OLYMPIA Uitvoering op 4 Maart. abonnement: advertentien Inzending Advertentiën PUROL binnenland. STER-TABAK Uit Stad en Provincie. Bij Gevatte Koude ^swauifin- PUROL Prfli per 3 maanden f 1,60, franoo per post f 1,80. Voor hot buitenland per jaar 10, Afaonderlijko nnmmera 5 oent. Verschijnt Mnd., Wnad. en Vrijd. Zierikzeesche Nieuwsbode Tel. No. 32. - Postgiro 187677. Woensdag 12 Febr. 1930. zierikzeesche courant. ?.5ffrja ran 1—8 rogela 60 eia., Tan 4 regels en daarboven 20 ota. per regel. Beolamea 30 ota. p. regel, fig oontraet belangrijke korting. Insending op den dag Tan nit- gaTo vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dag v. ultgaai Winterhanden Wintervoeten DE EERSTE ZUIDERZEEPOLDER. Zooals reeds Maandag is medegedeeld heeft dien dag de officiëele in gebruik- stelling plaats gehad van de twee groote gemalen te Medenblik en te Wierin- gen die de WIeringermeer zullen droogmalen. Per etmaal wordt door de beide gemalen tezamen uitgepompt millioen kubieke meter, dus rond 2 c.M. Later daalt dit tot 21/2 millioen M3. of 11/2 c.M. De tijd, noodig voor het leeg- malen is 7 a 8 maanden. Het gemaal te Medemblik wordt electrisch gedreven, het gemaal te Wieringen heeft een Die selmotor als krachtbron. DE ZOMERTIJD. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen de aandacht geves tigd op het Kon. besluit, volgens het welk de zomertijd dit jaar zal aanvan gen den 15en Mei en z^l eindigen op 5 October. De minister eindigt zijn circulaire met het verzoek, dat de gemeentebesturen zullen toezien, dat de tijdsaanwijzing op de openbare, door die besturen beheerde klokken, gedurende genoemd tijdvak in overeenstemming zij met de tijdsvervroe- ging. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 11 Februari. Bij den aanvang van de vergadering wijdt de voorzitter eenige woorden aan de nagedachtenis van wijlen mr. Sannes, die 16 jaren lid der Kamer was en die midden in zijn edelen strijd voor de leniging van de nooden der sociaal-be- hoeftigen is gevallen. Minister de Graaff sluit zich namens de regeering daarbij aan. Het in de vacature-Sannes benoemde lid de Boer wordt daarna geïnstalleerd. Aan de orde komt daarna de Suri- naamsche begrooting. van Citters, opende de vergadering met een welkom, na de aanwezigen te heb ben medegedeeld, dat de burgemeester van Burgh, dhr. W. G. Boot, wegens lich te ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. Dhr. P. G. Laernoes, secretaris van de Prov. Landstorm-commissie, wees op het gevaar dat dreigt, nam den toestand van 25 jaar geleden en hel heden onder de loupe, waardoor het de mannen duide lijk werd, dat het revolutiegevaar niet denkbeeldig is, maar dat we staan voor een feit. 5 personen, die aanwezig waren, niet tot de B.V.L. behoorende, sloten zich bij de afdeeling aan. Burgemeester van Citters sloot de vergadering, dhr. Laer- noes dankende voor zijn duidelijke, met juiste voorbeelden doorweven rede, waar na tenslotte door allen staande het „Wil helmus" werd gezongen. RENESSE. Dat men in deze gemeente ijverig jacht heeft gemaakt op de nesten van den schadelijken bastaardsatijnvlin- der, blijkt uit het respectabel aantal nes ten (53000!) die verzameld en vernietigd zijn. NOORDWELLE." Vrijdagavond werd door de P.Z.E.M. de eerste stroom aan onze gemeente geleverd. Op dezen dag zal nog door velen worden teruggezien als de dag waarop het ouderwetsche pe troleumlicht de vlag moest strijken voor de electriciteit. Daar het aantal aanslui tingen in de laatste dagen is opgeloopen tot boven de 70 o/0, is de prijs per K.W.U. reeds gedaald tot 39 cent. De jacht op den bastaard-satijnvlin der heeft hier tot op heden een vangst van pl.m. 