Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT; Maandag 10 Maart 1930. zierikzeesche courant. !6tta jaarqarb- - 11975 ADVERTENTIEN EERSTE BLAD Inzending Advertentiën pijnloos scheren Erondsliflin teor het geluk UITVOERING ZisrikzaBScb Vrijzinnig Dsmes- m Mannenkoor. fBeen wonden Kloosterbalsem Uit Stad en Provincie. PïJ» per 8 maanden f 1,50, franeo per poet f 1,80. Yoor hei buitenland per jaar 10, Afaonderlijke nummera 5 oent. Venohgn» Und., Wnad. en Yijjd. Tel. No. 32. - Poatgiro 18T6TT. a «■■unma.KJvnt wwwmwi. Dir. J. BE LOOZE. Ult(.-!Mlitiir M. J. KOSTEN. Tan 1—8 regel» 80 ete., Tan 4 regel» en deurboren 20 eta. per regel. Beolamea 30 ota. p. regel. By oontraot belangrijke korting. Inaending op den dag ran alt- gare véór 10 are. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ultsrlljk 10 uur op des dag v. uitgaaf zonder dat Uw huid stukgaat of naschrijnt.l ook al is Uw baard nog zoo zwaar en hard, Indien U maar vóór het inzeepen de baard- oppervlakte Inwrijft meteen weinig Purol. Dooien 30-60 co 90 et. Tube SO <t- Bij Apotb.eo DroflUtenJ Gij zijt niet geboren om terneer geslagen en ongelukkig met anderen te zijn, maar om gelukkig met hen te zijn, EPICTETUS. „Er is het grootste gevaar bij, indien den raensch niet van zijn prilste jeugd af wordt bijgebracht, een behoorlijk levensrichtsnoer te volgen... daarom is de wereld zoo vol deugnieten, tegenover wie alle wereldlijke overheden en diena ren der kerk onmachtig zullen blijken, indien men zich niet ernstig tot taak stelt, het kwaad in zijn eersten kiem te verstikken... Van den kindertijd en van de opvoeding hangt het geheele overige leven af; alles zal verloren zijn, indien de geest van allen hier niet worde toege rust voor alle omstandigheden des le vens....", aldus schreef de beroemde pae- dagoog Jan Amos Komensky, bij ons beter bekend onder den naam van Co- menius. En dat schreef hij 300 jaar ge leden; wel een bewijs, dat het steeds sterker wordende streven om in de jeugd de grondslagen voor het geluk te plan ten, door de jonge, ontkiemende gedachte in goede banen te leiden, niet bepaald een soort van nieuwlichterij is, doch een bewustwording, tengevolge van de droe ve ervaring, van de oude waarheden oud ook al ten tijde van Comenius. Dit bereiden van den ontvankelijken bodem van de kinderziel, dit griffen van de eerste begrippen op de nog onbe schreven bladzijden, geschiedt eerst door dc ouders, later meer en meer door de opvoeders. Daarom is het zulk een heel belangrijke en verantwoordelijke taak om ouder te zijn. En opvoeder. Daarom ook, en omdat velen daarin nog tekort schieten, hetzij uit onverschilligheid, het zij uit onwetendheid, is het, dat „de wereld zoo vol deugnieten is", zooals Jan Amos Comenius het kras uitdrukte. Er werd hun van jongsafaan geen be hoorlijk „levensrichtsnoer" bijgebracht, En dit levensrichtsnoer is: de waarheid. Dat wil zeggen, de waarheid omtrent het menschelijk bestaan, de verhouding der menschen onderling, de plicht die de mensch als schepsel jegens den naaste heeft, de groote waarheden, door wijs geren zoo van verschillende zijden be naderd en toegelicht, het weten dat het goede onoverwinnelijk is, en ten slotte alle kwaad zal vernietigen, dat liefde sterker is dan haat, het licht sterker dan de duisternis, dat geluk slechts verkregen en gemaakt wordt in het