abonnement: Woensdag 19 Febr. 1930. zierikzeesche courant. 85,t* - »9b7- advertentien Inzending Advertentiën buitenland, BINNENLAND, FEUILLETON. Het meisje uit de Stad. PUROL STER-TABAK Uit Stad en Provinole, Aan Jonge Moeders IVgs per 3 maanden f 1,60, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afaonderiyke nummers 6 oent. Verschijnt Mnd., Wnad. en Vrijd. Tel. No. 32. - Postgiro 187677. Zierikzeesche Nieuwsbode Oir. i. J. DE LOOZE. Mt'iitiir H. 1 rosTF*. ran 13 regels 60 eta., Tan 4 regels en daarboven 20 ota. per regel. Seelames 30 etn. p. regel. Bjj oontraot belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ura. uiterlijk 10 uur ap dan dag v. uitgaaf NOBILÈ's MISLUKTE NOORDPOOLEXPEDITIE. Verschenen is het rapport der com missie van onderzoek inzake de ramp van het luchtschip „Italia", waarbij de Italiaan Nobile de Noordpool trachtte te bereiken en, welke expeditie jammerlijk mislukte. Het rapport is voor generaal Nobilé vernietigend. Uit de verklaringen van Ceccioni, den chef-machinist, blijkt, dat de uitgeputte bemanning bij het dalen van het lucht schip in de war was, doch dat het commando geheel de kluts kwijt was. De rechtstreeksche oorzaak van 't neer storten heeft de commissie niet kunnen ontdekken. Zij wijt de ramp er alleen aan, dat de bemanning niet voldoende geschoold was. Aan boord heeft een be proefd luchtvaarder ontbroken, die over een lange ervaring beschikte en die op den betrokken dag de Poolreis zeker niet zou hebben ondernomen. Het rapport erkent Nobile's groote ver diensten als bouwmeester van luchtsche pen, doch verwijt Nobile ondankbaarheid jegens zijn bemanning en onwaarachtig heid bij de voorbereiding van de ex peditie. Hij heeft namelijk om de ge meente Milaan tot financiering van de expeditie te bewegen, gezegd, dat an ders een Duitsche expeditie hem voor zou zijn en zoodoende gewerkt op de chauvinistische gevoelens der Italianen. Het feit, dat hij zich het eerst heeft laten redden en zijn bemanning aan zich zelf overliet, toont aan, dat hij zijn plicht en waardigheid als generaal en als commandant vergeten heeft. Merkwaardig is de opmerking in het rapport, dat Nobile niet in het bezit was van een geldig diploma voor het be sturen van een luchtschip. Dat laadt ten slotte een deel van de schuld voor de ramp mede op de schouders van de Italiaansche overheid, die hem niettemin een luchtschip van de marine afstond en hem er ongestoord mee liet oefenen en vertrekken. Ook wat de voorberei ding van den tocht betreft, richt men verwijten tot Nobile over dingen, die de overheid had moeten en kunnen voor komen. DE ZIEKTEWET. De ziektewet, welke 1 Maart a.s. in werking treedt, bevat de bepaling, dal de uitkeering van ziekengeld geheel of gedeeltelijk kan worden geweigerd, in dien de ongeschiktheid tot werken be stond op het tijdstip, dat de verzekering een aanvang nam. Aan verzekerden, die op 1 Maart reeds ziek zijn, kan dus de uititeering worden geweigerd, zoowel door de ziekenkassen van de Raden v. Arbeid als door de bedrijfsvereenigingen. Er wordt echter in de kringen van de bedrijfsvereenigingen naar gestreefd, dat genoemde arbeiders dadelijk voor uit keering in aanmerking komen. Dit wordt in de eerste plaats billijk geacht voor de arbeiders, die met 1 Maart uitkee ring ontvangen krachtens de bepalingen van een collectief arbeidscontract of uit een reeds bestaande fabrieksziekeukas. maar ook voor de arbeiders, voor wie straks de ziektegeldregeling begint, wil de Federatie van bedrijfsvereenigingen maatregelen treffen, waardoor zij, die Uit het Engelsch van H. A. Vachell. 