter den dank voor de keurige redactie had te incasseeren. De rekening van den penningmeester de heer P. Klok, sloot met een voordeelig saldo van f4.56i/2. De fin. commissie adviseerde de rekening goed te keuren, waartoe conform besloten werd. Den penningm. werd dank betuigd voor zijn richtig be heer. Op verzoek van den commandant hechte de eere-voorzitter, de door de B.W. veroverde medaille, zijnde de 2de prijs, behaald op den Prov. wedstrijd, aan het vaandel, na welke plechtigheid de vergadering door den commandant werd gesloten. dank zegde voor zijn interessante voor dracht, hoopte, dat het hem in zijn toekomstige standplaats goed moge gaan, om ten slotte een beroep te doen op den vertrekkenden leeraar, om mis schien hier nog eens een spreekbeurt te komen vervullen. Hierna volgde sluiting. De algemeens vergadering van „Volksonderwijs", welke ditmaal in de bovenzaal van de sociëteit „Concordia1' werd gehouden, was slecht bejspcht. Wegens ongesteldheid van den voorz. ds. D. A. Hoekstra, nam de heer J. A. Biermasz het presidium waar. Deze open de de vergadering en heette speciaal dr. U. Schults welkom, welke aan 't eind der vergadering een literaire causerie zou houden. De wnd. secretaris, de heep P. A. van Dijk, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental tot 165 is gestegen en de collecte, op den dag der Paardenmarkt gehouden, f77,34 netto opbracht. Met waardeering werd in dit verslag gewaagd van de groote ver diensten van den inmiddels vertrokken secretaris, dr. Bonnet, die, door inten sieve propaganda voor Volksonderwijs, der vereeniging nieuw leven inblies. Het verslag van den penningmeester, dhr. P. A. G. v. Dijk, werd, na gunstig uitge bracht rapport, der ter vergadering be noemde fin. commissie, goedgekeurd met een voordeelig slot van f 147,251/2- De aftredende bestuursleden, mr. S. R. Bakker en ds. D. A. Hoekstra, wer den herkozen. De heer J. Kramer, die eveneens periodiek aftrad, had te ken nen gegeven, niet meer voor een herbe noeming in aanmerking te willen ko men. De voorzitter dankte dhr. Kramer voor hetgeen hij in de lange reeks van jaren voor „Volksonderwijs" heeft ge daan. In de vacature, ontstaan door het ver trek van dr. Bonnet, werd gekozen me vrouw ter Poorten, die het ambt van secretaresse zal waarnemen. Het gewijzigde reglement der afdee- ling werd, na voorlezing, vastgesteld. Het woord was daarna aan dr. Schults, die als onderwerp voor zijn causerie gekozen had, het bekende boek van Theo Thijssen, „Het Grijze Kind". Zoowel de inleiding tot het werk van den school man en idealist Thijssen, als de bespre king van het critisch aangelegde kind, dat wrang en soms raak, de vinger legt op wondeplekken in dg maatschappij, school en familieleven, werden met zeer groote aandacht aangehoord, evenals de persoonlijke meeningen van dr. Schults, omtrent de toepassing van de methode van onderwijs. Zelfwerkzaamheid aankweeken om zelf respect te krijgen, achtte hij de beste methode. De voorzitter wist zich de tolk der vergadering, toen hij den heer Schults De Min. van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen: wegens over vorige ja ren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastin gen te Sint-Maartensdijk f513,84, f337,52, 235,24, f 155,64 en f 84,52. - Van de firma N.V. Koudijs' voederfa- brieken B.K. ontvingen we een brochure, getiteld: Kleine dingen, waar alles van afhangt", waarin voor kippenhouders en kuikenfokkers zeer nuttige wenken wor den gegeven. BURGH. Naar ingeleid te zijn door den burgemeester, hield