Zierikzeesche Nieuwsbode Wasch Uw haar abonnement: advertentien Woensdag 5 Maart 1930.zierikzeesche courant. Inzending Advertentiën buitenland. Uit Stad Provin©!©. FEUILLETON. Het meisje uit de Stad. STER-TABAK MIJN HAR I'rjji pet 8 waanden f 1,50, ftueo per poet f 1,80. Yoor het buitenland pet jaar t 10,-. Afsonderlijke nummert 5 oent. Veraohgnt Mud., Wn»d. en Yrjjd. Tel. Mo. 82. - Postgiro 18T6TT. ran 1—8 regel» 80 eta., ran 4 regela en daarberen 20 cta. pet regel. Beolamea 30 eta. p. tegel. Kg eontraet belangrijke korting. uiterlijk 10 uur op dun dag v. uitgaat eens met Purolzeep. U zult dan I zien hoe mooi, zacht en roosvrij UW haar wordt. Purolicep Is cvenal» PuroL I vetkrl|gbaar bij Apoth. cd Drogisten. I OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK. De overstroomingen in Zuid-Frankrijk hebben catastrophale afmetingen aange nomen. Geheele landstreken zijn eenvou dig verdwenen. Wijnbergen werden ver woest, spoordijken werden weggespoeld en woonhuizen stortten tengevolge vaii onderspoeling in. Brandweer, infanterie en pioniers verleenen hulp, doch het is dikwijls niet mogelijk de benarde plaat sen te naderen. Vele menschen bevin den zich in levensgevaar. Uit de inge komen berichten is slechts bij benade ring te bepalen, hoeveel personen om het leven gekomen zijn en welke de materieele schade er is. Eenige bladen becijferen het aantal slachtoffers op 32, maar eenige bevestiging hiervan is er nog niet. Slechts uit bepaalde plaatsen is het aantal slachtoffers bekend. Zoo zijn in Castres (departement Tarn) drie menschen verdronken. De stad zelf staat volkomen onder water; 7 huizen zijn in gestort. Uit Mazamet, in het zelfde de partement, wordt één doode gemeld. De talrijke fabrieken aldaar kunnen niet wer ken. De aangerichte schade wordt op 20 millioen fracs geschat. Ook te Cahuzac is een doode te betreuren. Hfet zwaarst is de stad St.-Sulpice getroffen, waar 21 huizen ingestort zijn. De spoorweg verbindingen Albi-Toulouse en Albi-Cas- tres zijn verbroken. Het Canal du Midi is buiten zijn oevers getreden. Tusschen Narbonnt en Calassonne ligt het heele verkeer stil. Te Bessières zijn 15 huizen ingestort. Ook de spoorwegverbindingen Toulouse—Languedcc, Toulouse—Narbon- nn, Toulouse—Cette en Toulouse—Bor deaux zijn verbroken. Tusschen deze bei de steden is in het geheel geen telefo nische en telegrafische verbinding. Door den enormen was van de Vézère, die te Limeuil in de Dordogne valt, is de heele valfei van de Dordogne onder ge- loopen. De kaden van Bergerac en de aangrenzende straten zijn ondergeloopen. Te Lavaur heeft het water van de Agent een 100 huizen meegesleept. De voedsel voorziening van de bewoners is moeilijk. Te Oigeuil en Sapiar zijn 80 huizen in gestort. Bij het appel in de kazernè ont braken een adjudant van de gendarme rie, twee Senegaleezen en drie ponte niers. Uit Isle sur Tarn wordt gemeld, dat tien soldaten, die behulpzaam wa ren bij het werk om de civiele burgerij te redden, verdwenen zijn. Twee hunner waren reeds eerder door het water mee gesleurd zonder dat de anderen hen had den kunnen redden. Tardieu heeft 200,000 fr. ter beschikking van de prefecten der vijf overstroomde departementen gesteld, als eerste hulp. Tardieu heeft nog ver klaard, dat hij in de Kamer een drin gend wetsontwerp in zal dienen, om voor de getroffenen 100 millioen fr. beschik baar te stellen. ZIERIKZEE. De Ned. Heide-Mpij. te Arnhem heeft in verband met het feit, dat jaarlijks in ons land groote uitge- Uit het Engelsch van H. A. Vachell. 