7000 nesten opgeleverd. Door dit ijverig werken verrichten de school kinderen een goed werk, waarvan de belooning in het voorjaar niet op zich zal laten wachten. nemen in het gesticht „Vrederust" te Bergen-op-Zoom, wordt gunstig beschikt. Nadat nog gesproken is over de aan schaffing van schelpen, het verwijderen van peeslijk en de baldadigheid der jeugd, wordt de vergadering gesloten. Vele menschen vragen al- tijd weer „iets nieuws", om dat het oude geen bevredi ging schenkt. Deze l ookers denken hier anders over. Zij blijven bij omdat ze er van overtuigd zijn, dat er niets beters bestaat. ZIERIKZEE. Verschenen is een nieuwe druk van het vlugschrift „Carbolineum en eenige andere sproeimiddelen tegen dieren", uitgegeven door den Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen. Deze nieuwe druk komt goed op tijd, omdat thans het geschikste tijdstip is voor de practijk, om met den inhoud er van kennis te maken. Voor de Vereeniging voor Christel. Winterlezingen hoopt op 11 Maart a.s op te treden, ds. P. G. de Vey Mestdagh uit Rotterdam, met als onderwerp: „Augustinus en zijn beteekenis van onzen tijd". HAAMSTEDE. Door het bestuur der afd. „Haamstede-Burgh" van het Groene Kruis is als tijdelijk wijkverpleegster be noemd mej. Vervloet te Amerongen. Maandag hield de afd. Bijz. Vrijw. Landstorm Burgh-Haamstede een propa- ganda-avond. De burgemeester, jhr. L. BROUWERSHAVEN. Donderdag jl. hield alhier de muziekvereen. „Apollo" haar jaarlijksche uitvoering in 't hotel „Rin- gelberg" alhier. Voor het helaas niet tal rijk opgekomen publiek werden eerst een drietal muzieknummers ten beste gege ven, gevolgd door het tooneelstukje ge titeld „De verjongde professor". Heel goed werden de rollen hiervan door de verschillende medespelers ver tolkt en er werd dan ook dikwijls har telijk gelachen om de aardige gezegden snedige antwoorden van de huis knecht van den professor en zijn vrouw „Mar.elje". Ook werd nog gespeeld een voordracht, getiteld: „Een scène vol voch tigheid", die ooic bij het publiek in de smaak viel, waarna, nadat het gezel ;chap nog een drietal muzieknummers ten beste had gegeven, deze avond met een woord van dankzegging van den heer Everwijn en een gezellig bal be sloten werd. OOSTERLAND. Vergadering van den Raad van Woensdag 5 Februari. Voorz. de burgemeester. Afv/ezig de heer Hen- drikse. De voorzitter sprekende naar aan leiding der jaarswisseling wenscht den leden en hun gezinnen, alsmede de. ge meente een voorspoedig jaar toe. Dank wordt gezegd voor de aangename samen werking, inzonderheid met de heeren wet houders, waarmede het meest is gecon fereerd. Een terugblik wordt gericht op het jaar, dat voorbij ging, wat betreft het inwonertal en de voornaamste ge beurtenissen, die hebben plaats gehad. Achtereenvolgens worden genoemd de benoeming van een onderwijzeres en een hoofd der school, de verkoop in ruime mate van grond voor woningbouw, het nut van aansluiting bij de vereeniging van Nederl. Gemeenten, den bouw van een brandvrije kluis en een schoollokaal, de aanstelling van een zevende leer kracht aande school te Oosterland en de toelating van een kweekeling aan die te Sirjansland en ten slotte de uitbrei ding der straatverlichting. Aan elk van deze aangelegenheden wordt een bijzon dere beschouwing gewijd, waarin uit komt het nut van al deze handelingen, De verwachting wordt geuit, dat in den zelfden zin zal worden voortgegaan. De heer de Weeze dankt namens den Raad, B. en W. en den secretaris voor de ge sproken woorden en wenscht den voor zitter wederkeerig het goede toe. De circulaire waarin Ged. Staten de aandacht vestigen op het 2e lid van artikel 4 der Drankwet, volgens