abonnement; Woensdag 26 Febr. 1930. zierikzeesche courant. advertentien Inzending Advertentiën Uit Stad en Provinole. STER-TABAK rrjji per 8 maanden f 1,80, fruioo per poet f 1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Ahonderlgke nammera 5 oent. en 11 jjnt Mud., Wnad. es Vrjjd. Tel. Ho. 82. - Poetgiro 18T6ÏT. Zierikzeesche Nieuwsbode 85st( JAARGANG. - No. 11970. Dir..J. DC LDOZE. UII(,DMltliir U j. I0STFI. ras 18 regels 60 ets., ras 4 regels en daarboren 20 eta. per regel. Beelames 80 ets. p. regel. Hg eontrmot belangrijke korting. Insending op den dag Tan nit- gave «óór 10 ara. ■ItariIJk 10 uur op dan dag v. uitgaaf binnenland. DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA TERUG. Onder groote belangstelling zijn Dins dagmiddag de Koningin en Prinses Juliana en de dames en heeren, die haar vergezeld hebben, na een verblijf van drie weken te Oberstdorf per Staats spoor in de Residentie teruggekeerd. Koningin en Prinses werden bij het uitstappen met luide hoera's begroet. Prins Hendrik en zijn zuster, de groot hertogin van Oldenburg, verwelkomden op het plankier voor de wachtzaal de Koningin en de Prinses. HET WEER IN JANUARI. Gemiddeld over de geheele maand wa de overdagtemperaturen, het gemiddelde maximum en het gemiddelde minimum respectievelijk 2 gr. 6, 3 gr. 1 en 2 gr. 4 boven normaal. De neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg 34 m.M. tegen 47 normaal. De hoeveelheid was over het geheele land beneden normaal West-Brabant en Zeeland 30 tot 40 o/o, Het aantal uren zonneschijn op de 5 hoofdstations bedroeg 64 tegen 47 nor maal, de 3 dekaden telden respectievelijk 16, 25 en 23 uren. TWEEDE KAMER. Indische begrooting. Besloten wordt om de 22 Januari j.l, ingezonden nadere nota van wijziging op de Drankwet in verband met de ingrij pende wijzigingen die de nota brengt, naar de afdeelingen te verzenden. Het ontwerp betreffende de eerste af- deeling der Indische begrooting wordt aangenomen met 61—22 stemmen. Tegen: soc.-dem. en comm. Aan de orde komt de volgende afdee- ling (justitie) der Indische begrooting. De heer de Visser (comm.) critiseert scherp de klassejustitie, de lijfstraffen en de poenale sanctie. Spr. vraagt afschaf' fing van lijfstraffen, doodstraf en poe' nale sanctie. Hij dient eenige moties in. die niet worden ondersteund. De heer van Boetzelaar (c.h.) meent, dat doodstraf en lijfstraffen in Indië nog niet kunnen worden gemist. Spr. vraagt verbetering van de opsporing van mis dadigers. De heer Cramer (soc.-dem.) bepleit eveneens afschaffing van de doodstraf. Spr. hoopt op spoedige instelling van een departement van arbeid en volks gezondheid. De heer Joekes (v.-g.) bepleit een goe' de rechtspraak, rechtvaardig naar alle kanten, bespreekt een geval van koelie- mishandeling door een officier en de aanslagen in Deli. De heer Feber (r.-k.) is niet tevreden over de berechting van den officier die een koelie had mishandeld; evenmin de Inlandsche bevolking. Wat de arbeidstoestanden aangaat, de heer Kupers heeft te Genève geen reke ning gehouden met de werkelijkheid t.a.v. de arbeidswetgeving in Indië. Spr. sluit zich aan bij de heeren van Boetzelaer en Joekes in hun protest te gen het optreden van den heer Kupers te Genève. In een dergelijk milieu moe* men met zijn woorden zeer voorzichtig zijn. De heer van Kempen (lib.) sluit zich gaarne bij de heeren van Boetzelaer en Feber aan ten aanzien van de arbeids toestanden in het algemeen in Nederl.