34 Juffrouw Goodrich vroeg me alle mogelijke dingen^ maar ik vermoed, dat ze niets van mijn antwoorden begreep. Toen George nu vannacht op herten uit was, dacht ze zeker, dat ze zelf maar eens op onderzoek moest uitgaan. Juist! zei de dokter. Samantha voegde er verder niets aan toe, maar leunde achterover en sloot de oogen. De dokter dacht, dat ze sliep. Maar zij herhaalde voor de honderdste maal bij zichzelf, dat, als Hazel stierf, dat zou komen, doordat de eerste hulp niet vlug genoeg was verschenen. Hazel's dood zou dus haar schuld zijn. Als Ge orge de waarheid wist, zou hij haar stel lig als een moordenaar beschouwen. De dokter hoorde een onderdrukten snik. Wat zullen we nu hebben? Niets! De dokter dacht bij zichzelf, dat ze een beetje overspannen was en geen wonder! Huilt u maar eens goed uit, als u daar zin in hebt, zei hij vriendelijk. Dat zal u goed doen. Blijkbaar volgde zij zijn advies op. Een half uur lang hoorde hij haar snik ken. Toen het snikken wat bedaarde, zei hij opmonterend U bent werkelijk een wereldwonder. Er is een zeker aantal niet» pijprookers, die meenen, dat het te veel moeite is om telkens een pijp te stoppen. Laat hen het eens prooee- ren met Dan zullen zij het stoppen van een pijp niet langer lastig vinden, maar het be schouwen als voorberei ding tot een heerlijk genot. strektheden bosch en heide door brand verloren gaan het vorig jaar zelfs ruim 8000 H.A., een nieuwe sprekende plaat uitgegeven met de opwekking: Helpt ons bosch- en heidebrand voor komen! In 1929 bedroeg de schade door bosch- en heidebranden ruim 6 ton, maar grooter nog is het verlies aan natuur schoon, om gelegenheid tot ontspanning en om gezondheid op te doen. En, jammer genoeg, ontstaan de bran den meest door toedoen van de men schen zelf. De Ned. Heide-Mpij. verstrekt de pla ten gratis. In de Dinsdagnamiddag alhier gehouden voltallige raadsvergadering wer den goedgekeurd de verslagen der com missies van toezicht op 't L. O. en M. O., de pachtverlenging van het poldertje bij den voormaligen Zaagmolen; het kohier der hondenbelasting; verleenen van het voorschot volgens de Landarbeiderswet en aanvraag van het voorschot aan het Rijk. De salarisverhooging van den fa brieksbaas a/d. gem. gasfabriek werd z.h.s. goedgekeurd. Het voorstel tot ver hooging van de salarissen van de boek houdster en klerk aan de gem. gasfabriek werd aangenomen met 11—2 stemmen. Tegen de heeren Quant en de Broekert. Een voorstel-Versteeg, om het loon der stokers aan de gasfabriek met f 1 per week te verhoogen, werd met de stem men van de heeren Versteeg en Catshoek vóór, verworpen. Tot vertegenwoordiger in het afd. bestuur der vereeniging tot bevordering van de verkrijging van on roerend goed door landarbeiders, werd dhr. A. J. v. Schelven gekozen. Een voor stel-Versteeg tot het in het leven roepen van een commissie, die zou hebben te beoordeelen of het noodzakelijk moet worden geacht dat ook de wethouders pensioen krijgen, werd verworpen met 7—5 stemmen. Voor de heeren Catshoek, Versteeg, den Boer, Guinée en Gerritsen. Weth. Koopman bleef buiten stemming. Lang werd gediscussieerd over de „f on- Die rit door het ravijn! Ik ken die plek. Ik zou er bij dag niet door durven rijden. En om zoo maar uw paard achter te laten! En dat laatste eind kreupelhout! Schitterend! Ik had