Zierikzeesche Nieuwsbode DERDE BLAD 'binnenland. feuilleton." Het meisje uit de Stad. Uit Stad en Provincie. PUROL behoorends bij da van Vrijdag 28 Fabr. 1930, ao. 11971. PRINSES JULIANA NAAR INDIÊ? In den laatsten tijd nemen de geruch ten, die gewagen van een aanstaand be zoek van Prinses Juliana aan Nederl. Oost-Indië, meer vasten vorm aan. En ook wij hebben reden om aan te nemen, schrijft het Vad., dat al is er dan ook nog geen absoluut vaststaande be slissing gevallen in een nabije toe komst een bezoek vermoedelijk kan wor den tegemoet gezien. Wij hebben daaromtrent eenige bijzon derheden vernomen, die wij geen vrij heid vinden om mede te deelen, maar die er toch wel op wijzen, dat met een aanstaande reis der Prinses naar Indië in bepaalde kringen rekening wordt ge houden. GEWIJZIGD MODEL BANKBILJET VAN f 25. De Directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij een bankbiljet van f 25 in omloop zal brengen, hetwelk af wijkt van het in circulatie gebrachte bil jet, waarvan de uitgifte werd bekend ge maakt in de St.ct. van 3 October 1927, no. 191. De voorzijde van dit biljet is, wat de teekening betreft, ongewijzigd gebleven, doch thans weder in rood in plaats van in blauw gedrukt. De hand- teekeningen van president en secretaris zijn eveneens in rood aangebracht. De achterzijde is, zoowel wat de teekening als de kleur betreft, ongewijzigd geble ven, behoudens dat de serieletters en nummers, het woord „Amsterdam" en de datum thans in rood zijn aangebracht TWEEDB KAMBH. Indische begrooting. De voorzitter deelt mede, dat op 6 Maart in de afdeelingen zal worden on derzocht de nadere nota van wijziging op het ontwerp drankwet. Voortgezet wordt de behandeling der Indische be grooting. De heer Wijnkoop (comm.) betoogt, dat het recht in Indonesië misbruikt wordt door den grond, toebehoorende aan inlanders, te onteigenen en de be volking uit te buiten. Voorts critiseert spr. uitvoerig het wervingssysteem van koelie's op Sumatra, hetgeen een vorm van slavernij is. De heer Beumer (a.-r.) meent, dat de communistische krachttermen, die hier worden gebruikt, meer van toepassing zijn op Rusland, waar de doodstraf zon der vorm van protest wordt toégepast. Spr. betreurt het optreden van den heer Kupers in Genève, toen hij over poe nale sanctie sprak. De heer Engels (r.k.) is niet overtuigd geworden van de voortreffelijkheid der poenale sanctie, noch van de noodzake lijkheid der handhaving. Hoe eerder deze dwangmaatregel kan verdwijnen, hoe beter. Spr. dringt aan op beter toezicht op de werving en op een betere oplei ding der assistenten. De Minister van Koloniën, de heer de Graaff, antwoordt op de vraag van den heer de Visser dienaangaande, dat de exorbitante rechten de bedoeling hebben der regeering de gelegenheid te geven personen, die gevaarlijk geacht worden voor de rust en orde een verblijfplaats aan te wijzen. De toepassing is geheel in overeenstemming met de wetgeving. Wat de Boven-Digoel betreft, daar de den zich bij den aanvang der vestiging allerlei moeilijkheden voor, die zich bij iedere vestiging voordoen. Doch daarin is een aanmerkelijke verbetering geko men. Een schrikbeeld als weieens gemaakt wordt, is overdreven. Het aantal gevallen Uit het Engelsch van H. A. Vaehell. waarin de doodstraf is toegepast, is zeer klein en wat de lijfstraffen betreft, meent spr., dat niemand wel een voorstander van dit tuchtmiddel zal zijn. Het kan echter in Indië nog niet ontbreken. De Minister betreurt het, dat de heer Kupers geen onderzoek ter plaatse heeft ingesteld, alvorens zijn rede te Genève te houden. De poenale sanctie is geen slavernij, maar de regeering neemt het standpunt in, dat het stelsel geleidelijk, doch zoo snel mogelijk