zoeken den ander geluk te bereiden. „Laat ons op houden elkaar te haten, wij zijn allen menschen", zei Comenius. De waarheid heeft door de eeuwen heen steeds haar begeesterde voorvech ters en apostelen gehad. En naar mate de tijden materialistischer en grover wa ren, naar mate we dus verder terug gaan in de menschelijke geschiedenis, onder vonden deze vechters der waarheid meer tegenkanting en vervolging en misken ning en minder weerklank, dan in later, meer lichte, minder materialistische tij den. Zoo was het in de vroege vijftien de eeuw, die andere Tsjech, Jan Hus, die de „apostel der waarheid" genoemd werd en in de geschiedenis der menschheid steeds bekend zal blijven door zijn kern achtige betoogen voor de „waarheid". Zoek de waarheid, zer hij, hoor de waar heid, leer de waarheid, heb de waarheid lief, spreek de waarheid, houd de waar heid vast, verdedig de waarheid tot in den dood. Hebt elkander lief, Iaat de rechtvaardigen niet door geweld onder drukken en wenscht allen de waarheid. Beter is het ter wille van de waarheid in den dood te gaan, dan voor vleierij een vroegtijdig loon te ontvangen... Wij voor ons, hebben misschien nog wel eens gemeend, dat wij inderdaad ge boren waren „om terneergeslagen en on gelukkig met anderen te zijn", als we verstrikt waren in de gevolgen van onze eigen verkeerde daden en opeenstapelin gen van onjuiste gedachten en gevolg trekkingen. Wij hebben misschien uit de harde praktijk des levens moeten leeren. welke waarheid ten slotte „waar" is, dat het ten slotte niet de haat en de wrok en de leugen en het wantrouwen en het egoïsme en de onverdraagzaam heid zijn, die tot geluk en vrede leiden doch juist de antipoden daarvan. Wij hebben misschien als we de lessen van Houdt VRIJDAB 21 MAART vrl] voor de van hot HET BESTUUR. het leven ten minste goed geleerd hebben deze waarheid eindelijk begrepen. Wij kunnen onze kinderen daarvan laten pro- fiteeren, door hen reeds van begin af aan deze levensrichtsnoer te geven. En aldus de grondslagen voor hun geluk te leggen. Denk niet gering over beenwonden. Bij den last komt het gevaar, wanneer ze niet zorgvuldig worden behandeld. Akker's Kloosterbalsem op de wonde, verzacht de pijn, bevordert de vorming van nieuwe weefsels en werkt ontsmettend. Akker's ,,Ceen goud zoo goed" HAAMSTEDE. Door een consortium zijn uitgestrekte terreinen aan den rand der duinen onder deze gemeente aangekocht, voorloopig tot een gezamenlijke opper vlakte van 445 H.A. Waar men langs bijna den geheelen duinrand van Neder land den grond benut .voor uitgebreide cultures (bloembollen, tuinderij enz.) wil men ook voor Westelijk Schouwen de aandacht vestigen op de daar voor ver schillende teelten geschikte gronden, te meer, daar Zeeland in de overige pro vinciën meestal ten onrechte bekend staat als een streek van zwaren klei grond. Naar wij vernemen, bestaat het plan t.z.t. tegen voldoende zekerheids stelling klein grondbezit uit te geven. Mocht dit slagen, dan zal meerderen wo ningbouw daarvan zeker het gevolg zijn, wat de gemeente ten goede komt. EL.KERZEE. Ook in Èlkerzee heeft men pogingen aangewend en met succes om het oude „Strafeest" een glimpje van zijre vorigen luister te hergeven. Tegen 2 uur vormde zich Zaterdag in Scharendijke een stoet van 15 ruiters, ge zeten op versierde paarden en zelf ook met rozen