ARJOS TABAK is DE tabak voor den fijnproever. Gesprongen Handen eerste blad Inzending Advertentiën dienstplïchtT AMSTEL- BATTERU abonnement: Vrijdag 14 Febr. 1930. zierikzeesche courant. *1*1 aovertentien binnenland. Uit Stad en Provinoie Want frjjl per S maanden f 1,50, franeo per pont f 1,80. Voor het baltenland per jaar f 10, Afaonderljjke nnmmerg 5 cent. Vorachtjnl Mnd., Wned. en Vrijd. Tel. No. 32. - Postgiro 18T87T. Zierikzeesche Nieuwsbode No. 11965. [.-Miilnr u J. ittSTf». ran 1—3 regels 60 eta., Tan 4 regels en daarboren 20 eta. pet regel. Reclames 30 ota. p. regel. Bjj oontraot belangrijke korting. Intending op den dag ran alt- gare vóór 10 are. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. ultarlljk 10 uur op don dag v. uitgaaf De BURGEMEESTER ran Ziinirzii maakt bekend, dat bj) besluit ran deu Heer Com missaris der Koningin in Zeelandd.d. 8 Februari 19 <0, A no 57, 3e afdeeling, aa* BOUDEWIJN HEIJBOER, ingeschrevene voor cle lichting 1931 deter gemeente vryetelling ia verleend wegens broederdienr-t Voor het indienen van betwaar tegen deze uitspraak wordt verwezen naar de publicatie aan het aanplakbord aan het Raadhuis. ZiiatKzii den 13 Fobruari 1930. De Burgemee ter voornoemd, J. C. A. B&NNINK. Prijs per stuk 25 d, ovetdvetkcyg&acur. ri.V.Sebr. filers HinsengraM 110/2H 'AMSTERDAM m.48882 Electrogemaal te Medemblik, tot droog maling van de Wieringermeerpolder. DE DANSCOMMISSIE. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft Donderdag in de vergaderzaal van zijn Departement de door hem en door den minister van justitie ingestelde commis sie, aan welke is opgedragen de regee ring voor voorlichting te dienen over de vraag, in hoeverre van overheidswege met betrekking tot het dansen maat regelen dienen te worden getroffen, ge ïnstalleerd met een rede, welke door den voorzitter dier commissie, mr. H, de Bie, werd beantwoord. ZIERIKZEE. Bij de Donderdag gehou den herstemming voor een hoofdinge land van het waterschap Schouwen, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van dhr. B. G. Moermond en voortdurende, omdat 23 Jan. '30 nie mand volstrekte meerderheid van stem men had verkregen, werden 168 stem men uitgebracht, waarvan verkregen de heeren Jac. van de Stolpe te Ellemeet 103 stemmen en de heer M. P. Hocke te Zonnemaire 65 stemmen, zoodat eerst genoemde werd verkozen. Bij besluit van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland d.d. 7 Februari 1930, is met gingang van 1 Febr. d.a.v. be noemd "tot Bureelambtenaar 2e kl. bij den Provincialen Waterstaat ter stand plaats Zierikzee, dhr. J. v. d. Ouden, als zoodanig in tijdelijken dienst te Goes. „D. O. K." geeft Donderdag 20 Febr. a.s. in de zaal van hotel „Juliana" een uitvoering, waaraan ook de bekende hu morist, Aug. de Laat, uit Tilburg, zijn medewerking zal verleenen. De heer Aug. de Laat is voor vele luistervinken geen onbekende; meermalen zong hij ook voor de grammofoon, zoodat zijn populariteit wijd verbreid is. Mogelijk dat bij boven staande uitvoering zijn bekendheid nog grooter za! worden. SEROOSKERKE. Woensdag 12 Febr, hield de vereeniging voor Ziekenhuisver- pleging Noordwelle en omstreken in café van den Berge haar jaarlijksche algem, vergadering. De voorz., dhr. J. Schooff, memoreert in zijn openingswoord de flinke toename van het ledental, dat nu bijna 1100 bedraagt. Hij deelt mede, dat verschillende gemeenten in den omtrek bezig zijn om ook vereenigingen als deze op te richten. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat op. 1 Januari 1.1. de bezittingen der vereeniging f 294,13 bedroegen. De penningmeester doet als vervolg op zijn verslag nog enkele me- dedeelingen over den finantieelen loop na 1 Januari '30. Volgens deze mede- deelingen hebben nu reeds een drietal leden der vereeniging gedeeltelijke ver goeding te ontvangen voor onkosten ge maakt door opname in een ziekenhuis en observatie. De voorzitter doet nog enkele mede- deelingen o.a., dat de vereeniging zich heeft aangesloten bij de Federatie van verenigingen voor ziekenhuisverpleging in Nederland, welke Federatie reeds 105 aangesloten vereenigingen telt. Het voor deel van aansluiting is, dat de verhui zende leden door de vereeniging in de nieuwe woonplaats worden aangenomen, zond r verdere bezwarende bepalingen, Totcommissie voor kascontrole en na zien rekening 1930 worden benoemd, de heeren M. de Roo te Renesse, L. Bos- looper te Noordwelle en A. J. Verboom te Serooskerke. Wordt nog medegedeeld dat de „doktersbriefjes" verkrijgbaar zijn te Renesse bij dhr. Schooff; te Noord welle bij dhr. v. Tooren en te Seroos kerke bij, dhr. van der Linde. In de om vraag komt nog de vergoeding ter spra ke. Uit de gegeven inlichtingen blijkt, dat het nemen van foto's; bestraling en verdere doktersbehandeling, voorzoover deze laatste niet het gevolg is van ope ratie, niet voor vergoeding in aanmer king komt. Daarna sluiting. STAVENISSE. In de alhier bestaande vacature van Rijksveldwachter is 'thans voorzien met ingang van 27 dezer door de overplaatsing van den brigadier-titu lair J. I. Contant van Spijk naar hier. THOLEN. Na ingeleid te zijn door den voorzitter, dhr. W. Moelker, trad in de zaal van hotel Hoek op voor het de partement van het Nut van 't Algemeen, de heer Oscar Tijtgat (Lod. van Gent) uit Antwerpen. Spr. had tot onderwerp „Bretogne, het sprookjesland", verduide lijkt door lichtbeelden. In den geest leid de spr. ons door het schoone land van Bretagne en vertolkte daarbij het diepe geloofsleven, doch ook het bijgeloof en zeden en gewoonten van het Bretonsche volk. Men kon hooren dat spr. gewoon was in groote zalen te spreken, daar zijn stem voor de zaal alhier wel wat te forsch was. rechtzaken* DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT. Onder zeer groote belangstelling, zoo wel in de zaal zelve als op de tribune, is Donderdag voor de Haagsche recht bank de zaak behandeld tegen den 45- jarigen W. v. d. Meer, beschuldigd van moord op de 72-jarige weduwe Odem en van poging tot doodslag op haar huishoudster de wed. Holstein, welke pp 5 Sept. 1929 in 't Bezuidenhout plaats had. De vermoedelijke dader werd kort na zijn gruweldaad te hebben uitgevoerd, door een paar conducteurs van de H. T. M. aangehouden. Naar hij beweerde wist hij van den moord niets af, wat hij tot hot laatste moment is blijven vol houden, niettegenstaande de huishoudster van haar levensgevaarlijke verwondingen vrijwel hersteld, hem pertinent als haar aanvalle: aanwees en als den man her kende die uit de kamer van mevrouw Odem kwam, waar zij met afgesneden hals badend in haar bloed werd gevon den. Het scheermes, waarmede de moord en zware mishandeling van mej. Holstein was gepleegd, werd in een aangrenzen- den tuin gevonden. onderwijs. Op 12 dezer werd te Goes het examen gehouden vanwege de federatie van Ned. Stenografie-leeraren systeem I. Pitman, hoofdzetel te Arnhem en slaag den devolgende leerlingen: voor het vaardigheidsdiploma Machineschrijven (10 vingersysteem) dhr. J. A. Hanse, Nieu- werkerk; dhr. Joh. Coumou, Zierikzee; dhr. F. C. Hanse, Eikerzee; mej. Dana Timmerman, Zierikzee en mej. Al. G. Th. v, d. Kwast, Zierikzee. ELKERZEE. Voor de vacante betrek king van onderwijzeres aan de openbare lagere school meldden zich 7 sollicitan ten aan. landbouw en veeteelt. ST.