dhr. Minkema Dinsdagavond alhier voor een talrijk op gekomen publiek, de aangekondigde lezing over het gebruik van electriciteit. Met aandacht en belangstelling werd de zakelijke causerie door de talrijke aan wezigen gevolgd. De burgemeester dank te aan het slot dhr. Minkema voor zijn duidelijke en leerrijke uiteenzetting en hoopte bij den aanleg van het eiectrici- teitsnet in deze gemeente aangenaam met de ambtenaren van de P.Z.E.M. te mogen samenwerken. BRUINISSE. Vergadering van den ge- menteraad, gehouden op Woensdag 5 Maart Voorzitter burgemeester Hage; tegenwoordig alle leden, behalve de heer de Koning. De voorzitter deelt mee dat B. en W. in afwachting v^n een nader besluit van den Raad met de fir ma de Ruiter te Giesssendam zijn over eengekomen om de herbestrating Van het gedeelte straat, indertijd opgebroken voor de waterleiding en waartoe deze firma zich volgens contract had verbon den deze werkzaamheden tot einde 1930 uit te voeren, voor dezen termijn door de gemeente te doen plaats hebben, mits de firma een bedrag van f600.— in de gemeentekas stort. Z.h.st. wordt hiertoe besloten. In de tweede plaats, dat de uitgaven voor de wegsverbetering tot heden bedragen f 14348.75, terwijl hier voor bij de Boerenleenbank is opgeno men f 15000.—. Inmiddels is van Ged. St. bericht ontvangen, dat f 10000.— wordt uitgekeerd als voorschot op de vanwege Rijk en Provincie toe te kennen bijdrage in de kosten van die wegsverbetering. Ten derde dat de electrische straatver lichting vanaf 31 Jan. tot 31 Dec. 1929 een uitgaaf heeft gevorderd aan stroom van f726.—; de havenverlichting heeft gekost van 29 Maart tot 31 Dec. f213.10 terwijl de aanleg van de straatverlich ting met de belooning voor het ver zetten van de klok en het verplaatsen van een lichtpunt in de Weststraat f 1443.65 heeft gekost. En ten slotte, dat de opbrengst van de verhuring van de vaste ligplaatsen in de haven bedraagt f 1064.50. Mededeeling geschiedt verder van een verslag der Commissie tot we ring van schoolverzuim over 1929. Aan gezien in dit verslag melding wordt ge maakt, dat door eenige ouders van leer plichtige kinderen, aan deze huisonder wijs wordt gegeven, hebben B. en W. zich tot den Inspecteur van het Lager onderwijs gewend met de vraag, tot wel ke resultaten dit onderwijs heeft geleid. De Inspecteur schreef o.a. dat bij zijn bezoeV aan de gemeente in Maart 1929 een onderzoek naar de uitkomsten in te stellen. Vastgesteld wordt het kohier der belasting op de honden voor het dienstjaar 1930 tot een bedrag van f315. Op een adres van N. A. Knoops om zijn zoontje voor rekening der gemeente te doen opnemen in een doofstommenin- stituut wordt gunstig beschikt. Besloten wordt aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk te vragen of zij bereid is de helft der verplegingskosten of f 100.— voor hare rekening te nemen. Ingekomen is voorts nog een adres van de muziek- vereeniging „Nu met Hope", houdende verzoek om subsidie, in verband met de financieele moeilijkheden, waaronder die vereeniging lijdt. B. en W. stellen den Raad voor f 50.— subsidie toe te kennen. Over dit voorstel staakten de stemmen, zoodat het nemen van een be slissing tot een volgende vergadering wordt uitgesteld. Vóór het voorstel stem den de heeren Elenbaas, Padmos en van Vessem, tegen de heeren van den Berg, de Waal en Wemmers. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. om toe te treden als lid van den Prov. Brand- weerbond, 2e. om aan het Bureau voor Beroepskeuze de Zierikzee een subsidie toe te kennen van f5 per jaar; 3e. om geen vertegenwoordiger aan te wijzen in het algemeen bestuur der vereeniging tot bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders „Schouwen en Duiveland", wijl deze ge meente geen lid dier vereeniging is. Tot afgevaardigden naar de in 1930 te hou den vergaderingen van de N.V. Waterlei- ding-Mpij. v. „S. en D." worden benoemd de heeren van Vessem en van den Berg. Ten slotte is nog ingekomen een ver zoek van deKerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk, om toestemming tot 't afbreken van het houten beschot, welke de schei ding vormt van het kerkgebouw en den toren der gemeente, en tot wederopbouw en den toren der gemeente, en tot we deropbouw in steen. Z.h.st. wordt het verzoek toegestaan. Op de vraag van de Kerkvoogdij om de helft der kosten voor Rekening der gemeente te nemen, wordt op voorstel van den voorzitter besloten hierover in een volgende vergadering een besluit te nemen. Nadat de voorzitter uitvoerig heeft medegedeeld wat tot dus ver is gedaan met betrekking tot de uitvoering van de wet, regelende de finantiëele verhouding tusschen 't Rijk en de gemeenten en welke werkzaam heden in de toekomst moeten plaats heb ben, wordt de vergadering gesloten. PROV. ZEEUWSCHE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER T.B.C. Donderdagmiddag had onder voorzit terschap van den heer C. A. van Woel- deren in de sociëteit St.-Joris te Middel burg de jaarvergadering plaats van bo vengenoemde vereeniging. De voorzitter heette speciaal welkom den nieuwen vertegenwoordiger van Ged. Staten in het bestuur, den heer mr. R. M. van Dusseldorp. Hierna bracht de secretaris, dr. C. Or- baan, hel jaarverslag uit. De subsidieverdeeling heeft zorg gege ven, maar tenslotte kan een belangrijk bedrag aan de aangesloten vereenigin- gen worden afgedragen. Dank zij mede den steun van den heer v. d. Weijde, den vroegeren vertegenwoordiger van Ged. Staten. Spr. brengt dank voor wat de heer v. d. Weijde voor de vereeni ging heeft gedaan en begroet zijn op volger, mr. van Dusseldorp, hopende dat ook deze een warme medestrijder zal zijn voor het doel der vereeniging: de t.b.c.-bestrijding steeds krachtdadiger door te voeren. Hierna bracht de District-Tu- berculose-arts, de heer A. J. Hoorweg, zijn verslag uit. Het totaal aantal nieuw ingeschreven patiënten bedroeg 722. De werkzaamheden breidden zich weer uit en omvatten nu 109 gemeenten met een oppervlakte van 183,263 H.A. en een be volking op 1 Jan. 1929 van 248,592 zielen. Er kwamen dikwijls ernstige gevallen voor. In de methode van onderzoek kwam geen veïandering voor. De samenwerking mot do Raden van Arbeid te Middelburg en te Goes werd op dezelfde wijze voort gezet. Ook de meeste burgelijke en ker kelijke armbesturen bieden hulp bij ver zorging en verpleging der patiënten. De nazorg is in Zeeland nog niet georgani seerd. Toch zou dit dringend gewenscht zijn. Vervolgens bracht mevr. Verburg, de districts-huisbezoekster haar verslag uit. Het huisbezoek wordt verricht door 4 speciale huisbezoeksters en 46 wijkver pleegsters. Met deze zusters bezocht mevr. Verburg 107 gezinnen met 136 patiënten. Door den heer Hoorweg werd vervol gens verslag uitgebracht van mej. Deet- man en van haar die 't werk van Prov. huisbezoekster voortzetten. Hieruit ook spreekt wederom welk een nuttig werk door den overledene steeds is verricht. Al deze verslagen werden ook met dank goedgekeurd. Hetzelfde geschiedde met de rekening over 1929, die aanwijst in ontvang en uitgaaf f 