getooid. Daarna ging het op Eikerzee aan, om vervolgens ongeveer langs de grens der gemeente naar Scha rendijke terug te keeren. Nadat men hier eenige malen het „rondommetje" had om- gehold, waarbij ook enkele amazones op de vurige paarden een niet onaardig figuur maakten, werd de stoet ontbon den. Het spreekt van zelf, dat een en ander veel bekijks en bewondering wekte. Overigens verliep alles in de beste orde. Vrijdagavond gaf het muziekgezel- zelschap „Apollo" van Brouwershaven te Scharendijke in Cafe Kooman een con cert, afgewisseld door een tooneelstukje. „De Verjongde Professor". De zaal was goed bezet. De verschillende muzieknum mers vielen in den smaak, terwijl vooral de dames haar rollen in het tooneelspel op verdienstelijke wijze vertolkten. Het geheel sloot met een gezellig bal. DREISCHOR. Zaterdagavond hield de Coöp. Boerenleenbank alhier, bij Aar- noudse hare jaarvergadering. De reke ning en balans werd goedgekeurd met een mooi winstcijfer, wat in zijn heel bij de reserves werd gevoegd. Uit de weergegeven cijfers zij vermeld, dat de spaarkas bevat een bedrag van f 178971,27, per 31 Dec. 1929. Aan voor schotten werd uitgegeven f 130450 en ont vangen f70340. De cijfers der loopende rekeningen gaven aan f784210,62 ontvan gen en f 704761 uitgegeven. Den omzet over het geheele jaar was f2.161.842,20. De aftredende bestuursleden werden wederom met bijna algemeene stemmen herkozen.' De rentecijfers werden vast- igesteld op 5 pCt. voor debet en 3,6 pCt. voor credit. Na verschillende interne mededeelingen en algemeene beschouwin gen werd deze geanimeerde vergadering door den voorzitter van het bestuur ge sloten. POST EN TELJGRAPHIE. Tot kantoorbediende op het postkantoor te Tholen is aangesteld P. Speijer te Poortvliet. MNDROUW EN VEETEELT. DE COÖPERATIEVE ZEELAND. Het bestuur van de Coöperatieve Sui kerfabriek Zeeland te Bergen op Zoom heeft een spoedeischende buitengewone vergadering belegd voor de leden der verecniging op 17 dezer te Roosendaal Als eenig punt op de agenda staat een voorstel van het bestuur tot ontbinding van de vereeniging en tot verkoop van de fabriek en verdere onroerende goe deren en concessies enz. met daarmee verband houdende voorstellen. I PUDDING PAB OC/20/V//V - r /V ONDERWIJS. Bij Kon. besluit van 6 Maart is aan dr. U. Schults, op zijn verzoek, met in gang van 1 Sept., eervol ontslag ver leend als leeraar aan de Rijkshoogere- burgerschool te Zierikzee. THOLEN. Benoemd tot onderwijzer aan de school der Ger. Gemeente te Rotter dam, de heer A. Kaashoek, onderwijzer aan een zelfde school alhier. KERKNIEUWS. ELKERZEE. Woensdag 12 Vaart (Biddag). Ned. Herv. Kerk. 9,30 en 2 ure ds. Koopmans. Geref. Kerk. 9,30 en 2 ure ds Vogelaar. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Fabrieksbrand. Zondagmorgen vroeg heeft te Wormerveer (N.-H.) een gewel dige fabrieksbrand gewoed, die de be kende cacao- en chocoladefabrieken van de erven H. de Jong bijna geheel heeft verwoest. Ongeveer half vijf werd de brand ontdekt in de maalderij, waar de vlammen gretig voedsel vonden in de aanwezige grondstoffen. In minder dan I geen tijd sloeg het vuur over naar de belendende fabrieksgebouwen. De ge heele fabriek, langs de Zaan gelegen, was weldra een groote vuurzee. De in middels gealarmeerde brandweer was spoedig ter plaatse, doch bleek niet