misschien vlugger bij haar kunnen zijn! Zit u dat dwars? Daar zou ik nu maar niet over tobben. Ik heb er zoo'n idee van dat die logee van u op den duur minder merken zal van de gevol gen van dien beet dan u! Ze zal ver schrikkelijk misselijk zijn, zeeziekte van het ergste soort, en haar been zal mis schien opzetten, maar ik wil er alles onder verwedden, dat u op tijd bent geweest. Misschien wel, zei Samantha ver drietig. Het was haar onmogelijk om haar som bere gedachten van zich af te werpen. Als Hazel zou sterven, dan zou er een onverdragelijke last op haar gevoelig ge weten blijven rusten, als Hazel niet stierf, dan zou George met haar trou wen! Die arme Samantha! De dageraad begon aan te breken, toen de auto door Aguila stoof. De zon was nog achter den horizon, maar reeds ver schenen er zilveren strepen achter de toppen van het kustgebergte. De fris- sche morgenwind verkoelde Samantha's brandend gezicht en voorhoofd. Binnen enkele minuten zouden ze de vallei be reiken. Ze zagen de lichten van het huis. Er was licht in Hazel's kamer en in de woonkamer. Toen de auto stilstond kwam George de stoep afgerend. Ben jij daar, Samantie? Hoe is het met Ha2el teinkwestie" en breedvoerig besproken de vraag, of het niet beter was de muziek tent te verplaatsen naar het midden van het Havenplein en* op de dan vrijgekomen plaats in het Havenpark de fontein te plaatsen. De voorzitter zegde toe met de loterijcommissie over deze zaak te confe- reeren. Den belangstellenden lezer verwijzen wij naar de stukken, in ons blad van Maandag opgenomen en naar het uitge breid verslag dat Vrijdag volgt. Geheel gevuld was de smaakvol en feestelijk versierde Concertzaal Dins dagavond ter gelegenheid van de 10e uit voering der gymnastiekver. „Olympia". 8 uur klonken hoornsignalen en trom geroffel en even daarna had de intocht der gymnasten plaats, die op de maat van de marsch „Groen-Zwart" naar het podium marcheerden, waar allen den groet aan hun veldteeken brachten, onder het spelen van 2 regels onzer nationale hymne. De voorzitter, de heer C. O. J. Hen- drikse, riep de talrijke aanwezigen het welkom toe, inzonderheid aan den bur gemeester en diens echtgenoote, aan me vrouw Fokker, de fam. Visser, afgevaar digden van zustervereenigingen, hoof den van diverse onderwijsinrichtingen in deze stad en aan mevr. de Jong met haar violisten, etc. Spr. herinnerde aan de uitbreiding van het aantal donateurs, gewaagde van de verheffing door de sport, die het gevoel van saamhoorigheid in deze vereeniging bewerkstelligt en gaf na deze inleiding het woord aan den heer Visser, de directeur de ziel dezer vereeniging - wien een bloemenhulde werd gebracht, evenals aan mevr. Visser en mevr. de Jong. Met groote belangstelling is ook dit-, maal de uitvoering van „Olympia" ge volgd. Zonder uitzondering hebben zeker allen hun best gedaan, maar de ouderen, de dames en werkende leden, droegen de meeste eer weg, door hun schitterende oefeningen. In hoogrekturnen en vrije oefeningen blonken de heeren uit, in brugturnen en knotsoefeningen staken de dames de heeren naar de kroon. Vooral deze oefeningen werden luide toegejuicht. De nummers 4, 8, 11 en 14 vormden hoogtepunten op dezen sportavond. Gracieus, op de maat der muziek, ge kleed in een decoratief costuum, voerde het vrouwelijke deel der vereeniging, de rhythmische oefeningen uit, die de bewon dering afdwongen van de enthousiast applaudisseerende