§m> y Zierikzeesche Nieuwsbode - TWEEDE BLAD Bij Gevatte Koude Csiaanirin- bthoor.nda bl] d* ran Vrijdag 7 Maart 1930, ro. 11974 B I N N E N L A N D,^ COMMISSIE DANSVRAAGSTUK. De onlangs door de regeering ingestel de commissie, inzake het Dansvraagstuk, heeft een aanvang gemaakt met haar arbeid. De commissie stelt zich op de hoogte van de in het binnenland met be trekking tot het dansen bestaande toe standen, terwijl zij tevens nagaat, of en zoo ja, welke maatregelen in dezen reeds plaatselijk werden getroffen. Ook hetgeen in het buitenland, in het bijzonder in de West-Europeesche Staten, op dit onderwerp werd geconstateerd, heeft geregeld haar aandacht. Van dansverbod gesproken, vonden wij vermeld, een oude politie-bepaling onzer stad en wel: „Den sevenden dag in Juni 1518 is overgedragen bij den Bailjuw, Burgemeesters en de Raaden, omme te verhoeden vele inconvvenienten, dagelix geschiedende, ghelijck bij atvertissemente van geestelijcke persoonen en de bieght- vaders is gebleeken, dat men nu voortaan in geen Feesten, bruiloft, off anders, sy als sy getrout hebben in voorspele off naerspele, langher sal danssen off speel- houden dan van Paeschen tot Bamisse (1 Oct.) tot den tien uyre excluis des avonts, en van Bamisse tot Paeschen tot neegen uyren excluis des avonts op de verbeurte van X pond bij dengeene tot wiens huijsse het ghebeurde en de van elck die in den huysse syn en sculden daertoe hebbende de boete van XXVII sch.". Niets nieuws dus onder de zonl PREMIEBETALING ZIEKTEWET. Zooals bekend, kan de werkgever dö helft van de verschuldigde premie van het loon van den arbeider afhouden. Het deel, door den arbeider verschuldigde, mag nooit meer bedragen dan 1.15 pCt. (de helft van de premie van den Raad van Arbeid, welke 2.3 pCt. bedraagt). Is de werkgever bij een bedrijfsvereeniging aangesloten, en bedraagt de premie voor deze bedrijfsvereeniging minder dan 2.3 pCt. eventueel als voorschotpremie, bijv. 2 pCt. dan mag niet meer dan de helft, in dit geval 1 pCt. worden afgehouden. Overtreding is strafbaar ge steld. GELOOFSVERVOLGINGEN IN RUSLAND. PROTESTMEETING. Onder buitengewoon groote belangstel ling is Dinsdagavond in het .Concertge bouw te Amsterdam de protestmeeting tegen de godsdienstvervolgingen in Rus land, gehouden, waarbij als sprekers op traden geestelijken van vele kerkgenoot schappen, allen één van zin in hun pro test tegen de gebeurtenissen in Rusland. Het initiatief tot de „protestmeeting" was genomen door het ministerie van Ned. Herv. predikanten. De leiding be rustte bij ds. G. H. van Hoogenhuyzen. Daverende toejuichingen hebben eiken spreker verwelkomd en weerklonken ook nadat elke redevoering geëindigd was. Menigmaal onderstreepte applaus de in drukwekkende zinsneden van de toespra ken. Met algemeene stemmen vereenigde de vergadering zich met de volgende motie De vergadering van Amsterdamsche mannen en vrouwen, gehoord de ver tegenwoordigers der meest uiteenloo- pende godsdienstige gezindten in de hoofdstad, verklaart, dat zij met ont roering en diepe smart kennis genomen heeft van de godsdienstvervolgingen onder het huidige regime in Rusland, dat zij in den nood der vervolgden medelijdt en medebidt, dat zij voor God en menschen protesteert tegen deze gruwelen; verzoekt de pers, dat zij de openbare meening gestadig zal blij ven voorlichten over de vervolging die in Rusland geleden wordt, en besluit deze motie te brengen ter kennis van de Nederlandsche regeering met het eerbiedig verzoek wel te willen over wegen, of zij haar invloed kan laten gelden ook bij andere regeeringen, ten einde de steun van heel de beschaafde wereld tegen de godsdienstvervolgingen in Rusland te laten hooren en deze too mogelijk te doen eindigen. De voorzitter bracht de A.V.R.O. dank voor de uitzending van de redevoeringen