bij- machte te zijn het vuur te blusschen. On middellijk werd de hulp der omliggende gemeenten ingeroepen en binnen korten tijd wierpen 18 brandspuiten met een 40-tal stralen groote massa's water in het vuur. De volledige Wormerveersche brandweer, bestaande lilt 5 motorspui ten en een stoomspuit was gemobiliseerd. Uit Zaandam waren 3 spuiten, waarvan 1 drijvende. De overige spuiten kwamen uit Wormer, Krommenie, Zaandijk en Koog a/d. Zaan, terwijl mede de be trokken fabriek en Wessanen's fabrie ken hun spuiten in werking hadden ge bracht. Helaas viel aan het behoud der fabriek niet te denken. Met donderend geraas hoorde men telkens gebouwen in storten en machines naar beneden vallen, terwijl nu en dan explosies werden waar genomen. Nadat de brand om 5 uur op zijn felst was, begon het vuur tegen 6 uur af te nemen. Korten tijd daarna had men de vlammenzee bedwongen. Urenlang stegen echter nog groote rook kolommen omhoog en werkte de brand weer nog met volle kracht. De geleden schade is buitengewoon hoog en kan bijna op 1 millioen gulden worden ge schat. Alleen aan cacaoboter ging een bedrag van ruim f 100.000 verloren. Van de geheele fabriek, waartoe behoorden een 5-tal kapitale gebouwen, waarvan 'sommigen 4 a 5 Verdiepingen hoog, bleef niets over dan de machinekamer, fon- dantfabriek en de kistenfabriek. Verze kering op Beurspolis dekt de schade. De oorzaak van den brand is nog on bekend. Op de fabriek zijn *60 per sonen werkzaam. De brand werd om kwart vóór 5 Zon dagmorgen ontdekt door een opzichter, die naast de fabriek woont. De vonken- zee over de Zaan was zoo groot, dat een oogenblik gevaar dreigde voor de oliefabriek „De Mol". Moordaanslag en poging tot zelfmoord. In de Zwijnensteeg te Rotterdam heeft de 32-jarige Z.-Slavische zeeman M. een moordaanslag gepleegd op de 18-jarige mejuffrouw A. de B. Daarna heeft hij getracht zich zelf van het leven te be- rooven. Mej. De B. is met een schots wond in de kaak in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Ook de zee man, die een schotwond in het hoofd heeft, is daar opgenomen. Zijn toestand is zorgwekkend; de toestand van het meisje is minder ernstig. Uit het onder zoek is gebleken, dat de zeeman al ge- ruimen tijd het plan moet hebben gehad, een aanslag op het meisje te doen. Dit blijkt o.m. uit brieven, die op hem zijn gevonden en waarvan er een gericht was aan het hoofd van de politie aldaar. Het misdrijf te Bennekom. Volgens mededeeling van de Dusseldorpsc^g po litie heeft de gearresteerde J. H. niets uitstaande met de te Dusseldorp ge pleegde moorden, daar H. de Duitsche taal niet kent en in verband met de te Dusseldorp gepleegde moorden zijn alibi heeft kunnen aantoonen. De politie-deskundige dr. Hesselink uit Arnhem heeft op grond van vingeraf drukken van H. geconstateerd, dat deze debet moet zijn aan vijf inbraken, de laatste maanden te Oosterbeek en om streken gepleegd. Daarbij zijn o. a. be dragen van f 1000 en f 900 ontvreemd. Naar aanleiding van deze ontdekking zijn in de woning van H. opnieuw huiszoe kingen gedaan. Voorts is de tuin door gemeentewerklieden geheel omgespit en zijn de putten geledigd. Van deze huis zoeking kon geen resultaat worden mee gedeeld. Vechtpartij. Eenige woonwagenbewo ners te Bergen-op-Zoom kregen Zaterdag avond twist toen zij zich in een café in de Hofstraat bevonden. De