Zierikzeesche 0 Nieuwsbode PUROL Ui ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten Fr(ja per 8 maanden franeo per poet f 1,80. Voor het buitenland per jaar f lOr-. Afxonderiyke nnmmera 5 eent. Vertchgnt Mnd./Winrf^en^Trgd. |y|aan(Jag 3 Maart 1930. ZIERIKZEESCHE COURANT. JJj' foJzfBlSbTBL ^"vödMO Tel. No. 82. ran 18 regel. 80 eta., ran i regels en daar boren 20 ota. per regel. Reclame. 80 eta. p. regel. By eontraot belangrijke korting. Inaending op den dag ran alt ar*. ■ItarlIJklO uur op don dog v. uitgaaf BUITENLAND. DE TOESTAND IN SPANJE. Hoe op het oogenblik de toestand in Spanje is, kan uit de tot ons komende berichten moeilijk worden opgemaakt. Heel rooskleurig schijnt deze toestand niet te zijn. Maar men moet de gebeurte nissen daar niet naar Europeesche op vattingen beoordeelen. En het is dan ook gevaarlijk iets te voorspellen om trent den verderen loop dien de gebeur tenissen zullen nemen. Het regime van Primo de Rivera, dat nu ten val is gebracht, blijkt meer en meer een groote verbittering in breede kringen te hebben opgehoopt. En de taak van generaal Berenguer, die thans de leiding heeft in een regime van overgang naar het herstel van een normalen toe stand, is dan ook een uiterst moeilijke. De dictatuur moet worden geliquideerd, maar het is nu de groote vraag of deze liquidatie zal kunnen geschieden zonder schade en gevaar voor de monarchie, die aan de vestiging van deze dictatuur me dewerkte. Tijdens het regime van Primo de Rivera moge dan al herhaaldelijk de koning met den dictator in botsing zijn gekomen, de verantwoordelijkheid voor Primo's daden wordt door den koning mede gedragen. En nu Spanje eindelijk van den druk van Primo's dictatuur is bevrijd, komt duidelijk aan het licht hoe zeer de republikeinsche gedachte veld heeft gewonnen tengevolge van de ver bittering, die door het dictatoriale re gime is gewekt. Dc voorstanders van de republiek vin den thans steun ook in de vroegere mo narchale kringen, althans in zooverre, dat hier het verzet tegen de republikein sche gedachte is verzwakt en men het nist meer de moeite waard acht voor 't behoud der monarchie een hand uit te steken. HONGARIJE's BESTUURDER. Op 1 Maart 1920 werd admiraal Horthy tot rijksbestuurder van Hongarije gekozen. Dit feit is Zaterdag in Hongarije her dacht. Nikolaus Horthy van Nagybanya stamt uit een oud-Hongaarsch adellijk geslacht en werd op 18 Juni 1868 in Kenderes geboren. Hij koos de loopbaan van zeeofficier. Tijdens den wereldoorlog onderscheidde Horthy zich herhaaldelijk, In het jaar 1918 werd hij tot admiraal van de Oostenrijksch-Hongaarsche vloot benoemd, welk commando hij na de in eenstorting van de Centrale mogendheden neerlegde, waarna hij zich korten tijd op zijn goederen terug trok. Ter bestrijding van de bolsjewistische terreur organiseerde hij in zuidoost Hon garije de contra-revolutionaire krachten. Ingevolge de wenschen van de tegenre- geering in Szeged werd Horthy bevel hebber van het nationale leger, waar mede hij op 16 November '19, na den aftocht der Roemeniërs Boedapest binnen trok, dat hij „in naam van den recht- matigen koning" bezette. Op 1 Maart '20 werd de opperbevel hebber van het nationale leger door het parlement tot rijksbestuurder gekozen, wien hij de wet voor onbepaalden tijd alle rechten en plichten van een heer- scher werden opgedragen. In deze func tie teekende admiraal Horthy het ver drag van Trianon en moest hij de twee pogingen van koning Karl om de heer schappij te heroveren, afwijzen, aange zien een restauratie onmogelijk was ten gevolge van de houding der geallieerden. Sindsdien bestuurt admiraal Horthy het „Koningrijk" Hongarije, in afwachting van de komst van koning Karl's opvolger. DE OPENBARE VEILIGHEID. Het Eerste-Kamerlid de heer van Voorst tot Voorst heeft den minister van justitie de volgende vragen gesteld: Is de minister niet