moet verdwijnen, vooral ook om communistische invloeden tegen te gaan. ZIERIKZEE. In de Dinsdagavond op t Stadhuis gehouden vergadering van de afd. vari het „Roode Kruis", onder pre sidium van den heer P. F. Wittermans, heette deze als nieuw lid welkom dr. C. J. M. Boogerd, arts, alhier. Uit het door den secretaris, den heer Beelaerts van Emmichoven voorgedragen verslag over 1929 bleek, dat de afdeeling 127 leden telt, dat in het verslagjaar een algemeene vergadering te Middel burg werd bijgewoond, dat de „Roode Kruis"-collecte f 128,81 had opgebracht; dat dr. de Ruijter met succes aan 28 deelnemers een cursus had gegeven in een der lokalen der Ambachtsschool en dat het batig slot der rekening over 1929 f 738,55i/2bedroeg. De penningmeesteresse, mevr. J. Kooij- man—Tissing, deed rekening en verant woording van haar gehouden beheer. De rekening, nagezien door een financiëele commissie, werd, na gunstig uitgebracht rapport, conform vastgesteld. Het periodiek aftredend bestuurslid, dr. J. de Vrieze, werd bij acclamatie herko zen. WESTELIJK-SCHOUWEN. In de onder leiding van dhr. C. Blom gehouden al gemeene ledenvergadering der vereent ging tot onderlinge hulp bij brandschade. „Eendracht maakt Macht" memoreerde de voorzitter het 20-jarig bestaan der vereeniging, er op wijzende, hoe gedu rende die jaren uiterst voordeelig is ge werkt. Uit het jaarverslag van den seer., dhr. F. L. Jonker, bleek, dat de vereen, wederom een gunstig jaar achter den rug heeft. Zij telde in het afgeloopen jaar 116 leden met een verzekerd be drag van bijna 2 millioen gulden aan roerende goederen, terwijl de brandscha de in dit jaar slechts f 229 bedroeg, zoodat van de premie a f 1 per 1000, een overgroot gedeelte naar de reserve kon worden overgebracht. De aftreden de bestuursleden, de heeren C. Blom en W. de Vrieze werden herkozen, evenals de aftredende commissarissen, de heeren C. Moelker, J. M. Dalebout en B. M. Hoogenboom. De finaneieele commissie voor 1930 werd samengesteld uit de hee ren J. A. van Nieuwenhuijze, M. Dalebout en A. Hanse. Aan het einde de verga dering werd besloten het werk der ver eeniging meer publiciteit te geven, op dat mogelijk meerderen zullen toetreden om hun roerende goederen bij „E. M. M." tegen brandschade te verzekeren. SCHERPENISSE. In de gehouden raads vergadering op Vrijdag 21 Februari werd voor kennisgeving aangjnomen: missive van den rijksontvanger te St.-Maartens- dijk, betreffende een ontvangen bedrag van f 19,08 aan gewetensgeldschrijven van den Min. van O., K. ep W. betref fende te weinig genoten vergoeding over 1928 a f 2)1,96; schrijven B. en W. van St.-Maartensdijk, betreffende vaststelling jaarwedde en pensioensgrondslag van den keuringsveearts hoofd van dienst op f 2750 voor de jaren '30-'31 en '32; schrijven Ge- dep. Staten meldende de kosten die door deze gemeente moeten worden bijgedra gen inzake het opmaken van het ontwerp voor verbetering van den weg Scherpe- nisse—Stavenisse a f 1,33; id. meldende, dat de verpleegkosten voor krankzinnigen in „Vrederust" voor 1930 bedraagt f 800 per patient en f 50 kleedgeld; schrijven Ruwe Huid Ruue Handen Ruwe Lippen van Gea. Staten, meldende, dat door deze gemeente, in de kosten van den keurings dienst van waren te Goes, voor 1930 moet worden bijgedragen f 200,37 en dat voor 1928 te veel is bijgedragen f 10,98; op gave van den Inspecteur der dir. bel. Ie Zierikzee, meldende dat geraamd is voo'* opbrengst opcenten grond en per- soncele belasting dienst 1930 resp. f 816 f 1200. Besloten wordt toe te treden als lid der afdeeling Zeeland van de Kon. Ned. Brandweervereeniging. Naar aanlei ding van een schrijven van de vereeni ging van Ned. gemeenten inzake uitvoe ring dei Ziektewet, wordt besloten de hiervoor in aanmerking komende gem.