toeschouwers. No. 14, rhythmische oefeningen voor dames, vormde het glanspunt en waardig slot. Naar de mate hunner krachten en gymna stisch kunnen, hebben ook de jongens, groote en kleine, er het hunne toe bijge dragen om het sportfestijn' te doen slagen. In de pauze kwam de voorzitter weer voor 't voetlicht, ditmaal om dank uit te spreken aan den directeur, mevr. de Jong, dhr. Breetvelt en het beschermheerschap aan te bieden aan onzen burgemeester, Ze leeft nog! Ik heb den dokter meegebracht, George! Terwijl zij sprak, was de dokter uit de auto gesprongen. George herkende hem en kneep zijn hand bijna fijn. Goddank, dat u gekomen bent! Nu zal zij er wel doorheen komen. Het lig gen wachten op u, met het idee, dat wij er toch niet aan konden doen, was haast te veel voor haar. Wij hebben haar om zoo te zeggen vol whiskey ge goten. Breng me dadelijk bij haar! De twee mannen klommen de krakende trap op. Samantha bleef beneden. Ze kon juffrouw Spragge's diepe stem boven hooren. En toen kwamen George's voet stappen de trap weer af. Ze ging in de schaduw zitten en keerde het licht den rug toe. George kwam binnen en deed de deur dicht. Hij bleef naast haar staan en keek haar onderzoekend aan, want hij herkende de blouse niet. Hij begon onhandig: Moeder heeft me verteld, wat je gedaan hebt, Samantie. De wond uitge zogen! Dat is de moeite niet! - Heere! Ik zou zeggen van wel! Ik ben zoowat een half uur nadat jij weg was gegaan, teruggekomen. Waar ben je dien dokter uit Roblar tegengekomen? In Roblar! In Roblar? Je bent toch niet naar Roblar geweest? Ja zeker! Maar hoe dan? Langs het afsnijpad! Hij overstelpte haar met vragen, waar op ze maar heel spaarzaam antwoordde na wijlen mr. Fokker herdacht te hebben. De voorzitter overhandigde den burge meester een fraaie oorkonde als herin nering aan 't feit, dat hem 't bescherm heerschap werd aangeboden. De burgemeester dankte den voor zitter voor het feit, dat hij waardij* was gekeurd in de groote familie te worden opgenomen. Sport verbindt de menschen, kweekt een geest aan, van kameraadschap en saamhoorigheid. Deze vereeniging heeft spr.'s volle sympathie. In de sport ziet spr. nog Iets anders. Ons eiland telt verschillende gemeenten en daaruit ziet spr. in de toekomst een sportvereeniging „Schouwen—Duiveland" groeien. Z.E.A. dankte de gymnasten voor wat ze te zien hebben gegeven, hetgeen wedijveren kan met wat tegenwoordig in Holland geboden wordt en daarom is hij trots op de geleverde prestaties door „Olympia", welke vereeniging, naar spr. hoopt, nog lang zal mogen bloeien, niet alleen tot opbouw en saamhoorigheid, maar ook tot vreugde der ouders! (Appl.) Mevr. Bannink kreeg bloemen. Uitstekend is ook deze uitvoering weer geslaagd en een woord van lof mag niet onthouden worden voor de vlotte afwerking van 't programma, dat aardig ^was gevarieerd. BURGH. Door prachtig voorjaarsweer begunstigd, vierden Burgh en Haamstede Maandag j.l. hun gecompliceerd „Stra- feest" (Strandrijden). Dit folklorisch feest waarvan zich de oorsprong in den nacht dei eeuwen verliest, een van de weinig overgebleven oude gebruiken van Weste lijk Schouwen, wordt steeds gehouden op den Maandag vóór Asch-Woensdag. Reeds in den vroegen morgen reed een talrijke ruiterschaar, gezeten op met pal men en bloemen versierde paarden naar Westenschouwen om via Burghsluis naar Burgh terug te keeren. Met de harmo nie „Witte van Haamstede" aan 't