van oordeel, dat op schrikbarende wijze de openbare veilig heid van stad en land vermindert, o.m. blijkende uit de moorden van de laatste maanden te Voorburg, Den Haag, en nu wederom de afschuwelijke moord te Ben- nekom? Acht de minister het thans niet plicht, maatregelen te beramen tot het verkrij gen van meer veiligheid, in het bijzonder op de buitenwegen en 'tot het overwegen van verscherping van straffen, op mis drijven in onze wet gesteld, bepaaldelijk tot wederinvoering van de doodstraf? EIEREN VAN WATERWILD. Het zoeken, rapen en vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholek sters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan vanaf heden tot en met 28 April 1930. Het ten ver koop in voorraad hebben enz. van deze eieren tot en met 30 April. Het zoeken enz. van eieren van zwanen, ganzen, een den (alle soorten), duikers, watersnippen en goudplevieren is niet toegestaan. DE ZENDTIJDVERDEELING. In de Mem. van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de P.T.T.-be- grooting voor 1930 deelt de minister o.a. mede, dat het advies van den Radio- —■"iMM——wm—m—mi ii nn ii i rr-"- h- Raad inzake verdeeling van den zendtijd spoedig kan worden verwacht. Met de meening van verschillende leden, dat de samenstelling van den Raad de reden zou zijn, dat het tot dusver niet is ge lukt tot een meerderheidsadvies te ge raken, kan de minister niet instemmen. Reeds thans twijfel uit te spreken om trent de geschiktheid vaij het stelsel der P.T.T.-wet in dezen daarvoor is vol gens den minister de tijd van waarne ming en ervaring nog te kort. Voor een oplossing van het zendtijdvraagstuk acht de minister de wet geenszins een belem mering, ook niet indien voor deze oplos sing samenwerking tusschen de omroep organisaties is vereischt. Een aanvulling van de wet, welke in dit stadium een ongewenschte vertraging zou veroorza ken, kan de minister niet bevorderen. In verband met het voorgaande zal hij zijn gedragslijn, inzake de verdeeling van den zendtijd, uit den aard der zaak, ook ten aanzien van de V.A.R.A. bepalen nadat het advies van de Radio-raad hem zal hebben bereikt. TWEEDE KAMER. Indische begrooting Na aanneming van eenige kleine wets ontwerpen was Vrijdag aan de orde de voortzetting van de afdeeling Onderwijs en Eeredienst. De eerste afdeeling lever de al heel weinig belangrijks op. De heeren Moller en Feber (r.k.) eener- zijds en de heeren Lingbeek en Kersten (s.p.) daartegenover raakten aan 't kibbe len over de toepassing van artikel 177 (Eeredienst); De heer Moller wilde voor loopig berusten in het handhaven van dat artikel, maar dan moest het ook zóó worden toegepast, dat niet voor een be paalden godsdienst, maar alleen voor be paalde bedienaren van dien godsdienst een gewest werd gesloten. Wordt dit zoo opgevat, dan krijgt men voortdurend overal gestook en gewoel. Want de heer Febe; klaagde er nu wel over dat het artikel vooral tegen zijn geloof (r.k.) werd aangewend, maar wat de heeren Lingbeek en Kersten aanhaalden als voor beelden van Roomsche indringing in reeds Protestantsche streken, gaf wel een heel andere lezing en de heer Lingbeek drong op intrekking van art. 177 aan, dat be doelt dubbele zending te voorkomen. HET WEER IN FEBRUARI. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtendtemperatuur 1,6 graad Celisus te laag. Zij was in de 3 dekades resp. 1, 2 en 2 graden beneden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 15en met 2 graden boven, en den 9en met 5 graden beneden normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur van de landstations was V2 graad, het gemiddel de minimum 1 graad beneden normaal. Het aantal dagen met minima beneden het vriespunt bedroeg in De Bilt 24 tegen 15 normaal. De neerslag was over het geheele land belangrijk beneden nor maal. In het Noorden van het land viel slechts 15 tot 20 pet. van de normale