- Indië. Gedurende zijn heele Indische loop baan heeft spr. de gelegenheid gehad in verschillende gewesten de werking te zien van de koelie-ordonnantie. Spr. is van gevoelen dat de afschaffing van de poenale sanctie met groote voorzich tigheid en omzichtigheid dient te worden aangevat. De heer Kupers (soc.-dem.) noemt de poenale sanctie een soort van moderne slavernij. De poenale sanctie dient op korten termijn te worden afgeschaft. De planters hebben op enkele gunstige uit zonderingen na, niets gedaan om zich op den nieuwen toestand voor te berei den. De afschaffing der poenale sanctie is grootendeels een kwestie van geld. Betaalde men de koelies niet zoo erbar melijk slecht, dan zou men wel meer vrije arbeiders krijgen. Bij de thans uit gekeerde hongerloonen is van sparen geen sprake. ZIERIKZEE. Het Zierikzeesche Strijk orkest", dat Zondagavond in de feeste lijk verlichte zaal van „Juliana" concer teerde, waaraan, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, als gasten medewerk ten mej. Klimmerboom en de heer en mevr. Seerden, mocht constateeren, dat velen waren opgekomen om het lustrum bij te wonen. De directeur der jubileerende vereeni- ging, de heer A. v. d. Houten, verwelkom de voor den aanvang van het concert de aanwezigen, richtte speciaal woorden van dank tot den burgemeester en diens echtgenoote, de medewerkende gasten en de pers, terwijl hij verder de donateurs 'dankte voor den steun, dien 't orkest, Zulk een geestdrift werkt aanstekelijk! Wie vroeger een pijp rookte uit sleur zal na kennismaking met enthousiast uitroepen: „Ik wist niet dat er in een piip Ster-tabak zulk een wereld van genot verscholen lag!" gedurende de verstreken' 10 jaar, mocht ondervinden. Het woord was daarop aan het orkest, dat onder de bekwame en vooral, de bezielende leiding van den dirigent, het programma van populair geworden mu ziek afwerkte, hetwelk zeer voldeed bij het aandachtig toeluisterend publiek, dat na ieder nummer door luid applaus zijn tevredenheid betuigde. Wordt de radio meermalen verweten, dat ze bezoek aan uitvoeringen als deze tegenwerkt, zij mag dan ook zeker aangemerkt worden als de verspreider van goede, populaire, mu ziek, waardoor dat gemeengoed is gewor den van de massa, die ook goede muziek leert waardeeren. Hoe bekend zijn niet „Abschied der Gladiatoren", „Vom Rhein zur Donau", „Mondnacht auf der Alster", etc., welke 3 nummers op 't uit te voeren programma prijkten, naast marschen van Blankenburg en composities van Gounod, Kalman, Bizet enz., welke alle vlot en correct werden uitgevoerd. Het was een uitstekende uitvoeringHet laatste nummer werd op aandringend applaus gebisseerd. De burgemeester sprak aan het einde van den avond het ensemble hartelijk toe, dankte orkest en directeur voor wat zij dezen avond presteerden, herinnerde aan het 10-jarig bestaan der vereeniging, aan de erfelijke aanleg voor muziek van onze stadgenooten, memoreerde het 100- jarig bestaan van „Kunst en Eer", felici teerde de club met haar lustrum en sprak ten slotte zijn beste wenschen uit voor de jubileerende vereeniging. De har-' telijke woorden van den burgemeester werden met krachtig applaus onder streept. De heer Cock, voorzitter der ver eeniging van Kamermuziek, bracht even eens hulde aan directeur en orkest voor hetgeen dezen avond was ten gehoore gebracht. Speciaal dankte spr. den heer Seerden, die als violoncellist bij deze uitvoering zijn medewerking verleende. De directeur dankte daarna de beide sprekers voor de waardeerende woorden, die zij hem en Strijkorchest hadden toe gevoegd. Na afloop had het onvermijdelijke bal