30 Hazel besloot die noodelooze zoekerlj op te geven. Het was in de kamer om te stikken. Ja, George hield zich bezig met het verzamelen van zeldzame die ren, dat ivist ze. Maar waarom daar zoo'n geheim van te maken? Weer deed de nieuwsgierigheid een aanval op haar. Waarom ging hij 's nachts met een buks de heuvels in? Er moest toch ergens daar was zij zeker van een geheim zijn. Ze keek opnieuw aandachtig om zich heen, ter wijl ze zich van elk ding nauwkeurig rekenschap gaf. Rechts van de deur stond een oude pakkist, viermaal zoo groot als de groene doos. Dit was de door George uiterst ver nuftig bedachte bewaarplaats voor zijn ratelslangen. Zc was zoo geconstrueerd dat de dieren uit eigen beweging niet ontsnappen konden. Drie zijden van het hok waren van glas voorzien. Het had een dubbel dek sel, een van hout en een van ijzerdraad. Oveidag liet George meestal het boven ste deksel open en deed dat tegen den nacht weer op slot, want slangen zijn gevoelig voor kou. De ratelslangen, die hij in het kreupelhout ving, werden uit den zak boven in het hok geschud. Maar wanneer de gevangen dieren uit het hok Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen op 1 Maart 1930 ziek zijn, in elk geval ziekengeld ontvangen. TWEEDE KAMER. Indische begrooting. Bij de voortzetting van de behandeling der Indische begrooting bespreekt dhr. Joekes (v.d.) de staatkundige betrekkin gen tusschen Indië en Nederland, den economischen en financieelen toestand van Indië, den politieken toestand in Indië en de staatkundige organisatie van het eilandenrijk. De bestuursfiervorming rekent spr. tot de inwendige aangele genheden. Hij wenscht dus aan den min. geen plan te vragen, alvorens de gouv.- generaal overleg heeft gepleegd met de Volksraad. Spr. bestrijdt de sombere fi- nancieele beschouwingen van den heer van Kempen en acht den financieelen toestand kerngezond. Echter zou men den financieelen toe stand nog kunnen verstevigen door hef fing van een zwaardere winstbelasting en besnoeiing van de militaire uitgaven, die 136 millioen bedragen. Spr. becriti- seert het optreden van de Vaderland- sche Club, die eenzijdig de Nederland- sche belangen behartigt en dringt aan op een wijziging van het kiesstelsel door den Volksraad om uitsluitende groepen- vertegenwoordiging te voorkomen. Hij komt op tegen de uitlatingen van dhr. Colijn, die nationalisten en communisten over één kam scheerde. De heer Wijnkoop (comm.) zegt, dat Indië het brandpunt wordt van den ko menden wereldstrijd. De vrijmaking van Indië is nog een kwestie van tijd en inspanning der Inlandsche bevolking. Spr. dient twee moties in, de een strekkende tot terugroeping der mili taire bezetting in Indonesië, de tweede tot afschaffing der poenale sanctie, de heerendiensten en de gedwongen koelie- contracten. De moties werden niet onder steund en komen niet in behandeling. De heer Albarda (s.d.) betoogt, dat be ginselen en doeleinden der koloniale po litiek van jaar tot jaar een voornamere plaats innemen in de discussies. Het is thans een vraagstuk van behoud of af schaffing der koloniën geworden. Ko loniën zijn betwiste gebieden geworden. Het zijn de bevolkingen zelve, die die gebieden aan de overheerschende mach ten betwisten, zij zijn aangeraakt door de begeerte naar vrijheid, zij zijn ge komen tot nationaal besef en geloof in eiger toekomst. Hierdoor is de vraag aan het voortbestaan der koloniale ver houding als een probleem van actueele politiek aan de orde gekomen. Toegegeven moet worden, dat een po litiek, gericht op de zelfstandigheid van Indië, niet gemakkelijk is. Het is echter onze plicht ;o.m Indonesië daar de ge legenheid toe te geven. DE RIJKSMIDDELEN. Na een onafgebroken stijging van de opbrengst der Rijksmiddelen gedurende het afgeloopen dienstjaar