van dezen avond en ook sprak hij een speciaal woord van dank tot de politie van Amsterdam, die er in geslaagd was er voor te zorgen, dat de vergadering zoo volkomen rustig kon verloopen. (Luid applaus). Met een gebed voor het welzijn en de redding der geloovigen in Rusland, uitgesproken door ds. Van Hoogenhuy zen, en het zingen van het zesde cou plet van het Wilhelmus, eindigde de pro- testmeeting, die geheel zonder incidenten verliep. TWEEDE KAMER Zitting van Woensdag 5 Maart. Het laatste hoofdstuk '(Marine) der In idische begrooting wordt aangenomen met 57 tegen 82 stemmen. Toegestaan wordt een interpellatie-de Visser over de werkeloosheid. Deze zal worden gehouden op een nader te be palen dag. Het ontwerp betreffende verbetering van de haven van Vlissingen wordt aan genomen zonder hoofdelijke stemming. Het ontwerp betreffende toetreding tot de algemeene acte nopens vreedzame regeling van de internationale geschillen, i een nieuwe stap in de richting der vreed zame oplossing van geschillen, werd alleen met de stem van Wijnkoop tegen, aangenomen. Daarna komt aan de orde het wetsontwerp tot regeling der Win kelsluiting. Vergidering van dan Qamsantaraad van Zierikzee, gehouden op Dinsdag 4 Maart, 's n.m. 2 u. ■K Influenza, Griep en W® 1 'tabletten v Koorts; Ftheumatlek Wettig beschermd tegen Verv.lschingen Hoofdpijn en Kiespijn Prijs 40 tn 75 c«. Bi) Apoth! «n Drogntet Voorzitter de burgemeester, de heer C. A. Bannink. Alle leden present. Bij de ingekomen stukken bevindt zich ook het verslag der commissie van toe zicht op het L.O. Den heer Catshoek is het vele onge oorloofd schoolverzuim opgevallen. Op School A bedroeg dat in 1928 199 ge vallen, die in 1929 terugliepen tot 60. Op school B. komt volgens het verslag heelemaal geen ongeoorloofd schoolver zuim voor. Spr. betwijfelt of dat wel juist is en hij acht het daarom niet kwaad dat B. en W. daar eens naar informeeren. Voorts zijn er 16 aanzeg gingen geweest, 2 processen-verbaal en slechts één veroordeeling. Wanneer men op dergelijke wijze het schoolverzuim wil bestrijden, dan zal dat niet veel resul taat opleveren. De voorzitter zegt,1' dat B. en W. niet de minste reden hebben gehad aan de opgegeven cijfers te twijfelen. De kwes tie van het schoolverzuim is altijd een moeilijk onderwerp, maar spr. wil wel toezeggen dat B. en W. alles zullen doen om dat euvel tegen te gaan. Wcth. Koopman wijst op den strijd tusschen de verschillende scholen om trent dit vraagstuk; het eene hoofd is consilianter dan het andere. Spr. zijn brieven getoond, waarin de ouders dreig den de kinderen van de school te nemen. Spr. is het eens met dhr. Catshoek. De absenten worden niet voldoende gestraft en_ spr. bejammert het dat de wet zoo soepel wordt toegepast. Vele ouders zien het belang voor hun kinderen nog niet goed in. De heer Versteeg meent te kunnen con- stateeren, dat het schoolverzuim aan de bijzondere school verdubbeld is. Daar wordt aardig de hand geiicht met het vrij af geven. Het verslag wordt daarop voor kennis geving aangenomen. De voorzitter doet mededeeling, dat mr. Bakker ontslag heeft genomen als voorzitter der commissie belast met het toezicht op het L.O. Mr. Bakker is af getreden als gevolg van een gerezen ver schil tusschen hem en het college van B. en W. Niettemin heeft spr. waardee ring voor wat mr. Bakker in die functie heeft gedaan en brengt hij hem gaarne van deze plaats dank voor alles wat hij voor de jeugd heeft gedaan. De heer Catshoek heeft de betrekke lijke correspondentie gelezen en daar uit is hem gebleken, dat de ontslagname van mr. Bakker zijn oorzaak vindt in de kwestie van het al dan niet verleenen van verlof aan het hoofd van school B. Spr. kan zich in de gedachtegang van mr. Bakker verplaatsen, omdat het niet aangaat, dat naast het verlof dat de onderwijzers