10202.06 met een kwaad slot van f 19.59 en de begrooting 1930 met een eindcijfer van f10265. Goedkeuring werdt gehecht aan de be noeming van mej. de Raadt tot opvol ster van mej. Deetman en haar kracht toegewenscht bij haar werk. raa&KNDEUWk Ned. Hecv. K«rk. THOLEN. Zondag 27 April a.s. zal ds. K. P. Datema, beroepen predikant te Ochten, zijn afscheidspredikatie houden, terwijl hij Zondag 4 Mei zijn intrede zal doen te Ochten. Als bevestiger zal op treden ds. de Gidts van Oud-Vossemeer. Nadat enkele malen van de autobus, die den dienst Bruinisse--Zierikzee on derhoudt, gedurende den rit een der ach terwielen is afgeloopen en de bus vele malen door een of ander defect zijn reis niet kon volbrengen, is onlangs het ergste gebeurd. Gedurende den rit, tus schen Capelle en Nieuwerkerk bleef de autobus staan. Er was maar een as ge broken. De passagiers moesten maar een heenkomen zoeken. Gedurende den ge- heelen dag heeft men getracht den ouden wagen op gang te krijgen. Hij bleef nu echter voor goed weigeren. Ten laatsten geheel levensmoede, vloog den brand er in en verwoestte het vehikel geheel. Een einde waar ieder dankbaar voor mag zijn. De verschillende ongevallen zijn steeds zonder persoonlijke ongelukken af geloopen, wat een wonder mag heeten. Ik vraag mij nu af, of eindelijk de oogen van de leden der Ged. Staten eens zullen open gaan en zij nu voor die onder nemers de concessie zullen intrekken. Waarom werd destijds aan de R.T.M. de concessie geweigerd? Men had dan prima materiëel gekregen, met doorloo pend goed onderhoud, terwijl wij nu oud, versleten en gevaarlijk matjeriëel in dien dienst hadden. Men rijdt nu weer met de oude Ford bussen. Ik raad de heeren aan om aan de R.T.M. te verzoeken de concessie over te nemen. Wij zullen dpn een goeden dienst met prima materiëel krijgen. EEN OPMERKER. M, de R., Er gaat te Zierikzee het ongelooflijk gerucht, dat men een beschoeiing aan de haven bij het Sas -weer op de oude, aartsvaderlijke wijze, in hout gaat aan brengen. Als buitenstaander is het mij onbekend wie over de uitvoering van dergelijke werken te beslissen heeft, maar het verwondert mij ten zeerste, dat de menschen, die alle gegevens en getallen ter beschikking hebben, niet reeds lang weten dat hout, „tusschen wind en water gebruikt", een zeer ondeugdelijk mate riaal is. Men behoeft als leek slechts rondom zich te zien om te bevroeden dat een houten beschoeiing een vreten de kanker is voor de gemeentelijke fi-, nanciën. Waar ziet men nog groote wa terwerken in hout uitvoeren? Aan alle grootere en kleinere ziet men beton ge bruiken; het materiaal dat nè den oorlog in binnen- en buitenland in reusachtige hoeveelheid wordt toegepast. Men schijnt van het gebruik daarvan enorme voor- deelen te hebben. Wil of mag Zierikzee daarvan niet mede profiteeren? Of geeft het hier toevallig geen voordeel? Een niet belanghebbend deskundige verzeker de mij dat de bouwkosten van een kade muur in gewapend beton veel minder b* dragen dan die van een houten dito en dat de levensduur ervan onbepaald lang en de onderhoudskosten vrijwel ni hil zijn, terwijl een houten beschoeiing een betrekkelijk kort leven heeft en tij dens dat leven veel aan onderhoud kost. Waarom, vraag ik, moet men te Zie rikzee het oude platgetreden en zeer veel geld kostende pad maar rustig blij ven volgen, onaandoenlijk voor het feit, dat steeds meerderen dit al lang ver lieten? Was er niet een zekere Stuggink die zijn weg door de beek bleef loopen naast de nieuwe brug? Met dank voor de plaatsing. EEN LEZER. NIJVERHEID EN TECHNIEK. VOOR DE HUISVROUW. Groenten. Niet ten onrechte beschouwt men de aardappel in Frankrijk als groente, dat wil zeggen, een spijs die groote waarde als voedingsmiddel heeft en niet alleen maar een goedkoop middel voor den heelen kleinen man is om „den maag vol te krijgen". De aardappel is hier te lande lang bekend, maar ook lang mis kend. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat de aardappel als minder waardig werd beschouwd, „een volks- voedsel", nu ja, maar van den derden rang. Men sprak misprijzend van „aard appelbuik" en bazuinde allerlei kwasi- geleerde fratsen uit, als „aardappelen ma ken klierig" enz. Maar in de laatste tien tallen jaren is men toch tot het inzicht gekomen, dat de aardappel een uitne mend voedsel is, rijk aan zetmeel, dat het lichaam uitstekend gebruiken kan. Peulvruchten bevatten veel stikstof, pot- asch enz., terwijl de gewone kool en raapstelen eveneens zeer veel nuttige be- standdeelen bevatten. Bladgroenten wortelen zijn rijk aan de z.g. vitaminen A, terwijl alle rauwe groenten vitaminen C bevatten. Spinazie bevat veel ijzer en radijs veel kalk, hetgeen men beschouwt ah bouwstof voor het beenderengestel. Snijboonen hebben het hoogste fosfor- gehalte van alle groenten. Erwten en boonen bevatten dat ook. En men zou op het oog niet zeggen, dat gewone biet dik maakt en warmte produceert, van wege het hooge suikergehalte. Er gaat het minste van de nuttige kracht van groenten als voedsel verloren, als men ze rauw nuttigt. De beste manier van koken is stoomen of stoven. HUISVROUW. ENGESSONDEN STUKKEN. HET AANTAL AUTO's TER WERELD. Blijkens een berekening van het Ameri kaansche autovakblad Automotive Indus tries bedroeg het totaat aantal auto's ter wereld per einde 1929 ruim 34,951,000 st. Bovendien waren einde 1929 in de ge- heele wereld 2,557,000 auto's geregis treerd. Voor rekening van de V.S. komt 71 o/o van dit aantal. BURGERLIJKE STANDEN. Over de maand Februari. NOORDGOUWE. Geboren: 21, Adriaan Pieter, z. van Marinus Jacob Vaane en Wilhelmina Steenpoorte. Overleden: 21, Cornelis Anthony van der Linde, 49 j., echtgen. van Maria van der Linde; 21, Pieternella de Graaf, 20 maanden, d. van Marinus de Graaf en Adriana Schiettekatte. BROUWERSHAVEN: Gehuwd: 20, Jo hannes Nicolaas Vermeulen, 25 j., te Eind hoven, en Anthonetta Duinhouwer, 27 j. Overleden: 13, Dana van der Vliet, 76 j., wed. van Pieter van Huize; 26, Anna van den Berge, 78 j., echtg. van Marinus Slager. THOLEN: Geboren: 14, Hendrica Ge- rarda Josephine, d. van A. J. van den Boom en M. R. Haze. Gehuwd: D. Uijl, 24 j., (van Poortvliet) en C. Jansen, 25 j.,; G. van de Kloos ter, 26 j., (van Dordt) en W. Praat, 29 j. Overleden: 9, P. Blaas, 78 j., wedn. van J. P. van Dijk; 13, A. M. Cornoelje, 80 j., wedn. van C. Fiere; 20, H. Quaak, 75 j., wed. van L. Goedegebuure22, L. C. de Laater, 81 j., wed. van J. Geluk. ZEETIJDINGEN» (Muitén vérmnUcoordelf khêid dér r$d**tié). Copv trordt nUt t*rupfê«*nd*n. DE AUTOBUSDIENST BRUINISSE- ZIERIKZEE. Mijnheer de Redacteur, Ik verzoek U beleefd een plaatsje in uw veel gelezen blad. Bij voorbeat dank. ZIERIKZEE. Vertrokken: Motorboot „Amenity", kapt. T. Bayley, ledigscheeps van Bergen op Zoom naar Yarmouth. 6 Maart. Ingeklaard: s.s. „Tar-tarij", kapt. W. Coker, geladen met suikerme- lasse van Kings-lynn, naar Bergen op Zoom. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stukken over sportuitslagen worden niet opgenomen. De Rei,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 5