doet zich thans voo»- de eerste maand van 1930 een te rugslag voor. Blijkens den verschenen middelenstaat hebben de totale inkom sten van den gewonen dienst over Jan. '30 f 44,456,585 bedragen tegen f 45,385,519 over Jan. 1929, zijnde dus eene vermin dering van bijna f 928,000. Iets indirect verontrustends heeft de bovengenoemde achteruitgang niet. Immers wordt deze in hoofdzaak veroorzaakt door de enor me daling der Registratierechten met bij naar de groene doos werden overge bracht, ging George met meer voorzich tigheid te werk. De vierde zijde van het hok was van zink. Ter hoogte van den vloer had George een schuifdeurtje ge maakt. Wanneer hij dit een eindje open zette en door een tik op het deksel de slangen had wakker gemaakt, dan ver scheen er weldra een kop door het schuifje. Daarop liet hij dan het kron kelende dier in de doos glijden door een stukje kachelpijp. Hazel staarde naar het hok waarin ze alleen maar een oude pakkist zag en vroeg zich af wat er toch wel in kon zijn. Toen ging ze er heen. Haar bloote voet was maar een paar centimeter van het schuifje af. Boven over het hok la gen een paar grijze dekens. Ze lichtte die niet op, ze raakte die niet eens aan. Terwijl ze daar zoo stond en zich af vroeg wat er toch wel in die reuzen- kist kon zijn, schaamde ze zich eigenlijk niet weinig. Ze duwde met haar hand tegen de kist, maar die kwam niet in beweging. Op dat oogenblik zag ze de schuif, die door een koperen knop heen en weer kon worden bewogen. Waarom een schuif? Hazel's nieuwsgierigheid was aan het afzakken? Ze had juist besloten dat ze maar tot morgen moest wachten en George's geheim uit zijn eigen mond ver nemen. Haar belangtelling in de schuif had niets met het geheim te maken. Ze zou haar hebben beschreven als een vol komen verklaarbaar en gewettigde uiting van intelligentie. Iemand zonder opmer kingsgaven zou die schuif immers over het hoofd gezien hebben! Voorzichtig gaf ze met haar blooten na 2i/i millioen en der Zegelrechten met ruim f 663,000, die het vorige jaar Jan. buitengewoon ruim hadden gevloeid. Tegenover de lagere opbrengst van bovengenoemde middelen staat thans de gelukkige omstandigheid dat de Rtfks- inkomslenbelasting die het vorig jaar Januari f 1,45 mill, minder opbracht, een bate te zien geeft van f 84 mill, of f 625,000 meer. De dividend- en tantièmebel. bracht ruim 8 ton op, zijnde 4 ton minder dan het vorig jaar. De invoerrechten gaven een stijging te zien van 23/^ ton. De accijns op geslacht gaf een grootere bate te zien van f 120,772. Niettgenstaande de op 1 Maart van het vorig jaar ingevoerde verla ging van den gedistilleerd-accijns met 40 bracht deze over Jan. f 3,194,883 op. De suikeraccijns gaf met ruim f 4,2 mil lioen een toeneming te zien met 51/4 ton ten opzichte van Jan. 1929. Ontmoet ge wel een9 iemand,die zegt: „Ik houd niet van een pijp tabak?" Laat hem eens kennis maken met Spoedig zal hij tot een echten liefhebber zijn be keerd en U dankbaar zijn voor den goeden raad. ZTERIKZEE. Naar wij vernemen, heeft de Nederlandsche Chr. Radio-Vereen, (de N.C.R.V.), besloten tot het instellen van een vereenigingsraad. De leden daarvan zijn gekozen uit alle deelen van ons land. Zoo is o.a. tot lid van den Ver eenigingsraad benoemd, de heer W. J. van Schelven alhier. Bovendien zijn nog Prov. en plaatselijke prop.-comité's in gesteld. Volgende week zal hier voor Schouwen-Duiveland een dergelijk plaat- lijk comité geïnstalleerd worden. Nauwelijks zijn de maskers opge borgen van het eerste gemaskerde bal, of 't tweede wordt aangekondigd en wel op 22 Febr. a.s. in de Concert zaal. De animo blijkt ook hiervoor niet gering. Reeds 50 personen gaven zich op voor deze maskerade. Voor coupeuse is in 't St.