plaats, waarvoor ,,The Jolly Band" mu ziek leverde. SEROOSKERKE. Zaterdagmorgen was de 14-jarige M. K. alhier op een vracht auto geklommen om mee naar 't dorp te komen rijden. Bij de haven reed de auto linksop inplaats van naar beneden te rijden, waardoor de jongen, meenende dat de auto naar Haamstede zou rijden, van het met flinke vaart rijdende voer tuig afsprong. Hierbij kwam hij op zoo onzachte aanraking met de steenen der straat, dat hij bewusteloos bleef liggen en in een naastbijzijnde woning moest worden binnengedragen. Met vrij ernstige hoofdwonde en een ontwrichte schouder werd hij door den inmiddels te hulp ge roepen arts naar huis gebracht, waar zijn moeder nu mede de gevolgen van onvoorzichtigheid en roekeloosheid kan genieten. Met ingang van 1 Maart a.s. is be noemd tot opzichter bij den Rijkswater staat in Zuid-Holland met standplaats 's-Gravendeel, dhr. M. L. Dalebout Lz,, opzichter bij de Zuiderzeewerken, vroe ger alhier. BURGH. Vrijdagavond j.l. hield de afd. Burgh van den Bond voor Staatspensiom neering een door verscheiden leden en belangstellenden bezochte propagandaver- gadering in de zaal van hotel v. d. Moer. Na opening en het zingen van een welkomstlied werd opgevoerd het zoo toepasselijke tooneelstuk „Oude An tje", dat uitstekend en gevoelvol vertolkt, door het publiek met gespannen aan dacht gevolgd werd. Na de pauze trad als spreker op dhr. J. Ossewaarde uit Ierseke, die in een treffende rede de noodzakelijkheid en billijkheid van een voldoend en premievrij Staatspensioen uiteen zette. Een en ander werd afgewis- i seld door het zingen van liederen uit den zangbundel „Sta op voor de Grij^ heid." Bij het einde dankte de voorzitter, dhr. A. van Zuijen, den spreker voor zijn schitterende rede, spelers en speel sters voor hun mooi tooneelspel en het publiek voor zijn belangstelling. Weder om traden eenige nieuwe leden toe. Za terdagavond d. a.v. werd door de afd. Burgh eveneens een propaganda-verga- dering gehouden in de zaal van hotel Bom te Haamstede, om te trachten de indertijd opgeheven af deeling Haamstede te doen herleven. Ook daar was flinke opkomst en belangstelling, bepleitte dhr. Ossewaarde het goed recht van 't Staats pensioen en werd het genoemde too neelstuk opgevoerd. Het succes bleef niet uit. Een afdeeling met een reeds bevre digend aantal leden wérd opgericht en een voorloopig bestuur benoemd. Geluk kig weer een stap in de goede richting". Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Maandag 24 Februari. Aanwezig alle leden. Na opening door den voorzitter, dhr. W. G. Boot Wz., komt in behandeling een subsidie-aan vraag van f 10 per jaar door de R.-K. Volkszangvereeniging, waarop afwijzend wordt beschikt, terwijl een dergelijke aan vraag vani f 5 per jaar door het bestuur van het bureau voor beroepskeuze te Zierikzee in handen wordt gesteld van B. en W. om nader rapport en advies. Aan W. F. G. v. Zalm wordt een half jaar ontheffing yan hondenbelasting ver leend. De voorzitter deelt mede, dat deze week in verband met de garantiestelling voor electrificatie der perceelen aan den Meeldijk en den weg naar Westenschou- wen, aldaar met een ambtenaar van de P.Z.E.M. een rondgang rzal plaats 'heb ben, teneinde na tg gaan in hoever er animo is tot aansluiting. Inzake onder- grondsche electrische geleiding, wordt staande de vergadering geen besluit ge nomen; eerst zal nog eenige correspon dentie daaromtrent met de P.Z.E.M. ge voerd worden. In verband met de a.s. Ziektewet wordt besloten de helft der verzekeringspremie op het