hetwelk de Raad in 1930 (eens in de 5 jaar) een voorstel kan doen tot vaststelling van verlaging van het maximum der vergunningen, wordt aangehouden. Mededeeling geschiedt van het besluit van Ged. Staten volgens het welk de beslissing der begrooting 1930 wordt verdaagd tot 1 April 1930. In deze begrooting worden op verzoek van dat college eenige wijzigingen van adminis tratieven aard aangebracht, waarna zij opnieuw wordt vastgesteld. Komen in be handeling een 5-tal sollicitaties voor de betrekking van vroedvrouw-verpleegster dezer gemeente in de vacature op 1 April a.s. Op de voordracht van B. en W, komen voor no. 1, mej. C. J. Deurloo te Drachten; no. 2 mej. W. Dekker te Terneuzen. Mej. Deurloo wordt met alge- meene stemmen benoemd. Op het ver zoek van C. Th. Knuist, om zijn vader voor rekening der gemeente te doen op- 'n"ure"zaihGerjiP ar,Glna blett en ".heum®VOk wettig beschermd tegen Vervalschingw Hoofdpijn en Kiespijn Prijs 40 en 75 ct. Bi) Apoth? en Drogmtec Winterteenen Winterhielen ST.-ANNALAND. Vergadering van den raad dezer gemeente, gehouden op 4 Februari. Voorzitter dhr. C. M. P. W. Hanssens; secretaris dhr. F.'" M, Boo gaard. Afwezig dhr. A. C. Geluk. De voor zitter begint met den leden en de ge meente geluk en voorspoed in 't nieuwe jaar toe te wenschen. Het is hem aan genaam te kunnen--vaststellen, dat wij in 1929 gespaard zijn gebleven voor groo te onheilen. Financiëel staat de gemeen te er goed voor, in aanmerking geno men dat alle gewone en buitengewone werken, die men zich had voorgenomen, zijn verricht. Is er veel goeds te rele- veeren; jammer is het, dat er tegenslag heerscht op landbouwgebied. De bevol king bleef vrijwel stationnair. Spreker drukt den wensch uit, dat de heerschendê aangename verstandhouding blijvend mo ge zijn en vraagt hun arbeid onder Gods zegen tot heil dezer gemeente. Dhr. Goedegebuure hoopt te spreken na mens den ganschen Raad, wanneer hij den voorzitter dankt voor het gespro kene. Spr. wenscht hem de wijsheid en de kracht toe, die noodig zijn om de vergaderingen van den Raad te leiden. Hij eindigt met de woorden: dat God met U zij en ook met uw gezin. Van de ingekomen stukken noemen we: Van den inspecteur der dir. bel. te Zierikzee, dat de geraamde kwade posten der gem. inkomstenbel. over 1930 zullen bedra gen f216. Een beredeneerd verslag over de verbetering van de Volkshuisvesting, waaruit blijkt, dat hier werden afgege ven 6 vergunningen voor nieuwbouw en voor herbouw. Van B. en W. vdh Goes een afdruk van de begrooting van den keuringsdienst van waren voor 1930. Het aandeel voor St.-Annaland bedraagt f384,09, waarvan kan worden afgetrok ken het aandeel in het batig saldo van van 1929, ad f 21,06. Van het dag. bestuur van de P.Z.E.M., dat met ingang van 1 Jan. 1930 een nieuw (verlaagd) tarief is vastgesteld voor de straatverlichting, waaruit blijkt, dat het tarief daalt naar mate de lichtsterkte der gebruikte lam pen grooter en het aantal lichturen hoo- ger is. Per K.W.U. zal b.v. moeten wor den betaald bij een gebruik» van 40Watts' lampen en 800 lichturen f0,40, tot 900 lichturen f 0,38 en 1100 lichturen f 0,36, enz. Onze gemeente zal dus de straat verlichting hebben voor f0,38 per K.W. uur. Van Ged. St. wordt de aandacht er op gevestigd, dat in 1930 door den Raad een voorstel kan worden gedaan tot toepassing van art. 4 der Drankwet (verlaging maximum aantal verlofsver gunningen). B. en W. stellen voor geen verandering aan te brengen. Gelezen wordt een verzoek van dhr. Abr. Bruijn- zeel, om vergunning tot inrichting en instandhouding van een Radio-Centrale. Onder eenige voorwaarden wordt be sloten het verzoek in te willigen en geen rechten op aansluitingen te zullen heffen. De voorz. wijst er op, dat door deze vergunning dhr. Bruijnzeel het uit sluitend recht verkrijgt 'tot inrichting eener R.C. in deze gemeente. Betreffende het schrijven van den betrokken Minis ter aangaande inrichting en staat der Brandweer, meent de voorz. te mogen zeggen, dat hier alles in orde is. Aan gaande toetreding tot een eventueel op te richten Prov. Brandweerbond, stelt het dag. bestuur voor daarop vooralsnog niet in te gaan. 