genieten, nog verlof ver leend wordt voor allerlei kleinigheden. Hij meent, dat mr. Bakker nog niet zoo verkeerd heeft gezien door de lijn strak aan te halen. De voorz. zegt, dat een herziening van de instructie van 't personeel der scho len in wording is om meer in overeen stemming te worden gebracht met de wet van 1920. Verschillende funcies zijn overgebracht naar B. en W. Weth. Koopman betoogt dat het voor B. en W. in de kwestie gerezen over het verlof geven aan het betrokken schoolhoofd, niet gemakkelijk was een beslissing te nemen, maar in dit speciale geval moesten B. en W. met den voor zitter van de commissie van meening verschillen, hetgeen spr. duidelijk uiteen zet. Een brief van den heer Theuns over de bekende kwestie van de aan de ge meente geschonken vischtuigjes wordt voor kennisgeving aangenomen, evenals een brief van een oud-opziener, die een geheel andere lezing van het bekende geval geeft. Verschillende ontheffingen betreffende schoolgeld worden verleend. Goedgekeurd wordt het voorstel van B. en W., inzake de verlenging van de pacht van het poldertje bij den voor- maligen Zaagmolen; idem van het ver leenen van een voorschot volgens de Landarbeiderswet en voorts de verhoo ging van de salarieering van den fa brieksbaas aan de gemeentegasfabriek. Daarna komt aan de orde het voorstel tot verhooging van de salarissen van de boekhoudster en klerk aan de gemeente gasfabriek. De heer Catshoek heeft tegen deze ver hoogingen geen bezwaar, maar spr. vindt het eigenaardig, dat, terwijl 2 menschen aan de fabriek worden verhoogd, voor 2 anderen, die verhooging vragen, het voorstel afwijzend luidt. Goes wordt h/er als voorbeeld aangehaald. Deze plaats wordt als voorbeeld aangehaald wan neer ze dienen kan om iets niet te geven. Kan deze plaats dienen als voorbeeld dat iets te laag is, laat men dat ach terwege. Dat is niet consequent. Spr. stelt voor ook de stokers verhooging toe te kennen. De heer Doelman kan zich met de voorstellen, de boekhoudster en klerk te verhoogen, vereenigen, omdat hier ver hooging, zuivering van een ongewensch- ten toestand beoogt. Wat de loonen der twee stokers betreft, die blinken uit bo ven de loonen die hier in de particu liere bedrijven worden verdiend. De eer ste stoker krijgt f 27, de andere f 24 per week. Wat deze menschen aan de gasfabriek verdienen is een behoorlijk loon en het verdient z.i. geen overwe ging, waar de gemeente de loonen van het personeel op behoorlijk peil heeft gebracht, loonsverhooging te gaan geven. De salarisherziening van boekhoudster en klerk betreffen enkel een correctie. De heer de Broekert zal tegen stem men. Aan de gasfabriek wordt jaarlijks ruim f 20,000 aan salarissen en loonen uitbetaald en hij is niet van plan nog eene cent te voegen bij het hooge be drag dat voor de tractementen gegeven wordt, te meer daar. in de overgangs periode naar de elektrificatie de strop pen voor de fabriek niet te overzien zijn. De heer Doeleman 'meent dat ook de heer de Broekert voelt dat de salariee ring van de twee bedoelde ambtenaren 'niet goed geregeld is, maar hij moet de meerdere uitgaven niet afhankelijk stellen van de mindere of meerdere uit- komste i in het gasbedrijf. De heer de Broekert wijst op de min dere gasafname van bijna 72,000 M3., zonder dat de P.Z.E.M. hier nog electri- citeit levert. Hij blijft bij zijn ingenomen standpunt. De heer Quant zou de verhooging nog een jaar willen uitstellen. De heer Gerritsen merkt op, dat men bij uitstel van de correctie de fout nog grooter zal maken. Verder wijst spr. er op, dat de loonen naar billijkheid ge regeld dienem te worden en niet naar de uitkomsten van het bedrijf. De begroo- tingscommissie van het vorig jaar wilde aan ds boekhoudster zelfs f 1800 geven. Wat de stokers betreft, vraagt spr., zijn die in andere