hoeveelheid, in het midden 30 tot 45 pet., in het zuidwesten en zuiden 60 tot 65 pet. In De Bilt werden 106 uren zonneschijn waargenomen tegen 70 nor maal. Z1ERIKZEE. Van de „Union"-rijwielfa- briek te Dedemsvaart ontvingen wij voor het komende seizoen een fraai geïllus- treerden catalogus met de diverse mer ken, die bovengenoemde fabriek in den handel brengt, benevens een leuke folder met plaatjes en een vierregelig versje, daaronder, waarin een mislukte fietstocht wordt verhaald, die aanleiding wordt dat „Union"-rijwielen worden aangeschaft. Van de 93 sollicitanten voor Hulp machinist bij de N.V. Waterl.-Mpij. Schou- wen-Duiveland is benoemd de heer C. F. van Burgh alhier. Vanmorgen ontvingen wij op ons bu reau mr. de Ridder, te Leersum bij Utrecht geboren, die in Augustus 1927 te Maastricht een voetreis begon door België, Duitschland, Luxemburg, Zwitser land, Italië, Frankrijk, Spanje, Marokko, de Fransche en Spaansche Vreemdelin- genlegioens, Algiers, Tunis, Malta, Tripo lis, Sicilië, Albanië, Joego-Slavië, Oosten- rijk-Hong., Tsjechow-Slowakije, Duitschl., België en Nederland. Veel en velerlei heeft de globetrotter op zijn reizen on dervonden, ook minder prettige dingen. Zoo had hij vooral in de Donaulanden minder prettige ervaringen te boeken, daarentegen vond hij in Spanje en voor al in 'l Vreemdelingenlegioen een gun stig onthaal. De ondervinding, die hij hier te lande opdoet is, jammer genoeg, ook niet onverdeeld gunstig en men wijst dikwijls zijn kaarten terug, die de heer de Ridder verkoopt om op zijn reizen in z'n levensonderhoud te voorzien, ter wijl men dikwijls aan de echtheid van de reis twijfelt. We hebben ons kunnen overtuigen van de echtheid van de tal rijke visums, die de heer de Ridder op zijn paspoort heeft verkregen voor zijn reis over den wereldbol. BURGH. Onder leiding van haren direc teur, dhr. J. M. Rademaker, hield Vrij dagavond j.l. de zangvereeniging „Nu met Hope" een uitvoering in de flink bezette zaal van hotel v. d. Moer. Een 12-tal zangnummers werd ten gehoore gebracht, terwijl ter afwisseling werden opgevoerd „Wie zal hem zijn", blijspel in 2 be drijven, „Twee oude bekenden", blijspel in 1 bedrijf en de komische scène „De burgerwacht van Knuppelveen". Zang en spel vielen zeer in den smaak van het publiek. Bij het eind dankte de voorzitter dhr. T. L. Jonker, voor de aandacht en belangstelling, terwijl van uit het pu bliek de vereeniging werd toegesproken. „Nu met Hope" heeft ons een aange- namen avond bezorgd, die met een ge zellig bal werd besloten. KERKWERVE. Openbare raadsvergade ring op 26 Februari. Aanwezig alle leden, behalve de heer M. C. v. d. Linde, die door ziekte verhinderd is. Voorzitter, de burgemeester. Deze heet bij de opening alle leden op de eerste vergadering in dit jaar hartelijk welkom; het bedroeft hem, dat het afwezige lid nog steeds de vergaderingen niet kan bijwonen, maar spreekt de hoop uit, dat zijn be- •gonnen herstel zoo spoedig moge voort gaan, dal hij binnen korten tijd weer aan de gemeentezaken zal kunnen deel nemen. Verder hoopt hij, dat het nieu we jaar in al zijn deelen voor de ge meente gunstig moge zijn; opbrengst ge lijk het vorige jaar, maar beter finan- ciëele resultaten en elk der gemeente- raadsk-den alles goeds voor hun gezin en zaak. Weth. Viergever spreekt wederkee- rig namens den- raad den wensch uit, dat het den voorzitter en zijn gezin in alles goed ga. Hierna volgt het voorge- lezen verslag der gemeente over 1929; hieruit blijkt onder meer, dat te Flau- wers is verscheept 6776111 K.G., meteen opbrengst van f631,95, terwijl nog aan havengeld is ontvangen f 2471,63. De voor zitter geeft vervolgens een kijkje op de financiëele verhouding tusschen rijk en gemeente, wat hij de vorige vergadering had beloofd. Ingekomen was een ver zoek van de vereeniging „Schuttevaer", om een telefoonaansluiting te