ruzie liep zoo hoog, dat men B. R. uitnoodigde mede naar buiten te gaan om aldaar de vechtpartij voort te zetten. Toen R. naar buiten wilde gaan, werd hij onver hoeds aangevallen en met een mes in het onderlichaam gestoken. R. is in ern- stigen toestand naar het gasthuis ver voerd. Om half twaalf is nabij Tholen de dader, A. M., aangehouden en naar het politiebureau te Bergen-op-Zoom over gebracht. Men heeft het mes, dat nog in de wonde van R. stak, na heel veel moei te kunnen verwijderen. RABI0-PR0SRAMMA. MAANDAG 10 MAART. HILVERSUM: 6.01 gram.muziek; 6.45 tooneelhalfuurtje; 7.15 taalles; 8.01 gram. muziek; 8.30 causerie Jaarbeurs; 9 om roeporkest; 10 nieuws, daarna voortzet ting orkest. HUIZEN: 6 concert; 6.30 koersen; 6.40 literaire causerie; 7.10 zangles; 8 concert; 8.45 lezing; 9.15 vervolg concert; 10 radiopraatje; 10.30 persberichten; 10.40 gramofoon. DINSDAG 11 MAART. HILVERSUM: 10 morgenwijding; 10.30 gram.muziek; 12.15 A.V.R.O.-ensemble; 2 gram.muziek; 3 knipcurcus; 4 microfoon debutanten; 5.30 dinermuziek; 6.30 gram. muziek; 6.45 taalles; 8 gram.muziek; 8.30 kamermuziek; 9 opera-concert; daarna persberichten en dansmuziek. HUIZEN: 8.15 K.R.O. gram.muziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.15 K.R.O.-trio; 1.15 gram.muziek; 2 voor de vrouw; 3 kniples; 4—6.15 gram.muziek; 6.15 Espe ranto; 6.30 koersen; 6.40 gram.muziek; 7 kerklatijn; 7.30 lezing; 8 lijdensover denking; 9.40 K.R.O. orkest. WOENSDAG 12 MAART. HILVERSUM: 10 morgenwijding; 10.30 gram.muziek; 12.15 A.V.R.O.-trio; 2 kin derkoorzang; 3 naaicursus; 4 pianomu ziek; 4.30 gram.muziek; 5.30 dinermu ziek. HUIZEN: 8.15 N.C.R.V. morgenconcert; 10.30 ziekendienst; 11 gram.muziek; 11.30 orgelconcert; 12.30 concert; 2 solistencon cert; 2.45 literaire causerie; 3.15 vervolg concert; 4 kinderuurtje; 6 radioles. SPORT. ZIERIKZEE. Op de a.s. Zaterdag 15 Maart in hötel „Juliana" te Zierikzee te houden Bondsavond van den S.D.K.B zal de ver. „Excelsior" hier ter stede het muzikale gedeelte op zich nemen, het geen haar zeer zeker is toevertrouwd. Voetbal. G Maart. K.N.V.B. 3e klasse A. Vlissin- gen II—Sinoto I 3—1.— Z. V. B. Vlissingen III—Sinoto II, 2—1. ZONNEMAIRE, 9 Maart. Z.V.V. (Zonne- maire)—V.O.P. (Schuddebeurs) gecombi neerd met S.D.O. (Noordgouwe) 2—0. TELEGRAMMEN. GEWORGD. GRONINGEN (Y.D) Do 89-jarige R. B. te Oosterbroek, wilde Zondag den watermolenachter zijn woning smeren Zijn halsdoek kwam in aan raking met de kamraderen, waardoor kg werd geworgd Zyn vrouw, die na eenigen tyd ging kjjken, vond hom dood in den molen. OVERREDEN. HENGELO. (V.D.) Terwijl de 61 -jarige G. Zaterdagavond op den straatweg tus8chen Bengelo en Delden met zyn rywiel wilde oversteken, kwam hg in botsing met de auto van den heer W. uit Delden. Hij kreeg ernstige hoofd wonden en is een uur na aankomst in het ziekenhuis overleden! FABRIEKSBRAND NIJMEGEN (V.D.) In den afgeloopen ook voor Radio-Centrelefc en elk radio-toealel' rJDlTC^ Rïhtera FVinesngracM 22Q0 VnlvKJ3vS AMSTERDAM nacht is alhier aan de Waal aan den Bandgk, brand uitgebroken in het oude 'eelt# van de groote Maizena- en Styfselfabriek van de Firma Honig, hetwelk geheel is afgebrand. De brand ontstond in het voorgedeelte der fabriek, waar het vuur een gewillige prooi vond in den voorraad van ongeveer 15000 mud mais Beeds spoedig was het vuur zoo