- ambtenaren te doen verzekeren bij den Raad van Arbeid. Op verzoek van den pensioenraad wordt de pensioensgrond slag van den gewezen gemeenteveldwach ter P. Jobse met ingang van 1 Jan. 1921 gesteld op f 1525, terwijl diens grondslag als marktmeester gesteld wordt op f 3,77 met ingang 1 Jan. 1918 en op f 11 met ingang 1 Januari 1923. Een verzoek van wed. I. S. Hage om ontheffing inzake hondenbek wordt aangehouden ter fine van onderzoek. Besloten wordt over de post onvoorziene uitgaven 1929 te be schikken tot een bedrag van f 18,94. De pensioengrondslag van den gemeente werkman wordt met f 13 verhoogd. Be sloten wordt de onderwijzerswoning on derhands te verkoopen aan het hoofd der school voor f 2500 en een bak aan te schaffen voor het uitbaggeren der haven. Tenslotte wordt nog besloten een geld- leening aan te gaan a f 4000 voor de vernieuwing der schoolramen, banken en aanschaffing van een modderbak. Hierna sluiting. ST.-MAARTENSDIJK. In de alhier ten huize van den heer Polderman gehouden algemeene jaarvergadering van de ver eeniging „Het Groene Kruis" waren slechts 63 leden tegenwoordig. Voorz. de heer B. J. van Oost. Uit de rekening en verantwoording over 1929 bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen voor het Groene Kruis f 2058,471/2; de uitgaven f 1803,741/2, een goed slot alzoo van f 254,73. De ontvangsten voor de afdee ling T.B.C.-bestrijding hadden bedragen f 819,70, de uitgaven f 809,46, goed slot derhalve van f 10,24. Blijkens het jaar verslag bedroeg het aantal leden per 1 Januari 1929 552, terwijl het aantal op 1 Januari 1930 bedroeg 556, een ver meerdering derhalve van 4 leden. In de maanden Februari en Maart van het af-' geloopen jaar werd in een der lokalen van de opènb. school een z.g. Moeder cursus gehouden, welke tot doel had het bijbrengen van meerdere kennis met be trekking tot de verpleging van zuige lingen. De zuster legde in het afgeloo pen jaar in totaal 2887 bezoeken af waar van 2201 voor rekening van 't Groene Kruis en de rest voor de T.B.C.-bestrij ding. In totaal werden 226 verplegings- artikelen uitgereikt. Met betrekking tot de T.B.C.-bestrijding kan worden gemeld dat in 1929, 23 gezinnen onder toezicht stonden met een getal van 24 patiënten. In den loop van genoemd jaar vermeer derden deze cijfers met respectievelijk 7 en 8. Op 1 Januari 1930 stonden onder toezicht 29 gezinnen met een getal van 30 patiënten. Goedgekeurd werd de be grooting voor het dienstjaar 1930, be dragende die voor het Groene Kruis in ontvang en uitgaaf f 2082,91 (hieronder een bedrag van f200, voor aankoop van verplegingsartikelen) en die voor de T, .B. C.-bestrijding f884,84. Aan de orde werd gesteld het voorstel van het be stuur tot verhooging van de minimum contributie, thans bedragende f 0,75, te brengen op f 1. Het bestuur is van mee ning, dat deze verhooging, behoudens misschien een hooge uitzondering, voor HET GROOTE DUIT8GHE MAILSCHIP „EUROPA" heeft, door duizen den gadegeilagen, de haven van Hamburg verlaten, om een proeftocht te gaan maken op de Noordzee. Een groot aantal kleine vaartuigen deed den Oceaanreus uitgeleide. Het trotsche zeekasteel bij het verlaten van de haven. niemand een bezwaar kan zijn, te meer I nog als men ziet wat door de leden van zusterverenigingen in de omliggende ge meenten als minima wordt betaald. Na eenige discussie daaromtrent werd be sloten met 57 tegen 6 stemmen de mini- mum-contributie voor het loopende jaar te bepalen op fl. Met algemeene stem men werd besloten voor de wijkzuster een pensioenverzekering te sluiten bij den Raad van Arbeid, bedragende f5 per week op een leeftijd van 55 jaar uit te keeren. De kosten daaraan verbonden, zullen voor de vereeniging een uitgaaf vorderen van f 95.84. Als bestuurslid wa ren aan de beurt van aftreding de hee ren C. G. Noom, A. L. Hage en W. G. Bastiaanse, welke heeren na gehouden stemming bleken te zijn herkozen met groote meerderheid van stemmen. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen betrekking hebbende op de belan gen der vereeniging, werd door niemand gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot. Hierna werden door den secretaris der vereeniging, dr. Ta- zelaar, enkele series lantaarnplaatjes op het doek gebracht, die ons het nut aan toonden van een behoorlijk onderhoud der tanden en de wijkverpleging in het algemeen. IiAMPBOUW EN YE&TMELT, DREISCHOR. Maandagavond hield de Landbouw-Vereeniging alhier hare jaar vergadering bij Aarnoudse. Een gering aantal leden was opgekomen, doch aan genomen werd, dat de kern der vereeni ging, waarvan de kracht moet uitgaan, .aanwezig was. Uit het jaarverslag van den secretaris-penningm. bleek, dat door samenwerking nogal aardig wat was be reikt en de omzet nog vermeerderd, daar in totaal was aangekocht voor een waarde van ruim f 54500, tegen f 53500 het vorige jaar. De bestrijding der mus- schenplaag werd met kracht voortgezet, daar in het afgeloopen jaar ruim 2700 musschen en ruim 2200 muscheieren wa ren ingeleverd. Op de begrooting voor dit jaar werd eveneens weer een flink bedrag ter bestrijding van deze scha delijke vogels uitgetrokken. Nadat de re kening over het afgeloopen jaar en de begrooting voor dit jaar was afgehan deld, benevens nog eenige huiselijke za ken, werd het woord gegeven aan ir. J. Siebenga, secretaris der Z.L.M., welke eene causerie hield over den afzet van onze landbouwproducten in groote lijn Spr. wees er op, dat we in dit opzicht zeer ten achter zijn bij andere landen welke reeds jaren hebben nagegaan waar hun producten heen gingen, en welke eischen daaraan werden gesteld, waar aan zij met alle beschikbare middelen trachten te voldoen. Hoe geheel anders is dit in ons land, waar men in dit opzicht nog niet zoo ver is, doch nu misschien door den toestand gedwongen zal moeten overgaan, wil men niet ge heel van de buitenlandsche markten ver drongen worden. Ook de tarievenpolitiek speelt hierin een groote rol en de mede werking onzer regeering blijft dikwijls voor den landbouw achterwege. Met klem werd dan ook aangedrongen om samen te werken tot verkrijging van een goed product, uitstekende verpakking en flink gesorteerde kwaliteit, waardoor met ge- centraliseerden verkoop de kans bestaat, dat voor onze producten een plaats is te vinden op de wereldmarkt. De na afloop deze causerie gestelde vragen en de daarop volgende algemeene beschou wingen mogen als zeer leerzaam wor den aangemerkt. De afwezigen hebben dezen avond zeer veel gemist. SIRJANSLAND. Dinsdagavond werd in het café „Kievit" een filmvertooning ge geven, uitgaande van de landb.mpij. De voorz., dhr. J. A. de Rijke, leidde de spreker, Ir. Koopman in. Deze bracht op zeer duidelijke wijze verschillende land- en tuinbouwaangelegenheden naar voren. Na zijn rede, die met applaus werd begroet, was er gelegenheid tot stellen van vragen. Hierna werd eenigen tijd gepauzeerd en werd de landbouw tentoonstelling, destijds gehouden te Dort mund, op het doek gebracht, waarbij prachtige stands en mooie dierencollec- ties te zien waren. Dhr. J. A. de Rijke was aan 't slot zeker wel de tolk van de zeer velen, toen hij dhr. Ir. Koop man e.a. dank bracht voor hun moeite om een en ander zoo voor te stellen en te doen slagen. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. EEN GESCHRIFT VAN KRISHNAMURTI. De tweede druk is verschenen van „De Opheffing der Orde van de Ster" door J. Krishnamurti. De schr. betoogt in dit werkje, dat een geloofsgroep niet „ge organiseerd" kan worden, omdat het ge loof een zuiver persoonlijke zaak is; bo vendien bestaat er een gevaar, dat de leden niet meer streven zelf de Waarheid te bereiken, maar meenen, dat de orga nisatie hen gemakkelijk tot de Waarheid zal voeren. Aan het boekje is een be schouwing toegevoegd van den heer O. Rajagopal over „Het nieuwe werkplan" volgens hetwelk de verspreiding van Krishnamurti's ideeën zal worden voort gezet. 33 Ze was nu geen 5 mijl meer van Ro- blar af, in rechte lijn ten minste, maar nadat ze de landeijijen zou zijn over gestoken, bleef er nog een moeilijk stuk over, met haast ondoordringbaar kreu pelhout begroeid. Haar gedachten hielden zich niet meer met Hazel of George bezig. Zij had haar energie geconcentreerd op één doel: Ro- blar te bereiken. Ze kon alleen nog maar aan den weg denken, die wel scheen in te krimpen naarmate zij verder kwam. Opeens kwam het antwoord en het kwam tot haar groote ontsteltenis op de vraag van zooeven, waarom het pad, dat de squatters altijd voor het vervoer van hun voorraden hadden gebruikt, zoo verwaarloosd was. Het was niet meer bruikbaar, want dwars door de velden, waardoor zij nu reed, als een dreigende muur tusschen haar en haar doel, liep een versperring van zes rijen prikkel draad. Nu het te laat was herinnerde Samantha zich, dat ze van deze versper ring iets in de krant had gelezen. In de afgeloopen zes maanden was de bezit ting aan alle kanten met prikkeldraad afgezet. Bovendien was de oorspronke lijke bezitting in kleinere deelen verka veld, zoodat er ook afscheidende omhei ningen tusschen de deelen onderling ge maakt waren. Ze steeg af en keek ver drietig naar deze verschrikkelijke hin dernis. Zou zij er doorheen breken? Zij probeerde het, maar zij wondde zich de handen aan de scherpe punten. De oogen, waarmee de draden bevestigd waren, wa ren nieuw en stevig in de nieuwe palen gedreven. Twee sterke mannen zouden misschien in staat zijn, in een uur een opening te maken, waar een paard door kon. Met een tang kon het draad in een oogenblik doorgeknipt worden, maar hoe kwam ze aan een tang! Ze moest het paard achterlaten zich te voet een weg banen dat was de eenige mogelijkheid! Ze bond haar rijder stevig vast, niet aan het prikkeldraad, waaraan het zich zou kunnen verwonden, maar aan een dikken tak van een winterharden eik. Ze ontdeed den vos van zadel en deken. Toen klom ze over het hek en begon haar tocht door de draadversperring. Ze wondde haar handen en scheurde haar kleeren aan flarden en na een worste- i ling, die eindeloos scheen, bereikte ze de strook kreupelhout, die haar nog van Roblar scheidde. En de worsteling met het prikkeldraad was kinderspel ge weest, vergeleken bij die met het struik gewas. Hoe ze daar door is gekomen, heeft ze later nooit geweten. Binnen 2 minuten was ze het spoor bijster en ze vond het niet meer terug. Ze was nog een mijl van Roblar verwijderd en ze las haar koers van de sterren af. Ze holde over de open plekken, die ze hier en daar trof, zij baande zich een weg door het kreupelhout, dat een ruwharigen jacht hond zou hebben teruggehouden, ze kroop waar ze niet gaan kon. Scherpe steenen sneden haar in de handen; haar gezicht was vol doornkrabben, zwart van het vuil, opgezet en geteekend door gezwol len striemen. Toch liet zij niet af. Toen ze het huis van den dokter be reikte, was ze aan het eind van haar kracht. En onherkenbaar! De dokter aan schouwde een vreemdsoortig schepsel, blijkbaar een vrouw, in lompen gekleed en bijna niet in staat om een woord te spreken of zich te bewegen. Maar hij be greep al spoedig, dat dit alles het ge volg was van een