plaatsen hooger? Mocht de heer Catshoek gelijk hebben, dan zal hij tegen het voorstel van B. en W. stemmen. Ook weth. Koopman bestrijdt het voor- stel-Quant en merkt op dat men de voor stellen 8 en 9 niet aan elkaar moet koppelen. Verder vestigt hij de aandacht op de veranderingen aan de gasfabriek t. o. v. de administratie en het geldelijk beheer. De heer Panny kan niet met den heer de Broekert medegaan wat deze betoogt over eventueele minder gunstige resulta ten aan de fabriek en minder admini stratief werk. Het werk blijft vrijwel ge lijk, maar hij wijst er op, dat de ver antwoordelijkheid toch bij den directeur blijft berusten, wat weth. Koopman op doet merken, dat men de verantwoorde lijkheid van de boekhoudster niet mag uitschakelen. De heer Gerritsen informeert waarom weer stukken van de gascommissie zijn geschreven door den directeur, waar in een vorige vergadering van den raad besloten was, dat een ambtenaar van de secretarie deze taak op zich zou nemen. Br. van der Kwast die in de gascom missie niet voor het betrekkelijk voor stel was, is op de dwalingen zijns weegs teruggekeerd, gehoord de discussies daar over. Wat de stokers betreft, het is hem bekend, dat deze nog een gratificatie krijgen als het jaar eenigszins medevalt. De heer de Broekert licht toe waarom de gasdirecteur weer dienst doet als secretaris der gascommissie. De heer Catshoek merkt t. a. v. de loo nen voor de stokers op, dat deze wel hooger zijn dan wat bij particulieren betaald wordt, maar het is bekend, dat de gewone loonen hier ver ten achter staan bij die, welke elders worden ge geven. De stokers moeten zwaren arbeid verrichten, terwijl zij voor kleeding vrij veel ten koste moeten leggen, omdat die door hun werk vlug versleten is. De loonen zijn volgens hem niet hoog te noemen. De voorzitter merkt op, dat B. en W. geen schuilevinkje hebben gespeeld met Goes. Het gemeentebestuur heeft de loo nen in een tiental gemeenten van onge veer gelijke grootte als Zierikzee na gegaan en daarbij is komen vast te staan dat Zierikzee een goed figuur maakt. Spr. ziet geen kans den heer de Broe kert te overtuigen, nu dat ook in de gascommissie mislukt is, maar spr. staat aan de zijde van den heer Doeleman, die opmerkte, dat deze kwestie los staat van de uitkomsten in het gasbedrijf en alleen een correctie in de loonregeling dient te geschieden, waarmede men ook geen jaar moet wachten. Eindelijk komt punt 8 in stemming wordt het voorstel van B. en W. aan genomen met de stemmen van de heeren de Broekert en Quant tegen. De heer Versteeg stelt voor de week- loonen der stokers met f 1,-— te ver hoogen. Di heer den Boer merkt op, dat wan neer gebleken zou zijn, dat in plaatsen van gelijke grootte als deze stad, de stokers meer zouden verdienen, dan was daarover in de gascommissie zeker ge sproken, maar dat is niet het geval, De loonen zijn hier goed. In stemming gebracht wordt het voor- stel-Versteeg verworpen met de stemmen van de heeren Catshoek en Versteeg voor. De heeren Gerritsen doet het voorstel om iemand anders dan de gasdirecteur tot secretaris der gascommissie te be noemen, B, en W. zullen dit nader oyer- \- m 4' f -f» A IN DE GROOTE ZAAL VAN HET CONCERTGEBOUW TE AMSTER DAM heeft Dinsdagavond de groote protestvergadering plaats gehad tegen de godsdienstvervolging in Rusland Eenige sprekers. Van links naar rechts: eken dr. O. van Noort, ds Pykema, ds. Geelkerken, A. 8. Onderwijzer, ds Klinkenberg en ds. A floogenhuyz#. wegen en in de gascommissie ter sprake brengen. De heer A. J. van Schelven wordt bij tweede stemming, nadat de heer Panny zich had teruggetrokken, gekozen tot lid van het algemeen bestuur der verecni- ging tot bevordering van verkrijging van onroerend goed door landarbeiders .Schouwen-Duiveland". Aan de orde stelt de voorzitter hierna de fontein