-ANNALAND. Jaarvergadering van den Bond van Melkveehouders en Con- trolevereeniging. Voorz. dhr. J. Brooy- mans. Aanwezig 17 leden. Hoewel het ledental in 1929 slechts met 1 vermeer derde, steeg het aantal gecontroleerde koeien van 95 tot 150. Rekening 1929 controlevereeniging: batig saldo f32; kas saldo f 17,73. Rekening aanbesteding vee voeder: nadeelig saldo f2,13. Rekening melkbond: batig saldo f 18,40. Uit het jaarverslag van den controleur noemen we: De gehouden keuring op 27 Mei was een succes. Niet minder dan 25 koei en werden ingeschreven in het stamboek, waarvan verscheidene met 80 en meer punten. De gezondheidstoestand was zeer goed. Hoewel het weer in 1929 niet gun stig is geweest voor de melkgift, blijkt uit de bijgehouden lijsten, dat wij nog aan de spits staan op ons eiland. De melkprijs was niet zoo hoog als vorige jaren. De veeprijs is goed. Van de 13 leerlingen van de gehouden melkcursus deden er 10 examen, waarvan aan 7 het diploma kon worden uitgereikt. Thans hebben zich 7 leerlingen aange meld, wat echter niet genoeg is om te kunnen aanvangen. Er moeten er mins tens 10 zijn. De proef met de aanbe steding van krachtvoeder heeft goed vol daan. De 2 aftredende bestuursleden, de heeren A. C. Geluk en P. Nelisse, worden herbenoemd, evenals de controleur, dhr. J. v. Luijk. De liefhebbers worden vrij gelaten hun contract met Wouw weer voor een jaar te verlengen. De voorz. kon meedeelen, dat vermoedelijk door het Ned. Rundveestamboek een prima stamboékstier zal worden gezondei^ BESTRIJDING DER IEPENZIEKTE. Op initiatief van de vereeniging van deskundige hoofden van gemeentelijke beplantingen in Nederland is te Utrecht een vergadering gehouden ter bespreking van de vraag, wat verder gedaan kan worden tegen de zoo gevreesde iepen ziekte. Er werd besloten, zich tot de regeering tewenden om op grond van de Boschwet maatregelen in het leven te roepen, om doode en ernstig aange taste iepen te doen rooien, terwijl een kleinere commissie zal beramen, om aan regeering, provinciën, gemeenten, polder besturen, de Ned. Heide Mij. en verdere belanghebbenden subsidie te vragen, om gedurende vijf jaar de kosten van een onderzoek ter bestrijding der iepenziekte te kunnen bestrijden. DE VERDWIJNENDE OOIEVAAR. In „Ardea", hel orgaan der Nederl. Ornithologische Ver., publiceert Fr. Ha- versehmidt een onderzoek naar den stand van den ooievaar in 1929. Helaas moet hij tot sombere conclusies komen. In het afgeioopen jaar waren er in Neder land slechts 209 ooievaarsnesten be woond. Zeeland schijnt in 't geheel geen bewoonde nesten meer te bezitten. In het algemeen komt onderzoeker tot de conclussie, dat de achteruitgang niet zoo zeer aan den mensch, als aan „de dieren zelf" te wijten is, zoodat men er mach teloos tegenover staat en het nog slechts een quaestie van tijd is, dat de ooievaar tot dj Ned. broedvogels behoort. post en tel) cgraphie. ZIERIKZEE. Aangesloten aan het lo caal Rijkstelefoonnet: no. 67, C. J. M. Boogerd, arts, Poststr. 105; no. 209 P. den Haan, autogarage, Verrenieuwstraat B I83cr. KORT EN BONDIG. Het versianrl is het zonlicht der verbeelding. Een kleine hamer, snel gedreven, heeft meer macht,- dan een zwaar ijzer, dat maar op den bout gelegd wordt. Moeders zijn zoo blij als hunne kinderen kunnen spreken. Weten ze niet, dat 't zwijgen eerst dient geleerd? Velen houden van de waarheid alleen om die anderen te kunnen zeggen. Tusschen waarheid en leugen ligt een glibberig pad. telegrammen. DE ZAAK LIEBERMANN. AMSTERDAM. (V.D.) Op den Hen dag van do behandeling tob deza «aak ia hooger beroep voor het Amiterdamiehe Gerechtshof, kreeg te kwait over 12 de advooaat-generaal gelegenheid tot het nemen van sgn repliek, waarbij hty ten •lotte persisteerde bij iyn eisoh tot ver- Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Dooien 30-60 en 90 ct. Tube 80 c«. Bij Apoth. en Drogisten oordeeling van Liebermean tot 3 j«sr gevangenisstraf met aftrek van 8 maanden voorloopige hechtenis. Tegen een nar wordt dan