Flauwers. B. en W. hebben geen voorstel. Geen der leden voelt er veel voor, vooral met het oog op de kosten en wat er daarna nog bijkomt, terwijl men niet veel gebruik ziet en met de fiets Kerkwer- ve en Schelphoek vlug zijn te bereiken, omdat het niet zoo ver is. Besloten wordt eerst de kosten te berekenen en dan* verder te zien. Brief van den in specteur van het lager onderwijs te Goes, dat de schoolbanken niet meer aan de eischen, die men kan stellen, voldoen. Geeft een model schoolbank aan om de oude aldus te vervangen of geleidelijk te verbeteren. Na eenige bespreking wordt z.h.s. B. en W. gemachtigd 't voor gestelde uit te voeren. Va den Com missaris der Koningin een schrijven met betrekking op de rupsenplaag. Na eenige bespreking wordt het voorstel van den voorzitter, om f10 beschikbaar te stel len, z. h. s. aangenomen. Voorgelezen wordt het beredeneerd verslag der ge meente over 1929, evenals dat der woningwet. Aan de orde is thans her stel of vernieuwing der beschoeiing te Flauwers. De voorzitter deelt mede, dat hij inlichtingen heeft ingewonnen betref fende koperstaaldamwand, waarover in de vorige vergadering is gesproken. Vol gens het hem medegedeelde, zijn in ons land daarmede alleen werken uitgevoerd in zoet water, in 't buitenland in zout water. Bovendien schijnt het nog al duur te zijn. Hij kan dus niet adviseeren het werk daarin uit te voeren. Daarop volgt een bespreking over het in de vorige vergadering aangenomene: uitvoeren in basalt of beton. Daarover ontspint zich een breedvoerige discussie. Het voor en tegen van bazalt en beton en ook hout worden ampel besproken. Weth. v. d. Cingel wil zich aan herstel of vernieu wing in hout houden. Daar niemand een voorstel doet, stelt de voorzitter ten slotte 'voor het in beton uit te voeren. Dit wordt met 6 stemmen afgewezen en met 6 stemmen besloten het in hout uit te voeren. De voorzitter stelt nu voor den deskundige Heijt met het uitvoe ringsplan te belasten, waarna de leden er kennis van krijgen; z.h.s. aldus be sloten. Ingekomen was een schrijven van de landarbeidersvereeniging Sch. en D., om afvaardiging van een lid naar die vergadering. Daar Kerkwerve geen lid is, heeft het eigenlijk geen zin. Daar geen der aanwezigen iets voelt voor toe treding, wordt de brief z.h.s. voor ken nisgeving aangenomen. Volgt kennisge ving der gemeente Zierikzee, betreffende inkrimping der kermis, met dé vraag of deze gemeente bezwaren heeft daar tegen; z.h.s. aangenomen, dat hier geen bezwaar is. Op het adres van het be stuur der commissie voor beroepskeuze om subsidie, wordt z.h.s, na eenige be spreking besloten afwijzend te beschik ken. Het kohier der hondenbelasting wordt opgemaakt ter som van f213. Na gekomen was nog een schrijven van dr. van Eldik te Noordgouwe, betreffende verlossingen. De voorzitter vraagt, of er bezwaar tegen behandeling is. Weth. v. d. Cingel heeft niets tegen voorlezen, maar wel tegen behandeling. De heer v. d. Sluis wil het nu maar behandelen. Ten slotte wordt besloten het over te geven aan het Burg. Armbestuur en daar in de eerstvolgende vergadering te behande len. Vervolgens wordt de vergadering op de gewone wijze gesloten. RENESSE. Ingeleid door den loco-bur gemeester, dhr. M. Steur Cz., hield de heer Minkema Donderdagavond voor een talrijk opgekomen publiek een zakelijke causerie over het gebruik van electriciteit. Na eerst besproken te hebben .hoe elec triciteit ontstaat, behandelde spr. den aanleg, en de installatie, de lichtsterkte, de lampen en haar plaatsing, den stroom- prijs, die afhankelijk is van het percen tage van aangesloten verbruikers; het genot en gemak, het nut en het voor deel van het gebruik van electriciteit, niet alleen als lichtbron, maar ook als drijfkracht van machines in werkplaatsen, fabrieken, in den landbouw enz. Met voorbeelden toonde spr. aan, dat hij het aanwenden van