op het Havenplein. Hem is gebleken, dat het publiek in deze zaak veel belangstelling toonde, ook door het schrijven van ingezonden stukken in de plaatselijke pers. Tegen een schrijver moet spr. opponeeren en wel tegen dien, welke het gemeentebéstuur te kort deed, door te. beweren, dat door het Haven plein in een plantsoen te herscheppen, de gelegenheid bestond, de permis om zeep te helpen. Dat ,is niet de bedoeling en spr. moet hiertegen een woord van protest laten hooren. Wat het plan zelf betreft: wanneer het van voren af aan moest worden opge bouwd, dan zou het een goede oplos sing zijn de muziektent te verplaatsen naar het midden van het Havenplein en de font^n op de vrij gekomen plaats in het Havenpark te zetten. De kosten van deze verplaatsing worden geraamd op 8 a f 900. In de vorige vergadering is er over gesproken de fontein op het Havenplein te zetten, maar zonder plant soen er om heen. Om het plein stofvrij te maken zou gras het meest afdoende zijn. Ook is spr. medegedeeld dat de ge projecteerde fontein niet zou passen te midden der historische omgeving, even min als de klok op het Kraanplein het doet. De fontein zou natuurlijk moeten harmonieeren met de omgeving, terwijl door het gras paden zouden kunnen wor den gemaakt. Dit laatste zou het stads beeld veel verfraaien. De heer Doeleman kan niet met dit idéé medegaan. Hij kan zich niet voor stellen dat dit plan aan de eischen ge steld aan de verfraaiing, zal voldoen. Een fontein midden op het plein zal z.i. geen verfraaiing- geven. Een beplan ting met roode kastanjes in de rondte zal meer voldoen denkt spr., die verder een verbreeding van de straat voor de Kleine Kerk bepleit. De fontein in het Havenpark tegenover de woning van den heer Theewis plaatsen vindt spr. ook niet geschikt. Hij meent dat het 't beste zou zijn de gelden van de loterij een andere bestemming te geven, want voor een fontein hebben we hier geen plaats. Weth. Timmerman is van een andere me'ening. De fontein in 't Havenpark, voor de woning van dhr. Theewis, zou uitstekend op z'n plaats zijn. Gras voor stof wering op 't Havenplein acht hij niet goed. Dat wordt spoedig plat geloopen. De heer Panny vindt het idee, van verplaatsing der muziektent, het beste. Spr. wil het plein vrij houden voor par keerterrein, zoodat de straat vrij komt van auto's. De heer de Broekert bepleit verbetering vah het Havenplein. Stofvrij in den zo mer, slijkvrij in den winter. Aan par keerterrein is nu niet zoo'n behoefte, terwijl de fontein z.i. op 't Kraanplein thuis behoort. De heer A. den Boer is bevreesd, dat bij verplaatsing van de muziektent naar het Havenplein, het mooie van de Beurs zal weg zijn, terwijl bij plaatsing van een fontein, deze van hardsteen zou moe ten zijn, in overeenstemming met het Beursgebouw. De heer Versteeg is er niet voor de muziektent tégenover de kerk te plaat sen. Hij heeft uit de debatten niet ge hoord wat de jaarlijksche onderhoudskos ten der fontein zullen zijn. De voorzitter meent, dat die niet hoog zullen zijn. Na ampele bespreking wordt eindelijk besloten met de commissie uit de Paardenloterij nog eens te conferee- ren en wel over verplaatsing der muziek tent en plaatsing der fontein op de dan vrijgekomen plaats. Bij de rondvraag verzoekt de heer Doe leman het aanbrengen van een correctie in de notulen van 19 Dec. 1929, aan welk verzoek zal worden voldaan. De heer Catshoek informeert naar het nieuwe gasprijstarief. Dat komt in de volgende vergadering aan de orde, repli ceert de voorzitter De heer de Broekert meent, dat de gaskachels niet door de gasfabriek in bruikleen moeten worden gegeven. Men moet rekening houden met den handel in het algemeen. De heer A. den Boer. meent, dut, waa neer de directeur reclame maakt voor de gasfabriek, zulks niet erg is; de gas kachels kunnen