gepauzeerd. Als Liebermann door den veldwaohter wordt weggeleid, treedt zijn vrouw op hem toe om hem har telg k te omhelzen. Het zijn ver jaar dagzoenen, want heden is Liebermann 44 jaar oud geworden. PAPEGAAIENZIEKTE. AMSTERDAM (V.D.) De papegaaien- aiekte heeft alhier haar eerste slaoht- off r gemaakt. De moeder van het gezin wenende aan de Hsgedoornweg aan de overkant van het Y, waarvan 3 leden aan de siekte lijdende waren en 1 in observatie is, is Vrijdag ia het Wilhel- mina-Gssthuis overleden. DeJ toestand van de andere door de siekte aangetaste patiënten ia niet zonder sorg DROEVIG ONGEVAL. ROTTERDAM V D Vrijdagmorgen half 8 is op den Smeetlandsohen dijk de 33-jarige telegraafwerker J. Meinster bij Nieuw-Beierland door een sneltram gegrepen, een eind madegesleurd en met inwendige kwetsuren en een Eohedel- f factuur per auto naar het Gemeen telg k Ziekenhuis aan den Coolsmg-d vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek de man over leden te zijn. Men vermoedt dat de ongelukkige tengevolge van deu mist, de tram te laat heeft gezien. ONRUST IN SPANJE LONDEN (V.D) De Parijftohe oor respondent van de Daily News meldt, dat te Sagunto in de provinoie Valenoia een pagmg is gedaan om een pntioh te verwekken tegen de Spaansehe regeering. De bewegiBg dratgt een republikeinBoh karakter en moet als zeer ernstig worden betehouwd. De regeering heeft omvangrijke tegenmaat regelen genomen en het spoorwegverkeer naar Sagunto stopgezet. Nadere bizonder- heden ontbreken nog. NOODWEER BOVEN SICILIË. ROME. (V.D.) Uit Meuina wordt gemald, dat in den nacht van Donderdag op Vrgjdag Giarra en het Etnagebied tengevolge van een wolkbreuk dooreen ernstige overstrooming zijn geteisterd. Vooral het gebied, dat in 1928 door ean lavastroom is verwoest, had van het water te ljjden. Vei scheidene huizen zijn ingestort en veel rundvee en sohapen gingen verloren. Bij Mato«li hebben de wijnbergen veel schade geleden van den hevigen regenval. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van 13 Februari. f 1000 met premie van f 30,000 op 776. f1000: 20296. f400: 2286, 6239, 11802, 12495, 12772, 20363. f200: 13770, 15013, 18076. f 100: 950, 2230, 2610, 6506, 10923, 12477, 14823, 16584, 16886, 19212. Trekking van 14 Februari. Een niet met premie van f 3000 op 16165. f400: 15087. f100: 1264, 1369, 11267, 17657. predikbeurten. en gezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Copy wordt niet teruggezonden. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte voor het volgende. Bij voorbaat dank. Mijn collega, Zuster van Nieuwenhuize. meende in uw blad van 7 Febr. 1.1. een ingezonden stuk te moeten plaatsen aan het adres van de vereeniging Het Groene Kruis, afd. Haamstede-Burgh. Ik zou op dat stuk niet ingaan, ware het niet, dat zij, ten onrechte, mijn persoon er in heeft betrokken en daardoor mij in een scheeve positie plaatst tegenover boven genoemde vereeniging. Ik stel er daarom prijs op te verklaren: le. dat het ingezonden stuk van Zuster van N. is geplaatst geheel buiten mijn medeweten en tot mijn groote veront waardiging; 2e. dat de Groene Kruisver. Haamstede- Burgh mij op de meest sympathieke wijze ter wille is. Noordwelle, 10 Febr. 1930. Wijkverpleegster Haamstede-Burgh. A. P. KWAAK, Colijnsplaat, Febr. 1930. WAARHEEN Er zijn in den laatsten tijd aan de Coöperatieve Suikerfabriek Zeeland nog- Zondag 16 Februari tê Ziorikmo. Ned. Her?. Kerk. Nieairc Kerk. 20 ure, de. Voor». Kleine Kerk. 10 are, de. Heekstra. 's Avonde zeven are, «U. Barnouw ram Aardenburg. Lath. Kerk; Ges* Geref. Kerk. 10 ea 6 are, dft v. Lonkhoyte*. Woensdagavond evangelisatie te Sehadde- beurs. Ohx. Geief. K«k. 9.S0, da. Hoogendoorn, 9 Leeediemat ea I are, da. Hoogendoora Bvangeliaatie Jemël. 