hoofd deed men een paar omgangen door het dorp, tenslotte werd naar Haamstede ge reden, waar zich hetzelfde tooneel her haalde. In gepaste vroolijkheid werd de dag verder doorgebracht. ËLLEMEET. Zaterdag 1 Maart is hier het traditioneele strafeest met groote op gewektheid gevierd. We zullen niet trach ten den oorsprong van dit zeer bijzon dere gebeuren, dat uitsluitend in Schou wen plaats heeft, te ontdekken, maar ons bepalen tot de feiten van den dag. Om streeks twee uur verzamelden zich twin tig ruiters, gezeten op hun fraai versier de paarden, bij de muziektent. Toen allen bijeen waren, trok men langs de tramhalte naar Scharendijke. Weer op het dorp teruggekomen, was daar, door de goede zorgen van den heer A. P. v. d. Weijde, die de leiding van 't feest had, de operateur van de filmfabriek „Orion" uit Den Haag gearriveerd. Deze maakte allereerst kiekjes van de jongste strarijder. Adr. v. d. Weijde, die gezeten was op een fraaie zwarte ponny. In draf ging het nu den weg naar de dui nen op. Het was een prachtig gezicht de kloeke paarden het duin te zien be en terwijl ze oppaste, dat haar gezicht in het duister bleef. Maar zijn opwin ding deelde zich langzamerhand aanhaar mee; ze begon nu pas zich te realisee- ren, wat ze eigenlijk gedaan had en welk een geweldig uithoudingsvermogen ze aan den dag had gelegd. Met een plotselingen glimp zag ze zichzelf, zooals hij haar zag. Toen ze klaar was met vertellen, riep hij Samantha, sta eens op en laat mij eens naar je kijken. Ze gehoorzaamde. Het licht van de lamp viel op haar opgezet en gestriemd gezicht. Niet alleen door de manzanita-takken was ze geha vend, maar ook door de cactus, met zijn venijnige stekels. George stiet een kreunenden zucht uit. O, goeie Godl Ik geloof, dat ik er uit zie om kleine kinderen naar bed te jagen, zei ze met een geforceerden glimlach. En dat heb je allemaal voor haar overgehad Zij keek hem recht in de oogen: Ik deed het voor jou, George 1 HOOFDSTUK XV. Wilbur en Hazel. George keek tot op den bodem vaö Samantha's ziel. Toen draaide hij zich op de hielen om en ging het huis uit. Op de waranda bleef hij wachten tot de dokter terug zou komen. Het was vijf uur en weldra hoorde hij dan ook Samantha in de keuken beginnen met de toebereidselen voor het ontbijt. Op gewonden rende hij naar binnen en riep: klimmen, waartoe eerst vier ruiters het pad gingen verkennen, die boven op het duin gekomen rechtsomkeert maakten om de achtergebleven hoofdgroep te ga halen. De filmoperateur stond boven op, het duin weer gereed om het vreemde gebeuren op de gevoelige strook vast te leggen. De paarden bleken niet bang te zijn voor het zeewater, want weldra plasten de dieren, op een enkele uitzon dering na, in het zilte nat. Na dit bad ging het huistoe en werd de stoet even buiten het dorp opgewacht door het muziekgezelschap „Kunst na arbeid", dat onder een vroolijke marsch allen weer in het dorp bracht. Hier werd een paar maal rond de muziektent gedraafd, bij welke gelegenheid de Ellemeetsche schoa- nen blijk gaven geboren amazones te zijn, want weldra zaten ook zij te paard. Toen allen weer afgestegen waren ge bruikten de ruiters voor hun paarden staande, het aangeboden „glaasje" en dit vormde het slot van het strafeest, dat heel wat menschen op de been had ge bracht. Het is zeker een verheugend ver schijnsel, dat in dezen tijd van vervlak king dit uitzonderlijk gebruik in eere wordt gehouden. In