-Cornelia Liefdehuis alhier, geslaagd mej. Jannie van Sluis te Brouwershaven. ELKERZEE. Onder voorzitterschap var. voet een duwtje tegen de koperen knop. Ze duwde niet hard want ze had geen verlangen de schuif te openen en ze stond op het punt om weer naar haar kamer te gaan. En toch had ze het wonderlijke gevoel dat er haar in deze benauwde kamer iets vasthield. Het schuifje gleed opzij. Terwijl het zich bewoog, hoorde ze een flauw geschuifel. En toen gleed er een platte kop door de nauwe opening. Hazel sprong achteruit en keek verstijfd van schrik naar de slang. Een tweede kop kwam te voorschijn; ze zag de koude, wreede oogen zonder oogleden, die glommen met een opalen licht. Het waren ratelslangen. Een derde kop, die zich vlugger be woog dan de beide vorige, brak de ver lammende betoovering. Te verschrikt om te schreeuwen, haar heele denkvermogen verward want ze had net zoo goed de deur open kunnen doen en vluch ten sprong Hazel terug, met de oogen op de slangen gevestigd. Nu was de eerste slang al tusschen haar en de deur gegleden. Hazel probeerde er om heen te zwenken, maar ze had het ver keerde moment gekozen. Oogenblikkelijk rolde de slang zich op en begon te ratelen. Het meisje had dit onheilspel lend? geluid nog nooit gehoord en de schrik drong haar door merg en been. Ze sprong op den stoel bij de tafel. Nu ze zich voor het oogenblik veilig voelde, werd fee een klein beetje kal mer. Ook de andere slangen hadden ziöh ineengerold en ratelden. Er waren er negen uit het hok ontsnapt. Ze begon zich flauw en duizelig te voelon. Do sterke, muffe lucht werd haar burgemeester de Bruijn vergaderde Don derdag 1.1. het Ondersteuningsfonds bij ziekte en ongevallen „E. E. D." in café Hanse te Eikerzee. Er waren ruim 90 le den van de 233 opgekomen. In verband me; de 1 Maart in werking tredende ziektewet behandelde de voorzitter de voornaamste artikelen uit die wet. Uit de rekening van den heer P. Hanse, secr.-penn., bleek, dat 1929, ondanks vrij Veel ziekendagen, toch geen onvoordeelig jaar is geweest. Hetbegon met een te goed op de boerenleenbank van f 2254,52 en sloot met een tegoed van f 2803,32. De afdeeling Ellemeet had op een leden tal van 122 aan ziekendagen 528 a f 1,50. Eikerzee met 73 leden 472 dagen f 1,50; Duivendijke met 38 leden 343 dagen f 1,50. Hieruit alleen blijkt, het nut van zoo'n vereeniging. Wat nu in verband met de nieuwe wet? Unaniem werd aangenomen een bestuursvoorstel om door te gaan met de losse arbeiders leden op denzelfden voet, de verzekerden bij de wet met een contributie van 4 ct. pei week en f 2 uitkeering per week, zijnde zeer ten naastebij het bedrag, dat de wet toelaat. Omdat men nog niets bepaalds weet van de werking der wet, zal binnenkort aan de leden een circulaire verzonden worden, waarop te vermelden ieders rechten en plichten in dezen. De aftredende bestuursleden J. v. d. Panne Lz., W. de Voogd en P. A. Wes- dorp werden bij acclamatie herkozen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. De antwoorden kwamen meest hier op neer, dat hei bestuur de zaak in handen neemt. Dat kan ook moeilijk anders, daar een afwachtende houding vooreerst nog ge boden is. Met een woord van dank sloot de voorzitter de bijeenkomst. ST.-PHILIPSLAND. Donderdagavond 13 Februari werd alhier in hotel „De Drui ventros" een vergadering gehouden van de afd. St.