10 ea 7 ure, Samenkomst Oud-Geref. Gem. 9.80, 1 ea 6 are, Leeakerk. al beschouwingen gewijd. Een groote grief schijnt te zijn dat de Coöperaties met de Centrale Suikermaatschappij sa men werken. De verklaring is deze: Als de leden der Zeeland de aanbie ding der Coöperaties aannemen betee- kent dat voor de Coöperaties, dat zij op elk overgenomen aandeel ongeveer f 150 toeleggen. Zij krijgen daarvoor geleverd 90,000 k.g. bieten, waarvoor zij den middenprijs der Coöperaties betalen, il Voor die 90,000 k.g. bieten wordt dus ongeveer bijna f 1,70 per 1000 k.g. meer betaald dan de aandeelhouders der Coö peraties gemiddeld ontvangen. De Zee land is de minst betalende van allen. De leden der Zeeland zullen dus voor de bieten die zij moeten leveren bedui dend meer dan f 1,70 meer ontvangen dan wanneer hun fabriek die zelf ver werkt. Die bieten zijn echter te duur en ook de C. S.M. heeft er belang bij dat de vei houdingen in de bietenwereld nor maler worden. Is het dan niet logisch dat de Coöperaties de C. S. M. laten meebetalen? Een tweede grief is dat de leden der Zeeland nog f 88 per aandeel zullen moeten bijbetalen. Het is niet gemak kelijk hierover in het kort eene uiteen zetting te geven. Ik wil het beproeven. Wat is de waarde van een aandeel in eene Coöperatieve Suikerfabriek? Naar de meening der heeren wordt die be paald door hetgeen op de fabriek is afgercLreven. Dat zou juist zijn als alle geld dat in de zaak gestoken is even productief belegd was, de uitbetaling der bieten afhing van de boekwaarde der fabriek en er geen handel in vrije bieten was. De intrinsieke waarde van het aandeel zegt thans niets. Voor den bietenverbouwer wordt de waarde be paald door hetgeen de fabriek voor de bieten kan uitbetalen. Veelal wordt daar bij als maatstaf aangenomen het verschil tusschen de uitbetaling der Coöperatie en den prijs der vrije bieten. Door gebrek aan grondstof steeg de prijs der vrije bieten ver boven de waar de, zoodat de uitbetaling der Coöpera ties daar beneden blijft. Een gevolg hier van is dat zelfs aandeelen van Coöpe raties die afgeschreven zijn of zich uit de reserves afschrijven kunnen, verhan deld worden met 200 a 300 gulden bij betaling. Hoe hoog moet dan de bijbe taling niet zijn voor een aandeel in de Zeeland die veel .minder dan deze Coö peraties kan uitbetalen? Zeker meer dan f 410,want er waren meer gegadig den om vol te storten dan er volgens de statuten aanvaard konden worden, terwijl er thans voor ieder, die er prijs op stelt, gelegenheid is, met een be taling van f 288 vrij te komen, dus on geveer in de richting waarvoor leden van afgeschreven fabrieken van hun aan deelen af kunnen. Dan wordt de vraag gesteld, waarom het juist de Zeeland is die moet ver dwijnen. Hierop kan het antwoord kort zijn. Omdat zij de zwakste is en het uithoudingsvermogen der leden kleiner blijkt te zijn dan dat der leden van andere Coöperaties en der C. S. M. bie ten naar Frankrijk. Tenslotte komt den raad de fabriek niet te verkoopen maar met een nieuw bestuur verder te gaan. Deze raad is zeer eenvoudig, maar hebben de inzen ders al eens nagedacht wat dit betee- kent? Voor zoover dit door mij kan woiden nagegaan beschikt de Zeeland thans niet over voldoende bedrijfskapi taal, zal dus een leening moeten sluiten of per aandeel moeten laten storten. De ksns op het slagen eener leening is niet groot, zoodat een storting op de aandeelen noodig kan blijken. De mo gelijkheid bestaat dus dat de f 88 per aandeel toch gestort moeten worden. En als dan dc Zeeland gaat werken is er nog niets veranderd met voorheen. Zij zal de laagstbetalende fabriek zijn om dat zij de reserves der andere fabrieken mist. De behoefte aan bieten is niet ver kleind. Verhooging van de minimum-Ie-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1