geweldig, dat de brandweer ioo goed als niets kon uitrichten. Het ge heele oude gedeelte tot aan de machine- afdeeling, die was afgescheiden door een groote 2-steens dikke brandmuur, brandde geheel uit. De brandweer moest zich beperken tot het bestryden van het vuur in het aohtergedeelte van de fabriek en trachtte daar te redden wat er te redden viel. Toen men de steombrandspuit op de veerpont in de Waal had gezet, slaagde zy er in een voldoende hoeveelheid water op te pompen om met IS stralen water te geven Ferst tegen half twee was men den brand eenigszins meester, en was thans het gevaar voor uitbrei ding geweken. Burg. en Weth van Nijmegen waren bij den brand aanwezig en duizenden sloegen het schouwspel gade. Ook uit Duitschland heeft men nog assistentie gehad. Het hoofd der brandweer uit Kleef vertoefde hier toevallig en bood de hulp der Kleefsche brandweer aan. Toen' de wagens arriveerden, was het vuur echter reeds gebluscht. De schade kan nog niet presies worden vastgesteld, doch bedraagt in ieder geval minstens eeoige tonnen. De fabriek waar 3 400 arbeiders werkzaam zijn, ligt thans gedeelte yk stil De schade wordt door verzekering gedekt Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister DOODELIJK ONGETAL. VLIS3INGEN. (T.D.) Op de scheeps- bouwmaatschappy „De tichelde" is Maandagmorgen bij het ophyschen van een luchtkoker de strop gebroken. De koker viel naar beneden en kwam terecht op 2 arbeiders Fen hunner werd op slag gedood, terwijl de andere ernstig gowond naar het ziekenhuis moest worden overgebracht Men vreest voor zyn leven. Peide slaohtoffers zgn ongehuwd MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM 10 Maart. GRANEN buitenl, flauw, Meel f 15,50, Mais La Plata f 136, Pommersche Haver f6,10, binnenland Tarwe f 9 tot f 9,60. Gerst (Chavalier) f 6,60 tot f 7, Haver f 5,50 tot f 6, Erwten f 8,50 tot f 9,50, 8chokkers f 11 tot f 13,50, Bruine Boonen f 12 tot f 14. ZiDSN Lijnzaad voer f 15 a f 17, idem zaai-witbloei f 18 a f 19, blauw- bloei f 80 a f 22. Maanzaad blauw f 81 a f 84, Karwyzaad f 32 a f 34, boekweit Danziger f 8,95 per 100 kg. AARDAPPELEN. Eigenheimers f 0,80 a f 1,dito Brielsche f 1,a f 1,50, dito blauwe f 1,a f 1,20, Zeeuwsche bonten en blauwen f 1,60 a f 2,20, Poters f 0,60 a f 0,80, Bravo's f 1,20 a f 1,70, Red Star f 0,90 a f 1,20. Veel aanvoer, vraag kalm. TL AS. Aanvoer 4000 k g. Groninger f 0,80 k f 1 5209 k g. Dauwrood f 0,65 a f 0,72}. 14106 kg. Blauw f 0,76 a f 1,10. 7100 kg. Geel f 0,85 a f 1,25. Handel onveranderd. TEE. Aanvoer 461 runderen, le kw. f 1 a f 1,14, 2e f0,82 a f0,99, 3e f0,74 a f 0,80233 kalveren le kw f 1,68 a f 1,80, 2e f 1,40 a f 1,67, 3e f 1,16 a f 1,87169 schapen of lammeren le kw f 0,67 a f0,79; ?e f 0,54 a f 0,66, 3e f0,46 a f0.é3; lammeren f0,90 a f 1; 1040 varkeas le kw. f 0,75 a f0,77, 2e f0,73 a f 0,75, 3e f 0,70 a f 0,72export f 0 76 a f 0,80. Handel kalm. Stoomzuivelfabriek „De Duif", Prys der boter f 1,10 per pond. WEERBERICHT. Hoogste barom.st. 763,7 te La Coruna. Laagste 753 3 Hersösand. T erwaoht tot den avond van 11 Maart matige tot krachtige -, later afnemende noord westelgke tot westelgke wind, af nemende bewolking, aanvankelijk ïog kans op regen of natte sneeuw, kans op nachtvorst, weinig verandering in temperatuur ovtr dag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1