-Philipsland van Schuttevaer De agenda vermeldde alleen: aanbieding cadeau aan het lid dhr. P. Aarnoudse, ex-secretaris-penningm. De opkomst was, gezien het feit, dat vele schippers niet thuis waren, goed. Met enkele welgeko zen woorden bood de voorzitter, dhr. J. P. Roozemond, .dhr. Aarnoudse namens de afdeeling een bronzen klokgarnituur aan. Dhr. Aarnoudse dankte daarna har telijk voor dit blijk van sympathie. Na nog een poosje gezellig samenzijn, werd de vergadering daarna door den voor zitter gesloten. STAVENISSE. Donderdagavond hield de afd. „Schuttevaer" alhier haar jaar vergadering. Van de 134 leden waren er 78 tegenwoordig, onder wie ook de eere-voorz., dhr. A. F. Hanssens. De voorzitter riep genoemden heer in het bijzonder een hartelijk welkom toe, om dat hij uit diens tegenwoordigheid op de jaarvergadering een blijk zag van zijn groote ingenomenheid met het werken en streven der groote schippersvereen. Uit het keurig jaarverslag van den secr., dhr. Rozemond, vernam men, dat er op het verzoek om een gasboei te ver krijgen in de O. Schelde, zeer welwil lend is beschikt, want er zijn nu in de wittetonnenvlei tusschen hier en We- meldinge 5 gasboeien gelegd, wat ook zeer dienstig is voor het internationale verkeer (vaart op - en van Antwerpen). Medegedeeld werd, dat er in 1929 al hier opgericht is een afdeeling Zeeland van het „Onderwijs aan schipperskinde ren". Als voorzitter is gekozen de heer J. W. v. d. Slikke en als secretaris, de heer P. C. H. van Oost. Thans ontvangen reeds 24 ouders voor 36 kinderen uit dit fonds een wekelijksche toelage van f 2. De volgende algemeene vergadering de baas. Het zweet brak haar over het heele lichaam uit; haar keel leek wel uitgedroogd, haar vingers trokken kramp achtig. Ze zou het niet voor mogelijk gehouden hebben dat er dergelijke ang sten bestonden, zulk een verlamming van alle lichamelijke en geestelijke kracht. Ze wist niets van de gewoonten van ratelslangen af. Ze verbeeldde zich zooals zoovelen doen dat de slangen zich vlugger bewegen dan de menschen kunnen loopen. Volgens haar konden /.e waarschijnlijk wel in boomen of in dit geval -- stoelen klimmen. Boven al deze gedachten zweefde haar de herinnering van die kinderen, die dood waren gevonden door hun rade- looze moeder. Ze stelde zich voor hoe misvormd en wankleurig die arme li chaampjes er uit hadden gezien. Voor de zooveelste keer kwam haar de .mon sterlijke kop van het veulen weer voor oogen. Haar walging nam toe, de vrec- selijke stank werd nog ondragelijker. Ma zel keek naar het raam. Kon ze dat openmaken en er door ontsnappen? Neen, er lagen al twee slangen tusschen haar en het venster. Met een gevoel van doo: delijke wanhoop werd ze zich bewist dat ze zich niet bewegen dorst. Onderdehand hadden de slangen op gehouden met ratelen en die stilte was nog ondragelijker dan het lawaai van daarnet. Vijf stuks gleden op en neer door de kamer op zoek zooals Hazel dacht naar haar. Als ze hun afsclvj- welijke platte koppen op beurden, zou den ze haar kunnen zien. Er ging een minuut voorbij. Een kinderachtige woede tegen George kwam in haar op. Waarom had hij haar Als het huidje van uw kindje stukgaat of 6met geneest het dan met Purol en houdt het bovendien altijd zooveel mogelijk YW*»*~7il droog met Purolpoeder. IN~ xQA Belde artikelen bi) Apoth. en Droglstec zal in April a.s. in Bodegraven gehou den worden. Als afgevaardigde uit de leden werd aangewezen de heer van Oost, en als zijn plaatsvervanger de heer Stoutjesdijk. De rekening over 1929 wees aan als ontv. f 242,39 en als uitg. f 150,145 zoodat er een goed slot is van f 92,245. Den secr.