bovenmatige krachts inspanning. Hij greep Samantha bij den arm en hielp haar naar zijn spreekka mer, waar hij het electrische licht aan stak. Water! hijgde Samantha. Hij deed een paar opwekkende drup pels in een glas water. Samantha dronk het gretig op. Toen probeerde ze te spreken, maar dat kon nog niet. Doe het maar op uw gemak, zei de dokter. U heeft mij noodig, nietwaar? Zij knikte. Dan zal ik me klaar maken. U zult u wel gauw beter voelen. Drink nog maar wat. Samantha leunde achterover in haar stoel. Binnen drie minuten was de dokter terug. Hij was een jonge man, nog onder de dertig. Een geval van slangenbeet op „Spragge's Hoeve", begon Samantha. Een meisje in den voêt gebeten, even boven den enkel. We hebben gedaan, wat we konden. We hebben het stevig afgebon den, de wond goed diep gemaakt, hard uitgezogen en nu kom ik u halen. Hebt u dat allemaal zelf gedaan? Ze knikte met een flauwen glimlach. En hoe bent u van Aguila hierheen gekomen? - Langs het af snij pad! - Maar er is heelemaal geen af snij- pad meer! Kunnen we niet maken, dat we weg komen? Ik kan onderweg wel vertellen! - Die zet is raak, zei hij grimmig. De omweg is groot, maar met de auto kun nen we er toch binnen de twee uur zijn. Er is heelemaal geen haast! - Geen haast? Samantha kwam overeind en keek in een ernstig gezicht. Hij gaf vlug uitleg van zijn opmer king: - Practisch gesproken, hebt u alles gedaan wat er te doen was. Als blijft leven, dan dankt ze dat alleen aan u. Het hangt er nu alleen maar van af, hoeveel vergift er in haar bloed gekomen is ei\ van de sterkte van het vergif, waarin nog al eens verschil is. Het is een gevaarlijke tijd van het jaar voor slangenbeet. En er is daarom niet zooveel haast, omdat als ik op Sprag ge's Hoeve aankom, ze of niet meer te helpen zal zijn, of over het slimste heen. Hij ging naar buiten. Weldra kwam zijn vrouw binnen met een kop warme soep, die Samantha 'ge hoorzaam opdronk. De doktersvrouw, die begon te begrijpen, dat ze een heldin voor zich had, maakte veel werk van haar, waschte haar gezicht en handen en leende haar een andere blouse en rok. Toen de auto voor de deur stond te ronken, had Samantha haar spraak en haar zelfbeheersching weer terug ge kregen. Ze werd warmpjes in een lek keren mantel gestopt. De dokter wik kelde haar in een met bont gevoerden deken en ging toen naast haar zitten. Een reis van een dertig mijl over ruwe wegen, lag voor hen. Toen de auto vlot liep, zei de dokter: Breng me nu eens op de hoogte! Zonder eenige onderbreking vertelde ze alles wat er gebeurd was. Zijn eerste vraag was: Hoeveel tijd verliep er tusschen het oogenblik dat u wakker werd en meende, dat u hoorde schreeuwen en het aanleggen van het verband? Ik heb er geen flauw idee van! Efén minuut? Twee minuten? Misschien. Niet meer? Ik kan het u heusch niet zeggen. Ja, ziet u, zei de dokter, het is voornamelijk een kwestie van spoe dige hulp of het leven van iemand die I door een slang gebeten is, kan worden gered. Maar ik ken toch ook wel geval len, dat het een poosje heeft geduurd voor er hulp kwam en dat de patiënt er toch het leven afbracht. Maar één ding hebt u me nog niet verteld. Hoe is het mogelijk, dat het meisje midden in den nacht gebeten werd? Samantha schoof onrustig op haar stoel heen en weer. Hazel was de gast van Spragge's. Alleen maar nieuwsgierigheid, zei ze na een oogenblik. U moet weten dat George Spragge ratelslangen verza melt. Hij verkoopt ze aan een hande laar. George bewaart ze in een hok. Juffrouw Goodrich, die bij ons logeert, is bang van ratelslangen, dus heeft Ge orge aan tante Almira en mij gezegd om er niet met haar over te. spreken. (Wmrit vervlg*)>

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 13