'Mededeeling van het W.A. be stuur, dat is besloten van af 1 Jan. 1930 geen pensioensbijdrage meer te heffen van den secretaris-rentmeester. Van het bestuur der bijz. school een verzoek om het gewone voorschot, volgens art. 101 der L.O.-wet. Een verzoek van dhr. J. Brooijmans, om vergoeding voor zijn 4 leerplichtige kinderen, volgens art. 13 der L.O.-wet. Die kinderen bezoeken eiken dag per autobus de R.-K. school te Oud- Vossemeer. Daar dhr. Brooijmans bij de indiening van zijn verzoek aan de wette lijke verplichtingen heeft voldaan, heb ben B. en W. tot den autobus-onder nemer, dhr. C. v. d. Klundert, het ver zoek gericht te willen opgeven, hoeveel de kosten per kind per K.M. bedragen. Dhr. v. d. Klundert heeft geantwoord, dat Oud-Vossemeer en Poortvliet f 0,02 per K.M. per kind betalen. De afstand van dhr. Brooijmans naar Vosmeer bedraagt 6,7 K.M., zoodat per dag en per kind 26,8 ct. verschuldigd is of f 1,07 per dag voor de 4 kinderen. B. en W. stellen voor, hierin de helft, of als ronde som f 0,54 per dag tegemoet te komen en dit bedrag aan dhr. Brooijmans zelf af te dragen per jaar, half jaar of kwartaal. Aan het hoofd der R.K. school te Oud- Vossemeer, zal dan telkens een lijst wor den gevraagd over het aantal dagen dat de school door de kinderen is bezocht. Aldus besloten. Tevens wordt besloten, evehzoo te handelen wanneer er meer kinderen bij mochten komen. Een ver zoek van de fairbankwegers, om ver hooging hunner belooning voor het ver strekken van gegeven, betreffende het gewicht der vervoerde producten, noodig voor het innen der kaaigelden. Het dag. best. heeft de registers eens nagezien en hun is gebleken, dat de werkzaam heden daaraan verbonden, werkelijk om vangrijk zijn. Daarbij is echter gebleken, dat de weger van de „Waarborg" heel wat meer te doen heeft dan die der „Concurrent". Daarom stellen ze voor respectievelijk f20 en f10 meer te geven, dus de belooningen te brengen op f45 en f 35. Hierin zijn begrepen de f 20 die door den ontvanger van het kaaigeld worden betaald. Dhr. M. J. Heijboer is ervan overtuigd, dat de verhooging bil lijk is, doch zag liever dat de verdeeling aan de betrokkenen werd overgelaten. Dhr. Goedegebuure vraagt, wat er zou moeten gebeuren, wanneer bedoelde per sonen met de voorgestelde verdeeling niet accoord gingen, of de een wel en I de ander niet? De voorz. gelooft niet, dit te moeten verwachten. Wanneer ze tot nu toe immers een onzinnig bedrag hadden gevonden, hadden ze toch al lang geweigerd daarvoor de gegevens te ver strekken. Dhr. Heijboer merkt op, dat die gegevens beslist noodig zijn; loch was het gemakkelijk als men wist, dat evengoed vastgehouden worden aan he.t bedrag van f 60. Eindelijk wordt daartoe besloten onder nadere goedkeuring. Kun nen ze niet tot overeenstemming kom m, dan beslist de Raad. (Wordt vervolgd). PROV. STATEN VAN ZEELAND. Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale Staten voor eenige wij zigingen in het Provinciaal wegenplan aan te brengen en wel o.a. daarvan af te voeren den weg Vlake—Postbrug—ler- seke en er op te brengen een weg Ier- sëke—Rijksweg door Zuid-Beveland, iets meer oostwaarts dan eerstgenoemde, doch 4,67 in plaats van 6,3 K.M. lang. Verder wordt voorgesteld van den weg Middel burgWest SouburgVlissingen 't einde er af te voeren, omdat dit zal vallen in den nieuwen rijksweg Nieuwland1—Vlissin gen, doch er aan toe te voegen de weg die van het einde van den Rijksweg Goes —Middelburg voert door en langs Mid delburg tot het begin van den Nieuwen Vlissingschen weg, wat een groote ver betering beteekent voor de autoverbin ding van Goes of verder met Vlissingen stad en strand. Voorgesteld wordt afwijzend te be schikken op het verzoek van de betrok ken organisaties om afschaffing van de leges voor vernieuwde rijbewijzen voor beroepschauffeurs. Het volgende voorstel is dat om f 72,906 crediet te verleenen aan de P.Z.E.M. voor overname van het gemeen telijk electrisch bedrijf van St.-Jansteen, waarbij er op vertrouwd wordt, dat de Minister van Waterstaat er in zal toe stemmen ook f 10,000 te betalen, ter wijl dan de P.Z.E.M. wil overnemen de 5 cent toeslag per K.W.U., die het rijk thans aan vlassers uitkeert. Ook wordt een crediet van f 50,000 voorgesteld voor de P.Z.E.M., opdat deze er toe zal kun nen overgaan installaties in huurkoop te geven, waardoor men verwacht, dat het electriciteitsverbruik zeer zal toenemen. De bedragen voor huur zullen, al naar gelang van de grootte der installatie, tusschen 18 en 50 cent per maand va- rieeren, terwijl het eigendomsrecht van de P.Z.E.M. zal ophouden, zoodra f 200 aan stroom en huur betaald is. Naar aanleiding van een door den heer Wallien in December ingediende motie, om te komen tot het brengen van alle Provinciale veerdiensten onder eene lei ding, wijzen Ged. Staten op de wensche- lijkheid, dat heel hun college en niet alleen de commissie voor de stoomboot diensten op de hoogte is van alles wat n>et die diensten in verband staat en stellen zij daarom voor die commissie om te zetten in een van advies, die alleen advies uitbrengt als Ged. Sfaten dit wenschelijk achten. In verband daar mede en om Ged. Staten gelegenheid te geven zich geheel in te werken stellen zij hun advies over de kwestie van een éénhoofdig directorium tot later uit. een bloedverwant te 's-Hertogenbosch was bereid tot een voorschot in deze. Mr. Van der Meulen uit Bergen-op- Zoom, die als verdediger optrad, beves tigde, dat de bedoeling was de verduis terde bedragen te restitueeren, omdat zijn cliënt dar ii> rijksdienst kon blijven, iets waarover de president van het hof zijn verbazing te kennen gaf, omdat de min. van financiën zeer streng is tegenover ambtenaren, die dergelijke handelingen plegen. De verdediger zeide, dat het in het belang van den staat is. Terugbetaling zal geschieden op voorwaarde, dat ver dachte in dienst blijft. Nadat 0. m. de inspecteur der directe belastingen T. J. Sikkens te Zierikzee omtrent het onderzoek in deze zaak ge hoord was, vroeg de advocaat-generaal met bevestiging vaif het vonnis der Bre- dasche rechtbank zes maanden gevange nisstraf. Uitspraak 20 dezer. ONDEJTWTJSo RECHTZAKEN, VERDUISTERING DOOR RIJKS ONTVANGER. Voor het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft zich in hooger beroep te ver antwoorden gehad G. A. H. in Den Haag, die door de rechtbank te Breda veroor deeld was tot zes maanden gevangenis straf, terzake dat hij op verschillende tijdstippen in het tijdvak van 1 Sept. 1922 tot 1 Maart 1929 te Tholen, als ambtenaar, immers als ontvanger der di recte belastingen en accijnzen te Tholen, opzettelijk bedragen in geld, totaal tot een bedrag van f8841,85, toebehoorende aan den Staat der Nederlanden, zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. Verdacnte bekende. Moreel voelde hij zich verplicht de schade te