electriciteit als kracht het z.g. Piek- of vastrechttarief het voor- deeligst en daarom zeer aan te bevelen is. Na nog iets gezegd te hebben over kortsluiting, meters, schakelaars en stop contacten, besloot spr., met een dank aan het gemeentebestuur, en de ingezetenen voor de aangename samenwerking en drukte den wensch uit, dat door de N.V. P.Z.E.M. Renesse spoedig in het genot van electriciteit moge komen. In de pauze gaven verscheidene aanwezigen zich voor aansluiting op. De heer Steur dankte dhr. Minkema voor zijn duidelijke, leerrijke zakelijke uiteenzetting, ook voor de af doende beantwoording der uit den boe zem der vergaderden gestelde vragen of geopperde bezwaren. ELKERZEE. Donderdag hield de kolen- vereeniging „E. M. M.", gevestigd te Ei kerzee, haar algemeene vergadering in Hotel Kooman. In zijn openingswoord betuigde de voorzitter, de heer C. Pad mos, zijn spijt over de geringe opkomst, een goede 30 van de 168 leden. De re kening werd goedgekeurd in ontvang a f 4072,18 en uitgaaf a 408o,565, nadeelig saldo dus van f 15,385. Van vorige re keningen bleek er een saldo te zijn van f 76,90, zoodat er nu nog een batig slot is van f 61,515. De aftredende be stuursleden P. Hanse en P. A. Wesdorp werden met groote meerderheid herko zen. Er zal twee maal per jaar kolen geleverd worden, in Mei en September. De vereeniging als zoodanig zal niet lan ger lid blijven van de plaatselijke land- bouwvereeniging. Na breedvoerige bespre king werd het door het bestuur voorge stelde concept-reglement in hoofdzaak aangenomen. Een bijzonder woord van dank kreeg de penningmeester, de heer W. Dorreman Pz. voor zijn richtig be heer onder vaak niet bijzonder gunstige omstandigheden. Tenslotte werden ook nog turf en bruinkoolbriketten (sloffen) in de rij der te leveren brandstoffen op genomen. THOLEN. Door de leerlingen der open bare school alhier, zijn bij het hoofd dier school, dhr. W. v. Liere, ingeleverd ruim 15000 nesten van den bastaard-satijnvlin- der. Een leerling had 3000 nesten inge leverd. het voorjaar, koop tijdig eon pot STUKKEN RAAD ZIERIKZEE. In de pinsdag a.s. te houden vergade ring van den gemeenteraad, komen de volgende ingekomen stukken en voorstel len ter tafel: JAARVERSLAG L.O. Uit het door de commissie van toezicht op het L. O. uitgebracht jaarverslag blijkt, dat onze gemeente 5 lagere scholen be zit, benevens 3 bewaarscholen. Aan school A waren op 1 Jan. 1930, 219 leerlingen, aan school B 347, aan de U.L.O. school 74; aan de bizondere school in 't Vrije 295 en aan de R.-K. school 149. VERPACHTING POLDERTJE. In 1916 werd aan J. van den Hoek Cz. voor 15 jaar, eindigende 30 Maart 1931, onderhands verpacht een perceel grond, gelegen tusschen de trambaan en den Zelkepolder, voor f 15 per jaar. Thans vraagt adressant verlenging der pacht voor 7 jaar, derhalve eindigend 30 Maart 1938, voor een jaarlijksche pachtsom van f30 per jaar. B. en W. stellen voor, het perceel, dat aanmerkelijk is verbeterd, andermaal te verpachten voor f 30 per jaar. KOHIER HONDENBELASTING. Het kohier der Hondenbelasting ver meldt 212 honden van vermaak en 116 van beroep. De totale aanslag bedraagt f920. VOORSCHOT LANDARBEIDERSWET Ingekomen is een schrijven van de vereeniging tot bevordering van de ver- Caruso luidspreker ook voor Radio-Centraleis cn elk radio-toestel Du'ob.MAGttEETSYSTEEM ƒ30- 4pfiligMKER5mEM/40- NV Peters Prinsengracht 220/24 VsnJ\tJ3v' AMSTERDAM Tel.4B582., krijging van onroerend goed door land arbeiders Schouwen—Duiveland, waarbij, onder overlegging van de noodige be wijsstukken, verzocht wordt, aan die ver eeniging, ten behoeve van het verkrij gen van een plaatsje door den land arbeider C. Klippel te Zierikzee, uit de gemeentekas een rentegevend voorschot te verstrekken van ten hoogste f 3559. Aangezien de door Klippel ingediende vraag aan de voorschriften en de be palingen der wet