verplicht te verzekeren personeel in gemeentedienst te verhalen. Behoudens nadere goedkeuring van Ged. Staten wordt met algem. stem men een verordening vastgesteld houden de teeltverbod van voor wratziekte vat bare aardappelsoorten. Verder wordt be sproken een eventueele vernieuwing en verbreeding der straten in de kom der der gemeente. B. èn W. worden gemach tigd daarvoor een plan te doen uitwer ken. Tenslotte wordt behandeld en goed gekeurd de rekening 1929 van het Plaat selijk Armbestuur van Westenschouwen, Daar bij de omvraag niemand 't woord meer verlangt, wordt de verg. gesloten. In tegenwoordigheid van leden van het gemeentebestuur, oudercommissie, plaatselijke schoolcommissie en ouders der leerlingen werd Maandagavond j.l. in een der lokalen van de openbare lagere school de eindles gegeven van den ge meentelijken avondschoolcursus. Uit de beantwoorde vragen en de ter uitwerking gegeven leerstof bleek, dat de jongens dezen cursus met vrucht gevolgd hebben. Bij het einde werden onderwijzers en leerlingen door den burgemeester toege sproken. rende woorden den welverdienden dank in ontvangst nemen. Na afloop bal. DREISCHOR. Dinsdagavond arriveerde hier de aangekondigde reclame-auto der firma van IJssendijk uit Rotterdam, wat een groote menigte belangstellenden op de been bracht. Onder de vroolijke tonen van de in deze wagen geïnstalleerde radio, werd het geurige product geser veerd en de jeugd eene aardige suprise geschonken. Voorwaar een handige ma nier van reclame, door deze firma uit gedacht. OUWERKERK. Vrijdag j.l. herdacht de Kolenbond „Eendracht maakt Macht" zijn 50-jarig bestaan. Na afloop van de ge wone werkzaamheden werd dit feit eenigszins feestelijk herdacht. Nadat de voorzitter eenige woorden had gewijd aan het ontstaan van den bond en aan het groote nut van een vereeniging als deze, releveerde de boekhouder eenige feiten uit den levensloop van „E. m. M.". Het eerste bestuur bestond uit de heeren B. G. v. d. Have, voorz.; M. Hoogerland, boekhouder; Jan Bevelander, B. Giljam, A. Heule en C. Kuijper Hz., commissaris sen. Het ledenaantal bedroeg 91. Er wer den het eerste jaar 2516 H.L. kolen ge leverd, tegen f 0,66.. Het aantal leden nam jaar op jaar toe. Thans bedraagt het 182; de laatste levering 5918 H.L. De prijzen variëerden van f0,40 in 1887 tot f 2,50 in 1921 (de oorlogsjaren, toen de vereeniging wegens de distribu tie op non-activiteit stond, buitengeslo ten). Voorzitters waren achtereenvolgens de heeren B. G. v. d. Have, Jac. Romeijn, A. C. Visser en K. v. d. Stolpe; boekhou ders de heeren M. Hoogerland en C. Hoogerland (de laatste gedurende 33 jaar). RENESSE. Zaterdagavond gaf 't fan farecorps „Luctor et Emergo" in de zaal van mej. wed. Kappers voor zijn donateurs en genoodigden een uitvoering. De zaal was met een vrij talrijk opge komen publiek bezet. Het geheel nieuwe rijke programma werd onder leiding van den verdienstelijken directeur, dhr. M. v. d. Werf uitstekend ten gehoore ge bracht. De keurig net uitgevoerde muziek nummers, die inzonderheid een welver diend langdurig, daverend applaus der hoorders verwierven, waren wel „Unter dem Sïegesbanner", Walzam", „Aan de boorden van de Schelde" en „Koning Al- bert" marsch. Daarmede is echter niet gezegd, dat de overige muzieknummers onverdienstelijk werden ten gehoore ge bracht. Integendeel! De muzieknummers werden afgewisseld door een paar kluchtspelen: „De nieuwe Predikant" en „Ze krijgen elkaar". Door de goede krachten werd het eerste: (een niemen dalletje), door hun vlot en verdienstelijk