vergoeden; HAAMSTEDE. Benoemd tot onderwijzer aan de school met den bijbel te Bres- kens, dhr-. D. J. v. d. Velde, thans tij delijk onderwijzer alhier. RENESSE. Op uitnoodiging van de oudercommissie werd Vrijdag een ouder avond gehouden. De opkomst was, in tegenstelling met vorige dergelijke avon den, ditmaal bijzonder groot, dank zij de zorgzame moeite van het onderwijzend personeel. Na de opening door den voor zitter dhr. C. van Splunder, leidde dhr. J. M. de Nooijer bij zijn hoorders, on der wie ook aanwezig waren burgemees ter 'en wethouders dezer gemeente, het onderwerp in; „Doel en streven van ouderavonden". In een even aangenaam als eenvoudige en zakelijke uiteenzetting van dit punt, wees spreker op het groote nut dat zoo'n ouderavond kan afwerpen. Mej. G. de Bruijne, onderwijzeres, gaf een paar heel mooie en uitstekend voor gedragen schetsjes, betrekking hebbend op het kinderleven. Na het bezichtigen van het tentoonge stelde werk der leerlingen een fraaie collectie leermiddelen, benevens een uit stekend door den heer Westerweel uit- teekende in waterverf uitgevoerde land kaart van Schouwen-Duiveland, welke ex positie in zijn geheel zeer in den smaak der aanwezigen viel, werd het woord ge geven aan den heer Jac. Westerweel, die zijn hoorders in een weldoordachte, delails bestudeerde, ten deele we tenschappelijke lezing over „Beroepskeu ze" geruimen tijd zijn gedachtengang liet volgen. Al valt over dit onderwerp wel te debatteeren, het laatste woord over dit probleem is nog niet gesproken, toch bleek de grondtoon van deze lezing te zijn een krachtige drang naar samen werking tusschen huis en school, om het groote belang van de keuze van een beroep van het kind. Niet met een S.O.S. sein (Save our souls redt onze zie len) maar met een dringend S.O.S. in de beteekenis van Steunt Onze School eindigde spr. zijn zakelijke lezing. Een woord van dank door den heer M. de Roo voor het geziene en bespro kene en den lof door den burgemeester toegezwaaid aan het onderwijzend per soneel, waren het verdiende loon voor de zorgzame moeite besteed tot het wel slagen van dezen ouderavond. ST.-ANNALAND. Tot onderwijzer aan de bijzondere school alhier is benoemd de heer C. Waardenburg te Bruinisse. LANDBOUW EN VEETEELT. HAAMSTEDE. Vrijdagavond j.l. trad voor de vereeniging van oud-leerlingen op tuinbouwgebied in een druk bezochte eri voor ieder toegankelijke vergadering als spreker op, dhr. Joh. Verton, eige naar der kweekerij „Flora", met het on derwerp „Cactus en Suculenten". Spr. be handelde geschiedenis, groei, kweekwijze en behandeling van deze eigenaardige plantenfamilie, die een bekorende bloe menpracht voortbrengt. Daarna werden door dhr. C. de Bruin een 50-tal licht beelden, welwillend afgestaan door de Nederl. vc-reeniging „Suculenta", op het doek gebracht. Met belangstelling werd een en ander door het publiek gevolgd. Bij het einde dankte de voorzitter dhr. Braai de heeren Verton en de Bruin voor hun medewerking. Zeer zeker zal deze avond er toe bijdragen om de lief hebberij voor cactussen- en suculenten- teelt te bevorderen. STAVENISSE. Donderdagavond 1.1. ver gaderde alhier de afdeeling „Stavenisse" van den kring Tholen der Z.L.M. Deze vergadering was meer speciaal belegd ter bespreking van het onderwerp (in gediend door dhr. C. L. Potappel Jr.), welke maatregelen kunnen en moeten genomen warden om den druk van de sociale belastingen en wetten op den landbouw en de landbouwers te ver minderen of op te heffen? Besloten werd dit gewichtige punt te behandelen op de eerstvolgende verg., nog deze maand te houden. Door de welwillendheid van den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1