-pennin. werden woorden van dank en hulde gebracht voor zijn rich- tig beheer en zijn keurig jaarverslag. Van de alg. vergadering te Geertruiden- berg, bijgewoond door de heeren van IJsseldijk en Moerland, gaf de eerste een kort relaas, zoowel wat het zakelijk deel als het aangename dier vergadering betrof. Nog werd aangenomen een voor stel om een betere verlichting der Zand- kreek te verkrijgen. De aftredende be stuursleden, de heeren v. IJsseldijk en Moerland werden bij acclamatie herbe noemd. Bij de rondvraag kwamen di verse verzoeken en opmerkingen naar voren, die op de Alg. Verg. zullen wor den besproken of rechtstreeks met het hoofdbestuur worden afgedaan. De eere-voorzitter dankte den voorz. voor de tot hem gerichte woorden en uitte de beste wenschen, zoo voor hem, els voor de leden en alle zaken de schipperij betreffende. Na sluiting werd den aanwezigen een surprise bereid. ST.-ANNALAND. De 58ste uitvoering van het muziekgezelschap „Accelerando", (directeur dhr. M. P. Larooij), werd ge- geve 1 in de zaal van dhr. F. Rijnberg. Een tamelijk groot aantal belangstellen den was opgekomen en heeft nu eens kunnen genieten van het gebodene, daar de stilte voorbeeldig was. Nadat een 4- tal muzieknummers verdienstelijk ten ge- hoore was gebracht, werden een paar blijspelletjes opgevoerd, n.l. „Een bank biljet van f 1000" en „Zijn eerste spreek uur". Beide stukjes werden uitstekend gespeeld. Vooral Josias Beeldok overtrof zichzelf. De anderen moeten zich hier mee niet te kort gedaan voelen. Hierna kwamen nog wat muzieknummers en tenslotte natuurlijk het onvermijdelijke bal. Voor het gezelschap was het wer kelijk een geslaagde avond. kmmmvwB,, Oud-Geref. Gem. OUD-VOSSEMEER. Donderdagavond 20 Febr. 6,30 uur, de heer Baaij van Tholen. MNBESTEBINGEN. Door het bestuur van den polder Oos- ter- en Sirjansland werd Maandag j.l. in hotel Broodman te Oosterland, aan besteed de levering van 750 ton steen slag, franco op den wal, haven „De Staart" en Viane. Inschrijvers waren: W. van den Berg, Bruinisse, a f 5,45; A. Prins, Sliedrecht, a f 5,49; G. Dekker, id. f 5,50; C. F. de Waal, Werkendam, a f 4,95. Aan den laagste2i inschrijver is de levering gegund. ST.-ANNALAND. Uitslag gehouden aan besteding van krachtvoer voor rekening van den Bond van Melkveehouders: 4175 k.g. grondnotenschilfers: W. Heijboer al hier, f 11,85, 60 o/oa. Theunisse, al hier, f 11,94, 55 0/0; 525 k.g. lijnzaad schilfers: id. id. resp. f 12,94, 40 0/0 en f 13,45, 40 0/0; 500 k.g. mais: id. id. resp. in dit slangenhol gelokt? Natuurlijk schaamde hij zich over dezen handel in vergiftig gedierte! Ze dacht aan Wilbur, die nu rustig lag te slapen in zijn hotel in Aguila. Ze dacht aan juffrouw Spragge en Samantha die boven in een diepen slaap gedom peld lagen.... vlakbij! Als ze eens schreeuwde! Maar die vreeselijke slangen die haar nu goddank niet konden zien, zouden haar hooren en haar aanvallen, voordat er hulp kwam dagen. Ze zag zich in verbeelding heele- maal omstrengeld door slangen en elk van die monsters had zijn tanden in haar zachte blanke vleesch geboord. En het was nog niet eens elf uur! Zou zij hier den heelen tijd op den stoel moeten blijven staan, totdat George thuis kwam? Ze merkte dat haar krachten haar begonnen te begeven. De vreeselijke mis selijkheid werd ieder oogenblik erger, de duizeligheid overmande haar. Het zou niet lang meer duren of ze zou begin nen te wankelen en van den stoel vallen. Met een ontzettende krachtsinspanning beheerschte ze haar angsten. Links en rechts van de deur lagen slangen, maar een smal paadje naar de vrijheid was op hei oogenblik vrij. Als ze ook maar iels van de gewoonten van de slangen had geweten, die, met een enkele uit zondering, nooit een mensch aanvallen, dan zou ze kalm van haar stoel zijn ge stapt, kalm naar de deur zijn gewan deld, zorgvuldig oppassend dat ze de dieren niet verschrikte door te heftige beuegingen. Ze zouden dan in de hoe ken van de kamer zijn weggekronkeld. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1