spel, gemaakt tot een aardige klucht waarin een misverstand de oorzaak wordt van vele ongewenschte gevolgen, terwijl het tweede: „Ze krijgen elkaar", een alleraardigste vertooning was, waardoor de lachspieren dikwijls in beweging kwa men. Bij monde van den burgemeester mochten allen, het fanfarecorps en de dilettanten, die hebben medegewerkt om den avond te doen slagen, in waardee- OOSTERLAND. De Groene Kruisvereen. „Ooster- en Sirjansland" hield Woensdag avond j.l. hare jaarvergadering in de conferentiekamer alhier. Voorzitter Dr. Weeda. Uit 't jaarverslag van den secr.- penn., den heer M. Otte, bleek, dat de vereeniging thans 388 leden en 10 dona teurs telt. Te Oosterland is door 63 le den van 126 artikelen gebruik gemaakt; te Sirjansland door 10 leden van 26 ar tikelen. Bij monde van den heer D. Kos ten adviseerde de commissie de rekening goed te keuren, die met het goed slot van '28 aan ink. f 854,86 bedroeg, aan uitg. f 574,63, goed slot f 280,23. De aftredende bestuursleden, de heeren Dr. Weeda, M. van As en M. Meerman wer den herkozen. Naar de Prov. Groenekruis- vergadering, die dit jaar te Zierikzee zal worden gehouden, werd afgevaardigd Dr. Weeda, plaatsvervanger M. Otte. Bij de rondvraag kwam aan de orde het huur geven van artikelen aan personen die geen lid zijn. Daar het meermalen is voorgekomen dat artikelen bij niet-leden in gebruik waren en leden deze noodig hadden, stelt de secretaris voor, hier mede op te houden en uitsluitend de artikelen voor de leden beschikbaar te te houden en uit te geven. Het bestuur heeft het tot heden toegelaten, doch vol gens de statuten mag 't niet. Na ampele bespreking wijzigt de secretaris z'n voor stel in dier voege: „geen artikelen aan niet-leden, in huur of anderszins af te geven aan degenen, die nog geen lid der vereeniging zijn geweest; de toetre ding als lid tot 1 April a.s. open te stellen, zonder eenige kosten enz.; aan de personen die voor het lidmaatschap hebben bedankt, bij nieuwe toetreding het reglement toe te passen en aan Dr. Vleugels Schutter een lijst der leden te verstrekken". Het voorstel vond bij alle leden bijval en werd dan ook in z'n geheel aangenomen. Met de gebruikelijke woorden van dank sloot de voorzitter de vergadering. Zondagmorgen werd een begin van brand ontdekt in de Oud-Gereformeerde Kerk alhier. Door het vlug ingrijpen van eenige omwonenden, die spoedig op het dak met het blusschingswerk bezig wa ren, kon erger worden voorkomen. BRUINISSE. Vrijdagavond werd alhier een propaganda-landstormavond gehou den. De voorzitter dhr. F. D. van Vessem opende deze bijeenkomst met een welkom inzonderheid tot den burgemeester, dhr. S. Hage en dhr. P. G. Laernoes. Hierna verkreeg de secretaris der Prov. Land stormcommissie het woord, die de ver gadering met voorbeelden uit eigen om geving aantoonde, hoe de revolutionnai- ren hel volk voorbereiden en ontwikke len, tot omverwerping van het bestaande gezag. Dhr. van Vessem dankte hierna dhr. Laernoes in welgekozen woorden voor het door hem medegedeelde en riep den spr. een tot weerziens toe. Zoo wel bij den aanvang als het slot werd door allen staande het „Wilhelmus" ge zongen. BRONCHITIS U overvalt, de prikkelende hoestbuien U zoo benauwd maken en het slapen be letten, grijp dan naar de slijmop- lossende, hoeststillende Akker's Abdijsiroop, welke Uwe adem haling weer diep en vrij maakt. AKKER5 ABDU51L^^^ if-.