verband met het strêfeest werd 's avonds door het Harmoniegezelschap „Kunst na Arbeid", directeur dhr. C. v. d. Nood, een uitvoering gehouden. De voorzitter, dhr. M. den Engelsman, riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe en vestigde er de aandacht op, dat op andere jaren de Rederijkerskamer dezen avond tot een gezellige placht te maken, maar dat hij hoopte, dat het Harmonie- gezelschap daarin niet minder zou sla gen. Dat de zustervereeniging f15 voor het gebruik der coulissen had gevraagd, vond hij niet liefderijk. Na deze woorden bracht „Kunst na Arbeid" de eerste vier nummers van het programma ten gehoore waarna als nummer vijf volgde het too- neelspel in drie bedrijven „Verlaten". Het was lang geen gemakkelijk stuk en dat het zoo goed tot zijn recht kwam, pleit wel voor de spelers, waarvan door hun goedé spel opvielen Mej. Kristelijn en dhr. Korsman, respectievelijk als Thora Edlin en Sanden, arts, waarmee niet ge zegd is, dat de overigen geen lof ver dienen. Na de pauze kwam ten tooneele „Lots Huisvrouw, het fijnste Tafelzout"» een blijspel in twee bedrijven. De situaties op het tooneel waren wel in staat op de lachspieren van de aanwezigen te werken en vooral Joost, de knecht (dhr. P.a de Graaf Sz.) bracht er met zijn dooreenhas- pelen van diverse spreekwoorden, veel toe bij, den lach er bij het publiek in' te houden. Dhr. J. v. d. Bout zorgde met „Hannes gaat scheiden van zijn Trui" voor de toegift en hij deed dit op voor treffelijke wijze. Hierna dankte de voor zitter allen die meegewerkt hadden aan 't welslagen van dezen avond en maakte dhr. A. P. v. d. Weijde zich tot tolk! van het publiek door de medewerkenden te danken voor hun goede prestaties. Hij beloofde, als beschermheer van de Rede rijkerskamer alle pogingen in het werk te zullen stellen om alsnog de huur van de coulissen verminderd te krijgen, waar voor de voorzitter hem bij voorbaat har telijk dankte. Deze zeer geslaagde avond, waarop de medewerkers met groote vol- Ga toch naar bed, Samantha! Neen, daar heb ik niets geen zin in! Maar ben je dan niet bek-af? Misschien zou jij de koeien wel.wil* len melken? Hij knikte en ging langzaam weer terug. Hij had niet vee! zin om haar alleen te laten, maar hij was zich heel goed bewust, dat hij nooit de juiste woorden zou vinden die hij tegen haar zeggen moest. Hij was tegen drie uur uit de heuvels teruggekeerd, zonder wild en buiten adem, omdat hij licht in huis had gezien en begreep dat er iets ge beurd moest zijn. Hazel was toen al onder den invloed van de whiskey, die juffrouw Spnagge haar in groote hoeveelheden had toe. gediend. Met een paar woorden vertelde juffrouw Spragge hem van het ongeval. Hij kon niet veel anders dan stamelen: Wat had zij met mijn slangen - te maken? Op die vraag antwoordde zijn moe der kortaf'I Als zij beter is zal zij je dit zelf wel eens vertellen. Maar hij hoefde eigenlijk niets tè vra gen. Hij was slim genoeg om te raden' wat er eigenlijk gebeurd was, de nieuws gierigheid had haar gedreven om haar. neus in zijn zaken te steken. Hij schortte zijn oordeel op, want hij voelde dat de straf de zondj verre had overtroffen. Juffrouw Spragge had hem echter ge zegd, 4j<at Hazel naar haar meening er wel wéér bovenop zou komen. Haar laat ste woorden voor ze weer naar de zieke terugging, maakten diepen indruk op George. (Wordt vervolgd,}

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1