voldoet en de ge meente-bouwmeester omtrent een en an der een gunstig rapport heeft uitge bracht, stellen B. en W. voor, de benoo- digde gelden, na deze uit 's Rijkskas te hebben aangevraagd en verkregen, aan de vereeniging te verstrekken, onder de voorwaarden in het conceptbesluit ge noemd. SALARISVERHOOGINGEN AAN DE GASFABRIEK. B. en W. stellen voor het loon van den fabrieksbaas J. W. den Boer met ingang van 1 Jan. 1930 te brengen op f 33 per week. De gascommissie stelt verder voor het salaris van de boekhoud ster te brengen op f 1300—1500 en dat van de klerk op f1200—f1400, met twee 3-jaarlijksche verhoogingen van f 100. B. en W. nemen deze voorstellen over. Alleen wenschen zij wijziging te brengen in de periodieke verhoogingen, omdat anders de klerk, die thans f1300 geniet, eerst over drie jaar in het genot van het verhoogde salaris komt. Voor den klerk stellen B. en W. voor de verhoogde wedde toe te kennen op 1 Jan. 1931. Tevens komt in behandeling 't adres der stokers, waarbij zij verzoeken hun loon te verhoogen met zoodanig bedrag, als B. en W. noodig en billijk achten, en deze in overeenstemming te brengen met de loonen, welke in gelijksoortige gemeentebedrijven voor gelijkwaardigen arbeid worden uitgekeerd. Uit* het inge wonnen advies van de gascommissie blijkt, dat deze commissie, gezien de loonen, welke aan verschillende gasfa brieken worden betaald en in aanmerking nemende de loonstandaard te dezer stede, geen termen aanwezig achten in de loonregeling der stokers verandering te brengen. B. en W. vereenigén zich met het advies en stellen voor afwijzend te beschikken. BENOEMING VERTEGENWOORDIGER. Ter benoeming van een vertegenwoor diger der gemeente in het algemeen be stuur der vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders Schouwen—Duiveland bevelen B. en W. aan de heeren P. M. Panny en A. J. van Schelven. ONDERWIJS. ZIERIKZEE. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het eerste gedeelte artsexamen de heer C. J. Storm alhier. MNDBOUW EN VEETEELT* VERSLAG DAGEL. BESTUUR DER Z.L-M. OP 17 FEBR. J.L. Onder leiding van den voorzitter, mr. P. Dieleman, hield het dagel. bestuur .der Z.L.M. op 17 Febr. zijn gewone maandelijksche vergadering. Na goedkeu ring der notulen, werden enkele mede- deelingen gedaan betreffende Door de vereeniging van oud-leerlin gen der R.L.W.S. zijn herkozen de hee ren C. O. J. Hendrikse en A. C. Zandee, resp. als lid en pl.v. lid van het hoofd bestuur. Wegens periodieke aftreding van den voorzitter is aan de kringen ver zocht uiterlijk 1 Maart candidaten op te geven. Voorts werden onderscheidene stukken behandeld. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Bin- nenl. Zaken en Landbouw zal, evenals verleden jaar de aandacht gevestigd wor den op de wenschelijkheid om te Haam stede een lagere tuinbouwschool en/of te Zierikzee een lagere landbouwschool te stichten. Naar aanleiding van een ver slag van de vergadering der provinciale commissie voor de veilingen werd beslo ten om t. z.t. het veilen van landbouw producten in nadere studie te nemen. Hoewel de toezegging van de Regeering om maximaal f 25000 beschikbaar te stel len voor inzendingen op de wereldten toonstelling te Antwerpen, op prijs werd gesteld, achtte men dit bedrag veel te •weinig om te komen tot een goed opge zette inzending van den Nederl. land bouw. Mede te doen aan de z.g. tijdelijke inzendingen, zal slechts dan gewenscht zijn, wanneer de nationale organisaties niet inzenden. Gevreesd wordt, dat deze kleine inzendingen geen beeld zullen geven van de beteekenis van den Neder- landschen landbouw. Instemming werd betuigd met de eventueel hernieuwde actie om te komen tot afschaffing van de accijns op vleesch, eventueel met handhaving van de fiscale invoerrechten op buitenlandsch vleesch. Verder zal wor-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1