-;- BONBONS i] nieuw-s.' Het '1 STAVENISSE. L.l. Vrijdagavond hield de afdeeling van het Groene Kruis alhier hare jaarvergadering. Wederom had Dr. Bernhardi zich disponibel gesteld om een lezing te houden. Op een aangename, bevattelijke en duidelijke wijze behandel de spreker: „De spijsvertering". Een en ander werd door lichtbeelden verduide lijkt. Een welverdiend woord van dank werd hem door den voorzitter, dhr. Hans- sens, toegeroepen. Na afloop dezer cau serie had de ledenverg. plaats. Slechts 20 leden van de 270 waren daar aan wezig. De voorzitter deelt o.a. mede, dat de pogingen in het vorige jaar gedaan om alhier een pleegzuster te krijgen, op financieele bezwaren afgestuit waren. Er werd besloten tot den aankoop van een „hoogtezon", wat nu door het elec- trisch licht mogelijk is in het gebruik. De heer Hanssens werd bij acclamatie Jierbenoemd als voorzitter en in de va cature P. W. Hage (naar Utrecht ver trokken) werd als bestuurslid benoemd de heer J. W. v. d. Slikke. De voorzitter herdacht wijlen mej. Deetman, enquêtrice, die de vorige vergadering hier was om de zaak „Pleegzuster" te bespreken, en de heer Buijze herdacht den oprichter van het Gr. Kruis, wijlen ds. Fleischer. POORTVLIET. De inzameling voor de electrische installatie in de Ned. Herv. Kerk heeft f 832,95 opgebracht. Als die som niet voldoende is, zal er nog eens een beroep worden gedaan op de offer vaardigheid der leden. Het is jammer dat de electrificatie van de kom der ge meente op zooveel tegenstand stuit. Ver leden week was men bezig te graven voor het leggen van een eindje kabel. Op last van den Rijkswaterstaat moesten de werkzaamheden onmiddellijk worden stop gezet en de straat in den oorspron- kel ijken toestand worden hersteld. THOLEN. Vrijdag 21 dezer vergader de in hotel „Zeeland" de afd. van het „Groene Kruis" alhier. Na opening door den voorz., dr. Duinker, werd het jaar verslag en het financieel verslag over 1929 voorgelezen. Hieruit bleek, dat 8 kinderen waren gezonden naar een va- cantie-kolonie, en dat er een nieuwe lig- hal was gebouwd, welke f 682 heeft ge kost. Door de zuster werden bezocht, 83 gezinnen met 93 patiënten met 6260 bezoeken. Voor de t.b.c.-bestrijding, 26 gezinnen met 32 patiënten en 387 be zoeken. Het aantal bedraagt 581. De uitgaven bedroegen f 5914,54, de inkom sten f 6137,035; kassaldo alzoo f 222,495. De bezittingen vertegenwoordigen een waarde van f 9687. 205 keer werd ge bruik gemaakt van het ma'teriaal uit het magazijn. De voorzitter dankt hierna de zuster voor haar schitterend werk aan de lijdende menschheid. Daarna geeft de voorzitter een uitgebreid verslag der ge houden Prov. vergadering te Breskens. Tot bestuursleden werden gekozen de aftr. Dr. Duinker en de heeren D. H. van de Velde en W. Walpot. Besloten werd inzake de pensionneering der zus ter, alsnog af te wachten, tot een onder ling fonds is opgericht. De voorzitter richt een woord van dank tot notaris van de Velde voor de door hem ver leende gift, waarna hij de leden opwekt ieder in zijn kring, den verkoop der Gr. Kruisspeldjes te helpen bevorderen. Hierna sluiting. RECHTZAKEN. Ter openbare terechtzitting der Arr.- Rechtbank te Middelburg, Kamer v. Straf zaken, van 24 Februari, werd o.m. uit spraak gedaan in de zaken tegen L. v. d. W., 63 jaar, en S. v. d. W., 61 jaar, beiden landbouwer en beiden wonende te Kerkwerve. De vonnissen van den Kan tonrechter te Zierikzee van 4 December 1929, waarbij verdachten werden veroor deeld wegens jachtwetovertreding, en waartegen verdachten in hooger beroep waren gegaan, werden bevestigd behalve ten aanzien van de opgelegde straf en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1