de menschen bij alle han delaars hier koopen. De voorzitter wenscht verschillende za ken de revue te laten passeeren naar aanleiding van tot hem gerichte vragen. Zoo is hem gevraagd of het niet noo- 'dig zou zijn ook de wethouders te pen- sionneeren. Deze kwestie kan, volgens spr., niet in het college van B. en W. behandeld worden, maar moet door den raad uitgemaakt worden. De heer Versteeg stelt voor, uit den raad een commissie te benoemen, die deze kwestie onder de oogen zal hebben te zien. In stemming gebracht, wordt dit voor stel evenwel verworpen met 7—5 stem men. Vóór stemden de heeren Catshoek, Versteeg, den Boer, Guinée en Gerritsen. Weth. Koopman bleef buiten stemming. De voorzitter bespreekt verder uitvoe rig die kwestie: volkswoningen. Ongeveer 800 volkswoningen zijn hier geteld. Daar van staan er 24 leeg. Woningbouw door de gemeente, is, blijkens elders opgedane ervaring, een moeilijk vraagstuk. Een huis krijgen is niet moeilijk, maar het bewonen is een moeilijk ding, vooral door groote gezinnen. Langzamerhand worden hier meer nieuwe huizen ge bouwd en spr. acht het beter deze zaak aan het part. initiatief over te laten. In verband hiermede deelt hij nog mede, dat voor de woningen in den Zuidhoek door het Rijk gelden zijn toegestaan voor verbeteringen. Wat de verlichting van 't Hofferplein aangaat, de menschen bleken bij informa tie, tevreden. Tenslotte deelt spr. mede, dat het ter rein bij school B al heel weinig ge schikt is om daar een schuilplaats aan te brengen. De heer Catshoek meent te kunnen constateeren, dat er geen woningen schij nen te zijn, die f 3 huur per week moe ten opbrengen. Wanneer de woningbouw aan particulieren wordt overgelaten, dan ontbreekt daar meestal nog al wat aan. Spr.. is van oordeel, dat het gemeente bestuur rekening moet houden met de bestaande behoefte aan huizen met een huur van f 3 per week. Hij dringt verder aan op een behoor lijke speelplaats aan de Noordzijde van het schoolplein van school B, v.n.l. voor de kinderen der laagste klassen. Spr. vraagt verder of geen einde gemaakt kan worden aan den onhoudbaren toestand aan school B, veroorzaakt door de land bouw huishoudschool, die daar moest ver dwijnen. De heer Koopman meent, dat de heer Catshoek zich, wat de woningbouw aan gaat, te veel spiegelt aan de groote ste den. Een mooie woning voor f 3 per week gaat niet. Begint men hier van gemeentewege woningen te bouwen dan wordt dat een groote strop, omdat dat voor het soort woning, dat gevraagd wordt, de huur hooger zou moeten wor den dan f 3 per week. Wat de land- bouwhuishoudschool betreft, daarvoor is de voorzitter bij de Inspectrice van het Nijverheidsonderwijs geweest, met wie hij over dit vraagstuk heeft gesproken. Men is in volle actie en het vraagstuk is zwevende Na nog eenige discussie over de speelplaats en de landbouwhuishoud- school, wordtde vergadering gesloten. ONDERWIJS. M.U.L.O.-EXAMENS 1930. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar het M.U.L.O.-examen te Goes worden af genomen en wel schriftelijk op 4 en 5 Juni en mondeling van 14 tot 19 Juli, beide keeren in het Schuttershof. LUCHTVAART. DE GRAF ZEPPELIN NAAR ZUID-AMERIKA. Naar vernomen wordt, wordt thans in het luchtschip „Graf Zeppelin" een nieu we gondel aangebracht. Deze gondel was oorspronkelijk reeds voor den pooltocht van de Zeppelin bestemd. In deze gon del zullen'alle aan boord aanwezige elee- trische apparaten in één centrale ver- eenigd worden. Begin Mei zal de „Graf Zeppelin" de reis naar Pernambuco en Zuid-Amerika aanvaarden, tenminste als de voorbereidende schikkingen voldoende blijken te zijn. De door de Amerikaansche pers gepubliceerde berichten over een Amerikaansche reis in April, worden door Dr» Eckener ongegrond genoemd,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 5